[Ml MM in Leiden UI LR Engelse vakbond musici tegen Dans Theater Samen met Gunilla De vakman adviseert. Verblijf in Londen thans in gevaar T oiieelmanif estatie Aescliylos Prometheus Sex a la minuut prachtige kolder VRIJDAG 26 MEI 1967 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 27 ADVEK l'ENTIE UTD 9 ALABASTINE Want de echte Alabastine zet iets \iit en klemt zich daardoor muurvast in naden, scheuren, barsten enz.VCerkt mooi strak af. Brokkelt niet weg, laat niet los. Echte Alabastine is alleen verkrijgbaar in hec bekende oranje-groene pak. De naam staat er groot op Na grandioos succes: (Van onze Londense correspondent). Het fantastische succes van het eerste optreden van het Ned. )ans Theater in Londen heeft ertoe geleid dat het Phoenix [heatre in het West End onverwacht het gezelschap heeft aan boden daar nog 14 dagen op te treden. Dit aanbod kwam als en geschenk uit de hemel vallen en was mogelijk geworden, mdat een toneelstuk dat in dat theater gaat, vroegtijdig af- oopt, zodat het Nederlandse gezelschap reeds a.s. maandag in ansluiting op de voorstellingen in het Sadler's Wells Theatre ijn voorstellingen zou kunnen beginnen. Het valt echter diep te betreuren Britse vakbond van musici ak in het wiel dreigt te ste il, omdat volgens haar straffe re- imenten begeleidingsmuziek uit- ïitend door orkesten en niet met jchanische middelen mag worden 'gevoerd. De moeilijkheid in het Phoenix ieatre is dat de orkestbak alleen ijkers kan bevatten. Om een zo elzijdig mogelijk beeld te geven n het repertoire van het gezel- ïap, zal het echter nodig zijn en- Ie balletten met behulp van band namen uit te voeren. Dit heeft de fcbond vierkant geweigerd, hoewel leiding van het Ned. Dans Thea- heeft aangeboden het Britse or- Schilderijen gestolen legen kunstwerken, waaronder Picasso, een Braque en een Cha- ;tjn gestolen van een tentoon- ig in Erlangen (D). waarde van de werken wordt :hat op 70.000 tot 100.000 mark. dieven hadden gewacht op het en van de bewakers, klommen aam binnen en haalden de ken weg. Van Picasso werd een „De schilder", van Braque een tsnede „De vogel", van Chagall litho „Stilleven" en een ets „Het leel van Paris" van Salvadore i gestolen. Havenprijs toegekend gelegenheid van haar 50-jarig n heeft de Scheepvaartvereeni- Noord (Vereeniging van onder in de haven- en vervoersbe- de *e Amsterdam) in januari een (nprijs voor beeldende kunste- uitgeschreven, met als ander- „De haven van nu," waarvoor werken zijn ingezonden, prtjs voor een schilderwerk 500) is toegekend aan de heer H. te Amsterdam, de prijs voor de iorie „Tekenkunst en aanverwan- chnieken (f 1500) aan de heer O rinsen, te Soest. Verder heeft de eervolle vermelding gege- de heer D. Zwier (Amster- n tentoonstelling van hun, en an- werken wordt in het Museum in Amsterdam gehouden van 30 juni. otoprijs Amsterdam 1967 uitgereikt Amsterdamse wethouder van '•zaken, de heer W. Polak, heeft middag de 23-jarige Amster- fotograaf Fred den Ouden de is van Amsterdam 1967 uitge- n daarby tevens een tentoon- van werk van 10 van de 24 dingers naar deze prijs geopend. Itmeente Amsterdam heelt in deze twee-jaarlijkse aanmoedi- iprijs voor jonge beroepsfotogra- Ingesteld. Tevens werd bepaald, Ie winnaar van de prijs van i 500 ferleg met hem van de gemeen- österdam een opdracht zou kry- die met f 1500 zou worden geho ed. De jury bestond uit de foto- Q Paul Huf en Aart Klein en L. van de staf van het