LEIDSCH DAGBLAD Oe Thant wil tijd winnen Europese top vandaag in "t Kapitool bijeen Samkalden burgemeester Amsterdam m N.v.v.d. Velde Citroën Opgericht 1 maart 1860 MAANDAG 29 MEI 1967 No. 31288 Directeur: E. A. E. van Dishoeck Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN ƒ12,55 per kwartaal, ƒ4,19 per maand (bij vooruitbetaling), losse nummers ƒ0,25 Witte Singel 1, Lelden - Giro no. 57058 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie 21507 Veiligheidsraad vanavond bijeen over Midden-Oosten Druk overleg achter de schermen De Veiligheidsraad zal vanavond 8 uur bijeen komen ter bespreking van het rapport van secreta ris-generaal Oe Thant over de crisis in het Midden- Oosten. Oe Thant heeft aan de Raad voorgesteld Israël en zijn Arabische buren er op te wijzen dat schendin gen van de wapenstilstandsovereenkomst van 1949 door de Raad beantwoord kan worden met afkondiging van een blokkade en daarna zelfs met militaire maatregelen. Op het ogenblik vindt hij tijd winnen het allerbelangrijkste om een basis te leggen voor ontspanning. De secretaris-generaal noemde de situatie in het Midden-Oosten zeer gevaarlijk en zeide te geloven, dat een botsing tussen Israël en de Ver enigde Arabische Republiek zou lei den tot een algemeen conflict in het Midden-Oosten. De vrijheid van scheepvaart in de Straat van Tiran, welke toegang verleent tot de Golf van Akaba, be schreef hij ais van levensbelang in de ogen van de Israëliërs; hij deelde aan de Raad mede, dat hij aan de Egyptische regering had gezegd, de blokkade van de scheepvaart een daad met gevaarlijke consequenties te vinden. In zijn rapport wordt ech ter geen enkele oplossing van de hui dige crisis gesuggereerd, behalve dat hjj de herleving van de gemengde Egyptische-Israëlische wapenstil standscommissie had aanbevolen. Het allerbelangrijkste op dit moment vindt Oe Thant tijd winnen om een basis te leggen voor ontspanning van de situatie. Achter de schermen wordt door de leden van de Veiligheidsraad druk overleg gepleegd. Weinig verandering In de toestand in het Midden-Oos ten is intussen weinig verandering gekomen. President Nasser verklaar de zondag dat zijn land onder alle omstandigheden de blokkade van de Golf van Akaba zal handhaven. Met het door Oe Thant gesuggereerde nieuwe optreden van de Egyptisch- Israëlische gemengde bestandscom missie wilde hij alleen instemmen op voorwaarde dat Israël de gedemilita riseerde zone van El Auja ontruimt. De Egyptische leider waarschuwde, dat een daadwerkelijke inmenging van buitenaf in het conflict tussen de Arabische landen en Israël de sluiting van het Suezkanaal tot ge volg zal hebben. Overigens was hij van oordeel dat het genoemde con flict niet zou leiden tot een strijd buiten het Midden-Oosten. De Israëlische premier Es j kol maak te ongeveer tezelfdertijd in een ra diorede bekend, dat Israël streeft naar een situatie, die een gewapend optreden zijnerzijds uit zelfverdedi ging onnodig maakt. In dit verband sprak hij van een toenemende inter nationale steun voor het beginsel van een vrije doorvaart door de Golf van Akaba. Syrië wordt door de Sowjet-Unie be wapend en in het algemeen politiek door haar gesteund. Goed ingelichte kringen in Tel Aviv hebben intussen meegedeeld, dat de Sowjet-Unie boodschappen heeft ge stuurd, zowel aan Israël als Egypte om alle handelingen te vermijden, welke de zeer explosieve toestand in het Midden-Oosten tot uitbarsting zouden doen komen. De Russische nota aan Israël zou krachtig, maar tezelfdertijd verzoenend van toon zijn geweest. Vermoedlijk zou hetzelfde te genover Nasser zijn gezegd. Russische vloot in Middellandse Zee President Johnson zou, volgens het Egyptische regeringsblad El Ahram, een nota aan Nasser hebben gezon den. waarin gepleit werd voor zelf beheersing en onthouding van elke agressieve militaire