Structuur van universitair bedrijf is sterk verouderd Elf nieuwe films uit binnen- en buitenland vandaag OMYL Nieuwe wegen bepleit in Utrechts congres Prof. dr. H. C. Rümke in Zurich overleden DINSDAG 23 MEI 1967 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 5 6.45 uur Pipo de clown 6.50 uur Nieuws Trio Hellénique Paulas van Tarsus; deel 3: Simon Petrus NTS-joumaal uur Attentie uur Liberté, egalité, drs. P. uur 't Is maar een spelletje: tv-spel over jeugd criminaliteit uur The Rivals zingen spirituals uur Laatste nieuws uur Teleac: Kernfysica (32) uur Sluiting 8.05 uur The Virginian: „Gevaarlijk geldtransport" 9-15 uur Het Concertgebouworkest in de VS en Canada 10.00 uur Laatste nieuws en journaal 10.15 uur Sluiting VIT HET RADIOPROGRAMMA. Hilversum 1 8.00 uur Het Overijsels Filharmonisch Orkest 10.45 uur Dan te: spel voor twee stemmen Hilversum 2 Dokter Hoefer ..Silhouet" was gisteren .pie ce de resistance". Dat was te verwachten, maar het knorrig gedoe van dokter Hoefer, die zijn weekeinde bedreigd ziet. was toch op zijn minst amusant, ze ker voor hen die de hang naar de natuur van dit Duifcw groep je los kunnen en willen zien van de mogelijkheden die voorgaan de machthebbers er in zagen om hun ondergeschikten de „Blut- und Boden "-theorie in te gieten. Bobby Solo Terwijl hij daar enthousiast doende was zijn liefde voor mens en dier daadwerkelijk uit te dra gen, was over het andere net Robert Vaugh als Bobby Solo doende zijn verregaande geluk te demonstrerenBobby buigt zich in het stof. onverlaat richt revolver op zijn onschuldige nek, de spieren van zijn wijsvinger spannen zich en vlak voor het noodlottig ogenblik beveelt een stem: „Nee. nog niet". Dat wordt zijn redding, waarmee de continuiteit van de strip voor lopig is verzekerd. En waarom zouden we het deze immer cor rect geklede held niet gunnen nu en dan een cocktail te nuttigen met een vrouw die het aanzien waard is. „Afscheid" „Afscheid" heette de afleve ring van de serie die pedagogi sche problemen verpakt in een ook nu weer matig geacteerd stukje toneel, waarin altijd die boodschap zo duidelijk herken baar is. Moeilijkheden die van twee kanten zowel aangezet als opgelost worden, blijken geluk kig in de laatste minuten opge lost. Dat zou psychologische ad viseuse R SwelheimDe Boer trouwens niet op zich kunnen laten zitten: zoon voelt dat hij zijn moeder moet opbeuren, ze maken duizend plannen samen en tenslotte deelt ook vader daarin. Het wordt een opgewekt feest. Met appelsap Niet zo zwaar als anders, dit silhouet, maar toch van een ac tualiteit en een intelligentie die dit programma een aparte plaats in het K.R.O.-programma hebben bezorgd. Dr. P.J. Koets was ditmaal het dankbaar slachtoffer. „De grote gemeen ten dreigen onbestuurbaar te worden, hebben de burgemees ters van de grote steden reeds enige tijd geleden voorspeld". Dat was de uitspraak van deze oud-journalist, wethouder, loco- burgemeester. „Het zijn ten dele jongelieden die met hun ziel onder hun arm lopen, een zoeken naar een ob ject om bezield te worden", vond hij van de provo's „Hij moet zjjn heldhaftig, vast beraden en barmhartig", ci teerde hij een uitspraak van een K.V.P.