LEIDSCH DAGBLAD MEER DAN 200 DODEN Nasser speelt riskant spel Minder huizen nu vrijgesteld JAMIN Rampzalige brand in groot Brussels warenhuis Hartverscheurende taferelen Golf van Akaba afgesloten NEDERLANDER IN VIETNAM GESNEUVELD KARPETTENHUIS K0SM0S-161 Schurft in Nederland Opgericht 1 maart 1860 DINSDAG 23 MEI 1967 No. 31283 Directeur: E. A. E. van Dishoeck Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN 12,55 per kwartaal, 4,19 per maand (btf vooruitbetaling)losse nummers ƒ0,25 Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie 21507 Nog voordat VN-leider Oe hant de gelegenheid heeft ehad president Nasser van igypte tot voorzichtigheid te lanen, heeft deze het riskante esluit genomen de handels- oute van Israël naar de Indi- che Oceaan af te snijden door sraëlische schepen, en schepen ie voor dit land strategische rodukten aanvoeren, te ver- ieder» via de Straat van Tiran de Golf van Akaba te varen. lij kon dit doen nu de VN-be- andstroepen de strategische posities an de vierhonderd meter brede raat aan de Egyptenaren hebben in. Oe Thant komt vanmid- ig in Cairo aan, maar in New York agen VN-delegaties zich af of het, idanks Oe Thants afwezigheid, niet hoogste tijd is de Veiligheidsraad tor een spoedzitting bijeen te roe- to. Het afsluiten van de Golf van is temeer een riskante zaak, de VS haar als een interna- toale vaarweg beschouwen en ndat Israël vroeger al eens heeft segd, dat het afsluiting van de golf WEERBERICHT Opklaringen Het KNMI in De Bilt verwacht to heden- tot morgenavond: Opklaringen maar aanvankelijk hier en daar een bui. Morgen 'tor op de dag weer toenemende Wolking mogeiyk gevolgd door ölge regen. Overwegend matige tod, aanvankelijk tussen west en "Idwest, later krimpend naar zuid tozelfde temperaturen als vandaag tots hogere. (Opgemaakt om 11.15 uur). 24 MEI tol op: 4.35 uur; onder: 20.39 uur. laan op: 22.14 uur; onder: 4.32 uur. Hoogwater te Katwijk aan Zee te M en 15.35 uur; laagwater te 11.23 23.48 uur. Dit nummer bestaat uit 18 pagina's als een oorlogsdaad zal beschouwen. Het Israëlische kabinet komt van daag in spoedzitting bijeen. De span ning in Israël is groot. Het Ameri kaanse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft Amerikanen, die plan nen hebben voor een bezoek aan het Midden-Oosten, geadviseerd deze uit te stellen, terwijl het degenen die in Egypte, Syrië, Jordanië en Israël vertoeven, de raad geeft deze landen zo snel mogelijk te verlaten. Premier Wilson van Engeland doet zijn best internationaal optreden te organiseren om het dreigende con flict in het Midden-Oosten af te wen den. Wilson voerde o.a. besprekingen met Koning Feisal van Saoedi-Ara- bië en met minister van Buiten landse Zaken Brown, die mogelijk later op de dag naar Moskou zou vliegen om de Russische medewer king te vragen. Britse functionaris sen zijn van oordeel, dat de afslui ting van de Golf van Akaba door Nasser de mogelijkheid van een ge wapend conflict dichterbij brengt. (Meer nieuws over het Mid den-Oosten op pagina 15). (Van onze Haagse correspondent De drie jaar geleden naar Amerika geëmigreerde 20 jarige Peter Boets uit de Westlandse gemeente Kwints- heul, is naar thans bekend is ge worden ruim een week geleden tij dens gevechten in Vietnam om het leven gekomen. Volgens een woord voerder van de Amerikaanse ambas sade in Den Haag, zou Peter Boets de enige Nederlander zijn geweest, die in Vietnam actief aan de strijd heeft deelgenomen. Drie jaar geleden vertrok de jon geman naar Californië. Kort daarop ging hij onder dienst, zonder dat hij echter al was genaturaliseerd t-ot Amerikaans staatsburger. Dat zou pas gebeuren, wanneer hij in het na jaar na-ar de V.S. zou terugkeren. Hij zal in Amerika worden begraven. De brandweerlieden stonden machteloos met hun nietige wa terstralen tegenover de immense vuurzee in het Brusselse waren huis. (ADVERTENTIE) W« brengen KAMERBREED TAPIJT o.a. Victoire Nylfrance - Bergoss - Desso - K.V.T. Esconyl - Hatema. HERENSINGEL 10—11—12 TEL. 26003 - LEIDEN b.g.g. 40368 De enorme brand, welke gistermiddag liet grote warenhuis 1'Innovation in de binnenstad van Brus sel beeft geteisterd, heeft naar men a's zeker aan neemt aan meer dan 200 personen, misschien wel aan 250 bet leven gekost. Onder ben bevind°n zich bezoekers, zowel als personeelsleden. Be^orië begint men zich er van bewust te worden, dat hier sprake is