leiderdorp heeft nu twee gerefkerken Wereldgraan akkoord van de tafel geveegd Krachtcentrales van Haiphong mikpunt s»r Leids Jeugddorp Onthulling beeld Rijnlands Lyceum H. J. L. Vonhoff in Witte Huis A.N.V.V. antwoordde Vlaming in het Frans Aanval van Gents blad DE GAULLE NAAR PAUS ~1 RDAG 11 MEI 1967 LEIDSCH DAGBLAD Eerste dienst door velen bijge woond lorp heeft thans twee berde kerken. Het thuis aan de Hoofd- i de nieuwe Schep- op de hoek van de Ouderzorg en de Van laan. Dit nieuwe ge- jmplex in'' het snel Zijlkwartier werd nd geopend met een t dienst, waarin voor varen ds. J. van Drie en ds. F. Minnema g)Het elektronisch ;d bespeeld door orga- heep en er was solo- Aleida Verdoes. kantal genodigden woon- pst by. Onder hen merk- burgemeester mr. R. M. de wethouders C. Meer- Nievaart, gemeentesecre- bbo en vele raadsleden, i uit de classis Leiden van fken, de hervormde pre- Leiderdorp ds. J. P. Hon- pstoors van de r.-k. pa- iderdorp-Zijlkwartler en !-Hoge Ryndyk. Voorts ledikanten van de geref. lderdorp en afgevaardig- Irijke plaatselijke vereni- Van Drie de dienst open- t prachtige kerkgebouw lal bezet. Er waren hier )g plaatsen open. Aller lei gebouw ingericht voor 1. Een ouderling legde de t kansel en las I Petrus t alle vlees is als het gras leerlijkheid als een bloem tulden twee kinderen het (raarbij een van hen het vers van Mattheus 28 J dan heen, maakt al de Pijn discipelen en doopt EIDtaam des Vaders en des fles Heiligen Geestes en mderhouden al wat ik U r. brachten vervolgens de 1 en de beker binnen en |eze op de tafel op het fentrum. Een diaken las 1 1:16 „Is dit niet de beker kging "En tenslotte erom jongeren het psalm- iheklpoek op deze tafel. Een Ie Psalm 116 10 „Ik zal lenwoordigheid des Heren der. mijn geloften eren elingen werden afgewis- imeentezang. Hierna luid- it eerst officieel de klok- lokketoren naast de kerk kdienst. die na volg- ds. Van Drie de liturgie nema hield de predika- tnleiding van Collossen- „Alle dingen zyn door Hem geschapen", ema wees erop, dat het ike dag is voor de gere- terk en dat de vraag of had in deze tijd hier >ouw neer te zetten be- -j, het orgel. dienst vestigend moet worden beantwoord. Het is niet alleen een kerk, maar ook een ontmoetingscentrum, want de bijgebouwen staan ten dienste van de hele gemeenschap. Boven de ingang, aldus de predi kant, staat „Christus, hetLicht der wereld". God wil iets met de n te maken hebben. Dat bewyst, dat ons bestaan en dat van de wereld zeker zin heeft. Hy was er bij het ontstaan van de wereld en zal ook het einde daarvan bepalen. De naam Scheppingskerk wil niet alleen her inneren aan het verleden, maar ook de blik richten op de toekomst. Zon dag aan zondag zal er verkondigd worden wie Jezus Christus is en wat de taak is, die wy, als christenen, hebben, namelijk door te geven, dat Jezus Christus het Licht der wereld is, zo besloot ds. Minnema zijn korte preek. Toespraken Na de dienst werden er verschil lende toespraken gehouden. Aller eerst door ds. J. van Drie, die als voorzitter van de bouwcommissie allen dankten, die aan de bouw van dit mooie complex hadden meege werkt; ook zyn medeleden van de bouwcommissie voor de vele arbeid en de gemeente voor de financiële steun. Nadat hij een schrijven had voor gelezen. dat namens de zieke eme ritus-predikant ds. J. J. Dijk was geschreven door diens echtgenote, droeg hy het gebouw over aan de voorzitter van de kerkeraad voor al gemene zaken, ds. F. Minnema, die het gebouw in dank aanvaardde en het daarna weer overdroeg aan de commissie van beheer. Ds. Minnema overhandigde de leden van de bouw commissie als aandenken een tinnen vaas met bloemen. De heer P. C. van der Veer zei, als voorzitter van déze commissie, dat het een fraai en doel matig gebouw is, waarover men nu het beheer had gekregen. Namens de classis