1 Plan „Binnenhof" vastgesteld Israel wil het adempauze Westen geven „^Leiderdorpse bouwnota wordt N binnenkort behandeld nfc F Roeleke (15) mag les geven Keert Ben Goerion terug op defensie? Constructiebedrijf Utrecht over de kop „Oud Wassenaer bestaat 10 jaar Reactor ontsmet granen DINSDAG 30 MEI 1967 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 13 »stel Het belangrykste agendapunt, dat de gemeenteraad van Leiderdorp 'arts gisteravond te behandelen kreeg, mu de vaststelling van het bestemmings plan Binnenhof. Het plan werd bij de eerste visie goedgekeurd. Het niet mogen parkeren van de auto voor het eigen huis zal een ex periment zijn, maar er komen vol doende parkeerhavens en garages. De breedte van de straten wordt 6 meter, de Singel die rondom Binnen- ihof zal lopen 9 meter. Aan de kant ien van de Dwarswetering komen enkele bungalows, die echter niet direct aan het water zullen kunnen grenzen i.v. m. de waterhuishouding. Belangrijk is, aldus burgemeester int«- Gallas, hoe de plannen zullen wor den uitgewerkt, waarby dan op de tails kan worden ingegaan, maar het college stelt veel vertrouwen in het stedebouwkundig bureau. I In dank, werd het in bruikleen I aangeboden schilderij van de heer G. van der Valk Bouman, die van 19021928 burgemeester was van Lei- 3rek derdorp, aanvaard. o.d >ieij Verkeersschool (tel. Gedurende twee weken, en wel van at 713 t/m 29 juni, zal op het basketbal veld bij de chr. nationale school een jeugdverkeersschool worden ge- n yplaatst. Het gedeelte van de Bern- Jhardstraat, grenzende aan dit veld u,van de Willem de ZwiJgerschool, zal elef.dan voor alle verkeer worden geslo ten. st Hamerstukken waren enkele voor stellen over het onderwijs en onge grond verklaringen van bezwaar schriften tegen schoolgeldbelasting [en hondebelasting 1966. Trapveld B. en W. vroegen ruin* f.2000. krediet voor de aanleg van een trap veldje aan het begin van de Van Poelgeestlaan. Bezwaren waren in gekomen tegen de plaats, die drs. J. Vlieger (Prot. Chr.) psychologisch niet juist vond. De klachten komen nu juist van de omwonenden hier, bovendien ligt aan de ene kant van dit veldje een sloot, aan de andere kant zijn voortuinen. Burgemeester Gallas zei, dat de oplossing maar tijdelijk is, daar hier een gebouw voor een bibliotheek en een kleuterschool zullen worden gebouwd. De wijk is volgebouwd en er is wei nig andere ruimte. Toen er suggesties gedaan werden in de richting van een stukje grond naast de tweede openbare lagere school of het stukje grond bestemd voor bejaardenwo ningen, vroeg de burgemeester de raad het gevraagde kre diet beschikbaar te stellen, dan zal het college zich nader beraden. Dit werd aangenomen. Besloten werd het pand Zijldjjk 1 aan te kopen voor f. 60.000.maar ir. R. Poels (VVD) zei te verwachten, dat dit bedrag zeker f. 100.000.zal worden, als de aanslagen van de in komstenbelasting, bedongen door de verkoper, zullen zijn betaald. Verder vroeg hij B. en W. er, na afbraak van het huis, terdege rekening mee te houden, dat deze plaats nu de entree van Leiderdorp gaat worden. Drogisterijen ZOETERWOUDE Gymuitvoering oj van „Meerburg" De afdeling gymnastiek van de RKSV „Meerburg" uit Zoeterwoude- jLelderdorp, die ongeveer 140 leden [telt, geeft vrijdag 9 juni 's avonds half acht, een uitvoering in de gym zaal bij „De Drie Eendjes" in Zoe- lerwoude—Hoge Rijndijk. VOORSCHOTEN „Eerste