Interessante exnositie in Regthuys Nieuwkoop Veelbelovend seizoen Nieuw Rotterd. Toneel Willem Brinkman en Lidi Buma Mr. P. Cleveringa nam afscheid van de Naln Kans op „I doI do Waterpolo-competitie PAGINA 6 LEIDSCH DAGBLAD MAANDAG 29 MEI 1967 Nieuwe stukken Geopend wordt op 8 september met „De eerste mevrouw Fraser" van St. John Ervine in een bewerking van Anty Westerling en onder regie van Pim Dikkers. Medespelenden o.a. En- ny Meunier, Pim Dikkers, Jules Royaards en Rob de Vries. Op 22 september is de première van „Tar- tuffe," van Molière, in een eigen vi sie van regisseur Johan Greter en in een vertaling van Josephine Soer. Luc Lutz als Tartuffe, verder Loudi Nijhoff, Kitty Janssen, Lies Franken en Eli Blom. Daarna „l'Alouette", Jeanne of de leeuwerik" van Jean Anouilh onder regie van Richard Flink, met Annet Nieuwenhuyzen als Jeanne d'Arc en verder o.a. Johan Schmitz en Eric Schneider. Jules Royaards gaat vermoedelijk de regie voeren van „Komedie spelen" („World war 2.5") van Roger O. Hir- son, waarin Lies Franken en Pim Dikkers de twee rollen zouden gaan spelen. Een keus wordt nog gemaakt uit „The unknown soldier and his wife" van Peter Ustinow, dat eind juni in New York in wereldpremière zal gaan. „Het huwelijk" van Witold Gombrowicz. dat dan zou worden ge regisseerd door Rob de Vries en „Les mouches," „De vliegen" van Jean Paul Sartre, waarvan Richard Flink de regie zou voeren. De rech ten zijn gereserveerd op „Die solda ten" van Rolf Hochhuth. Of „Vroom interview" van Marie Sophie Nathu- sius, dat al enige tijd op 't program ma staat, dit jaar tot een vertoning zal kunnen komen hangt af van de mogelijkheden om het stuk te bezet ten. De Hamlet zal worden doorge- «peeld. Piccolo-Theater De kleine zaal-produkties voor het Piccolo-theater worden nu definitief in de organisatie van het gezelschap betrokken. Er komen zeker drie pro- dukties. Op 1 september gaat de pre mière van drie een-akters: „Solo' voor dubbelfluit" van Carel de Plo ver, het prijswinnende stuk in de to- neelschrljfcompetitie van het week blad „De havenloods." „De Witters" van Hans Andreus, beide Nederland se stukken geregisseerd door Piet van der Meulen en „Allergy" van Cecil P. Taylor onder regie van Rob de Vries. Verder staat op het programma „Little Malcolm and his struggle against the eunuchs" van David Hal- liwell en „The day the wores came out to play tennis" van Arthur Kopit. „Het tuinfeest" van V&clav Havel zal worden doorgespeeld. De mutaties in het tableau de la troupe zijn opmerkelijk gering. Eli- i Receptie en concert Feike Asma Zaterdagavond heeft Feike Asma zUn 40-jarig jubileum als organist i gevierd door o.a. in de Grote Kerk te Maassluis een voor hem gecompo neerd werk „Variaties op een Bach- thema" van Paul Chr. van Weste ring ten gehore te brengen. In de stampvolle kerk, waar rond 1300 tot 1400 mensen het concert bijwoonden oogstte deze compositie een overweldigend succes. De orga nist zelf, geteisterd door een zware griep, kreeg een spontane ovatie toen hij na de laatste tonen vanaf zijn orgel in de kerk naar beneden kwam. Hier voerde een rij sprekers het woord. Eerder in de middag had Feike Asma een enorm druk be zochte receptie in de aula van de L.T.S. te Maassluis gehad. De grootte van het bedrag van de geldinzameling, die te zijnen behoe- se is gehouden is nog onbekend, voor het avondconcert moesten velen te leurgesteld worden omdat alle plaatsen bezet waren. I Zilveren anjers Prins Bernhard zal op 27 juni wederom een zilveren anjer uit reiken aan drie Nederlanders die zich uitzonderlijk verdienstelijk hebben gemaakt op cultureel ge bied. Dit jaar valt de onderscheiding ten deel aan de heer Meint Wie- gersma in Oranjewoud, veelzijdig ijveraar voor het verheffen van het culturele leven, in het bij zonder in Friesland, door het be- bevorderen van volksonderwijs, natuurbescherming, heemkunde, openbaar leeszaal wezen. Mr. A. A. J. Rijcsen in Gouda krijgt de zilveren anjer als des kundige op het gebied van de ge brandschilderde ramen in de St., Janskerk in Gouda. Door middel van talloze publikaties, lezingen en rondleidingen maakte mr. Rijcsen „de Goudse glazen" be kend en bevorderde hij de studie der glazen. De heer G. J. G. Leonhardt in Laren (N.