LEIDSCH DAGBLAD Pinksterdagen trokken 500.000 buitenlanders ■JS E Nasser "paraat,, voor botsing Israel-Svrie Akkoord over Kennedy-ronde OMEGA 500 CALTEX IAMIN Xrote drukte in KatwijkNoordwijk, Jfassenaar en de Bollenstreek Kampeerterreinen waren overvol (OSMOS Egyptische gifgasbommen op Jeminitisch dorp n.v. v. d. velde Citroën Douanetarieven met 30 procent omlaag gulden gewonnen (9uc/ QT/e. teumo ericht 1 maart 1860 DINSDAG 16 MEI 1967 No. 31277 et '^t€Ur: El A- E- van Dlshoeck arasfdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN ƒ13,55 per kwartaal, ƒ4,19 per maand (by vooruitbetaling), losse nummers ƒ0,25 Witte Singel 1, Lelden - Giro no 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie 21507 2255 (Van een onzer redacteuren). NKSTEREN 1967 is voor de Nederlandse „vreemdelingen itrie" weer een zeer goed weekeinde geweest. Ruim 450.000 inlandse toeristen kwamen via de dertien belangrijkste isposten ons land binnen. Daarbij moeten dan nog worden kend de vele tienduizenden, die per trein, vliegtuig of boot gekomen om hun verlof aan de kust, in de bollenstreek de bossen door te brengen. Daarom mag het totale aantal itervakantie vierenden buitenlanders zeker worden ge op ruim 500.000. an de kust en in de bollenstreek was het bijzonder druk. lijk en Noordwijk zaten propvol. De hotels en pensions in •n en in de bollenstreek hadden geen bed meer over. Ook e kampeerterreinen werd ieder plaatsje benut. Duinrell in senaar en het Lange veld in Noordwijk bijvoorbeeld konden vraag om kampeerruimte niet meer voldoen. Zo druk het. pensen, die in Katwqk, Leiden de bollengemeenten by het delingenverkeer betrokken zyn, /Ld n zeer drukke dagen achter de lagen, waarop van een acht- werkdag geen sprake was. Ze tot zaterdag- en zondagavond it in de weer om alle men sier dak te brengen. Evenals het 1-mei-weekeinde moest weer een beroep worden ge- jfop de inwoners, die normaal ie tyd van het jaar niet ver- d( smsi V( de verkeerspolitie gemeen- jrijks werd bijzonder veel ge- om het verkeer in goede ba- MARTINEZ IS BORMANN NIET ninli jacht op de sinds het einde van rlog- verdwenen „Reichsleiter" Bormann, die tenslotte Hit- latsvervanger is geweest, gaat Procureur-generaal Metz- Frankfort heeft vandaag n.I. 9 gedeeld, dat de uit Guatemala Uitzonden vingerafdrukken van ödarbeider Juan Martinez, van otojtrmoed werd, dat hy Bor- zou kunnen zijn, niet overeen i met die van Bormann, di< lesbaden bewaard worden. De ildig uitgevoerde vergeiy- der vingerafdrukken is negatief ewcfallen. tinez werd zondag in hechte- »opS momen. „J-Unie heeft gisteren zijn nbemande Kosmos-satelliet ge- De ronde baan en betrek hoogte van de nieuwste wijzen erop dat het hier een weersatelliet betreft, is de tweede Kosmos die bin- dagen de lucht inging. Kos- van 12 mei beschreef een tan gelijkend op die van de het ruimtevaartuig dat op met kosmonaut Wladimir w aan boord te pletter sloeg, an van de Kosmos-158 is 850 grote PERBERICHT Dezelfde 'Mpera turen KNMI ln De Bilt verwacht heden- tot morgenavond ver- P® opklaringen, maar plaatse- enkele buien. Matige tot veranderlijke wind. In het toeen weinig verandering in tem- (opgemaakt om 11.15 uur). 