Crootse van uitbreiding eider dorp: 851 woningen ianleg van een sportpark bouw van en een motel Voorstellen aan raad Wassenaar VAN DER KWAAK SLAAl EERSTE PAAL Leidenaar uit water gered In Zoeterwoude Wit-Gele Kruis heeft een nieuw bestuur Estafette Den Haag Noordoostpolder JDAG 19 MEI 1967 LE1DSCH DAGBLAD PAGINA 15 WASSENAAR Raadslid stelt vragen keuring van de minister voor de bouw van alvast 460 woningwetwo ningen langs het Engelendael (eta gewoningen) mededelen met als ex tra contingent de 340-A-premiewo- ningen, voor de verhuur. Gezamenlijk, zo besloot de gede puteerde, werken we hard om de nog altijd bestaande woningnood in de Leidse en Haagse agglomeratie te verhelpen. Het raadslid A. J. M. van de Klaauw heeft schriftelijke vragen aan B. en W. van Wassenaar gesteld naar aanleiding van een krantenver slag over het bezoek, dat een 25-tal WV-lnformatrices onlangs aan Wassenaar heeft gebracht. De heer Van der Klaauw stelt in zijn vragen dat het bedoelde verslag duidelijk de indruk wekt dat er spra ke is van een groot opgezette cam pagne van de VVV, met het doel op uitgebreide schaal de aandacht van toeristen te vestigen op de gemeente Wassenaar. Verder dat het verslag ten aanzien van het landgoed Duin- rell een toekomstbeeld oproept, dat duidelijk doet worden, dat aan het karakter van de recreatie aldaar (rust en ontspanning temidden van schitterend natuurschoon) geweld wordt aangedaan. De heer Van der Klaauw vraagt B. en W. of zij zijn mening delen.dat de ontwikkeling aldus een door het gemeentebestuur ongewenste richting uitgaat en welke maatregelen het college denkt te nemen om zulks te gen te gaan. Precariorechten worden verhoogd sneller te kunnen vol- aan de vraag naar wonin- ide Leidse en Haagse ag- iratie heeft het college !,;en W. van Leiderdorp Ui opgevat af te wijken itot nu toe gevoerde tra- bouw van 20 tot 30 tegelijk, en over te ilen op rationele bouw. telde burgemeester mr. Gallas gistermiddag als hg op het slaan van de paal voor een nieuw- plan aan de Wielewaal- {Joor gedeputeerde D. v. raak. plan omvat 306 ééngezins- n, bestaande uit 66 wonin- lingen. 24 A-premiewonh.gen, voor de verhuur. 24 A-pre- ilngen voor de verkoop en premiewoningen bestemd voor koop. Architect is de heer L. ten uit Waddinxveen en aan- de NV Aanmeldingscombina- derdorp. De voorlopige huur- edraagt f 110 per maand, lag 23 mei zal de eerste paal geslagen voor het bouwplan ft Algemeen Burgerlijk Pen- Qds bestaande uit 339 ~>tage- ?n, bestemd voor de verhuur winkels, waarvan 4 dagwin- >e woningen zullen langs de fpeningenlaan worden ge- nnen wordt aan de kant waar iels zullen komen. Architect architectenbureau N. Schip- it Den Haag, aannemer io de ,ei( annemingsbedryf v. h. Boele Eesteren eveneens uit Den )0 1 laan zullen worden gebouwd en waarmee men zeer binnenkort gaat beginnen. Architect is het architec tenbureau Apon, Van den Berg, Ter Braak en Tromp uit Rotterdam, de aannemer is de Aarmemingsmaat - schappij „Panagro" uit War mond. En dan is er tenslotte nog het plan van 70-A premie-woningen voor de verhuur, die de Aannemingscom binatie Leiderdorp gaat bouwen aan het Kwikstaartplein, langs de Laan van Ouderzorg. Alles is voor de bouw gereed, het wachten is op de premie beschikking. Wanneer men bij de momenteel in aanibouw zijnde 136 wo ningen, de 306, de 339 en de 70 wo ningen telt, dan zullen dat er in Juni a.s. 851 zyn. Wethouder Meerburg vertelde als deskundige over de 306 eengezinswo ningen waarmee gisteren met het slaan van de eerste paal is begon nen. Voordeel Engelendael er een plan voor 1030 stage len die langs de Engelendael- ledische diensten ierdorp dokter H. A. «ndraad, Hogewaard 4,Kou- aan den Rijn, tel. 01714208;i Van Leeuwen, Dorpsstraat ludekerk aan den Rijn, tel. ■505. 