LCOY Leidse plaats voor maakt Oranjevereniging Voor „elk wat wils" in Leids Jeugddorp lEaiDv.NBsmBE^ lexelse lammeren op Leidse veemarkt Samenwerking met „Koninginnedag" kwestie van ti jd Oud St. Agneslyceum wordt studentenhuis EL-MIOR Leidse ACRO-raad werd geïnstalleerd VRIJDAG 19 MEI 1967 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 3 Naar een hechter front ADVERTENTIE -- De Leidse Christelijke Oranjevereniging is bijna zestig jaar na haar oprichting een ,,open" ver eniging geworden. Het besluit om de L.C.O.V. op te heffen en de Leidse Oranjevereniging als opgericht te beschouwen werd gisteravond op een door de L.C.O.V. belegde bijzondere bijeenkomst genomen. Vice-voorzitter C. J. de Graaf, die de vergadering leidde, had weinig moeite om de tien aan wezige leden van het nut en de noodzaak om tot deze stap over te gaan te overtuigen. Zijn voorstel om het woord christelijk uit de naam van de vereniging te lichten werd, zij het na een lichte aarzeling, in het belang van alle Leidse Oranje-gezinden aanvaard. L.C.O.V. overging lichtte de heer De Graaf zvjn ingrijpend voorstel uit voerig toe. Hoewel het bestuur van de oude L.C.O.V. bepaald niet moe deloos ten aanzien van het bestaans recht van de vereniging is geworden, achtte dit bestuur het niet juist om tjjd waarin het Huis van Oranje door een deel van het volk Voordat de vergadering tot ophef- De vice-voorzitter sprak bi dit ver fing van de in 1908 opgerichteband ook de hoop uit dat het in de toekomst zal komen tot een hechte samenwerking met de Vereniging „Koninginnedag". Volgens hem is het wat dit laatste betreft nog maar een kwestie van tijd. Maatregelen Na dit vurige pleidooi van de heer fel wordt aangevallen de aanhangers De Graaf ging de vergadering ak- ran dit Huis in groepen gesplitst te houden. „Wü moeten alle Oranje-gezinden trachten te verenigen om aldus één hecht Oranje-front te vormen tegen de aanvallers van ons Koningshuis", ildus de heer De Graaff. „Dit doel kan alleen maar bereikt worden wanneer wij van onze vereniging een open vereniging maken toegankelijk loor alle Oranje-gezinden, van welke geloofsovertuiging dan ook", zo was hij van mening. ADVERTENTIE GOUDEN VERLOVINGSRINGEN Constant - Love - Anjer Desiree - Martinshof. Ook met briljant. JUWELIER v.d. WATER HEEFT ZE. HAARLEMMERSTRAAT 181 zeer grote keuze. Op het gra veren kunt U wachten en zonder kostenverhoging. ALTIJD VOORDELIG. i gesloten. koord met het bestuursvoorstel tot het openstellen van de vereniging voor aanhangers van het Oranjehuis Streekwedstrijden Leidse selectie won van Rijnland Duitse predikanten in Leiden In de Lutherse Kerk, wordt zon dagavond om 7 uur een korte dienst gehouden van Open Deur-werk Lei den. Aanleiding hiertoe ls een be zoek van de predikanten E. Ludwig en H. Zentgraf uit Hessen-Nassau. Zij hebben de leiding van het Evangelisatie-werk, de zogenaamde Volksmission, in een gebied dat reikt van Darmstad tot Frankfurt. De pa ters van het Diepgangscentrum „De Karmel" in Hazerswoude treden als gastheer op. In de kerk aan de Rijn dijk te Hazerswoude wordt zaterdag avond een dienst gehouden. De dienst zondagavond ln de Lu therse Kerk te Leiden wordt gevolgd door een gesprek in de consistorie van deze kerk o.l.v. dr. P. L. Schoon- heim. Het Duits zal zoveel mogelijk wor den vertaald, zodat ieder de uitwis seling van ervaringen op aposto- laatsterrein tussen de Duitse predi kanten en de Leidse Open Deur- groep zal kunnen volgen. Concert van het Toonkunstorkest Dinsdag 6 juni geeft het Toon kunstorkest in de Lakenhal een con cert o.l.v. Henk Briër met medewer