TIENEN VOOR CASLAVSKA Bekerfinale: Ajax - NAC s Jannie vil je een stok kaas uit het vuistje Tsjechische wint alle turntitels die er maar te veroveren waren Turiistrijd in cijfers y V Unicum Blauw Wit en Go Ahead in verlenging verslagen MAANDAG 29 MEI 1967 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA t De beslissing. Koetsjinskaja valt van de brug. Eindklassement algemeen kampioenschap: 1. Vera Caslavska (Tsj. SI.) 38.96! 2. Zinaida Droegenina (Rusl.) 38.53! 3. Maria Krajcirova (Tsj. 81.) 4. Karin Janz (O.-Did.) 5. Erika Zuchold (O.-Did.) 14. Margo Klees (Ned.) 23. Jannie Vierstra (Ned.) Paardspringen 1. Vera Caslavska (Tsj.-SI.) 2. Erika Zuchold (O -Did.) 3. Karin Janz (O.-Did.) Evenwichtsbalk 1. Vera Caslavska (Tsj.-SI.) 2. Natalia Koetsjinskaja iRusl.) 3. Zindaida Droegenina (Rusl.) 19 Brug ongelijk: 1. Vera Caslavska (Tsj .-SI.) 2. Karin Kranz (O.-Dld.) 3. Maria Krajcirova (Tsj.-SI.) Grondoefening: 1. Vera Caslavska (Tsj.-Sl.) - 2. Natalia Koetsjinskaja 'Rusl.) 3. Zinaida Droegenina (Rusl.) .065 .465 .833 .499 .733 Vera Caslavska met haar ge weldige oefening op de balk. ADVERTENTIE «W VOEDZAAM MA*. H M H Viivw KWzaaoA** Hockeysensatie India kansloos tegen sterke Westduitsers Het Indiase hockeyelftal dat eer der met 21 van Nederland verloor en doelpuntloos gelijkspeelde tegen België heeft zaterdag voor het eerst in 37 jaar van West-Duitsland verlo ren. De Westduitsers zegevierden In Berlijn met 31 na een voorsprong van 30 bij rust. Het was de tiende landenonitmoe- ting tussen beide ploegen. Viermaal zegevierde India en vijfmaal werd gelijkgespeeld. Zaterdag had India geen verweer tegen het in 424 opstelling spelende Westduitse team. Het werd 10 door een doelpunt van Carsten Keiler, die zijn 63ste inter land speelde, 2—0 door linksbuiten Michael Krause en 30 door Nor- bert Schuier. Twee minuten nadat de Indiase midvoor Balbir Singh had tegengescoord (in de 50ste mi nuut). raakte de Duitse rechtsbui ten Detlef Kittstein geblesseerd. Hij werd met een gebroken arm in het ziekenhuis opgenomen. (Van een onzer redacteuren) Het applaus zwol aan tot een ovatie en de ovatie groeide uit tot een oorverdo vend lawaai. De bijna 5000 toeschouwers in de drukkend benauwde RAI gaven de Tsjechische turn-primadonna Vera Caslavska het volle pond aan enthousiasme voor haar grandioos uitgevoerde oefening op de evenwichtsbalk. Zelfs de jury leden vijf gewoonlijk koel cijferende vrouwen bleken er diep door te zijn geroerd. Zij lieten allen de waardering „tien" op de bordjes plaatsen. Een TIEN, een unicum in de internationale turnerij, een cijfer dat nooit wordt gegeven en zeker niet met de eenstemmigheid waarmee het gistermiddag tij dens de Europese kampioen schappen in Amsterdam gebeur de. Zelfs de toch wel wat gewend zijnde Caslavska keek er met ver baasde, bijna ongelovige blik naar. En op het spierwitte ge zicht van de veelvoudige wereld en Olympische kampioene, wier vechtlust altijd in onbewogenheid is gehuld, gleed vervolgens een vage glimlacht. Er viel voor de 25-jarige Vera dit weekeinde nog veel meer te gldm- iaohen, wamt zij sleepte uit de hoofd stad alle eerste prijzen weg die er maar te veroveren waren. Zaterdag won zjj het algemene kampioenschap, na een meeslepend, dramatisch ge vecht met het 18-jarige Russinnetje Natalia Koetsjinskaja; gisteren voeg de zij daar de titete brug, paard, balk en grondoefening aan toe. Vijf gou den medailles, het maximale succes de adjectieven om deze prestatie in haar volle waarde te plaatsen schieten eenvoudig tekort. Temeer omdat het de tweede keer is dat de Tsjechische een dergelijke krachttoer verricht. Ook in Sofia-1965 haalde zij al het goud naar zich toe. Een his torische gebeurtenis Concurrentie Vera Caslavska was dus onmisken