W ereld tele visie via 4 kunstmanen 9® Kritiek op het sociaal beleid in de EEG extra DESIREE VAN NELLE VRIJDAG 19 MEI 1967 LEroSCH DAGBLAD PAGINA 5 Achttien landen werken aan produktie voor zeshonderd miljoen ki jkers digheld". Op het gebied van kunst, theater en film toont de Westduitse omroep een scène udt de opera „Lo hengrin", terwijl deze in Bayreuth wordt opgevoerd. Dit gedeelte wordt door de „Beatles" afgesloten. „Onze wereld" eindigt met een blik op de „Wereld van morgen" in Kaap Ken nedy en het Russische ruimtevaart centrum. ADVERTENTIE VERLOVINGSRINGEN klassieke en moderne modellen. Op het graveren kunt U wachten en zonder prijsverhoging. Levenslange schriftelijke garantie. F. W. PLESSEN BEVRIJDINGSPLEIN 12 LEIDEN Z.-W. - TEL 26670 Op de eerste internationale persconferentie, die in Montreal plaatshad en in zeven andere steden gelijktijdig op het beeld scherm kon worden gevolgd, is gisteren de tot dusver grootste wereldomvattende televisie-uitzending voorgesteld, die de titel „Onze wereld" zal dragen. OP 25 JUNI Op 25 juni zullen vanaf acht uur •g avonds (Ned. tijd) naar schatting zeshonderd miljoen tv-kükers over de gehele wereld twee uur lang via het scherm een bezoek aan achttien landen kunnen brengen. Vier kunst maanverbindingen en tienduizend technici zullen voor de goede ont vangst van het programma in der tig landen zorgen. De kosten wor den geraamd op achttien miljoen gulden. De uitzending begint met t schreien van pasgeboren babies in Hok kaido. Warschau, Mexico-stad, Sa- markand en Montreal. Het eerste on derdeel, „De wereld van nu", laat een beeld van de aarde vanuit een kunstmaan zien. Op de vraag, of de Sowjet-Unie de start van een satel liet zal tonen, antwoordde de ver tegenwoordiger van de Russische te levisie dat over deze mogelijkheid wordt gedacht. In het tweede onder deel, „De hongerende wereld", bren gen de elektronen-camera's een be zoek aan een boerdery in het Ame- >1 rikaanse Wisconsin, een kreeftenfok- kery in Japan en steden in Honga- rije en Australië. De „overbevolkte wereld" wordt uitgebeeld met een blik uit een wentelwiek op New York en de wereldtentoonstelling in Mon treal. Sport en kunst Daarna volgt een overzicht van verscheidene takken van sport onderdeel getiteld: „Lichaamsvaar- Bouw hotel Holland Town van de baan Kees Manders ziet af van zijn plannen voor de bouw en exploitatie van een hotel op Aruba dat hotel Holland Town was gedoopt. De met zoveel enthousiasme aangekondigde plannen zijn verzand in moeilijkhe den met het bestuurscollege van het eilandgebied, zo blijkt uit een „open brief", die Kees Manders dit colle ge zond. Twee nieuwe cursussen van Teleae in september Polemologie en Russisch In september brengt Teleac twee nieuwe interessante cursussen op de televisie. De een is polemologie, de wetenschap die zich bezig houdt met oorlog en vrede. De cursus (20 uitzendingen) staat onder leiding van prof. mr. B. V. A. Röling, hoog leraar aan de Rijksuniversiteit en directeur van het Polemologische In stituut in Groningen. Men verwacht enorme belangstelling voor deze cur sus. In september kan men eveneens een cursus Russisch volgen. Teleac zal in 31 wekelijkse uitzendingen de basisstof geven waarmee men na het intensief volgen en bestuderen van de lessen over een woordenschat van ongeveer duizend woorden zal be schikken. Met deze kennis gewapend, kan men dan elementair Russisch lezen, schrijven, verstaan en spreken. Grammaticale begrippen van de lagere school zijn voldoende als ba siskennis voor deze cursus. Achttien landen werken samen by deze monsterproduktie. Deze landen zijn: Tunesië, Japan, Oostenrijk, Frankrijk. Zweden. Italië, Spanje, Engeland, West-Duitsland, O.