LEIDSCH DAGBLAD MATIGENDE INVLOED VAN HET KREMLIN Egyptische minister bezoekt het Kremlin 1000 CALTEX de fiets die vanzelf gaat JAMIN Koortsachtig beraad over het conflict in het Midden-Oosten Warmer Vorstin in Winnipeg bijna omvergelopen Voor pa's met hobby's alles Vlieland GULDEN GEWONNEN (£)ud Q&e. Opgericht 1 maart 1860 VRIJDAG 26 MEI 1967 No. 31286 Directeur: E. A. E. van Dishoeck Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN ƒ12,55 per kwartaal, ƒ4,19 per maand (bij vooruitbetaling), losse nummers ƒ0,25 Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie 21507 Geen viermogendheden-conferentiemaar: Diplomaten in de wereldhoofdsteden spreiden de grootste activiteit ten toon 0111 de crisis in het Midden-Oosten te bezweren. Het Franse voorstel 0111 een viermogendheden- conferentie te beleggen werd door Londen en Washington aanvaard, maar door Moskon afgewe- i~"zen. Volgens de Russen blijft Vietnam de grootste bedreiging van de wereldvrede, meer daii de hui dige moeilijkheden in het Midden-Oosten. Waarnemers in Moskou menen inmiddels, dat de Russische houding in het conflict, welke aanvan kelijk teleurstellend en onverzoenlijk werd ge noemd, gematigd is. Het Kremlin zou meer heil zien in stappen bij de Arabische landen. Men meent te mogen verwachten, dat de Russische regering Egypte en Syrië in diplomatieke taal te verstaan zal geven, dat niemand gebaat is bij een militaire confrontatie. Vandaag heeft president Podgorni de Britse minister van Buitenlandse Zaken Brown in bet Kremlin ontvangen Zelfbeheersing jevraagd Frankrijk heeft Israël de raad ge- even njet bij wijze van proef een chip door de door de Egyptenaren ;eblokkeerde Straat van Tiran te enden, opdat de kwestie niet in fa- iale banen wordt geleid. Kort tevo- en heeft president De Gaulle drie wartier lang gesproken met de ügyptische ambassadeur El Nagger n daarbij een krachtig beroep ge- laan op Egypte de zaak niet op een mnt te laten komen waarvan geen erugkeer meer mogelijk is. Inmiddels heeft Egypte een Ame- ikaans voorstel voor een gelijktij- lige terugtrekking van de Egypti- che en Israëlische strijdkrachten angs de grens tussen Israël en Igypte van de hand gewezen. De Ver. Staten en Engeland pro eren voorlopig via de Ver. Naties I ste deskundigen noemde op het ge- j bied van het Midden-Oosten .Pear son was in 1956 een van de belang- j rijkste initiatiefnemers tot de op richting van een vredesmacht van de Ver. Naties, welke thans door toe doen van Oe Thant tot werkloosheid is gedoemd. Opvallend is. dat Tunesië, dat twee jaar geleden wegens menings verschillen over de oplossing van het Palestijnse vraagstuk zijn betrekkin gen met de Arabische Liga verbrak, zich thans achter de Arabische lan den heeft geschaard in hun conflict met Israël. Gesprek over opvolging van mr. Van Hall Van onze A'damse correspondent) De fractievoorzitters in de Amster- amse gemeenteraad hebben vandaag 1 het Provinciehuis in Haarlem een esprek over de opvolging van burge- ïeester mr. G. van Hall met de com- dssaris van de Koningin voor de irovincie Noord-Holland mr. F. Kra- enburg. Gisteren hebben de Amster- amse wethouders een dergelijk ge- prek met mr. Kranenburg gehad. Het betreft hier eerste oriënterende esprekingen in het kader van het ferleg met de Amsterdamse wethou- ers en raadsleden, dat door minister leernink in de Tweede Kamer is toe- ezegd. Meer gesprekken zullen nog olgen. Het zijn op het ogenblik voor- 1 de namen van oud-minister mr. M. 