-raadslid over de capaci teiten waarover de nieuwe bur gemeester van Amsterdam moet beschikken. „Ik heb maar een keer in myn leven een ambitie gehad, toen ik héél jong was Toen had ik graag hoogleraar in de oude ge schiedenis willen worden, maar daar is door mijn levensloop nooit iets van terecht gekomen". Vier uitspraken van een eru diet mens, die hem bovendien kenmerken als iemand die zich niet ten koste van anderen op de voorgrond dringt, oog heeft voor veranderde omstandighe den en de reserve in acht neemt die zijn beslissingen de noodza kelijke achtergrond van doelbe wustheid geeft. VOOR DINSDAG 23 MEI Hilversum 1. 402 m. KRO: 18.00 Lichte pianomuz. 18.20 Uitz. van de "tspartij voor Vrijheid en Democra- 18.30 Omroepdubbelkwartet (opn): oude liederen. 18.50 Ondernemend: nws. en commentaren. 19.00 Nws. 19.10 Act. 19.30 ConciliepostbU6 19.35 Klass. grammuz. 19.45 De zingende kerk. mu zikale lezing. 20.00 Het Overijssels Philh. orkest en zangsollste: klass. en mod. muz. In de pauze: plm. 20.50 -21.05 Voordracht. 21.50 Klass. gram.- muz. 22.00 Kunst: cult, progr. 22.30 Nws. 22.40 Overweging. 22,45 Dante, hoorspel. 23.35 Licht instr septet 23.55 AVRO: 18.00 Nws. 18.15 Act. 18.30 Licht ensemble. 18.55 Paris vous par- le. brief uit Parijs. 19.00 Muz. mozaïek. 20.00 Nws. 20.05 Zing met ons mee: liedjesprogr, 20.35 Op de zomertoer" vrolijk wekelijks progr. met platen, praten, raden en prijzen. 22.00 Gonkl, satirisch progr. 22.30 Nws. 22.40 Act. 22.55 Radiophilh. orkest (opn)klass. en mod. muz. 23.55-24.00 Nws NCRV: 7.00 Nws. 7.10 Dag.,D. 7.15 Stereo: Klass. grammuz. 7.30 Nws. 7.32 Radiokrant. 7.50 Lichte gram .muz. 8.00 Nws. 8.10 Gewijde muz. (gr 8.30 Nws. 8.32 Lichte gram.muz. 9.00 Voor de zieken. 9.35 Waterstanden. 9.40 Voor de huisvrouw. 10.30 Morgendienst. 11.00 Lichte grammuz. 12.27 Med. voor land- en tuinbouw. 12.30 Nws. 12.40 Variant: act., reportages en veel muz. 13.30 Op:ramuz. (gr.) 14.00 De wil de vaart. hoorspel (dl II) 14.25 Lichte gxammuziek 15.05 Twee so pranen en piano: klass. en mod. muz. 15.50 Bijbelvertelling voor de Jeugd. 16.00 Voor de Jeugd. 17.00 Five o'clock, praatje. 17.15 Lichte gram.muz. 17.50 Overheidsvoorl Spaarzlnnigheden. Een progr over de vele handige en verstandige manieren waarop U kunt sparen. Vragen van luisteraars wor den beantwoord door de heer Coen van Hoewijk. hfd van de Stafafdeling Ex terne Betrekkingen van het ministerie van Soc. Zaken en Volksgezondheid. Hilversum 2. 298 m. VARA: 7.00 Nws. en ochtendgym. 7.20 Soc. strijdl. 7.23 Lichte gram.muz. en reportages. (7.30-7.35 Van de voor- pag., persoverz.). VPRO: 7.55 Deze dag. VARA: 8.10 Lichte gram.muz. en reportages (8.30-8.35 Van alle markten thuis, praatje voor de vrouw.) 9.00 Stereo: Klass. gram.muz. AVRO: 9.40 Schoolradio. VARA: 10.00 Lichte gram. -muz. 10.50 Voor dè kleuters. 11.00 Nws. 11.02 Voor de vrouw. 11.40 Piano recital: klass. muz. 12.00 Lichte gram. muz. 12.22 Voor het platteland. 12.27 Med. t.b.v. land- en tuinbouw. 12.30 Stereo: Metropole orkest: amuse- mentsmuz. 13.00 Nws 13.10 Act. en ka lender. 13.25 Waar de wasjes zijn: liedjes van overal. 13.50 Gesproken portret. 14.05 Mod. muz. (opn.). 14.50 Gitaarrecital: mod. muz. 15.00 Voor de jeugd. 16.00 Nws. 16.02 Lichte gram. muz. 16.30 Voor de zieken. 17.00 Slm- beleen simpel progr. voor middelba re scholieren. 17.30 Lichte gram.muz AVRO: 9.00 Nws. 9.02 Act. 9.05 AVRO-solisten en -orkesten. 10.00 Nws. 10.02 Arbeidsvitaminen: verzoek- platenprogr. (11.00 Nws.). 12.00 Nws. 12.02 Operette-varia. 