In de Tilburgse textiel dreigen 5.000 ontslagen „Residentie- Orkest" met wereldprimeur Waarom een SINGER koelkast ;ERRIT RIETVELD ACADEMIE IN AMSTERDAM GEOPEND 'tlszacl 'tls zacht en rood en zoet... Concertgebouworkest roem in Montreal SINGER N.V.V.: "Zo nodig de straat op..."! STEUN NODIG Marge„ van Boulez BERT SCHRIER MÜri. IW>7 JMELDb<J4 latssecretaris dr. Grosheide, heeft gistermiddag in Am- lam de door architect Gerrit Rietveld gebouwde kunst- rheidsschool aan de Prinses Irenestraat officieel geopend, lijkertijd werd de voormalige Amsterdamse kunstnijver- sschool van het instituut voor kunstnijverheidsonderwijs idoopt in de „Gerrit Rietveld Academie". het verlenen van deze nieuwe aan de kunstnijverheidsschool jnen ten eerste duidelijk naar willen brengen dat het onder- jp een hoger niveau is komen te staan. Ten tweede heeft men de niet lang geleden overleden architect Rietveld, die in vele opzichten een inspirerend voorbeeld is geweest voor docenten en leerlingen van de school 'hiermee willen erkennen. De Acade- Staatssecretaris dr. Groshei de van Cultuur, Recreatie en Maatschappelijk Werk heeft gis termiddag de Gerrit Rietveld Academie voor Kunstnijverheids onderwijs te Amsterdam geopend. V.l.n.r. de directeur mr. Vis, de voorzitter de heer Dooijes en de Staatssecretaris tijdens een rond gang. van de kunstenaar Ben Guntenaar versiert het plein voor de ingang. Het gebouw heeft vier verdiepingen, mie heeft op het ogenblik ongeveerwaaXjn grafische kunsten, textiel, 450 leerlingen voor dagonderwijs en 350 voor het avondonderwijs. In feite zijn in deze nieuwe Academie, die enorm veel glaswanden heeft, vier scholen samengevoegd. Een plastiek plastiek en tekenen worden onder wezen. Het heeft lang geduurd voor dat de school tot stand kon komen, want de eerste plannen er voor zijn ruim 30 jaar geleden ontworpen. ADVERTENTIE Aaaaaardbeien...! Mmmm! Nu al? Ja, ze zijn er. De eerste, de beste, volle zoete Hollandse aardbeien. Bij de groenteman. (Van onze Utrechtse correspondent). Vijfduizend textielarbeiders in Tilburg zullen zonder werk komen, wanneer de regering niet onmiddellijk maatregelen neemt ter bescherming van de Tilburgse wolindustrie. Dit zei de heer T. de Jong, voorzitter van de algemene hond van arbeiders in de textiel- en kledingindustrie, gisteren in Utrecht tij dens de hoofdbesturenvergadering van het Nederlands Verbond van Vakverenigingen. bieden, mits zij regeringssteun krijgt. Blijft deze steun achterwege dan zul len talloze bedrijven zeer spoedig hun poorten moeten sluiten. De heer De Jong vroeg zich af of de wegen, die het NVV tot dusver bewandeld heeft om de regering de ogen te openen veel effect hebben gehad. Het wordt volgens hem tijd, dat de vakbeweging de arbeiders de straat op stuurt om door middel van demonstraties de overheid wakker te Vijf gastdirigenten De heer De Jong deelde mede, dat de federatie van de Nederlandse Wol- lenstoffenindustrie (Fenewol) zich in een telegram heeft gewend tot de minister van Economische Zaken. Gevraagd is om toepassing van het beschermende artikel 229 van de EEG-verdrag en. Het NW onder steunt het telegram van Fenewol. Volgens de heer De Jong zal de werk loosheid in de Nederlandse textiel- en kledingindustrie in de komende maanden verdubbelen of verdrievou digen, wat de statistische weergave betreft. Tenminste driekwart van de Nederlandse katoenindustrie, is al dus de voorzitter van de textiel-ar- beidersbond in staat de interna tionale concurrentie het hoofd te schudden. „We kunnen", aldus de heer De Jong, „Niet eeuwig door gaan met rapporten schrijven en telegrammen sturen". Teken aan wand De heer F. J. Willems, een van de secretarissen van het NVV-hoofdbe- stuur, deelde de pessimistische visie van de heer De Jong. In maart zijn er in de Nederlandse industrie 1.355.000 uren verloren gegaan door arbeidstijdverkorting, waarvan bijna de helft in de textielindustrie en bijna 300.000 in de confectie. „Ar beidstijdverkorting kan", aldus de heer Willems, „een goed antwoord zijn in conjuncturele moeilijkheden. In dit geval is het echter een leken aan de wand. De Jong heeft gelijk", aldus de heer Willems, „Er mo t eens een einde komen aan het rapporten Zes slagwerkers van het Residentie- Orkest geven op 6 maart 1968 voor de eerste maal een uitvoering van „Marge", een compositie van Pierre Boulez. Het werk wordt gebracht on der