Op toeristische markt wordt Leiden verkocht FEEST EN VAN KLEUR CHARME DANSFESTIVAL HOTEL NIEUW MINERVA GOUD v. d. Water gewoon Leids lector Armand sloot Leidse beat-driedaagse af 'Prof. Blok gewoon hoogleraar Dr. Jaspars lector sociale psychologie Dr. de Bruyn Ouboter oude... of jonge... klare is tocli maar je ware! Grand-finale In de Leidse Stadsgehoorzaal bij de grand-finale van de Ball room- en Latin-American fina listen ivas gisteravond alles aanwezig om voor een feest van kleur, charme en elegance te zorgen. Kaarsen stonden op ta fel, de wijn ivas in de koeler en de dansparen in kleurige toi letjes en in stemmig zwart gle den over de dansvloer. Dit Leidse feest van klank en kleur kreeg een nationaal accent door de aandacht welke de AVRO- televisie aan dit dansevenement Er werd deze avond om de hoog ste eer in de klasse van de Ne derlandse amateurs gestreden. De Ned. Amateur Dansers Club die in Leiden een goed pleitbe zorger vond in de heer J. Al- phenaar sr., hield deze finale voor het eerst in haar 20-jarig bestaan in Leiden. Voorheen vond deze finale steeds in het Amsterdamse Krasnapolsky plaats. De met muziek door het orkest van Willy Schobben om lijste finale opende met een teammatch van Engelse en Ne derlandse dansparen. Betraden de Engelse (en Schotse) paren de dansvloer onder het spelen van „It is a long way..." de zaal, de Nederlandse dansparen presenteerden zich met de „hymne" „Geen woorden maar daden" aan de véle aanwezigen, o.w. de wethouder van Onder wijs, de heer S. Samies. Na dit „voor-af-je" kwamen de fina listen in touw. Vit 350 paren, die reeds j.l. zondag een proeve van bekwaamheid aflegden, wa ren zes paren voor iedere afde ling geplaatst. Op de muziek van Willy Schobbens orkest streden allereerst ,de paren in ballroom met een Engelse wals, een slow-foxtrot, een tango en een quickstep om de hoogste eer. De kampioensprijs ging naar het echtpaar H. W. Hols- liuijsenGroenewoud in Am sterdam (foto links). Een echt paar dat deze prijs voor de tiende maal in de wacht sleepte en nu in juni in Karlsruhe uit komt in de Europese kampioen schappen Ballroom-amateurs. In de finale Latin-American- style legden broer Marcel (21) en zus Anne Marie (23) Bake uit Hengelo beslag op de kam pioensprijs (foto rechts). In de afdeling ballroom Jüisten Mar cel en Annemarie op een twee de plaats beslag te leggen. Mar cel en Anne Marie, die zeer in genomen waren met hun suc ces, hadden geen gelegenheid om lang in Leiden te blijven. In de afgelopen nacht reden zij terug naar Hengelo om van daaruit vandaag de trein naar Wiesbaden te nemen, waar zij uit zullen komen in de Europe se kampioenschappen Latin- American dansen. Burgemeester Van der Willigen, die deze avond zijn aandacht moest verdelen tussen dit dans- International Center van Universiteit Vrijdag 2 juni zal in de receptie kamer van het academiegebouw de officiële opening van het Interna tional Center van de Leidse Univer siteit plaatsvinden. Het Internatio nal Center is voortgekomen uit de International Neighbour Group, die vier jaar geleden, naar analogie van een dergelijke organisatie aan de universiteit van Michigan, door echt genotes van hoogleraren is opge richt. Het International Center be hartigt de sociale belangen van alle buitenlandse academici die tijdelijk als docent of voor studie aan de Leidse Universiteit zijn verbonden. Na een voortreffelijk diner logeerden vele deelnemers (kampioens paren) aan deze GRAND-FINALE in in de Vrouwcnsteeg te Leiden. Het hotel waar U zich thuis