12.45 Internatio naal Politie Muz. Festival 1967. repor tage. 13.00 Nws. 13.02 Act, 13.05 Vro lijk platenprogr. (14.00 Nws.) 15.00 Nws. 15.05 Lichte muz. voor een Hol lands publiek. 16.00 Nws 16.02 Toer beurt: platenprogr. voor de jeugd. 17.00 Nws. 17.02 Act. 17.05 Rhvthm and Blues. 17.30 Country and Western music. 17.45-18.00 Reportage Inter nationaal Politie Mtiz. Festival 1967. TELEVISEPROGRAMMA'S Nederland I KRO: 17.00-17.35 Voor de kinderen NTS: 18.45 Pipo de Clown. 18.50 Jour naal. NTS: 19.00 Vakantie in Liplza (5), TV-film 19.25 Internationaal agrarisch nws. 19.51 Uitzending Stich ting Socutera. NTS: 20.00 Journaal en weeroverz NTS: 20.20 Uitz. van de Kath. Volksp. 20.30 Lindbergh's Non Stop vlucht over de oceaan, speelfilm (beide keuringen: alle leeftijden) 22 40 Journaal. 22.45-22.50 Olympia Tour. Nederland II 2000 Nws in kort TROS: 20 05 Voyage to the bottom of the sea TV-film. 20.55 Kompas, act.rubrlek. KRO: 21.05 geboorteregeling en de ka tholieke kerk het proces van een ge wetensvraag. NTS: 22.30-22.45 Journaal. 22.45-23.15 Teleac: De detaillist als on dernemer (herhaling van dinsdag J1 Het 70ste ongeluk met Starfighter De Westduitse luchtmacht heeft maandag haar 70ste straaljager van het type Starfighter verloren. Het toestel stortte neer in de omgeving van Euskirchen in het Eifelgebied. De piloot kon zich met zijn schiet stoel in veiligheid stellen. Tot dus ver zijn bij het verongelukken van Starfighters in West-Duitsland 37 piloten om het leven gekomen. Nog een directeur bij de TROS Gezien het feit dat de TROS op 1 oktober meer zendtijd ter beschik king krijgt heeft het bestuur het di rectoraat een meer definitieve vorm gegeven. Het bestuur heeft naast de huidige algemeen directeur, mr. J. M. Landré de heer H. F. van Loon benoemd als directeur van het tele visiebedrijf tevens hoofdredacteur van het programmablad „TROS- compas". ADVERTENTIE Vliegen in de keuken? Muggen in de slaapkamer? Er zijn vele middelen om die beestjes te bestrijden. Zo bestaan er insectendoders, die u in de kamer ophangt, maar weet u wel hoeveel dat kost voor alle kamers? Daarom is een spuitbus als OMYL zo voordelig. OMYL spuit u daar en wanneer het nodig is. Vliegen, muggen, fladderende motten? Spuit OMYL; zuinig, frisse geur, directe en langdurige werking. Al vanaf f 3 65. Eén spuitbus voor alle kamers. Eon Organon produkt De Beatles kwamen dezer da- c/en bijeen op een receptie in het huis van hun manager Brian Ep stein in verband met het ver schijnen van een langspeelplaat. Voor wie de heren niet meer zo goed kent: v.l.n.r.: Paul Mc Cartney. Ringo Starr, John Len- non en George Harrison. De structuur van de universiteit is verouderd. De stelling dat er een fundamenteel verschil bestaat tussen een bedrijf en een universiteit is bezig door de feitelijke ontwikkeling te worden achterhaald. Voor de universiteit is een moderne beleidspolitiek en daarvoor een versterking van de bestuursvorm nodig. Dit constateerde dr. E. J. W. Verwey, curator van de Universiteit te Utrecht en oud-directeur van het Natuurkundig Laborato rium van Philips, in zijn inleiding op het symposium over „De interne organisatie van de universiteit" dat de Vereniging van Academici bij het Wetenschappelijk Onderwijs hedenmiddag in het academiegebouw van de Utrechtse Universiteit heeft ge houden. Voorzitter was minister