-Duits- land. Sowjet-Unie, Tsjechoslowakije, Hongarije. Polen. Canada. Mexico, Amerika en Australië. De uitzending zal in 30 landen ontvangen worden. Tijdens de gehele uitzending zal geen band of film gebruikt worden. Jane Fonda en Roger Vadim weer getrouwd Filmster Jane Fonda en regisseur Roger Vadim zijn gisteren voor de tweede keer getrouwd om hun eerste huwelyk in Las Vegas voor de Fran se wet te legaliseren. Op 15 augustus 1965 verzuimde het paar de Franse consul in Los Angeles van hun huwelijk in kennis te stel len. Om van alle bureaucratische rompslomp af te zijn, traden ze gis teren in het dorpje St. Ouenmarche- froy, ten westen van Parijs, opnieuw in het huwelijk. De plechtigheid werd door slechts enkele vrienden byge- woond. ADVERTENTIE r7\ schenkt jjc op elk doosje theebuiltjes van 20 stuks SNELRECHT IN BIOSCOOP (Van onze Tilburgse correspondent i Mr. F. A. Holleman, vice-president van de Bredase rechtbank, heeft gis termiddag in een kort geding be paald, dat de film „Ongewijde aarde" van Jef van der Heyden niét ver toond mag worden in het Tilburg se theater Camera van de NV Fiveo. Mr. Holleman deed zyn uitspraak nadat hij de film in een besloten voorstelling had bezichtigd. Familieleden van wylen pastoor De Beer uit Hilvarenbeek hadden be zwaar gemaakt tegen het feit dat zij als deelnemers aan de begra fenis van de pastoor ongewild waren gefilmd en dat de uitvaart via de film gemeengoed van het Neder landse bioscooppubliek zal worden. Het verbod geldt alleen voor de bios coop in Tilburg. Het was een novum in de Neder landse rechtspraak: de uitspraak ge schiedde binnen de muren van het Tilburgse bioscooptheater. Journalist in Zuid-Afrika veroordeeld Basil William Dymond, een jour nalist van de in Johannesburg ver schijnende „Sunday Times", is giste ren tot zes weken gevangenisstraf veroordeeld wegens publikatie van een serie artikelen over neo-nazisti- sche organisaties in het land. Hij had geweigerd zijn bronnen te noe men. In een van zyn artikelen had Dy mond, die de schuilnaam „Hitch cock" gebruikt, beweerd dat Hitiers voormalige plaatsvervanger Martin Bormann van 1965 tot 1966 in Zuid- Afrika had vertoefd. Onlangs hebben zich in Johannes burg gevechten voorgedaan tussen joodse jongelui en jonge Duitse im migranten. die nationaal socialis tische liederen en leuzen hadden aangeheven. ROOFOVERVAL IN NICE Vier misdadigers hebben gisteren in Nice een bankloper van een mil joen francs beroofd. Volgens ooggetuigen duurde de overval nog geen minuut. Een geblin deerde auto met drie bewakers was by een plaatselyke bank aangeko men om geld over te brengen naar de Banque de France. Toen een der lopers zich uit de bank naar de auto begaf, ontving hy een stomp in de maag van een onbekende, die met een tang de ketting doorknipte waarmee een