Leiden Merkwaardige staking in Belgische fabriek (MM <SJ0 .TRIPLE CROSS" n ijftien ontraden linder Quick Boys-zege op falend Ajax: 1-0 Ariane en striptease SCHUDEL GESTOOKTE CITROEN VRIJDAG 19 MEI 1967 LEIDSCH DAGBLAD Metaalarbeiders protesteren tegen sluiting fan onze Brusselse correspondent) tfVij houden vol. Tot er betere ty- uit Brussel gemeld worden", fjj willen maar van één oplossing ren: verder werken". Met die kreten werpen de bijna arbeiders en bedienden van de Saaifabriek „Anglo-Germain" in Croyère in de Belgische provin- Henegouwen alle vragen over p (unieke) stakingsactie bij voor at van zich af. dinsdagmorgen heeft het d^oneel van de fabriek eensgezind werkplaatsen en kantoren „bezet". Ier van hen, die ouder is dan 18 en Bger dan 60 jaar, blijft dag en :ht in de fabriek op zijn plaats, machines staan evenwel al 48 uur de handen steken werkloos in de uien van de blauwe fabriekskle- Het hek voor de oprit naar de fa- blijft gesloten. Vrachtauto's voorraden, schuldeisers en ver- enwoordigers worden zonder meer litsomkeert verwezen. Alleen voor ecteur M. de Meurichy gaat dat af en toe op een kier open. En jr de afgevaardigden van de bon- vanzelfsprekend. Die staan im- rs pal aohter de stakers. Aan de latkant van dat hek drommen tijd tot tijd de vrouwen en kin- en van de stakers samen. In tas- ij ADO-Den Haag A ,75 let Haagse ADO heeft als eerste lende vereniging donderdag een SI nicht gegeven van de spelers, die rolgende seizoen onder contract en staan. In verband met de af- iffing van de betaalde jeugdcom- itie wordt het aantal contractspe- van vijfenveertig ingekrompen plusminus dertig. Twintig spelers tronder de kern van het huidige elftal, hebben hun contract ver- itf. Het zijn: Kees Aarts, Dick '""""Twaat, Henny Ardesch, Theo van Burgh, Harry Heijnen, Henk waart. Joop Jochems, Wim Lal- in, Freek van der Lee, Lambert issen, Aad Mansveld, René Pas. is de Puyt, Lex Schoenmaker, !ues Smit, Ton Thie, Jan Ville- A. Vos, Plet de Zoete en Wei- liaimaast heeft ADO vier jeugd- lers uit eigen kweek: Fred de iprie, Aad van der Berg, Leo Ca en Aad Oudshoorn een contract jeboden. Verder is men in onder- deling met twee jeugdspelers van ere verenigingen. De resterende plaatsen wil men bezetten met Iers uit de eigen vereniging of van inigingen dicht in de buurt, an ADO, dat hoge kosten heeft verband met het overdekken van ifcaamtribune, behoeft men geen te activiteiten te verwachten tij de transferperiode. De voorhoe- peler Van Miert, die nog steeds t geheel is hersteld van een bles- heeft tien dagen geleden een lisch onderzoek ondergaan. Onge- de nog niet bekende uitslag zal 0 ook deze speler een contract bieden. De leeftijdsopbouw van Is vrij gunstig: bijna de helft de spiers is twintig of jonger Amerika instaande dinsdag vertrekt ADO zestien spelers onder wie de in genade aangenomen Ville- naar de Verenigde Staten, de Haagse vereniging in een sbestek van zeven weken twaalf Vrijden zal spelen voor de Ame- lanse voetbalbond. ADO's „thuis" IHryden vinden daarbij plaats in 1 Francisco. Op elf juli keren trai- Happel en zijn pupillen weer ir Nederland terug. Na een vakan- van veertien dagen wordt de tral ie hervat, waarna op zes augus- een week voor het begin van competitie een vriendschappe- wedstrijd op het programma it tegen de Tsjechische club Dukla ADVERTENTIE sen brengen ze de maaltijden uit sluitend. brood met kaas om onder scheid te voorkomen naar de sta kers in de fabriek. Over de hoofden van de mensen aan