'STGEEST dokter D. Held. tea. «SCHOTEN dokter J. E. Leidseweg 51, tel. 2527; tand- h. Kengen, Kon. Wilhelmina- melden 9.30 uur; (za) Voor- se apotheek, Leidseweg 66, 5; zo. Herdingh Blanken, ferd 171. Leiden, tel. 20502 en «fc Zuidwest. Brahmslaan 20. wijkverpleging, Gezond- _J ffltrum, Prof. Van der Waals- M" 5, tel. 4641. UlOND dokter Bots, Voor- W. 02532—7393; zuster Potter, ta 1, Noordwijkerhout. tel. L AG [-2468. 8ENAAR dokter J. A. J. i. Van Z. van Nijeveltstraat 4561; dokter H. S. Boogaart, van 's Gravensandeweg 1, 46; apotheek Langstraat 86, '41: tandarts van 18.0018.30 Ck P. Hazenberg, Van Z. van ia(S "straat 108, tel. 5535. teterwoude zijn de volgende tyen gevonden: twee sleutels n?. regenpak en muntbiljet, ad togen In het politiebureau aan fWbuurtseweg. Het voordeel van rationele bouw is het repetitie-effect. Door de snellere bouw mag worden gerekend op 25 toeslag op het woningcontingent. Alle 3 sectoren van de 306 wonin gen hebben dezelfde plattegrond en afmetingen, alleen de B-premiewo ningen krijgen een erker. De huizen krijgen 4% verblyfseen- heid d.w.z. een woonkamer, en 3 slaapkamers; de woningwetwoningen krijgen geen vaste trap en geen ka mer op de zolder, de mogelijkheid van deze alsnog te bouwen is aan wezig. Schakeringen wil men trachten aan te brengen door kleurnuances van de dakpannen. Over de hoog bouw zei de wethouder, dat de wo ningen zullen worden opgetrokken volgens het giet- beton-systeem. Het worden flats van 5 en 7 woonlagen met drie of vier kamers. Burgemeester mr. R. M. Gallas, deelde vervolgens nog mee, dat in de Volgende raadsvergadering, de raad een krediet zal worden gevraagd, om te kunnen beginnen met de eerste fase van het park De Houtkamp, dat 1% ha omvat, (de totale opp. wordt 15 ha). Gezien bovengenoemde plannen van stadsallures (Leider dorp zal over 10 jaar ongeveer 30.000 inwoners tellen), heeft het college verder gedacht aan de leefbaarheid. Motel Zo heeft de GrontmU reeds op dracht een plan voor te bereiden voor een sportpark over de Dwars- wetering. Gezien de verkeerstoene- mlng rondom Leiderdorp, zeker als de Zijlbrug in september klaar is, groeit ook de behoefte aan een mo tel. Over twee maanden zal hiervoor de eerste paal worden geslagen. Het motel wordt gebouwd aan de Rijks weg 4A en begonnen wordt met het dag-restaurant. De huidige rioolwaterzuiveringsin stallatie voorziet tot een inwonertal van 13.000 personen, reeds nu berei den B. en W. plannen voor uitbrei ding voor, maar het is de bedoeling dat in overleg met Rijnland in de gemeente Leiden zal worden geloosd bij Katwijk. De gemeenteardhitect, de heer W. Buitendijk vertelde o.yi. over de Engelendael dat het een verkeers ader wordt, die is te vergelijken met de Ohurohilllaan in Leiden: 2 rijba nen. elk 7 meter breed, daartussen een groenstrook van 12 m, en aan beide zijden een fiets- en een voet- De heer D. van der Kwaak, lid van Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland, heit de eerste paal voor 306 eengezinswoningen aan de Wielewaalstraat. (Foto L.D./Holvast) pad, met de totale breedte van on geveer 45 m. B. en W. streven er naar, dat als de Zijlbrug wordt geopend het ge- deedte van deze laan vanaf de brug tot de Laan van Ouderzorg dan ook klaar is. Paal Nadat de heer v. d. Kwaak om 4 uur de eerste paal geslagen