Bommen op Hanoi DAGBLAD Brandje oorzaak van oproei in Veenhuizen 1: OVERAL WINNAARS IN DE (Ësso) TIJGER JACHT! betroffen Bang Brand in Heveadorp: 2 miljoen schade Ruim vijf miljoen voor ,Eten voor India5 VANG EN WIN! (Sue/ anval op elektriciteitscentrale nog geen twee km van centrum Amerikaanse gevechtsbommenwerpers hebb en gisteren voor de eerste maal een bombarde- uit uitgevoerd binnen de stadsgrenzen van Ha noi. Zij deden een aanval op een elektriciteits- itrale, die 1,7 kilometer van het stadscentrum ligt. Dit deelde een militaire woordvoerder in fon mee. jdens de actie schoten zij vier Noordvietnamese Mig-jagers neer verloren zelf vijf toestellen, aldus een communiqué. Het ivas de te maal, dat deze centrale het doelwit van aanvallen was. Zij le- stroom aan de stad en aan daar gelegen militaire complexen, zo dicht hij het stadscentrum gelegen doel was nog niet eerder de Amerikanen aangevallen. correspondent van het Russi- persbureau Tass in Hanoi heeft «ld dat de Amerikanen gisteren cheidene bombardementen heb- uitgevoerd op de Noordvietna- hoofdstad. Talrijke burgers wa- emstig getroffen door rondvlie- ie splinters van een op enkele its van de grond ontploffende te-raket. Zeven toestellen zou- neergehaald. Eén ervan ite vlakbij de diplomatenwijk jen in de stad neer. De piloot aan zijn parachute in een it neer. Hij was zwaar gewond, een bombardement op 30 km ten en van Hanoi waren gisteren ens de Tass-correspondent veel >n gevallen. teiisivering lid-Vietnam en de Verenigde en hebben met de inval in het ■Ijjke deel van de gedemilitari- zone tussen Noord- en Zuid- ■am en de luchtaanval op Hanoi het doel dichter dan ooit bij adscentrum was gelegen twee [rijke stappen in de intensive- an de militaire actie genomen, ministerie van Buitenlandse Za- In Washington deelde vrijdag dat de aanval op vijandelijke Ingen in de gedemilitariseerde „een louter defensieve maatre- betrof en in geen enkel opzicht invasie in Noord-Vietnam in- It. j inval geschiedde donderdag en- uren nadat de tegenstander gro- chade had aangericht bij de be eting van het Amerikaanse ma- erscommando en een radar rum in het noorden van Zuid- nam. Volgens een Amerikaanse rdvoerder leek het erop dat de vallers de doelen precies wisten ggen. an het binnenvallen van de zone periode van hevige gevechten ten zuiden ervan voorafgegaan, beide zijden werden zware ver liezen geleden bij de strijd om enkele strategische heuvels die, volgens de Amerikanen, infiltratiewegen be strijken. De Amerikaanse inlichtin gendienst had gezegd over gegevens te beschikken waaruit bleek dat in april 40.000 Noordvietnamezen waren samengetrokken in het noordelijke deel van de bufferzone en dat pal ten noorden daarvan nog eens zo'n aantal militairen in gereedheid werd gehouden voor een mogelijk massaal Geen keus" De woordvoerder van het „State Department" zei gisteren dat de Ver enigde Staten „geen keus" hadden daar ook in het zuiden van de zone zeker twee Noordvietnamese regi menten waren gelegerd voor aan vallen op Zuid-Vietnam. Gisteren werd gemeld dat by ge vechten reeds 136 Noordvietnamezen waren gedood en 84 gevangen geno men. Van Amerikaanse of Zuidviet- namese verliezen werd nog geen mel ding gemaakt. De bufferzone werd onder het Ge- neefse akkoord van 1954 ingesteld en was verdeeld in twee zones met een breedte van elk 10 kilometer ten noorden en zuiden van de natuurlij ke scheidslijn de rivier Ben Hai. Ongeveer 2000 anti-Amerikaanse demonstranten hebben gisteravond voor het gebouw van de Italiaanse regering in Rome geprotesteerd te gen het binnentrekken door Ameri kaanse troepen in dè