van staat mr. J. M. L. Th. Cals. Versterking door uitbreiding Het onderling afwegen van- en kiezen tussen de vele voorstellen tot ontwikkeling van onderwijs en on derzoek vereist, aldus dr. Verwey, ook aan de universiteit een voortdu rend overleg van de top, het cura torium, met de medewerkers, de ver tegenwoordigers van senaat of fa culteiten dus nieuwe bestuursvor- In het universitaire bestel zal, volgens inleider, teabevordering van het niveau van de wetenschaps beoefening naar vormen gezocht moeten worden waardoor intensieve interdisciplinaire of zelfs interfacul taire samenwerking wordt gereali seerd. Dit heeft consequenties voor Het onderwijs. Ook daarin zal naar sterkere integratie moeten worden gestreefd. Een daarop gerichte beleidspolitiek vraagt om versterking van de be stuursvorm. Die is, aldus dr. Verwey, alleen bereikbaar door in het' be stuur meer personen te betrekken. Dezen moeten bereid zijn gedurende vele jaren een groot deel van hun tijd en energie te geven en over vol doende achtergrond op het gebied van onderwijs en wetenschap be schikken om hun bestuurlijke func tie met gezag te kunnen uitoefe nen. Deze figuren zullen deels uit de rijen der hoogleraren moeten worden betrokken. Formulering van taak worden beschreven. Evenmin bestaat binnen het wetenschappelijk corps eensgezindheid omtrent de eisen die aan een nieuwe interne organisatie dienen te worden gesteld. Een algemene formulering van een vaak gehoorde opvatting kan, al dus prof. Kuenen, luiden, de leden van het wetenschappelijk corps ver wachten een maximale vrijheid van onderzoek en onderwijs, en een mi nimalle belasting met organisatori sche en administratieve werkzaam heden. met behoud van de mogelijk heid van inspraak in beleids- en be heerszaken. In deze formulering van wensen zitten inhaerente tegenspra ken. Immers: inspraak betekent in schakeling in organisatie en eigen verantwoordelijkheid voor het spen deren van gelden verplicht tot rap porteren en dat brengt administra tief werk mee. Om het werk van het weten schappelijk corps produktief te doen zijn moet, volgens prof. Kuenen. op el'k niveau van de hiërarchische structuur, van senaat en werkgroep, de nodige administratieve onder steuning verzekerd zijn. De functio narissen dienen van voldoende kwa liteit te wezen, zodat zij werkelijk efficient kunnen bijstaan. Op organisatorisch gebied moet er een parallelle structuur zijn naast die van senaat, faculteit enz. .Daardoor zullen de leden van het wetenschap pelijk corps zich kunnen beperken tot de beleidsbeslissingen, de onder- wijsbeoordelingen etc. De uitvoering moet aan ambtenaren worden over gelaten. In het onderwijs zal de vrijheid van de individuele docent beperkt Prof. dr. D. J. Kuenen, pro-rector van de Universiteit in Leiden, wees er in zijn referaat vooreerst op dat de interne organisatie van de univer siteit door de grote diversiteit van functies en taken met de gevolglyke onoverzienbare massa van onderlin ge relaties niet eenvoudig kan moeten worden .