met geld gevulde tas aan de pols van de loper verbonden as. De overvaller vluchtte met de buit naar een gereedstaande auto, terwyi zyn aftocht gedekt werd door twee medeplichtigen. Een vierde bevond zich achter het stuur van de auto. Een half uur na de vlucht van de rovers werd hun auto leeg terugge vonden. De politie verbaast zich over de driestheid van de overval, temeer omdat de rovers niet de moeite had den genomen hun gezicht te bedek ken. Na de uitspraak in het Til burgse theater Camera: cineast Jef van der Heyden (in het mid den) neemt afscheid van de he ren van de Bredase rechtbank. Anna Blamanprijs voor W. A, Wagener De door het Anjerfonds Rotterdam ingestelde Anna Blaman-prys (voor lebterkunde) en Hendrik Ghabot-prys (voor beeldende kunstent zijn voor 1967 toegewezen aan de schrijver W. A. Wagener en de beeldhouwer P. A van Stuivenberg. De uitreiking zai plaats vinden op donderdag 15 juni te 16.00 uur in het gebouw van de Rotterdamse Kunststichting. De Koningin voor het drie meter hoge fotoboek, dat de be vrijding van ons land door de Ca nadezen in herinnering roept. De foto op de achtergrond toont Ne derlandse kinderen, die bloemen op Canadese graven leggen. In Belgische katholieke vakbond (Van onze Brusselse correspondent). ADVERTENTIE kamerbreed „De kwade trouw van de politici en het gebrek aan enthou siasme by de werkgevers zijn de oorzaken van de magere resul taten op het gebied van de sociale politiek binnen de Europese gemeenschap. Men moet van ons niet verwachten dat wij zullen meewerken aan een Europese integratie die op sociaal vlak niet veel verder zou gaan dan wat in onze gewesten in de 19e en het begin van de 20e eeuw nog mogelijk was". Deze kritiek is geuit door de voorzitter van de A.C.V., de grote katholieke Belgische vakbond, de heer August Cool. A 1 *-*^-1 vers" zonder Europese structuur. Die jTm.Cll.ld. SlclllCl werkgevers zullen van niemand meer afhankelijk zyn en het zal onmo- De heer Cool vindt dat de EEG- gelijk worden met hen te onderhan commissie de artikelen van het Ver- delen, drag van Rome over de sociale poli tiek steeds zeer ruim interpreteert, hetgeen vooral duidelyk zou blyken uit vergelijkende studies over die po litiek in de verschillende lidstaten. De vakverenigingen waren akkoord gegaan met die handelwijze, maar sommige regeringen en groepen van werkgevers niet. Ze geven slechts toe, aldus de heer Cool, als de markt- politiek in het gedrang komt. De so ciale politiek is hieraan volledig on dergeschikt. Op Europees niveau wordt zeer moeizaam verworven wat reeds sinds lang op het nationaal vlak als van zelfsprekend wordt beschouwd. Er bestaat geen mogelijkheid om ge hoord te worden, noch bij de raad van ministers van Sociaie Zaken, noch by de werkgevers op Europees vlak. aldus de heer Cool. Wij hebben vroeger een voorstel gedaan, zei hy. Eerst zou een inven taris opgemaakt moeten worden van wat op sociaal gebied bestaat in de zes landen. In een tweede étappe zou moeten worden gestreefd naar har monisatie en pas in het laatste sta dium zou men moeten trachten be paalde conventies op te stellen. Die voorstellen hebben geen weerklank gevonden. Tcfch zyn de problemen dringend. Fusies van onderne mingen, van financiële groepen, en weldra de