Droomhu isyes in modeldorp Dr. Mansholt Europese top niet naar in Rome Oostenrijkse vrouwen gaan op de barricade Olie- gas- spelregels aanvaard CONTROVERSEN TUSSEN HOOGLERAREN Duits weekblad boos op Nederlanders Aanwezigheid in Brussel vereist van Marine aan Grote opdracht voor Kon. Raadselachtige dood van Britse duikers FINSE BUNGALOW IN DAGBLADPERS MAAKT ZICH ZORGEN OVER DIT J AAR VRIJDAG 26 MEI 1967 LEIDSCH DAGBLAD 7 Een van de buitenlandse pro-1 dukten in Doorwerth: een Finse bungaloio, compleet met sauna. Tweede Kamer De Tweede Kamer heeft zich gis teren met 80 tegen 37 stemmen ak koord verklaard met de voorwaarden voor het boren op het Nederlands deel van het continentaal plat. zo als deze zyn neergelegd in de alge mene maatregel van bestuur. Een motie van de socialistische af gevaardigde dr. ir. A. P. Oele om in de eerste fase van de uitgifte van ver gunningen niet meer dan ten hoog ste de helft van het Nederlands deel van het plat voor de verlening van opsporingsvergunningen in aanmer king te doen komen, werd verworpen. Voor aanvaarding van deze motie spraken zich uit de fracties van PvdA, PSP en CPN. Minister De Block (Economische Zaken) concludeerde dat de richtlij nen in de algemene maatregel van bestuur misschien „niet het aller beste systeem" is, maar hij zei te verwachtendat de tijd zal leren, dat het nu gekozen stelsel een goed sy steem is. Hij merkte op, er van over tuigd te zijn, dat de thans gekozen richtlijnen uiteindelijk zullen leiden tot een beter resultaat dan de vroe gere voorstellen van oud minister drs. J. M. Den Uyl. (Van onze Arnhemse correspondent- i originele ontwerpen van het bouw er vorig jaar enige verbetering van de rentabiliteit van vele kranten, voor dit jaar verwacht men dat de toch 1 lage rentabiliteit bij de personder nemingen een ernstige deuk zal krij gen. Dit zei mr. W. A. M. van der Kallen, aftredend voorzitter van de vereni ging vandaag tijdens de jaarlijkse al gemene ledenvergadering in Amster dam. Deze pessimistische verwach ting is gebaseerd op het feit dat er in het eerste kwartaal van dit jaar vrij wel geen stijging van de advertentie omzetten was. En sinds april is er een ernstige terugslag, met omzet dalingen van 15 a 20 procent bij vele kranten. Daarbij spelen de conjunc tuur en de reclame in de televisie een lijke rechten heeft als de man, zijn de vrouwen slechts voor I 3 procent in de rechterlijke macht vertegenwoordigd in te- i genstelling met het buitenland, waar men onder rechters en advocaten voor 20 tot 30 pro cent vrouwen aantreft. In Oostenrijk mag een vrouw rü:;Wy moeten dan ook vragen datihoof'fns het gerechtehor het - tenzy de conjunctuur zich intus- I w^k van een stenograaf of een u, u tolk. Wanneer een buitenlander een sen herstelt geen uitbreiding van i „i„„*c.v,ov,w i concert van de Ween se Philharmo- v"örT£ï 1968". aMus de teerVaS of Symfoniker bijwoont, valt der Kallen. Bjj uitbreiding^van visiereclamezendtyd op korte termijn zou de overheid de dagbladpers dwin- T Uitgezonderd bij de harp Boven- riifn hpct-flat. er voor deze twee en gen de abonnementsprijzen sterk te -erhogen, wegens derving eigen plaats veroverd op onderwijs- gebied, maar op technische facultei- ten van de hogescholen bestaat er Meer dan 40 procent van alle n°e «mjd een onoverwinnelijk voor- oordeel tegen vrouwelijke studenten, arbeidskracht in Oostenrijk Ze ^merken dit vooral bij de wordt dobr vrouwen opge- examens, omdat ze dan opvallend bracht. Ondanks het feit dat de moeilijke vragen krijgen voorgelegd, politieke partijen al jarenlang Nu bestaat er in Oostenrijk wel een verkondigen, dat de vrouw ge- i liga van de Verenigde Naties, maar de conventie van