EIDSCH DAGBLAD N-troepen uit Gaza-strip Motie van wantrouwen in Franse regering 500 CALTEX sraeï tracht kalmte te bewaren BESLISSING AN OE THANT Baviaan hindert verkeer 'n Kapfein hêtifefïe Verrassende aanval op bufferzone in Vietnam EEN LIEVE LANGE ZOMER VOL BLOEHEN alles Vlieland GULDEN GEWONNEN Stijgende spanning in het Midden - Oosten mg® Gideon Jarden, vertegen woordiger van de Israëlische dele gatie bij de Ver. Naties, leest een verklaring voor tegenover de pers over het terugtrekken van de VN- vredestroepenmacht aan de Is raëlische grens. Filatelist plotseling f. (Van onze correspondent in Jeruzalem) het Midden-Oosten waar het wapengekletter het uur heviger wordt en de spanning lang- lerhand het kookpunt heeft bereikt, houdt lël tot nu toe het hoofd koel. Hoe lang Tel Aviv inwel nog zijn kalmte zal weten te bewaren, is 'V de vraag, vooral omdat V.N.-secretaris-gene- Oe Thant de eis van Egypte heeft aanvaard de ijdmacht van de Verenigde Naties van de aëliseh-Egyptische grens terug te trekken. Het olg hiervan zal immers zijn, dat voor het eerst lert de Suez-crisis van 1956 de legers van Israël Egypte weer tegenover elkaar komen te staan. Thant brengt vandaag in een :ieel rapport de Algemene Ver ering van de V.N. op de hoogte zijn beslissingen. Thant deelde besluit gisteravond mee aan de egenwoordiger van Egypte bij de Kort daarvoor had hij de af- jardigden van de landen, die troe- leveren voor het stootblok langs 87 km lange Egyptische-Israeli- grens op de hoogte gesteld van besluit. hant was van mening dat hij andere keus had dan het ver van Egypte in te willigen. Israel het nooit goedgekeurd dat er pen van de Ver. Naties op zijn idgebied werd toegelaten om een Ie in het zeil te houden. Wel It de Canadese minister van Bui- l&ndse Zaken Martin een laatste ing gedaan om terugtrekking van 7.N. strijdmacht te voorkomen. De eveer 3400 „blauwhelmen" zou- aan de Israëlische kant van de is met Egypte gelegerd moeten den. Tel Aviv zal hier echter niet voor voelen. Jlartin was van mening dat Oe int niet het recht had om toe- ning te geven de troepen „naar te sturen". Slechts met toe- ntning van de Veiligheidsraad, of Algemene Vergadering kan dat ge ren, aldus Martin. Inmiddels Joegoslavische verkennings- s die deel uitmaken van de EERBERICHT ONBESTENDIG Jet KNMI in De Bilt verwacht heden- tot morgenavond: Aanvankelijk zwaar bewolkt met lelijk regen, later ook enkele op- ringen. Matige tot krachtige, aan kust aanvankelijk harde zuidwes- jke wind. Minder koude nacht, overdag in het algemeen iets :ere temperaturen. (Opgemaakt om 11.15 uur). 20 MEI op: 4.40 uur; onder: 20.34 uur. ah op: 16.07 uur; onder 3.18 uur. toogwater te Katwijk te 12.20 uur «water te 7.56 en 20.41 uur. It nummer bestaat uit 22 pagina's Israël hoopt nog Ondanks alle rumoer, gelooft men tot nu toe in Israel nog steeds dat Nasser zal afzien van een militaire confrontatie met Israel. Men wordt in deze mening gesterkt door Nas sers verzekering tegenover Franse di plomaten, dat hij er niets voor voelt in een oorlog te worden verwikkeld. IJzig kalm reageert Israel op de- Arabische militaire activiteiten. Wèl klonk gisteren voor het eerst een of ficieel geluid, toen werd bekendge maakt dat Israel inmiddels alle mi litaire maatregelen had getroffen die nodig werden geacht. Hiermee trachtte men ongetwijfeld het volk de zekerheid te geven dat Israel ter dege is doordrongen van de realiteit. Reservisten zijn opgeroepen. Zie voor vervolg pag. 19 (Van onze Amsterdamse correspondent) Een Amsterdamse postzegelver zamelaar heeft gisteren op de Amphilex-postzegeltentoonstél- ling voor een sensatie gezorgd. Hij bleek in het bezit te zijn van een vel van 100 zomer zeg els 1967, waarop de waardeaandu\ding (20 ct 10 ct toeslag) ontbreekt. Dit maakt hem in één klap minstens 50.000 gulden rijker. Stuk voor stuk zullen de zegels op veilingen zeker 500 gulden opbrengen. De man had de zegels voor 30 gulden gekocht op