weerszijden van de stalen muur waait even angstig als naargeestig de zwarte vlag. Gevoelige deuken De werkgelegenheid in de eens zo welvarende Borinage krijgt vooral de laatste anderhalf jaar gevoeligA deu ken. De 300 Anglo-Germainwerkers zijn de laatsten van een drieduizend- koppig personeelsbestand, dat de fa briek nog niet zo heel lang geleden nog aan een goedbelegde boterham hielp. Op een steenworp afstandsloot ook de ijzergieterij Gilson vorig jaar al voorgoed de poort voor haar drie duizend werknemers. En rondom La Croyère en het naburige La Louvière draaien de schachtwielen van de ko lenmijnen ook steeds langzamer. Ze zullen snel worden gesloten of met veel hulp slechts moeizaam in leven kunnen worden gehouden. De Anglo-Germainwerkers menen, dat aan de snel om zich heengrij- pende werkloosheid een halt moet worden toegeroepen. Maar al te makkelijk, menen zij, zuigen de gro te banken, zodra een bedrijf niet J A van vandaag 2 Zilveren Molentoernooi (Van één onzer redacteuren) Quick Boys heeft donderdag Ajax 3 met 1-0 verslagen, maar daar is dan ook alles mee gezegd. Het was een bar slechte wedstrijd, waarbij Quick Boys in de derde minuut van de ver lenging de gelukkigste was, toen De Hollander fraai inkopte na een voor zet van rechtsbuiten Djjkdrentb. Deze strijd om de derde en vierde plaats in het toernooi om de Zil veren Molen was het aankijken niet waard. Ajax speelde plichtmatig, ter wijl Quick Boys zonder Leo Pluimgraaff iets feller was, maar faalde in de aanval. In de eerste helft kreeg Quick Boys twee uitstekende kansen op 'n voor sprong, maar beide keren treuzelden De Hollander en Van der Does op het beslissende ogenblik. Ajax kwam nauwelijks in het stuk voor. Systeem loos voetbal, terwijl men in de ver dediging best wat steekjes kon laten vallen, zonder dat dit noodlottige ge volgen had. Na twaalf minuten al moest de praatzieke Van Leeuwen Hockey Militair team verslaat Mexico Het Nederlandse militaire hockey- elftal heeft donderdagavond in het Wagener-stadion te Amstelveen een 4o overwinning behaald op de na tionale Mexicaanse ploeg, die met deze aantrekkelijke wedstrijd een toernee door Europa afsloot. Bij de rust leidden onze landgenoten al met 1—0, door een doelpunt van midvoor Mackay (Laren). De mili tairen drukten in de tweede helft hun technische superioriteit nog in drie doelpunten uit, waarvan Buma (HHIJC) er twee maakte en For- tanier (HDM) een. Waterpolonieuws Een eclatante 52 overwinning was het resultaat van de eerste da mes-wedstrijd van de Golfbrekers, welke gisteravond werd gespeeld in het Haagse Overdekte bad aan de Maurit-skade. Door een hechter sa menspel en een grotere zwemsnelheid waren de Leidse dames in het over wicht, maar toch kwam Swift aan de eerste treffer. Door goalgetter Co- by Hoogenboom met drie doelpunten en één doelpunt van Jos Aalders hadden de Golfbrekers bij de rust een comfortabele 41 voorsprong veroverd. Na het draaien scoorde Coby Hoogenboom nog eenmaal, ter wijl ook de Haagse dames doel trof fen, zodat de eindstand op 52 ten gunste van LGB werd bepaald. van Quick Boys bij de strak leiden de scheidsrechter Van Dorp komen. Hij ontving een officiële waarschu wing. Verder gebeurde er in deze pe riode niets, dat de toeschouwers kon boeien. Bedroevend Na de hervatting was het helemaal bedroevend voetbal, dat beide ploe gen liet zien. Bij Ajax had Pim Sies de plaats van Doelman Daan Schalm ingenomen, terwijl na een kwartier Nico van Dijk zich liet vervangen door Mesman. De