deze liga ten aan zien van de rechten van de vrouw werd nog steeds niet geratificeerd. Onder leiding van Tilly Kretchmer is de Oostenrijkse vrouw nu de bar ricade opgegaan en eist gelijke rech ten voor zich op. Op elk terrein van het maatschappelijke leven en voor al in de politiek wil zij de gelijke van de man zijn. Verscholen in het bos achter Kie vitsdel. tussen rijksweg en Rijn bij Doorwerth, nadert de bouw van een merkwaardig „dorpje" zijn voltooi ing. Verstrooid over een groot heu velachtig en bosrijk terrein, dat niets van zijn natuurlijke charme heeft verloren', verrezen in de afgelo pen jaren de meest verrukkelijke droomhuisjes, die men zich maar kan indenken. Het „Plan Interna tionaal", zoals dit project van het Bouwfonds Nederlandse Gemeenten heet, is uniek in de bouwgeschiede nis van ons land. Het bijzondere van de hele opzet is, dat zich onder de in totaal 60 wo ningen 35 verschillende typen bevin den. Interessanter is, dat naast de De generale synode van de Geref. Kerken (vrijgemaakt) heeft zich in haar zittingen van de vijfde synodeweek te Amersfoort uitvoerig bezig gehouden met de zaken van de theologische school in Kam pen. Bij de bespreking van het verslag Minister De Block deelde de Kamer i van curatoren, dat werd uitgebracht mee, dat het niet in het voornemen ligt van de directie van de Staats mijnen om een aanvraag voor een exploitatie-vergunning in te dienen. De Staatsmijnen zullen wel worden betrokken in de staatsdeelneming in de aardgaswinning Een tweede motie van de heer Oeie, om de Staatsmijnen in beginsel in staat te stellen om in alle fasen van onderzoek en winning op het plat deel te nemen werd aangehouden tot later tijdstip. Prelaat overleden namens de commissie door ds. J. j. v. d. Hoeven, kwamen ook de contro versen tussen de hoogleraren ter sprake, die zich met. name toespitsen tussen de hoogleraren prof. J. Kamp huis en prof. C. Veenhof. De synode behandelde de zaak deels ook in be sloten zitting. De president-curator, ds. D. van Dijk in Groningen, ge waagde van een ernstige zaak. Cura toren hadden de verwachting uitge sproken, dat de hoogleraren in het onderling verkeer het broederlijk overleg niet zouden schaden. In de praktijk in het anders uitgepakt en j de in de vrijgemaakte kerk zo bekend geworden „open brief" waaraan ne gentien predikanten hun handteke ning gegeVen hebben en waar ook prof. Veenhof achter staat, deed het i strydvuur opnieuw oplaaien. Ds. Van fonds elf buitenlandse woningen zijn gebouwd. Als alles naar wens ver loopt zullen deze van 7 juni af tot oktober voor het publiek worden opengesteld. Het Bouwfonds Nederlandse Ge meenten heeft met 't project een bij zonder doel. Het wil er speciaal voor de aspirant woningbouwer 'n perma nente expositie van maken. Men be hoeft dan niet te volstaan met het tonen van folders en tekeningen, maar kan in concrete laten zien hoe een woning er van buiten uitziet. Als 2de belangrijke aspect toont het plan ondubbelzinnig aan, dat serie- bouw niet indentiek behoeft te zijn aan saaiheid, slechte kwaliteit en be krompenheid. De prijzen, die aan zienlijk boven de ton uitkomen, lie gen er niet om, maar doen aan het bewijs niets af. In het bijzonder de systeembouw uit het buitenland trekt de aandacht. Op het terrein staan tien huizen af komstig üit Zweden. Finland, Enge land, Frankryk. Oostenrijk. Duits land. Canada en de Verenigde Sta ten. De bezoekers, die men in groten getale verwacht, hebben dus een scala van vergelijkingsmogelijk heden. De aspirant woningbezitter kan ideeën opdoen, maar misschien spijtig ook niet meer dan dat. Het Bouwfonds - Nederlandse Ge meenten zal de woningen namelijk niet ook in andere delen