„Een fantastisch publiek Honderd oude tekeningen uit kabinet te Dresden 11 'AS PRO' sneller AS PRO' langer EXPOSITIE IN BRUSSEL: en gióteren MAANDAG 29 MEI 1967 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA Sammy Davis„Kijk, dat ben ik, dat doe ik ADVERTENTIE (Van onze rtv-medewerkster) „Yes, I can", dat is het motto van Sammy Davis' leven, van zijn optreden, van zijn per soonlijk gevoel van geluk dat hij heeft, omdat hij eindelijk na een leven van ontstellend hard werken, van armoede, verachting, gekwetst en be ledigd worden, eindelijk door het grote publiek wordt ge waardeerd. Het is ook de titel van het levensverhaal dat hij onlangs zelf heeft geschreven. Sammy Davis is thans 41 jaar oud. Een heel klein mannetje, met geplakt, een beetje verschoten haar op zijn hoofd, met een klein snor retje en een heel klein baardje, met twee onrustige handen, waarvan de een gesierd is met een zeer inge wikkelde trouwring en de andere met een grote briljant in goud. blik een toeraee door Europa en Sammy Davis maakt op het ogen- daarbij heeft hij gisteren, zoals de t.v.-kykers hebben kunnen zien, ook Amsterdam aangedaan. Anderhalf uur later dan verwacht werd, land de hü gistermiddag op Schiphol, met zijn eigen „lijfwacht" om hem heen. Hij arriveerde met het privé-vlieg- tuig van Frank Sinatra. Angst Hij vertelde in 't Hiltonhotel 'n klein beetje op te zien tegen het herhaal de optreden in Nederland. Vorige keer, drie jaar geleden, was zijn suc ces hier zo overweldigend groot, dat hij nu alleen maar de angst had dat hoge peil van enthousiasme niet meer te kunnen bereiken. Maar op nieuw klapten de mensen gister avond byna hun handen stuk van enthousiasme, opnieuw kon Sammy Davis zwetend van inspanning en doodmoe, maar gelukkig het podium verlaten. Waarom maakt Sammy Davis, die toch voldoende werk kan krijgen in zijn eigen land, op het ogenblik de ze tournee? „Ik heb hier zoveel fans zitten, er zijn hier zoveel mensen die mijn platen kopen, die af en toe mijn shows zien en die nooit de gelegen heid krijgen om mijzelf eens te zien. dat ik het niet meer dan nor maal vind dat ik dan naar Europa kom en al de mensen laat zien: kijk, dat ben ik, dat doe ik". Sammy zegt van zijn land „Amerika is voor een artiest mis schiel helemaal geen gemakkelijk land. Het tempo is er ontstellend hoog, maar dat betekent ook dat je zo een grote ster kunt zijn, maar zo weer ster-af kunt zijn. Wij men sen in ons vak zeggen altijd: „Je bent als artiest zo goed als je laat ste optreden was. En het enige wat je moet doen. is dat laatste optre den steeds weer trachten te verbe teren. Ik heb dan wel een enorme ervaring, maar toch tracht ik me zelf niet alleen te evenaren, maar iedere keer weer te verbeteren. Zo hoop ik het vol te houden. We zijn misschien in Amerika, ook wat smaak betreft, wat anders ingesteld dan hier. De oude num mers, „The lady is a tramp" kan ik in Amerika niet meer brengen, met geen mogelijkheid. Hier in Eu ropa wordt er nog regelmatig om gevraagd en ik zou er mijn leven voor over hebben om het niet meer te hoeven zingen, maar het publiek verwacht dit nu eenmaal van mij en wie ben ik dan dat ik ze daar in teleurstel? In Amerika dans ik ook nooit meer, maar dat is ook een van de dingen die ze hier nog graag zien en daarom doe ik het Na afloop van de voorstelling kwam er een zeer voldane en ge lukkige Sammy Davis uit de kleed kamer. „Ik heb een geweldige avond hier gehad. Het was een fantasti h publiek, dat mij zeer geinsplreerd heeft en ik hoop van harte, dat ik over niet al te lange tijd weer eens de gelegenheid zal krijgen om hier terug te komen. helpt nu werkt nu Hoofdpijn, verkoudheid, griep... 