Quick Boys-doel man, Duivenbode, moest zich al na vijf minuten laten vervangen na een botsing met één der Ajax-aanvallers. Piet Haanstra nam zijn plaats onder de lat in. Quick Boys bleef iets sterker, maar kon ook nu weer geen vuist maken. Ajax geloofde het helemaal en zo wachtte men gelaten op het einde. In de derde minuut van de verlen ging kopte de Hollander zijn ploeg naar de 10 winst. Een overwinning om heel snel te vergeten ADVERTENTIE Vertrouwde sfeer van weleer nog steeds bij Hofel-Café Restaurant „SEINPOST" NOORD WIJ K AAN ZEE Kon. Wilhelmina Boulevard 17 Telefoon 01719—2515 Vrij uitzicht op zee. Eigen parkeerruimte en Midget Golfbaan. Overdekte en onoverdekte terrassen. HET GEHELE JAAR GEOPEND VOETBAL Leidse caféhouders gelijk tegen kelners De strijd is gestreden Het treffen tussen de „merken "-teams van twee bekende biersoorten in casu de Leidse caféhouders tegen de kelners gaf een „vurige" strijd. Meerdere malen moest het „gewicht" van sommige deelnemers het gebrek aan techniek compenseren maar de. vreugde was er niet minder om. Na de rust liep de zaak wat uit de hand, mede door het opdringerige enthou siasme van de supporters. Het werd tenslotte een gelijk spel (44) en ook de strafschoppen brachten geen resultaat, omdat, na een verre trap, de bal was zoekgeraakt De baten voor de Leidse Sporthal zijn nog niet bekend; de organisator wil de activiteiten voor het goede doel nog uitbreiden met klaverjas- en biljartwedstrijden. Vrouwen en kinderen en an dere belangstellenden voor de fa briek van Anglo-Germain in La Croyère, waar bijna 300 stakers zich verschanst hebben uit pro test tegen de voorgenomen slui ting van het bedrijf. meer te redden lijkt, het geld eruit en is liquidatie onafwendbaar. Daar om marcheerden ze al op 8 mei jl. door de straten van La Louvière, om solidariteit te vragen van alle arbei ders in de Borinage. Het rampzalige besluit de Anglo-Germainfabriek te sluiten hing toen al in de lucht. De regering in Brussel zou tot aan het eind van deze week de lonen voor- Schieten. Daarna zou verder worden beslist. Tot zolang ook zouden geen ontslagen worden aangezegd. De di rectie heeft zich daaraan niet ge houden. Nog voor Pinksteren wist iedereen, dat hij op de „kasseien" zou komen te staan. Het bedrijf verkeert sinds maart in staat van faillissement. Maandag as., zou» over het concordaat (ak koord) worden onderhandeld. De to tale schulden belopen veertien mil joen gulden. De Belgische regering heeft al eens 3,5 miljoen gulden in de fabriek gepompt. Nu kan alleen een immrr wtorder nog hulp bie den aan de fabriek, die voor namelijk rouend spoorwegmateriaal produceert Zo'n mammoutorder ligt bij de Belgische spoorwegen gereed. De arbeiders uit La Croyère eisen, dat zeker een gedeelte daarvan by Anglo- Germain geplaatst wordt. Hun werkgelegenheid is dan op slag weer voor enkele jaren verzekerd. Het lykt eenvoudig genoeg. Rustig verloop De staking is tot nu toe rustig ver lopen. Anders kan dat worden na hedenavond, ais de arbeiders zijn ontslagen en geen redht meer hebben de fabrieksterreinen te „bezette' Voorlopig maken de stakers zich daar geen zorg over.' .Tweeëntwintig jaar heb ik ln de ze fabriek gewerkt. Na vandaag weet ik, gelijk al de anderen, niet waar heen nieuw werk te gaan zoeken. Wij vechten niet alleen voor ons zelf. Sluiting van deze fabriek maakt de weg weer vry voor sluiting van an- ere bedrfjven. Daar moet een eind aan komen", zei Oscar Cleas, terwijl hij rustig aan de fabriekspoort