Stede- luseum. kest voor de totale duur van de voor stelling te zullen betalen. De Nederlande ambassade probeert via het Ministerie van Arbeid nog iets te bereiken. De vakbond had er geen bezwaar tegen wanneer, zoals was voorgesteld, een aantal ballet ten uitsluitend door strijkmuziek zou worden begeleid en één ballet zou worden uitgevoerd met behulp van elektronische muziek. Maar een der gelijk programma zou tekort doen aan de totaalindruk van het gezel schap. Daarvoor had men alle risi co's niet over!. In het Sadler's Wells Theatre waar het gezelschap slechts voor één week was geboekt, heeft men de be schikking over een orkest -an 56 man. Het zou een ernstige teleurstel ling betekenen Indien een dansgroep met zulke schitterende perskritieken niet langer in de miljoenenstad zou kunnen optreden, vooral .van neer men weet hoe moeilijk het voor buitenlandse balletgezelschappen is om hier een voet aan de grond te krijgen. In Londen, evenals in New- York, waar de vakbonden nog lasti ger zijn, is daarvoor meestal een ja renlange voorbereiding nodig. Een optreden van een week met twee verschillende programma's is niet alleen uit financieel maar vooral uit artistiek oogpunt speciaal voor een groep van een dergelijk hoog gehalte beslist te kort. Het bezoek aan Sadler's Wells is mogelijk geworden door een subsidie van de Nederlandse regering. In het Fhoenix Theatre zou men zich zo goed als zeker financieel kunnen be druipen. De leiding van het Ned. Dans Theater was bereid om het kostuumatelier uit Nederland te la ten overkomen om deze produktie mogelijk te maken alsmede een aan tal functionarissen die nodig zijn om door te gaan met de repetities voor het Holland Festival. Men had er inderdaad alles voor over om het enorme subces voor een groter pu bliek te bestendigen. Sjolochow contra volstrekte vrijheid De Sowjet-acteur Michael Sjolo chow. winnaar van de Nobelprijs voor letterkunde 1965, heeft op het schry- verscongres te Moskou verklaard, dat de Sowjetschrijvers geen volstrekte vrüheid gegeven moet worden om te schryven wat zy willen. Hij zei o.a., dat de Sowjet-schry- vers niet geloven in „volstrekte vry- heid" als er in de wereld een bloe dige oorlog in Vietnam woedt, een fascistische herleving in Duits land is en een fascistische staats greep in Griekenland. Sjolochow. die in het Westen het meest bekend werd door zijn roman „De Stille Don" is te Moskou door schryvers gecritiseerd omdat hy in maart 1966 verklaard heeft dat de autoriteiten niet hard genoeg optra den tegen de Sowjet auteurs Andrei D. Sinyawsky en Yoeli M. Daniel. De woordvoerder voor vier Franse schrijvers die het congres bijwonen, zinspeelde op de zaak Sinyawsky-Da- niel in een rede, waarin hij verklaar de. dat dit de Sowjet-Unie alleen maar schade toegebracht heeft. Armand Lenoux. winnaar van de Goncourt prijs, zei „dat de recente stappen die in de Sowjet-Unie ge nomen werden „uw vijanden verheu gen en uw vrienden zeer verstoren". Maar u moet zich wel bewust zijn, dat literatuur de gehele wereld toe behoort". zo zei hij. Tïjdens Holland - Festi va l Onder regie van Erik Vos In de tweede helft van het Holland Festival 1967 zal in de „piste" van het theater Carré in Amsterdam een reeks voorstel lingen worden gegeven van Aechylos'tragedie „Prometheus" onder regie van Erik Vos. Deze voorstellingen zullen ongetwij feld de opvoeringen in herinnering roepen van „De Perzen", een andere voorstelling