operatie. Russische oorlogsschepen zou den zich naar het oostelijke deel van de Middellandse Zee begeven, aldus is gezegd in kringen die nauwe be trekkingen onderhouden met 't Ame rikaanse ministerie van Defensie. De Russische schepen zouden ma noeuvres van de zesde Amerikaan se vloot gadeslaan. Het zouden 15 a 20 schepen zjjn waaronder kruisers, fregatten en torpedoboten met mo derne bewapening. Zondag werden op Israëlitisch ge bied, drie km. van de Egyptische grens in de Sinai, vijf Egyptische militairen aangehouden. Egypte dreigde daarop in een boodschap aan de VN-organisatie voor toezicht op de naleving van het bestand, dat er ernstige dingen zullen gebeuren, als de Egyptenaren niet worden vrijge laten. Zeven Israëlische soldaten wer den zaterdag licht gewond toen hun gevechtswagen bij de strook van Ga za op een landmijn liep. De mijn was van Egyptische makelij. Irak heeft bekendgemaakt dat in geval van agressie tegen een Arabisch land, de olieleverantie aan elk land dat aan deze agressie zou meedoen, zal worden gestaakt. Koeweit heeft een dergelijk besluit genomen. Op uitnodiging van Irak zullen alle Ara bische olieproducerende landen in Bagdad bijeenkomen om in dit op zicht tot een gemeenschappelijke hou ding te komen. President Nasser ver klaarde zich zondag tegenstander van het eventueel vernielen van de olie installaties m het Midden-Oosten. Hij wees erop dat deze installaties een belangrijk deel vormen van de rijk dommen van de Arabische landen. Herdenking 10-jarig bestaan Verdrag van Rome Besprekingen in Moskou Geheel onverwacht is het Syrische staatshoofd Atassi vandaag in de Russische hoofdstad aangekomen voor besprekingen met Kosigin en Brezjnew over de crisis in het Mid den-Oosten. Atassi was vergezeld van zijn minister van Buitenlandse Za ken Makhos en minister van Voor lichting Zoebi. De Egyptische minister van Bui tenlandse Zaken Badran had eerder al twee maal met Kosigin gesproken. Men acht het waarschijnlijk dat ver dere militaire en economische hulp van Rusland aan Egypte de hoofd moot van het gesprek vormde. Ook (ADVERTENTIE) WEERBERICHT Iets hogere temperaturen Het KNMI in De Bilt verwacht van heden- tot morgenavond: opkla ringen, maar ook plaatselijk enkele buien. Overwegend matige wind, krimpend naar zuid tot zuid-oost. Iets hogere middagtemperaturen. (Opgemaakt om 11.15 uur). 30 mei. Zon op: 4.28 uur; onder 20.47 uur. Maan op: 1.49 uur; onder 11.06 uur. Hoogwater te Katwijk te 8.07 en 20.41 uur; laagwater te 3.43 en 16.09 uur. Dit nummer bestaat uit 18 pagina's (Van onze correspondent in Rome) De plechtige viering van het 10-jarig Verdrag van Rome heeft officieel vandaag plaats gehad met een rede van de Ita liaanse president Saragat in het oude Kapitool, waar inder tijd de ondertekening plaats had; dan volgen de niet-offi- ciële besprekingen op dinsdag. De ware betekenis van deze top bijeenkomst in de eeuwige stad ligt dan ook voornamelijk in de persoon lijke contacten, die bij het volkomen ontbreken van een te voren over eengekomen programma, een vrij en ongedwongen karakter kunnen heb ben. Minister Luns wees daar al MEISJE ONDER MUUR BEDOLVEN In de tuin achter haar ouderlijke woning aan de Turfstraat in Venlo is de 5-jarige Hanny Smeets zater dagmiddag onder een vallende schei dingsmuur bedolven. Het meisje raakte bekneld en werd, nadat zij was bevrijd, zwaar gewond naar het ziekenhuis in Venlo overgebracht. Bij aankomst aldaar bleek het kind te zijn overleden. Twee vriendinne tjes, die met het jeugdige slachtof fertje speelden wisten zich bijtijds in veiligheid te stellen. meteen op bij zijn aaankomst in Rome, toen hij deze bijeenkomst een heuglijke en zelfs historische ge beurtenis noemde. In een interview met het dag blad de „Messagero", dat zondag verscheen, ging Luns niet te diep in op de hem voorgelegde vragen, maar bleef voorzichtig