-H.) ontvangt de onder scheiding voor het sedert jaren stimuleren van het Nederlandse muziekleven. De heer Leonhardt is de stuwende kracht van de Ne derlandse Bachvereniging. SIMCA Wjjlf NEDERLAND NV. Voor LEIDEN EN OMGEVING AUTO BIERMAN N.V. „Tuin in de winter", olieverf van Willem Brinkman. iFoto Leidsch Dagblad) rik Broekman getuigt al evenzeer van sterk ontwikkeld gevoel voor schoonheid en lijnen. Heel bijzonder is de kop van een atlete, met zijn edele vormen, maar ook de kopjes van kinderen die zij maakte zijn fraai en bijna volmaakt van vorm De expositie is tot 18 juni a.s. ad- gelyks geopend, 's middags van 2 tot 5 uur. kunst kc\leióoscöQP De studieweek van de Ned. Amateur Toneel Unie (NATU) die van 8 tot 15 juli op de Dra- kenburgh te Baarn wordt ge houden, is ingeleid met twee NATU-dagen te Delft. Mr. P. Cleveringa nam afscheid als voorzitter. Mr. P. Cleveringa, die 20 jaar voorzitter van de Natu is geweest, hield een uitvoerige afscheidsrede, waarin hij o.a. sprak over de toe komstmogelijkheden van het ama teurtoneel. Hij noemde de culturele zelfontplooing een der meest essen- tiele voorwaarden van bestaan, een Jonge Rus wint de Koningin Elisabeth vioolwedstrijd (Van onze correspondent) Twee uur heeft de jury van de Koningin Elisabeth viool- wedstrijd zaterdagavond nodig gehad om haar definitieve oor deel te bepalen. Tenslotte is de 21-jarige Rus Philip Khirckhorn als winnaar van de eerste prijs 14.000 uitgeroepen. Tweede werd de 22-jarige Bulgaarse violiste Stoika Milanova en derde, eveneens een Rus, Guidon Kremer, oud 20 jaar en leerling van Oistrach. De Belgische mededingster mevrouw DelcourtKorosec, Bulgaarse van geboorte, kreeg de elfde prijs. Koning Boudewijn en koningin Fa- biola hebben de laatste avond in het tjokvolle Paleis voor Schone Kuns ten te Brussel 2200 personen •bijgewoond, alsmede ex-koningin grotere nadruk heeft gekregen dooi de meohanisatie, de massaficatie en het materialisme. Het amateurtoneel in zijn huidige vorm. aldus spreker, is ten dode opgeschreven en het zal daarom aan een aantal voorwaarden moeten vol doen om te kunnen blijven staan. Het zal uit de sleur van het klein burgerlijke vermaak moeten worden getrokken. Van groot belang achtte spreker de opleiding. Er zal meer werk moeten worden gemaakt van spelers en regisseurs. Tenslotte zei mr. Cleveringa, dat steun van de overheid, ook financieel nodig is. Vervolgens voerde het woord de nieuwe voorzitter, mr. H. J. Zee- valking, de vertegenwoordiger van de minister van cultuur, recreatie en maatschapppelijk werk, mr. L. B. van Ommen, de voorzitter van de werkgemeenschap katholieke ama teurtoneel W. K. A, mr. T. T. E. van Schaik, en de voorzitter van de Vlaamse organisatie het Kon. Vlaams Amateur Toneel Verbond, dr. J. Poffé. zy allen zwaaiden mr. Cleveringa lof toe voor wat hij in het belang van de Natu heeft ge daan. In het Rijksmuseum Huis Lam bert van Meerten werd tenslotte een druk bezochte receptie gehouden. Velen kwamen daar om mr. Cleve ringa de hand ten afscheid te druk ken en mr. Zeevalking als nieuwe voorzitter te begroeten. (Van onze correspondent) Er bestaat een kans dat in het komend toneelseizoen de Ame rikaanse musical „I do, I do", naar Jan den Hartogs toneelstuk „Het hemelbed", zal worden uitgebracht door een combinatie van het Nieuw Rotterdams Toneel en theaterproducent Paul Kijzer, de producent van „Anatewka". De hoofdrollen zouden worden gespeeld door Annet Nieuwenhuyzen en Eric Schnei der van het NRT. Maar die unieke produktie is allerminst zeker. Het komende seizoen in