2 ASPRO'' UtLénttfeef; fit.' (Van onze correspondent) In de Kon. Bibliotheek van Brussel zijn 100 oude tekeningen uit het bezit van het Prentenkabinet te Dresden tentoongesteld. Het is een wonderlijke gewaarwording, de thans gedane keuze te bekijken. De verzameling, waaruit deze is gedaan, is onge veer vier-en-een-halve eeuw oud. Zij heeft de stormen van de tijd wèl doorstaan. Bij het befaamde bombardement tegen het einde van de jongste oor log werden de gebouwen, waarin de kunstcollecties waren gehuisvest, bij na geheel vernield. De verzamelin gen. en dus ook de prenten en te keningen, waren echter buiten de stad in veiligheid gebracht. Over haast werden ze her- en derwaarts vervoerd. Mag men de conservator van het Prentenkabinet in zyn in leiding tot de catalogus geloven en waarom zou men dat niet doen? dan werden ze eerst na de 10de mei 1945 „door het Sowjet-leger in vei ligheid gebracht". Terug uit Rusland In 1958 kwam de collectie terug uit Rusland. Inmiddels was men begon nen aan de restauratie van de ge bouwen en in Duitsland had men al weer 6000 prenten en tekeningen ge kocht, hoofdzakelijk van kunstenaars uit de DDR, maar ook uit de Sowjet- Unie, uit Bulgarije, Frankrijk Finland, Hongarije en Italië. Tien duizenden bladen, zowel oud als w bezit omvat het Prentenkabi net van Dresden thans. Uit de enor- overvloed aan tekeningen heeft de conservator er honderd gekozen. In principe nam men van iedere kunstenaar niet meer dan één teke ning, doch bij Rembrandt en Pieter Breughel de oude heeft men uitzon deringen gemaakt. Van eerstge noemde bezit het kabinet, behalve groot aantal etsen, meer dan 50 tekeningen. Aan werken van Rubens schijnt de verzameling niet rijk. De enige tekening, die thans wordt ge- exposeerd is een studie van een deel de Laokoön in het Vaticaan. Grote namen Van Rembrandt is een boerenhoe ve aan de Amstel uit Dresden geko men, een van zijn ragfijne land schappen uit de omgeving van Am sterdam, en o.a. ook nog een teke ning uit circa 1632/33 van een sla pende vrouw in een stoel. Breughel i is vertegenwoordigd met een van zijn j mooie berglandschappen. Het is een van de niet zo erg gedetailleerde, maar daarom is het van des te grootser visie. Er is van hem ook I een tekening van een zittende boer, i een van de bekende met de aandui- ding van de kleuren in handschrift. Er zijn nog meer grote namen zo als Diirer, Cranach, Goltzius, (een meesterlijke fantastische pente kening, voorstellende Hercules, die Alcestis wegleidt uit de onderwereld), Jordaens, Hubert Robert, Tintoretto, Tiepolo en anderen. Kleine meesters Men kan zich echter afvragen of de belangrijkheid van zo'n keuze met een oude verzameling niet juist ligt in de omstandigheid, dat men teke ningen kan zien van kunstenaars, die minder bekend zijn. Zulke oude prentenkabinetten als het onderhavi ge zijn nu eenmaal dikwijls door al lerlei omstandigheden uitgebreid met grote partijen tekeningen van z heten „kleine meesters", die i mooier waren dan die van de grote namen, welke men óók weinig kri tisch aan de verzamelingen toe voegde. Hier, bij de honderd uit Dres den zijn tekeningen van het tweede plan, voor welke ik vele minder de met „grote" signaturen zou geven. Zo is er bijvoorbeeld een van de ie topografisch ongetwijfeld juis- aar daarbij een wereld oproepen de Romeinse stadsgezichten van Wil- van Nieuwlandt, de Antwerpse tekenaar, die reeds op 18-jarige leef tijd leerling werd van Paulus Bril te Rome, en die vijf jaar in de eeuwige stad verbleef. Merkwaardig is ook een tekening I van een schuttersgilde, dat een stad huis verlaat van de hand van Jürgen Ovens. Hij werd in 1623 in Duitsland geboren, kreeg zijn opleiding in Am sterdam, waarschijnlijk bij Rem brandt. In 1651 keerde hij te rug naar Duitsland, van 1656 tot 1663 werkte hij opnieuw in Holland en hij werd bur ger van Amsterdam. In 1662 lever de hij voor het raadhuis het schilde rij de eed van Claudius Civilus in plaats van Rembrandt schilderij naar hetzelfde thema, dat was afgewe zen. In 1663 verhuisde hij weer naar Friedrichstadt, waar hij tot zijn dood I in 1678 bleef wonen. De tekening laat I hem kennen als een manierist, die I uiterst vlot een compositie wist te bouwen. Een