Strijd tegen autowrakken nog in het beginstadium koelkasten Indonesië strijdt tegen de corruptie extra Rijden in Duitsland wordt te duur VRIJDAG 26 MEI 1967 LEIDSCH DAGBLAD l«i» wegen, wagenswielen en wat-er-zo-bij}-konu Amerika is ons ver voor Jaarlijks komen er in ons land 200.000 a 300.000 nieuwe auto's bij en wordt nog een groot aantal tweedehands wa gens ingevoerd. De groei van ons autopark houdt daarmee geen gelijke tred omdat er jaarlijks ook vele auto's als ge volg van ouderdom en onge lukken aan het verkeer wor den onttrokken. Op den duur, als de automarkt ver zadigd is dit punt zal ongeveer bereikt worden bij één auto op A S personen, hetgeen in de Ver. Sta ten reeds het geval is zal er ze ker evenwicht komen tussen de toe voegingen en de afvloeiingen van het wagenpark. In Amerika verhulzen reeds Jaar lijks meer dan 6 miljoen auto's naar de schroothoop Men heeft daar reeds grote vernletigingsbedrijven voor autowrakken. De nieuwste vinding op dit gebied is onlangs in Philadelphia in gebruik genomen, waar een drie miljoen dol lar kostende installatie een autowrak opslikt en de resten uitspuwt in de vorm van een stuk of vjjftig metalen baillen ter grootte van een grape fruit. In Nederland verkeert het oprui men van autowrakken nog maar in een beginstadium, maar het probleem wordt ook in ons land steeds nijpen der. Temeer omdat diver autobe zitters, die een oude auto kwijt wil len, hem maar ergens op straat of op een stille landweg achterlaten en zich er verder niet om bekommeren. Onhoudbaar In enkele steden heeft dit reeds tot onhoudbare toestanden geleid, zo dat men van overheidswege tot het opruimen van deze oude vehikelen overgegaan. Neem Rotterdam. Daar is de [politie in. 1965 goed tot de aanval ivergegaan. Volgens politie-verorde- dng is het nu verboden een motor- tuig, dat niet in rijklare staat ver- Ikeert, langer dan twee dagen op de |weg te doen of te laten staan. De 60 wijkagenten kijken op hun dagelijkse surveillance steeds uit naar geparkeerde autowrakken. Zit ten er geen nummerplaten of andere herkenningstekenen meer op dan wordt het als een „kennelijk verla ten goed" beschouwd. In alle andere gevallen wordt ge tracht de eigenaar op te sporen. Lukt dit niet, omdat de wagen herhaalde lijk is doorverkocht en men gaat niet verder dan de derde eigenaar dan wordt de eigenaar als onbe kend beschouwd. Kan men de eige naar achterhalen dan wordt hij ver zocht een afstandsverklaring te te kenen. Alle rapporten over autowrakken komen op een centraal punt, waar van de leiding beslist of ze wegge sleept moeten worden. Dit geschiedt door de Roteb, een jemeenteiyke dienst, die zonder kos ten de wrakken oppikt en naar een ichrootbedrijf vervoert. Men heeft reeds twee kraanwagens uitsluitend voor deze wrakkensleepdienst moeten aanschaffen. In alle twijfelgevallen wordt eerst een opname van het wrak gemaakt voordat het wordt ver nietigd. De foto kan dan ais bewijs- ituk dienen als er later nog een eige naar zou komen opdagen om scha devergoeding te eisen. Zeventien hm In 1965 werden op deze wijze 1200, ln 1966 2200 en in de eerste 3 maan den van 1967 reeds 850 wrakken op geruimd, in totaal 4250. Stelt men de gemiddelde leng te van zo'n wagen op 4 meter, dan betekent dit dat Rotterdam door deze maatregel zo'n 17 km. nuttige par keerruimte heeft vrijgemaakt. Van de opgeruimde wrakken bleef !n 1 van de drie gevallen de eige naar onbekend. Totdusver is nog geen enkele eis tot schadevergoeding tegen de gemeente doorgevoerd. In de enkele gevallen, dat een poging hiertoe werd gedaan, schrokken de tlsnog opdagende eigenaars hiervan terug, toen ze hoorden, dat ze dan een bekeuring wegens overtreding van het genoemde parkeerverbod zouden krij gen. Ze dropen dan maar gauw af, *ant die boete zou wel eens hoger kunnen uitvallen dan de opbrengst »an het wrak. De