van Erik Vos (met De Nieuwe Kome die) die in het Holland Festival te zien is geweest. Er zijn echter verschillen. Ditmaal is het stuk bezet met acteurs en actrices van vrijwel alle grote Nederlandse toneelgezelschappen. De hoofdrol wordt gespeeld door André van den Heuvel, de vrou welijke hoofdrol (Io) door Elisabeth Andersen. Voorts zullen optreden o.a.: Albert van Dalsum, Carol Linssen, Edward Clas- sen en niet minder dan 16 jonge actrices, die tezamen het Koor zullen vormen dat in de opvoering met de aan zijn rots geklon ken Prometheus dialogeert. Bij „Prometheus" is door Jan van Vlijmen muziek gecompo- neerd die onder leiding van Edo de Waart zal worden uitge- composities van josquin aes rres. Buxtehude, Handel. Mozart, Schu-1 voerd. De decor- en kostuum-ontwerpen zijn van Wim Vesseur, den voikslie- j de vertaling is van mr. E. Straat. „The Worksop Girls Choir" zingt Maandagavond a.s. zingt in het museum „De Lakenhal" onder auspi ciën van K. en O. „The worksop girls choir", een Engels koor, be staande uit 48 schoolmeisjes tussen 11 en 18 jaar, leerlingen van zeven scholen uit de stad Worksop, die zorgvuldig geselecteerd zijn. Het programma bevat een keuze uit allerlei soorten muziek, van af de 15de eeuw tot de eigen tyd. Naast composities van Josquin des Prés. deren en Negro Spirituals ten gehort gebracht. Ook het lichtere genre j komt aan bod: o.a. selecties uit he- „Prometheus" duurt ongeveer an- i schuil. De sterfelijke i derhalf i „Prometheus gebonden" j tegen de onsterfelijke goden, e staat op i >rdt I dendaagse musicals cantate „The Daniel Jazz". Dit jeugdkoor wil een bijdrage le veren tot internationale vriendschap en begrip, zoals in vorige jaren dit gedaan werd door „The Michigan Youth Chorale", dat in onze stad met zoveel succes optrad. De Hertog en Hertogin van Windsor arriveerden gearmd in het theater voor de wereld première van de (hun) film „A King's Story", welke de geschie denis laat zien van de toenmalige koning Edward VIII, die afstand deed van de troon om Wallace Warfield Simpson te trouwen. korte I is het eerste deel van Aeschylos' 468 voor Christus op jonge leeftijd ge schreven Prometheus-trilogie. Het ge geven heeft betrekking op Prome theus. die het vuur van de hemel heeft gestolen om het aan de mens heid te geven. Hiermee heeft hij de goden vertoornd. Prometheus wordt door Zeus uit wraak geklonken aan de barre Scythiaanse rots in de Kau- kasische bergen. De kern van het stuk is de dialoog tussen de geketen de Prometheus en het Koor van Okeaniden. de dochters van Okeanos. Aan het slot wordt Prometheus bij een aardbeving in de aarde, de moe derschoot, terug opgenomen. Vele thema's gaan in dit gegeven hiervoor met leed straft. Macht staat tegenover verant woordelijkheid, intellec botst met een star gezag, het menselijk streven naar vooruitgang wordt geconfron teerd met remmende krachten. Pro metheus kan ook gezien worden, zo als in de Renaissance geschiedde, als de belichaming van de menselijke oreativitei. Zelfs de actuele verant woordelijkheid van de mensheid, die speelt met gigantische vernietigings mogelijkheden <de atoomenergie), kan in de tekst van „Prometheus" worden teruggevonden. In samenwerking met de Stichting WIKOR worden ook Prometheus- voorstelllngen voor de jeugd gegeven. Sterk uitgesponnen film met spannende momenten STUDIO De Zweed Lars Görling vestigde indertijd als scenarioschrijver van de film „491" de aandacht