oprichting van Europese ondernemingen zullen leiden naar het ontstaan van „Europese werkge- POSTBUS 39 - HILVERSUM Beleidsvorming Ook de manier waarop de Europe se beleidsvorming plaatsvindt, aldus de heer Cool, veronrust ons. Het Europese beleid wordt bepaald door technocraten, die geen verantwoor delijkheid dragen. De ministers kun nen niet altyd voldoende controle uitoefenen, zodat het democratisch element volledig wegvalt. Natuurlijk moet het gebrek aan samenwerking tussen de vakvereni gingen ook ter sprake komen. Wordt er niet gezondigd door conservatis me? Men wil behouden wat men op nationaal vlak heeft verworven ten koste van een politiek op lange ter- myn. Eén zaak staat echter vast, zo be sloot de voorzitter zyn uiteenzettin gen. als we niet in staat zyn een sociale integratie tot stand te bren gen in samenwerking met de rege ringen en de werkgevers, dan bouwt men aan een Europa dat niet de steun zal krijgen van de arbeiders. En een dergeiyk Europa is een on ding. Engelse stranden weer olie-vrij De stranden van de Britse va kantieoorden aan de zuidkust zyn weer schoon en gereed om de ver moeiden de nodige rust en ontspan ning te bieden. Engelse functiona rissen deelden mede dat militai ren en arbeiders de stryd tegen dui zenden tonnen olie van de by het Seven Stones-rif verongelukte reu entanker Torrey Canyon hebben ge- vonnen. De laatsten van de 1500 militairen, die aan de opruimings werkzaamheden hebben deelgeno men, zyn naar hun kamnevnenten teruggekeerd. De soldaten en ar beiders hebben 150 kilometer strand van de dikke zwarte slib. waarin duizenden zeevogels zyn omgeko men, gezuiverd. 6.45 uur Plpo de clown 6.50 uur Nieuws 7.00 uur Paulus van Tarsus, deel 3 7.30 uur The Nashville show 8.00 uur NTS-journaal 8.20 uur De Lucy show 8.45 uur Toonshoogte; concert 9.55 uur Attentie 10.40 uur Dagsluiting 10.45 uur Laatste nieuws NEDERLAND 2 8.00 uur Nieuws 8.05 uur Russisch circus 8.30 uur Een mens is maar een mens 8.55 uur Onaantastbaar; film 9.40 uur Politiek bekeken 10.15 uur Laatste nieuws en journaal 10.30 uur Teleac; Kernfysica 11.00 uur Sluiting UIT HET RADIOPROGRAMMA Hilversum 1 6.30 uur Sjook; programma voor twintigers 11.00 uur Het radiokamerorkest Hilversum 2 8.05 uur De Japanse vissers, hoorspel 9.00 uur Radio filharmonisch orkest en cpóteren Spel zonder woorden Mooi voorbeeld van een chotspePaul Deen in een zwyg- plichtig klooster! Samen met Coen Flink speelde hy een nog al ondeugende rol in een kloos ter waar iedereen- behalve de prior tot zwygen gedoemd was, het laat zich denken dat deze situatie tot enkele vermakelijke verwikkelingen aanleiding gaf. Bovendien was het dankbaar werken voor de acteurs, die ein- delyk hun mime-lessen van de toneelschool in praktyk konden brengen. Men zou „een spel zon der woorden" een charmant nie mendalletje kunnen noemen, niet zonder wyze woorden overigens, en wel degeiyk met hier en daar een beetje diepgang, plastisch gespeeld bovendien door de bei de genoemden plus Jacques Commandeur, terwyl Jan Grefe, omdat hy spreken mocht, eigen- lyk niet meetelt in de eindbe oordeling. Regisseur Paul Pou- wels had met smaak gebruik gemaakt van buitenopnamen, dus er veel best een beetje ver maak te puren uit dit spel. Wel moet het me van