paal" De Speeldoos Aan de Anthonle van Leeuwen hoekkade In de Vlietwijk In Voor schoten heeft de heer W. J. Iestra, wethouder van onderwijs, vanoch tend de eerste paal geslagen voor de openbare kleuterschool „De Speel- idoos". In een toespraak zei de wethouder bijzonder verheugd te zijn, dat thans weer een begin wordt gemaakt met de bouw van een permanent school gebouw, dat de nood school moet vervangen. Tevens betekent de bouw het begin van de afronding van de school huisvesting in deze wijk. Er staat Inog een kleuterschool op het pro gramma en wel een protestants- christelijke. De uit twee lokalen bestaande toe komstige openbare kleuterschool zal omstreeks november gereed zijn. In Esperanto Minister maakt bezwaar tegen bouw landhuis De minister van Volkshuisvesting tn Ruimtelijke Ordening heeft be- iwaar gemaakt tegen het voorne men van H. R. J. Graaf van Zuy- len van Nijevelt, wonende Duinrell 5 n Wassenaar over te gaan tot ver nieuwing en vergroting van het pand Duinrell 9. Het betreffende gebiedkomt voor op de lijst van natuurgebieden van ie provincie. Uit de plannen is ge bleken. dat het ln de bedoeling ligt jfen klein gelijkvloers huisje te ver vangen door een vrij omvangrijk pandhuis van 846 m3 in land. De oetreffende grond ligt aan de zuid westelijke rand van het landgoed [Duinrell en behoort tot het sanïrings- gebled van 's Gravenhage. I De minister zegt, dat dit deel van bet grondgebied van bijzonder be- me is en dat de "^rgroting van ge noemd pand een beperking zal be kkenen van de moge'ijkheid tot wa terwinning, hetgeen uit een oogpunt •'an hygiëne niet onbedenkelijk moet 'orden geacht, te meer daar de Haagse Duinwaterleiding slechts de neschikking heeft over een relatief dein waterwingebied. Tevens zou de totstandkoming van het landhui- op dit vrij hoge punt een verdere aan tasting beteke^pn van één van de mooiste punten van het landgoed .Duinrell. Derhalve ontmoet het bouw plan ook uit landschappelijke over wegingen ernstige bedenkingen, zo kgt de minister. rijen zullen nu voortaan 's maan dagsmiddags lnplaats van dinsdag middag gesloten zijn. De chr. korfbalclub Velocitas, zal voor f. 24.700.— een kleedgebouw op haar terrein krijgen, waarbij de heer J. W. Boot (Prot. Chr.) de wens uit sprak, dat deze club, die zaterdag j.l. degradeerde, dit als inspiratie zal zien, om in de volgende competitie weer te promoveren naar de eerste klasse. Bouwnota Bi) de vaststelling van de kosten voor stedebouwkundige werkzaamhe den, f.8000.— voor de kapitaaldienst (post uitbreidingsplannen) en f. 43.000 voor het grondbedrijf, vroeg ir. R. Poels (VVD) naar de reeds lang ter visie aangeboden bouwnota. Burge meester Gallas antwoordde, dat deze zeer binnenkort ter tafel komt, daar B. en W. juist dezer dagen de direc teur van gemeentewerken hebben ge vraagd dit plan voorrang te geven. (Een plan, opgesteld op voorstel van de heer Poels, reeds ruim twee jaar geleden, ter nadere informatie om trent de plannen en bouwactiviteiten in het uitbreidingsplan). Nadat de burgemeester nog mede deling had gedaan van de aanbie ding van een vaste geldlening, groot f. 396.000.bestemd voor het grond bedrijf, sloot hij de vergadering. DTS -ers boksten in Rotterdam Tijdens bokswedstrijden in het Odeon in Rotterdam hebben gister avond DTS-boksers met afwis selend succes gestreden. T. Kostner verloor van G. v. d. Poel door knock out in