het hoofdpostkantoor in Amsterdam. Zijn fortuinlijke aankoop kwam aan het licht toen hij op de Am- phïlex een blokje van vier van de betreffende zegels liet zien aan de Haagse postzegelexpert en vei linghouder J. L. van Dieten. Deze zal dit blokje binnenkort in vei ling brengen. (Van onze Venlose correspondent). In het Noordlimburgse plaatsje Reuver wreven de automobilisten zich gisteren de ogen uit. Ze wis ten niet wat ze zagen. Op de rijksweg VenloRoer mond stond n.l. een baviaan het verkeer te hinderen. Sommigen durfden niet eens verder en nie mand waagde het in de buurt van het 80 cm hoge, gevaarlijk grijn zende dier te komen. Toen iemand de politie kwam vertellen wat er aan de hand was, kon de dienstdoende politieman het ver haal niet geloven. Dat moest hij tenslotte w,el, toen het verkeer ge woon vastliep. Er ontstond een urenlange ach tervolging. Men wilde het dier niet doodschieten. Na een afmattende jacht was de baviaan (het bleek een kruiding tussen een baviaan en een ander groot apensoort) doodop. Hij liet zich in een net vangen en vervolgens met tou wen vastbinden. Volgens een des kundige was het dier vooral voor kinderen gevaarlijk. De aap is ondergebracht bij een particulier, die een dierenkamp heeft. De eigenaar van de baviaan kon niet worden opgespoord. Debat in Nationale Vergadering begonnen Premier Pompidou heeft de Franse Nationale Vergadering om een motie van goedkeuring gevraagd voor de plannen van president De Gaulle om bij decreet wetten uit te vaardigen op sociaal-economisch gebied. Pompidou verklaarde dat snel optreden geboden is om de Franse economie aan te passen aan de volledige opheffing van tariefmuren in de EEG op 1 juli 1968, om de werkloosheid te bestrijden en het grote tekort in de sociale verzekering aan te vullen. BLIJFT HET BIJ WOORDENSPEL? De huidige agenda van het parle ment staat geen uitvoerige bespre king van deze kwesties toe, en er is geen tijd te verliezen, aldus de pre mier. Hij noemde het verzoek om buitengewone volmachten niet onge bruikelijk en sprak zijn verbazing uit over de bezwaren die ertegen zijn ge rezen. Brown niet naar Moskou De Britse minister van Bui tenlandse Zaken, Brown, heeft zijn voorgenomen bezoek aan de Sowjet-Unie, dat vandaag zou beginnen uitgesteld in ver band met de gespannen toe stand in het Midden-Oosten. Brown verklaarde dat het Egyp tische verzoek tot terugtrekking van de vredesmacht van de Ver. Naties het vredeswerk van de volkerenorga nisatie tot een aanfluiting maakt. Hij noemde de situatie in het Mid den-Oosten kritiek en zei dat de troepen van de Ver. Naties reeds een tiental jaren de spanningen in dit moeilijke gebied in toom had weten te houden. Intussen is president Sjazar Israël uit Tel Aviv vertrokken voor staatsiebezoeken aan Canada en IJs land en een privé-bezoek aan Schot land. De Israëlische president wordt vandaag in Montreal verwacht. Op 23 mei zal hij de Israëlische dag op de Expo bijwonen. E.E.G. GEUR. Hogewoerd 6668 HUISMAN Tel. 31292 Leiden Na de verklaring van Pompidou hebben de linkse partijen van com munisten en de federatie van Mitter rand, zoals kon worden verwacht, een motie van wantrouwen tegen de Franse regering ingediend. ?>s oppo sitie weet dat hervormingen geboden zijn, maar wenst deze veranderingen ter discussie te kunnen stellen in- plaats van de regering een blanco volmacht te geven. De verklaring van de minister-pre sident bood weinig nieuws na de pers conferentie van generaal De Gaulle, die zich met betrekking tot de nauw keurige inhoud van de sociaal-econo mische maatregelen die buiten het parlement om genomen zullen wor den, ook al op de vlakte had gehou den. De debatten over de motie van wantrouwen of censuur zouden van middag beginnen. Alle parlementaire kopstukken als Rochet, Mitterrand, Mollet, Mendes France en Giscard d' Estang hebben zich hiervoor la ten inschrijven. Vermoedelijk zal zaterdag of uiter lijk zondag over de motie gestemd worden. Hoewel