baar de grote figuur van deze door het KNGV voortreffelijk georgani seerde kampioenschappen. Dat wil echter niet zeggen dat zij geen con currentie had. Integendeel. De te genstand was juist bijzonder zwaar. Caslavska moest tot in de uiterste toppen van haar kunnen reiken om de sterkste te blijven. Ze deed het met de allure van een zeer groot kampioene en hoe verdiend ook, toch geven die vijf titels op een rij een wat geflatteerd beeld. De kracht van haar rivales komt er onvoldoende door tot uiting. Er had namelijk maar weinig hoeven gebeuren of dit weekeinde was niet zó florissant voor Vera verlopen. Het is wellicht wat paradoxaal ge redeneerd nu de Tsjechische op alle fronten heeft gezegevierd, maar de kans lijkt ons niet groot dat zij vol gend jaar bij de Olympische Spelen in Mexico even weelderig met goud behangen zal worden. De nieuwe ge neratie, gepersonifdceerd in de Rus- siirnnetjes Koetsjinskaja en Droege nina en wellicht nog krachtiger in de grote verrassing van dot toernooi, de 15-jairige(!) Oostduitse Karin Janz, gaat het vuur volgend jaar ongetwij feld nog hoger oppoken. Het is nu maar de vraag of de niet meer zo heel jonge Caslavska oo£ die nieuwe uitdaging het hoofd kan bieden. Onfortuinlijk De naam van Natalia Koetsjins kaja is al een paar keer gevallen. Zij gold als een van de grootste bedrei ging en voor Caslavska, vooral sinds zij bij de wereldkampioenschappen in Dortmund (1966) drie wereldtitels in de wacht sleepte. Het is er dit keer niet helemaal uitgekomen. Zij won geen enkel onderdeel, al moet wor den gezegd dat zij zaterdag bij het algemene kampioenschap bepaald on fortuinlijk was. Het teleurstellende bij Koetsjinskaja was voornamelijk dat baar oefeningen vergeleken bij die van Dortmund geen enkele wij ziging hadden ondergaan. Of dat op een stilstand wijst zal de toekomst leren. Hoe hielden de Nederlandse deel neemsters zich in dit veld van 42 voor het' merendeel briljant werken de turnsters? Zeer goed, men kan niet anders zeggen. Margo Klees, in gevallen voor Ria Rietveld, bereikte een uiterst eervolle veertiende plaats met cyfers die op alle onderdelen boven de negen lagen (sprong 9.066, brug 9.033, balk 9.066, grondoef. 9.133). Jannie Vierstra had eveneens een plaats bij de eerste vijftien kunnen krijgen als zij niet van de brug ge tuimeld was (8.066). Vooral bij de grondoefening was het Friezinnetje bijzonder op dreef. Op dit onderdeel kwam zij tot 9.233; werkelijk Euro pees niveau dus. Haar andere note ringen waren: siprong 9.166 en balk 9.00. In het algemene klassement be zette zij de 23ste plaats. Een knappe prestatie voor een meisje dat zo met blessures te kampen heeft gehad. De conclusie bij dit alles ligt voor de hand: de training van de Roe meense Li-via Casta heeft duidelijk aanwijsbare vorderingen opgeleverd. Hevi Het tweegevecht Caslavska - Koet s - jinskaja woedde zaterdag in alle he vigheid op de vier onderdelen. De Tsjechische begon op de brug met een oefening die niet helemaal 18- karaats was. Middenin greep zij even mis, wat tot een lelijke „stop" leidde en met de 9.433 die de jury haar na lang confereren toebedeelde mocht zij lang niet ontevreden zijn. Koetsjins kaja kwam terzelf dertij d op de balk .moeiteloos" tot 9.766. Veuvolgens ging Caslavska naar de balk waar ze zich voortreffelijk revancheerde (9.833) maar het Russinnetje gaf weinig ter rein prijs door tot dezelfde score te komen bij de grondoefening. De paardsprong, die Koetsjinskaja daar na afleverde, was iets minder: 9.60 en de even geconcentreerde als ge spannen Caslavska toverde een mees terstukje bij de grondoefening bijeen, hetgeen met 9.866 werd gehonoreerd. De laatste onderdelen (paard voor de Tsjechische en brug voor Koetsjins kaja) moesten de beslissing