stond. Elders zochten de goeverneur van de provincie Henegouwen, burge meester M. Megal van La Louvière, de commissie voor economische en sociale aangelegenheden in het „cen trum" e n vertegenwoordigers van het departement van Economische Zaken uit Brussel een uitweg voor de jnoeilijkheden. Een vrouw mom pelde: „Geve God, dat er een oplos sing gevonden mag worden". Nader meldt onze correspondent: De staking by de Germain-Anglo, een fabriek van spoorwegmaterieel e.d., die vandaag zou sluiten en waar de arbeiders de fabriek hebben oezet, gaat door. De werknemers hebben namelyk de voorstellen van de re gering, die voor buitenstaanders wel aannemelijk schenen, verworpen. Na een onderhoud tussen de pre mier en vertegenwoordigers van de drie vakbonden, was men overeenge komen dat de termijn van ontslag, oorspronkelijk vastgesteld op van- zou worden verlengd tot het gerechtelijk besluit over de aanvraag tot liquidatie van de onderneming zou zyn genomen. Ook zou de rege ring een order voor 600 spoorweg wagons bij de Waalse industrie plaat sen en een deel hiervan zou de Ger- main-Anglo ten goede komen. Bo vendien waren nog toezeggingen ge daan over herscholing van de arbei ders. Gisteravond hebben de werkne mers van de fabriek 3 uur lang ver- rd, waarna een geheime stem ming werd gehouden. Dit heeft tot resultaat gehad dat met 155 tegen stemmen werd besloten verder te staken. Een groot deel van de sta kers heeft dus weer de nacht in d« fabriek doorgebracht. De mannen hebben hun collega's van onder de 18 en boven de 60 naar huis ge stuurd. OLYMPIA... de portable waar toekomstmuziek in zit IQU A ASPA-LEIDEN NV AALMARKT 4 TELEFOON 01710 - 24800 ZAANDAM LEIDEN - DELFT DORDRECHT BREDA DEN BOSCH boordevol spanning LIDO In wereldoorlog II zijn rare dingen gebeurd. Daar van tracht Terence Young, die een deel van het draaiboek schreef en de regie in handen heeft, in Triple cross een beeld te geven. Hij doet dat helder en uiterst boeiend. Gelukkig heeft hij het niet gezocht in effecten als mitrailleursalvo's, bommen of kanongebulder. Wel in de heldhaftige strijd van Eddie Chapman, een inbreker die zijn huid duur verkoopt aan Duit sers en Britten en zo een dub belspion wordt. Een imponerend privè-oorlogje tussen de grote reuzen. Het betere soort oorlogs film, zouden we zeggen, mede damk zy het spel van sterren met grote namen. Als de oorlog uitbreekt zucht Eddie Chapman in de gevange nis op het eiland Jersey, dat door de Duitsers wordt bezet. Voor duizenden marken biedt Eddy zijn diensten aan. Hij gaat voor de Duitsers spioneren, wordt gedropped boven Enge land en speelt zijn landgenoten aard:ge gegevens in handen. Hij keert als dubbelspion terug naar de Duitsers, waar hij voor zijn verdiensten wordt geëerd. Maar er bestaat ook veel wantrouwen tegen hem en allerlei vallen worden uitgezet, waar Eddie echter niet intrapt. Als hij voor de tweede maal in opdracht van LUXOR Onder de com merciële titel verbergt zich dit keer nu eens niet een onafzien bare reeks ontkledingen-bij- schaars-licht maar een vrij be hoorlijk verhaal over een dan seresje (Ariane) dat op een manier bij de verzeild raakt. De grote ambitie van de mooie, met een gevoileerde stem uitgeruste Ariane is een be roemde balletdanseres te wor den. Judst als zij denkt dat haar droom in vervulling gaat, moet zij plaats maken voor het vrien dinnetje van de geldschieter van het in financiële moeilijkheden geraakte ballet. In teleurgestel de, woedende en wanhopige stemming