Afscheid Leidse raad van M. Sommeling UW ging op stap met 450 Leidse bejaarden HUISARTS EN PROBLEEM DER GEBOORTEREGELING Hoe het varken op de openbare weg kwam bleef een raadsel. „Bedachtzaam, mild en hegrijpend ZWELLINGEN Boerhaave-cursus voor 250 medici in Sleutelstad Deel van zeer breed terrein DINSDAG 23 MEI 1967 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA '3 1Va één kwartier vergaderen Leidse flats bereiken hoogste punt Het hoogste punt ran een blok luxe 5-kamerflats aan de Jacob ran Cam- penlaan hoek Churchill-laan te Lel den wordt vrijdagmiddag bereikt. Met de bouw ervan werd In het voorjaar van 1966 begonnen. De flats zullen reeds deze zomer door de kopers kun nen worden betrokken. In totaal bouwt de N.V. Nederlandse Bouw-Mij N.B.M. op het terrein drie blokken van elk 32 vfjf-kamerflats. Dividend Leidsche Wolspinnerij De raad van commissarissen der Leidse Wolspinnerij heeft besloten aan de komende jaarlijkse vergade ring van aandeelhouders voor te stel len het dividend over het boekjaar 1966/67 te bepalen op twintig pet. Hierdoor zal een slotuitkering van 14 pet mogelijk zijn, waarvan vier pet in contanten en tien pet naar keuze ln contanten of in gewone aandelen. De jaarvergadering zal worden ge houden op 28 juni. (Over het voor afgaande boekjaar werd uitsluitend twintig pet in contanten gedecla reerd. Diefstal van 5? Na een zitting in recordtijd de behandeling van 18 voor stellen vergde slechts een kwartier werd de Leidse raad gis termiddag uitvoerig de tijd gelaten om afscheid te nemen van de fractie-voorzitter van de P. v. d. A., de heer M. Sommeling, die in verband met gezondheidsredenen had bedankt als raads lid, Dit geschiedde in de koffiekamer van het Stadhuis, waar de heer Sommeling tegen half drie arriveerde. „BETREUREN UW BESLUIT" Burgemeester Van der Willi gen (links) biedt de heer M. (Foto L.D./Holvast). raadswerk deel te nemen, ben ik tot het besluit van myn aftreden geko men, De politiek heeft immers niets aan een „half mannetje"? Spreker dankte College en raad voor de wijze, waarop beide hem steeds zijn tegemoet getredn. Moge het Leiden, met zijn vele problemen, in de toekomst goed gaan. Na dit dankwoord drukten vertegenwoordi gers van alle fracties de heer Som meling de hand ten afscheid. De burgemeester, mr. G. C. van Ier Willigen, die ook reeds in de aadsvergadering aandacht aan }dit vertrek had geschonken, zeide dat het College van B. en W. en de raad het besluit van de heer Som meling sterk betreuren, vooral nu daaraan de gezondheidstoestand van de heer Sommeling ten grondslag ligt. De burgemeester wees er o.m. op, dat het scheidende raadslid de ge meentelijke en politieke zaken steeds beheerste en deze ook correct en scherp bekeek en behandelde. Hij karakteriseerde de figuur van de heer Sommeling als een bedachtza me, milde en begrijpende persoon lijkheid, die in de raad en ook in de commissievergaderingen veel voor treffelijk werk verrichtte. De P.v.d.A. -fractie ziet bij uw vertrek een goed en trouw lid uit haar gelederen ver dwijnen, aldus spreker, die er verder aan herinnerde, dat de hr. Somme ling sinds 1953 deel uitmaakte van de raad en in 1962 werd gekozen tot fractievoorzitter van de P.v.d.A. Ondanks principiële tegenstellin gen, hebben wij allen plezierig met u samengewerkt, hetgeen de burge meester toeschreef aan het steeds be heerste optreden van de heer Som- me,ling. Mr. Van der Willigen, die ook de echtgenote van de heer Som meling in deze hulde betrok „wat heeft zij u veel voor de behartiging van Leidse belangen moeten af staan" bood hem namens het Col lege een presse-papier met het stads wapen aan. (ADVERTENTIE) aan de grote teen Een succesvol middel tegen knobbels en zwel lingen aan de grote teen Ij nu verkrijgbaar onder de naam Dalet Balsem. Dalet Balsem dringt diep In de huid door, verlicht de pijn op wonderbare wijze, heft de aandoening