van het land gaan bouwen. De hoge export- kosten zijn hier debet aan. Na de ex positie zal slechts een 10-tal mensen zich in het gelukkige bezit weten van een even unieke als smaakvolle bui tenlandse woning. De bouwlustige bezoeker komt echter toch niet voor niets, want in het project zijn alle standaardtypen van het bouwfonds opgenomen. komsten uit advertenties. „Dit zou erop neerkomen, dat de kranten ge dwongen zouden worden het publiek de rekening voor het tv-kijken via de abonnementsprijzen te presenteren", zo zei de heer Van der Kallen. De „Prijs voor de dagbladjournalis tiek" (onderwerp „de Europese en/ dien bestaat er voor deze twee en sembles een ongeschreven wet. op grond waarvan vrouwen niet als lid worden toegelaten. Ofschoon de vrouw een zo oentrale plaats in het arbeidsproces inneemt dat de economie van het land zon der enige twijfel van haar afhangt, is haar loon in de meeste bedrijven en met name in de textielbranche o7%yer^dkampiMnKhap^nTardrti'-1 aanzienlijk lager dan dat van de den op de schaats 1966") Is toege-wordt gelaten ató kend aan de heer G. Taylor in Alk maar. (Van onze correspondent in Bonn) Het weekblad „Rheiniseher Mer- kur", dat nauw verwant is met de Christendemocratische Unie van kanselier Kiesinger, is erg boos op de Nederlanders. In grote opmaak ver scheen deze week op de derde pa gina een artikel met de kop: „Den Haag: immer noch de „moffen". Vooral pers. radio en televisie hebben het in de CDU-krant zwaar te verduren. Zo schrijft het blad: „De herhaling die kortgeleden ge-, geven werd van de documentaire se rie over de gruwelen van de be zettingstijd moet wellicht de plaats innemen van een helden-epos. dat in de jongere Nederlandse historie niet meer voor handen is". En na deze onbeschaamdheid schrijft de journalist in de Rhei niseher Merkur verder: „De me- (Van onze Brusselse correspondent) De Belgische minister van Landbouw H e g e r, voorzitter (bij toerbeurt) van de E.E.G.- raad van landbouwministers, heeft dr. Mansholt ver zocht vooral aanwezig te wil len zijn wanneer de volgende zitting van de Raad zal plaats hebben. Dat is van maandag 29 tot en met woensdag 31 mei aanstaande, juist de dagen waarin ook te Rome de confe rentie van minister-presiden ten van de E.E.G.-landen, in clusief generaal De Gaulle, wordt gehouden. Dr. Mansholt kan daar dus niet aanwezig zijn. Het zal in Brussel waarschijnlijk een landbouw-maraton worden, want er is een aantal vraagstukken die verband houden met de interven tie-prijzen op de gemeenschappelij ke markten van granen, van var kensvlees. van eieren en slachtkippen die geen uitstel meer kunnen leiden. Het is duidelijk dat de aanwezigheid van dr. Mansholt dan in Brussel ver eist is. De zitting van de landbouw ministers kan niet worden uitgesteld, zodat dr. Mansholt niet naar Rome kunnen gaan. De andere leden van de Europese commissie, zo is door de woordvoer der van die commissie gisteren me degedeeld, zullen wel gehoor kunnen geven aan de uitnodiging van de heer Saragat, president van de Ita liaanse republiek om op 29 mei aan staande in Rome op het Capitool de plechtige herdenking van het tien jarig bestaan van het Verdrag van Rome bij te wonen. Ook de voorzitter van de EEG- commissie, prof. Hallstein, die mo menteel met vakantie in Portugal verblijft, zal naar Rome gaan. Al thans tot zover tot heden bekend. In kringen van de EEG in Brussel neemt men aan dat prof. Hallstein in Rome geen rede zal houden. Men was daar ook nogal voorzichtig met betrekking tot hetgeen generaal De Gaulle in Rome eventueel zou zeg' gen over Engelands toetreden. Men meent dat De Gaulle in tegenstel ling tot veler mening in Frankrijk zelf zeker