LEIDSCH life DAGBLAD „Aan de moest einde komen Rusland wil vrede in Midden-Oosten Familiedrama in Heemstede O PREMIER DE JONG IN DE KAMER OVER ONTSLAG MR. G. VAN HALL geheh Beslissing Mn kabinet K. V.P. - kamerleden willen verhoging ontwikkelingshulp Moskou verzekert Ver. Staten Fischer in hospitaal Paniek in Brussels warenhuis (9uc/ teuwo Opgericht 1 maart 1860 MAANDAG 22 MEI 1967 No. 31282 Directeur: E. A. E. van Dishoeck DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57053 Hoofdredacteur: J. Brouwer ƒ12,55 per kwartaal, ƒ4,19 per maand (by vooruitbetaling), losse nummers ƒ0,25 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie 21507 (Van onze parlementaire redacteur) Het kabinet-De Jong heeft met het ontslag van burgemeester Van Hall per 1 juli de steeds toenemende onzekerheid in de hoofdstad zo snel mogelijk willen beëindigen. „Aan de bestaan- gezagscrisis moest zo snel mogelijk een eind worden ge maakt", aldus premier De Jong vanmiddag in de Tweede Ka lmer. De beslissing inzake het ongevraagd eervol ontslag voor mr. Van Hall viel in de kabinktsv erg ader ing van 5 mei. Mr. Van Hall vernam beslissing op 9 mei. Hijzelf wilde pas aan het eind van het laar en na publikatie van de beide rapporten-Enschede ontslag vragen. Hij Wiep zich onder meer op de commissie-Enschede, die zich afvroeg of het voor alle betrokkenen niet beter zou zijn met het ontslag te machten tot het 2e rappprt ter beschikking zou komen. Dit tweede rapport is omstreeks 15 mei aan de regering uitgebracht, maar is nog niet gepubliceerd. gewoon zware eisen van bestuurs kracht" stelt aan de burgemeester. Een oplossing is alleen mogeiyk als de burgemeester het algemene ver trouwen geniet ook in zyn beleid ten aanzien van de openbare orde. „Daarbij komt nog", aldus de heer De Jong, „Dat het kabinet rekening moest houden met de mogelijkheid, dat in de komende zomermaanden de toestand in Amsterdam niet tot ont spanning zou leiden". Na nauwgezette bestudering is het kabinet tot de SEi Premier De Jong legde er vanmid- üj in zijn verklaring aan het be- (in van het debat over het ontslag mr. Van Hall de nadruk op dat IA beslissing een besluit is van het We kabinet. Hy wees erop dat de mAiBïilnke situatie in Amsterdam „on- e'1 Strauss tegen De Gaulle De Westduitse minister van Finan- i gejën Strauss, die als een Duitse 2laullist beschouwd wordt, heeft bisteren verklaard dat het een „tra edie" zou zijn om Groot-Brittannië uiten de EEG te houden. Hij drong aan onverwijld de onder- andelingen met Groot-Brittannië te m i eginnen. Strauss legde deze ver- laring af op een conferentie in Lin- van christelijke politicil uit test-Duitsland, Oostenrijk, Zwitser- )d en Liechtenstein. Frankrijk alleen, aldus Strauss, is !et sterk genoeg om zijn doeleinden bereiken. Hij herinnerde eraan, st Parijs dit ervaren had in zijn nderhandelingen met Moskou. De luropese landen, zo betoogde hij, linnen .slechts hun invloed merk- lar maken door zich economisch, letenschappelijk, militair en politiek verenigen. Strauss gaf zijn steun m de Atlantische alliantie. Maar de iAVO, zo zei hij, kan niet op lechts één zuil rusten, doch heeft Is tweede zuil een verenigde Euro- IJBjiese krijgsmacht nodig. Hij vond niet eerlijk dat 300 miljoen Eu- zich laten verdedigen door miljoen Amerikanen, opdat zij hoeven sidderen voor 200 mil- Russen (ADVERTENTIE) EERBERICHT Weinig verandering in temperatuur KNMI in De Bilt verwacht heden- tot morgenavond: Ver- bewolking met plaatselijk buien. tot krachtig wind tussen en zuidwest. temperaturen als van- of iets lagere. (Opgemaakt om 11.15 