Rotterdam belooft voor wat het NRT betreft boeiend te zullen worden. zabeth Andersen gaat, na een half seizoen bfj het NRT, naar de Neder landse Comedle. Zoals bekend zal Loudl Nijhoff een half seizoen aan het gezelschap zijn verbonden, Kitty Janssen Is als gaste opgenomen. Piet van der Meulen blfjft aan het gezel schap verbonden voor al die activi teiten, waarvoor hy zich In het ver- Iden heeft Ingezet, dus de winning en binding van het publiek, een acti viteit, die de directie van het gezel schap van groot belang vindt en waarvan de goede resultaten merk baar worden. Piet van der Meulen zal daarnaast ook incidenteel kunnen worden gevraagd in stukken mee te SIMCA Stationsweg 11—17. Leiden De enige Leidse eerste-klasser en de twee tweede-klassers zfjn deze week in staat alleen hun puntento taal met twee te doen stygen. Ook AZC uit Alphen heeft kans zonder veel moeite twee punten te verove ren. In de Vliet ontvangt de Leidsche Zwemclub vrijdagavond de zwakste ploeg uit de eerste klasse A, het Zaandijkse Neptunus. De zyi reist vanavond naar Haarlem voor de strijd tegen DWR, terwijl Sleutelstad de meeste kilometers maakt voor de ontmoeting met AZC in Apeldoorn, welke vrijdagavond plaats vindt. Op het waterpolomenu staan deze week twee dames-derbys: dinsdag in de Vliet de strijd tussen de Golfbrekers en de Sleutelstad, vrijdag in de Zijl de wedstrijd tussen de zyi en de Leidsche Zwemclub. Volledig programma: maandag 29 mei: DWR 1-de Zijl 1 heren; de Zijl AZC a meisjes (de Zijl 19 uur); de zyi aLGB adspiranten (de Zyi 19.30 uur)de zyi 3AZC 3 heren (de Zyi 20 uur) Dinsdag 30 mei: LGB 1Sleutelst. 1 dames (de Vliet 20 uur); SVH 2 LZC 2 heren; LGB 1AZC 4 heren (de Vliet 20.30 uur) Woensdag 31 mei: LWV 1Sleutel stad 3 heren (de zyi 20 uur) Donderdag 1 juni: HVGB 2—Sleu telstad 2 heren; SleutelstadLZC a adspiranten (de Zijl 19.30 uur); de Zijl a—AZC a adspiranten (de Vliet 20 uur); de Zyl 3—ZPS 1 heren (de Vliet 20.30 uur»; AZC 1—Swift 1 he ren (Alphen 20 uur). Vrüdag 2 juni: de Zyl 1—LZC 1 dames (de Zyi 19.45 uur)LZC 1 Neptunus 1 heren (de Vliet 20 uur); AZC 1—Sleutelstad 1 heren; defZyi 2 —SVH 3 heren (de Zyi 20.15 bur); LZC 4—de zyi heren (de Vliet 19.30 uur) de zyi c—AZC b adspiranten (de zyi 19.15 uur); BZ en PC a— de zyi b adspiranten. Giacomo Manzu: Leninprijs voor de vrede De Italiaanse beeldhouwer Giaco- ma Manzu heeft de LeninprUs voor de vrede 1966 in ontvangst genomen en aangekondigd dat hij de prys aan de oorlogsslachtoffers in Vietnam zal geven. Manzu (56) werd vorig jaar door de Sow jet-Unie onderschelden als vertegenwoordiger van de realistische richting In de kunst. Hfj kon niet naar Moskou gaan om de prijs te ontvangen en kreeg hem in de Rus sische ambassade in Rome uit han den van schrijver Ilya Ehrenburg. Manzu zei by de aanvaarding van de prys, die 28.000 dollar waard is: „om deze prys waardig te zajn kan ik hem slechts overdragen aan de secretaris-generaal van de V.N. Oe Thant voor de gewonden en behoef - tigen van Vietnamalleen als ik de prys voor werken der vrede geef, zal ik ook vrede met mezelf hebben en my-n dankbaarheid op gepaste wy'ze aan het Russische volk tot uitdrukking hebben gebracht". Slotzitting schrijverscongres te Moskou Op het congres van SowjetschriJ- \ers in Moskou is een resolutie aan genomen waarin een felle aanval wordt gedaan op zowel de literaire liberalen als de conservatieven maar het hevigst op de liberalen. Gebleken Is, dat de literaire consre- vatieven de officiële gunst genieten. Tijdens de slotzitting zei Boris N. Poleviy, hoofdredacteur van het li teraire blad „Voenost" (Jeugd), dat het congres „een schitterende crea tieve en ideologische eenstemmigheid van de Sowjet-schryvers bewezen heeft". Piccolo Teatro di Milano in ons land Italië's eerste toneelgezelschap, het Piccolo Teatro di Milano, is twee da gen in ons land om vanavond in de Groningse en morgenavond in de