king van Leny Stevens-Ridderhof (sopraan) en Rien de Reede (fluit). Uitgevoerd worden werken van Hel- lendaal. Vivaldi, H&ndel, Telemann en Bach. Mej. dr. C. Rozemond Mej. dr. C. Rozemond, theologisch kandidate in Leiden, heeft een toe zegging van beroep ontvangen van de hervormde gemeente te Oosterend en Oude Schild. van alle gezindten. De vergadering gaf het bestuur vervolgens machti ging tot het nemen van alle maat regelen, die nodig zjjn voor de aan passing van de statuten en naams wijziging. Ook werd besloten om het bestuur van de oude L.C.O.V. als voorlopig bestuur van de Leidse Oranjevereni ging te laten fungeren. De vergadering werd besloten met de vertoning van Oranjefilms. f De vioe-voorzitter van de (op- t f geheven) L.C.O.V., de heer C. J. f de Graaf, heeft op de gister- r f avond in gebouw .Jtehoboth" t f gehouden vergadering woorden f van waardering geuit aan het j) f adres van de heer L. Schipper, t f die de L.C.O.V. sinds 1959 als t f voorzitter heeft gediend. De heer Schipper, die zich f sinds geruime tijd elders heeft f gevestigd, -woonde de vergade- f ring zelf niet bij. De vice voor- f zit ter merk te onder meer op da t f de heer Schipper een stimule- f rende invloed heeft gehad op de i f (ruim driehonderd) leden van i de L.C.O.V. „Zijn vertrek bete- f kende voor ons een gevoelig ver- l f lies", aldus de heer De Graaf, Het oude gebouw van het RK. meisjeslyceum St. Agnes op de hoek van Oude Vest en Pelikaanstraat is onlangs aangekocht door de Stich ting Leidse Studentenhuisvesting. De school betrok aan het begin van dit schooljaar een nieuw gebouw aan de Kagerstraat. Plannen worden thans uitgewerkt ADVERTENTIF vanaf f 15,90 HERENMODE CONFEKTIE LEIDEN GANGETJE 6 Universitaire benoemingen Bij onderscheiden besluiten van curatoren der Leidse Universiteit zijn benoemd mevr. drs. S. Appak-Katla- ma, tot wetenschappelijk medewer ker le klasse in tijdelijke dienst bij de faculteit der Letteren: drs H. J. M. Duller tot wetenschappelijk medewerker ie klasse in vaste dienst bij de Culturele Antropologie: drs. J A. van de Griend tot wetenschappe lijk medewerker in vaste dienst bij het Centraal Rekeninstituut; drs. J. P. Gumbert, tot wetenschappelijk medewerker in vaste dienst bij de faculteit der Letteren: mr. W. H. Heemskerk tot wetenschappelijk medewerker le klasse in tijdelijke dienst bij de faculteit der Rechtsge leerdheid; A. R. Ray tot wetenschap pelijk ambtenaar le klasse in tijde lijke dienst bij de Antropogenetica; drs. A. C. van Rijnsbergen tot we tenschappelijk medewerker in tijde lijke dienst bij de Wiskunde; dr. J. van Thuül tot wetenschappelijk hoofdambtenaar in tijdelijke dienst bij de Organische Chemie. oor de restauratie en herinrichting van het nieuwe studentenhuis. Deze plannen zijn nog niet in een zover gevorderd stadium, dat al nauwkeu rig bekend is, hoeveel studenten in het gebouw een onderdak zullen kunnen vinden, maar dit aantal zal zeker meer dan honderd bedragen. De herinrichting van het gebouw zal in ieder geval nog minstens an derhalf jaar in beslag nemen, zodat niet van\ een directe verlichting van de kamernood gesproken kan wor den. In het studiejaar 1968-1969 zal dit pand echter een zeer belangrijke bijdrage ln die richting kunnen le veren. Arbeidsongeschiktheid De Bedrijfsvereniging voor Detail handel en Ambachten hield gister avond in rest. Van der Heijden een voorlichtingsbijeenkomst voor haar leden/werkgevers in Leiden en om streken. Toegelicht werd de Wet op de ar beidsongeschiktheidsverzekering. die op 1 juli a.s. in werking treedt en andere belangrijke