Zeiltocht om de wereld in 226 dagen volbracht MET EEN ENKEL WOORD PAGINA 2 LEIDSCH DAGBLAD MAANDAG 29 MEI 1967 Sir Francis terug van eenzame reis (Van onze Londense correspondent) Een overzicht van de wach- Itende menigte hij de haven van de Koninklijke Westerse Jacht- hfnFraU~ aandacht op Sir Francis Chichester was geconcentreerd. Van zaterdag af kon men op de televisie de eenzame, gebrilde zeiler met zijn peinzend gelaat onder de grote zeilpet met lange klep in zijn sierlijke jacht, Gipsy Moth 4, na een wereldreis per boot de Britse kust zien naderen. Zijn berekening, om zondag in vol daglicht in Plymouth, waar hij op 27 augustus van het vorig jaar was vertrokken, te arriveren mislukte, omdat er te weinig wind stond, maar hij haalde het juist bij het invallen van de duisternis. I cis Chichesters wereldreis. Van de top wapperde de grote rood witte vlag van de Britse marine, wel ke hü gerechtigd was te voeren. dat was nauwelijks nodig, hoewel hü 2875 uur op een wiebelende boot had I doorgebracht. i Sir Francis werd begroet door de Lord Mayor van Plymouth in zün I traditionele rode toga, witte kanten I bef en zwarte bepluimde driekante j steek en de gemeentesecretaris met zilveren pruik en in zwart zijden to- I ga. De Engelsen doen zoiets altijd in grote stijl. Met een open auto maake Sir Francis een korte zegetocht langs de jubelende menigte naar de Guildhall, het stadhuis van Plymouth, een stad welke in de oorlog bijna net zoveel als Rotterdam heeft geleden. Sir Francis stond er in de geheel gevulde grote aula de pers te woord. Deze persconferentie bleek echter een grote kwelling voor iemand te zijn die 4 maanden lang alleen met water en wind is geweest en die daardoor begrüpeiijkerwüs moeite had de juis te woorden te vinden. „Ik voel me als iemand die uit een grot komt. Ik wil altyd graag iets doen wat nog door niemand anders is gedaan. Maar als ik het gedaan heb is voor mü de aardigheid eraf. Mijn voldoening vind ik terwül ik het doe". Sit Francis veroorzaakte algemene hilariteit, toen men hem vroeg of hü de tocht opnieuw zou willen maken. Zün antwoord was: „maar niet bin nen een week!" Huldiging door Koningin Op een latere datum zal Sir Fran cis de Theems opvaren en in Green wich door Koningin Elizabeth worden gehuldigd. Dan volgt een tweede ze getocht over de rivier naar Londen, onder de geopende Tower-brug door. Nog stevig op zijn benen Overweldigende ontvangst in Plymouth Zondagavond om vier minuten voor negen passeerde hü de „eind streep" de golfbreker voor de in gang van de natuurlüke haven van Plymouth. Het duurde toen nog bü- na een uur voor hü voor het eerst na 119 dagen voet aan land kon zet ten. Daar was hü negen maanden geleden vertrokken voor zün reis om de wereld, die 226 dagen in beslag Hü zeilde om Kaap de Goede Hoop naar Sydney in Australië, waar hü na 107 dagen aankwam, om via Kaap Hoorn, het gevaarlüke uitein de van Zuid-Amerika, terug te ke- Hü is de eerste oceaanzeiler die slechts in twee étappes de aardbol heeft omspannen. Bovendien is het een geweldige prestatie voor iemand van 65 op de heenreis bereikte hü deze leeftüd, waardoor hü in aanmerking komt voor zün Engelse A.O.W., acht maanden uitkering wachten op hem Avontuurlijk mens