de eerste ronde. A. Farina verloor op punten van C. Warenam. J Eradus won op punten van M. KeiJzer. F. Zwart won op punten van A. Ligt. OEGSTGEEST Christenen in Israël Voor de oudere leden (omstreeks jaar en ouder) van de N.C.V.B. af deling Oegstgeest, bestaat gelegen heid de jaarlijkse tocht op 16 juni naar paleis Soestdijk mee te ma ken. Dit deelde de presidente, me vrouw J. van Tongeren-Van der Kuy, tijdens de laatste vergadering van het seizoen, gisteravond in ge bouw Irene mee. De heer D. Lam vertelde aan de hand van twee serie dia's over de staat Israël en het werk dat Nes Ammim daar verricht. Nes Am- mim is een christelijke nederzetting in Galilea, die tracht een brug te slaan tussen joden en christenen. Met Israël bestaat voor de chris tenen een sterke binding, die ook nu weer extra wordt gevoeld. Door de eeuwen heen hebben joden en chris tenen elkaar ontmoet, waaroy de laatsten zich geenszins positief je gens de eersten gedroegen. Daarvan getuigen de kruistochten, pogroms en ook de tweede wereldoorlog. De kerk heeft heel lang het Israëlische volk als vervloekt beschouwd. Uit een besef van schuld hebben enkele Jaren geleden (Europese) christenen Nes Ammim gesticht om zonder pretenties in Israël dienend te zijn. Schoolsportdag De sportdag voor de Oegstgeester lagere scholen moest vorige week we gens het slechte weer worden afge last. De wedstrijden zijn nu vastge steld op morgen en vrijdag. Morgen middag van 2 uur af worden de voet balwedstrijden gespeeld. Vrijdag kunnen de scholieren hun prestaties van kwart voor 9 tot 4 uur tonen in atletiek (hardlopen, verspringen, e.d.), korfbal en (finale) voetbal. Alle evenementen hebben plaats in het sportpark De Voscuyl. Om de vrede te handhaven Esj kol koestert geen illusies Voorzover men het hier kan be- I raat zal blijven gezien de onvermin- oordelen is president Johnson blijk- J derde dreiging, die voort zal duren baar van mening dat president Nas- zolang Egypte troepen concentreert ser van Egypte zou kunnen toegeven langs de Israëlische grens en de aan diplomatieke druk van de grote Golf van Akaba gesloten blijft voor landen of de Verenigde Staten, mits Israëlische schepen. hem een oplossing voor de huidige crisis aan de hand wordt gedaan, diie hem de gelegenheid zou geven zijn gezicht te redden. Men volgt dan ook met belangstelling het op treden van de Amerikaanse diplo maat Yost, die gisteren onverwachts in Cairo arriveerde. Ondanks het vuurgevecht In de Gazastrook gisteren kan men nog steeds niet voorspellen of de kracht meting tussen Egypte en Israël al leen maar is uitgesteld, of definitief is afgewend. Premier Eskjol van Israël verscheen gisteren onverwacht in het parlement en legde bovendien een verklaring voor de radio af. Hij drukte zich gematigd en voorzich tig uit. Esjkol verwacht dat Amerika. En geland en andere maritieme landen binnenkort handelend zullen optre- hier geneigd den om de Egyptische blokkade van hoop tjdel is en dat geen macht ter de scheepvaart in de Golf van Aka- wereld de koppige Nasser kan dwin- ba op te heffen. Deze landen heb- j ^en om een terugtocht te aanvaar- ben Indertijd beloofd de vrije vaart den. te zullen verzekeren" zo zei hij. „Het zal spoedig blijken of deze belofte wordt nagekomen". Israël zou zich in geen geval bij een blokkade neerleg gen. Oud-prenver Ben Goerion, vaak minder voorzichtig dan Esjkol, vindt ook dat