NIEUW Wisselend parkeren in P. J. Blokstraat Een jaar voor twee inbrekers Geen paniek, wel onrust HOFNAR Open brief aan Pipo Nicolaas Verhoeven verlaat Stadhuis En één richting r- WINDSOR - BANKSTEL Bijzondere expositie in „De Lakenhal" Reebok gedood GERO CASSETTES v. d. Water Priesterwijding van Leidse neomist KAMPIOEN VRIJDAG 26 MEI 1967 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 3 Verzorgde duizenden trouwplechtigheden Op woensdag 31 mei zal in de Bur gerzaal van het Leidse Stadhuis in interne kring: afscheid worden ge nomen van de heer N. Verhoeven, hoofd van de huishoudelijke dienst ter secretarie, die na 44 jaar ge meentedienst met pensioen gaat. Nicolaas Verhoeven, die op 21 mei 1902 bi Leiden werd geboren, kwam in 1923 in dienst bij de gemeente. Hij werkte 27 jaar lang by de psy chiatrische inrichting Endegeest, waar hij opklom tot eerste portier van de Jelgersmakliniek. In 1950 wérd hij benoemd tot hoofd van de huishoudelijke dienst in het stadhuis. Tot zijn vele taken behoorde o.m. het verzorgen van de talrijke re cepties en ontvangsten in het stad huis. De grootste daarvan was een receptie voor ongeveer 600 leden van de PEN-club, auteurs uit de gehele wereld. Ook had de heer Verhoeven de zorg voor het stijlvolle verloop van dui zenden trouwplechtigheden in het stadhuis. Door deze twee facetten van zijn werk is hij met vele dui zenden mensen in aanraking ge komen. Zijn bescheiden optreden en de grote kwaliteit van zijn werk bezorgden hem in de loop der ja ren een uitstekende naam. ADVERTENTIE EXCLUSIEVE sportwagen - aanbieding M.G.A. cabriolet TRIUMPH Spitfire TRIUMPH Siptfire AUSTIN Cooper MORRIS Cooper 1958 1965 1965 1965 1967 LEIDSE AUTOBOXEN GARAGE N.V. v. Oldenbarneveldtstraat 37, Tel.: (01710) 54909 en 51683 Primeur voor Leiden Leidse slager gaf kleurtje aan 't gehakt Het gehakt, dat een Leidse slager /erkocht bezat "Weliswaar een mooi rood kleurtje, maar dit betekende geen blozende gezondheid van het gehakt. Het was ook niet „ziek", dat wil zeggen ongeschikt voor de consumptie, maar het kleurtje was onnatuurlkij. Daarvoor had de ria- ger zich voor de Haagse politie rechter te verantwoorden. Hij had nl. door het gehakt wat,, „8Ulfiet" gedaan, hetgeen evenwel niet meer is toegestaan. Volgens de slager was het bij vergissing gebeurd, maar de officier bij de Haagse politierechter vond dergelijke vergissingen in het be lang van de volksgezondheid onge wenst en eiste f.80 boete. De rech ter veroordeelde conform die eis. Herhaaldelijk leidt het oprij den van de Leidse Hoge Rijn dijk vanuit de P. J. Blok straat tot gevaarlijke ver keerssituaties. Daarom heb ben B. en W., mede op voor stel van een aantal bewoners, besloten voor deze straat éénrichtingverkeer in te stel len en wel in de richting van de Fruinlaan. Verder ondervond het verkeer in deze straat veel hinder van aan weerszijden gepar keerde auto's. Met het oog hierop is besloten voor de P. J. Blokstraat een parkeerver bod in te stellen dat geduren- Prachtige draion bekleding. Zeer mooie uitvoering in eiken met donskussens. Compleet f 1895. Exclusieve interieurs _BULTHUIS BOTERMARKT 23 Showroom Nieuwe Rjjn 25 de de eerste helft van de maand geldt voor de rechter zijde van de rijbaan en gedu rende de tweede helft van de maand voor de linkerzijde. Deze primeur voor Leiden is mogelijk geworden door de recente invoering van het nieuwe Reglement verkeers regels en verkeerstekens. Omdat het hier een nieuwigheid be treft zijn de bewoners van de P. J. Blokstraat schriftelijk van de nieu we parkeerregeling op de hoogte gebracht. Voor de reinigingsdienst betekent deze regeling een goede gelegenheid om ervaring op te doen met straatreiniging bij een systeem van wisselend parkeren. Bachstraat In het