het hart dat twee stukken in een week waar in niet of nauwelyks gesproken werd (de film „Het naakte ei land" van dinsdag was ook al woordeloos) voor liefhebbers van goede dialogen wel een beet je veel van het goede was. Weer Van Mierlo In „Wy willen wel eens weten" stelden de jonge mensen vragen aan de D'66'er Hans van Mierlo, die na omroeper Frits Thors de letterlyk meest geziene Neder lander op het scherm dreigt te worden. Het was een ietwat mat te ondervraging. De jongeren waren het, zoals ook te verwach ten viel, grotendeels wel eens met wat Van Mierlo zei of ant woordde, dus kon er weinig weerwerk op venynige interup- ties komen, want die bleven uit. „Brandpunt' Het beste programma-onder deel werd daardoor weer „Brandpunt", dat even tipte aan het rapport-Enschede (maar er verder weinig aan gedaan bleek te hebben) en Jan Janssen liet interviewen door Jan Cottaar. Voor het overige klonk Brand punt als een klok. De demon straties tegen Pompidou (en in direct tegen De Galule) m Pa rijs werden uiterst bevredigend behandeld door de Paryse cor respondent. over de Vietnam- mers a.s. zaterdag kregen orga nisator Piet Nak, demonstrant Boetes en hoofd-inspecteur Val ken van Amsterdam het woord (de laatste achtte in tegenstel ling tot Boetes, de leus „Adolf Johnson" een strafbaar feit) en we kregen ook nog een uitste kende reportage te zien over de „hippies" in San Francisco, die tegen alle klippen op de liefde blyven prediken. Niet minder aardig was trouwens de noodop lossing voor de (tydelyke) ver missing van twee brandpunt films uit'Amerika, die ergens in de bedrading van de computer van het nieuwe Schiphol be klemd moeten zitten. „Brand punt" maakte van de weerom stuit een reportage van de moei- lykheden op dat vrachtkantoor, waar ettelyke stukken, vaak van het grootste belang, zoek raken of - bederven (een party lever worst byv.) door het falen van de technische apparatuur. Over een maand, zo meende het hoofd van die afdeling, zouden d e grootste moeilykheden wel zyn opgelost, zy het nog niet hele maal. Laten we hopen dat de zomer tegen de tijd niet al te warm is, want de computer bleek slecht tegen de warmte te kunnen YOOK VRIJDAG 19 MEI Hilversum 1. 402 m. KRO: 18.20 Uitzending van D'l spreker de heer E. Nypels. 18.30 Sjook: progr. voor twintigers. 19.00 Nws. 19.10 Act. 19.30 R.V.U.: De mens in zijn werksituatie, door dr. H. H. Fre- 6e. NRU: 20.00 Grenspost: Informaties voor en over vakantiegangers. 22.05 Pari. week-overzlcht. 22.25 Humanis tisch Verbond: Kort commentaar, on der red. van en uitgesproken door Th Polet. 22.30 Nws. 22.40 Volksmuz. 23.00 Radio kamerorkest en solist: klass. mod. muz. 23.55-24.00 Nws. Hilversum 2. 298 m. VPRO: 18.00 Nws. 18.15 Amerika in termijnen. lezing. 18120 Licht pianospel. 18.30 Jazz-rondo. 19.00 Lichte gram.muz. 19.30 Kunstkroniek. 20.00 Nws. 20.05 De Japanse vissers, hoorspel. 20.45 Geloven met of zonder kerk, gesprek. VARA: 21.00 Stereo mono: Radio philh. orkest: klass. mod. muz. 22.30 Nws. 22.40 Act. 22.55 Licht platenprogr. 