en opzwelling op. Verkrijgbaar bij apothekers en drogisten. Parencompetitie V.O.G. De uitslag van de parencompetitie van de Leidse Bridge-club V.O.G. luidt als volgt: Zwart: 1. Hr. en Mevr. Boogaard 186 pnt.; 2. Tjalkens-Wakka 179: 3. Kersber- gen-Buys 179; 4. Prenen-Otto 176; 5. Braakman-Boon 172; 6. V. Noort- Dofferhof 167; 7. Schilthuizen-Belt 145; 8. hr. en mvr. Smit 129; 9. Meyer ■Selier 128: 10. Hr. en Mevr. Raar 118; 11. Mevr. Klarenbosch-De Haas 116: 12. Gans-Vogelenzang 114; 13 Mevr. Kukler-v.d.Berg 109; 14. Hr. en Mevr. Galjaard 88. Rood 1. Hr. en Mevr. Altink 73 pnt.; 2. De Tombe-v.d.Burg 71; 3. Dam Bosse- Raas 71; 4. Heemskerk-Brouwer 66 5. V. Zanten-v. Zwieten 66; 6. Hr. en Mevr. v.d. Ende 63; 7. Zwetsloot- Schweers 52; 8. Dam Paes-v. Zwie ten 42. Groen 1. Mevr. Barendse-Westerman 79 pnt.; 2. Dam Hilligehekken-Prenen 66; 3. Hr. en Mevr. Kooiker 55; 4 m Horree-Tuk 65; 5 Grommé-Terp- stra 61; 6. Planje-De Jong 59; 7 Hr. en Mevr. Dubbeldeman 58; 8. Dam. Bon-v. Riet 51. ,U hebt my vanaf het eerste mo ment, dat Ik U in de raad leerde kennen dwars gezeten", aldus begon de nestor van de raad, de heer1 B. de Kier (Prot. Chr.), zijn woord van afscheid. Toch, aldus spreker, noem ik u mijn vriend. U was by het be oordelen van de mening van een an der steeds soepel. Wij wisten precies wat wy aan Sommeling hadden. Nimmer kroop u weg achter schut tingen om van daaruit politiek te bedreven. U streed met open vizier was een voorbeeld hoe het in de politiek dient te gaan. Wij hebben dan ook groot respect voor uw optreden in de raad. Even- de burgemeester wenste de heer De Kier het scheidende raadslid een voorspoedig herstel van gezondheid toe. Een platenbon „U houdt van zangplaten, maar de keuze laten wij u zelf over" bood spreker de heer Sommeling namens de raad aan. Vriend Gebrek De heer Sommeling zei in zijn dankwoord, dat men in de politiek veelal een scherpe stelling moet in nemen. Wellicht ben ik daarin te soepel geweest Schrijf dit maar toe als een gebrek aan my. Toch heb ik steeds getracht de verhou dingen zuiver te houden, het prin cipe niet te verloochenen en op de bres te staan voor de gemeentelijke belangen. Ik heb steeds gegeven wat ik kon. Ny mijn gezondheidstoestand het niet langer toelaat aan Verlies prenten Een Lelds antiqair heeft bij de politie aangifte gedaan van diefstal van honderd prenten in passe-par- tout. voorstellende dorps- en stads gezichten, uit zyn winkel aan de Lan- gebrug. De koopwaarde van de pren ten zou ongeveer tweeduizend gul den bedragen. De dader heeft zich vermoedeiyk met een valse sleutel toegang tot de winkel verschaft. De diefstal moet in het afgelopen week einde zyn gepleegd. Er was vanochtend een grote drukte op het Schuttersveld, waar tien autobussen gereed stonden om met ca. 450 bejaarden uit Lei den een dagtocht te gaan maken. De dagtocht werd georganiseerd door de Leidse afdeling van de Unie voor vrouwelijke vrijwilligers I in handen van mevr. C. leeuwen- (UW). Het gezelschap vertrok Karstens, die hierbij door 18 da- om tien uur in de richting Bergen, mes werd geassisteerd. Het gezel waar de lunch (er zijn gisteren schap roordt om half zes op het door de vrijwilligsters 1200 brood- Schuttersveld terug verwacht, jes gesmeerdwerden gebruikt. De leiding van de dagtocht was (Foto L.D./Holvast) De nieuwe fractie-voorzitter van de P.v.d.A., de heer M. van Aken, had reeds eerder in de raadzit ting gezegd, dat het aftreden van de heer Sommeling voor de fractie een groot verlies betekende. Wij ho pen het werk, aldus spreker, in zyn geest voort te zetten. Alle deze middag behandelde en door ons reeds gepubliceerde voor stellen werden zJi.s. aangenomen. Daaronder was ook een voorstel om een krediet van bijna drie miljoen gulden beschikbaar te stellen voor het bouwrijp maken van gronden in het Moskwartier. Slechts bij de voorstellen tot verkoop van een per ceel grond aan de Rooseveltstraat en de intrekking van een gemeentelijke hoof denmarge voor onderwijzers bij het l.o. wenste de P.S.P.