17 MEI Pi 4.44 uur; onder: 20.29 uur. °P: 11.46 uur; onder: 2.34 uur. **&ter te Katwijk te 8.47 en 21.26 'e&gwater te 4.09 en 16.45 uur. r bestaat uit 20 pagina's nen te leiden en om alle automo bilisten aan parkeerruimte te helpen. Hoewel minder dan tijdens het bol- lencorso-weekeinde, was ook nu weer het aantal toeringc'ars, dat buiten landse gasten aanvoerde zeer groot. Daarbij kwamen nog de vele honder den personenauto's. Toen ook nog de dagjesmensen hun opwachting kwa men maken was er weldra in Kat wijk en Noordwijk geen vierkante meter parkeerruimte meer over. De aanvoer over de (te smalle) wegen in de omgeving van Leiden veroor zaakten hier en daar verkeersopstop pingen. Goede dagen Met geen mogelykheid is te schat ten hoeveel gasten de pinksterdagen in Katwyk en Noordwyk hebben doorgebracht. Het waren er vele tienduizenden. Allen, die ten nauwste bij het vreemdelingenverkeer betrok ken zyn hebben er in ruime mate van geprofiteerd. „Het waren voor ons goede dagen", vertelde een Katwijkse strandexploi- Ook deze charmante foto van Prinses Beatrix met haar zoon, Prins Willem-Alexander, werd ge maakt door Max Koot. tant. „Het weer heeft bijzonder mee gewerkt, want toen de buitenlandse gasten zich gereed maakten om zo langzamerhand de verre terugreis weer te aanvaarden begonnen de weersomstandigheden door een on weersbui en enige fikse regenbuien slechter te worden. De buit was ech ter al binnen. Gedurende het 1-mei-weekeinde alt jaar passeerden 625.000 buiten landers de dertien grensdoorlaatpos- ten, met Pasen 1967 500.000 en tij dens de tot dusverre drukste pink sterdagen (die van 1965) 600.000. Het waren er nu evenveel als met Pinksteren vorig jaar. (Vervolg op pagina 17) Een stroom van pantserwagens en militaire vrachtwagens trok gis teren door de Egyptische hoofdstad Cairo in de richting van het Suez- kanaal en het schiereiland Sinai, waar de grens tussen Egypte en raël ligt. Volgens officieuze informa tie was dit een symptoom van Egyp- te's gedeelteiyke mobilisatie om Sy rië te hulp te kunnen schieten by mogelijke nieuwe gevechten met Is raël. Egypte en Syrië zijn n.I. ver bonden door een defensie-verdrag. Israël maakte vorige week bekend, dat het zich genoodzaakt zou zien terug te slaan indien de Syriërs zou den voortgaan met hun sabotageda den en infiltraties. toe Zo groot was de opmars van Egyp tische troepen in Cairo, dat het ver keer urenlang vastliep. De weg naar Suez was ten behoeve van het mili taire verkeer gedeeltelijk gesloten. De militaire vliegvelden bij Cairo waren in staat van alarm gebracht, in Israël vierde men gisteren de negentiende verjaardag van de vesti ging van de Joodse staat. Terwij 1 voor het eerst sinds 1961 in Jeruza lem ter gelegenheid van dit feit een militaire parade werd gehouden kwam het in de buurlanden tot be togingen tegen de volgens deze lan den wederrechteiyke inbezitneming van Palestina door de Joden. In de Syrische hoofdstad Damascus legde men een kwartier lang het werk neer. Het Amerikaanse ministerie van Bui tenlandse Zaken deelde gisteren mee bezorgd te zijn over de toegenomen spanning aan de Syrisch-Israëlische Israëls reactie op deze Egyptische symptomen van paraatheid was niet van humor ontbloot: een woordvoer der van het Israëlische ministerie van Buitenl. Zaken ontkende gis teren, dat er sprake was van het samentrekken van Israëlische troepen aan de grens met Syriëde enige grens. Langs diplomatieke weg trachttegen de Republikeinen door Saoedl- men de desbetreffende landen tot zelfbeheersing te manen. De secre taris-generaal van de VN, Thant heeft in het weekeinde een beroep op Israël en zijn Arabische buren gedaan de wapenstilstandsbepalingen na te leven. De Russische regering- heeft de viering van de Israëlische onafhankelijkheidsdag aangegrepen Israël te veroordelen en zich ge plaatst achter de „wettige en onver vreemdbare rechten van de Palestijn se Arabieren." Egyptische Iljoesjin-bommenwer- pers uit Jemen hebben zondag de Saoedi-Arabische plaats Gizan ge bombardeerd, waarbij 'n vrouw werd gedood en elf personen werden ge wond. Door luchtafweer werden de vliegtuigen gedwongen hun bommen naast de doelen af te werpen. Gizan ligt ten noorden van Jemen aan de kust van de Rode Zee. Het zou een bevoorradingsbasis zijn voor