diens leiding in de Scheveningse Kurzaal. De zes slagwerkers zijn Frans van der Kraan, Willem Hee- j tieorkest leiden-1 Bruno Maderna, de „Composizione per orchestra" van De Roos, de balletsuite „Bugaku" van de Japanner Mayuzumi, onder directie van Iwaki en „Figures dou bles prismes" van Boulez. Gisteravond werd in „de Doe- te Rotterdam een feestcon- gegeven ter gelegenheid van ten-jarig bestaan. Toon Her- dirigeerde met veel succes iet Heinrhapsodie. De beken sen, Guido Stordiau, John Helsingen, Willy Pannebakker, en mevrouw Dini Goudswaard. Dit is gistermiddag meegedeeld op een persconferentie van het Residen tieorkest, naar aanleiding van het programma voor het seizoen 1967/ 1968. Het Residentieorkest zal enkele andere werken tijdens het komende seizoen voor de eerste maal in ons land uitvoerende „Symphonie Ki- ianist Daniël Wagenberg con- koku" van de Japanner Toyama, on- terde deze avond onder lei- der leiding van de Japanse dirigent van André Rieu. Hiroyuki Iwaki. „Eclat" van Boulez, ADVERTENTIE WIJ ONTDEKTEN VOOR U: iet kostuum voor eeri warme zomerdag, voor een kille zomeravond, iet kostuum voor uw werk, voor uw vakantie, voor een avondje uit. Het ostuum voor alles! Simpel gezegd: Kostuum '67. Natuurlijk light weight, kreukvrij, oersterk dacron. Blauw, grijs, beige, havana-bruin, wat u maar wilt. Het meest praktische kostuum dat u kunt kopen, Prijs J 228,—. BREESTRAAT 152-154 LEIDEN TELEFOON 20 Haagse Kunstkring viert feest De feestelijkheden rond het 75-Ja- rig bestaan van de Haagse Kunst kring (HKK) zijn gisteravond be gonnen. Burgemeester mr. H. A. M. T. Kolfschoten van Den Haag, die ere-voorzitter van de kring is, open de in het gebouw van de HKK aan de Denneweg de tentoonstelling „Ruimtelijke beelden". De komende maand wordt in dit gebouw een cy clus van exposities en kunstuitvoe ringen gehouden. In zijn welkomstwoord wees HKK- voorzitter Kees de Bruin op de goe de verstandhouding die altijd be staan heeft, en nog bestaat, tussen de kring en het schilderkundig ge nootschap Pulchri studio, dat 45 jaar ouder is. Veel Haagse kunstenaars zijn lid van beide verenigingen. Bur gemeester Kolfschoten vertelde van de geschiedenis van de HKK, en van de moeilijkheden die de kring in de loop der jaren heeft moeten overwin nen. het probleem van de huisves ting. De expositie .Ruimtelijke beelden" die daarna door de burgemees ter geopend werd, wil een represen tatieve weergave bieden van goed- gerichte samenwerking tussen beoe fenaars van de diverse richtingen van „toegepaste kunst" en de archi tect. Aan de hand van vele foto's ei enkele maquettes wordt een beeld ge geven van werkstukken van kunstf naars, die dienden om een gebouw t verfraaien. De expositie is te bezich tigen tot en met volgende week woensdag. j werken van Oostduitse componisten ten gehore zal doen brengen. Door het aantrekken van enkele nieuwe orkestleden is het Residentie orkest het komend seizoen een com pleet orkest geworden, waarin geen vacatures voorkomen., Het telt thans 104 leden. Van 12 tot en met 21 maart 1968 zal het orkest onder lei ding van Pierre Boulez een tournee maken door België, Zwitserland, Frankrijk, Duitsland, Oostenrijk en Hongarije. Het seizoen wordt afge sloten met een Bartok-Ravel-cyclus, waaraan o.a. zullen meewerken het Nederlands Danstheater en de Neder landse Operastichting. Het totale aan tal nieuwe werken op het programma is deze maal kleiner dan voorgaande jaren. Het orkest is hierdoor in de gelegenheid de verschillende nieuwe werken beter voor tee bereiden, al dus dirigent Willem van Otterloo. Gisteravon werd ter gelegen heid van het eenjarig bestaan van „De Doelen" in Rotterdam een kolderconcert gegeven. Er werd een „Symfonie voor vier stofzui gers, vier geweren een groot sym fonie-orkest uitgevoerd. Daaraan werkten mee (v.l.n.r.) Albert Mol, dirigent André Rieu, Jasper v. d. Linden, Jasperina de Jong en Hetty Blok. (Van onze speciale verslaggever) Het Concertgebouworkest dat zoals gisteren gemeld met drie concerten in de gloednieuwe Salle Wilfred Pelletier in Montreals uitgaanswijk rond de Nederlandse dag acte-de-pré- sence geeft, heeft een uitstekende pers gekregen. Jacob Siskind van Montreal Gazette schrijft, dat er geen twijfel aan kan be staan dat het orkest een van de grootste ensembles van onze tijd is. „Het ensemble heeft een warm rijk honingkleurig geluid waardoor het beroemd