belang van een goede ver keersafwikkeling hebben B. en W. besloten de langs de Rijnlandflat gelegen Bachstraat gesloten te ver klaren voor alle rij verkeer in de richting van de Verdistraat. Met het oog op een goede bereikbaar heid van het parkeerterrein ter plaatse is tevens een parkeerverbod vastgesteld voor de rijbaan van de Bachstraat met uitzondering van de parkeervakken. ADVERTENTIE VEWLOYINBSRIHBEH Diefstallen in Lisse en Leiden Een 27-jarige loswerkman en een Haag als Delft, Bodegraven, Alphen 25-jarige chauffeur hadden voor hun inbrekersactiviteiten wel een zeer ruim werkterrein gekozen. Zij oefen den hun bezigheden uit zowel in Den Schatten uit de Leidse Bibliotheek V elijk Lakenhal" in Leiden wordt van 2 tot en met 25 juni 1967 een tentoonstelling gehouden van handschriften, kaarten en geïl lustreerde boeken uit de Leidse Universiteitsbibliotheek. Geregeld wordt op de Universiteits bibliotheek een beroep gedaan bij te dragen aan tentoonstellingen elders. Dit was atanleiding om meer algemeen een keuze uit het beste van het bezit van de bibliotheek op verschillende gebieden te tonen. De geschiedenis van het geschreven boek in West-Europa tussen 800 en 1500 wordt toegelicht met enkele tien tallen voorbeelden van de Westerse handschriften. Van de belangrijkste geïllumineerde boeken worden naast de openliggende pagina's kleurendia- Eindexamen Chr. Lyceum Leiden Aan het Ohr. Lyceum in Leiden zijn geslaagd voor het eindexamen h.b.s.-B: Gerrit Berghuijs, Wasse naar; Harm Dane, Wassenaar; Hans van der Gugten, Oegstgeest; Dick den Haan, Rijnsburg; Jaap Haasnoot, Katwijk; Pieter Kousemaker, Noord- wijkerhout; Piet Kuyt, Katwijk; Adri van der Marei, Katwijk; Dowve Val- kema, Noord-wij kertiout; Ko Verbree. Alphen aan den Rijn, Hennie Zand bergen, Rijnsburg en Gert Eldering, Rijnsburg. Brandblusdemonstraties Op een grasveld aan de Roose- veltstraat heeft de Sa/val apparaten- fabriek in Breda gistermiddag brand blusdemonstraties gegeven. Met ver schillende types bluspparaten werden voorbeelden gegeven van bestrijding van branden van allerlei soort en formaat. Zo werd er gedemonstreerd hoe vloeistofbranden en hoe hout- branden het snelst kunnen worden bestreden. Er werd hierbij gebruik gemaakt van poederblussers van ver schillende types blusapparaten werden diverse samenstellingen. Na afloop van de demonstratie werd een nabespreking gehouden in de kantine van Royal Mac Bee. De topografische verzameling brengt als voornaamste stuk het be roemde panoroma van Constantlno- pel (ruim 11 meter lang), getekend ln 1569 door Melchior Lorch, en enkele zeldzame kaarten uit de 16de en 17de eeuw, waaronder het unieke fragment van de oudste gedrukte kaart van Noord-Nederland. Bij de gedrukte boeken valt het accent op de geïllu streerde anatomische en botanische atlassen, waarvan enkele met hun oorspronkelijke tekeningen, alsmede enige reisjournalen. Bij de Oosterse handschriften, een van de grootste en veelzijdigste verzamelingen ter we reld, is de keuze beperkt tot stukken uit het Nabije Oosten en uit de Indo nesische Archipel, om op deze wijze het verschil ln cultuur tussen beide gebieden ook wat het boek betreft zichtbaar te maken. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN Dionne Anne Henriëtte, d. D. E. Sillé en I. A. Felman; Bernardus Johannes, z. v. L. J. Bel en J. Ouwe hand; Georgette Maria Renée, d. v. G. M. Hakkaart en A. M. J. Martyn; Annette, d. v. H. Koome en G. J. P. Groeneveld; Siske Maria, d. v. L. Kloek en A. M. van der Zwet; Corne lia, d. v. J. C. van der Plas en C. van Beelen; Izaak Pieter Jacobus, z. v. C. T. B. van der Voort en S. Schumm; Marcus Adrianus Cornells, z. v. A. C. M. van der Pijl en E. A. Brozius. ONDERTROUWD A. de Vos der Horst teboom en