Jemeni- tische koningsgezinden, die in hun al meer dan vier jaar durende oorlog ADVERTENTIE De onderhandelaars bij de be sprekingen in Genève over verla ging van de toltarieven in het kader van de z.g. Kennedy-ronde hebben gisteravond kort voor middernacht na langdurige be sprekingen overeenstemming be reikt over een pakket voorstellen. Het akkoord kwam tot stand na vijf jaar onderhandelen en bijna een etmaal na de „absolute tijds- grens" die op zondag om midder nacht was gesteld. Het oorspronkeiyke duel om de douanetarieven op alle industriële produkten met vyftig procent te ver lagen is niet bereikt. Gemiddeld komt deze verlaging neer op ongeveer der tig procent. Niettemin is de verla ging veel groter dan ooit by tariefs onderhandelingen is bereikt. Het ak koord geldt voor ongeveer tachtig landen, die verreweg het grootste deel van de wereldhandel in handen hebben. 1. Tariefsverlagingen voor ongeveer 6.300 industrie- en landbouwproduk- ten, variërend van levende dieren tot afval en schroot. De verlagingen worden toegekend op basis van we derkerigheid Elk land dat tot het akkoord toetreedt, profiteert van nieuwe kansen ten aanzien van de exporten naar andere. 2. Een nieuwe, hogere minimum- graanprijs: 1,73 dollar per bushel voor „hard red winter wheat" af ha vens aan de Golf van Mexico. 3. Een internationaal programma voor voedselhulp tot een hoeveelheid van 4,5 miljoen ton per jaar met bij dragen van zowel de grote industrie landen als de Verenigde Staten. 4. Een anti-dumping overeenkomst ter bescherming van het bedrijfsle ven tegen buitenlandse concurrenten, die goederen tegen minder dan de kostprijs proberen te exporteren De handel za-1 het meeste profi teren van het akkoord in het bil- zonder de im- en exporteurs Het ts mogelijk, dat een deel van de be sparingen door de tariefsverlagingen kan worden doorgegeven aan de verbruikers. (Zie verder pag 2) Arabië worden gesteund. De Repu blikeinen worden gesteund door Egypte. Veel ernstiger waren de ge volgen van 'n aanval van 8 Hjoes- jinbommenwerpers van de Egyp tische luchtmacht op het Jemenl- tische dorp Gahr: door met gas ge vulde bommen werden 75 personen gedood en zeer velen ernstig gewond. Dit zou de vijftiende aanval met gif gas zijn door de Egyptenaren tegen de royalisten sinds de burgeroorlog in Jemen begon. Volgens Saoedi- Arabië is deze nieuwe gasaanval het gevolg van het feit, dat de Ver. Naties bij vorige gelegenheden niet hebben ingegrepen. ADVERTENTIE O De Omega-Seamaster 600 is niet voor niets 's-werelds meest ge vraagde horloge. Shockproof, anti- magnetisch en waterdicht. In staal vanaf f 140,-, in doublé vanaf f 165,-. JUWELIERS DEN HAAG Lange Poten 11 ROTTERDAM Stadhuisplein 24-26 Coolsingel 50 AMSTERDAM Kalverstraat 123 HAARLEM Grote Houtstraat 63 ADVERTENTIE De heer J. van Duijn Wandeloordstraat 32a Rotterdam IN DE GROTE BORON LUCKY STAR GELDWATERVAL [met 160.224 geldprijzen!. Noordwijk aan Zee kreeg gedu rende de pinksterdagen een in vasie van "buitenlandse toeristen te verwerken. (Foto L.D./Holvast) ADVERTENTIE (ADVERTENTIE) Wy brengen KAMERBREED TAPIJT o.a. Victoire Nylfrance - Bergoss - Desso - K.V.T. Esconyl - Hatema. KARPETTENHUIS HERENSINGEL 10—11—12 TEL. 26003 - LEIDEN b.g.g. 40368 ADVERTENTIE ADVERTENTIE Het provinciaal gerechts hof van Drenthe heeft Hil- ligje Leeuwerink, van Dwin- geloo, oud 16 jaren, schuldig bevonden aan opzettelijke brandstichting, waarbij men- schenlevens in gevaar werden gebracht, en haar diensvol gens ter dood veroordeeld. Op de expositie te Parijs zijn ook violen met vrouwen haren bespannen. De uitvin der beweert dat blonde ha ren andere toonen geven dan zwarte, roode andere dan bruine.

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 1