brengen. De stand was op dat moment: Koets jinskaja- 32.199 en Caslavska 32.132. Terwijl Caslavska zich voorbereidde op haar paardsprong keek zy van uit de hoeken van haar ogen naar haar rivale die met de brugoefening begon. Twee, drie wendingen gingen goed, toen greep de Russin falikant mis naar de hoge legger en belandde op de grond Reglementair kost dat een punt aftrek en dus: weg kam pioenschap. Voor de eerste keer be vroor de lach op het gezicht van Koetsjinskaja. Stilletjes keek ze daarna naar Caslavska, die met twee juweeltjes van paardsprongen (9.833) het kampioenschap veilig stelde. Haar zeer hoge klasse bewees Cas lavska zondag bij de toestelfinales nogmaals. Op alle onderdelen werd zij een luid bejubelde kampioene. De Russinnen mochten soms zeer goede cijfers krijgen, Caslavska zag steeds weer kans nog hoger te komen. Het publiek had intussen een eigen favo riete gekozen: de zeer jeugdige Oost duitse Karin Janz, uitgerust met uitzonderlijke technische talenten. Vooral haar oefening aan de brug was bijzonder sterk en de toeschou wers konden maar met moeite hun wrevel onderdrukken dat zij op dit onderddeel geen hogere waardering kreeg dan Caslavska. De pirouette van de Tsjechische en haar hecht met hele schroef aan. hte slot werden echter als iets zwaarder beschouwd dan de overigens uit zeer gevarieerde stof opgebouwde oefening van de Oostduitse. Vera's oefening op de balk werd het grote hoogtepunt van dit kam pioenschap. Ze stond er op zo vast als een huis. alleen een aardbeving had haar ervan les kunnen peuteren. Terecht dat de jury haar hoger waarde dan de hier overigens ook zeer goed werkende Koetsjinskaja die al met 9.90 was beloond. Nogmaals een tien kreeg Caslavska voor de grondoefening, een flonkerend werk stuk met zuivere overslagen en prachtige verbindingen maar toch niet zo zuiver dat er geen enkel on- effenheidje in zat. Het Bulgaarse jurylid had misschien niet helemaal ongelijk door er 9.80 voor te geven. Ook hier werd Koetsjinskaja tweede met een oefening die weinig of niets voor die van Caslavska onderdeed. Eerder had Caslavska het paard springen gewonnen voor de Oost- duitsen Erika Zuchold en Karin Janze. Overladen met prijzen en ere-prij- zen, bokalen, medailles en bloemen verliet Vera Caslavska de arena. Er waren zoveel bloemen dat de Euro pese kampioene een bos anjers aan bood aan Prinses Margriet, die met haar echtgenoot mr. P. v. Vollenho ven de finales bijwoonde. Uitslagen-standen BETAALD VOETBAL RNVB-beker, halve finales: Go AheadAjax 12 (na verlenging) NAC—Blauw Wit BV 4—3 TWEEDE DIVISIE: TubantiaHermes DVS 33 EDO—Zwolse Boys 9—6 HeerenveenW'ageningen 21 SC GooilandNOAD 23 Helmondia '55AGOVV 41 BaronieRoda JC 2I Veen damLimburgia 42 Fortuna- VI.Wilhelmina 42 HVC—Haarlem 2—0 FC VVV—Excelsior 3—2 PEC—ZFC 1—3 Haarlem 43 26 9 8 61 92—36 HVC 43 22 14 7 58 79—42 VW 43 21 15 7 57 77—41 Veendam 43 24 9 10 57 71—47 Roda JC 43 21 14 8 56 69—37 Fort. VI. 43 19 17 7 55 66—35 Wagening. 43 20 11 12 51 65—46 Limburgia 43 18 15 10 51 64—50 NOAD 44 21 9 14 51 66—59 PEC 43 22 6 15 50 80—68 Excelsior 43 20 9 14 49 66—53 Baronie 42 19 7 16 45 71—64 ZFC 44 17 10 17 44 51—52 Helm.-55 44 14 14 16 42 56—53 H. DVS 43 13 12 18 38 61—62 Gooiland 42 10 17 15 37 40—46 Wilhelm. 42 12 12 18 36 66—80 Hilvers. 43 14 5 24 33 45—70 AGOW 43 13 4 26 30 58—82 Heerenv. 