De grote dag is (weer) gekomen SPORT Waterpolocompetitie De Zijl lijdt krappe nederlaag tegen AZC Competitie CKB P P Aller ogen zijn gericht op. Sporthal WliiliMUM Tempo blijft laag in Ronde Italië Barendse maakte noodlanding NEDERLANDSE INSCHRIJVING WIMBLEDON 00K DUITSE INTERESSE S0ETEK0UW OP TRANSFERLIJST NATIONALE FEESTDAG VOOR DE HENGELAARS Gewichtheffen DOORENBOSCH MIST KLASSE Korfbalprogramnia Twee UVS'ers bij UEF A-selectie KRANTENBEZORGERS GEVRAAGD VRIJDAG 26 MEI 1967 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 21 ADVERTENTIE Keeper Joop Bodt heeft spijt vai zijn vrije zaterdag. Voor de water- polowedstrijd tussen de Zijl en AZC, welke gisteravond plaats vond in het zwembad de Vliet, heeft coach Hen- sing met veel moeite goalie Bodt be schikbaar gekregen. Bodt, die zyn militaire dienstplicht vervult, had namelijk voor het niet aanwezig zijn op een appèl vijf dagen licht arrest. Na veel werk van Hensing mocht Bodt wel medespelen in deze wed strijd, maar moet nu zaterdag de verloren dag inhalen. En al deze moeite werd verricht voor een zeer onaantrekkelijk duel, waarbij vooral arbiter Veldhuyzen aantoonde de nieuwe spelregels nog niet onder de knie te hebben. Een zware slag voor De Zyl was het uit het water sturen van aanvaller Kees Pont. Deze jonge speler, die vaak te fel reageert, kon zijn verontwaardi ging over een overigens terechte —beslissing van de scheidsrechter niet voor zich houden. Wangedrag, besliste de arbiter, en Pont kwam op de kant terecht. Weliswaar kon hij direct worden vervangen door Kees van der Mooi en, maar wangedrag is een overtreding, die niet zelden wordt bestraft met schorsing. Aardig Het begon wel aardig. In het war me water van de Vliet verschenen twee gelijkwaardige ploegen, waar van de Zijl het eerst aan een doel punt kwam. Bij een uitval van de Leidenaars verzuimde een AZC-spe- ler mee te komen, zodat Wim Berg man uit vrije positie keeper Borgen kon passeren. Tot in de tweede pe riode wist de Zijl deze voorsprong te behouden. Een snelle omhaal van Verhagen deed de bal juist langs het doel van keeper Bodt verdwijnen, maar even later benutte Wim Verha gen een schijnbaar mislukte aanval: 11. De rood-witten kwamen echter opnieuw aan de goede kant van de score. Gé Rol plaatste de bal uit een vrije worp op Pont, die inschoot. Of de bal de doellijn passeerde was zeer moeilijk te constateren, maar scheidsrechter Veldhuyzen wees zeer beslist naar de middenlijn. Dankzij Verhagen kwam AZC uit een straf- worp na drie strafpunten weer gelijk. Pikant Pikant nootje was hierbij, dat de referee niet met een onpartijdige in- worp op de middenlijn het spel her vatte, zoals de spelregels dat voor schrijven, maar de Zyl de bal mid- denuit liet nemen. De derde periode bracht de Leidenaars een voorsprong door Loek van Kampen, die met een schot van circa 10 meter de zwakke keeper Borgen verraste. Uit een fout van de Zijl kwam het Alphense team weer gelijk. Theo Seppen wist een corner te onderscheppen en ver scheen ongehinderd vanuit de ach terhoede voor het doel van de Zijl. In de diverse klassen staan nog slechts enkele wedstrijden op het pro gramma. Helaas wordt met de af werking hiervan geen haast ge maakt. In de Hoofdklasse West is men al enkele weken klaar met de competitie, op HKC- Vriendenschaar na. Deze Hardinxveldse derbv tus sen de nrs. 7 en 8 kan Vrienden schaar nog op de 6e plaats brengen. In de Overgangsklasse resteren nog 6 wedstrijden. Voor a.s. zaterdag is alleen Bolnes-Veo vastgesteld. Veo, volgens seizoen hoofdklasser moest tof nu toe slechts twee maal een gelijk spel toestaan. Voor Bolnes, dat de tweede plaats op de ranglijst in neemt, een mooie gelegenheid hierin verandering te brengen. In de eerste klasse A is Pernix 2- KVS de laatste strijd, naast i be slissingswedstrijd onderaan tussen Fluks en Velocitas. Kampioen KVS heeft pas 1 verliespunt en dat was tegen Pernix 2. Overige wedstrijden 3A: TOP 2-VES 4. 