Comfort may o mayo Vreemde voorlichting Gevaarlijke vriend van de huisvrouw Buitenlands eten ■ATERDAO IT ME! 19fl" LD.-EXTRA 3 (W)ETE NS WAARD De vorige keer hebben we een pleidooi ge houden voor een buitenlands hapje op tafel zo af en toe en nu hebben we enkele recepten (4 personen) van buitenlandse lekkernijen voor u verzameld. De pilav en de paella zijn niet duurder dan een gemiddeld Nederlands maal en doen er in voedingswaarde niet voor onder. Pilav (Turkije) 400 g (snelkokende) rijst, 500 g lamspoelet, 100 g boter of mar garine, 2% dl bouillon, 1 kg toma ten of 3 tomaten en 1 klein blikje tomatenpuree, 2 uien, 50 g aman delen, 50 g rozijnen, Vz theelepel kaneel, theelepel zwarte peper, zout. Het lamspoelet met zout bestrooi en. De uien fijn snipperen en in de helft van de boter of margarine lichtbruin fruiten. Het poelet mee- bakken. De tomaten ontvellen, kleinsnijden en met de tomatenpu ree door het vlees-uienmengsel roe ren. De bouillon erbij schenken. De amandelen laten wellen, ze ontvel len, fijnhakken en met de rozijnen aan het mengsel toevoegen. Met de zwarte peper, kaneel en zout deze Turkse combinatie op smaak afma ken. De rijst apart gaarkoken en erbij geven. ADVERTENTIE SALADES 'n traktatie voor overblijvers MEE NAAR KANTOOR Paella (Spanje) 500 g kippepoelet, 3/4 1 water, eetlepel zout, 2 uien, 2 teentjes knoflook, 75 g boter of margari ne of 5 eetlepels olie, 500 g droog kokende rijst, 1 groene of rode paprika, 3 tomaten, 100 g garna len, Vt blikje doperwten. Het kippepoelet wassen en zachtjes gaarkoken in het water met zout in plm. 1 uur. Het vlees van de botjes halen en in stukjes snijden. De bouillon meten en zo nodig tot 3/4 1 aanvullen. De uien en knoflook in een grote braadpan snijden. De botor of margarine of olie heet laten worden en de uien en knoflook in een grote braadpan goudgeel frulten. De rijst toevoegen en onder goed omscheppen even meebakken tot ze geel ziet. De pa prika wassen, van steel en zaadlijs ten ontdoen en in kleine, smalle reepjes snijden. De tomaten was sen en in plakjes snijden. De pa prika, tomaten en stukjes kip op de rijst leggen, de bouillon toevoegen en het geheel met wat zout en pe per aan de kook brengen. De rijst op een heel zacht vuur in plm. V» uur gaar laten worden zonder erin te roeren. De garnalen wassen en met de doperwten bij de rijst voe gen. Het geheel onder omscheppen goed heet laten worden. Smörrebröd (Skandinavië) Roggebrood, knackebröd en wit brood beleggen met de volgende combinaties: noten-kaasboter en sardines; plakjes hardgekookt ei en augurk; plakjes tomaat, hardgekookt ei en ham; blaadjes sla, tomaat en hard gekookt ei; smeerkaas en hardgekookt ei; schelvislever en plakjes kom kommer; gespoten eiboter en plakjes augurk; gespoten eiboter en garnalen zalm met hardgekookt el. Albino-shake (Amerika) 3/4 1 yoghurt of karnemelk, 200 g verse of een blikje aardbeien, suiker naar smaak. De aardbeien wassen en door een zeef wrijven of met een mixer fijn maken. Vruchtenmoes, suiker en yoghurt of karnemelk goed door el kaar mengen. De drank (koud la ten worden) met een garde of mix er luohtig kloppen en in glazen doen. ADVERTENTIE •1: tsuksesvan de gastvrouw [KANTEN KLAAR of gegoten. Het ziet ernaar uit dat de toepassing ervan niet lang meer op zich laat wachten. In en kele Duitse steden is men er al hier en daar toe overgegaan. En het ligt voor de hand dat dit uitgebreid zal worden tot de gehele „natte cel" van het huis, zodat ook de keuken, het toilet e.d. pas klaar als onverbrekelijke eenheid worden afgeleverd en ingebouwd. Bü