Leiden van de Geref. Kerken sprak ds. H. Makkin- ga uit Kouderkerk aan den Rijn en de gevoelens van de hervormde ge meente en de r.k. parochies Zijlkwar tier en Zoeterwoude-Hoge Rijndijk werden vertolkt door pastoor Baeten. Tolk van de burgerlijke gemeente was burgemeester mr. R. M. Gallas, die gewaagde van de blijdschap over de totstandkoming vandit kerkgebouw met bijgebouwen in deze snelgroei ende wijk. Als geschenk bood hij na mens de gemeente enige platen aan van het oude Leiderdorp, die een plaatsje zullen krygen in de kerke- raadskamer. Vervolgens voerden nog het woord architect ir. F. Diecke, de aanne mers, de heren Ouwehand Jr. en Sr. en ds. J. P. Honnef. die namens de hervormde gemeente, als medege bruiker van het gebouw, een fraaie met planten gevulde bak aanbood voor het liturgisch centrum. Na de dienst was er een ontvangst in de kerkzaal, waarna de genodig den de gelegenheid kregen het fraaie gebouwencomplex te bezichtigen. Behalve de kerk, die- 485 zitplaat sen telt, is er een kapel met 120 plaatsen, die zondags door de her land met Tweede Pinksterdag op maandag 15 mei vijziging in het normale schema van de Leidse huis- ldienst. Waar gewoonlijk op maandag en donderdag Jehaald, zal dit nu op dinsdag 16 en donderdag 18 mei ophaaldienst gwend is op vrydag te verschijnen, volgende week op woens- Tijdag 19 mei. tand is haalt de Reini- f wekelijks het huisvuil bij 30.000 woningen op in De resterende woensdag/ voor bedrijfsvuil, bijzon ogen en voor schoonmaak. onderhoud en reparaties van het on geveer 30 voertuigen tellende auto park van de dienst. Men begrijpt dat het invoegen van een ophaaldag op de woendsag wel enig manoeuvreren van de Reinigingsdienst vergt. Als de Leldenaars echter meewerken door op de juiste dagen de emmers bui ten te zetten ijal het ophalen echter weinig moeilijkheden meebrengen. De nieuwe gereformeerde kerk aan de Laan van Ouderzorg in Leiderdorp. (Foto L.D./Holvast) vormde gemeente zal worden ge bruikt. Het is mogelijk, dat beide kerken tegelijkertijd hun diensten houden, zonder dat men last van elkaar heeft, ook niet bij het betre den en verlaten van de kerk. Behalve een kerkeraad- en een predikantenkamer vindt men in het complex voldoende vergaderruimte, grote garderobes ,een gezellige bar en onder de kerk nog twee grote zalen voor het jeugdwerk. Aanvragen paspoort in Leiden In verband met publikatie van soms afwijkende regelin gen in andere gemeenten lijkt het nuttig nogmaals duidelijk uiteen te zetten hoe men in het Leidse Stadhuis op de juiste en snelste manier aan een pas poort of toeristenkaart kan ko men. Voor het aanvragen van een nieuw paspoort of een toeristenkaart dient men persoonlijk te verschijnen. De aanvrager moet bij zich hebben: de oude pas of toeristenkaart en twee goed gelijkende pasfoto's i zogenaamd „driekwartprofiel" en niet uit een automaat)minderjarigen moeten vergezeld zijn van ouders of voogd. De kosten bedragen: voor afgifte of verlenging van een paspoort voor één persoon veertien gulden f14. voor een ouder met kind (eren) bene den 16 jaar twintig gulden (f. 20. een toeristenkaart kost zeven gulden (f. 7.met of zonder kind (eren) be neden 16 jaar. De vereiste handtekening (en) kan men by het aanvragen in het nog blanco document plaatsen, zodat een tweede gang naar het Stadhuis niet nodig is. De bescheiden worden onder normale omstandigheden na ongeveer zeven dagen per aange tekende post naar het woonadres verzonden. Men doet er verstandig aan de aanvragen tydig in te dienen, omdat elk jaar in het toeristenseizoen het bureau paspoorten een lawine van aanvragen te verwerken krygt. Het Jeugddorp aan de Voorscho- terweg zal vanaf maandag 22 mei dagelijks voor de jeugd geopend zijn. Een aantal organisaties in Leiden Zuid-West zal in samenwerking met de Leidse Jeugd Aktie de leiding op