4A: Reeuwijk-Per- nix 4; Boskoop-Jodan Boys 2. Juni oren: Pernix A-Top. ADVERTENTIE Vrydag: 7 uur: huis-aan-huis-col- lecte; 8 uur: slot beatfeest, Kaiser- 6traat met The Keystones, Nou en, The W:-old Spendours en Armand; uur: Stadhuis: Vanity fair. Met een drukbal werd het vonnis geveld. Nadat scheidsrechter Veld huyzen nog enkele bokken had ge schoten, met o.a. een vrye worp van af de verkeerde plaats, scoorde Ge rard de Leeuw met een schot waarop keeper Bodt zich verkeek het win nende doelpunt: 34. De reserves van de Zijl, gehandi capt door een groot aantal invallers, heeft evenmin veel succes gehad. In Amsterdam werd met 71 van Dol fijn 2 verloren, waarbij dient te moe ten worden opgemerkt, dat de Am sterdammers vijf straf worpen kregen toegewezen! Het Leidse doel punt werd door Ton Roman gescoord. Ook in dez esde etappe van de Ronde van Italië een rit over 63 kilometer in de omgeving van Paler mo kwam het niet tot schermut selingen tussen de favorieten. Zelfs toen Anquetil tot tweemaal toe af moest stappen, wegens een manke ment aan zijn fiets, bleef het tempo zeer laag, zodat de vijfvoudige Tour de Francewinnaar steeds weer terug kon komen. Pas 500 meter voor het einde nam Altig een lichte voor sprong, die hy niet meer afstond. De Belg Rik van Looy, die in de vijfde etappe ver was teruggevallen ver scheen gisteren niet aan de start. De uitslag van de zesde etappe luidt: 1. Altig (Did) 1.37.56, 2. Dan- celli (It), 3. Planckaert (Belg), 4. Zandegu (It), 5. Merckx (Belg). 6. De Roo (Ned), 7. Bitossi (It), 8. Tum- mers (Ned), 9. Adorni (It), 10. Po- lidori (It). 21. Motta (It), 28. Perez Frances (Sp), 31. Anquetil (Fr), 37. Ottenbros (Ned), 51. Gomez del Mo ral (Sp) allen in dezelfde tijd als Altig: 54. Den Hartog (Ned) 1.40.30; 80. Leyten (Ned) 1.42.09; 110. Cees Lute (Ned) 1.46.01. 'Het algemeen klassement na de zesde etappe luidt: 1. Dancelli (It) 26.47.57, 2. Perez Frances (S) op 15 sec, 3. Moser (It) op 18 sec, 4. Schia- von (It) op 1.14, 5. Poggiali (It) op 1.17, 6. Zandegu (It> op 1.24, 7. Merckx «(Belg) op 1.28. 8. Altig (Did) zt, 9. Carletto (It) zt, 10. Aimar (FT) zt, 34. Den Hartog (Ned) op 5.12, 43. Ottenbros (Ned) op 13.57, 64. De Roo (Ned) op 27.39. 101. Lute (Ned) op 43.25, 106. Leyten (Ned) op 48.19. Perea flurieWls. Latijn voor baan. (Hopelijk vangt s morgen 'n kanjer I) Geheugensteuntje voor alle Nederlandse hengelaars Morgen27 meJ, 4.31 u zonsopgang. Dat zegt genoeg. Kijk nog even (al is't de 10e keer) uw visspullen na. Dit lijstje helpt u. 2 vaste hengels reserve topeind werphengel hengelsteun schepnet klapstoeltje aas (maden, worm, een vers halfwitje) thermosfles koffie zonnebril oude visakte (van1966-1967!) vergunning snoerplanken knijploodjes zaklantaarn regenkleding laarzen aansteker en... DRUM! U weet wel Drum van Douwe Egberts Donderdagavond heeft een helikop ter van het vliegveld Zestienhoven een noodlanding gemaakt op de Gre- velingendam, vlak bij het daar ge opende restaurant. Aan boord bevon den zich de heer Barend Barendse, sportcommentator en een camera man van de NTS uit Bussum. De heer Barendse die met Olympia's Tour meereed, had bij Zierikzee de koers verlaten en was op het vlieg veld Haamstede door een helikopter ihaald. Toen de piloot hoorde dat zijn motor onregelmatig liep, vond hij het beter zyn toestel aan de grond te zetten. Een meohanicien van General Aviations, de maat schappij die de helikoptervluchten organiseert, heeft vannacht de motor nagezien en het toestel zal vandaag weer naar zijn thuishaven terugke ren. De heer Barendse is gisteravond met een reclamewagen uit de toer naar huis gereden. van vandaag 2 De