van de fraaie schilderijen van Georg Rueter (Hout-pioe nen), ivaarover wij zaterdag schreven en die thans te zien zijn in Kunstzaal Heuff te Wasse naar. Toon Hermans beste komiek van Europa Een jury bestaande uit critici van vijftien landen heeft Toon Hermans zaterdag in Venetië voor zijn optre- I den voor de televisie uitgeroepen tot Europa's komiek nummer één. Operazangeres Elisabeth Schwarz- I kopf werd aangewezen als de beste zangeres, de Franse tienerster Mireille Mathieu kreeg de prijs voor lichte muziek. NEDERLAND 1 VARA 6.45 uur Pipo de clown 6.50 uur Nieuws 7.00 uur Kenmerk; kerk 7.30 uur De Lucy show 8.00 uur NTS-journaal 8.20 uur Achter het nieir Tel uit je 9.20 i 9.45 i 10.25 i 10.30 i 10.35 i De jonge onderzoekers: samenvatting Het peloton Anderson; Vietnam-documentaire Laatste nieuws Olympia's Tour Sluiting 8.05 uur De misanthroop; blijspel 9.50 uur Een spannende tijd voor oud e 10.00 uur Laatste nieuws en journaal 10.15 uur Pauze 10.30 uur Automatisering (13) 11.00 uur Sluiting UIT HET RADIOPROGRAMMA: Hilversum I 7.30 uur Muziek uit uw vakantieland 8.15 uur De maanaanbidder; hoorspel Hilversum 2 8.05 Jan Gossaert Mabuse: Staan- ie krijgsman"pentekening. Ongewoon modern Een tijdgenoot van hem was Dirk van der Lisse, een te Breda geboren Haagse schilder van wie men niet vaak tekeningen ziet. Men ziet ze misschien wel. maar dan dragen ze waarschijnlijk een andere meer lucra tieve signatuur. Hy is met twee naaktstudies vertegenwoordigd, waar van vooral de liggende vrouw, in ge ring verkort gezien, een prachtige, ge voelige tekening is. Zo is er meer weinig bekends: een Neptunus en Amfetrite van Johan Melchior, Bocksberger de jonge, een Zuidduit- se schilder, een anonieme 15de eeuwse tekening uit de school van Milaan, een groep reizigers te paard, een pentekening van ongekende mo numentaliteit, en een Apollo en Daphne van Paolo Farinato (Verona 1524-1606», die ongewoon „modern" aandoet en b.v. een vergelijking met etsen door Renée Sintenis van het zelfde onderwerp mogelijk maakt. Men zou zo kunnen doorgaan met het opsommen van hetgeen er te zien valt. Ieder zal naar zijn eigen voorkeur worden geboeid. Nu in onze jaren een stad als Dresden nog zo ver weg schynt is het goed dat het Prentenkabinet met een klein deel van zyn schatten naar Brussel is gekomen. de koopvaardij Kunstgrepen Dit was het weekeind van de AVRO. Om te beginnen kon men mededelen dat AVRO's „huisar tiest" Toon Hermans in Venetië was uitgeroepen tot beste show man van Europa, een titel die ook Rudi Carrell ten deel is ge vallen. Daarna vierden Pierre Janssen en Leen Timp htm gou den bruiloftsfeest met. de 50ste aflevering van „Kunstgrepen", het enige kunstprogramma dat zicfh met kijkdiohüheidscijfers van tegen de 30% in de be langstelling van de grote massa' mag verheugen. Janssen en Timp hadden zioh een uitstapje veroorloofd naar het dode stadje Ostia, dat in dezelfde verhou ding tot Rome staat als Pompei tot Napels: bewaard gebleven voorstadjes uit de Romeinse oudheid. Pierre Janssen toverde ons, met behulp van de geslaag de kiekjes van regisseur Timp die daarmee zijn oudste beroep even had opgenomen, weer als vanouds de mensen te voor schijn op de nu verlaten straten en in de geruïneerde huizen van Ostia Sammy Davis jr. Daarna kwam Sammy Davis Junior (wanneer krijgen we se nior eindelijk eens te zien?). Hij was dezelfde gebleven (gelukkig maar), maar ook zijn show ver schilde nauwelijiks merkbaar van zijn voorgaande ,en dat was minder gelukkig. Het was vrien delijk allemaal maar de schok van het onbekende, het nooit eerder geziene, wilde niet ko men. Wat bleef wa« gewoon het optreden van een topartiest, zo als we dat wekelijks zien op ae televisie, alleen meestal niet .Jive", niet zo langdurig en niet zo exclusief als gisteren! Israëlreportage Zaterdagavond konden de lief hebbers naar een herhaling kij ken van de musical-comedy „Jij en ikke" .die de NCRV twee jaar geleden