optimistisch op de diplomatieke vlakte. TWEE KLEUTERS UIT KATWIJK DODELIJK VERONGELUKT Twee jongetjes uit Katwijk aan den Rijn zijn zaterdagochtend om streeks half elf om het leven geko men bij een ernstig verkeersongeluk op de Sandtlaan in deze plaats. Waarschijnlijk zonder op het ver keer te letten, staken de 5-jarige Pe ter Johan van der Meij en de 3-jarige Jan Bouma hand in hand de weg over. Bij het oversteken werden zij gegrepen door een personenauto, be stuurd door een 22-jarige inwoner van Oegstgeest. De jongetjes, beiden wonende in een woonschip in het additionele kanaal, werden op slag Niettemin zijn er zware wolken te bespeuren boven de Kapitoolheuvel. Want het Staat vast, dat men van president De Gaulle, die als enig aanwezig staatshoofd de belangrijk ste gast van Rome is en dan ook in de residentie van de Italiaanse president logeert, wel de nodige op helderingen verwacht inzake zijn standpunt ten aanzien van de Euro pese Economische Gemeenschap. Maar bovendien zal Frankrijks hou ding, waarin men moeilijk plotse linge wijzigingen kan verwachten, voor een zo groot deel de sfeer en het verloop van deze top-ontmoeting bepalen, dat het logisch lijkt dat de grote Italiaanse persorganen geen enkel tastbaar, laat staan positief re sultaat verwachten. Wat dat betreft heeft de Ital-ië's minister van Buitenlandse Zaken Fanfani, de hele zaak uitste kend geformuleerd door deze bijeen komst te noemen: „Een nieuwe, krachtige stoot aan de Europese idee". En als dat inderdaad mocht lukken (zoals ook minister Luns kennelijk verwacht) dan zal deze bij eenkomst, die geen conferentie is, maar een plechtige viering, toch nog vruchten dragen. Koningin Anne-Marie van Griekenland en Koning Con stantijn hebben dit weekeinde hun pas geboren zoontje Paul, opvolger van de Griekse troon, aan de pers getoond. Men ziet het jonge prinsje op de schoot van zijn moeder, terwijl Koning Constantijn zijn dochtertje, Prin ses Alexia, tussen zijn knieën houdt. Op de kade langs het Prins Hendrikkanaal in Katwijk aan Zee heerste vanmorgen een grote drukte. Kijkers en aspirant kopers verdrongen zich rond de enkele kantjes, die loerden aan gevoerd en door de keurmeesters op het zoutgehalte werden be proefd. (Foto LD/Ja&p v. Duyn, Katwijk a. Z.) Bevel van Nasser CANADEZEN UITGEWEZEN Canada, dat zich veroorloofd heeft het niet eens te zijn met de poli tiek van Egypte, heeft zich de woe de van president Nasser op de hals gehaald. Het Egyptische staats hoofd heeft gelast, dat de Canadese troepen van de vredesmacht der Ver. Naties ongeveer 800 in ge tal) binnen 48 uur het Egyptische gebied moeten verlaten. Met de evacuatie is begonnen. De Canadezen worden met Hercules - vliegtuigen, welke sedert enkele da gen in Pisa (Italië) gestationeerd waren, naar Italië overgebracht om vandaar uit naar Trenton Ontario Canada) te vertrekken. Compromissen in landbouw-EEG? Terwijl in Rome de feestelijke herdenking van het tienjarig be staan van de EEG begonnen is, zyn de landbouwministers van de ge meenschap vanmiddag weer voor drie dagen te Brussel bijeen geko men. Zy zullen een aantal besluiten moeten nemen om het mogelijk te maken, dat 1 juli aanstaande de ge meenschappelijke markt voor enige belangrijke landbouwproducten (gra nen, varkensvlees, eieren en slacht- pluimvee) in werking zal kunnen treden .Men verwacht dat ook deze kleine landbouwmaraton zoals zij wel wordt genoemd, enige nachtzittingen zal opleveren. De ministers van de zes landen moeten het namelijk niet alleen eens worden over de basisverorde ningen voor de genoemde produk- ten, maar ook over een aantal uit voeringsbesluiten. Bovendien moeten zij de verordening, die de invoer van groenten en fruit buiten de EEG re gelt, vaststellen. Omdat er nogal wat tegenstellingen en meningsver schillen aan de dag zyn getreden, veronderstelt men in de kringen van de EEG dat het wel weer op een aantal compromissen zal uitlo pen. Vandaar ook dat dr. Mans- holt, de grote man van de landbouw- compromissen, op verzoek van land bouwraad-voorzitter Heger niet naar Rome is gegaan om de her denking bij te wonen, maar in Brus sel is gebleven. Begrafenis brand- slachtoffers in Brussel op de tv Morgenmiddag neemt de NTS van 13.00 tot 13.30 uui via Nederland 1 een rechtstreekse B RT.