had, volgde er een ontvangst in het ge meentehuis. Burgemeester Gallas gaf nu voor het gehele gezelschap een overzicht van bovengenoemde plannen, en bood de gedeputeerde als herinnering een gezicht op de Rijn met de oude brug aan. De heer Van der Kwaak zei dat het niet alleen voor de gemeente Lei derdorp een historische dag was, maar ook voor hem zelf, omdat hy voor voor de vijftigste maal een paal had geheid. Het gaat goed met de woningbouw in Zuid-Holland: in 1966 zyn er 26.500 gereed gekomen, (het streven was 25000). De bouw in de vrye sector wordt toch minder, tot nu toe zyn voor 1967 nog geen 500 bouwvergunningen uitgegeven, het geen de heer Van der Kwaak doet vrezen, dat vele gemeenten in de tweede helft van 1968 toch zullen worden gehandicapt. Na de oorlog zijn in Leiderdorp, zei hy. 1700 hui zen gereed gekomen. Hy kon tot zyn grote vreugde een juist deze middag ontvangen goed- OEGSTGEEST C.H.U. wil gesprek met A.R. en K.V.P. De C.H.U., afdeling Oegstgeest, voelt ervoor in de herfst eens op be stuurlijk niveau besprekingen te voeren met de plaatselijke afdelin gen van de A.R. en de K.V.P. Ook vroeg men zich af, of in het najaar een vergadering eventueel met fo rum) moet worden gehouden om de leden, vooral de jongeren, wat actie ver by het werk te betrekken. Dit bleek in de besprekingen tjjdens de jaarvergadering in het Partonaats- gebouw. Voorzitter D. Kommer had in zijn inleiding onder meer naar voren ge bracht, dat de middenstanders mo menteel met de grootste moeilijk heden hebben te kampen, dat de verantwoordelijke bestuurders van de Unie reeds maandenlang vóór de laatste verkiezingen met nieuwe ideeën en voorstellen rekening had den moeten houden en dat er een grotere wil tot. praten met andere confessionele partijen had moeten zyn. Secretaris P. J. F. van der Pol meldde in zijn Jaarverslag, dat het aantal leden door de grenswijziging met 20 daalde tot 125. Penningmees ter W. Oudshoorn had een batig saldo van f. 307,74 over 1966. Over verscheidene onderwerpen, zoals de jaarvergadering in Apel doorn en de commissie-Scholten, de door de C.H.U.-jonger en voorlopig ontworpen vernieuwde beginselen en de toekomst van de C.H.U., werd nog uitvoerig van gedachten gewis seld. De gemeenteraad van Wassenaar 316 ca grond aan te kopen voor een bedrag van f 180.000.-. Een stukje grond van 62 ca zal aan de eige naar worden terugverkocht voor Van de aankoopkosten, zal maandagavond onder meer be slissen over een door B. en W. voor gestelde verhoging van de tarieven voor dienstverlening door de ge- meenterelnlging, welke tarieven voor voor het laatst op 1 maart 1965 wer den herzien. B. en W. schrijven aan de raad, dat de sedertdien gestegen loon kosten een verhoging nodig maken omdat de tarieven op het ogenblik de werkelijke kosten niet meer dek ken. Het verwisselen van laadkisten (2 tegelijk) zal volgens het voorstel f 16.- gaan kosten in plaats van f 14,- het verwisselen van 3 laadkisten f20,- in plaats van f 17.-. Voor in- cidentelere dienstverrichtingen per bedrijfShalfuur voortaan f 6.75 worden berekend in plaats van f5.- „met een minimum per dienstverrich ting van f 13.- (was f10.-). Voor het ledigen van beerputten en septictanks met behulp van de kolkenzuiger zal per bedrijfshalfuur f 13,50 worden berekend, met een minimum van f 27 (was resp f 12.- en f 24.-). In verband met de gestegen loon kosten en materlaalprljzen moeten enkele precariorechten worden ver hoogd. Voorgesteld wordt de kosten van aansluiting op het gemeenteriool te verhogen van f64- tot f78.