laat. zij zich dan door een vroeger kennisje meevoe- „Bittere rijst CAMERA „Bittere Rijst", de oude Italiaanse film, die deze week in het theater aan de Hogewoerd draait, kan door de moderne bioscoopbezoeker nog steeds niet als ouderwets wor den aangemerkt. Behalve dat. de sociale toe standen in Italië uit de jaren vijftig in deze produktie van Dino de Laurentiis worden uit gebeeld,wordt er een naasten liefde in behandeld die altijd opgang zal doen. Het verhaal gaat over vrouwelijke ryst- planters in de Po-vlakte die dit werk doen omdat zy nergens anders te werk gesteld kunnen worden. Door dit gegeven heen is een verhaal verweven van een dief, wiens verloofde bij het rijst-planten helpt. Zij moet hem tegen de politie bescher men. maar wanneer hy zelfs de hele rijst-oogst wil stelen en het werk der vrouwen wil ver nietigen. grijpt zij in. Toegegeven moet worden dat de film niet meer .up-to-date" is, maar desondanks is zy toch de moeite van het zien waard. voortdurend balanceert op het randje van de dood. Christopher Plummer speelt een voortreffe lijke Eddie Chapman, een soort James Bond, maar menselijker, minder vlak, minder supermens, meer een handige, raadselach tige vrijbuiter. Yul Brynner en Gert Fi'öbe zijn zeer Duits, maar ook zeer menselijk. Waarom niet? De belangrijkste vrouwe lijke rollen zijn voor Claudine Auger, een opkomende Franse ster die een lieve verzetstrijd ster en gevangene is en Romy Schneider, met wie we niet weg lopen. YUL BRYNNER de Duitsers naar Engeland gaat, loodst hij behoedzaam de Duitse bommen de verkeerde kant. op. Als de oorlog ten einde is wordt hij als een held ge- eerd, maar de vraag, die in het gehele verhaal talloze malen wordt gesteld, blijft over: Wie is Eddy Chapman? Stelde hij zijn leven in de waagschaal uit vaderlandsliefde? De duitendief en centenjager zwijgt daarover, maar het ant woord laat zich wel raden. Een film boordevol spanning van een man wiens leven geen cent meer waard is en die -rr^ 1 I i 'éMa ren naar een striptease-tent, waar zij na veel aarzelen en nog meer schroom een plaats in het programma krijgt zii het dat haar aandeel als uiterst kuis kan worden omschreven. Het geld dat zij nu verdient zou haar verdere balletlessen moeten be kostigen. Dat was de opzet maar in de praktijk komt er bitter weinig van terecht. Ariane komt in contact met Jean-Loup, een rijke nietsnut, wiens leven een grote angstwekkende leegte ver toont hetgeen in de film op treffende wijze wordt uitge beeld. Het wordt een vreemde, zieltogende verhouding tussen die twee waaraan een nog vreemder einde zal komen. Ariane is intussen uitgegroeid tot de beste stripteaseuse, het onbetwiste hoogtepunt van het programma. Maar tevreden is zij allesbehalve. Vooral de ge sprekken met de nuchtere, rus tige negerpianist Sam doen haar steeds meer beseffen dat zij moet. breken met dit leven. Nogmaals: de titel ..Strip tease" is commercieel zo belast dat men er niet anders dan het zoveelste deeltje Mondo Cane van verwacht, terwijl er dit keer eenredelüke film uit de bus komt. De ondert'tel „Het meisje Ariane" is dan ook veel beter. De hoofdrol wordt ge speeld door Krista Nico, die Ariane nogal gekunsteld neer zet. maar dat gebrek wordt ruimschoots gecompenseerd door de uitstekende pre stat'es van Danv Saval als haar kennisie Dodo en Darry Cowl als de nachtclubeigenaar. Les grands moments STUDIO „Les grands mo ments", oftewel ..Operation gol den car", oftewel .Roofoverval op een onneembare auto" (eigen vrije