ook al had uitge zonden. Het beste van de NCRV kwam dit keer van „Attentie", dat eerst de reportage bleek te heb ben overgenomen over de van uit Amsterdam geredigeerde de sertie van Amerikaanse soldaten die niet naar Vietnam willen (de Koninklijke Marechaussee heeft inmiddels verklaard, dit niet on mogelijk, maar wel ongeloof waardig te achten), en dat later op de avond terugkwam met de eerste reportage uit Israël, t.w. uit Eilat, waar iedereen vol goede moed bleek te zijn. Celtic-Hangers Op het andere net bleek .Ach ter het nieuws' onder meer naar Glasgow te zijn geweest, waar de supporters van de protes tantse Glasgow Rang ere op t.v. met verbittering het katholieke Celtic zagen winnen van Inter. De vreugde van de Schotten is dus niet. algemeen. Een aange name verrassing was daarna het programmaatje waarin Anne- marie Os ter achtereenvolgens Martin e Bijl. Conny van den Bos, Brigitte Bardot, Rika Jan sen en Liesbeth List paro dieerde Mevr. H. Bennink. 18. oentemand)8.50 Morgenwijding. 9.0 r de tieners. 19.00 Stereo: Klass. en mod. gram.muz. 10 00 Voor de kleuters. 10.10 Arbeidsvitami- (gr populair verzoekplatenprogr. "1.55 Beursber. 2.15 Avondoverdenking. jrkestmuz. 12.27 tuinbouw. 12.30 >or de landbouw. 13.30 Stereo: Semi klass. mod. orkestwerken (gr.). 14.40 z.progr. (opn.). 23.55- Schoolradio. 15.00 Voor de 19.15 Verslag Olympia mer. NRU: 19.50 Cursus Openbaar Kunstbezit. 20.00 Nws. 20.05 Omroep- 22.00 Let the peoples sing: interna- PROGRAMMA (Over de 4e lijn) van 18-20 u Voor maandag 29 mei 1967. I. Nlcolal Rimsky Korsakov Ca- :cio Espagnol op. 34 (15 i 1.) Al- o.l.v. Ataulfo dl Valle Glulia all 16.02 Stereo: Voc. ensemble (gr)- mod. franse liederen. 16.15 Voor de jeugd. 17.15 New York calling. 17.20 jeugd. Lichte gram Hilversum 3. 240 m .en FM - TROS: 9.00 Nws. 9 02 Act. platenprogr. VARA: 10.00 Nt Kwink: Pop- en cabaretmi 10.30 Geen ja. geen nee; 11.00 Nw 12.02 Platen bij de 12.00 (13 00 Nws 14 00 Nws. 14.02 Verzoek platenprogr. 15.00 Nws 15.02 Mix: ge- var. gram.muz. (16.00 Nws.) 17 00 Nws. 17.02-18.00 555555en 666666en. TELEVISIEPROGRAMMA'S Nederland I NTS/NOT: 10.20-12.00 Schooltelevi sie. NTS: 18.45 Pipo de Clown. 18.50 Journaal. KRO: 19.00 Hongaarse muz en dans. 19.10 Batman, TV-film voor de jeugd. NTS: 20.00 Journaal. KRO: 20.20 Politiek gesproken, satirisch pro gramma. 21.00 Dodelijke mest (Silent dust). TV-film van de Engelse TV-se- rle The Avengers 21 50 Vanavond in Nieuwspoort. 22.25 Epiloog. NTS: 22.30 Journaal. 22.35-22.40 Samenvatting Olympia Tour. 23.00-23.30 Teleac: NTS: 20.00 Nws. kort. VPRO: Symphonische impressies voor piano en orkest. En el Generallfe. Danza le- Jana. En los jardines de la Sierra de (7.30-7.32 Nws 7.55 Overweging. 8.00 Conciliepostbus; 9.35 Waterstanden) 10.00 Stereo: Aubade: klass. gram. schippers. 12.20 Voor 14.20 Schoolradio. Henk Dennert. 17.10 Voor de jeugd. Hilversum 2. 298 m. AVRO: 7.00 Nws. 7.10 Ochtendgvm. .20 Lichte gram.muz. VPRO: 7.55 Dë- Merrick. NTS: 22.10-22.25 Journaal Spinoy overleden De socialistische Belgische politi cus Antoon Spinoy is op 60-jarige leeftyd aan de gevolgen van een hartaanval overleden. De heer Spinoy was burgemeester van Mechelen en lid van de Kamer van volksvertegenwoordigers. Hy be hoorde tot de niet zo talrijke Vlaam se politici, die hebben deelgenomen aan het verzet tegen de Duitse (mi litaire) bezetting van het land. Na de bevrijding was hij burge meester van zijn geboortestad Meche len geworden. In 1954 werd hij minis ter van Landsverdediging in de rege ring van zyn partijgenoot Van Acker In het ministerie Lefèvre Spaak was hy minister van Econo mische Zaken. Hij gold in de BSP trouwens als deskundig voor econo mische problemen. Hij was een ge matigd politicus en daarom zal zijn overlijden toch wel van enige, moge lijk niet gunstige, invloed zijn op de BSP. welks partijraad weinig econo mische figuren telt.

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 5