zich nemen. Teleurstelling bij de EEG De EEG is woensdag noodgedwon gen akkoord gegaan met een voor stel van de Ver. Staten om de po gingen op te geven te komen tot een vergelijk ten aanzien van een verdeling van de wereldmarkt voor graan en regulering vairf de land bouwsubsidies via een internationale overeenkomst. Dit zal de onderhandelingen in de Kennedy-ronde. die hun einde nade ren, moeten vergemakkelijken en be tekent het eind van het jarenlange streven van de EEG om tot een nu met één streek van de tafel geveeg de regeling te komen. Dr. Mansholt verklaarde tegenover journalisten „Onze regeling was een politieke re geling voor lange tijd. Wat de Ame rikanen nu voorstellen is een com merciële regeling voor korte tijd". Als gevolg van het akkoord, zal de overeenkomst ten aanzien van gra nen in de Kennedy-ronde aanzienlijk minder verstrekkend zyn dan oor spronkelijk door velen is bedoeld. Zo zal er geen garantie zyn. dat de EEG een bepaalde hoeveelheid graan zal invoeren, zoals de Ver. Staten gewenst hadden. Ook zal er geen rem op landbouwsubsidies ko men, iets waar de EEG - on derhan - delaars voortdurend op hebben aan gedrongen. Vaste prijzen voor vee voeder zijn eveneens van de baan. De Nederlandse minister van Land bouw Lardinois meent, dat de Ver. Staten de Kennedy-ronde in Genève op het laatste ogenblik een teleur stellende wending hebben gegeven, die voor de EEG-commissie en voor dr. Mansholt in het bijzonder Het liturgisch centrum van de gereformeerde kerk van Lei derdorp. die gisteravond in ge bruik werd genomen. (Foto L.D./Holvast) Burgerlijke Stand WASSENAAR Geboren: Jelmer A zn vain G. Herds en L. Akkerman; Alexandra M.. d. van C. T. van Bohe- men en A. P. A. Warmerdam; Cécile M d. van H. J. J. Hermans en J. W. Groenen; Carola A. dr van G. Bui telaar en E. J. F. M. van der Klelj. Ondertrouwd: P. J M van Leeu wen en M C. T. van Leusden; F. P. S Kersten en C. P. M. M. Elshout; C. E. Herreveld en C. J. van Nierop; G. H. van Dijk en C L. M van Lochem; T. D. Akerboom en M. W. Cornells; C. O A. Baron Schlmmelpennlnck van der Gye en Jonkvrouw J. C. C. de Jonge. Getrouwd: L. Klok en C. H van Vossen; T. Verkerk en S. C. Hart; J. Schep en C. M. G. Looljesteln; J. P. C. Tlimp en J. M. A. Verweljen; C. J. van der Kooij en A. M. van der Meer ;A. H. M. va>n der Glesen en M. J. Westgeest. Na vier jaar onderhandelen, heb ben de Amerikanen de EEG-concep- tie voor een wereldgraanakkoord, dat de weg zou openen voor sanering van de wereldmarkt voor landbouwpro- dukten, van de tafel geveegd. Zij OEGSTGEEST Op het plein van het Rynlands Ly ceum in Oegstgeest zal woensdagmid dag om half één een beeld van de heer Erik Claus uit Amsterdam, „Tournooivechter" genaamd, worden onthuld. Het is bedoeld voor de patio van het nieuwe schoolgebouw, maar om dat het thans al gereed is, heeft het bestuur van de school er, in overleg met de beeldhouwer, de voorkeur aan gegeven het beeld voorlopig te plaatsen by het huidige schoolge bouw. zyn teruggekeerd tot een zuiver com merciële benadering, waarby van Europa alleen maar een akkoord wordt verlangd over maximum- en minimumpryzen voor tarwe en een EEG-aandeel in de kosten van de Amerikaanse voedselhulp aan de hongerende landen in de wereld. De EEG heeft geen andere keuze dan de nieuwe Amerikaanse koers te volgen, aldus minister Lardinois. „Zyn de politieke partyen leeg staande huizen?". Dat is het onder werp waarover de heer H.J.L. Von hoff. lid van de Tweede Kamer voor de V.V.D., vrydag 19 mei, 's avonds om 8 uur zal spreken in het Witte Huis in Oegstgeest. Als discussiepun ten komen aan de orde het kiesstel sel, de structuur van het partywe- zen, het contact tussen de kiezer en de gekozene en de eigen verantwoor- deiykheid van de regering en het parlement. Nederland op zijn smalst Het Gentse dagblad Het Volk