Sir Francis heeft zün hele leven het grote avontuur gezocht. Onge veer 37 jaar geleden maakte hü zün eerste solo-vlucht met de Gispy Moth van Engeland naar Australië. Daar na heeft hü nog vele spectaculaire vliegtochten volbracht, totdat zün toestelletje in Japan verongelukte. Hü bezeilde de Atlantische Oceaan van Engeland naar Amerika en te rug. Op een van deze tochten werd hü door zün vrouw vergezeld. Sir Francis is altüd een sublieme navi gator geweest. Sir Francis Chichester heeft zijn loereldreis per zeilboot vol bracht: monter stapte hij zon- dagar nd laat aan wal in de jarfLven van Plymouth In Plymouth waren sinds zaterdag honderdduizenden samengestroomd om Sir Francis te verwelkomen. Ve len sliepen in hun auto's, omdat er geen hotelruimte meer vrü was. Het prachtige heuvellandschap rond de haven bood de toeschouwers een na tuurlüke tribune. De Britse marine had moeite een vaarweg voor hem open te houden. Hü was omgeven door een woud van zeilen en werd door de begroetingsvloot byna inge klemd. Alles liep echter goed af. Het ging allemaal tregend langzaam want de wind was erg zwak. Vreugdebetoon Het moet een groot contrast voor hem geweest zün de wekenlange eenzaamheid van de eindeloze oceaan en deze uitbarsting van vreug debetoon. Kanonnen bulderden, sire nes en claxons loeiden. De scheme ring maakte alles nog feestelüker, wegens de twinkelende naviga- tielichten van de varende escorte. Plymouth zette hiermee een tra ditie voort, want het is de plek waar zovele historische zeehelden met groot vertoon zün binnenge haald, onder andere Chichesters gro te naargenoot Sir Francis Drake. Sir Francis is de beheerstheid zel ve. Hü bleef dan ook kalm in zün cockpit even boven het dek uitste kend. Maar toen zün vrouw en zoon en enkele vrienden aan boord werden gebracht, begon de champagne rijke- lük te vloeien. Het was het begin van een daverend feest. Heel Ply mouth was met vlaggen en wimpels getooid. Op de heuvels laaiden vreug devuren. Brandweerboten spoten hun stralen als fonteinen omhoog. Heli kopters en vliegtuigen cirkelden laag I om de Gipsy Moth 4. De uitbundigheid was grenzeloos. De winkels verkochten duizenden aan hem gewijde souvenirs. Er ston den jongeren met banieren waarop hem een welkom werd toegeroepen. Sir Francis, die kort voordat hij op zün odyssee vertrok, nog een ziek man was, zag er patent uit. De laatste mül binnen de haven legde hü af met ingenomen zeilen en voor het eerst gebruikte hij zün motoren. Sir Francis stond vrij goed op zün benen toen hü eindelijk voet zette op de stenen trap aan het uit einde van de havenpier. Voor de ze kerheid stonden twee marinemannen gereed om hem te ondersteunen, maar to- Ook zijn schip was piekfijn in orde. eer blij vaste grond onder Zeilen en romp toonden nauwelijks ten te hebben. een sP°°r Tan de doorstane stormen. Israël in rust laten leven Acht protestante, r.katholieke en orthodoxe leiders hebben zaterdag de vrees uitgesproken, dat de crisis in het Midden-Oosten zal leiden tot een ernstige oorlog, en een beroep ge daan op president Johson Israël te steunen in het geschil met de Arabi sche landen. „Laten wü ons bedenken, dat Is raël een nieuwe natie is waarvan het volk nog herstellende is van de gruwel