A. P. Bontjef D. Hols' wilder en C. J. de Jong; J. E. M. Kok en C. Bergman; J. M. Peels en H. J. E. Nljssen; A. W. van den Hoek en S. C. La RooiJ; J. van den Broeke en A. S. van Klaveren; J. J. P. Geertsma en M. M. T Tegelaar; C. Ten Hoopen en K. F. van Velzen; L. J. P. Luyten en T. H. M. Lampo; A. G. Straver en M. C. van Weizen; E. A. Alkema en C. M. Hilbrands; J. A. Montanus en A. M. Peltenburg; J. H. J. M. van Winkel en G. T. Konter; D. F. van der Leek en W. Deegens. GETROUWD P. J. E. van Winden en J. M. Uljé; G. Bol en J. Boom; J. C. Kerssen en L. van der Marei; A. J. T, van de Roe en W. C. Overvllet; C. J. H. M. Popelier en M. A. C. de Koek; F. 8. van den Berg en A. A. Brussee; C. A. de Grauw en E. A. J. C. Swaanenburg; A. J. Bax en A. Naholt; M. J. Wessel- man en J. van der Weljden; C. van Rijn en S. M. Schlagweln; P. H. Kerkvliet en J. M. A. Kooloos. OVERLEDEN ADVERTENTIE OLYMPIA... de portable waar toekomstmuziek in zitl ■SL ASPA-LEIDEN NV AALMARKT 4 TELEFOON 01710 - 2Ó800* I ZAANDAM LEIDEN DELFT DORDRECHT BREDA DEN BOSCH aan de R(jn, Oudewater, Leiden en Lisse. Zij waren ook zeer actief, want in enkele weken tjjds voerden zy ruim veertig inbraken en pogin gen tot inbraken uit, waarbij in Lisse de Inbraak in een juwelierswinkel wel het grootste resultaat opleverde, n.l. voor f40.001 aan sieraden. Dat was mogelijk, doordat de he le etalageruit uit de sponningen werd gehaald en de etalage leeg geroofd. De Inbraak ln een juwe- lierszaak ln Delft was minder spec taculair, maar ook toen werden heel wat gouden en zilveren voorwer pen bult gemaakt. In Bodegraven werd ingebroken in een kantoorge bouw, maar dat leverde slechts en kele sigaren op, zodat de resulta ten wel sterk wisselden. Dat alles was gedaan, omdat het tweetal zwaar gokte op de paarde- rennen in Nootdorp en so in finan ciële moeilijkheden kwam te verke ren .De officier van Justitie by d< Haagse rechtbank eiste tegen d< jongste verdachte die het meest ac tief was geweest, één jaar gevange nisstraf en tegen de loswerkman één jaar waarvan drie maanden voorwaardeiyk. De rechtbank heeft uitspraak gedaan en verdachten ver oordeeld resp. tot een jaar gevange nisstraf en 12 maanden gevangenis straf waarvan twee maanden voor waardelijk met aftrek van de tijd in voorarrest doorgebracht. Leidenaar terug uit Israël Van paniek is ln Israël niets te be speuren, maar er heerst wel heel duldeiyk een nerveuze, gespannen sfeer. Er sUn ln verband met de mo bilisatie opmerkeiyk weinig jongeren op straat en de radionieuwsdiensten worden van uur tot uur beluisterd. De stemming is over het algemeen wat gedrukt met name door de kwes tie-El lath. De mensen op straat den ken niet zo zeer aan een grote oor log, maar zU geloven wel dat het aantal grenslrj.-identen met de Ara bische landen en ook het aantal da den van terreur ln het land zelf sterk zal toenemen. Dit vertelt ons dr. G. J. J. A. Delf- gaaljw, hoofd van de afdeling rechts geleerdheid van de Leidse Universi teitsbibliotheek, in zijn flat in Oegst- geest. De heer Delfgaauw is gister middag met een D.C.-8 van de KLM teruggekeerd van een toeristische rondreis door Israël, die hij samen met zijn echtgenote maakte. Het echtp. Delfgaauw was Juist in Jeru zalem, toen het in de Jeruzalem Post over de Jongste ontwikkelingen in het Midden Oosten las. Er ls volgens de heer Delfgaauw sedert het afge lopen weekeinde in Jeruzalem druk militair verkeer en voorts een onge regeld autobusverkeer. Dit laatste als gevolg van het feit, dat tal van bussen door de regering zijn gevor derd. „Dat vrywel alle (jonge) man nen zijn opgeroepen bleek duidelijk toen ik ln Jeruzalem een bezoek bracht aan het hoofd van de afde ling rechtsgeleerdheid van de uni versiteitsbibliotheek ln die stad. De man zat