-fractie als tegen te hebben gestemd. Tot docent aan het Rembrandt- lyceum werd benoemd drs. L. L. van Maris en idem aan de Louise de Co- ligny-scholengemeenschap mej. drs. Ch. M. Verkroost. Ongeveer 250 Nederlandse huisartsen zullen in de laatste helft van deze week in Leiden voordrachten aanhoren en dis cussiëren over het onderwerp: „Huisarts en geboorteregeling". Deze driedaagse oriëntering op een zeer actueel terrein, waarop huisartsen dagelijks met problemen van allerlei aard worden geconfronteerd, vindt plaats in het kader van de Boerhaave- cursussen, die de laatste tien jaren onder auspiciën van de Leidse medische faculteit worden gegeven als nascholing voor praktiserende medici, zowel huisartsen als specialisten. In de afgelopen tien jaar hebben btyna tienduizend artsen dergelijke cursussen op zeer uiteenlopende vakgebieden gevolgd. De meer dan gemiddelde belangstelling voor de thans te geven cursus toont aan, dat het onderwerp geboorteregeling ook bij de huis artsen in hun praktyk een brandend vraagstuk is, ten aanzien waarvan nadere bezinning dringend gewenst is. Chr. Besturenbond herkoos bestuur Tydens de gisteravond gehouden jaarvergadering van de Leidse Chr. Besturenbond werden de bestuursle den J. A. Hey, E. d'Haan, A. Chau- dron, W. Schrijvers, F. de Vries en J. G. Lamers herkozen. De heer Lamers zag de samenwer king; met de andere vakcentrales als vruchtdragend, maar gezien de ver schillende achtergronden kan er van een fusie toch geen sprake zyn, zo meende hy. Positieve waardering had de heer Lamers voor het onlangs door de Leidse Vereniging van In dustriëlen uitgebrachte rapport. Wel was hy van mening, dat ook de vak beweging een plaats in deze gesprek ken toekomt. Zij heeft wel degelyk ook te maken met de leefbaarheid In de algemene probleemstelling en discussie rond de geboorterege ling treden geboortebeperking en voorkoming van zwangerschap op het ogenblik sterk op de voorgrond, doch zy vormen niet in eerste instantie het onderwerp van de cursus, die de laatste drie dagen van deze week wordt gegeven. In eerste instantie gaat het om de wijze, waarop de huisarts kan bijdragen tot een ver antwoorde gezinsvorming, waarby uiteraard in tweede Instantie het vraagstuk van de geboortebeperking in sterke mate meespreekt. Wereld wijd 'gezien strekt het probleem van de geboorteregeling zich uit van de „vloek" van de vruchtbaarheid in vele onderontwikkelde en overbevolk te landen tot de diepe ellende van de onvruchtbaarheid en ongewilde kinderloosheid. De meeste actuele vraagstukken liggen op eerstgenoemd gebied en houden ook nauw verband met de meer omvattende bevolkings politiek. Het ligt echter niet in de bedoeling, de volledige problematiek op dit terrein tydens de cursus ter sprake te brengen. Het gaat er thans om, de huis arts een beter houvast en inzf(?ht te geven, wanneer hij in zyn Neder landse praktyk in de Nederlandse verhoudingen met problemen van boorteregeling wordt geconfronteerd, daarby vanuit het principe, dat be slissingen omtrent verantwoorde ge zinsvorming by het gezin zelf geno men horen te worden. Dit staat dus geheel buiten de problemen der be volkingspolitiek. Niet in studie De meeste huisartsen zyn tijdens hun studietyd niet geconfronteerd met de vele facetten van het vraag stuk van verantwoorde gezinsvor ming. De organisatoren van de Boer- haavecursussen willen thans door de ze cursus, waarin de somatische, psy chische, maatschappelijke en ethi sche aspecten van de geboorterege ling worden belicht, trachten de huisartsen de informatie te geven, noodzakelijk voor de verantwoorde vervulling van dit onderdeel van hun centrale taak in het kader van de gezondheidszorg. Aangezien deze voorlichting betrekking heeft op Ne derlandse situaties