K.N.L.T.B. heeft de volgende spelers en speelsters ingesohreven voor het internationale Wimbledon- toernooi, dat van 26 juni tot en met 8 juli in Londen wordt gehouden: Dames enkelspel: Trudy Groen man, Betty Stöve, Lidy Janseri-Ven- neboer. Astrid Suurbeek en Ada Bak ker. Heren dubbelspel: Tom Okker/ ter Soeters en Nick Fleury. Dames dubbelspel: Betty Stöve,/Li dy Jansen-Venneboer, Ada Bakker/ Astrid Suurbeek en Trudy Groenman met een door de organisatoren van het Wimbledon-toernooi aan te wtf- Heren dubbelspel: Tom Okker/WL Ray Ruffels (Austr.) en Peter Soe- ters/Nick Fleury. Gemengd dubbelspel: Trudy Groenman/Tom Okker. Betty Stöve met een door de organisatoren van het Wimbledon-toernooi aan te wy- zen speler, Lidy Jansen-Venneboer/ Alan Stone (Austr.), Astrid Suurbeek /Peter Soeters en Ada Bakker/Nick Fleury. Jeugdtoernooi dames: Judith Salo me, jeugdtoernooi heren: Fred Hem mes. Met ondersteuning van de bond hebben zich privé opgegeven: heren enkelspel: Jan Hajer; dames enkelspel: Els Veentjer-Spruyt, da mes dubbelspel: Els Veentjer-Spruyt /Francis Mclennan (Schobl.); gem. dubbelspel: Els Veentjer-Spruyt/ Jaime Pinto Bravo (Chili). Voor Doesburg (Van onze correspondent) Niet alleen Anderlecht is geïnte resseerd in Pim Doesburg, ook het Duitse F.C. Nürniberg, de club van Max Merkel, wil de doelman van Sparta volgend seizoen onder de lat hebben. De club uit de Bundesliga I heeft by Sparta officieel geinfor- i meerd wat Doesburg moet kosten, i Trainer Wiel Coerver van Sparta: 1 ..Wij hebben zowel Anderlecht als F.C. Nürniberg laten weten hoeveel Doesburg moet opbrengen. Eén ding kan ik wel zeggen, het is geen misse lijk bedrag". Ajax heeft dinsdag als een van de eerst clubs in Nederland zijn trans- ferlijst bekend gemaakt. De lands kampioenen plaatsten de volgende spelers op de „lyst": Flits Soetekouw, Ronnie Boomgaard, Cees de Wolf, Driessen, De Vos. Hannie Meier, Meyn, Splinter, Gerritse en Dikstaal. DOS heeft vier spelers op de trans- ferlijst geplaatst: Leo Kuhnen, Joop van de Bogert, Renze Veenstra en Dick Weyman. Kuhnen heeft al een proef wedstrijd gespeeld voor de Zwolse tweede di visieclub PEC, terwijl HVC belang stelling heeft voor Van de Bogert. Tropische regenbuien hebben er donderdag, op de vierde dag van het toernooi om de internationale tennis kampioenschappen van Frankrijk, voor gezorgd dat de achterstand op het speelschema nog groter is ge worden. Er kon ook gisteren niet ge speeld worden. In de Amsterdamse RAI be reiden de turnsters zich voor op de Europese kampioenschappen, die voor zaterdag en zondag op het programma staan. Tijdens een korte onderbreking van de training laat onze landgenote Margo Klees (links) de 18-jarige Russische troel Natalia Kout- schinskaja van haar appel proe ven Het is een jaarlijks terugkerend gebruik, dat ik me de eerste week nadat het visseizoen is geopend, langs vele binnenwegen naar de bekende viswateren begeef, om u een overzicht te kunnen bieden van de vangsten. De vangsten van hen die hun geluk beproefden op voorn, die geduldig op de karper zaten of wier hart uitging naar de brasem. Niet dat men daaruit een juist beeld krijgt van wat er gaande is, maar een weinig houvast is toch al tijd wel het gevolg. Dit jaar voor het eerst, te uwen gerieve, heb ik dat enige weken vóór het seizoen ge daan. En al geven mijn bevindingen evenmin enige juistheid, een klein overzicht van deze tocht kan nuttig zijn. Ik koos het centrum van het land. Ik ging van de wateren rond Zaan dam naar de wateren in de buurt van Amsterdam, naar Uithoorn, Wilnis en Vinkeveen, Nieuwkoop, Loosdrecht, de Kagerplassen, de Ringvaart en het Aarkanaal. Ik reed, roeide, klom over hekken, nam nota van de planten groei en de helderheid van het wa ter en van het reilen en zeilen van de vissen. Een