er alleen met twee typistes, omdat al zijn mannelijke medewer kers de wapenrok aan moesten trek ken". Wat de terreurdaden in Israël De reeën in de omgeving van Noordwijk worden steeds vrypostiger Onlangs verschenen zij in de lande- ryen vlak by de bebouwde kom en nu weer moest een reebok zyn zwerf- zucht met de dood bekopen. Vroeg ln de morgen stak het dier de rybaan over van de Herenweg, ter hoogte van De Krom, vlak voor de personenauto van een 32-jarlge met selaar uit Noordwijk, die op weg was naar zyn werk. De reebok werd op op slag gedood. De bestuurder van de auto kwam er met de schrik af. Zyn wagen werd aan de voorzijde beschadigd. betreft, daar kan de heer Delf gaauw over meepraten. „In de weg Arad naar Beersheba, de hoofd stad van de Negev, had men een bom ontdekt, afkomstig van de on dergrondse Fata-organisatie, nauwe lijks een uur voordat wij de gevaar lijke plek passeerden". De heer Delf gaauw. die ook in Eilath is geweest, kon ook met eigen ogen waarnemen, dat het voor de Egyptenaren een koud kunstje is om met hun geschut de gehele haven onder vuur te ne men. De groepsreis die 't echtpaar Delfgaauw maakte behoefde door de onverwachte politieke spanning op geen enkele onderdeel te worden ge wijzigd. Niemand van het gezelschap had aangedrongen op vervroegde te- j rugkeer naar ons land. Van paniek was nergens sprake. Wel had men gemerkt, dat er veel bussen voor het openbaar vervoer werden gerekwi- reerd ten bate van het leger en dat werd gemoibliseerd. Van de vijf chauffeurs, die hen hadden rondge reden waren er drie voor de militai re dienst opgeroepen. In de Ga- zastrip hadden onze landgenoten op alle kruispunten en bij alle zijwe gen gewapende militairen op wacht gezien, vele voorzien van tenten. ADVERTENTIE juwelier - horloger Haarlemmerstraat 181 De Leidse neomist J. de Water wordt vrijdag 2 juni priester gewijd. Op verzoek van de neomist heeft de priesterwijding door mgr. C. F. G. Kramers o.f.m. uit Katwijk plaats in de klooster kapel van de zusters van O.L. Vrouw van het H. Hart ln Til burg, waar de zuster van de neomist woont. Zaterdag 3 juni wordt hij in zijn Leidse parochie ingehaald, waarna in de St. Petruskerk een lof wordt opgedragen. In de St. Petruskerk la er zondag 4 juni een plechtige eucharistievie ring, die de nieuwgewijde priester in concelebratie zal opdragen. Van 3 - 4.30 uur vindt in restaurant Bern- sen aan de Breestraat een receptie plaats. De jonge priester, geboren in Leiden, ging na zyn Mulo-oplei ding werken als etaleur en volgde later een 4-jarige cursus reclame tekenen, waar hy nu nog veel pro fijt van heeft, want hij verduide lijkt zijn lessen in godsdienstonder wijs aan kinderen meestal met te keningen. Pas toen hij 19 was, be gon hy met zijn priesteropleiding aan het klein seminarie. Amerika Toen hy een Jaar geleden klaar was met zyn studies aan het groot seminarie, besloot hij gehoor te ge ven aan een oproep voor priesters om naar Amerika te gaan, waar hij in New Orleans nog een jaar het seminarie „Notre Dame" bezocht. Vooral in die omgeving zijn er in de verhouding tot het aantal rooms- katholieken ontstellend weinig gees telijken, zo vertelde de neomist, die pas sinds een paar dagen in Neder land terug is. Hy zal op 1 Juli als priester te rugkeren naar de staat New Orle ans, het is nog niet bekend ln wel ke parochie. In het afgelopen jaar gaf hij drie dagen in de week gods dienstonderwijs, met in totaal 13 lesuren. Televisie Dutch Father" in Amerika ook voor de televisie gewerkt. Hij verzorgde voor de lokale omroep poppenkast voorstellingen, waarvan zowel de poppen als de verhalen door hem zelf waren gemaakt. De uitzendin gen, waarin de evangelieverhalen werden uitgebeeld, hadden zoveel succes, dat nu al aan de toekomsti