voelt. (Foto's L.D./Holvast) festival en het sporthalfeest in de Burgerzaal van het Stadhuis, reikte de prijzen aan de dans- kampioenen uit. Tussen allex charme en dansvreugde irï zorgde het Engelse zangeresje Helen Shapiro voor een ge- slaagd intermezzo. juwelier - horloger Haarlemmerstraat 181 - Voor het diploma HBS A slaagden te 's-Gravenhage de heren E. Bavelaar en W. F. H. Moonen (Leiden), H. v. d. Hoe ven (Zoeterwoude), G. Wilbrink (Sassenheim) en K. Straman (Leiderdorp). Voor experimentele natuurkunde Tot gewoon lector in de experi mentele natuurkunde aan de Leidse Universiteit is bij K.B. benoemd dr. R. de Bruyn Ouboter, tot dusverre wetenschappelijk hoofdambtenaar bij het Kamerlingh Onnes Laboratorium. Dr. R. de Bruyn Ouboter, die op 18 juli 1933 te Overveen werd gebo ren en in 1951 slaagde voor het eind diploma van het Kennemer Lyceum aldaar, legde in 1959 het doctoraal examen in de natuurkunde aan de Leidse Universiteit af. Twee Jaar later promoveerde hij daar cum lau- de op een proefschrift, getiteld „Ther- modynamis properties of liquid "He- 4He mixtures". Zijn promotor was prof. dr. K. W. Taconis. Reeds in 1957 trad dr. De Bruyn Ouboter als kandidaatsassistent in dienst van de Leidse Universiteit, waar hij, na in 1964 wetenschappe lijk hoofdambtenaar te zijn gewor den, in 1965 een onderwijsopdracht in de natuurkunde kreeg en tot dus verre colleges gaf in de elementaire elektriciteitsleer aan pre-kandidaten en capita selecta over supergeleiding en vloeibaar helium aan kandidaten. Het wetenschappelijk werk van dr. De Bruyn Ouboter omvat naast de Geschiedenis van de Leidse Hortus Op de plaats waar nu de Leidse Hortus is, lag in de veertiende en vijftiende eeuw de Krijthoeve, waar in die tijd kampen werden gehou den, een middeleeuwse vorm van rechtpleging. Dit vertelde drs. J. He- niger gisteravond in de Lakenhal, waar hij voor de leden van de ver eniging Oud-Leiden een lezing hield over de geschiedenis van de Leidse Hortus. De Krijthoeve lag op een stuk tus sen het Rapenburg en de Doelen gracht en werd door de Graaf van Holland verpacht aan Leidse poor ters. In de vijftiende eeuw kochten de Jacobinessen, beter bekend als de witte nonnen, de panden op de plaats waar nu het academiegebouw staat en waar nu de voortuin van de Hortus is, die zij lieten afbreken en waar zij een kapel lieten bouwen. Toen zij in 1572 onder leiding van de priorin Leiden verlieten, schonk het stadsbestuur de kapel aan de uni versiteit. De kloostertuin werd in 1587 aan de universiteit toegewezen om er een kruidenhof aan te leggen. Met de aanleg van deze kruidentuin werd in 1592 begonnen, toen men ein delijk een geschikte directeur voor de Hortus had gevonden, in de persoon van C. Clusius. Deze belastte de apotheker Kluit met de aanleg, die hiervoor ca. duizend plantensoorten gebruikte. Een van de belangrijkste onderde len van de medische studie was toen de kennis van planten, waaruit de recepten werden samengesteld. De Leidse Universitaire plantentuin was de zesde ter wereld. voortzetting van het in zijn proef schrift beschreven onderzoek, onder zoekingen op het Kamerllngh Onnes Laboratorium over de superfluidi- teitseigenschappen van vloeibaar helium en van supergeleiders, waar over hy heeft gepubliceerd en voor drachten heeft gehouden. Leidse markt is ten dode gedoemd Tijdens een maandagavond in „De Kleine Buitht" te houden vergade ring komt een voorstel van de afde ling Leiden van de Centrale vereni ging voor de ambulante handel ter sprake tot vestiging