gedemilitari seerde zone. De betogers zwaaiden met fakkels en trachtten daarna de ambassade van de VS te bereiken die echter door de politie met auto- bussen was afgezet. De drie voorzitters van het Inter nationale Rode Kruis in Genève hebben gisteren tot alle partijen in de kwestie-Vietnam een oproep ge richt waarin zy aandringen op een algehele wapenstilstand om een ein de te maken aan het lijden van de burgerbevolking van Noord- en Zuid-Vietnam. Orde met traangas hersteld Vernielingen in kerk emielingen door jongelui zyn er oorzaak van, dat er in de Deven- parochiekerk van Maria Koningin Be tijd geen godsdienstige oefe gen zullen worden gehouden. On- ioende bewaking in de vakantie- iode van de pastoor heeft het de gelui gemakkelijk gemaakt de kerk aen te dringen en vernielingen ite richten. Ruim honderd kaar zijn hierbij in mootjes gebroken door de kerk verspreid. Er is rij- 1 ijk met wijwater gesprenkeld waar- ir enig houtwerk werd beschadigd, boven op het koor waren de spo- ivan de indringers zichtbaar. 'EERBERICHT Ipklaringen k afgelopen nacht passeerde u frontale storing ons land het- w vrijwel overal wat regen Kht. De meeste neerslag viel in t noorden van Nederland, na- tijk 3 tot 5 mm. Achter de sto- 9 ruimde de wind naar zuid- st tot west en stroomde onsta- <le lucht Westeuropa binnen, t front, dat nu over Duitsland henemarken oostioaarts weg- 'kt behoort hij een depressie die het zeegebied ten zuiden IJsland is aangekomen en ti nu langzaam verder naar ktland verplaatst. Een rand- uring ervan zal in hoofdzaak inacht enkele buien brengen, togen wordt dan weer een wis- fende bewolking verwacht met kle opklaringen en op de mees- Vlaatsen droog weer. De mid- Wemperaturen zullen iets ho- r worden, aldus het weerover- tit van het K.N.M.I. van 10 uur 21 MEI Zon op: 4.39 uur; onder 20.35 uur. fcn op: 17.38 uur; onder 3.32 uur. "Ogwater te Katwijk 0.47 en 13.15 T; laagwater te 8.55 en 21.33 uur. ft nummer bestaat uit 20 pagina's (Van onze Groningse correspondent) In de gevangenis Esserheem in Veenhuizen hebben zich donderdagavond onder een deel van de ongeveer 180 ge detineerden ongeregeldheden voorgedaan, welke met traan gas moesten worden onder drukt. Mr. C. Lijesen, hoofddirec teur van de strafgestichten in Veenhuizen, gaf ons de volgen de lezing over de opstand: „Vorige week donderdag brak in de linnenkamer van Esserheem een brandje uit, hetgeen vermoedelijk de oorzaak van de onrust is geweest. Hoewel het vuur weinig schade aan richtte, deed het onder een deel van de gevangenen een zekere mate van ongerustheid ontstaan over de veilig heid tijdens de insluiting 's nachts. Esserheem is n.l. een van de weinige gevangenissen waar de gedetineer den de nacht niet in een cel door brengen maar in slaapzalen met kooien. Ze waren bang, dat ze in ge val van brand, niet tydig uit hun kooien gehaald konden worden", al dus mr. Lijesen. Tot zondag bleef die ongerustheid smeulen. Toen 's avonds tegen half elf een van de gedetineerden in ademnood geraakte hij had 's mid dags meegedaan aan een voetbal toernooi van de drie gevangenissen in Veenhuizen laaide het vuur van onrust echter in volle hevigheid op. Eén van de bewakers vertrok ijlings om de sleutel van de slaapzaal te ha len en waarschuwde een dokter. Het duurde naar de zin van de gedeti neerden evenwel te lang voor er hulp kwam voor hun kamergenoot. Eén van de 37 mannen forceerde de deur van zijn kooi en snelde naar. zijn vriend om hem te helpen. Nadat de patiënt was afgevoerd en de adjunct directeur de onrustig geworden ge detineerden had toegesproken ging men naar bed. Ongeveer een