van de Europese slachting", aldus de verklaring van de geestelü- ken. „Het volk van Israël heeft er recht op zich te ontwikkelen en in rust te leven zonder vrees". De verklaring was ondertekend door o.a. dominee Martin Luther King, voorzitter van de zuidelüke christelüke leiderschapsconferentie, dr. Reinhold Niebuhr, emiritus hoog leraar in de theologie, en Alexander Schemann, deken van het Russisch orthodoxe seminarie St. Vladimir. MORGENDAG VAN ROUW IN BRUSSEL (Van onze Brusselse correspondent) Morgen zal in Brussel een plech- I tige rouwdienst worden gehouden voor de 63 doden en 251 vermisten, j van de brand in het warenhuis l'Innovation. Zü vindt plaats in aanwezigheid van de Koning en de Koningin in de basiliek van Koekei- I berg, de enige kerk te Brussel die I groot genoeg is om de ongeveer 5.000 i genodigden en belangstellenden plaats te bieden. Voorzien is dat de katholieke dienst zal worden geleid door kardinaal Suenens .terwijl ook een protestantse predikant, een rabbijn en een mo hammedaanse geestelüke het woord zullen voeren. Daarna zullen op het kerkhof van Evere, een van de steden van de Brusselse agglomeratie, de j doden wier stoffelijk overschot niet door de familie zelf wordt begraven. in een voorlopig massagraf worden bügezet. De officiële balans van de ramp is thans, een week na de brand en na dat de officiële diensten en de dien sten van het warenhuis eerder naast elkaar hebben gewerkt dan met el kaar. bekend. Er zün 63 doden ge vonden, waarvan 26 geïdentificeerd. Voorts zijn er 251 vermisten, die men ook als doden zal moeten beschou wen. In de ziekenhuizen worden nog 49 gewonden verpleegd: 19 daarvan zijn zo ernstig gewond, dat er nog steeds levensgevaar bestaat. Prot, bisschop gewijd in Madrid In tegenwoordigheid van de pro testantse bisschoppen uit verscheide enden is zondag in Madrid de enige protestantse bisschop in Span je gewüd. Het is de 57-jarige dr. Ro man Taibo, hoofd van de Spaanse Episcopaalse Kerk, die ongeveer 2.500 lidmaten telt. Zün voorganger, bisschop Santos Molina, was onlangs overleden. Volgens een nieuw wetsvoorstel in zake godsdienstzaken, dat nog door het Spaanse parlement moet worden afgehandeld, mogen Spaanse niet r. katholieken straks in het openbaar hun godsdienst belüden en hun gees- telüken laten opleiden. Zü zullen ech ter hun kerken niet als zodanig kun nen laten registreren, maar zullen dat alleen kunnen doen onder de naam van „confessionele verenigin gen". HAAGSE AGENDA (Van donderdag 25 mei t/rn. woensdag 31 mei) MAANDAG 29 MEI. Kon. Schouwburg, 20.15 uur: Haag- sche Come die„De vrouwen van Ttroje". Circustheater, 20.00 uur: Stoiber Company: „Black New World". Kurhaus Paviljoen. 20.15 uur: To neelgroep Studie: „Allen die vallen" en „Krapp's laatste band". DINSDAG 30 MEI. Kon. Schouwburg. 20.15 .Spoken ln Spaanse kant' voor podlumvormir Leerlingen sabaret. Hall lp literair cabaret. Circustheater. 20.00 Stoiber Company: „Black New World. Joseph's Place. 22.30 uur: Cabaret Apollo: Hombre, 14 J. neelgroep Studio: „Allen die vallen" e „De gouden sleutel". Poppentheater Prank Kooman. 14.3 „Het Zonnekacheltje". nlng gerestaureerd gebouw" 8 uur nam. Lakenhal: K. en O. Concert „The Worksop Girl's Choir". 