een continueproduktie zal dat een aanzienlijke kostenbespa ring geven. En daarmee komt weer geld en ruimte vrij voor an dere mogelijkheden in de woning. zijn" als man en/of kinderen thuis komen een subjectief-emotioneel en huiselijk pluspunt is. De groei van de vrije tijd betekent dat de aan dacht voor het huis en voor het zelf doen toeneemt. Daardoor wordt het huis overigens nog weer eens méér self-supporting. En het ziet er, ten slotte, naar uit dat de belangrijkste uitbreiding van comfort die zal zijn, die de mens in zijn vrije tijd de apparaten in handen geeft, waar mee hij zijn eigen omgeving, zijn eigen wonen en leven gestalte kan geven. EMOTIONEEL De woning zal in de toekomst on getwijfeld steeds meer selfsuppor ting (moeten) zijn, omdat el ke handeling ten behoeve ervan meer geld gaat kosten wegens de stijgende lonen. Ook voor openba re diensten zal de stijgende post van de lonen voor dienstverlening een rem vormen op die dienstvaar digheid. Het gevolg hiervan zal zijn dat vuilvermalers en -verbran ders tot de huiselijke apparatuur gaan behoren. Het is niet onmoge lijk dat ingebouwde stofafzuigers ter hoogte van de huidige vloerplin- ten de vloeren vuil- en stofvrij zul len houden. De automatisering van de huiselijke handelingen van de apparaten ligt evenzeer aan de ho rizon van het gewone wonen. De tegenzin die op dit moment door velen wordt vertoond tegen „huis houden" en de sterkere inschake ling van de getrouwde vrouw in het arbeidsproces zullen de ontwikke ling van een aantal van die huis machines in de hand werken. DE GEBOORTE VAN DE M0DE| De herkomst van modeverschijnselen. De hakken onder onze schoenen zijn uit. gevonden door Aziatische ruiters die hun voeten meer houvast in de stijgbeugels wilden geven Reeds minstens 700 jaar is de hak thans opgenomen in de schoenenmode TEGENZIN Onze puntig toelopende schoe. nen stammen uit de 2e helft der14e eeuw toen de adel puntschoenen ver. koos te dragen. Siernaden op de rug handschoenen zijn een overblijfsel uit de 17e eeuw Met behulp hiervan tracht, te men slanke handen te Doch anderzijds moet men er re kening mee houden dat de mens zich niet zo rechtlijnig gedraagt als de scheikundige reacties. Tegen zin bij voorbeeld is een emotionele reactie, die gemakkelijk om kan slaan. De wens van de getrouwde vrouw om werkende vrouw te zijn is even emotioneel, en hij tendeert op dit moment al naar zijn tegen deel! de ervaring dat het „thuis- altijd een bal Dit komt omdat in de middel eeuwen heel vaak het dansen werd afgewis. seld met een BALspel en dat balspel vond men nog prettiger dan het dansen 1I De toekomst is aan het wooncomfort zo mag men het met vrijwel zekere waarschijnlijkheid wel stellen. De klok kan niet worden teruggedraaid naar het ko- lenfornuis en de badton, naar het enkele plafondlicht en de kookketes voor de vaat, naar de verse melk en de „doos". We rijn inmiddels toe aan de centrale ver warming en hit warm-stromend water, de lichtsprei- ding en de gas- of elektrische ovens, de sterilisatie en het „toilet". Comfort in deze keu ken, maar dat is misschien ten koste gegaan van weer een vertrek. (Foto; balaflex vloertegels) Op deze plaats en in dit kader heb ik er geen behoefte aan de ir relevantie van deze stelling te bestrijden, maar het zal de lezer duidelijk zijn, dat een dergelijke op vatting de toepassingsuitbrei ding van de kunststoffen alleen maar tegengaat. En aangezien de natuurlijke materialen met hun grotere bewerkingsnoodzaak nooit meer echt „goedkoop" zullen worden, kan men in deze UJn geen gunstig effect