'rolijk, burgemeester J. Berger van ironingen en oud-wethouder van msterdam mr. G. van 't Hull, die in ;rband met de opvolging van mr. fan Hall worden genoemd. FERBERICHT Het KNMI in De Bilt verwacht an heden- tot morgenavond: Wis sende bewolking met enkele ver beid voorkomende buien. Overwe- ïnd matige naar zuidwest tot zuid impende wind Hogere middagtem- tfaturen (Opgemaakt om 11.15 uur) 27 MEI on op: 4.31 uur; onder: 20.43 uur laan op: 0.26 uur; onder: 7.12 uur. Hoogwater te Katwijk te 5.25 en '55 uur; laagwater te 1.17 en 13.41 Dit nummer bestaat uit 30 pagina's een oplossing voor het conflict te vinden. Oe Thant is inmiddels van zijn reis naar Egypte in New York teruggekeerd. Hij legde bij zijn aan komst echter geen enkele verklaring af. President Johnson heeft van Is- raëls minister van Buitenlandse Za ken Eban, de toezegging gekregen, dat Israël zelfbeheersing zal blijven betrachten in zijn conflict met de Arabische landen. Johnson heeft in Canada een ge sprek gehad met de Canadese pre mier Pearson, die hij een dei- groot- Op Schiphol kwamen giste ren twee Israëlische kinderen aan. David (iy2) en Ankala 2y2 Meier, die door hun moeder naar haar ouders in ons land zijn ge stuurd in verhand met de drei gende situatie in het Midden-Oos ten. De kleintjes werden door een vriendin van hun moeder begeleid en op Schiphol door hun groot vader afgehaald. Provocatie Dp kivestie-Vietnam Pearson vraagt stopzetting bombardement i Tijdens zijn besprekingen met pre sident Johnson heeft premier Pear son van Canada de Amerikaanse pre sident voorgesteld een einde te ma ken aan de bombardementen op Noord-Vietnam en vervolgens de toe zegging te doen voor vredesbespre kingen in Genève te zijn. Johnson en zijn adviseurs staan koel tegenover het plan, maar heb ben het niet onmiddellijk verworpen, aldus berichten uit Canadese bron. Het blad Al Ahram, dat dikwijls de politieke opvattingen van Nasser weergeeft, schreef in een hoofdarti kel dat een gewapende confrontatie tussen Egypte in Israël onvermijde lijk is geworden, omdat Israël de blokkade van de straat van Tiran niet zou kunnen verkroppen. Israël zou echter de eerste klap moeten uit delen. Hieruit kan blijken, dat Egyp te, gezien de internationale krachts verhoudingen, in dit stadium geen verdere stappen tegen Israël doen. Drie Nederlanders bij Brusselse brand omgekomen (Van onze Brusselse correspondent) Volgens opgave van de Neder landse ambassade te Brussel zijn de volgende drie Nederlanders omgeko men bij de ramp van l'Innovation. Het zijn: Comelis Hilhorst, oud 26 jaar, afkomstig uit Leur en wo nende te Brussel: mevrouw De Bruyn uit Roosendaal (N.B.), die blijkbaar om inkopen te doen in Brussel was en mevrouw M. I. Eerdmans-Lietart, wonende te Brus sel. Mevrouw Eerdmans was Belgi sche, doch door haar huwelijk met de heer Eerdmans heeft zij de Ne derlandse nationaliteit verkregen. Belangrijke rol van Rusland (Van onze correspondent in Moskou) De rechtstreekse verantwoorde lijkheid en grote politieke belang rijkheid van de Sowjet-Unie voor de verdere ontwikkeling van de crisis in het Midden-Oosten is door de ver rassende aankomst van een Egypti sche onderhandelingsdelegatie met aan het hoofd de minister van De fensie Badran. in Moskou nog eens duidelijk geaccentueerd. Over het doel van dit klaarblij kelijk op zeer korte termijn gearran geerde bezoek zijn geen officiële ver klaringen uitgegeven, zodat er in Moskou slechts kan worden gegist Er is alleen meegedeeld en dat ook nog na uren wachten dat de gast direct na aankomst een gesprek had gehad met de Rus sische minister van Defensie Gretschko. In westelijke diplomatieke kringen in Moskou vermoedt men dat de Egyptenaren directe militaire hulp zullen vragen. Ondanks de pro-Ara bische regeringsverklaring van woensdag is in Moskou nog niet ge heel duidelijk hoever de Russen zich in het Midden-Oosten in het con flict willen mengen. Meningen, dat Moskou er op uit is in het Midden- Oosten een tweede front te creëren, om zo de aandacht van Vietnam af te leiden, staan tegenover die dat Rusland zich niet in het conflict zal Enorme drukte op vliegveld Bij een tussenlanding