Israël niet te hard van sta pel moet lopen. De verklaring van Esjkol wordt hier gezien als een uiting van be reidheid van Israël om de westelijke landen een adempauze te geven. Amerika zou In het bijzonder de gelceenheid moeten hebben om de woorden van solidariteit met Israël om te zetten in de door de Israëli sche regering zo gewenste daden. Intussen heeft Esjkol een bood schap ontvangen van de Russische premier Kosigin, die in toon schijnt te verschillen van de haatzuchtige en beledigende publikaties van de Russische pers en radio en van de op niets gebaseerde beschuldigingen j door het Kremlin van Israël, die er IIJ 1 L blijkbaar op berekend zijn de Egyp- IJdele IlOOp tische en Syrische politiek te steu- Israël zoekt sterke man Nu de situatie in het conflict in het Midden-Oosten er voor Israël steeds dreigender gaat uitzien, gaan de Is raëliërs uitzien naar een „sterke man" als minister van Defensie. ACADEMISCHE EXAMENS Aan de Leidse Universiteit zyn ge- aagd voor de volgende examens: doctoraal Ned. recht mej. M. W. E. Koopmann (Den Haag); kandidaats pedagogiek de heer F. G. G. Munt- (Den Haag) en mej. J. A. Schram (Den Haag); doctoraal far macie de heer S. C. J. van Hagen (Leiden)kandidaats farmacie de heer J. Tjoeng (Leiden). MARKTBERICHTEN ROTTERDAM 30 mei. Veemarkt. Aanvoer totaal 3884, weekaanvoer 5306. Vette koeien en 06sen 175, gebruiks. vee 486, vette kalveren 220. graekalve ren 101, nuchtere kalveren 1765, var kens 9, paarden 15, veulens 2, scha pen of lammeren 135, weidelammeren 959, bokken of geiten 17. Prijzen: vette koelen per kg. extra J kwal. 460490 le kwal. 415460, 2e i kwal. 380—395, 3e kwal. 345—360; vet- I te kalveren per kg. 270290, 260270 1 250260, 230250; stieren per kg. alle kwal. 385440; woretkoelen per kg. 335350; kalf- en melkkoeien per srtu': 11001575; vare koelen per stuk 9001350; vaarzen per stuk 750975; pinken per stuk 575700; graskalve ren per stuk 400550; nuchtere kal veren per kg. 140150; mestkalveren per stuk 95170; schapen per stuk 85110; lammeren per stuk 95115. Marktoveralchtvette koelen aanvoer Iets kleiner, handel zeer kalm, prijzen als gisteren; kalf- en melkkoeien, als vorige week,, redelijk, prijshoudend; vare koelen gewoon, goed, als vorige week; vaarzen en pinken kort, stil. onveranderd: graskalveren onveran derd, stug. contant; vette kalveren, ale vorige week. zeer kalm. even la ger; nuchtere kalveren stabiel. Iets levendiger, goed prljah.; schapen en Lammeren Iets meer. stroef, gedrukt; welde- en zulglammeren flink, kalm.. Iets lager. De lD-jarige Roeleke Koop- mans uit Leiden is met 44 pun ten geslaagd voor het Supera Esperanto examen met onder wijsbevoegdheid, hetgeen in Esperantokringen een bijzon dere prestatie wordt gevonden. Het was dit jaar de laatste maal dat deze onderwijsbe voegdheid door de minister van Onderwijs wordt toege kend aan het Supera examen. Volgende jaren ontvangt men deze alleen bij de LO-akte Es peranto. Het 13-jarige zusje van Roeleke, Ieke Donita Koopmans, slaagde met 45 punten voor het Elementa-Es- peranto-examen. Tussen deze beide examens ligt nog het Me- za-Esperanto-examen. Roeleke Koopmans is een doch tertje van de heer W. H. Koopmans, die voor de Pacifist! h Socialistische Partij zitting heeft in de Leidse ge meenteraad. Het meisje, dat in de Vendelstraat, no. 10, woont, zit in de vierde klas van het Stede lijk Gymnasium. Voor de