van een nationale remo. Hoegroot het dodencijfer precies is, is onmonelijk te schaf ten, gezien het grote aantal vermaten. Verondersteld wordt dat de meesten van hen zich onder de puinhopen van het totaal verwoeste gebouw bevinden. Tijdens de brand, maar ook daarna tijdens het zoeken naar overlevenden speelden zich hartverscheurend e taferelen af. De schade welk° de rampzaliqe brand veroorzaakte wordt op enige tientallen miljoenen geschat. Vanochtend probeerde de Brusselse brandweer met. bull dozers een weg te haven in de puinhopen, teneinde te zoekey naar s+off^kike overschotten. den. werden weggevoerd. Men sloeg de ruiten in en reed ze weg. of men liet ze slepen. Overigens heeft een van die auto's het leven gered van een verkoopster die uit het waren huis van de derde verdieping sprong. Haar val werd gebroken door het dak van de wagen. Koning Boudewijn van België loopt somber tussen de puinhopen na de brand. Heldhaftige reddmgs'HiOgmw'en De brand is gistermiddag omstreeks half twee uitgebroken in het waren huis, een comolex gebouwen van on geveer 150 bij 50 meter en zes ver diepingen hoog. Het ligt aan de Nieuwstraat, een drukke, ongeveer driekwart kilometer lange winkel straat in het hart van Brussel. In novation is een complex van oude en nieuwe panden ontstaan in de loop van de afgelopen halve eeuw. Het middendeel wordt gevormd door een grote lichtbal waarop alle verdiepin gen uitkomen. Ze zijn verbonden door smalle roltrappen in die lichthal. El ders in het gebouw zijn trappenhui zen waarin houten of stenen trappen zich wenden rondom een open licht schacht. In de loop van de jaren zijn er uiteraard ontelbare verbouwingen, wijzigingen en dergelijke geweest. Rondom half twee ontstond plotse ling op enige verdiepingen een enor me rookontwikkeling, kort daarop kwamen praktisch overal vlammen en rook te voorschijn. Hoeveel personen waren in het ge bouw aanwezig? Men weet het niet. Van de zijde van de directie werd het aantal personeelsleden op twee- Éi driehonderd geschat, hetgeen wei nig schijnt op een totaal van meer dan duizend. Men weet evenmin hoe veel bezoekers het warenhuis telde. Gemiddeld bevinden zich toch altijd wel een duizend klanten in het ge bouw. Bovendien wordt het restau rant des maandags om het middag uur nogal veel bezocht. Er moet reeds direct na het uitbre ken van de brand paniek zijn ont staan. Iedereen probeerde de uitgan gen te bereiken. Ooggetuigen hebben verteld hoe zij hebben gezien dat mensen elkaar onder de voet liepen, hoe anderen door de rook werden be vangen, hoe een brandend plafond op de tweede verdieping op verkoops ters en klanten viel. Er is direct alarm gegeven en na een paar minuten waren reeds de eerste brandweerauto's ter plaatse. Zij hadden moeite zich een weg te banen door het drukke verkeer, dat al spoeddg ontaardde. De eerste zorg van de brandweer en politie was zo veel mogelijk mensen te helpen het gebouw te verlaten. Er zijn helden daden verricht door mannen die faluwgevallen vrouwen en kinderen naar buiten droegen. Inmiddels ble ken anderen op het dak te zijn ge vlucht op de balkons en terrassen. Mensen sprongen uit de vensters en sloegen te pletter op de straatstenen. Anderen konden zich via de vang zeilen van de brandweer redden of zij werden met ladders en touwen van de daken gehaald. De paniek en de chaos waren algemeen. Daarbij dron gen duizenden nieuwsgierigen te voet en per auto rondom het gebouw sa men en zij belemmerden de reddings werken. Daarin werd door de politie snel verbetering gebracht. Het ver keer werd in een straal van ongeveer een halve kilometer rondom het ge bouw verboden. Auto's die in de buurt van het warenhuis geparkeerd ston- Vervolg op pag. 2 Huurverhoging op 1 juli De Russen hebben gisteren, naar het persbureau Tass meldt, een nieu we onbemande Kosmos-satelliet ge lanceerd, him 161ste. Vorige week woensdag waren er twee in de ruim te gebracht. (Van onze Haagse correspondent) Belangrijk minder huizen zullen worden vrijgesteld van de huurver hoging per 1 juli dan bij de laatste algemene huurverhoging, die 1 janu ari van het vorig jaar is ingegaan. Ditmaal zullen ook de woningen, die na 1956 zijn gereedgekomen tien pro cent duurder worden. Slechts de hui zen van de laatste jaren (opgeleverd in 1961 of latere jaren) zullen in het algemeen buiten de verhoging vallen. De percentages van de huurverho ging