vertaling), de film van Claude Lelouch is zijn tweede week ingegaan. Vier zware jon gens die lange gevangenisstraf fen moeten uitzitten ..kopen" hun vrijheid door in opdracht van de Franse regering een on neembare auto te bouwen, waar mee zonder enig gevaar grote geldtransporten kunnen worden vervoerd. Dat doen de jongens, en inderdaad, bij een proefrit vinden ze allerlei explosieven op him weg. maar de auto komt zonder een schrammetje op de plaats van bestemming. Ope ratie geslaagd. Als de jongens dan vrij zijn en zonder geld zitten, beramen zij een overval op hun eigen creatie, want al leen zij kennen de enkele zwak ke plekken. De overval slaagt; zeker voor de regering die de jongens in de val laat lopen en de laatste zwakke plekken in de auto kan wegwerken. Een vlot te film van Claude Lelouch, scherp in beeld gebracht. ADVERTENTIE CHRISTOPHER PLUMMER Django REX In Italië worden wild -westfilms als het ware aan de lopende band gemaakt, evenwel zonder veel succes te hebben. Zo ook de onder regie van Ser gio Corbucco vervaardigde kleu renfilm .Django", die zeer on waarschijnlijk aandoet door „su- perman"-achtige scenes. Django (gespeeld door Franco Nero) doolt als een wrekende engel rond in een klein stadje aa-n de Amerikaans-Mexicaanse grens. Zijn wraak geldt in 't bijzonder een legerofficier, die Django's geliefde heeft vermoord. Het komt tot een gevecht met de majoor en zijn mannen waar bij Django uiteindelijk zegevie rend te voorschijn komt dankzij zijn „geheime" wapen. Dit is een machinegeweer, dat hy verbor gen in een doodkist, met zich meevoert. Vervolgens krijgt Django moeilijkheden met de Mexicanen, die hem eerst had den bejubeld, omdat hij hun on derdrukker, de majoor, hoewel niet gedood toch onschadelijk had gemaakt. Nadat Django aan zijn achtervolgers is ontsnapt, ontmoet hij de majoor, die in een pistoolduel wordt neerge schoten. Django trekt verder, niet met zijn doodkist maar met een jong en mooi meisje, dat zijn sympathie heeft verworven. Irma la Douce TRIANON Billy Wildere „farce" over het wereldje der Parijse publieke vrouwen in de buurt achter de Hallen, „Irma la douce". trok indertijd in on ze stad al 24 weken achtereen de belangstelling van tallozen. Er werd een record mee geves tigd. En nu de reprise van de geestige verwikkelingen rond deze „vrouw van de straat", die tenslotte met een bruiloft in op tima forma eneen baby, op haar pootjes terecht komt. Het grappige verzinsel over de man, die zó van Irma gaat hou den, dat hy haar aan niemand anders wil afstaan en daarom een schijnfiguur in de persoon van een Engelse Lord ln leven roept, die wel voor haar zal zorgen, terwijl hij dat in feite zelf doet door in de Hallen al lerlei karweien op te knappen, zodat hij er dodelijk vermoeid van raakt, wil er ook nu nou bést in. Het duurt allemaal we! wat lang voor de ontknoping komt maar er zyn genoeg scène*,' waarom men hartelijk lachen kan, ook al speelt zich dit alle* af in een wereld, waar de droef, heid ook haar rol in heeft. Jack Lemmon en Shirley Mao. Lane dragen deze film met ver ve door allerlei complicatie* heen. De eerste als man, die door jaloezie verteerd wordt, de tweede als de vrouw, die na'een veelbewogen leven haar grote liefde vindt en deae door dik en dun weet hoog te houden. Ook nu zullen zonder twijfel velen zich met dit luchtige, spi rituele, typisch Franse amuse ment uitstekend vermaken. N V. DE CONDOR - DISTILLEERDERIJ - LEIDEN

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 11