gemeente wordt trouwens niet Uk van de opbrengsten van deze vrakken. Zij krijgt als vergoeding van het schrootbedrijf voor elk ingeleverd mak zegge en schrijve twee hele gul dens. Hoezeer de burgerij met deze vorm f&n wrakopruiming akkoord gaat, blijkt wel uit het feit, dat er in de helft van deze ruim 4000 gevallen de aanwezigheid van een wrak werd gesignaleerd door buurtgenoten, die m'n sta-ln-de-weg allang een doorn hi het oog was. Voor de vernietiging der wrakken Un twee schrootbedrijven gecontrac- teerd, die alleen de banden demon teren. Voorts worden de wagens uit gebrand en daarna tot schroot sa- ■ftengeperst. Het ene bedrijf knipt in mootjes en het andere levert •e als rechthoekige pakken aan hoog- Renbedrijven. (ADVERTENTIE) lekkerrrr koud De gevolgen van de verhoogde autobelasting, de hogere ben zineprijs en een verhoogde verzekeringspremie in Duitsland doen zich thans sterk voelen. De autoverkopen zijn over de eerste twee maanden van het jaar, in vergelijking met dezelfde periode van 1966, verlaagd van 219.000 tot 172.000 personen en combiwagens. Dit heeft in sterke mate zijn weer slag gehad op de produktie van de- categoriën auto's, die in de maan den Janvari en februari 360.000 stuks bedroeg tegenover 476.000 stuks in de eerste twee maanden van 1966. De geringere produktie van 116.000 auto's heeft ook de toeleveringsin dustrie sterk getroffen. Voor de ban denindustrie betekende het bijvoor beeld een geringe afzet van ruim een half miljoen banden. Verkortingen van arbeidstijd en ontslagen bij de toeleveringsbedrij ven konden dan ook niet uitblijven. Belastingverlaging? Volkswagen. Ford en Opel worden door de nieuwe maatregel vooral ge troffen, omdat deze fabrieken ca. 80 pet. van hun produktie aan arbeiders en ambtenaren verkopen. Prof. Nord- hoff, president-directeur van de VW- fabrieken heeft de regering verzocht om de belasting op auto's te vermin deren om op deze wijze de afzetmo gelijkheden van de Duitse fabrieken te verbeteren. Door de nieuwe maatregelen zijn de kosten van het autorijden voor een kleine auto gemiddeld met 350 DM per jaar gestegen, voor een mid denklasse wagen met 600 DM en voor een wagen in de tweeliter klasse met 700 DM. Ten gevolge hiervan is de lust tot kopen sterk verminderd. Ondanks de nog steeds durende verkorte arbeids tijd bij Volkswagen worden er da gelijks nog 5800 VW's geproduceerd, waarvan 1100 van het onlangs geïn troduceerde goedkoopste model, dat in ons land voor een prijs beneden de f 5000 is te krijgen. ADVERTENTIE jh' ji* ifr (Wtou 1 rorsmi IflnmMl JJ&b I mm»I ÜISH Wms^ die speciaal met Q| .ll sodawater behouden blijft! IMPORT: SCHAEFERS W0R0EMANN N.V-.A'DAM In verband met de goede ontvangst van de nieuwe Audi heeft Auto Union de verkorte arbeidstijd opgeheven. Daimler Benz en BMW ondervinden nauwelijks de invloed van de ver hoogde lasten, daar hun klantenkring hier minder gevoelig voor is. Geen prijsdaling De fabrieken, die wel door de maat regelen worden getroffen, trachten met een intensievere wervingsactie de afzet te stimuleren. Prijsdalingen kan men echter niet verwachten. De fabrieken zijn een stemmig van oordeel, dat dit niet mogelijk is. Ook in de tweedehands handel heerst slapte. Meer dan een miljoen gebruikte wagens wachten op een Een van de Rotterdamse au tograven. In de rechthoekige ruimte worden de wrakken plat- geperst en daarna met een soort guillotine in mootjes gesneden. (Van onze correspondent In Djakarta) Het Indonesische studenten front K.A.M.I. heeft een anti corruptie-campagne aangekon digd. Een belangrijke rol zal daarbij het eigen dagblad Kami" spelen, dat binnenkort een serie artikelen zal lanceren over de oliemaatschappij Per- mina, waarvan generaal- majoor Ibnoesoetowo de presi dent-directeur is. De belangrijkste rol, die de pers ln zo'n actie speelt, is voorts geac