wijzigingen in de sociale verzekeringswetten. Het wordt per 1 juli a.s. zo, dat een werknemer, ongeacht het loon dat hij verdient 'dus geen loongrens) bij arbeidsongeschiktheid éérst recht heeft op maximaal een jaar uitke ring volgens de Ziektewet en daarna op een uitkering krachtens de Ar beidsongeschiktheidswet, maximaal tot het bereiken van de 65 jarige leeftyd. De uitkering by volledige onge schiktheid is 80 van het gederfde loon. maar ten hoogste 80'/ van f. 20.000,- per jaar. In deze nieuwe constructie ver vallen de Ongevallen- en de Inva liditeitswetten. De rechten van hen, die volgens deze wetten uitkering genieten, zijn veilig gesteld. Dat de premieheffing aan de ze wyzigingen moet worden aange past, werd de aanwezigen duidelijk gemaakt. Tenslotte werd gewezen op de mo gelijkheden voor werkgevers en zelf standigen tot het sluiten van een vrijwillige verzekering by de be drijfsvereniging. Dit jaar langer open Voor de eerste lammeren- markt in dit seizoen bestond van daag op de Leidse veemarkt goede belangstelling. Ook was er een redelijke aanvoer. In totaal wer den 1092 dieren aangevoerd, waarvan circa 90 procent tot het Texelse ras behoorde. De prijzen varieerden van 95,tot 120,-— per stuk. Universitaire organisatie wil zendtijd In juni 1965 werd in Amsterdam de Academische Radio Omroep (ACRO) opgericht. Initiatiefnemer was de Ne derlandse Studenten Raad. Het lag in het voornemen, zendtyd ter beschik king gesteld te krijgen voor educa tieve en wetenschappeiyke doelein den, en een verdere gedecentraliseer de organisatie op te bouwen uit plaat- seiyke ACRO-adviesraden in de ste den met universiteit of hogeschool. Als tweede dergeiyke adviesraad werd gisteren de Leidse ACRO-raad geïn stalleerd voorafgaande aan de eerste werkvergadering in het Filosofisch Instituut van de Leidse Universiteit. De Leidse raad is samengesteld uit prof.dr.mr.C. A. van Peursen. hoog leraar in de wijsbegeerte die als voorzitter optreedt, mej.dr. C. L. Ha- braken, wetenschappelijk hoofdambte naar by het chemie-complex die de wetenschappeiyke staf vertegenwoor digt, dr. J. J. van Rood, lector in de immunohaematologie die de me dische faculteit vertegenwoordigt, de heer H. Reinhardt, hoofd van het bureau pers en voorlichting van de universiteit die zitting heeft als ver tegenwoordiger van curatoren, en de heren H. W. O. Roeters van Lennep en F. A. van der Reyt namens de studenten. De voornaamste doelstellingen van de ACRO zyn het geven van weten- schappeiyk onderwys en instructie, het stimuleren en verzorgen van com municatie tussen instellingen van we tenschap en cultuur, het versterken van de contacten tussen de acade mische wereld en de maatschappü als geheel, het geven van voorlichting over hetgeen aan de verschillende universiteiten plaats vindt, en het on derhouden van contacten met. 't bui tenland op wetenschappeiyk en cul tureel gebied. De ACRO legt bij dit alles de nadruk op het onderwijs, zo wel in het kader van de normale universitaire studie als het postgra duate onderwys. De organisatie wil daartoe gebruik maken van de moge heden die de omroepwetgeving openlaat voor het verkrygen van zendtyd. De huidige situatie zou het mogelyk maken, zendtyd tot 15 uur per week beschikbaar te krygen, wel ke tyd op den duur zeer goed ge bruikt zou kunnen worden. Met be trekking tot een deel van deze zend- tydvergunning zijn binnenkort be slissingen te verwachten, voor de rest zal een beslissing nog wel een jaar op zich laten wachten. Tydens de installatieplechtigheid, die onder meer werd bygewoond door de rector magnificus van Leidse