op zich. Nu presenteert hij zich tevens als regisseur in de door hem ge schreven film „Samen met Gu nilla", waarin de nodige jeugd problemen aan de orde komen Eerst aan het eind hiervan ontdekt de toeschouwer waar het hier om gaat. Hans. die zich als autorijder kan meten met beroepscoureurs, heeft tijdens een van zyn krankzinnig snelle autoritten, samen met zijn Gu nilla, een man oveneden en ge dood. Hieraan vooraf gaat alles wat zich vlak vóór het ongeluk afspeelde. In het bijzonder de liefdesbelevenissen van Hans en Gunilla, die, zoals in Zweedse films gebruikelijk, buitengewoon openhartig en sterk reallstisch- erotisdh worden uitgebeeld. Hans is een keiharde, cyni sche, zelfs sadistisch ingestelde jongeman. Men kan zich nauwe lijks indenken, dat Gunilla op zekere ogenblikken nog zulke tedere gevoelens voor hem kan opbrengen Desondanks gaat zelfs Hans enigszins gebukt onder hetgeen hij aanrichtte, al tracht hij de schuld ervan o.a. op Gunilla af te wentelen. Totdat Gunilla in de krant leest, dat zijn slacht offer een uit het krankzinnigen gesticht ontsnapte gevangene was, die midden op de weg liep. hetgeen zyn schuldgevoel ver licht. Of de politie hem ten slotte nog op het spoor komt, daarover laat de film ons in het. onzekere, maar waarschynlijk lyfct ddt wel. De regisseur heeft door mid del van talloze „flashbacks" te chaotisch de vele merkwaardige gebeurtenissen vastgelegd, het geen de toeschouwer wel eens in verwarring brengt. Voor Gunilla is het geen pretje telkens met de als een razende Roland ra cende Hans in zijn auto te zit ten, maar ze houdt het vol, tot het noodlot toeslaat Sven Bertil Taube (Hans) en Helena Brodin (Gunilla) spelen de hoofdrollen in deze sterk uit gesponnen film, die desondanks toch ook heel spannende mo menten bevat.. Vy. Komplot der gangsters LUXOR „Komplot der gangsters" heeft ln sommige scènes weinig weg van een gangsterfilm. Weliswaar zijn de belangrijkste personen uit deze film misdadigers, maar vaak op zeer lachwekkende manier. Voor de komische noot zorgt vooral de bookmaker Michalon, die op niet al te snuggere wijze weddenschappen afsluit en daardoor vaak in (geld-)moei lijkheden komt. Hoofdfiguur is Antoine, een ex-gangster, die opnieuw het pad der misdaad betreedt. Twee vroegere vrien den komen bij Antoine op be zoek met het verzoek hun te helpen ontsnappen naar het buitenland. Ook hebben zij geld nodig, wat Antoine terug kan halen bij Michalon. Bij zoeken naar dit. personage doodt An toine uit zelfverdediging een Jongeman, die tot een beruchte bende behoort en onder leiding staat van een Engelsman, de „Kolonel" genaamd. De gedode jongeman had tot taak de bookmaker uit de weg te rui men, omdat deze teveel wist van de snode plannnen van de „Kolonel. Antoine probeert de kwestie ln de minne te schik ken. Een reeks van complicaties leid ertoe. dat. vele aanslagen worden gepleegd op Antoine, zijn vriend Jeff en Michalon. Tenslotte besluit Antoine de bende uit de weg te ruimen. Dit gebeurt soms op even spectacu laire als ongeloofwaardige wijze. CAMERA „Sex la mi nuut" is de zoveelste filmtitel die de lading niet geheel dekt. Wie verwacht dat dit Deense produkt hem wel weer een weelde aan blote toestanden te zien zal geven, komt bepaald bedrogen uit. Sex A la minuut is in de eerste plaats een on voorstelbare hoeveelheid kolder en ln de tweede plaats een sa tire op politiek, politici, ver dwaasde idealisten en een op de hak