schreef gisteren onder de kop „Nederlandse toeristische dienst op zyn smalst" het volgende: „Door een onzer vrienden werd aan de Nederlandse dienst voor toerisme, A.N.V.V., Wetenschapstraat 41 te Brussel-4 uiteraard in het Neder lands een telefoontje gegeven met het verzoek hem enige documentatie op te sturen over het ontspannings domein „De Efteling". Hy kreeg prompt een brief terug, maarhet antwoord was in het Frans. De Ne derlandse dienst voor toerisme ANVV stuurde hem inderdaad twee folders LEIDERDORP Duiven vlogen De postduivenvereniging Leider dorp hield haar derde wedvlucht vanaf Quivrai (België). De duiven werden om 8.20 uur gelost met z.w.- wind. De uitslagen: 1, 3. 5.-C. Neute boom; 2. M. Reyerse; 4, 6. J. de Wit; 7. H. Kniest; 8. H. van Laar; 9. W. de Haas; 10. H. v. d. Vecht. De Leiderdorpse postdulv ging „De Rijnklievers" hield een wedvlucht vanaf Sorgnies. De duiven werden om 8 uur gelost met z.w.-wond. De uitslagen: 1. Chr. v. d. Pluym; 2, 8 A. Gé Holland: 3. 6. Gebr. Kok; 4. N. v. d. Linden; 5. M. Jongeleen; 7. A. v. d. Dop en Zn.; 9. J. Verstraaten; 10. J. de Pan. Mej. M.M.T. Smulders uit Was senaar is aan de katholieke univer siteit van Nymegen geslaagd voor het tweede gedeelte van het kandidaats examen geneeskunde. Een scène uit het ballet „In terludes" van Frans Vervenne, dat zijn première met succes in de Kon. Schouwburg te Den Haag beleefde en waarover wij gisteren reeds berichtten. Amerikaanse vliegtuigen hebben woensdag twee krachtcentrales van de belangrijkste Noordvietnamese havenstad, Haiphong, en het vlieg veld Kien An op 5Vt kilometer van het centrum van de stad aangeval- Ine. Naar een Amerikaanse woordvoer der meedeelde, zyn de centrales ook reeds op 20 april aangevallen, maar was het de eerste aanval op het vliegveld. Eén Amerikaans toestel werd neergeschoten. Woensdagmiddag heeft vyftig ki lometer ten auiden van Da Nang een langdurig gevecht plaatsgevonden tussen een met artillerie versterkte compagnie Amerikaanse mariniers en enige Noordvietnamese eenheden. Volgens het Amerikaanse hoofd kwartier is de voorlopige verliesba- lans van de strijd 92 doden aan Noordvietnamese zyde en aan Ame rikaanse kant 19 mariniers gesneu veld en 72 gewond. In dezelfde omgeving vonden drie mariniers van een compagnie van het vyfde regiment fusiliers de dood by een verkeerd gerichte mortierbar rage; zeventien mariniers werden ge wond. De Amerikaanse concertpianiste en journaliste Felita Schuyler (35) is omgekomen by een ongeluk met een helikopter. Zy was de tiende journa list. die door de oorlog in Vietnam is omgekomen. Nieuwe oproep van Oe Thant Secretaris-generaal Oe Tenant van de Ver. Naties heeft woensdag op nieuw opgeroepen tot staking van de bombardementen op Noord-Vietnam. De Amerikaanse bewering dat de bombardementen nodig zyn om de Noordvietnamese infiltratie in het zuiden te beteugelen wees hy van de hand. omdat naar zyn gegevens het aantal Noordvietnamese militairen in het zuiden vervyfvoudigd is sinds de bombardementen in februari 1965 begonnen. Volgens Thant bestaat er geen hoop op vredesonderhandelingen zo lang de bombardementen voortdu ren. Worden zy gestaakt, dan kun nen beide partyen binnen enkele we ken aan de conferentietafel plaats nemen, aldus sprak de secretaris-ge neraal als zyn verwachting uit. Wachtposten hebben woensdag avond 18 jeugdige betogers tegen de oorlog in Vietnam verwijderd uit het Pentagon, de zetel van het Ameri kaanse ministerie van Defensie. De betogers hadden reeds 29 uur in het gebouw doorgebracht en waren van plan nog een nacht te biyven. WASSENAAR Modeshow in de r.k. huishoudschool In de R. K. Huishoudschool St. Agnes aan de Wassenaarse Kerk straat zyn de afgelopen twee dagen vier modeshows gehouden door de leerlingen voor de ouders. De belangstelling voor deze jaar- lyks terugkerende