kwar tier bleef men onder de dekens. Toen werd mr. Lijesen meegedeeld dat het bijzonder onrustig dreigde te worden. Bij mijn komst bleek, dat de 37 gedetineerden de deuren van hun kooien hadden opengebroken. Daar op heb ik hen toegesproken. Ze zei den, dat ze bang waren", aldus de hoofddirecteur. „Ik had niet de in- j druk. dat de gevangenen moedwillig I drukte hadden gemaakt. Ze hadden elkaar wel aangestoken. Toen ik zei, I dat ze rustig naar bed moesten gaan. nadat enkelen wat water hadden ge- dronken, dat werkte nogal kalme-1 rend, is men gaan slapen." Weer onrust Dinsdag, woensdag en donderdag was het rustig in Esserheem. Tot j 's avonds ongeveer zes uur. Toen be- 1 gon de onrust weer. De gevangenen maakten op niet mis te verstane wyze kenbaar niet langer genoegen te nemen met hun slaapkooien Zes mannen „zij be- j dierven de sfeer helemaal', aldus de heer Lijesen werden uit de zaal gehaald om naar het cellengebouw I te worden gebracht. Nog dreigender werd de houding van de gedetineer den, toen een van hen weigerde mee te gaan naar de cel. Tegen bedtijd, om half tien, vertikten de gevange nen het te gaan slapen. De heer Lyesen: „Ze wilden direc teur Verhey spreken. Dat ging echter niet. Wel werd toegestaan, dat een delegatie met hem zou gaan praten, maar daar wilde men niet van we ten. Ze eisten dat eerst de zes ge vangenen teruggehaald zouden wor den. Zou dat niet gebeuren dan zou de boel kort en klein geslagen wor den. De dreiging werd daarop om gezet in daden. Ruiten, spiegels, kas ten en toiletpotten werden kapotge slagen. Enkele tafel- en stoelpoten sneuvelden. Gestraft Omdat men niet was opgewassen tegen een kleine 40 gewelddadig op tredende gedetineerden werd de ge- stichtswacht gewaarschuwd. „Die heeft zonder wapens, maar wel met Deze jongedame is uitverko ren tot Miss Vakantie Internatio naal 1967. Zij luistert naar de naam Nouhad Cabbabe en is een secretaresse uit de Libanon. De verkiezing had plaats op de in ternationale beurs voor toerisme in de Franse hoofdstad. behulp van traangasgranaten, de orde hersteld en de 37 mannen over gebracht naar het cellengebouw", zegt mr. Lyesen. Zestien van de 37 gede tineerden zijn gisteren verhuisd naar diverse gevangenissen in ons land. Drie anderen volgen vandaag. De rest van de mannen is disciplinair ge straft met 4 weken celstraf. Het is nu weer rustig. Het feit, dat drie gedetineerden er dinsdag in slaagden uit Esserheem te ontsnappen, noemde de heer Lyesen een „normale klassieke kwestie". (Van onze Arnhemse correspondent) Door een geweldige brand in de polyether-afdeling van de NV Rub berfabriek „Hevea" (een doch termaatschappij van Vredestein) Heveadorp is gistermiddag voor :uim 2 miljoen gulden schade aangericht. Om 1 minuut over half 2 sprong een vonk, afkomstig van een lasap paraat of snijbrander in een hoe veelheid kunststofschuim. Binnen een half uur brandde de hele afde ling waar het schuimplastic wordt gemaakt, als een fakkel. Enkele uren later stonden van het twee verdie pingen hoge gebouw alleen nog maar de muren overeind. Aan blussen viel niet te denken. De brandweerkorp sen uit Oosterbeek, Heelsum, Door- wigth, Renkum, Arnhem en Wolfhe- ze bij elkaar bijna honderd man sterk hadden de handen vol de andere fabrieksgebouwen, waar eveneens zeer brandbare produkten worden gemaakt, te sparen. Hoewel de hele produktie-afdeling van schuimplastic verloren is ge gaan, zal volgens directeur mr. Kolf- Op de girorekening 100200 heeft de stichting „Eten voor India" tot heden f 732.000,ontvangen, zodat met de gemelde ontvangsten ad f 3,720.000,in kerken en gemeentehuizen van