en verhoudingen is ook besloten, ditmaal geen bui tenlandse spreker uit te nodigen, hetgeen veelal by andere Boerhaa- ve-cursussen wel het geval is. Programma Het programma voor de cursus om vat onder meer een voordracht van prof. dr. H. J. Heering over ethische aspecten van de geboorteregeling, be schouwingen van drs. Th. Beemer over moraal - th eologisch e aspecten dr. C. van Emde Boas over de ge boorteregeling als gezinsproblema- tiek. een college van dr. L. I. Swaab over de techniek van de geboortere geling. een beschouwing van de huisarts F. P. Wibaut over de vraag of de huisarts de eerst aangewezen adviseur is inzake geboorteregeling en diens collega dr. F. J. A. Huygen over de geboorteregeling in de prak tijk van een huisarts. Voorts sociologische voor drachten met betrekking tot het on derwerp door drs. C. E. Vervoort, dr. C. J. B. J. Trimbos en de huisarts W. Boissevain, en beschouwingen van prof. dr. A. Sikkel en prof. dr. J. Bastiaans resp. over de geboorte regeling in de medische opleiding en de psychiater als adviseur van de huisarts bij de geboorteregeling. Een forumdiscussie onder leiding van prof. Bastiaans besluit zaterdag de cursus. Cursusleiders zijn prof. dr. J. Bastiaans. prof dr. P. Muntendam en prof. dr. A .Sokkel, die ombeur- ten het voorzitterschap zullen bekle den. De cursus wordt gegeven in het Fysiologisch Laboratorium van het Academisch Ziekenhuis. Sterke groei De Boerhaavecursussèn hebben zich ontwikkeld uit een in 1951 door thans wijlen prof. dr. J. Mulder ont wikkeld initiatief. Nascholing als de ze werd nodig als gevolg van de enorme vlucht van de medische wetenschap en technieken in de oor logsjaren en direct daarna, toen ons land vrywel geisoleerd was van de rest van de wereld, maar tevens op grond van het feit, dat de weten schap en techniek zich zo snel ont wikkelen. dat de kennis van een af gestudeerd arts eigenlijk na vijf jaar al zover achter is geraakt en lacunes begint te vertonen, (jat hy zonder nascholing in een of andere vorm niet meer ten volle verantwoord zijn taak kan uitvoeren. Tien jaar geleden werd dit „pri vate enterprise" overgenomen door de medische faculteit, onder auspi ciën waarvan een steeds wassende stroom van cursussen gegeven wordt, tegenwoordig negen a tien per jaar. In 1957 bedroeg het aantal deelne mers in totaal 250, vorig jaar 1745. In totaal was het aantal deelnemers ln deze tien jaar 9815, wel een be wijs dat de cursussen in een behoef te voorzien. Nieuwe uitbouw De cursussen zijn bedoeld voor praktiserende artsen, zowel huisart sen als specialisten. Ook voor ande ren tracht de medische faculteit te Leiden mogelijkheden tot voortgezet onderwijs te scheppen. Een facul teitscommissie is reeds opgericht, die in nauw overleg met de Boerhaave- cursus-commissie cursussen organi seert op het terrein van de medisch- biologische onderzoekmethoden, welke in het by zonder zyn gericht op de voorlichting aan zuiver weten schappelijke medische onderzoekers. Het ligt in de lijn der verwachtin gen, dat het nu reeds bestreken ter rein van het medisch voortgezet on derwijs zal uitgroeien, zodat tenslot te een volledig post-academiaal on- derwys zal worden gerealiseerd. Voor de Leidse kantonrechter Een 28-jarige barkeeper uit Lei den stond gisteren voor de Leidse kantonrechter terecht, omdat hij met zijn auto het verkeer op Ryksweg 4 onder Sassenheim in gevaar had gebracht. Hy raakte plotseling in een slip en vloog vervolgens tegen een vangrail op. Verdachte gaf toe, dat hy twee glazen bier had gedronken. Hy zou echter absoluut niet dronken zyn ge weest. Ook ontkende hy 120 kilo ter per uur te hebben gereden. De officier, mr. J. A. J. v. d. Brug gen, was er van overtuigd dat het voorafgaand alcoholgebruik hier een rol heeft gespeeld. Met verwU- zing naar het feit, dat er jaariyka ruim vyftienduizend ongevallen op de weg gebeuren als gevolg van het