gebeurtenis was weer byzonder groot. Zoals de heer H. Kooloos, de directeur van de school, in een inleidend woordje zei, ging het er by deze shows om het normale werk te laten zien. dat door de meisjes wordt gemaakt. De show werd gepresenteerd door een van de docenten, mevr. Jongma en zy deed dat op een byzonder ple zierige wyze. Voor de pauze werden tal van werkstukken van de meisjes van de primaire opleiding getoond. Daar was heel veel kleuterkleding, die door enkele parmantige kleuters werd geshowd. Tiener- en nachtkle ding waren in ryke verscheidenheid vertegenwoordigd. Na de pauze kwam het werk van de meer gevorderde meisjes. Telkens klonk een bewonderend applaus op voor de charmante japonnetjes en mantelpakjes, die veelal door de maaksters zelf werden geshowd. De show werd besloten met twee bruids japonnen. De politie heeft gistermid dag een 14-jarige Leidenaar aan gehouden ter zake van diefstal van een jongensfiets. De knaap had de fiets eerder op de dag weg genomen van de zweminrichting „De Vliet". overigens zeer keurig uitgegeven over De Efteling enerzyds en over .La Hollande" anderzyds, beide enkel in het Frans opgesteld. Als verontschuldiging kan men na tuurlijk een of andere materiële ver gissing inroepen. Maar daar hebben we in Vlaanderen vanwege sommige Nederlanders schoon genoeg van. De waarheid is dat de Nederlandse dienst voor toerisme ANW zich hier weer eens op zyn smalst getoond heeft. Voor de promotors van „De Efte ling" die het wat België betreft meestal van de Vlaamse bezoekers moeten hebben, is het wel jammer. Hun mooie park en ontspanningster rein en hun gastvry onthaal hadden beter verdiend". Het Vaticaan heeft vandaag bekend gemaakt dat Paus Paulus VI op 31 mei de Franse president De Gaulle in audiëntie zal ontvangen. De Gaulle verblyft op 29 en 30 mei in Rome voor de EEG-topconferentie ter gelegenheid van de 10e verjaar dag van het Verdrag van Rome. Hij biyft nog een dag langer om een onderhoud met de Paus te kunnen hebben. VOORSCHOTEN Oprichting van een tafeltennisvereniging Het aantal Voorschotense sportver enigingen is verrykt met een tafel tennisvereniging. De nieuwe vereni ging heeft 'n voorlopig bestuur geko zen bestaande uit de heren H.N. van 8chaik, voorzitter; J. de Nie, secre taris J. C. W. van Delft, penning meester en leden F. A. C. van Delft, J. P. Vorstenbosch en P. G. Witte brood. De speelavond is vastgesteld op maandag in de gymnastiekzaal ach ter het raadhuis van 19 uur tot 22.30 uur. Maandagavond vond de eerste speelavond plaats. Eigen clubgebouw voor de Rowans De Voorschotense Rowans van de St. Laurentiusgroep hebben de be schikking gekregen over een eigen clubgebouw. Dit onderdeel van de Verkenners beweging. jongens van 15 tot 17 jaar. moest zich steeds behelpen met in woning in het jeugdhuis „Impeesa" om in de Gidsenhut. Zy hebben thans de beschikking gekregen over een verlaten kippenschuur achter de „Gouden Leeuw". Met man en macht zyn de Rowans er als de kippen by geweest om het kippenhok om te vormen tot een eigen gelegenheid. Ieder uur, dat zy vry zyn, wordt er geschaafd getimmerd en binnenkort vindt de officiële opening plaats. Burgeravonden Het gemeentebestuur van Voor schoten houdt twee burgeravonden ter verwelkoming en kennismaking van de ingezetenen, die zich gedu rende het tijdvak 1 januari 1966 en 22 april 1967 in Voorschoten hebben gevestigd. De avonden worden gehouden op dinsdag 16 mei en woensdag 17 mei. Het programma bestaat uit een cau serie door de burgemeester en de drie wethouders; vertoning van de film over Voorschoten „Parel aan de Vliet" en -na de pauze is gelegenheid tot. kennismaktig met de represen tanten van het Voorschotense kerke- ïyke en maatschappeiyke leven. Aanvang 20.00 uur in het Cultureel Centrum.

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 9