centueerd door publikatie in het rechtse dagblad „Noesantara" van een overgenomen reportage uit Me- dan in het Amerikaanse blad „Wall Street Journal". Deze reportage ging over de smokkel in Noord-Sumatra, die in handen van generaals zou zijn, waartegen generaal Soeharto niet zou kunnen optreden zonder zijn eigen positie in gevaar te brengen. Deze overgenomen reportage heeft tot heftige commentaren aanleiding gegeven door het strijdkrachtenblad „Ab" en het legerblad „Berita Joe- dha". Het laatste blad schrijft: .Het Is niet onze bedoeling om te zeggen, dat de Ver. Staten de Noesantara er voor hebben betaald, maar het is ADVERTENTIE kamerbreed POSTBUS 39 - HILVERSUM Langer wachten op nieuw rijbewijs Er ls enige stagnatie gekomen in de afgifte van rijbewijzen, die ver lengd moeten worden. Hoewel diver se bureaus tijdig herinneren aan het feit, dat de geldigheidsduur van een rijbewijs afloopt, is er een zekere laksheid bij automobilisten te bespeu ren om dit document te verlengen. Zo rijden er op het ogenblik in ons land zo'n 80.000 automobilisten rond met een verlopen rijbewijs. Nu het vakantieseizoen aanbreekt en men geen risico's met een ongeldig do cument in het buitenland wil lopen, is er plotseling een hausse gekomen in het laten verlengen van het rijbe wijs. Op het ogenblik trekt het Centraal Bureau voor de Afgifte van Rijvaar digheidsbewijzen hiervoor een perio de van ca. vier weken uit en daar bij komt dan nog de tijd die de pro vinciale griffie nodig heeft. By de een duurt dat wat langer dan by een an der, maar wil men aan de veilige kant biyven, dan mag hiervoor ook nog wel twee weken worden gere kend. Men doet er dus goed aan by ver lenging van het rybewys te rekenen met een totale duur van zes weken. De Engelse industrie heeft de ogen thans wa genwijd gericht op de Europese markt. Wilson heeft immers weer eens nadrukkelijk en luid ruchtig geklopt op de deur van de E.E.G. En hij lijkt nu niet van zins om genoegen te nemen met een min of meer positief „neen" van de Franse heer De Gaulle. Wilson wil en zal de Euromarkt op. Natuurlijk zit ook de Britse auto-industrie met opgestoken oren te luis teren naar deze verhitte discussie over het Kanaal heen. Een aansluiting bij de E.E.G. biedt haar im mers weer iveidse pers pectieven. De Engelse auto is tot nu toe op het Europese vasteland altijd in het nadeel geweest. Het ziet er naar uit, dat Wilson de poorten gaat openbreken naar het Europese land van be loften Een beetje overdreven is het wel. Er liggen nog wel wat concurrenten op de loer. Maar dat kon voor de Voorschotenaar Pim van der Veer geen beletsel zijn om alvast eens alle Britse auto's in ons landje voor het voet licht te halen. Fabrieks- persdiensten zingen de lof van hun merken. De heer Van der Veer torent boven deze persdiensten uit. Hij heeft de taak op zich genomen om de lof trompet te steken van alle Engelse auto's. Vori ge week had hij maar liefst 78 verschillende Britse typen verzameld op het circuit van Zand- voort. Autojournalisten van dag-, week- en vak bladen had hij opge trommeld om als cou reurs te fungeren. Daar naast had hij nog wat andere personen uitge nodigd. Willy Alberti kwam naast Pistolen Paultje in een open sportwagen aanzetten. Phonogram- persman Rolf ten Kate liep er rond te springen om zijn zorgen uit te strekken over zijn pla- tenpupillen. We noemen Ronnie Tober. Rita Reys, Pim Jacobs, Boudewijn de Groot. Er zullen er wel meer geweest zijn, maar sommigen doken meteen in een of andere auto en gaven de voorkeur aan de snelheid op de baan boven het geroezemoes in de opgetrokken legertent (kosten 7500 gulden voor één dag). Tros-gastvrou- we Karin van Wamélen (uit Oegstgeestwas er ook, maar dat is niet zo neemd als men weet, iat haar man alles met zuto's te doen heeft. Mannen van de pers diensten van grote auto merken