niet een definitief ve to over Engelands toetreden zal uit spreken. Men verwacht eerder een „offensive de charme" van de ge neraal, die onder de druk van de Franse oppositie zou getuigen van zijn verlangen Engeland iij de ge meenschap te zien opgenomen. Het zijn echter veronderstellingen, van welke men in Brussel de vaagheid erkent. ning-vormers in Nederland geven zich aanzienlijk minder moeite om objectiviteit te betrachten tegenover het democratische naoorlogse Duits land, waarmee men economisch, po litiek en wat de verdediging be treft nauwer verbonden is dan ooit tevoren". Wat „nog erger" is, vindt het blad. dat „men de jeugd met films van nazi-gruwelen Injecteert en met tendentieuze actualiteiten, waaruit zou blijken dat de oostelijke buren nog steeds onverbeterlijk zou den zijn en blijven". Bijzonder opgewonden is de be treffende scribent over de verstoord heid in Nederland, die ontstond toen de minister van Buitenlandse Zaken. Luns, op dezelfde dag in Aken de Karei de Grote-prijs in ontvangst ging nemen, waarop in Nederland de doden uit de bezettingsjaren wer den herdacht. De Nederlandse tele visiekijkers, die de plechtigheid in Aken niet direct konden ontvangen, kregen haar pas opgediend" nadat de doden en gedeporteerden van het Duitse bezettingsregiem naar beho ren waren herdacht", aldus merkt de journalistieke christen-democraat in zijn blad vol venijn op. En hij geeft dan nog een trap na door er het commentaar aan te verbinden: .Verdiensten voor Europa komen nè, nationale herdenkingen." In dezelfde week dat het bewus te nummer van de christendemocra tische Rheiniseher Merkur ver scheen, verklaarde de nieuwe CDU- voorzitter en vroegere NSDAP-pro- pagandist kanselier Kiesinger op het marktplein van Brunswijk ln een verkiezingstoespraak: „Voor zijn bij na 800-jarige geschiedenis hoeft Duitsland zich werkelijk geen mo ment te schamen". De uitspraak werd met donderend applaus geho noreerd. Mgr. Pietro Sigismondi, secretaris van de congregatie voor de versprei ding van het geloof, is gisteren op 59-jarige leeftijd in Vaticaanstad j Dijk merkte op dat het zo niet blij- overleden. Mgr. Sigismondi was af-1 ven kon en hij gewaagde van een komstig uit de Italiaanse plaats Ber- infecteren van de kerklieden door gamo. Hij was vorige week met nier- het blad „Opbouw", waarvan prof. Veenhof mede de redactie voert. In dit verband diende ter synode ook een brief van prof. Kamphuis in betrekking tot de geest waarin hij doceert. De synode sprak daarover haar instemming uit en verwacht van de hoogleraren niet anders dan dat zij hun onderwijs geven getrouw aan schrift en belijdenis. Die verdragen 7 ruif Unf inn zich- naar het Sevoel van de synode. £iUlll"IAd Icll niet met de geest van de „open brief". d I Curatoren zullen verder onderzoeken De Koninklijke Zout-Ketjen N.V.. j of het mogelijk is het aantal hoog de grootste zoutproducente van Eu-1 leraren, dat thans vijf bedraagt, c.q. ropa, zal voor de British Salt Com- j lectoren, uit te breiden, alsook of er pany een zuiverings- en verwerkings- i gastcolleges kunnen worden inge- installatie bouwen. Deze installatie, voerd. Of het nog mogelijk zal zijn die twee miljoen pond sterling zalzittende de synode met voorstellen kosten, komt te staan in het district te komen, zoals prof. H. J. Schilder Cheshire. wenste, zal nog nader worden bezien. De Koninklijke Marine is weer in Amsterdam. Het gaat alleen met wat min der rumoer gepaard dan het korte bezoek dat een aantal matrozen uit Den Helder kortgeleden aan het Centraal Station bracht. Ditmaal stoomde de kruiser „Zeven Provinciën" als vlag- geschip van het smaldeel V rustig en vredig het IJ af. De Jannen blijven