uur) 23 MEI Zon op4.36 uuronder20.38 uur op: 20.45 uur: onder: 4.06 uur te Katwijk te 2.19 en uur, laagwater te 10.33 en 23.01 overtuiging gekomen dat mr. Van Hall niet meer voldoende vertrouwen genoot. Deze overtuiging werd beves tigd door het eerste rapport van de eommissie-Enschede. Mr. Van Hall eta de commissaris van de Koningin ontvingen gelijktijdig ter vertrouwe lijke kennisneming een exemplaar van het rapport. Aan mr. Van Hall werd hierbij een uitnodiging gevoegd voor een gesprek op 9 mei met de premier, de minister van Binnen landse Zaken en de minister van Justitie. „Uitdrukkelijk wil ik verklaren", zo zei de heer De Jong, „dat het huidige kabinet in de gegevens van het rap port wellicht op zichzelf thans geen aanleiding meer zouden hebben ge vonden om op de burgemeester een beroep te doen zijn functie ter be schikking te stellen". Maar de publikatie van het rap port zou de positie van de burge meester bemoeiiyken en het vertrou wen in zyn beleid inzake de open bare orlde nog verder aantasten. Daarom vond het kabinet het nood- zakeiyk voor de publikatie het heen gaan van mr. Van Hall te vezekeren. (Van onze parlementaire redacteur) Een deel van de K.V.P.-fractie in de Tweede Kamer wil een aanmer kelijke verhoging van de ontwikke lingshulp, aldus het fractielid mr. J. A. Mommersteeg op de zaterdag in Den Bosch gehouden partyraad van de KVP. De ontwikkelingshulp be draagt nu 450 miljoen gulden per jaar. Volgens de heer Mommersteeg is er een stnoming in de fractie, die dit bedrag aanmerkelyk wil verho gen en daarby niet wil afwachten, wat de regering doet, maar zelfs voorstellen voorbereid. De heer Mommersteeg liet door schemeren, dat gedacht wordt aan verlaging van de defensiegelden ten behoeve van uitbreiding van de ont wikkelingshulp. De defensieuitgaven zijn voor ons niet onaantastbaar, zei hy. De heer Mommersteeg en zijn me destanders in de fractie willen de structurele aanpak, die ook tot uiting komt in de vorig jaar ingediende nota-Bot, verbeteren waardoor on der meer een internationale pro grammering van de ontwikkelings hulp mogelijk wordt. De partijraad van de KVP heeft zich zaterdag vrijwel zonder kritiek geschaard achter het beleid van de fractie tijdens de jongste poliieke gebeurtenissen. De critici vonden weinig gehoor. Enkelen maakten zich ongerust over de KVP. „De partij lijkt wel een toverbal", zei een van hen. „Zij verandert van kleur en wordt steeds kleiner". noemde hij 31 december 1967 en na publikatie van het eerste interim- rapport, al kon hij een iets eerdere datum ook wel aanvaarden. De ministers Beernink en Polak maakten tegen een lange termijn echter ernstig bezwaar en hielden vast aan ontslag voor de publikatie van het rapport, bijvoorbeeld per 1 juli 1967. De beide ministers meen den, dat een snel ontslag ook voor de burgemeester zo bevredigend mo gelijk zou zijn. In de ministerraad werd besloten nogmaals aandrang op mr. Van Hall uit te oefenen. Zou dat zonder resul taat blijven dan werden de ministers gemachtigd ontslag te Verlenen. Mr. Van Hall bleef echter op zijn stand punt staan. Eerst het tweede rapport dan pas ontslag. De regering hield eveneens voet bij stuk. De ministers lieten mr. Van Hall het besluit van het kabinet weten. Hij wilde eerst met zijn wethouders spreken. Na dat gesprek belde Amsterdams eerste burger minister Beernink op om mee te delen, dat hij geen ontslag zou vra gen. Toen werd het communiqué ge publiceerd met de mededeling dat mr. Van Hall werd voorgedragen voor eervol ontslag. Dat werd 13 mei ver leend. Mr. Van Hall is een periodieke uitkering, toegekend