42 11 6 25 28 42—89 EDO 43 10 8 25 28 53—73 Tubaintia 43 10 5 28 25 52-108 Zwolse B. 43 1 4 38 6 27-128 Bekerfinale in Amsterdam? De bekerfinale tussen Ajax en NAG wordt ln Ieder geval op het Ajax- terrein gespeeld, aldus deelde de se cretaris van NAC, de heer Speeken brink, ons gisteravond laat mede. De dag staat nog niet vast. Het kan vrijdag a.s. zyn of volgende week zondagavond of woensdag 7 juni. Een en ander ter beoordeling van de KNVB die waarschijnlijk vandaag nog een beslissing zal nemen. Landskampioen Ajax heeft de finale van de KNVB-beker bereikt. Dat dit zondag niet zonder slag of stoot is geschied bewijst de magere 21 overwinning van de Amsterdammers in Deventer op een zich fel verwerend Go Ahead. Pas in de twee de verlenging slaagde Ajax er in Go Ahead te verslaan. Het Bredase NAC zal de tegenstander van Ajax in deze finale zijn. De Bredase eredivisie-ploeg klopte ook al na veel moeite het hoofdstedelijke Blauw Wit met 43. NAC zal aangezien Ajax in de Europa Cup I uitkomt het volgend seizoen deel nemen aan de Europa Cup-wedstrijden voor Bekerwinnaars, ongeacht het resultaat tegen Ajax. Spanning in Deventer Pas ln de derde minuut van de tweede verlenging heeft Ajax kans gezien Go Ahead uit de bekerfinale te houden. Ondanks de hitte zorgden beide ploegen met goed spel voor een boeiend schouwspel met wisselende kansen. Go Ahead verzuimde in het begin ruim afstand van haar ge renommeerde tegenstanders te ne men. Na de rust kwam het betere spel van de Amsterdammers tot ui ting en in die periode werd van doel man Van Zoghei evenveel gevergd als daarvoor van Bals. Ajax nam tien minuten voor de rust onverwacht de leiding toen de bal na een fel duel tussen Cruijff en de Go Ahead-verdediging voor de schietgrage rechtervoet van Groot sprong, die dankbaar raak schoot: 01. Negen minuten na de rust be leefde men de sensatie van de ge lijkmaker. Nadat de paal een twee de doelpunt van Ajax in de weg ge staan had, dwong Niehaus aan de overzijde Bals tot een wanhopi ge redding. De Ajax-doelman kon de bal niet in zijn bezit krijgen. Boeke- stein deed de rest: 11. Van die periode af beheerste Ajax de strijd. In de laatste minuten on derging het doel van de Deventena- ren een ware belegering. Warnas en de zijnen verdedigde met de moed der wanhoop en in laatste in stantie stond Van Zoghei steeds op zijn post. Het was duidelijk, dat Ajax in de extra speeltijd de beste kansen zou hebben. Go Ahead bleef echter kranig partij geven. Nadat in de derde minuut Swart tegen de paal kopte, viel in de tweede verlenging eindelijk de beslissing. Slordigheid van Warnas en Schneider, gaf Kei zer gelegenheid Cruijff de laatste trap te laten geven. NAC heeft via een verdiende over winning op een zich overigens uit stekend verwerend Blauw Wit de fi nale v^n het toernooi om de Neder landse voetbalbeker bereikt. Pas in de derde verlenging kreeg NAC het in de eerste divisie spelende Blauw Wit op de knieëen, nadat de Bra banders tot tweemaal toe een ach terstand hadden opgelopen. De hoofdstedelingen namen na een kwartier onverwacht de leiding toen Royé na een scrimmage de bal in het NAC-doel deponeerde. NAC sloeg fel terug en in de twintigste minuut stelde Ad Graaumans zijn ploeggenoot Visschers ln staat de ge lijkmaker te scoren. Toen NAC vlak voor de rust door Bouwmeester een 21 voorsprong nam, leek er voor de thuisclub geen vuiltje meer aan de lucht, maar Blauw Wit kwam in de tweede helft onverwacht sterk terug. Eerst schoot Witschge een vrije trap rechtstreeks achter doelman Van der Merwe en tien minuten voor het ein de van de officiële speeltijd, bezorg de Meyer z\jn club zelfs weer een 23 voorsprong. In de 85ste minuut schoot Ad Graaumans de blauw- wit-illusies echter aan diggelen toen hy een vrije trap op de rand van het strafschopgebied schitterend langs de Amsterdamse doelman Van der Pol schoot. In de verlenging kwam het ver schil in conditie tot uiting. Maar in de derde verlenging pas maak te Snoeck het winnende doelpunti Het enige doelpunt van Go Ahead in de bekerwedstrijd tegen Ajax. Boekesteyn passeert doel man Gert Bals.

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 7