8 uur nam. DINSDAG Ch. de Bourbonhof: Elektronicaclub. De detector. 7.30-9.30 uur nam. Hogewoerd 175: Dlenstvergadering van Jehovah's getuigen. 7.25 uur nam. Rest. De Doelen. Aandeelhoudersver gadering N.V. Wernink. 4 uur nam. Stadsgehoorzaal (kleine zaal) Ned. Ver. van Hulsvrouwen Sluitingsmiddag van seizoen 2.30 uur nam. Stadhui- (wachtkamer trouwzaal): zitting Bouwfonds. Ned. Gemeenten Rijksherbarium (Schelpenkade 6): Kon. Ned. Natuurhistorische Ver. Voor dracht dr. S. J. van Ooststrom. 8 uur Bevolkingsonderzoek T-B.C Zij Billy Grahamfllm Lucia. "8 WOENSDAG Hoge Morsweg 156: Aandeelhouders vergadering I.B.B. 10.30 uur voorm. Rest. v. d. Heijden: Ledenvergade ring V.V.V.-Lelden 5 uur nam. Stadhuis (trouwkamer): Spreekuur sociale raadsvrouw. 4-6 uur nam. AmbachtsschoolDiploma-uitreiktag Techn. Avondschool. 8 uur nam. Waaggebouw Bevolkingsonderzoek 9-12 uur voorm. en 2-4.30 uur nam. DONDERDAG Hogewoerd 175: Dienstvergade- ring van Jehovah's getuigen. 7.25 uur Stadshuis (Burgerzaal)InstallatLe commissaris van politie mr. Barends. W. de Zwijgerlaan 106: Bahai-ge- spreksavond. 8 uur nam. VRIJDAG Den Burcht: Chr. Toneelgroep „Am- phis". Opvoering van „Vader heeft Muziekschool. 7.45 Konlngskerk: Ruilclub 7.30-10 Amberge francaiceCafé Zoldercabaret. 9 uu ZATERDAG a Carl Schulze, 8 i BINNENLAND Juwelen gestolen In de nabht van zaterdag op zondag is in een woning aan het Hans Stekelplein in Den Haag voor een bedrag van f 15.000 aan sieraden en f 300 aan contant geld gestolen. De nog onbe kenden hebben de woning, bewoners afwezig waren, geheel Waarschuwingsschoten Twee agenten, die per auto patrouilleerden hebben zaterdagavond enkele waar schuwingsschoten gelost, teneinde een tweetal jeugdige autodieven, die zü op heterdaad betrapten, tot staan te brengen. Een van hen, een 17- Jarige zeeman uit Den Haag, kon den zü aanhouden. Zün maat, een 18-jarige loswerkman konden zü gis termorgen in zün woning aanhou den. Beide jongens hadden de linnen kap van een personenauto openge sneden en trachtten juist de motor op gang te brengen, toen de politie auto naderde, waarop zü het op een lopen zetten. Kankerbestrüding In 1966 is ruim 4,5 miljoen gulden beschikbaar gesteld voor de kankerbestrüding. Dat is 600.000 gulden meer dan het jaar daarvoor. Het ledental van de Nederlandse vereniging tot steun aan het Koningin Wilhelminafonds steeg met circa 39.000, zodat het ledenbe stand eind 1966 op 289.000 stond. Van 1 januari 1967 af zün nog eens 30.000 leden bü het fonds ingeschre- Dodelyke val In de garage naast zün woning in Molenschot (gem. Gil- ze-Rüen) is gisteravond de 30-jarige heer A. van Dongen bü een val van een trap om het leven gekomen. De heer Van Dongen was bezig met een karweitje, toen hü van slechts een meter hoog kwam te vallen. Hü kwam echter ongelukkig op een ton terecht waarna hij terplaatse over leed. Mellema geen statenlid In ver band met zün benoeming tot voor zitter van de christelük-historische fractie in de Tweede Kamer heeft de heer J. T. Mellema bedankt als lid van provinciale staten van Gro ningen. De heer Mellema volgde de tot minister van Binnenlandse Za ken benoemde fractievoorzitter mrH. K. J. Beernink op. Birma-reunle in Kurhaus Niet minder dan 1756 mannen