de oppositie op een of twee stemmen na over de absolute meer derheid beschikt, die de regering ten val zal kunnen brengen, is de kans toch praktisch uitgesloten, dat die fatale drempel voor de Gaullisten zal worden overschreden, zodat de debatten gedoemd zijn zich tot een tamelijk academisch woordenspel te blijven bepalen. Initiatief van Amerikanen en Zuidvietnamezen Amerikaanse en Zuidviet- namese troepen zijn gisteren op grote schaal een verrassende aanval begonnen in de gedemi litariseerde zone tussen Noord- en Zuid Vietnam. Het nieuws hierover werd 18 uur lang om veiligheidsredenen stilgehouden. De oorlog te land werd door deze grootscheepse actie voor het eerst tot aan de rand van Noord-Vietnam Ruime toelage voor Van Hall (Van onze Haagse correspondent) Mr. Van Hall, de eervol ontslagen burgemeester van Amsterdam, zal tot aan zijn pensionering over twee jaar een ruime toelage krijgen. Deze toelage zal het eerste jaar uit 80 pro cent van zijn huidige bezoldiging be staan (deze bezoldiging bedraagt thans f89.400,—) en het tweede jaar uit 65 procent, aldus een besluit van de regering. Mr. Van Hall zal na het bereiken van de pensioengerecht' leeftijd naast zijn A.O.W. een pen sioen krijgen berekend over de tien jaren dat hij burgemeester is weest. De regeing die de eerste twee jaar geldt komt overeen met die van de rij kswachtregèling voor overheids dienaren. ADVERTENTIE Vakmensen kweekten voor U een fijne collectie gezonde, reeds bloei ende tuinplanten; petunia, salvia, alyssum, phlox, agera turn, afrikaantjes, aster, vlijtig liesjë, leeuwenbekje, verbena, nemesia, ijs bloemen, portulaca, mignon-dahlia, GRASMAAIER 34,50 weet heeft Nieuwa Rijn 50 Tin 20824 (01710) Twee Britse parachutisten, die van een hoogte van ongeveer 3500 meter uit een vliegtuig wa ren gedropt, haalden een krasse stunt uit. Tijdens een vrije val schonk sergeant Brian Clark Sut- ton (links) zijn collega Tony i Charlton een glas bier in. Beiden zijn lid van het beroemde RAF- stuntteam The Falcons. De foto werd genomen door een ander lid van het team, sergeant Terence Allen, wat op zichzelf ook al een prestatie mag heten. gebracht Het doel van de aanval schijnt te zijn om eenheden van twee Noordvietnamese regimenten in te sluiten tussen geallieerde troepen binnen de zone en 5000 mariniers, die noordwaarts oprukken. De actie in de bufferzone volgde op een hevig bombardement van zo wel het zuidelijke als het noordelijke deel van de zone door geveohtsbom- menwerpers van luchtmacht en ma rine. Een Amerikaanse autoriteit in Sai gon verklaarde, dat de aanval geen wijziging betekent in de Amerikaan se politiek inzake de oorlog in Viet nam. Hij zei, dat de Noordvietname- zeh de zone, zowel ten noorden als ten zuiden van de Ben Hari-rivier, gebruiken om aanvallen te doen op Zuidvietnamese en Amerikaanse stel lingen. Hij begreep niet waarom de zone als een .heilige plaats" voor slechts één partij beschouwd moest worden. De operatie, welke Hickory wordt genoemd, kostte tot dusver bij de Amerikanen 12 doden en 202 gewon den en bij de Zuidvietnamezen 4 do den en 47 gewonden. ADVERTENTIE i u uitruil ADVERTENTIE De heer J. Drent Paulus Potterstraat 11 Hoogezand IN DE GROTE BORON LUCKY STAR GELDWATERVAL (met 160.224 geldprijzen!. ADVERTENTIE (§ucJ Qïteuwo l Uit het Leidsch Dagblad van 18 Mei 1867: Te Amsterdam is in het 1 Diakonie oude- mannen- en vrouwenhuis overleden Dirk Groebe, lid van de Maat schappij van Letterkunde al hier. In Delft heeft de kamer van koophandel en fabrieken zich tot de administratie der wegmaatschappij gewend om dagelijks retourbiljetten ver krijgbaar te stellen. VRIJDAG 19 MEI 1967 No. 31280 teur: E. A. E. van Dishoeck [jiofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN ƒ12,55 per kwartaal, ƒ4,19 per maand (bü vooruitbetaling), losse nummers ƒ0,25 Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie 21507

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 1