liepen in hemds mouwen met lange schorten rond om vlees te snijden en broodjes te smeren. De op Zandvoort onontbeerlijke „pitspoe zen" tankten ditmaal koffie. Een oliemaat schappij smeerde elders in de tent de kelen met cola of pittiger mengsels. Maar dat was alleen de entourage op deze win derige, regenachtige en koude dag. Hoofdzaak was het rijden in de auto's. Achtenzeventig soorten. Door de bomen zag men het bos zowat niet meer. Bonnetje uit het bonboekje scheuren, genummerd houtje in de starttoren halen, in ge nummerde auto stappen, houtje bij het verlaten van het parkeerterrein weer inleveren en het circuit lag open. Voor de journalistieke Stirling Mosses, belangstellende Fangio's en fanatieke Surteeses lag de snelle bochtige weg uitnodi gend voor de boeg. De Mini-Coopers, Fords, Vauxhalls' Wolseleys, Austins, Morrissen, Ja guars, Daimlerst M.G.'s, Triumphs, Rovers, Sun beams en andere merken schoten over de baan. Voorwielaandrijving, achterwielaandrijving, schijfremmen, stuurbe krachtiging of niet. En fin, alle technische snuf jes stonden ter beschik king. Voor de autoliefheb bers een eldorado. Alles te kust en te keur. De soepele Ford Cortina GT, de sportieve MGBT, de sierlijke Jaguar, die vin nige Cooper „S", de stoe re Triumph, de manne lijke Wolseley en de reus Aston Martin DB6. De laatste was de duurste van deze Britse shoio. Om precies te zijn 86.500 gulden. Het duurde even voor we de moed hadden verzameld om ons met zo'n kapitaal op de weg te wagen. Maar toen het zover was, zaten we heerlijk en reden als vor sten. Helaas, de vreugde was van korte duur. Juist met deze kostbare kolos kregen wij in de beruch te Tarzanbocht een lekke band. Onze trotse droom bleef langs het circuit staan. Lopend in de re gen keerden wij naar de tent terug Overigens ongeschokt in ons ver trouwen in de Britse auto. duideiyk uit Rchert Keatley niet zonder bedoeling zyn artikel schreef, minstens zichzelf tot spreekbuis ma kend van politieke of economische gevestigde belangen". Het is begrijpe lijk. dat het aangevallen blad deze tactiek vergelijkt met die van het regiem-Soekarno-Soebandrio-Aidit, dat ook altyd klaar stond met de beschuldiging ..Agent van de C.I.A.". Mutaties in legerleiding Door deze persoorlog zijn merk waardigerwijze enige belangrijke as pecten van het centrale beleid op Sumatra op de achtergrond gescho ven. Ten eerste de mutaties in de le gerleiding, waarby tot commandant voor het gehele eiland is benoemd generaal-majoor Koesmo Oetomo van de staf van generaal Soeharto. Voorts de aanstelling tot comman dant van Noord-Sumatra van de populaire brigadier-gen eraal Sarwo Eddy, die als commandant van de commando's een belangrijke rol speel, de tijdens de studentendemonstra ties van vorig jaar in de hoofdstad Djakarta tegen het. oude regiem. Voorts heeft generaal Soeharto een bliksembezoek aan Medan gebracht, om generaal Koesmo Oetomo te in stalleren en militaire en civiele autoriteiten toe te spreken. Na zyn terugkeer vloog hy naar Bandoeng, zodat het er op begint te ïyken, dat generaal Soeharto nu eindelijk is begonnen met het opbouwen van zijn imago, door niet langer aan Dja karta vastgekleefd te lijken. Tot zover onze oorrespondent Djakarta. Isuzu heeft weer een importeur De Japanse Isuzu-fabriek heeft als nieuwe importeur van haar per sonen- en bedrijfswagens aangesteld de NV Delftsche Motorenhandel in Voorschoten. De Isuzu was een der eerste Ja panse wagens die in ons land werd geïmporteerd. De eerste importeur, de fa. Seinen te Den Haag, moest het importeurschap wegens finan ciële moeiiykheden echter stopzetten. Alle grote Japanse autofabrieken zyn thans weer in ons land verte genwoordigd, nl. Toyota, Hino, Prin ce, Nissan, Mazda, Honda en Isuzu. Fiat na VW op tweede plaats De gedetailleerde RAI-cijfers van de personenautoverkopen in het eerste