Rotterdamse Schouwburg het Itali aanse blyspel „De knecht van twee meesters" van Carlo Goldoni op te voeren. Liefhebbers van deze klassieke co- medie uit Venetië krijgen dus nu de kans het stuk in de originele taal te bewonderen. De hoofdrolspelende knecht van de twee meesters is Fer- ruccio Soleri. Het Piccolo Teatro is eenmaal eerder in ons land geweest, n.l. in 1959 voor een toernee van 14 dagen. Woensdag vertrekt het naar België. De Sowjetrussische schrijver Ilja Ehrenburg overhandigt aan de Italiaanse beeldhouwer Gia como Manzu ((geheel rechts) de Leninprijs voor de vrede. In het midden de Italiaanse schilder Renato Guttuso. Grote auto? Kleinere auto? (Waarom niet allebei tegelijk?!) Waarom niet een Simca 1000? Rijprestatie, zitcom fort en vering van de ,dure' wagen, maar de wend baarheid en prijs en ruijntewinst bij het parkeren van het kleine type auto! Let op de felle acceleratie, op 't makkelijke sturen, op 't schakelgemak, op de verbluffende lage nieuwprijs, op de hoge inruil- waarde. Waarom niet een échte auto, een ruime 4-deurs(!) Simca 1000 voor een kleine prijs! Proefrit kost u niets en verplicht u tot niets. SIMCA 1000 VANAF j 5395 - Zaterdagmiddag heeft onder grote belangstelling opval lend veel jeugd de opening plaatsgevonden van een door het kunstgenootschap ,,'t Regthuys" in Nieuwkoop georganiseerde expositie van werken van de schilder Willem Brinkman en plastieken van Lidi Buma van Mourik Broekman. Nadat de voorzitter van het ge nootschap, dr. G. J. Bremer een wel komstwoord had gesproken was het woord aan de kunstrecensent, de heer Gys Kording. Hy bracht om. naar voren, dat hy Brinkman reeds vele jaren kent en zyn styl op de voet heeft gevolgd. Na een periode waarin hy zich uitsluitend op het abstracte en non-figuratieve toeleg de is deze kunstenaar weer terugge keerd tot het figuratieve, speciaal het portretstudie. Zyn werk is als zyn handschrift. Voor hem geldt met in de eerste plaats hoe anderen het vin den. Het resultaat van zyn schep pingsdrang is voor hem van primair belang. In het werk van Lidi Buma van Mourik Broekman constateerde Kor ding de grote aandacht voor het ma teriaal en de uiterst vakkundige be handeling ervar. In de benedenzaal van het Oude Raadhuis vroegen fraaie schilderyen en naakttekeningen de aandacht. Ook een aantal pastels siert deze af deling. Zy zyn getuigen van het vak manschap van Brinkman, die vooral als portretschilder (ook van H.M. de Koningin) grote bekendheid heeft. Kenmerkend voor zyn vak manschap is het portret Marian, een byna fotografisch evenbeeld van het onderwerp. Op de bovenverdieping hangt een aantal reisschetsen uit Portugal. „Portret van e enatlete" in sy- naïet van Lidi-Bumavan Mou rik Broekman. (Foto Leidsch Dagblad) Het geheel ademt een frisse sfeer en is een genot voor het oog. Het werk van Lidi Buma van Mou- „Poetry for now" in Holland Festival Dit Jaar zal een nieuw onderwerp aan het Holland Festival worden toe gevoegd: .Poetry-reading". Neder landse dichters gaan him verzen in een Engelse vertaling voorlezen. Elf Nederlandse en Vlaamse dichters zul len aan deze manifestatie hun me dewerking verlenen: Hans Andreus. Cees Budding, Jaap Harten Diok Hillenius, Ed Hoorndk, Pierre Kemp (wiens werk wordt voorgelezen door Fred van Leeuwen), Adriaan Mor- rien, Hugues C. Pemath, Sybren Po- let, Bert. Voeten en Riekus Waskows- ky. James Holmes zal deze dichters presenteren. Hy is tevens de verta ler van vele voor te lezen gedach ten. Deze poëzie-avond zal op 20 juni gegeven worden in de kleine zaal van het Concertgebouw onder de titel „Poetry for now". Leicester City heeft in Gronin gen het internationale jeugdvoetbal- toernooi van GVAV gewonnen. In een Engelse finale moest Sheffield J United met 0—1 voor Leicester City buigen. De jeugdploeg van FC Cam- buur eindigde op de derde plaats vóór DWS.

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 6