23.55-24.00 Nws. GRAMMOFOONPLATEN- PROGRAMMA (Over de 4e .lijn) van 18-20 uur. Umberto Giordano. „Andrea Che- nler". Opera ln 4 tableaus op tekst van Luigl Illlca. Medewerkenden: Marlo del Monaco, tenor, Andrea Chenler. Ettore Bastlanini, bariton, Carlo Gé- rard. Renata Tebaldl, sopraan, Mad- dalena dl Colgny. Florenza Cossotto. mezzo-sopraan, de mulattin Bersl. Ma ria Teresa Mandalarl, mezzo-sopraan, de gravin di Coigny. Amelia Gul- dl, mezzo-sopraan, Madlon. Silvio Mal- onica, bas. Roucher. Dlno Mantovanl, bariton. Pletro Fléville, romanschrij ver. Vlco Polotto, barlon, Fouquler Tinvllle, openbaar aanklager. Fernan do Corena. bas. de sans-culotte Mathleu. bijgenaamd „Populus". Ma riano Caruso, tenor, een spion, byge- naamd „Incrédlblle". Angelo Mercu rial!. tenor, de abbé, een dichter. Darlo Caselll, bas. Schmidt, cipier in San Lazarro. Dumas. president van de Rechtbank voor het algemeen welzijn. Michele Cazzato, bas. de huismeester. Koor en Orkest van de Accademia dl Santa Cecilia. Rome. Dirigent: Gla- nandrea Gavazzeni. VOOR ZATERDAG 20 MEI Hilversum 1. 402 m. KRO: 7.00 Nws. 7.10 Med. 7.15 Pla norecital: mod. muz. 7.30 Nws. 7.32 Ge wijde muz. (opn.). 7.55 Overweging. 8.00 Nws. 8.10 Djlnn. gevar. progr. (8.30-8.32 Nws). 12125 Marktberichten. 12.27 Med. t.b.v. land- en tuinbouw. 12.30 Nws. 12.40 Overheldsvoorl.de fam. Van Buuren praat weer over het verkeer. 12.50 Zonder grenzen: een ru briek over missie en zending. 13.00 Vliegende schyven, platenprogr. v. d. militairen. 14.00 P.M.: fam.-magazine. 17.00 Franse les. 17.30 Carlonca: ra dio voor tieners. Hilversum 2. 298 m. VARA: 7.00 Nws. en ochtendgym 7.20 8oc. strydl. 7.23 Lichts gram.muz VPRO: 7.55 Deze dag. VARA: 8 00 Nws. 8.10 Lichte gram.muz. (8.30-8.35 Van de voorpag.; 8.50-9.00 Wegwijs: vakantletlps)9.40 Stereo: Klass. gram. muz. 10.00 Z.O. 135: gevar. progr. (11.00 Nws.). 12.15 Voor nu en later, lezing. 12.27 Med. voor land- en tuin bouw. 12.30 Act. sportnws. 13.00 Nws. 13.10 VARA-Varla. 13.15 Tijd voor teenagers (gr.). 14.15 Uitlaat progr. voor twintigers. 14.55 Radio Jazz Ma gazine. 15.40 Vragenvuur. 16.00 Nws. 16.02 Die het vegetarisme heeft, heeft de toekomst, vraaggesprek. 16.15 Ope ra-aria's (gr.). 17.10 Elektronisch or gelspel: lichte muz. 17.30 Radioweek- journaal Hilversum 3. 240 r i FM. NCRV: 9.00 Nws. 9.02 Klass. ochtendconcert (opn.). 10.00 Nws. 10 02 Operamuz. 11.00 Nws. 11.02 Hilversum 3 vertlssement. 11.30 Leger des Hellsmuz 12.00 Nws. 12.02 Variant: act., reportages en veel muz. 13.00 Nws. 13.02 Platenshow voor de tieners. 14.30 Ramblers Radio Reprises. 15.00 Nws. 15.02 Mod. Amerikaans amuse ment. 15.30 Lichte muz. (16.00 Nws). 17.00 Nws. 17.02-18.00 Sportshows: re portages, uitslagen, commentaren en lichte grammofoonmuz. NTS: 15.30 Nws. ln het kort. NTS: 15.34 Weekjoumaal (met titels voor slechthorenden). AVRO: 16.00 The Monkees. 16.25 Dennis the menace. TV-film. 16.50-17.30 Voor de jeugd. NTS: 18.45 Pipo de Clown. 18.50 Jour naal. AVRO: 19.00 Moef ga ga. 19.30 De Dick Van Dyke-Show. NTS: 20 00 Journaal en weeroverz. AVRO: 20.20 Nederland n. Eurovisie: 14-30-16.45 Eurovisie Cup-Flnal (voetbal) te Londen. 20 00 Nws. ln het kort. KRO: 20.05 De zaak TV-film .20.55 Mik. gevar. progr. 21.40 Kijk op kunst. NTS: 22.15- 22.30 Journaal. ADVERTENTIE Voor interieurs waarin het iedere dag opnieuw weer prettig wonen is... interieurverzorging NIEUWE RIJN 24 HOER BURGSTEEG EEIOEN

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 5