kwartaal van dit jaar geven enkele belangrijke verschuivingen te zien. Weliswaar handhaafde Volkswagen zich aan de kop, maar Opel moest haar tweede plaats prijs geven aan Fiat, die op zeer royale wyze deze plaats bezet. In vergeiyking met het vorig jag,r werden de Fiat-verkopen namelijk bijna verdubbeld. Als vier de staat DAF op de rangiyst met meer dan 5000 verkochte wagens. De Hollandse fabriek neemt thans de plaats van Ford-Dld. in, die naar de zesde plaats verhuisde. Het marktpercenitage van de Taunussen daalde van 9.5 tot 7.4 pet. De Engelse Fords kwamen daaren tegen veel beter uit de bus. Het marktaandeel van de Britse Fords steeg van 3.6 tot 6.5. Dat komt over een met een verdrievoudiging van het aantal verkochte exemplaren. Hieronder volgen de gegevens van de 17 merken, die in het eerste kwar- taal van 1967 een marktaandeel van 1 pet. of meer hadden. le kw. 1967 lekw. 1966 aantal aantal 1. VW 10.097 15.1 6.159 154 2. Fiat 8.586 12.8 4.787 12.0 3. Opel 6.872 10.2 5.773 14.4 4. DAF 5.248 7.8 3.018 7.5 5. Renault 5.018 7.5 2.473 6 2 6 Ford D. 4.950 7.4 3.815 9.5 7. Ford E. 4.368 6.5 1.441 3.6 8. Simca 4.136 6.2 2.435 6.1 9. Citroen 2.805 4.2 1.596 4.0 10. N.S.U. 2.023 3.0 1.297 3.2 11 Peugeot 1.965 2.9 1.206 3.0 12. Mercedes 1.178 1.8 553 1.4 13. B.M.W. 1.075 1.6 406 1.0 14. Vauxhall 1.059 1.6 721 1.8 15. Austin 867 13 415 1.0 16. Neckar 831 1.2 195 0.5 17. Volvo 670 1.0 254 0.6 „Wettig" smokkelen Van andere zyde wordt ons ge meld. dat bij de wijd verbreide smok kel, die Indonesië grote schade heeft berokkend verscheidene militairen en burgerfunctionarissen betrokken zyn geweest, zo heeft schout-by- nacht Sjaab, hoofd van de nieuwe smokkelbestrijdingsorganisatie, voor marine-officieren verklaard. De be trokken functionarissen hadden aan de smokkelaars papieren uitgereikt, waardoor zy „wettig" konden smok kelen. Sjaab eiste verwijdering van deze corrupte elementen uit het ambtelijke apparaat. ADVERTENTIE NSU met een dubbele wankelmotor NSU heeft haar nieuws de NSU met dubbele Wankelmotor niet tot september in Frankfurt geheim kun nen houden. De wagen werd ont dekt op een Autobahn en de fabriek heeft nu zelf ook maar enkele ge gevens vrijgegeven. Om de grote Wankel-auto zo lang mogelyk geheim te houden, had NSU de wagen geruime tyd met een gro te vrachtwagen voor meubeltransport naar diverse plaatsen vervoerd om hem daar, als het donker was ge worden, op de weg te brengen. De motor zelf werd reeds gedurende twee Jaren beproefd in een Munga-ter reinwagen van Auto Union. Al deze voorzorgen hebben echter niet mo gen baten. De eerste auto met een draal zui germotor werd in 1963 in de NSU- Splder gelanceerd. Deze heeft slecht» een enkelvoudige kamer van 500 cc. In de nieuwe motor zyn twee van deze kamers aaneengevoegd. Deze dubbele Wankel-motor levert een vermogen van ca. 110 pk en kan de gestroomiynde vierpersoons sedan een topsnelheid van ca. 180 km/u verlenen. De auto heeft een sterk naar vo ren hellende motorkap, hetgeen con structief gemakkelyk mogelyk was, omdat de motor van klein formaat is gebleven. In tegenstelling tot de NSU Spider is de motor namely k niet achterin geplaatst, maar voorin, daar de nieuwe Wankel v oorwie laandry- ving heeft. De vierdeurswagen met aan weers kanten drie zy ruiten heeft een iets naar achter hellend dak. Het is ech ter geen fastback-model, daar hy een kort staartstuk achter de ach terruit heeft. NSU, die de eerste auto met draai- zuigermotor op de markt bracht, heeft de primeur van de eerste auto met dubbele Wankel-motor echter aan haar Japanse licentiehouder Toyo Kogyo moeten afstaan. Deze kwam reeds in 1965 met een dergeiyke motor in een prototype uit en het vorig jaar werd een sportieve coupé gelanceerd, voorzien van een krachtbron met dubbele kamers.

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 17