is en dat sindsdien zo vaak geimiteerd werd. Het liet de muziek glanzen en benam soms de adem van de toehoorders. De hobo-solo's in Debussy's La Mer zijn de moeilijk ste vain het hele repertoire, maar de wijze waarop zij werden gespeeld was zeldzaam van kwaliteit. Dit was groots spel in de beste orkes trale tradities" (ADVERTENTIE) KROMMENIE VINYL De Montreal Star plaatste de kri tiek van Eric Mclean onder een drie kolomskop: „Nederlands or kest is superbe in Wereld Festival Concert". Deze criticus roemde de politiek van het Concertgebouworkest om met vaste dirigenten te werken Bernhard Haitink is de vierde in een traditie van 80 jaar en hij om schreef de uitkomsten van deze sta biliteit als van vitaal belang hetgeen wordt gereflecteerd „in alles was deze musici doen. Men hoort het in de schoonheid van het snarenspel en ln de moeiteloze samenwerking tus sen alle delen van het orkest. Er zijn andere orkesten die in onderdelen beter zijn. De vioolsectie van het Philadelphia Orchestra bijv. of de kopersectie van de Berliner Philhar- moniker, maar geen onder hen heeft zoveel gevoel voor ensemble als de ze Amsterdamse misici". Mathias Kempprijs aan prof. Goossens De officiële litteratuurprijs der beide Limburgen, de Mathias Kempprijs is, voor 1966 uitgeloofd in de groep verhandelingen, sonografieën, essays e.d. op cultuur- en wetenschappelijk ge bied, geschreven in proza van litteraire waarde. Op eenstemmig advies van de jury, bestaande uit de heren prof. dr. J. Aerts te Leuven, prof. dr. C. Minis te Amsterdam en prof. dr. C. A. Zaalberg te Leiden, is tot winnaar van der prijs vraag uitgeroepen prof. dr. J. J. M. L. Goossens, geboren te Genk in 1930 en wonende te Heverlee, voor zijn boek „Seman tische vraagstukken uit de taal van het landbouwbedrijf in Belgisch Limburg", verschenen in 1963 te Antwerpen. De prijs, bedragend f 3000, zal worden uitgereikt te Maastricht in het najaar van 1967. schrijven en telegrammen sturen. Het NVV moet de zaken dan anders gaan aanpakken. Het kan zijn, dat wij ons in slaap hebben laten sus sen. We waren als natie niet bereid om de moeilijkheden op te vangen". NVV's voorzitter Kloos zei dat hij demonstraties „helemaal niet wilde uitsluiten". Hy wilde echter afwach ten, wat het werkgelegenheidsdebat in de Tweede Kamer gaat opleveren. De heer A. Buis, voorzitter van de Nederlandse bouwarbeidersbond, had het gevoel dat de regering zich sieeds beter thuis schijnt te gaan voel.n bij zo'n 20.000 a 25.000 werkloze bouw vakarbeiders. De overheid schijnt volgens hem van oordeel te zijn: „We hoeven ons over zo'n 25.000 werkloze bouwvakkers geen zorgen te maken". Onaanvaardbaar De heer Willems zei het onaan vaardbaar te achten, dat er midden in het voorjaar 22.500 werkloze oouw- vakarbeiders zijn. Sedert het oegin van 1966 is de werkloosheid per maand gemiddeld met 5000 man ge stegen. In maart echter liep de werk loosheid met 7000 op en in april met 9000. „Als het in het voorjaar ge beurt, wat gaat er dan in de komen de winter gebeuren?' zo vroeg hij zich af. De heer Willems pleitte voor de stichting van een adviserende raad voor de werkgelegenheid en storting van spaarloon in een fonds ter sti mulering van de werkgelegenheid en hulp aan in nood verkerende bedrij ven. Belangrijk vond hij het, dat de bedrijven veilig informaties om trent hun situatie verstrekken. Er mag niet gewacht worden totdat het te laat is. Het NVV heeft er alle begrip voor, dat de van de bedrij ven verlangde openheid niet hoeft in teh ouden, dat zij hum concurrentie positie openbaar maken. (ADVERTENTIE) SINGER past in zijn nieuwste koelkasten de nieuwste tech nische snufjestoe. SINGER koel kasten voldoen dan ook aan de hoogste eisen. SINGER biedt bovendien: service, garantie, ter mijnbetaling, ruime keuze en lage prijzen. y g 239 SINGER vindt U overal: Breestraat 21, tel. 01710-30568 Haarl.str. 73. tel. 01710-22109 .ALPHEN A. D. RIJN Hooftstr. 19, tel. 017204329 Kanaalstr. 26. tel. 02530—4073 N OORD WIJ K Boerenburgerweg 1 tel. 01719—2654 Expositie in Nieuwkoop Zaterdagmiddag 27 mei om half- vier wordt door Gys Kording in ,,'t Regthuys" te Nieuwkoop een exposi tie geopend van schilderijen, goua ches en tekeningen van W. Brink man en van plastieken van Lidi Bu- ma Van Mourik Broekman. De expo sitie blijft geopend tot en met 18 Juni.

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 7