machtig interessante onder neming. En hoewel ik het niet dade lijk in het kader van het Groot-toe- ristisch-verbond wil opnemen, kan ik u toch adviseren, volgend jaar ook eens zo'n verkenningstocht te gaan maken. Begin of half mei. Tussen Vinkeveen en Wilnis ligt het gehucht Demmerik. Een café, een kruidenier en een vaag winkeltje waar men zowel petroleum als rol- films, zoute drop en leukoplast kan kopen. Dan heeft u Demmerik wel gehad. De rest is polder. Vlak, groen land, doorschoten met smalle en bre dere weteringen. Stevig begroeid. Nu reeds. Daar heb ik de zeelt zien paai en. Grote, donkere vissen, die al hun schuwheid hadden afgelegd en vrij wel onder mijn voeten hun luidruch tig huwelijksfeest vierden. In de on diepste sloten, zwaar bedekt met kroos en met niet meer dan 30 cen timeter water, heb ik deze ster ke sportvissen zien krioelen langs de kant en er waren exemplaren bij van naar sfchatting royaal vier pond. Langs de kanten van de grote plassen heb ik enorme scholen wer kelijk grote ruisvoorns gezien. In op tocht voorbij trekken, alsof ze protest demonstreerden tegen de naderende datum nu vallend op 27 mei die het eind van hun rustkuur betekent. Aan de Aalsmeerse kant van de Westeinder, waren het niet alleen ruisvoorns die optocht hielden, maar ook grote scholen brasem in vele jaarklassen. Zij toonden ondanks de maatopheffing die hun uitroeiing betekent dat zy de funeste be slissing van het „beleid" hadden over leefd. In Noordholland, in enkele vis wateren onder de rook van Zaandijk en Purmerend heb ik de karper aan de gang gezien. Ik bedoel: de echte karper, de boerenkarper, die steeds schaarser voorkomt, maar die een stuk water van enkele honderden vierkante meters, in een bruisen de schuimmassa deed veranderen. En dat alles in een verwoede poging het nageslacht voor uitsterven te behoe den. Opmerkelijk was het geringe aan tal snoeken dat ik zag. Een groot ver schil met tien jaar geleden. En een ontstellend groot verschil met de stand van de snoek zoals ze in de oudere boeken wordt beschreven. Hier en daar, hoofdzakelijk in de polders, heb ik wat jeugdige snoek jes waargenomen. Dingen van der tig tot vyftig centimeter, die mij er nogmaals van overtuigden, dat het dringend noodzakelijk is, de snoeksta- pel op te trekken tot een redelijk niveau. Goede vangst Wanneer men uit deze summiere verkenning een conclusie zou willen trekken, dient men die als volgt te omschrijven. De Nederlandse wate ren zyn in vergelijking met de wa teren in de ons omringende buurlan den vrij redelijk te noemen. Rekening houdende met de massale vlsvernietigingen op ons IJsselmeer en andere grote wateren (waar jaar lijks honderden tonnen vanaf ge haald worden om aan het bui tenland te worden verkocht of om naar de vismeelfabrieken te gaan), kan men niet anders dan verbaasde bewondering opbrengen voor de hard terugvechtende natuur, die alle moeite doet zich te handhaven. Ook onder water. Ook onder de vissen. En zo gaan wij waarschijnlijk wel weer een bevredigend visseizoen te gemoet. Met kans op goede vangsten en grote vissen. Ook al zijn de be grippen „goede vangsten" en „grote vissen" de laatste jaren aardig gede valueerd. Vroeger sprak men van grote bra sem als het zich handelde om een vis van zestig/zeventig centimeter, vandaag gebruikt men dezelfde aan duiding wanneer de vyftig krap wordt gehaald. Vroeger sprak men van een aardige vangst, wanneer het ging om twintig, dertig stuks, mo menteel Is men best tevreden met vier of vijf of zes visjes. Het uur V Het zou wel leuk zijn, vind ik, te weten hoeveel wekkers in Neder land om 3 uur 's morgens zullen af lopen wanneer de 27e mei is aange broken. Het zou nog leuker zijn, te weten in welke decibel hun gezamen lijk lawüt zou moeten worden uit gedrukt. Tienduizenden