leraren op school, die van haar kennis op Es- perantogebied niet op de hoogte wa ren, was het een verrassing, toen zU van Roeleke's succes hoorden. Roe leke heeft inmiddels al heel wat ge lukwensen in ontvangst mogen ne- WARMOND Steeds vooruit verliest twee tweekampen Steeds Vooruit, uit Warmond- dat 2 tweekampen heeft gespeeld, heeft deze beiden verloren. De jaarlijkse j tweekamp tegen Play Fair werd met groot verschil gewonnen, door Play Fair (2160 games) De uitslagen waren Dames Steeds VooruitPlay Fair 713, Heren Steeds Vooruit I Play Fair I 713, Heren Steeds Vooruit—II Play Fair II 6814, Juni oren jongens Stees VooruitPlay Fair 0—20. De andere tweekamp was vegen de Oost-Duitse vereniging Twin Ve- rien Kesselstadt uit Hanau. Hoewel Steeds Vooruit ook deze tweekamp verloor was het toch niet zo'n grote nederlaag. Hier werd de eind stand 6-10. Op 18 juni speeelt Steeds Voor- j uit in het kader van het 20-jarig bestaan, van de voetba lwedstrij den waarnemer, premier Esjkol, van wie men vindt, dat hij niet genoeg doet om de situatie in de hand te houden. De stichter van Israël en de man, die de touwtjes tijdens de Suez-crisis in handen hield, Ben Goerion, is nu ge vraagd of hij eventueel bereid zou zijn minister van Defensie te worden. Een verzoek waarop hy met Ja heeft geantwoord. De man in de straat ver wacht van hem, dat hy de crisis weet op te lossen en beslissingen kan ne men. Of men inderdaad tot zyn aan stelling zal overgaan, is evenwel nog niet bekend. Een mogeiyk tweede bewys, dat de Israëliërs een doortastender optreden wensen is de plotselinge komst, deze week, van de vroegere Israëlische opperbevelhebber generaal Dayan in een perscentrum in Tel Aviv. Vol gens insiders maakte hy zich zicht baar om daarmee duideiyk te maken, dat hij wel weer in actieve dienst wil. Zijn dochter, die in Parys werkte aan het schrijven van een boek, is in verband met de gespannen situatie naar Israël teruggekomen en is nu in hetzelfde perscentrum werkzaam. Voor kinder- Jeruzalem zou natuurlijk een zucht Inmiddels komen vele Joden naar van verlichting slaken, als de oorlog Israël om morele of daadwerkelyke orden afgewend, maar men is steun te verlenen aan het thuisfront. te geloven dat deze De pianist Daniël Barenboim arri veerde onverwachts met zyn ver loofde, de celliste Jacqueline du Pré cm concerten te geven voor de troe pen. Ook Arthur Rubinstein tele grafeerde, dat hij graag zeu komen concerteren voor de troepen in de frontlinie. Uit Utrecht kwam de 21- jarige Isaac van Tyn als oorlogsvrij williger. OEGSTGEEST Het Roode Kruis wil leden winnen De afdeling Rijnland van Het Roode Kruis zal dit jaar, mede in verband met het 100-jarig bestaan, zich extra inspannen om nieuwe le den te winnen. Rond het Rynsburgse bloemen corso (eerste zaterdag in augustus) en bij eventuele andere evenemen ten wil men daartoe acbies voeren. Het ledental liep vorig jaar iets te rug (aldus de secretaris de heer D. Harmsen) en bedraagt thans 2191. Dit bleek tydens de jaarvergade ring van gisteravond onder leiding van de voorzitter de heer B. H. Koo- mans in Het Witte Huis in Oegst geest. De afdeling omvat de ge meenten Oegstgeest, Warmond, Val kenburg en Rynsburg. Als nieuwe leden namen in het bestuur definitief zitting de dames H. A. Stolwyk-Koeleman en B C. F. de Jong-Sluyterman en de heren P. W. van der Mark, G. van Westhree- nen en