van de roep naar comfort verwachten. De kunststof fen zullen pas een werkelijke rol kunnen spelen, als massale pro- duktie, kostenbewaking, prljsbe- heersing én/óf grotere concurrentie betekenis krijgen. Doch die concur rentie wordt voorlopig nog tegenge gaan door de enorme investerin gen die de kunststofproduktie vraagt. Het gaat me niet om een verdediging of propagering van de kunststoffen, doch slechts om het accepteren ervan als een ontwikke ling die niet alleen technologisch doch ook cultuur-sociologisch op gang is. En dan keert de vraag te rug, naar aanleiding waarvan dit artikel is opgezet: wat kunnen we verwachten van de vergroting van het comfort in de woning? PASKLAAR Uit het bovenstaande heeft men misschien een antipathie van de ze criticus tegen het wooncomfort gedestilleerd. Ten onrechte. Ik meen slechts dat op dit moment te weinig wordt gedacht aan een afweging van ruimte, leefruimte, ten opzichte van comfort. Als het eerste aanwezig is, of gegeven zou zijn, behoefde er tegen het tweede geen enkel bezwaar te be staan. Integendeel. En wat de praktische verwach ting betreft, meen ik dat een vol ledig nieuw hoofdstuk van de wo ninginrichting in het verschiet ligt. Er zijn mensen die de wildste fan tasieën over die toekomst hebben. Zo heeft William Katavolos in een der Kwadraatbladen van de steen drukkerij De Jong een toekomst visie opgeroepen, waarbij de schei kundige reactiemogelijkheden bin nen het bereik van ieder komen en we ons meubilair en onze appa raten ter plaatse kunnen laten ont staan en na gebruik desgewenst weer kunnen laten verdwijnen. KUNSTSTOF De schetsen die hij daarbij te kende zijn nogal plantaardig en blijven aanzienlijk onder het ni veau van de woordelijke fantasie. Anderen, zoals de directie van Ho tel Krasnapolsky in Amsterdam, houden ernstig rekening met de toepassingsmogelijkheid van kunst stof. De directie van Krasnapolsky heeft bij het 100-Jarig bestaan een toekomstbeeld laten ontwerpen, waarbij volledige eenheden „units" heet dat tegenwoordig in één keer worden gegoten. Deze fantasie ligt niet buiten de bereik bare mogelijkheid. Inmiddels wor den immers badkamers in hun ge heel als lnbouwelementen geperst Maar toch vriagt men zich wel eens af: wdke voorkeurs lijst zou er genaakt worden, als de menser werkelijk kon den kiezen er als ze een huis met ruimte kegen, waarin ze al dat comf<rt naar behoefte konden ve wezenlij ken vol gens een BGEN „urgentie"- programm;. Zouden koelkast en wasmachine heus boven aan de verlanglijst staan, of zou men liever een echt bad hebben, ^en bad, waarvoor nu geen pkats is, aangezien al die confortabele dingen bij de hufcprijs worden ingecal- culeejd ten koste van de wo ninggrootte. En als men dan buiten onze grenzen, vooral naar de Scandinavische lan den kijkt, waar de com fort woede zich volledig uitleeft en dubbele glazen een vernuf tig jaloeziesysteem omvatten, en wanneer men zich dan bo vendien afvraagt of wij daar ook naar toegaan, ten koste van wéér een vertrek, dan realiseert men zich dat de ge creëerde comfort-behoefte een gevaarlijke vriend van de huisvrouw is geworden. I Boven: een smoking van St.