„De vrijheid van de onderzoeker moet zo groot mogelijk zijn. Die vrijheid is er in hoge mate voor de hoogleraar .Ook de lector en de ervaren wetenschappelijke mede werker moeten die vrijheid genieten omdat zü dan alleen hun kwaliteiten tot ontplooiing kunnen brengen. Het wetenschappelijk corps dient inspraak te krijgen in het bestuur van de universiteit. Daartoe zullen vele leden van het corps langdurige periodes bestuursfuncties moeten vervullen, aangezien intelligen tie zonder ervaring in bestuurszaken evenmin produktief is als in onder wijs en onderzoek. Hogere kosten Mr. J. M. Hageman. secretaris van het college van curatoren aan de Katholieke Universiteit in Nij megen. merkte in het begin van zijn inleiding op dat „krachtig verzet ge boden is tegen publikaties van de laatste tijd die bij de buitenwacht de mening hebben doen postvatten dat er bij de universiteiten sprake is van wanbeheer, dat kostbare be lastinggelden over de balk worden gegooid en dat alleen een krach tig ingrijpen van bovenaf soelaas kan bieden". Feiit is, zo vervolgde hij, dat voor het op peil brengen van het wetenschap pelijk onderwijs en het opvangen van steeds meer studenten en een belangrijk deel van het nationaal inkomen, meer dan de huidige reeds aanzienlijke bedragen nodig is. De universiteiten zullen krachtige ar gumenten moeten aanvoeren om die verhoging te krijgen. Internationale filmweek Arnhem Vooraanstaand psychiater met wereldnaam Prof. dr. H. C. Rümke, oud hoogleraar in de psychiatrie en oud-conservator van de psv- chiatrisch-Neurologische kli niek van de Rijksuniversiteit «n Utrecht, is gisteren op 74- 'arige leeftijd na een hartaan- al overleden in Zürich, waar lij verbleef voor het houden an een lezing. Na zijn benoeming tot bij- mder hoogleraar op 14 mei 933, volgde prof. Rümke op 8 naart 1937 prof. dr. L. Bouman >p als gewoon hoogleraar in de isychiatrie. werkzaam bij prof. Bouman in de Valeriuskliniek in Amsterdam, eerst als assistent, later als geneesheer en wetenschappelijk assistent. In die tijd legde hy ook vele internationale contacten en was hij volontair-assis- tent bij Euigen Bleuler in Zürich. In 1923 promoveerde dr Rümke in Amsterdam bij prof. dr. Winkler. In 1927 ging prof. Rümke naar Zü rich om zich verder in de psychiatrie te oriënteren Van 1928 tot 1931 was hij chef de clinique bij prof. Bouman. In 1930 ontving hij de Ramaer-me- daille, die eenmaal in de vijf jaar wordt uitgereikt door de Nederland se Vereniging van Psychiatrie en Neurologie. Prof. Rümke, die in 1953 rector-magnificus was van de Utrechtse Universiteit en in 1958 zijn zilveren ambtsjubileum vierde, was tot ver buiten de landsgrenzen be kend. Hij bekleedde vele functies, was corresponderend lid van talrij ke buitenlandse verenigingen en pu bliceerde veel over neurosenleer, psy chiatrie, kinderpsychiatrie en geeste lijke volksgezondheid. Hermdous Cornelis Rümke werd 6 januari 1893 in Leiden geboren, 'ijn gymnasiale studie volgde hy in .eiden en Den Haag. waarna hij in 911 medicijnen ging studeren aan de Gemeentelijke Universiteit van Am- terdam. Van 1915 tot 1917 was dr. Rümke ,tudent-docent bij prof. dr. van Rijn berk en van 1918 tot 1928 was hij Op 30 mei 1963 hield prof. Rümke zijn afscheidscollege. Prof. Rüm ke was van 1953 tot 1954 president of the World Federation of Mental Health te Wenen. Tevens was hij bestuurslid van de Nederlandse Ver eniging voor Geestelijke Volksgezond heid en lid van de afdeling natuur kunde van de Koninklijke Nederland se Akademie van Wetenschappen. (Van onze Amsterdamse correspondent). Elf nieuwe hoofdfilms uit binnen- en buitenland vormen de hoofdmoot van de zesde tweejaarlijkse internationale