zullen worden gebaseerd op de thans geldende huren en dus niet zoals wel werd aangenomen op de huurprijzen van vóór de „eerste tran che" van deze huurverhoging. Al zijn er nogal wat uitzonderingen op de tien procent van de huurverho ging, zoveel verwarring als de vorige keer behoeft er niet te ontstaan. Ieder, die begin vorig jaar méér ging betalen, betaalt nu ook meer. Het enige verschil is, dat meer wo ningen ruwweg de 300.000 wonin gen, die zijn gebouwd in de jaren 1957, 1958, 1959 en 1960 uurder worden. Uitzonderingen Volgens de bekende uitzonderings regels van de eerste tranche van de huurverhoging zullen ook nu de aller' oudste woningen vrijgesteld zijn van huurverhoging. Dit betreft huizen die vóór 1921 zijn gebouwd en waarvan de huur niet meer dan 75 gulden be draagt (voor de lagere gemeenteklas sen ls dit 70 en 60 gulden per maand) Voor de oudere woningen, die hogere huren hebben geldt de verhoging van tien procent. Voor de huizen, gebouwd tussen 1921 en 5 mei 1945, geldt een gedif- ferentieërde huurverhoging. Is de huur nu minder dan 75 gulden, dan ls de verhoging 7,5 pet. Is de huur hoger dan 75 gulden maar minder dan 135 gulden dan is de verhoging 10 procent. Is de huur hoger dan 135 gulden per maand, dan wordt de ver hoging 15 procent. Voor woningen, gebouwd na de oorlog en vóór 1961. geldt weer 10 (Van onze correspondent) De geneeskundig inspecteur van de dienst volksgezondheid in Den Bosch heeft alle artsen in Noord-Brabant per brief gewezen op het voorkomen van schurft in die provincie. Hij be veelt de artsen aan de bestrijding van die ziekte krachtig zo nodig in samenwerking met dierenartsen aan te pakken. „Het aantal gevallen van schurft is niet verontrustend. Maar we dachten dat de ziekte na wereldoorlog II volledig was uitge bannen", aldus de geneeskundig in specteur in Den Bosch. De schurft moest op grote schaal bestreden worden, toen In 1945 door gebrek aan voldoende water en zeep hele streken door de ziekte waren besmet. Behalve in Noord-Brabant is schurft ook al geconstateerd in Gro ningen. De besmettingshaard wordt niet gezocht in vervuiling, doch eer der door contact met dieren, die aan schurft lijden. Enorme zwarte rookwolken stegen op van het warenhuis l'In- novation en verduisterden de Brusselse binnenstad. AMSTERDAM PRAAT (Van onze parlementaire redactie) De Amsterdamse gemeenteraad mag meepraten by de keuze van de nieuwe burgemeester en de nieuwe burgemeester zal zyn politiebeleid wel laten bespreken door de gemeen teraad. Dat zyn kort samengevat de eni ge concrete resultaten van het lau we debat, dat zich gisteren byna tien uur lang in de Tweede Kamer voortsleepte. Dit meepraten is byna revolutionair, al viel het in het debat bijna niet op. De bespreking van het politiebeleid is gewoonte in heel wat gemeenteraden maar in Amster dam niet. En daarom is ook dit twee de punt een beetje revolutionair. Voor het overige heeft het debat niets bijzonders voortgebracht of het moest zijn, dat naast alle andere beklaagden in de Amsterdamse kwes tie nu ook de leden van de commis- sie-Enschede allengs in het verdach tenbankje werden geduwd. Byna nie mand was erg gelukkig met de ma nier waarop de commissie heeft ge werkt: een karrevracht met verho ren maar geen conclusies. De be windslieden De Jong, Beernink en Polak hebben zich goed geweerd in het debat, waarop wy op pag 6 uit voeriger terugkomen. (op pag. 6 vindt men tevens een openhartig gesprek met mevrouw Van Hall). ADVERTENTIE haagse Hopjes niet duur wel heerlijk ($uc/ Rietje Tacke, het l3-]ar\ge dochtertje van de filiaalchef van een stomerij, deed de vondst van haar leven. Rietje, die vader in de vrije tijd in de winkel helpt nam een pantalon in ontvangst, welke gestoomd moest worden Met een routinegebaar contro leerde zij de zakken. Tot haar grote verbazing kwamen er 33 briefjes van 1.000 gulden uit... eutvö Toen HH. MM. de Koning en de Koningin, met prins Alexander, Zondag de Waal- sche Kerk verlieten, werd hun een verzoekschrift aan- geboden door eene vrouw, wier man om veediefstal tot 10 jaren tuchthuisstraf was veroordeeld. Gisteren zijn alhier door de politie aangehouden de gebroeders Joh. en Hendr van T. beiden sjouwerswe gens diefstal. Van deze fa milie zitten op het oogenblik in het huis van bewaring al hier, vader,moeder en drie zoons.

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 1