gebruik van alcohol, vroeg hy zich t af, waarom toch steeds weer zo'n groot aantal automobilisten de leus „Geen alcohol bij snelverkeer" ne geert. De officier eiste een geldboete van f 200 subs. 40 dagen en de voor waardelijke intrekking van verdach- tes rijbevoegdheid voor de tijd van 6 maanden met een proeftijd van 2 Jaar. Verdachtes raadsman achtte het niet wettig en overtuigend bewe zen, dat zijn cliënt abnormaal hard had gereden en ook „minder be kwaam" was geweest zyn auto te be sturen. De kantonrechter, mr. W. de Ko ning, achtte het ten laste gelegde feit, t.w. het in gevaar brengen van het verkeer, wettig en overtuigend bewe zen. Daar ook hy van mening was, dat het biergebruik hier een belang- ryke rol had gespeeld vond hy een voelige straf noodzakelijk. Het vonnis luidde een geldboete van f100 subs. 20 dagen en onvoorwaardelijke intrekking van verdalchtes rijbe voegdheid voor de tyd van drie maanden. Dwars tegen de bezwarende ver klaringen van drie ooggetuigen in, hield een 35-jarige boekhandelaar uit Rynsburg staande, dat hy geen schuld had aan de botsing, die hem ten laste was gelegd. De botsing was ontstaan op het kruispunt Oude Rynsburgerweg—Rynzichtweg als gevolg van het feit, dat verdachte met zijn auto geen voorrang aan een van rechts komende auto ver leende. „Ik was al lang en breed het kruispunt voorby toen hy my van achteren aanreed", aldus verdachtes verweer. „Hy gaf geen voorrang", waren de getuigen unaniem van me ning. De officier kwam tot de conclusie dat verdachte nog even vóór die an dere auto langs had willen glippen. De ernst van het feit bracht hem tot een eis van f 75 subs. 15 dagen. De rechter vonniste conform. Een 18-jarige scheepstimmer man uit Rijnsburg moest zich ver antwoorden. omdat hy in december per bromfiets in zijn woonplaats een „stunt" had uitgehaald. Onbekend met het feit. dat twee rijkspolitie mannen per auto achter hem aan reden, was d e jongeman namelijk met een snelheid van cirCa 50 kilo meter per uur door Rynsburg gesto ven waarby hy diverse bochten had afgesneden en geen richting aange geven. De feiten stonden vast en verdach te had dan ook niets tot zyn ver dediging aan te voeren. De officier eiste een geldboete van f 75 subs. 15 dagen en een voor waardelijke ontzegging van het be sturen van een motorvoertuig voor de tyd van 6 maanden. De kantonrechter was tot de con clusie gekomen, dat verdachte met zyn bromfiets een ernstig gevaar op de weg betekende en hiervan dus enige tyd verwyderd diende te wor den. Hy vonniste met een geldboete van f 25 subs. 5 dagen en een onvoor- waardeiyke ontzegging van het be sturen van een motorvoertuig voor de tyd van 6 maanden. „Dank u wel heren", zei een voor de balie staande 42-jarige vee houder uit Voorhout. Hy had wel reden om dankbaar te zyn, want even te voren hoorde hy conform de els een ontslag van rechtsvervol ging uitspreken. De veehouder stond terecht, omdat hy in de avond op de openbare weg één van zyn varkens had laten „los- „Ik weet niet hoe dat beest uit de wei op de weg is kunnen komen, want de afrastering rond m'n wei met schrikdraad en al was perfect In orde", aldus verdachtes verweer. Daar een politieonderzoek, dat nog dezelfde avond plaats vond, inder daad had uitgewezen, dat de afraste ring volkomen intact was en de wyze waarop het varken zün „uit stapje" had kunnen bewerkstelligen volkomen onverklaarbaar bleek, kwam het rechtscollege tot de con clusie dat ontslag van rechtsvervol ging op zyn plaats was. Einduitvoering Leidse Muziekschool Vrydagavond 2 juni vindt in de aula van de Louise de Coligny-HLJ.S. de einduitvoering plaats van de Stichting Leidse Muziekschool, met medewerking van het Leids Jeugd- kamerorkest en het Accordeonorkest „Neerlandia" Uitgevoerd worden werken van Zil- cher, Giltay, Mozart, Von Weber, Brahms, Bach en Haydn.

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 3