W. E. Sierach. Deze laatste kon, als voorlopige penningmees ter, een batig saldo van f 308,83 mel den. Van mevrouw P. H. Sits-Witvliet, die sinds 1953 deel uitmaakte van het bestuur, werd harteiyk afscheid ge nomen. De collectes) 1967 heboen in Warmond en Oegstgeest respectieve- ïyk f1323 en (tot nu toe) f3177,21 opgebracht. De boottocht met de Henry Dunant wordt van 26 juni tot 2 juli gehouden. Familieberichten (Overgenomen uit andere bladen) Geboren: Raymond Paul Philippe, z.v. Huët en Van den Bergh, Brussel; Hester Wilhelmina, d. v. Insinger en Scholten, Voorburg; Laurens James, z. v. De Vries en Kottke, Amster dam; Piet Niall, z. v. Van Krimpen en Pavenstedt, Antrim, Ierland; Hermance Rebecca, d. v. Hooft Graafland en de Kanter, Rotterdam; Bart Alan, z. v. Soldaat en Slkkens, Groningen. Getrouwd: Paul Donen en Henriët- 1# p on [te Bos, Zichron Ja'akov, Israël; J. Uitzending f DöOÜ,- RUks D-G- Boulogne, Schevenin- LE1DERDORP Antiekveiling O restauratie herv. kerk De financiële restauratiecommis sie van de hervormde gemeente van Leiderdorp heeft besloten een tweede antiekveiling te houden ten bate van de kerkrestauratie, en wel op vrij dagavond 30 juni van omstreeks 8 tot 10 uur. Aan de vooravond van de veiling, donderdag 29 juni, is er kyk- gelegenheid. De kijkavond en de veiling worden gehouden in het Hervormd jeudggebouw aan de Ei kenlaan, naast de kerk. De catalogus zal een honderdtal nummers bevatten. Men heeft al de beschikking over 70 'voorwer pen (porcelein, zilver, kristal en ko per o.a.) en hoopt dat Leiderdorp zelf voor de rest zal zorgen. Wie voor deze veiling nog oude voorwerpen wil afstaan, kan zich in verbinding stellen met een der vol gende adressen: I. Pels, Fred, 'en- drikplantsoen 7, tel. 30792, T. den Os. Hartelstein 13, tel. 30171, S. J. de Groot, Splinterlaan 171, tel 23990. J. H. Soek, Hoofdstraat 27, tel. 34324. NSSS uit Noordwykerhout en Play Fair uit Leimuiden. Deze wedstryden vinden plaats op het voetbalterrein van het seminarie. Het vierde herenteam dat in de herkansing voor promotie naar de 3e klas ingedeeld is by VVV G en Sprakler 4 heeft een goede kans hoog te eindigen. Dit team won de eerste wedstryd tegen VVV 6 met 8-2. De tweede wedstryd vindt plaats op 5 Juni. Een gelijkspel is vol doende voor promotie. Niet de Leidse Raad voor de Kln- w-jo11b derbescherming, doch de Leidse vereniging twee j Baad voor de Kinderuitzending ziet tegen dankbaar terug op de opbrengst van Ontslag voor 70 mail Het constructiebedrijf „Utrecht" is ook de twee ex-directeuren van de de onlangs gehouden huis-aan-huis- straatcollectie. Zoals gisteren in ons blad gemeld bracht deze collecte f. 3800, op. gen. OverledenReindert Folkert Brandsma, 54 jaar. Beverwyk; Ga- briël Pieter Febus, 44 j. Abbenbroek; Antoinette Adolphine Mary v. Heec- keren v. Molecaten, 85 J. Olst; Adri- aan Reyne, 76 j. Amsterdam; Wil helmina Jacqueline Sophie van Lim burg Stirum, 67 j. Den Haag. over de kop en zal dezer dagen zelf by de rechtbank een faillissement aanvragen. De 70 werknemers die het bedrijf nog had zyn gisteren ontslagen. Directeur Verhey uit Den Haag acht het onwaarschyniyk, dat hun loonvorderingen, die ruim een ton groot zijn nog uit de boedel be taald kunnen worden. Het negen Jaar oude bedryf, dat zich sinds anderhalf jaar heeft ge specialiseerd op het leggen van aardgasbuizen en pypleidingen dreigt in zyn val vele andere