filmweek, die van 12 tot en met 17 juni wordt gehouden in het Rembrandt- theater in Arnhem. In dit theater zullen thans ook de nacht voorstellingen worden gegeven. voorstellingen prijken achtereenvol gen®: „Tienduizend zonnen" van Fe- renc Kosa, „Uccelacci-uccelini" van Pasolini, „The shooting" van Heli- man, „De man die zijn haar kort liet knippen" van André Delfaux en ..Une affaire de coeur" van Dasdu Makavejev. Het Saskiatheater fungeert, dit maal als verzamelplaats voor die filmliefhebbers die belangstelling aan de dag leggen voor de oude Ne derlandse sn^elfilmproduktie. In dit theater wordt een aantal rolprenten uit de jaren 1934 tot 1936 vertoond. Verder wordt in het. kunstcentrum De Korenbeurs een expositie inge richt van werk van de Poolse affi- J che-ontwerper, graficus en filmer1 Jan Lenica, welke 12 juni om elf I uur in het bijzijn van de exposant wordt geopend. In deze tentoonstel ling zullen tevens de beste filmaf fiches zijn opgenomen, die zijn ont worpen door leerlingen van het voortgezet onderwijs in het kader van een wedstrijd, uitgeschreven door het stichtingsbestuur van de filmweek en het Nederlands Filmin stituut. Nederlandse generatie voert de boventoon Evenals 2 jaar geleden zal de Ne derlandse filmgeneratie in het voor programma by de hoofdfilms de bo ventoon voeren. Belangrijke werken als de In Cannes bekroonde film „Sky over Holland" van John Fem- hout, „Een film voor Lucebert" van Joan van der Keuken en „Ireland" van George Sluizer, trekken hierby vooral de aandacht. In het hoofdprogramma treft men de namen aan van Jean Luc Go- dard met „Deux ou trois choses que je sais d'elle", „Sla nooit een vrouw, zelfs niet met bloemen" van Zdenek Podskalsky, „Privilege" van Peter Watkins, „La collectionneuse" van Eric Rohmer, „Mahlzeiten" van Ed gar Reitz, „Mijn Prinses" van Ake Faick, „You are a big boy nog" van Coppola en „The Russians are co ming" van Norman Jewison, welke laatste twee films respectievelijk op de openings- en slotavond worden vertoond. Tijdens de filmweek zullen ook weer tal van prii-»nn worden uitge- re'kt: de staatsnri voor de beste Nederlandse korte f:lm. de Zilveren Roos voor de beste Nederlandse ca meraman en de Van der Rijnprijs, welke dit jaar ten deel valt aan een Nederlandse filmer. Andere activi teiten ziin onder meer een discussie onder auspiciën van de Kathol'eke Filmactie met als motto „De film als begeleiding van het godsdienst- nnderwlis". een filmweek van de Raad van Furooa een Relgië-dac en een gpsorek tussen f'lrnerc en ver tegenwoordigers van het filmbedrijf. Brigitte Bardot en haar manom een korte vakantie in Rome Günther Sachs lopen hand in door te brengen. Günther Sachs hand op het vliegveld in Rome. kwam haar van het vliegveld ha- Brigitte kwam uit Parijs vliegenlen. De andere Nederlandse films in het voorprogramma zijn: „Holland terra fertilis" van Ronny Erends, „Trein N.S. Anonymus" van Paul Schneider. „Corsow" van Peter Kreutzberg en Boeli van Leeuwen, „De Bloemen" van Rupert van der Linden, ..Summer in the fields" van Wim van der Linden en Wim Schip pers, .Spelen in het donker" van Corinne van Moorsela ar, ,De Hoge Veluwe" v. Nico Crama en „Lichaam en ziel" van René Daalder. Op het programma van de nacht- BOTERMARKT 1 TEL. 01710—25036 (door de w VOORDELIGER DAN OOIT

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 5