Universiteit prof. dr. K. A. H. Hidding. zette de voorzit ter van het landelijk dageiyks be stuur de heer M. R. de Haan de or ganisatie van de ACRO uiteen. Hy deelde mede, dat op korte termijn ook adviesraden tot stand zullen ko men in Nymegen, Utrecht en Gro ningen. De ACRO ondervindt veel medewerking van senaten, weten- rtaven en studentenor- Vorig jaar is in Leiden het Jeugddorp geopend, een unieke gelegenheid voor kinderen om ontspanning te vinden in de buitenlucht, waarbij zij niet aan hun lot worden overgelaten. Dit jeugd vakantiedorp is vorige zomer twee weken open geweest en dat is een groot succes gebleken. Het lag in de bedoeling dat ook wanneer er geen jeugdleiders aanwezig waren, ouders met hun kinderen naar dit terrein aan de Voorschoterweg zouden komen, maar in de praktijk is dit tot nu toe niet vaak gebeurd. Daarom hebben verschillende jeugdorganisaties en speeltuin verenigingen in Zuid-West op verzoek van de heer G. Stein- bach van de Leidse Jeugdactie naar mogelijkheden gezocht om door het organiseren van tal van evenementen en het beschik baar stellen van jeugdleiders, dit terrein voor langere tijd ren dabel te maken. Deze samenwerking, waartoe het initiatief is uitgegaan van mej. Lia Veenenturf, leidster bij het clubhuis „De Duikboot", en pater G. W. van Stiphout, verbonden aan het buurthuiswerk in Leiden, heeft er toe geleid dat deze zomer gedurende vijf weken het jeugddorp geopend zal zijn: van 22 mei t/m 17 juni en van 26 juni t/m 1 juli. Organisatie Iedere middag kunnen kinderen t/m 12 jaar er van 4-6 uur terecht en 's avonds is het jeugddorp van 7-9 uur geopend voor kinderen van 13, 14 en 15 jaar. Op woensdagmiddag kunnen de kinderen er van 2-5 urn- spelen en op zaterdag zyn de leiders de gehele dag (van 10-5 uur) pre. sent. Het Leidse Volkshuis, dat een lange ervaring heeft in het jeugdwerk, het clubhuis „De Duikboot" en de Leidse Jeugd Actie hebben gezamenlyk hun staf beschikbaar gesteld voor het or ganiseren van deze weken. De praktische organisatie is in handen van mej. Veenenturf. die ook aan het hoofd zal staan van de groep jeugdleiders, waarvoor o a. de speel tuinverenigingen ..Prinses Beatrix", „Vyfhoven" en „Zuid-West" perso neel hebben afgestaan. Samen met een aantal vrywilligers die zich voor dit werk hebben aange meld, zullen zij het toezicht houden op het terrein en in de verschillende hutten. Hutten Deze hutten zijn onderverdeeld naar de verschillende activiteiten. Zo is er bijvoorbeeld een speciale hut voor de kleuters en baby's, waar ui teraard ook de moeders van harte welkom zyn. De piepjongen hebben Het Leidse Jeugddorp, gele gen aan de Voorschoterweg, dat dit jaar zeven wéken geopend is. (Foto L.D./Holvast) dus hun eigen hoekje. Voorts is er een hut voor papier- en verf werk, een hut met „waardeloos" materiaal, waar de kinderen kunnen knutselen, een timmerhut, een hut met toneel, kleding, een hut voor spel en lectuur en een kantine, die 's middags en 's avonds open is. Op de sportvelden zyn trainers aanwezig om met de jongens te voetballen en een traln- ster om met de meisjes trefbal te spelen. Bovendien is daar vlak by het zwembad De Vliet, zodat er beslist „voor elk wat wils is. 