zaken mee te slepen. By het uitvoeren van werken in Europoort voor Esso zyn diverse onderaannemers betrokken, die allen nog forse bedragen op de Utrecht te vorderen hebben. De grootste cre diteur is de Amro-Bank, die het be dryf met enorme leningen heeft hel pen oprichten. De Utrecht zit met uiterst kostba re apparatuur voor het lassen van aardgasbuizen, die nog lang niet is Utrecht, voor hun geleden schade zal aanspreken. Volgens hem is de Amro-bank het constructie-bedryf biyven helpen op grond van balan sen die een veel florissanter indruk van de gang van zaken in het be dryf gaven dan in werkelykheid het geval was. „De Bank is absoluut ver keerd voorgelicht", zo zegt de heer Verhey, die twee maanden geleden de leiding van het bedryf overnam. Als belangrykste oorzaak van de ondergang van het bedryf noemt hy: wanbeleid. Vanmorgen werd bekend, dat een van de ex-directeuren enkele vrachtwagens vol met machinerie naar België heeft gebracht. Nog niet bekend is of dit materiaal zyn pri- vé-materiaal is of dat het de NV toebehoort. De chauffeurs die van de heer Jegers het verzoek kregen, het materiaal zaterdag naar België te ryden, weigerden omdat zU inzagen dat een verdere waardevermindering van de boedel hun kansen op achter- afbetaald. Volgens directeur Verhey stallig loon alleen maar kleiner zou- is het mogeiyk, dat de Amro-Bank den maken. Met een zeer drukbezochte avond in Kasteel Oud Wassenaar heeft gis teren de historische Vereniging „Oud Wassenaer" het tienjarig bestaan herdacht. Onder de aanwezigen wa ren de wethouders mevrouw A.J. le Coultre-Foest en mr. N. W.A. Brink namens het gemeentebestuur, het ere lid, mr. W.C. Mees en de heer Ver burg van de historische vereniging voor Zuid-Holland, die indertijd „aan de wieg" van de Wassenaarse ver eniging heeft gestaan. De voorzitter, de heer G.J. van Nimwegen sprak een welkomstwoord en daarna werd door de heer P. Zon neveld aan de hand van een serie dia's een overzicht gegeven van de activiteiten van de vereniging in de afgelopen tien jaren. Er waren zeer verschillende activiteitententoon stellingen, lezingen, excursies. Er werd indertyd 'n enquétte gehouden over het z.g. komplan, er werden advie zen aan het gemeentebestuur uitge bracht en er verschenen op initiatief van de vereniging enkele publikaties. Ter gelegenheid van het tienjarig bestaan is een nieuw boekje versche nen „Wassenaar, historische verken ningen" dat geschreven werd door de heer E.M.CM. Janson. De eerste exemplaren van dit boekje werden gisteravond door voorzitter Van Nim wegen overhandigd aan wet houder mevrouw Le Coultre, aan mr. Mees en aan de heer Verburg. Aan de leden van „Oud Wassenaer" is het boekje inmiddels als jubileumpresen tje toegezonden. Gelukwens Het woord was vervolgens aan wet houder mevrouw Le Coultre, die na mens het gemeentebestuur de ver eniging gelukwenste met het tweede lustrum. Zij sprak onder meer over de betekenis van het werk van de vereniging voor de jeugd. In een ge meente als Wassenaar, waar men heel zuinig wil zUn op wat uit het verleden gebleven is niet alleen historische monumenten, maar ook waarden als natuurschoon en de ei gen sfeer en het eigen karakter is het van belang, dat reeds de jeugd belangstelling wordt bijgebracht voor het verleden. Daardoor zal ook de interesse in het heden van een ge meente worden gestimuleerd. Na een pauze werd door de heer G. Heuff