-Laurent. In het hoekig uit gesneden decolleté een chemi- sier met jabot en zwarte vlin- derstrik. Onder: robe-manteau „Baby- doll" van Jacques Heim. Eén ding ls daarbij duidelijk t geen enkele waarschuwing zal de' vergroting van de behoeften-creatie kunnen tegenhouden. Dit zou al leen mogelijk zijn, als er één in stantie bereid was om met voor bijzien van de huidige wettelijke bepalingen 'n woning of 'n aantal woningen te doen ontwer pen die wèl de ingebouwde of in gegoten leidingen voor alle soor ten comfort bevatte, doch ove rigens kaal werd opgeleverd, al thans met 't minimum van enkele kranen in badkamer en keuken en van een behoorlijk sanitair. De winst die het weglaten van het ingebouwde comfort zou op leveren, zou dan gebruikt mogen zijn, om de leefruimte te vergro ten. Dan zou ook de werkelijke be hoefte kunnen worden gepeild en dan zou de bewoner veel meer bij het op den langen duur comforta bel en eigen maken van zjjn wo ning worden betrokken; het zou veel meer zijn huis worden, om dat talloze kleinere en grotere ver schillen met andere voorkeuren de sfeer aan het eigene zouden ge ven. UTOPIE Dit ls vermoedelijk een niethaal- bare utopie van deze criticus. En dat betekent dat de toekomst van de woningbouw als leefruimte voor vrije mensen er voorlopig som ber uitziet. Het opbod aan comfort zal de woningmarkt steeds sterker gaan beheersen en de aandacht van de nieuwe bewoners zal steeds meer door de secundaire voorwaarden van het wonen in beslag worden genomen, zonder dat men zelfs besèft dat men het pri maire leefruimte mist. Alle apparatuur die „weinig ruimte in beslag neemt", alle opgedrongen comfort van de behoeften-schep pers en hidden persuaders zal voortdurend meer van de échte ruimte afknabbelen, omdat bil een gelijkblijvende, of trendma tig stijgende prijs nu eenmaal wat in de breedte wordt verworven in de lengte moet worden gewonnen en betaald. Dat is de ene zijde van de me daille. Het is een zijde die voorlopig nog wel bepalend zal zijn voor de situatie in de woningbouw en de woninginrichting. Een bewijs vindt men in het scheppen van de B- woningen in de woningsector: het gaat daarbij niet om grotere wonin gen, maar om comfortabeler wonin gen, die beantwoorden aan de op geroepen behoeften. WETMATIG Doch er lijkt me op den langen duur maar dan moet men toch wel met decennia rekenen geen reden om pessimistisch te blijven. De andere zijde van de medaille laat namelijk een economische wet matigheid zien, die ons vertelt dat een massaficering van produkten een prijsdaling tot gevolg heeft. En dat kan in de worsteling om groter comfort een belangrijke rol spelen, vooral als de kunststoffen over kin derziekten en hoge aanloopkosten heen zijn. De verwachting dat dit nog wel enkele decennia zal du ren, is niet uit de lucht gegrepen, vooral omdat de degelijke kunststof fen onvergelijkbaar zijn met de bazaarkwaliteit die wij vaak ver binden met „plastic". Bovendien werkt een zekere tegenzin tegen het anorganische gebruik en toe passing beslist niet in de hand. In „Bouwen, wonen, leven" noemt de architect/stedebouwkundige jhr. ir. J. de Ranitz als een van de prin cipiële voorwaarden voor het wo- „Hoe meer in de maatschappij anorganische stoffen toepassing vinden, des te meer is het nood zakelijk dat in en om de woning organische en dus natuurlijke, begrijpelijke materialen toe passing vinden". Marianteg ik blozend, „ik moet je iets vertellen". Ze spitst de oren en gaat recht zitten. ,JLie je, 't is zóehals je op de fiets rijdt en... eh... het stoplicht springt op nou ja op róód, dan eh dan moet je wachten. Begrijp je? Wachten, tot het groene licht weer brandt. En eh ja, dan mag je weer doorrijden". Hè, hè, dat is eruit. Verlegen kijk ik over haar belangstellende hoofd als ze nu verder maar niets vraagtf Natuurlijk vraagt ze toch. O, die kinderen „En als het oranje licht brandt?" „Wel ehzie je, daarvoor ben je nog een beetje te jong. Datvertel ik je later wel. Ga nu maar spelen". Gek