's Avonds zal het jeugddorp voor de oudere jeugd een centrum zyn om te praten, wat aan sport te doen of aan handarbeid en om te dansen, wat (als het weer zich daartoe leent) wordt gedaan op het pleintje, waaromheen de hutten liggen. Instuif De activiteiten zyn gebaseerd op het instuif-idee; de kinderen kunnen helemaal hun eigen gang gaan en de leiders en leidsters zien er slechts op toe dat zij zich niet vervelen en geen kattekwaad uithalen. De organisatoren zullen er voor zorgen dat er steeds iemand is om de kinderen te helpen by het oversteken van de drukke Voorschoterweg. Het jeugddorp zal dit jaar boven dien geopend zijn van 10 juli-11 au gustus, wanneer de LJA er in het kader van de viering van het vierde lustrum twee vakantieweken organi seert. waaraan alle Leidse clubhuizen hun medewerking verlenen. Er haperde wat aan de hygiëne De eigenaar van een bakkery in Leiden had de Haagse politierechter een brief geschreven waarin hy me dedeelde, dat de inspecteur alles in de bakkery naar genoegen had bevon den. Dat was, nadat procesverbaal was opgemaakt, omdat wat de hygiëne betreft er nogal wat in de bakkery haperde. Maar nu waren dan tegels aangebracht, de plafonds gewit, werk banken in bestelling en een nieuwe deegkneedmachine aangeschaft. De inspecteur verklaarde voor de rechter dat er inderdaad veel was verbeterd, maar hy was minder enthousiast dan verdachte het schil derde. De officier van Justitie eiste f. 125 boete en de rechter veroor deelde overeenkomstig die eis. „Ik zou de zaak toch maar in de gaten blyven houden", luidde het ad vies van de rechter. Nationale tienkamp in Leidse Hout 'Van onze atletiekmedewerker) Morgen en zondag vindt de eerste baanwedstrijd op de sintelbaan Leid se Hout plaats: een nationale tien kamp welke door de A.V. Holland wordt georganiseerd. Een dertigtal atleten neemt aan dit grootste atle- tieknummer deel, waaronder zich be vinden de Nederlandse kampioen 1966 Jan de Vries van FIT (Zeist». Bert Krijnen (GAC) Hilversum en Ben Lesterhuis (Siseo) Almelo. Grote belangstelling gaat uit naar de come-back van Ed de Noorlander, die in 1965 een prachtige opvolger van Kamerbeek bleek en het Neder lands record hoogspringen toen op 1.96 bracht. Door een hardnekkige rugblessure is de Rotterdammer an derhalf jaar buitenspel geweest. De Leidse kleuren worden hooggehou den door de Holland-leden: René v d. Water, Jan Borsje. Jan Ruysink en Wil Veen. terwijl Piet Wildenburg een goede vertegenwoordiger is van de Spartaan uit Lisse. Zaterdag begint de wedstryd om 2 uur. zondag om half elf. BURGERLIJKE STAND LEIDEN GEBOREN' Sandra Geertruida Maria. d. v. J. van Llngen en H. L. Bronsdijk; Marlt li Herman, z. v. J. stam en C. R. Hoorn Jtercella. d. v. p. d. van Walbeek en M. Wytsma; Cornells Petrus Maria z v. J. F van Buuren en H. M. van der Aar; Diana Maria. d. v. J. B. D. van ®n. E. J. Oudshoorn; Maria Jacoba Adrlana Margaretha, d v C (i.™ ™n, ,?n M J- Ottenhof; Marco Christ laan Eric. z. v. J. L. Bulln en A. J. C. BIJ; Julie Maria. d. v. J. M Rodermond en H. E. Jagersma. ONDERTROUWD A G. Sclarone en B. E. Lauw; M. H. Stavleu en A. Oudshoorn; R W H J. Keyzer en G. J. Vrij; J. w. van 'der Spek en J. M. van Steenbergen; D. K wlelenga en C. M. van Delden; J. Zaal en C. P van Eijk; N. P. van den Berg en V. E Souper; J. Ravensber- gen en V. M. Nieuwenhuls; C. van der Heyden en E. J. L. C. Schut; J. N. P Kramers en G. M. J. van Riet; C. N. Pennenburg en W. J. van der Pluijm; E. W. B. Ruitenberg en A. K. Gorter GETROUWD: M. Ouwerkerk en L. A. H. van Hofstra en H. F. Smits; S. van Lips; M C. NÏeboer T Huffelen ei Peters en I A. J. Kruyk. der Meer: - H B. W. van Wingerden Stxlen; W. H. Faas den Berg en G. W. J. Kanbterï M. Regtering; A. C. OVERLEDEN „o^ Dvan d" Starre, 61 Jaar. wed. van T. P. van Kan; G. Harsevoort. 77 vk I?a*n: W' Fê "F Roos- 78 Jaar. man; G. Estenne. 15 Jaar. zoon; C. A. de Ridder, 56 Jaar. echtgenote van J.

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 3