zün zater dag in het Sbheveningse Kurhaus büeengekomen voor de reünie van hen die in de laatste wereldoorlog krügsgevangen hebben gezeten in Birma en Thailand. De zalen van het Kurhaus waren vol uitroepen van herkenning. Velen waren van ver ge komen om de reünie bü te wonen. Er waren personen uit o.a. de Ver. Staten, Canada, Brazilië, Indonesië, Thailand en de Europese landen, 's Middags voerden na een gezamen lijke. nasi-gorengmaaltüd, de ex- Birmagangers dr. J. P. Koets, wet houder van Amsterdam, en de ca baretier Wim Kan het woord. BUITENLAND Busongeluk In de nabüheid van Tiroetsji Rappalli in de Indiase staat Madras is een autobus in een vüver terechtgekomen, waarbü 43 personen om het leven kwamen. Onlusten Ten gevolge van bloe dige onlusten tussen Hindoes en Mos lims die zondag in oost Calcutta, heb ben plaats gevonden zün tenminste twee mensen om het leven gekomen, velen gewond, terwül twee fabrieken en tien winkels afbrandden. Geen Zweedse vrüwilligers De Zweedse ambassade in Beiroet (Li banon) heeft de berichten uit Stock holm ontkend, dat in Zweden vrü willigers worden opgeleid om in Is raël te vechten. Moordaanslag Terroristen heb ben zondag bü een overval op San Juan de los Morros, 115 km ten zuid westen van Caracas (Venezuela) de thesaurier-generaal van de staat Guarico, Rodolfo Gonzalez doodge schoten toen hü een totoformulier Invulde. Vrijgelaten De Griekse regering heeft geheel onverwacht, de Britse communiste, mevr. Betty Ambatielos, uit de gevangenis gehaald en op een vliegtuig naar Engeland gezet. Zü was na de machtsgreep van 21 april met nog 6000 andere mensen gear resteerd en gevangen gezet. Mevr. Ambatielos is getrouwd met de Griekse Ambatielos, voormalig func tionaris van de zeeliedenbond, die 17 jaar in de gevangenis zat wegens be weerde misdaden tegen de Griekse staat tüdens de burgeroorlog van 1947-49. Na de machtsgreep dook hü onder en zün verblüfplaats is niet bekend. Polio Het Westduitse ministerie voor de Volksgezondheid heeft er voor gewaarschuwd, dat het aantal polio gevallen dit jaar tot nu toe al 15 bedraagt tegen 19 voor geheel 1966. Het zün allen kinderen en jonge die niet voldoende Ingeënt Helikopterongeluk Tüdens een oefening te Fort Knox (Kentucky V.S.) zün twee helikopters met el kaar in botsing gekomen. Vüf Ame rikaanse soldaten werden gedood en elf gewond. Gisterochtend vroeg is het Hotel Bieze in Borger in Drenthe volledig uitgebrand. Hoeioel het hotel geheel bezet roas, hebben alle gasten zich op het laatste nippertje roeten te redden. Ve len konden slechts het hoog no dige meenemen. Via de ramen hebben sommigen, onder wie kinderen, zich kunnen redden door op het dak van een auto bus te stappen, die toevallig kioam aanrijden en onder de ramen werd „geparkeerd"Het uit de vorige eeuw stammende doch gemoderniseerde kapitale gebouw, brandde in nauwelijks twee uur volkomen af. De scha de bedraagt, ruw geschat, 1 mil joen gulden. Ver. „Oud-Leiden": Excursie naar Hoorn. Vertrek Garenmarkt. 8 uur Jehovah's getuigen. 4 en 6.30 i i.; Openbare lezing: 2.30 en 5.1Ï Kath. Werkende Jongeren 11 middag. Steenschuur 6: Kerk van Jezus Christus van de heiligen der laatste dagen. Spr. dhr. Diender. 10.30 uur BIOSCOPEN Gunilla", 18 7 en 9.15 uur. "Zondag 2.30; 4.45. 