zaterdag 13 mei de stand van de actie thans f 4.450.000— is. De Brandpunt tv-uitzending van 31 opwaartse richting worden verwacht maart bracht f710.000 op de giro rekening en in totaal kan de stich ting dus op dit moment beschikken over f 5.160.000. Dit is nog geen eind bedrag, omdat o.m. nog correcties in op de meldingen van 13 mei van kerken en gemeentehuizen. Het vrachtschip A. J. P. Prya van een Indische rederij in Calcutta, zo juist op een werf in Emden afge bouwd, neemt zaterdag 20 mei lig plaats in Rotterdam om 7.000 ton tarwe te laden met bestemming Ma dras. Dit is de eerste voedselzending, gefinancierd uit de opbrengst van de actie „Eten voor India" van za terdag 13 mei. Zoals bekend is reeds in naart 2200 ton ryst en 300 ton tarwe met een totale waarde van f 1.500.000 naar India verscheept. Zeer binnenkort zal een tweede tarwezending plaats hebben. Inmid dels heeft de stichting „Eten voor India" contacten gelegd om partyen, o.a. melkpoeder, per eerste gelegen heid naar India te verschepen. De Air India heeft de stichting aangeboden alle onbenutte laad ruimte in zyn vliegtuigen, die van Europa naar India vliegen, tot ok tober te vullen met voedingsmidde len e.d. De stichting heeft 20 mil joen multivitamine-tabletten besteld, waarvan de eerste partij dezei da gen met de Air India zal worden ervoerd. N» de vitamine-tabletten zal de stichting hoogwaardige baby voeding zenden. ADVERTENTIE In onze kluis heeft uw kostbaar bont het goed. Het is er „bont" koel en motvry. Het is weer „hoogste tijd" ook voor e.v. restauratie of moderni sering van uw bontwerken. van Eg mond schoten de markt niets van deze brand merken. Alle leveranties wor den uitgevoerd omdat in andert ge bouwen op het fabriekscomplex nog grote hoeveelheden sehuimplastic liggen opgeslagen. Binnen een maand hoopt de rubberfabriek op nieuw te kunnen gaan produceren. Voor de 125 arbeiders, die op de polyether-afdeling werkzaam zyn, zal de brand ook geen nadelig? ge volgen hebben. De komende tyd De uitgebrande fabrieksafde- ling voor polyeter-schuim van de N.V. rubberfabrieken Hevea. De gehele afdeling moet opnieuio worden opgebouwd. De schade wordt op ongeveer 2 miljoen gul den geschat. zullen ze worden ingezet bij het op ruimen van het puin. Kort nadat de brand was uitge broken, renden de werknemers in de polyether-afdeling voor hun even. Het vuur greep zeer snel om zich heen. Een lichte paniek ontstond op de eerste verdieping. Door de zeer sterke rookontwikkeling kon men byna geen hand voor ogen zien. Op de tast zochten de meesten-de weg naar de trap. Niemand liep letsel op. Duizend gulden voor de heer J. F. Bijtjes, Jongkindlaan 66, Alkmaar 't Regent prijzen In de Essó TIJgerJachtl En de prijzen vallen óverall Elke dag heeft u kans op f. 1.000. draagbare TV of autora dio. Heeft u al 5 kaartjes met de letters TIJGER? Zie ze gauw te krijgen want het einde van de Esso TIJgerJachtkomt (ADVERTENTIE) BREE5TRAAT 173 TELEFOON 01710—23337 VETVLEKKEN-WEG uit kleding e.d. met ORGA-VLEKWEG VRAAG DE DROGIST. ADVERTENTIE teumo Heden nacht overleed al- hier onverwqcht de heer M i G. ten Sande. lid van den ge- i meenteraad te Leiden, j Te Parijs zijn vele Polen aangekomen, die uit Siberië i i naar Amerika zijn gevlucht j) Zeker niet de naaste weg om (t in hun vaderland terug te i keren. Lericht 1 maart 1860 ZATERDAG 20 MEI 1967 No. 31281 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN ƒ12,55 per kwartaal, ƒ4,19 per maand (by vooruitbetaling), losse nummers 0,25 Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie 21507

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 1