- en van f7.50 tot f950 voor elke meter meer dan 6 m. Het tarief, dat door B. en W. wordt voorgesteld voor het maken van blij vende uitritten bedraagt f27,- per m2 (was f21,- per m2Y Voor tijde lijke uitritten willen zy een tarief bepalen van f 16,- per m2 in plaats van f 12,50 per m2. B. en W. stellen verder de raad voor een krediet van f 144.700.te voteren voor het vernieuwen van een aantal rioolgedeelten die in slechte staat verkeren. Zeer urgent is de verbetering van de riolering in de Papeweg en de Vinkelaan, waarvoor f 45.000,- nodig wordt geoordeeld. Riolering in de Gravestraat tus sen de Langstraat en het Molenplein zal f30.000,- kosten, riolering in de Molenweg en Molenstraat f44,700,- en riolering in een aantal lanen in Nieuw Wassenaar f 25.000,-. Wat de laatste post betreft, is het de bedoeling in Nieuw Wassenaar de huisaansluitingen over te brengen op het regenwaterriool, dat zich nog in redelijk goede staat bevindt. Ver nieuwen van het afwaterriool in dit gedeelte van Wassenaar zou enüble honderdduizenden guldens gaan kos ten. B. en W. hebben de gemeenteraad tevens een voorstel doen toekomen voor de aankoop van de bedrijfspan den op de hoek van de Schoolstraat en de Achterweg, waarin een druk kerij gevestigd is. Het pand zal moe ten worden afgebroken als overge gaan wordt tot de verbreding van de Schoolstraat, zoals die in het kom- plan is voorzien. De eigenaar van het pand zal op een aangrenzend terrein een nieuwe drukkerij bou wen. Burgemeester en wethouders stel len voor het pand. met in totaal f 10.000.-. f 180.000,-, zal 80% ten laste van het rijk komen krachtens de Beschik king bijdragen saneringsplannen. De bouw van de nieuwe drukkerij zal gereed moeten zijn 13 maanden nadat het raadsbesluit tot verkoop van de grond door Gedeputeerde Sta ten zal zijn goedgekeurd. De woningbouwvereniging St. Wil- librordus heeft de gemeente verzocht aan haar te verkopen een stuk grond van 425 ca gelegen tussen de De Llg- nestraat en de Hughensstraat. Op deze grond zal, op een soort bin nenplein door de bouwvereniging een 21-tal garageboxen worden gebouwd. Burgemeester en wethouders stellen de raad voor de bedoelde grond te verkopen voor f 33,600,-, dat is f 1600,- per garagebox. Van het bedrag van f33.600.- zal ongeveer f30.000.- no dig zijn voor het bouwrijp maken van de aan de bouwvereniging te verkopen grond. Zuiderkwartiers eerste twaalf talspeler Co Nieboer is gisteren in het huwelijk getreden met mej. Ria Regtering. Jeugdige korfbal lers (sters) zorgden voor de ge bruikelijke erehaag. (Foto L.D./Holvast) In het politiebureau van Was senaar zijn op iedere werkdag be halve zaterdag) 's ochtends van 9-13 uur visakten voor het seizoen 1967- 1968 verkrijgbaar. De eerstvolgende openbare ver gadering van de Wassenaarse ge meenteraad zal worden gehouden op maandagavond 22 mei om kwart over 7 in het raadhuis „De Paauw". WARMOND Sportdag van de Parochiële Jeugdraad De Warmondse Parochiële Sport raad houdt zondag een sportdag. Voor dit evenement kan men zich opgeven bij N. Sikking. Dorpsstraat 8. Er zal worden gestreden op onder meer de volgende onderdelen: sprint over 60, 80 en 100 meter, hindemis lopen, hoog- en verspringen, kogel stoten, touwtrekken en afstandloop. Z OETERWOUDE Gouden paar Het echtpaar J. Schenkeveld-van Gaaien, wonende Westeinde 3 ln Zoe- terwoude, hoopt 31 mei zijn gouden huwelijksfeest te vieren- Morgen is er gelegenheid het gouden paar in zijn woning geluk te wensen, namelijk 's middags van 3 tot 5 uur en s' avonds na 8 uur. De heer Schenkeveld (bijna 80) is op de boerderij, waar hij thans nog met zijn echtgenote, die bijna 79 jaar is, woont, geboren. Hij is een ln Zoe- terwoude bekend landbouwer. Het bruidspaar heeft vier kinderen, na melijk twee zoons en twee dochters, en vijf kleinkinderen. Op de eigenlijke feestdag zal men in intiemfamilieverband dit vijftig jarig huwelijksfeest vieren in hotel „Groenendijk" aan de Hoge Rijndijk in Zoeterwoude. Kwart eeuw in boekhandel De heer L.J.J. Prenen, thans pro curatiehouder bij de Leidse Boek handel De Kier, vierde gisteren het feit, dat hij 25 jaar in dienst was van de firma. Hij was aangenomen voor de boekhoudafdeling, maar al spoedig bleek de heer Prenen, mede door zijn vooropleiding bij een an dere boekhandel, van alle markten thuis te zijn. Tien jaar geleden werd hij, gezien zijn vele bekwaamheden, benoemd tot procuratiehouder. In aanwezigheid van het voltallige per soneel werd de heer Prenen gisteren toegesproken door de heer De Kier. Namens de Vereniging ter Bevorde ring van de Belangen des Boekhan dels speldde hU de Jubilaris de draagspeld op en reikte hem de daar bijbehorende oorkonde uit. Deze ging vergezeld van een enveloppe met in houd. De heer Valentgoed bood de heer Prenen namens het personeel een geschenk aan. Ook van anderen kreeg, de Jubilaris cadeaus. Een 58-jarige Leidenaar raakte gis termiddag omstreeks kwart voor 6 in de Oranjegracht naby de Mecklen- burgerbrug te water. Hij werd, onder vrij moeilijke omstandigheden, op het droge gebracht door de 44-jarige Leidse bedrijfsleider E. J. v. d. Ma den, die de drenkeling gekleed was nagesprongen. De heer v. d. Maden liep bij zijn reddingspogingen ver wondingen op aan zijn rechterhand. De drenkeling is door de EHD naar het Academisch Ziekenhuis gebracht. Nieuwi hoofd van geheime politie in Sowjet-Unie Volkomen onverwacht is een hoge Russische ambtenaar, die in Boeda pest was toen de Russische troepen de Hongaarse opstand van 1956 neersloegen, benoemd tot hoofd van de Russische geheime politie. Van daag heeft de regering in Mos kou de benoeming bekendgemaakt van Joeri Andropow tot voorzitter van de commissie voor staatsveilig heid, de geheime Russische politie, die bekend is onder haar initialen KGB. Westelijke waarnemers geloven, dat de KGB verantwoordelijk is voor de spionage in het buitenland en de veiligheid in het binnenland. De mutatie in de KGB-leiding kwam na een aantal onthullingen over Russische spionagegroepen in en deportaties van Russen uit West-Europa. Andropow, een 52- jarige secreta ris van de Russische communistische partij, is de opvolger van de tien jaar jongere Semichastni, die een andere, niet bij name genoemde taak heeft gekregen. Feike Asma 40 jaar organist De- bekende organist Feike Asma zal 27 mei zijn 40-jarig jubileum als organist vieren door in de Grote Kerk te Maas sluis een voor hem gecompo neerd werk ten gehore te brengen, nl. „Variaties op een Bach-thema" van de toon kunstenaar Paul Chr. van Westering. Ter gelegenheid van het jubileum zal verder een jubileum-fotoboek met de titel Feike Asma worden uit gegeven. Het Wit-Gele Kruis in Zoeter woude mag zich verheugen in een groeiend ledenaantal. Per 31 decem ber 1966 waren er 605 leden en thans 650, Deze cjjfes werden verstrekt door de penningsmeester de heèr P. P, J. van Zijp, tydens de gisteravond ge houden ledenvergadering. De penningmeester, die het Jaar verslag voor zijn rekening nam, zei verdei-, dat de vereniging in 1966 be stuurlijk op een dieptepunt was. Ge lukkig kwam hierin begin 1967 een belangrijke