zorgvuldig afgestel de uurwerken zullen tienduizenden al of nog wakker liggende sport vissers mededeling doen van het uur V; het tijdstip waarop de grote, vre dige invasie een aanvang neemt. Het tijdstip waarop tienduizenden - mis schien wel honderdduizenden ge pakt en beladen uitzwerven over het land; ieder hoekje en gaatje bezet tend waar water is en vis zich ver moeden laat. Oude en jonge sportvissers, begin- hers en geroutineerden, brasemvis sers met de lange stok, voornvissers met de werphengel. Vissers met ma den en vissers met deeg. vissers met brood of worm. Vissers op paling of baars, snoekbaars of blei. Vissers met geluk en met pech. Maar allemaal vissers met een luchthartig gemoed en een onver woestbaar optimisme. Vissers, die rust zoeken en zich willen overgeven aan de magie van een dobber, een sabbe lende vis, een zich krommende hen gel. Vissers die zeer. zeer dankbaar zijn dat het eindelijk 27 mei is wil len worden. JAN SCHREINER Zondag a.s. om 2 uur vindt de re- turnwedstryd plaats tussen de ge- wichtheffers van Leiden en Lommei 'België). Het strijdtoneel zal het gymnastièklokaal van de VGLO- school zyn aan de Oude Vest. Aan deze wedstrijd, waarvan de toegang vrij is, nemen veel prominente atleten deel. Boksen in Rom Pierre Doorenbosch, de Nederland se kampioen in het lichtgewicht, ont moette in de eerste ronde van het toernooi om de Europese bokskam pioenschappen in Rome voor de der de maal in precies èèn jaar tyd de Pool Josef Grudzien, Olympisch kampioen in het lichtgewicht. Ook dit keer was de rechtsvoorstaande Bos schenaar een moedig tegenstander, maar hij miste de klasse om Grud zien werkelijk te bedreigen. De Pool zegevierde op punten. De Russische ploeg, die naar Ro me was gekomen om tien gouden medailles te veroveren, zag die Il lusie al ln de eerste ronde in rook opgaan. Velikton Barannikov, de 28- jarige titelhouder in het lichtgewicht, had tegen de 21-jarige Italiaan Enzo Petriglia weinig in te brengen. De Rus kreeg zelfs twee openbare waar schuwingen wegens te laag stoten. Ook de Russische vedergewicht Stepashoin, Olympisch en tweevou dig Europees kampioen, kwam in ern stige moeilijkheden. Met een strakke rechtse directe zond de Italiaan Pa- sotti hem in de eerste ronde naar het canvas. De 26-jarige, rechtsvoorstaande Rus herstelde zich echter goed. won de tweede en derde ronde en zege vierde ruim op punten. ADVERTENTIE De Engelse eerste divisieclub West Ham United heeft dqnderdag een contract gesloten met Bobby Ferguson, de doelverdediger van het Schotse Kilmarnock. West Ham Uni ted kocht Ferguson voor het hoog ste bedrag, dat ooit in de wereld voor een doelman werd betaald: ruim 650 000 gulden. Voor dit weekeinde zyn de volgen de ontmoetingen vastgesteld Hoofdklasse: SamosBlauw Witj LutoArchipel: HKV*t Zuiden. Ovengangsklasse B: Vic. Oriëntis Sperwers. Zuid West 2B: Res. Ie kl.: Rozen burg 2HKV 3. Res. 2e kl. A: Zui derkwartier 2— Gymnasiasten 2. Trekvogels 2Ons Eibernest 4t Zuiden 3—Danaïden 2. Res. 2e ,1. B: HKV 4Eureka 2. Res. 3e kl. A: Zwervers 2—Ons Huis 2; OSCR 2 Merwede 2. Res. 3e kl. B: Danaiden 3—Kwiek 2. Over het algemeen wedstrijden van weinig belang. Alleen ln de Hoofd klasse en in enkele reservekassen moeten nog een paar beslissingen vallen inzake degradatie. Twee jeugdspelers van UVS, Hans Neuteboom en Jan van Duyn (bei den 16 jaar) zijn geselecteerd voor de UEFA-jeugdtraining in Zeist. Hans Tesselaar heeft gisteren de zestiende en laatste etappe van de wegwedstrijd Warschau—Berlijn Praag gewonnen. De Belg Marcel Maes verdedigde in deze laatste etap pe. een 147 kilometer lange rit van Hradec Kralove naar Praag, met suc ces de leiderstrui. ADVERTENTIE Aanmelden Bureau LEIDSCH DAGBLAD, - Witte Singel I, Leiden.

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 21