ten bedrage van zijn laatst genoten bezoldiging. Premier De Jong hoopt, dat er spoedig een nieuwe burgemeester kan worden gevonden, die met een nieuw beleid orde en rust in Amster dam zal doen terugkeren. „Het kabinet, heeft het zyn plicht geoordeeld, ondanks de waardering, die voor de heer Van Hall bestaat en ondanks zyn wens het ontslag nog enige maanden uit te stellen door het verlenen van dit onslag er toe by te dragen dat een nieuw beleid zo spoedig mogelyk kan worden ge vormd", aldus premier De Jong. (Zitting duurt voort) Twee doelen en twee zwaar gewonden Een 44-jarige ingenieur uit Heemstede heeft vanmorgen om half zeven kennelijk in een vlaag van verstandsver bijstering zijn 4-jarig doch- De Sowjet-Unie heeft de Ver. Staten verzekerd, dat zij er Thant waarschuwde de Veiligheids belang bij heeft, dat de vrede in het Midden-Oosten in stand wordt gehouden en dat er met name geen oorlog tussen Egypte en Israël uitbreekt. Dit hebben functionarissen van het Ameri kaanse departement van Buitenlandse Zaken verklaard. Van een gerucht, dat president Johnson een beroep zou hebben ge daan op de Russische leiders om een gemeenschappelijke actie te voeren teneinde te voorkomen dat het conflict tot een uit barsting komt, is geen enkele bevestiging te verkrijgen. Terwijl langs de Israëlische gren- i Naties naar Cairo vliegen om in een zen steeds meer troepen dreigend gesprek met Nasser te trachten de worden samengetrokken, zal Oe spanning in het Midden-Oosten te Thant, secretaris-generaal der Ver. verminderen. raad, dat de toestand dreigender is dan tydens Suez-crisis in '56. Als bei de partyen een reeks plaatselijke cri ses voorzien, welke gemakkelijk tot een zwaar conflict kunnen uitgroei- uffis 'It nummer bestaat uit 16 pagina's De secretaris-generaal heeft de Raad echter nog niet bijeengeroepen. Engeland pleegt druk overleg met de regeringen van andere landen na het besluit van Thant tot terugtrek king van de V.N.-vredesmacht van Egyptisch gebied. De Britse regering zou over dit besluit zeer teleurgesteld zijn geweest. Tot dusver is het rustig langs de grenzen rondom Israël, ofschoon de spanning groot is. Egypte concentreerde troepen in Sjarm el Sjei, aan de Golf van Aka- ba, de enige toegang tot de Rode Zee van Israël, en begon als gevolg van de totale mobilisatie reservisten naar hun kampen te sturen. Israël heeft verklaard, dat afgren deling van de toegang tot de Rode Zee via de havenstad Eilat met oor log beantwoord zou worden. Libanon deelde mee, dat troepen naar de noordgrens van Israël wer den gezonden. Irak zal de Egyptische militaire op bouw met eennheden steunen. Syrië zond al eerder troepen naar de Isra ëlische noordoostgrens, terwijl Egyp te zijn troepen in de Sinaiwoestijn in het zuidwesten samentrok. In Amman heeft Koning Hoessein de Jordaanse regering opdracht ge geven alle voorzorgsmaatregelen te treffen om een noodtoestand net hoofd te bieden. De Raad van de Arabische Liga heeft besloten, dat agressie tegen één Arabische staat zou worden be schouwd als een aanval tegen alle Arabische staten. Vervolg op pag. 2 I Israël is op alles voorbereid nu de Arabische landen troepen rondom zijn grenzen hebben sa mengetrokken. Ergens in het zui den van Israël vindt een voort durende training plaats. tertje gedood, zijn vrouw en 20-jarige zoon ernstig ge wond en tenslotte de hand aan zichzelf geslagen. Een zoon van 16 jaar zag kans het huis, waarin het familie drama zich afspeelde, te ontvluchten. Op zijn hulpgeroep kwamen de bu ren aansnellen, de onmiddellijk de politie waarschuwden. De ge vluchte jongen, die