nemery van de al te grote aandacht voor seksualiteit. De film doet heel in de verte denken aan „De muis die brul de", want ook hier gaat het om een kleine gemeenschap (het Deense eilandje Trang. dertig inwoners) dat een hoge toon aanslaat tegen de regering in Kopenhagen en zich tenslotte onafhankelijk verklaard. Dat gebeurt onder de wazige Idea list Angelus Bok. de leider van de Gelukzaligheidspartij, die na een felle verkiezingsstrijd tegen de voorman van de Volkspartij een kippenhandelaar, als over winnaar uit de bus komt. Ange lus praat wel veel over de vrede en liefde, maar op het punt van vrouwen ls hy een volstrekt onbeschreven blad. In tegen stelling tot zijn vader (Thor). Dat. is een onooglijk kereltje om te zien, maar hij heeft een fa scinerend middeltje ter beschik king waar de vrouwen terstond voor bezwyken. Als de avond valt sluipt Thor naar het open veld, heft daar een soort wol- vengehuil aan en de meisjes rennen dan als bronstige herten op hem af. Het geheim van dit alles schynt ook te zitten in de eieren van Trang, waarmee een mooi ceremonieel moet worden opgevoerd. De afscheiding van Trang brengt ln Kopenhagen zulke onrust teweeg dat de vrouwe- lyke minister van Buitenlandse Zaken de affaire persoonlijk gaat regelen. Als zij voet aan land zet. werpt de chef het kabinet van Angelus het gehei me wapen van Trang in de strijdThor. Helena E als Gunilla Triple Cross LIDO Triple Cross de film van Terence Young, met ster ren als Christopher Plummer, Gert Fröbe, Trevor Howard. Yul Brynner, Romy Schneider en Claudine Auger is zijn twee de week ingegaan. De film be handelt de spannende privéoor- log van dubbelspion Eddie Chapman tydens de laatste we reldoorlog. Geen grof oorlogsge weld, wel koele geladenheid ln knappe beelden omgezet. Deze film draait ook in Duitsland. Volgens een Duits blad wordt ln de film wel wat erg gesold met de spionagemethoden van de na zi's. Ze komen er inderdaad niet best af. De lokvogels REX Matt Helm ls terug in Leiden! De super-held, die niet alleen de meest gevaariyke misdadigers onschadeiyk maakt, maar voor wie ook geen enkele vrouw veilig is, ls deze week te zien in het theater aan de Haarlemmerstraat. Het verhaal ls „James Bond"-achtig, maar hoe verschillend ls de aanpak van beide geheime agenten. Is James de stoere man, die alles erg serieus neemt, Matt doet zich voor als een onbenullig persoon Helm wordt tegen zijn zin ln betrokken in een contra-spiona ge zaak. Hy moet verhinderen dat bommen worden gegooid en dat Amerikaanse raketten wor den vernietigd. Omringd door veel mooie vrouwen kwijt hy zich uitstekend van zyn taak, maar het wordt wel even moei lijk voor hem wanneer biykt dat zyn grote tegenstander een van zyn vroegere mlnareeeen biykt te zyn. Als een trouw Amerikaan echter offert hy zyn liefde op in landsbelang en zo komt alles zy het op het nlp- pertjes- toch nog op zijn pootjes terecht. „Irma la douce TRIANON Billy Wildere „Irma la douce" biyft de aan dacht trekken. Hoe kim 't ook anders! Er ls over deee satiri sche en geestige film al zoveel geschreven, dat het weinig zin heeft er weer op in te gaan. „Irma la douce" is een begrip geworden en haar faam reikt nu veel verder dan de buurt achter de Hallen ln Partjs, waar zy het „oudste beroep" ter wereld uit oefende. Wie deze vrouw nog niet gezien heeft, haasfe zich om diit verzuim alsnog in te halen.

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 27