in Winni peg. op de terugweg van Vancou ver naar Ottawa is Koningin Juliana gisteren omstuwd door enige honderden Nederlandse Canadezen die een kordon van meer dan dertig politiemannen en even zoveel rechercheur had den doorbroken om door te drin gen tot het vliegtuig van de Ca nadese luchtmacht, ivaarmee de Koningin de reis heeft gemaakt. De vorstin werd bijna omvergelo pen door de immigranten, die haar allen ivilden spreken, de hand wilden schudden of loten aanraken door hun kinderen. Op de vliegtuigtrap zette de Konin gin haar handtekening op het gips- been van de zesjarige Peter Hoten- sius. Het bezoek aan het vliegveld van Winnipeg stond niet op het pro gramma. maar was door Koningin Juliana zelf gewenst om haar in staat te stellen meer Nederlandei's te ont moeten dan maandag op de heenreis, toen velen niet werden toegelaten tot het militaire vliegveld, dat aan het bu-rgervliegveld grenst Na het landen van het toestel wer den de autoriteiten aan de Koningin voorgesteld. Het voorstellen en het nemen van foto's duurden de wach tenden echter te lang en toen de vorstin langs de rijen mensen wilde lopen, werd zij door de menigte om stuwd. De Koningin en verscheidene immigranten waren een ogenblik hun ontroering niet meester. Het duurde geruime tijd alvorens de politie, ver sterkt met leden van het koninklijk gevolg, enigszins een kordon rond de Koningin had kunnen vormen, waar bij ook ambassadeur Lovink arm in arm met de politiemannen stond. De pers, die een vliegtuigtrap had gehaald om alles te kunnen over zien, maakte graag plaats voor de Koningin, opdat zij zich voor ieder een verstaanbaar kon maken en de mensen kon bedanken voor het war me onthaal. Met moeite wist de vorstin het vliegtuig weer te bereiken waarmee zij naar Ottawa doorvloog. Na een privé-bezoek aan kennissen in Ottawa rijdt de Koningin van avond naar Montreal, waar ze in het vliegtuig dat uit Mexico komt en dat naar Nederland gaat, Prins Bernard weer zal ontmoeten mengen, omdat het zich strategisch dan in een zeer ongunstige positie zou manoeuvreren. De hoofdvraag betreft echter de blokkade van de Golf van Akaba. Als de Egyptische blokkade de goed keuring van Moskou heeft, zijn de vooruitzichten op het spoedig bijleg gen van het conflict uitermate klein. Wellicht krijgt men op dit punt nu spoedig wat meer duidelijk, heid. President Johnson heeft giste ren een bezoek gebracht aan Ca nada. Hij voerde een ernstig ge sprek met de Canadese premier Pearson (links op de foto) over de crisis in het Midden-Oosten °n andere wereldproblemen. Het on derhoud vond plaats in Pearsons zomerresidentie Harrington Lake, op 30 km ten noorden van Otta wa. ADVERTENTIE TUINGEREEDSCHAP Snoei- en heggescharen, spaden, harken en schoffels, sproeiers, tuinslang, zaden. VOGELARTIKELEN Kooien, badjes, broedkooien, duivemanlden, waardebonnen. VOOR HOND EN POES Manden, dekentjes, kussens halsbanden, riemen, kauwgom. AQUARIUMARTIKELEN Luchtpompjes, verwarming en thermostaten, filters, enz. WAARDEBONNEN voor elk bedrag. Altijd geldig. heeft Nieuwe Rijn 50 Tfn 20824 (01710) ADVERTENTIE Kom de Cady bekijken bij; Gebr. HUISMAN ADVERTENTIE De Heer J.Jansen Koningin Julianastraat 2 Bovenhardingsveld IN DE GROTE B0R0N LUCKY STAR GELDWATERVAL (met 160.224 geldprijzen). ADVERTENTDS haagse hopjes niet duur wei heerlijk euwo Uit het Leidsch Dagblad van 25 Mei 1867: De HH. J. Zuurdeeg en Zn, fabrikanten in wollendekens, hebben toestemming ge vraagd tot het doen plaatsen voor een beweegbaar stoom werktuig van 10 paarde- kracht in hunne fabriek aan den Ouden Singel, Wijk V, No. 415 en 416. Amerika. Voor korten tijd werd in Californië een bo- raxmeer ontdekt; deze ont dekking zal waarschijnlijk een grooten ommekeer geven in den handel in dat artikel.

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 1