van een defini tieve markt in het centrum van Lei den. In een toelichting tot dit voor stel wordt o.m. opgemerkt, dat de „thans verbrokkelde markt lang zaam maar zeker ten dode is ge doemd. „De woensdag-markt als ge heel is al praktisch ter ziele. De on mogelijke standplaatsen aan o.m. de Nieuwe Rijn en de enorme afstanden, die men moet afleggen om de gehele markt te bezoeken en verder het on oplosbare parkeerprobleem in deze sector nopen ons met moderne en to taal andere plannen te komen." Universitaire benoemingen By onderscheiden besluiten van curatoren der Leidse Universiteit zijn benoemd drs. O. C. van Belle, tot wetenschappelijk medewerker 1ste klasse in vaste dienst bij de Fysi sche Chemie II; drs. H. J. A. van Dijk tot wetenschappelijk medewer ker in tijdelijke dienst, bij de Wijs begeerte; dr. F. J. M. Feldbrugge, tot wetenschappelijk hoofdmedewerker in vaste dienst bij de faculteit der Rechtsgeleerdheid (Documentatie- bureau voor Oost-Europees Recht); drs. A. Groeneweg, tot wetenschap pelijk ambtenaar in vaste dienst bij de Bibliotheek: drs. W. Lubbers, tot wetenschappelijk ambtenaar in tij delijke dienst bij de ïmmunohaema- tologie en Bloedbank; mr. Th. J. Vondracek. tot wetenschappelijk me dewerker 1ste klasse in vaste dienst by de faculteit der Rechtsgeleerd heid (Documentatiebureau voor Oost- Europees Recht). Staking Het Chinese personeel van de Britse legatie in Peking heeft gisteren gestaakt en op het terrein van de Britse missie gedemonstreerd tegen de Britse autoriteiten in Hong kong en het optreden tydens de ar beidsonrust in de Britse Kroonkolo nie. L. Verschragen jubileert Vrijdag 16 juni zal het veertig jaar geleden zijn, dat de heer L. Ver- schragen, hoofdtechnicus A bij het Pathologisch Laboratorium van de Leidse Universiteit, in dienst trad van het ryk. De heer Verschragen, die in 1905 is geboren, begon zijn ambtelijke loopbaan in 1927 bij de Technische Hogeschool te Delft. In 1930 trad hij in dienst van de Leidse Universiteit, waar hy achtereenvolgens werkzaam was op de afdeling Kindergenees kunde en het Laboratorium voor Me dische Chemie. In 1953 ging de heer Verschragen over naar het Patholo gisch Laboratorium, alwaar hy chef van de technische werkplaats werd. Hjj heeft aan die functie inhoud ge geven door zijn kennis en inzichten ten aanzien van de vervaardiging van technische apparatuur aan vele aan komende technici dooi* te geven en ook anderzijds steeds voor anderen klaar te staan. De heer Verschragen zal, in ver band met de vakantietijd, reeds op 31 mei te 17.00 uur in de conferen tiekamer van het Pathologisch Labo ratorium, Wassenaarseweg, Leiden, door staf en personeel van het labo ratorium worden gehuldigd. Daarna zal er gelegenheid zyn de jubilaris persooniyk geluk te wensen. V.V.V.-directeur: Leiden heeft er geen spijt van Het driedaagse beatfestyn, dat het Actiecomité Sporthal Leiden in het oude fabriekspand van Van Wijk en Heringa aan de Kaiserstraat op touw heeft gezet, heeft minder belangstelling getrokken dan algemeen werd ver wacht. Naarmate de serie avonden haar einde naderde verminderde ook al tegen de verwachtingen in, het aantal jeugdige bezoekers. Ruw geschat heeft deze trits avonden driekwartduizend beatminnende Leidenaars naar het lege fabrieksgebouw gelokt. Het waren drie rustige dansavondjes, zonder ook maar één incident, alle geruchten over knokploegen en dergelijke ten spijt. Na een door P en C gehouden show van tienerkleding, o.m. in de Da vid Copperfield-styi, uit de „Why Not"-boetiek