-reportage over van de begrafenis der slacht offers van de warenhuisbrand in Brussel. (Van onze Haagse correspondent) Minister Beernink heeft oud minister Samkalden gepolst over de vraag of hij burge meester van Amsterdam wil worden. De vroegere minister van Justitie heeft het verzoek in beraad gehouden, mede om de gevoelens van de Amster damse gemeenteraad in deze kwestie af te wachten. Vorige week hebben de wethouders en leiders van de voornaamste frac ties van de Amsterdamse raad voor de burgemeestersbenoeming overleg gepleegd met mr. Kranenburg, com missaris der Koningin in Noord-Hol land. Slechts van de zijdè van de Am sterdamse communisten is er enige Deel Belgische artsen dreigt met uittocht Ongeveer 3000 Belgische artsen hebben op een conferentie in Brus sel gedreigd met een massale uit tocht uit het land, als de regering de voorgenomen nieuwe wetgeving in zake de geneeskundige verzorging zou afkondigen. De artsen verzetten zich fel te gen de nieuwe wetgeving, die volgens hen de vrijheid en het aanzien van de medische stand bedreigt en een staatsgeneeskunde zal invoeren. Het staat te bezien of er in de praktijk veel terecht zal komen van de plannen van de dokters, die volge lingen zyn van dokter Herard. De dreigementen met het verlaten van het land werden wel eens meer ge uit, altijd tegen de vakantieperiode. Bovendien zijn de nieuwe zieken fondswetten nog wel voor amende menten vatbaar. weerstand tegen de kandidatuur van prof. Samkalden geuit in verband met diens gratieverlening van de oorlogsmisdadiger Willy Lages. Voorkeur Van prof. Samkalden is bekend, dat hy op het ogenblik de voorkeur zou geven aan een wetenschappelijke loopbaan. Hij zou binnenkort de lei ding overnemen van het Europa-In stituut in Leiden, waar Europeee recht wordt bestudeerd. Dit instituut is in de afgelopen jaren voor een be langrijk deel door de inspanningen van prof. Samkalden van de grond gekomen. Toen hij minister werd had hij er ook op gerekend weer terug te kunnen keren naar de Leidse Univer siteit. Men mag aannemen, dat een beroep op het plichtsbesef van de oud-minister de doorslag heeft gege ven. Steun P. v. d. A. In het kabinet-Cals heeft prof. Samkalden veel te maken gehad met de gezagscrisis in Amsterdam vorig jaar. Hij wilde toen niet, zoals oud- minister Smallenbroek, burgemeester Van Hall tegelijk met hoofdcommis saris Van der Molen wegzenden. Zijn* inziens zou er dan een te grote lacu ne in het gezag zijn ontstaan. Mede op zijn aandringen besloot het kabi net-Cals eerst de resultaten van de onderzoekcommissie-Enschede af te wachten, alvorens een definitief standpunt te bepalen over het heen gaan van mr. G. van Hall. De Party van de Arbeid steunt de kandidatuur van prof. Samkalden. De party heeft drs. Den Uyl niet kandi daat willen stellen gezien zyn be langrijke politieke functie als leder van de Tweede Kamerfractie. Prof. Samkalden is op het ogenblik geen lid van de Staten- Generaal. ADVERTENTIE ADVERTENTIE ZOETERWOUDSEWEG 23 - LEIDEN - TELEFOON 21156 (SucJ Zaterdag-avond te 9 uren is in de Binnenvestgracht nabij de Hoogewoerdspoort vallen een jongetje van 5 jaren, van Ribot. Daar de ouders door andere kinderen helaas te laat gewaarschuwd zijn, is het levenloos opge haald. Te Hoorn is een milicien tot 6 maanden gevangenis straf veroordeelt, omdat hij zich den duim van de rech terhand had

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 1