ge priester ls verzocht om bij zijn terugkeer in Amerika het program ma te willen voortzetten. De 32-jarige Leidenaar voelt er echter niet zo veel voor om een soort „televisie-priester" te worden, omdat hij meer waarde hecht aan het persoonlijk contact met de pa rochianen. Priester De Water ver trekt 1 Juli weer naar Amerika. Eindexamens Gymnasium Aan het Stedeiyk Gymnasium ln Leiden zyn geslaagd voor het Eind examen de volgende kandidaten: Voor diploma A: Fred Kooyman Marijke Langerak, Hannle Muller (Voorschoten). Marian Nap, Kitty Vryenhoek (Oegstgeest) Yvonne Wijntjes (Voorschoten). Voor diplo ma B: Elisabeth de Jonge (Kat wijk/zee), Maarten Koetser (Voor schoten), Piet Kostense (Voorscho ten), Nol Kraan (Voorschoten), Wil lem Kukenheim. Met één kandidaat wordt het ex amen voortgezet. Dr. Delfgaauio vertelt in zijn flat het verhaal van zijn rondreis door Israël, het door oorlog be dreigde land in het Midden-Oos ten. In Tel Aviv en elders ziet men de Israëli's overal met draagbare tran sistor radiotoestellen lopen om het nieuws van minuut tot minuut te volgen. ADVERTENTIE Alle Hofnar produkten uitsluitend tabak (Voor ons, kinderen, is er maar één Pipo, de echte!) Leiden, 24 mei 1967. Hier een brief van twee trou we kijk-vrienidjes die zich heel erg teleurgesteld voelen, omdat ze denken dat je ze bedrogen hebt. Hoe dat komt? Zaterdag stond er in de krant Pipo komt in Leiden. Papa haalde kaarten. Mama liet nog twee kaarten reserveren voor m'n vriendje. En nu wadhten op woensdag middag! Vandaag was 't woensdag en nu maar wachten tot de klok op twee uur zou staan. Eindelijk vertrokken we dan. De ruimte waar ónze Pipo z'n entree zou maken vonden we al "n beetje vreemd: een koude, vochtige zolder met verveloze, vuile banken en stoelen. Ik, met mijn drie Jaar. zei: „Wat is het hier vies, mam". Mama dacht: t Is niet bepaald bevorderlijk voor de gezondheid en zeker niet voor de esthetische en culturele opvoeding van de kleuters. Enfin, als Pipo 't maar niet erg vond, als Pipo maar niet dacht dat we in Leiden niets beters hadden. Maar wie of wat er kwam: geen Pipo! Er was wel een verklede jongen, zo een als ln de kinderoptocht op 30 april. Zouden grote mensen zo naïef zijn, dat ze denken dat wij onze eigen Pipo niet kennen. Wij kennen iets of iemand juist aan hele kleine kleinigheden, dat weten alle mama's, en die verklede jongen leek in de ver ste verte niet op Pipo: z'n zon netje was er niet eens, nou dan hoef je verder al helemaal niet te vragen. Pipo, hoe moet dat nou met al die kinderen, die dachten de éne edhte, hün Pipo te zien en die zo klein als ze zijn geconfronteerd worden met Iets wat grote mensen „je reinste oplichterij" noemen. Kom je toch^nog eens écht in Leiden? En zul je niet nog veel meer kinderen voor de gek laten houden door die verklede clown. Groeten van Frans-Jan Goedhart en z'n vriendje Roemer Boogaad (En wie weet hoeveel andere Leidse kleuters). Beste Frans "e Roemer, Jullie moeten weten dat er behalve Papa Pipo van de tele visie ook een andere Pipo be staat. Net zoals jullie niet de enige jongens zijn die Frans en Roemer heten, is Pipo (van de vogels en de bloemen) niet de enige Pipo. Door allerlei mis verstanden is woensdagmiddag die andere Pipo naar Leiden ge komen. De grote mensen, die Pipo van de televisie dachten te hebben uitgenodigd kunnen zich heel goed voorstellen dat jullie erg teleurgesteld zijn en daarom gaan ze nu uitzoeken hoe die verwisseling is gekomen. Maar hoe dat onderzoek ook af loopt, voor jullie was het een hele nare zaak. De enige troost is dat de echte Pipo nog altijd op het televisiescherm te zien is, maar we gaven grif toe, dat dit een hele schrale troost ls! RED, L.D.

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 3