hè? Héél gek. Maar wacht even, 't wordt nog gekker. Ouderavond: de hoofdonder wijzer snijdt een hachelijk on derwerp aan. „Verder moet ik het volgende aan de orde stel len. Het ligt in de bedoeling dat op deze school in de nabije toe komst elke week een half uur verkeersvoorlichting wordt ge geven, uiteraard alleen in de hoogste klassen. Dateh gebeurt op voorzichtige, neu trale manier aan de hand van verkeersborden en nuchtere af beeldingen, maar ik kan me in denken dat er ouders zijn, die menen dat zulks niet de taak van het onderwijzend personeel is. Of dat sommige ouders hun kinderen er te jong voor vinden. Daarom zou ik hierover graag eerst uw aller mening horen". Nu ontstaat een hevig débat. Twaalf ouders zijn er vlak tegen op principiële gronden. Veertig anderen zijn ervóór, maar wil len weten hoe ver precies de on derwijzers met hun voorlichting denken te gaan. Enkele ouders ontzeggen de leerkrachten het recht om zich met de verkeers- opvoeding te bemoeien, want dat niet. Wij zijn er allemaal zozeer van doordrongen dat kinderen, die niet met de verkeersregels op de hoogte zijn brokken zullen maken, dat ive geen moment aarzelen om onze kroost hoe eerder, hoe liever uitgebreid voor te lichten omtrent de re gels, verboden, mogelijkheden. Ja, mogelijkheden! Want behal ve de obligate gevaren is er ook de vreugde om deel te nemen aan het verkeer. Je voelt je op genomen in een geheel, in een samenspel. Je leert rekening houden met anderen. Je onder gaat de verrukkelijke sensatie van te leven, je te verplaatsen, ergens aan te komen Daarom verzuimen we niet onze kleinen te leren hoe zij met het minste gevaar voor ongelukken, de vreugde en de risico's van dat samenspel met elkaar in even wicht kunnen brengen. We lich ten hen in: zonder blozen, stot teren, zonder principieel gehar rewar en al wie ons wü helpen is welkom. Het gaat immers om de gezondheid, de veiligheid, het geluk van onze kinderen. En daarvoor is niets ons te veel. Als we nu in bovenstaande voorbeelden het begrip „ver keersvoorlichting" omzetten in „seksuele voorlichting" wordt de kolder u meteen duidelijk. Of schoon onze kroost met de sek sualiteit bijna even dikwijls wordt geconfronteerd als met het moderne verkeer, maken we van die seksuele voorlichting wel degelijk een probleem. Wij vra gen ons zelfs onder elkaar af in hoeverre het raadzaam is onze kinderen over de seksualiteit uitgebreid en onbevangen voor te lichten, en zo ja: wie dan wél, en hoe, en wanneer Over de pil spreken we met onze kinderen héél anders dan over het rode stoplicht. Maar waarom eigenlijk? THEA BECK MAN. Moederlijke is een taak voor het gezin. Enzo voort, enzovoort. Na een uur zijn ze het nog niet eens. Gek hè? Héél gek. Het kan nog gekker! Op het t.v.-schermpje ver schijnt een forum van mensen- uit-het-vak: een inspecteur van de verkeerspolitie, 'n socioloog, een maatschappelijk werkster, een chirurg en zij vatten moedig 't probleem van de verkeersvoor lichting aan. Van te voren heeft de omroepster omzichtig de kij kende ouders erop geioezen dat de uitzending moedwillig op dit late uur plaatsvindt, maar móchten er nog jeugdige kijkers zijn voor wie de ouders dit pro gramma minder geschikt ach ten, dan zullen zij nog vijf mi nuten de gelegenheid krijgen het kroost de kamer uit te wer ken. Tot zolang grammofoon- muziek. Daarna zal het forum, bestaande uit hooggeleerde des kundigen een discussie houden over de wenselijkheid van ver keersvoorlichting-voor-kinde ren. U gelooft het niet? Allicht

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 11