van dit Leidse modemaga zijn op donderdagavond was het de geruchtmakende „Ben ik te min"-zan- ger Armand die gisteren op de laatste beat-avond als extra-attractie werd aangekondigd. Tegen de tyd dat Armand het podium beklom dat was tegen half elf waren echter al heel wat mini-meisjes vertrokken. Het groepje dat overbleef, en zich voor de hoge stellage verdrong om van Ar- mands optreden toch vooral niets te missen, toonde zich op de late avond dubbel enthousiast. Zyn vocale capaciteiten en zijn mondharmonicaspel werden met een maximum aan luidruchtigheid beloond. Kortom, het was een „eindeloos" slot van een al even "eindeloos" (durend) beatevenement. te voorlichting ontvangen over alle mogeiyke hotels in 't land. Het Zwit serse voorbeeld heeft by de Combi natie Holland navolging gevonden. Ook in het Leidse V.V.V.-kantoor kan men terecht voor deze voorlichting. Of dat nu een rustig hotelletje aan de Friese meren, een luxueus hotel in de randstand Holland of een ho tel in de middenklasse ergens in Bra bant, Limburg of Groningen is. De service gaat echter nog verder. Voor het komende Holland Festival van 15 juni tot 15 juli kan men by de V.V.V.-Combinatie voor alle festiviteiten in het land plaat sen bespreken. Breestraat „Leiden heeft er beslist geen spijt van, dat het enkele jaren geleden toetrad tot de V.V.V.-combinatie Holland. Op de toe ristische markt dienen wij Leiden als een produkt te zien. Jaar lijks worden tussen de 400 a 500 reisbureaus in Europa bezocht om dit produkt te verkopen''. Dit vertelt ons de directeur van het Leidse V.V.V.-kantoor, de heer B. H. de Wilde, nu het vakantieseizoen weer voor de deur staat. In Holland combinatie In deze combinatie werken de V.V.V.-kantoren in Amsterdam, Rotterdam, Den Haag, Haarlem, Hilversum en Leiden eendrachtig samen om hun toeristische eve nementen „op de markt" te bren gen. Dit geschiedde reeds in Duitsland, Zweden, Engeland en Oostenrijk, veelal ook in nauwe samenwerking met „Keukenhof". Het is duidelijk dat door deze sa menbundeling van krachten veel meer bereikt kan worden dan door individueel te opereren". Door toe te treden tot deze com binatie, waarvan de heer G. Spitz di recteur is, wordt Leiden, centraal ge legen in de randstad Holland, nu ge- UJktydig „verkocht" met bovenge noemde steden. De resultaten zyn reeds duideiyk zichtbaar. In aantrek- keiyke folders wordt gewezen op de ligging van een bepaalde plaats, haar bezienswaardigheden en demogelijk heden tot toerisme. Voor Leiden zyn dat o.a. zyn musea, zyn Universiteit, welke een wereldfaam heeft, zyn hofjes, met daaronder het Jan Pe- synshofje, dat n auw verbonden is met de Pilgrim Fathers, zyn kerken in de Pieterskerk bevindt zich het graf van John Robinson zyn Burcht, zyn schatten van cultuur en zyn Pilgrim Fathers Huisje. Leiden met „zyn" polders, meren en stranden Service By de talryke internationale con tacten. die de V.V.V.-Combinatie Hol land onderhoudt, maakte men in Zwitserland onlangs kennis met een hotel-folder-servlbe, waarvan het de bedoeling is, dat toeristen ét la minu- I De winkeliers langs de Breestraat, zo vertelt ons nog de heer De Wilde, zjjn wat geschrokken over de uit slag van de enquête van het Bureau Voorlichting tijdens de Leidato, waarby de Haarlemmerstraat als ge zelligste winkelstraat uit de bus kwam. Een groot winkelbedrijf „neemt dit niet" en heeft enkele suggesties aan de hand gedaan om b.v. in de week voor 3 oktober deze straat in het middelpunt van de be langstelling te plaatsen. Zo in de geest