verbetering door een sue- Via Leiden Familieberichten (Overgenomen uit andere bladen) Geboren: Stephanie Justine, d.v. Hendriksen en Simons, Maassluis; James Robert, z.v. De Jong Schou wenburg en Begg. Dar es Salaam; Tulemore Ruth, d.v. Van Andel en Pameyer, Ispra Va, Italië: Hendrik Constant, z.v. Zeeven en Kruiskamp, Auckland. Nieuw Zeeland; Renée Agnies, d.v. Van Notten en Strate- nus, Gorinchem; Saskia Eugenie, d.v. Van Dorsser en Hoyer, Amster dam. Getrouwd: Santa Giuseppe Me- rendi en Ira Alcina Reynders, Am sterdam. Overleden: Johannes Cornells van Vliet, 67 j, Den Haag; Jacoba Hen- drika de Petit van Oosterwljk en Spijk, 81 j, Amersfoort; Gustaaf Abram Dunlop, 79 j. Amsterdam; Cornelis Daniël van Leur, Amster dam; Erik-Jan Visser, 16 j, Rijswijk; Willem A. P. C. Pennink, 67 j, Hil versum. Zestien jonge atleten lijn vanmor gen om even over half tien vertrok ken van het Binnenhof in Den Haag voor een estafette vla Lelden naar de Noordoostpolder. Zij lopen deze on geveer 280 kilometer lange tocht, om aan de burgemeester van Emmeloord, de heer F. M. van Panthaleon baron van Eek, een kopie te overhandigen van de wet, waarin de drooglegging van de Noordoostpolder werd gere geld. Het is 25 jaar geleden dat deze drooglegging plaats had. De zestien atleten - veertien jongens en twee meisjes - kregen op het Binnenhof deze kopie van de wet overhandigd door minister drs. J. A. Bakker (Ver keer en Waterstaat), De jongelui zul len om de beurt 3 tot 5 km lopen, waarna zy in één van de drie bege leidende auto's zullen stappen. De tocht zal anderhalve dag du ren. Verwacht wordt dat de estafet telopers morgenmiddag om half vier in Emmeloord zullen arriveren. De route van vandaag is als volgt: Den Haag, Voorburg, Lelden, Leimui- den, Aalsmeer, Amstelveen, Amster dam. Purmerend. Hoorn, Andijk. In Andjjk, waar de ploeg vanavond om streeks half zeven aankomt, was vroe ger de proefpolder aangelegd, waar in proeven werden gedaan voor de drooglegging van Noordoostpolder en Wieringermeerpoldeer. cesvolle formatiepoging van drs. C. M. Westermann (Leiden). Het voor lopig bestuur werd door de leden de finitief benoemd. Het bestaat thans uit de volgende personen: P. P. J. van Zijp (Leider dorp) penningmeester en leden mevr. E. H. StentenSchumacher (Leiderdorp), mevr. P. M. Benne- broek-van Adrichem (Leiderdorp)), A. van Mil, mevr. L. Voost-Muller (Leiderdorp), N. J. de Bruin en M. W. Brekelmans. Medisch adviseur Doors drs. Westermann werd mee gedeeld, dat de vereniging nog geen medisch adviseur heeft. Wel hebben de doktoren Bakema en Van 't Wout zich bereid verklaard medewerking te verlenen. Uit het jaarverslag blijkt verder, dat mej. M. C. van Maarle sinds 1 mei 1966 werkzaam is als wijkver pleegster. De werkzaamheden van de zuster bestonden in 1966 uit 1175 ver- pleegbezoeken en 1215 verplegings- behandelingen. Er waren 67 bejaar den ingeschreven. Tevens behoort tot de taak van de zuster werkzaamheden op het gebied van tbc-bestryding, reuma- en kankerbestrijding, revali datie en geestelijke gezondheidszorg. Voorte is een belangrijke taak de kin- derhygiëne, bestaande uit de prena tale zorg en de zuigelingen-kleuter zorg. Deze werkzaamheden spitsen zich toe op de drie consultatiebureaus: Hoge Ryndijk, Zoeterwoude (vanaf l-7-'66 gelegen in de gemeente Lei den). Splinterlaan, Leiderdorp cn Berkenkade, Leiderdorp. Deze bu reaus staan onder leiding van mevr. L. L. J. StokhuyzenOchtman, die wordt geassisteerd door mevr. Wakka.

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 15