tot en met 28 mei in de hoofdstad. In het kader van dit bezoek gaf de Marinierskapel gisteren op de Dam een concert. Er was flink wat belangstelling voor de blazende mariniers. Vooral van de zijde van de vrouwelijke jeugd. Kerkelijk Leven NED. HERV. KERK Beroepen te Dinxperlo (2e pred.pl.) (toez.) L. A. Eijgenraam te Hallum (Fr.)te St. Philipsland (toez.) I. Boot te Wijngaarden; te Bennekom (vac. J. Ewoldt) F. J. Veldman te Drachtente 's-Gravenhage (wijk- gemeente 23) M. J. Gols te Witmar- sum. Bedankt voor Den Bommel g. Bob te Genderen en Doeveren; voor Axel (2e pred.pl.) (toez.) F. M. Breukel- man te Simonsha/ve; voor Balk C. J. Amese te Rijk (N.-H.)voor Schoon hoven (vac. H. Jongerden) J. Vo6 te Rijssen. GEREF. KERKEN Beroepen te Zaandam (vac. C. van Rij» P. Boonstra te Roermond; te Oldebroek J. J. Ritsema te Rijsoord; te Hilversum (vac. dr. G. P. Hart- velt) C. Goeman te Utrecht-O. te Rotterdam-IJsselmonde (vac. P. van der Spek» K. H. Schuring te Alphen aan den Rijn; te Sohiedam (vac. W. A. Krijger) K H. Schuring te Alphen aan den Rijn. Bedankt voor Amsterdam-Nieu- wendam Th. Fenverda te Water graafsmeer. CHRIST. GEREF. KERKEN DOOPSGEZ. BROEDERSCHAP Beroepen te 's-Gravenhage <vac. O. T, Hylkema) D. Richards te Bus- sum-Naarden, die dit beroep ook aannam. Ds. H. Roelofsen 25 jaar predikant De raadselachtige dood van twee Britse kikvorsmannen houdt op het ogenblik de openbare mening in En geland bezig. De Labour-afgevaardigde Murray wil het Britse ministerie van Defen sie vragen, waarom niet bekendge maakt is onder welke omstandighe den twee duikers van de Britse ma rine op 8 april bij duikpogingen ter hoogte van Plymouth om het leven gekomen zijn. Op die dag lagen drie Russische schepen een drijvend dok, een ijsbreker en een sleepboot in Plymouth voor anker. Men denkt terug aan het geval Crabb, de Britse kikvorsman, die elf jaar geleden eveneens in de haven van Plymouth spoorloos verdween. Te dien tijde lag daar de Russische kruiser Ordsjonikidse voor anker, die Chroesjtsjow en Boelganin naar En geland gebracht had. Een jaar later werd een lijk zonder hoofd gevonden. De identiteit hiervan kon niet ge heel vastgesteld worden. De Britse regering weigerde, „in het belang van het land", bijzonderheden bekend te maken. Murray wil in de eerste plaats we ten waarom bijzonderheden van het onderzoek naar de dood van de bei- j de kikvorsmannen niet openbaar ge- i maakt zijn en ook, waarom de ou- ders van de slachtoffers niet van de toedracht van het ongeluk op de i hoogte gesteld zyn. bevestigd als predikant in de Ned. Hervormde Kerk. i Nadat de heer Roelofsen in 1942 door het provinciaal kerkbestuur van Friesland was toegelaten tot '.e evan geliebediening in de Ned. Herv. Kerk, werd hy op 31 mei van datzelfde jaar j bevestigd als predikant van de her- vormde gemeente van Reeuwijk in de classis Gouda. Op 12 mei 1946 ver wisselde de jubilaris deze gemeente j met die van Bodegraven en op 15 april 1951 werd hij door ds. H. Harke- ma. toen nog predikant te Zeist en thans directeur van de Geref. Zen- dingsbond en als zodanig predikant I voor buitengewone werkzaamheden j bij de Ned. Hervormde Kerk in haar geheel, bevestigd als predikant van de hervormde gemeente van «..eist, waar hy steeds werkzaam is geweest in de Patijnwijkgemeente. Ds. Roelofsen zal zondag 28 mei 's-morgens te Bodegraven en 's- I avonds te Reeuwijk in een kerkdienst het feit herdenken, dat hy 25 jaar 1 geleden te Reeuwyk in het ambt 1 werd bevestigd. I oor gelijke rechten De vereniging de Nederlandse Dag- j bladpers maakt zich zorgen over de bedrijfsresultaten over dit jaar. Was

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 7