7' en 9.15 urn. Luxor „Komplot der gangsters". 14 Jaar. Dagelijks 2.30, 7 en 9.15 uur. Zondag 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Camera „Sex la minuut!", 18 Jaar Dagelijks 2.30, 7 en 9.15 uur. Zon dag 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Rex „De lokvogels", 14 Jaar. Dage lijks 2.30. 7 t 9.15 l Zondag 2.30 Jaar. 9.15 'rianón „Irma la Douce", Dagelüks 2 en 8 uur. Zondag 2, Maandag t/m vrüdag 9 i Legermuseum (Pesthulslaan)Met uitzondering van zaterdag van 10-4 u. (zondag 1-5 uur). Molen „de Valk": Molenmuseum, ge opend dinsdag t/m. zaterdag 10 uur Tentoonstelling: .Ball, beeld droombeeld". Geopend dagelüks 10— 17 uur: 's zondags 13—17 uur (tot 1 oktober). Rijksmuseum voor Volkenkunde: Tentoonstelling van Japanse prenten van Kyösaï. Dagelüks 10—17 uur; 's Zondags 1317 uur. Rijksmuseum voor Volkenkunde: (Steenstraat 1): Dag. 10-17 u.; 's zon dags 13-17 uur. Rijksmuseum voor de de geschiede nis der natuurwetenschappen: Dag. 104 uur, zond. 14 uur. Wassenaar (Kunstzaal Heuff)j Schilderijen-tentoonstelling Georr Rueter. Geopend maandag t/m s bovendien t t/m 7 Juni. AVOND- EN NACHTDIENST DER APOTHEKEN. Geopend voor spoedeisende gevallen t Apotheek Herdlngh en Blanken. Ho gewoerd 171, tel. 20502. Apotheek Zuid- West, Brahmslaan 20, tel. 21522. De Oegstgeestee Apotheek en Apotheek Voorschoten zyn de gehele week geopend. dok terstelefoon 22222. Bü geen gehoor van nw hulsarts specialist (of diens waarnemers) bei men voor spoedgevallen dobterstele- foon 2 2 2 2 2. Demonstratie Twee en vüftig politieagenten en 16 studenten wer den in Tokio gewond toen met bor den zwaaiende en stenen gooiende 1 linkse studenten in botsing kwamen met de politie tüdens demonstraties tegen uitbreiding van een Ameri kaanse luchtbasis in de buitenwüken van Tokio. Er werden 39 arrestaties verricht. Manescoe in Singapore De Roe meense minister van Buitenlandse Zaken Manescoe is in Singapore aangekomen voor een offibieel bezoek van twee dagen om de banden tus sen zün land en het zuldoostaziatl- sche land nauwer aan te halen. Podgorni naar Afghanistan President Podgorni van de Sowjet- Unie is vandaag naar Afkhanlstan vertrokken voor een officieel bezoek van vüf dagen aan dat land. Het is een tegen-bezoek voor dat van ning Moehammed Zahir ln augustus 1965. Lieftinok in Belgrado De presl- I dent van de Wereldbank Woods mr. Lieftinck, een van de algmene directeuren van de bank, arriveer den zondagavond op een uitnodiging van de Joegoslavische regering besprekingen over financiering verschillende projecten in Joegosla vië. Joegoslavië ontving sinds 1! negen leningen van de bank met totale waarde van 270 miljoen dol lars. WEERRAPPORTEN (Van hedenmorgen 7 uur) Amsterdam Den Helder Y penburg l Vllsslngen J Eelde De Bilt j Twente Eindhoven Z.-Limburg j Helsinki I Stockholm I Oslo' Kopenhagen half bew. half bew. half bew. licht bew. ar bew. 27 12 5 ar bew. 27 11 5 onbew. 20 5 0 zwaar bew. 17 8 0.4 zwaar bew. 26 10 7 swaar bew. 28 10 3 zwaar bew. 17 9 6 mist 20 7 0 geh. bew. 31 14 0.1 half bew. 23 17 0 geh. bew. 25 12 1 licht bew. 26 13 0 onbew. 27 18 zwaar bew. 25 17 0 licht bew. 19 10 0

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 2