van „de Breestraat één büen- korf". Tevens werden door deze firma en kele maatregelen aanbevolen, die lig gen in het verkeerstechnische vlak. Eigen erf Slaat de heer De Wilde dan nog even de blik op „eigen erf" dan zou hem een grote toeloop van leden en donateurs hartelyk welkom zyn. Het Leidse zakenleven en vele toeleve- ringsbedryven, aldus de heer De Wil de, profiteren in zeer sterke mate van het toerisme, waartegenover slechts een inkomsten uit donaties en lidmaatschapsgelden in 1966 een be drag van f 5.200 stond. „Het kleine Noord-Hollandse plaatsje Bergen haalt uit deze inkomsten een bedrag van circa f 35.000", zo vulde de di recteur van de V.V.V.-combinatie Holland hem aan. Waar de eeuwen hebben stil gestaan Het uit het begin van de zestiende eeuw daterende St. Annahofje aan de Hooigracht. ZATERDAG 27 MEI 1967 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 8 In Leidse Stadszaal By K.B. is prof. mr. N. Blok, bui tengewoon hoogleraar in het Engels privaatrecht aan de Leidse Univer siteit, benoemd tot gewoon hoogleraar met dezelfde leeropdracht. Prof. Blok behaalde in 1936 de meestertitel aan de Gemeentelijke Universiiteit van Amsterdam, waarna hy zyn studie te Londen voortzette. In 1941 slaagde hij aldaar voor het „bar examination". Daarna vertrok hy naar Israël, waar hy zich nog on der het Engels protectoraat als „bar rister" by de balie te Haifa liet in- schryven. In 1964 werd prof. Blok, die tot die tyd als advocaat in Haifa werkzaam was geweest, benoemd tot buitengewoon hoogleraar aan de Leidse Universiteit. Prof. Blok heeft, naast enkele ar tikelen in de dagbladpers, verschei dene publicaties in vaktydschriften op zyn naam staan. Thans ambtenaar Psychologisch Instituut Bfj K.B. is benoemd tot lector in de faculteit der sociale wetenschap pen om onderwys te geven in de sociale psychologie dr. J. M. F. Jas- pars, thans wetenschappeiyk ambte naar le klasse aan het Psychologisch Instituut van de Leidse Universiteit. Dr. J. M. F. Jaspars is in 1934 te Maastricht geboren en behaalde al daar het einddiploma h.b.s.-b. Na de vervulling van zyn militaire dienst plicht als officier meteoroloog by de Konlnkiyke Luchtmacht, studeerde hy psychologie aan de Leidse Uni versiteit. waar hy zowel het kandi daats als het doctoraal examen cum laude aflegde. Daarna werd hy aan gesteld als wetenschappeiyk ambte- naar aan het Psychologisch Instituut van de Leidse Universiteit. Van sep tember 1962 tot september 1963 maak te hy een studiereis naar de Ver enigde Staten, daartoe in staat ge steld door een stipendium van de Nederlandse Organisatie voor Zuiver Wetenschappeiyk Onderzoek. Gedu rende dit jaar werkte hy zes maan den by prof. G. A. Kelly, verbonden aan de Ohio State University of Illi nois. Na zyn terugkeer uit de Ver enigde Staten ontving hy een leer opdracht in de sociale psychologie. Sindsdien heeft hij de leiding van de afdeling Sociale Psychologie van het Psychologisch Instituut der Ryks- universiteit te Leiden. Dr. Jaspers promoveerde in okto ber 1966 aan de Leidse Universiteit tot doctor in de sociale wetenschap pen op een proefschrift getiteld „On social perception". Hy is thans voor zitter van de Nederlandse Werk groep van Sociale Psychologie en de Sectie Sociale Psychologie van het Nederlandse Instituut voor prakti- zerende Psychologen. Van zyn hand zyn zowel in bin nen- als in buitenlandse vaktyd schriften verscheidene publikaties verschenen. kleine glaasjes, groot genoegen

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 3