totaal over stuur is, kan nog niet door de poli tie worden gehoord. Het bleek, dat de man, die werkte in een laboratorium van de Shell in A'dam, zijn gezin met een scherp voorwerp in de hals had aange vallen. De vrouw lag zwaargewond in bed, de man werd dood in opening van de slaapkamer a: getroffen, het 4-jarig dochtertje lag eveneens dood in bed, terwyl de 20-jarige zoon, die in Leiden stu deert, hevig bloedend in zijn slaapkamer werd gevonden. De beide gewonden werden naar het Grote Gasthuis in Haarlem over gebracht. Voor de zoon bestaar re delijke kans dat hij het overleefd. De vrouw verkeert in zeer zorg wekkende toestand. Het onderzoek naar de achtergronden van het drama is nog in volle gang. (Van onze Bredase correspondent) Frank Fischer, een van de drie Duit se oorlogsmisdadigers, die nog in de Bredase strafgevangenis verblijven, is in het ziekenhuis opgenomen. Om ontvluchtingsrisico's te vermij den is hij overgebracht naar het gevangenishospitaal in Vught. Wat Fischer mankeert is niet bekendge maakt. Volgens een woordvoerder van het ministerie van Justitie gaat het om een lichte medische behandeling en heeft men geen idee hoe lang deze zal duren. Fischer is een van de leden van het Judenreferat. In die hoedanigheid werkte hij mee aan de deportatie van vele duizenden joodse Neder landers. Ook heeft hij vele slacht offers *wreed mishandeld. In de 3redase koepel heeft hij gezel schap van de Amersfoortse kamp beul Kofalla en Aus der Fünten. ïrischer werd na de oorlog ter dood veroordeeld. Naderhand werd zyn straf gewijzigd in levenslang. De vierde zich tot voor kort in Neder landse gevangenschap bevindende oorlogsmisdadiger. Willy Lages. is zöals men weet vorig jaar niet teruggekeerd van een drie maandelijks verblijf in de bonds republiek. De opschorting van zijn levenslange gevangenisstraf was hem verleend in verband met zijn slechte gezondheid. Het is vandaag Buisjesdag. De haringvloot is vanmorgen vroeg naar de visgronden vertrok ken. Op jacht naar het goud van 'de zee. Aan deze Buisjesdag ging Vlaggetjesdag vooraf. Het feest werd gevierd in Scheveningen. In de havens, die feestelijk waren versierd met nationale en Haagse gemeentevlaggen, lagen de gepa- voiseerde schepen. Ze trokken za terdag en zondag veel bekijks. Er waren tal van evenementen geor ganiseerd, waaraan ook Katwij- kers medewerking verleenden, on der andere leerlingen van de Kat- wijkse visserij school, die zich be kwame roeiers toonden en de Chr. Muziekvereniging „U.N.I.", die een concert gaf op de Promenade en daarna de winnaars van de Pro- duktschapsprijzen begeleidde van het Kurhaushotel naar de le Bin nenhaven, waar de Produkt- schapswimpel op de Sch. 4 „Elisa beth" werd gehesen. (Foto Leidsch Dagblad). In de Brusselse binnenstad is vanmiddag een brand uitgebro ken in een groot warenhuis. Het is het warenhuis „F In novation" in de Rue neuve. Volgens de eerste berichten ziin dertien personen om het leven gekomen. Een aantal an dere personen zou nog in het brandende gebouw zün inge sloten. Nadere biizonderheden ont breken. ADVERTENTIE Uit het Leidsch Dagblad van 21 Mei 1867: J Vrijdag a.s. zal door H H. i Studenten aan de dames, die de scherpschuttersvereeni- ging een banier hebben ge schonken, een bal op Zomer- zorg worden aangeboden. Een kip te Zwolle heeft een ei te voorschijn ge bracht, dat geel gekleurd en schoon gemarmerd is. Onder een vergrootglas ontdekte men op de schaal een soort van boschachtig landschap ietwat gelijkend op de dage- lijksche omgeving van de i kip.

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 1