de uitslag bekend gemaakt van een foto-wedstryd, die door de vereniging is uitgeschreven ter ge legenheid van het tienjarig bestaan, in samenwerking met de Wassenaar- se Foto- en Filmclub. Onderwerpen voor deze wedstryd waren de obiecten die voorkomen op de voorlopige mo numentenlijst van de gemeent?. De inzendingen van 21 deelnemers wer den zaterdag en zondag tentoonge steld in het raadhuis. De belangrykste pryzen waren: in de afdeling junioren; 1. Danker van Valkenburg; 2. Werner von Kutzle- ben, 3. Alex Vermeulen. In de afde ling senioren: 1. L. Looyestyn; 2. mej. M .Beuk; 3. de heer Henkes. Een kernreactor voor het ontsmet ten van granen is dezer dagen in be dryf gesteld in het researchcentrum van het Amerikaanse departement van landbouw in Savannah in de staat Georgia. Deze reactor zal worden gebruikt voor onderzoekingen die moeten leiden tot besparingen van honderden miljoenen dollars aan voedsel dat anders verloren gaat. De reactor maakt gebruik van ko- balt-60 voor het bestralen van aller lei soorten graan om ze vry te ma ken van aantasting door insecten. De aldus behandelde granen blyven echter volledig geschikt voor mense- iyke consumptie. Er is over de hele wereld een grote belangstelling voor deze nieuwe be handelingsmethode. die voor het eerst op grote schaal kan worden toegepast. Ook in Pakistan en Tur- kye bestaan plannen voor het instal leren van kernreactors voor dit doel. De Amerikaanse overheid had al of ficieel haar goedkeuring gehecht aan het bestralen van produkten als aardappelen, granen en bacon om ze tegen aantasting door insecten te be- j schermen. i Hoewel de methode nu in eerste j instantie wordt ontwikkeld voor de bescherming van voedingsmiddelen kan zy later ook voor allerlei andere materialen en produkten <b.v. tim merhout) worden toegepast. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN Geboren: Mathllde Catharina, dr. v. A. P. M. van den Berg en C. C. Schou ten. Monique Annemarie. dr. v. F. van Reek en P. M. Slats. Johannes, zn. v. J. Schellevls en T Ruijtenbeek, Jose- phlna Catharina. dr. v. W. J. P. Geurs en E. A. van Gyzen. Josephlna Yvonne Jolanda, dr v. P. van Hecke en A. H Warmerdam, Johannes Simon, zn. v J. J Vrijburg en D. M. Dekker. Bou- dewijn Eduard, zn v. C. Vreeken en K. Pouw, Caroline Christine Johanna All- da. dr v J. K van Venetlën en C. J C. Schumacher. Cornells, zn. v. M. van den Oever en D. Haasnoot, Johannes Joseph Vincentlus, zn. v. L. Btndels en T. M. Dellege, Rosalia Elisabeth, dr v. H. J. Putker en E. J Hoek, Taco Ernst, zn. v P. H Bouter en J. BeiJ, Richard David Ludwlg, zn. v. M. Cohen en E. C M. Teske, Jan Warner Jeroen, zn. v. J van Beele en J. Z van Dijk, Ma- rlnus, zn v. J. Kralt en R. van Zun- dert. Nicole Caroline, dr. v. L. Adams en Y. M Llntlll. Mildred Louise, dr. v. L J. Breton van Groll en O. L. Kan- bler. Jacobus Cornells Willem, zn. v. C. W. Schoneveld en H. F. van Stoltz. Johanna Everdine. dr. v. J. Mons en J. C Haasnoot. Overleden: J. I. Dees, 65 jaar, man. A. Krul, 63 jaar, man, A. Langeveld, 4 weken, zoon, C. A. den Boogert, 59 Jr. vrouw. J van Geelen, 80 Jaar. wed van W. F. Poptle, A. van Brakel. 63 Jaar, man, J. M. van Vuuren, 29 Jaar, man M. C .Vermaat, 90 jaar, wed. van P. Poot, M. Slegtenhorst, 70 Jaar, echtge note van W. F Geuke, T. van Grlens- ven, 85 Jaar, man.

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 13