Mr. Gijsbert van Hall KAN UW REGENJAS NOG MEE OF NIET? APOLLO-BEMANNING LEVE NIEUW meriko Tëblenkffi 7 Is Sojoez bestemd voor maan-vlucht BALANS TIEN JAAR BURGEMEESTER Een „regent" met vele verdiensten Scheuring bij de Carlisten Suggestie Kamanin PRONONCE DONDERDAG 11 MEI 1967 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 7 ADVERfENTiE (Van onze Amsterdamse correspond.) Gijsbert van Hall gaat heen. HU zal in de herinnering van velen ach terbleven als een burgemeester, die heeft gefaald en als een man, die nooit aansluiting heeft gevonden by de Amsterdamse bevolking. Die by herhaling een verregaande onver draagzaamheid en geïrriteerdheid aan de dag legde. Die telkens weer opzien baarde door onbeheerste uit spraken. Die geen begrip heeft kun nen opbrengen voor de problemen van dc jongeren. Die als hoofd van de politie de ordehandhaving in de hoofdstad in een chaos liet uitlopen. Een eigenwijze, tactloze, ondemocra tische gezagsdrager. Een regent, die geen kritiek op zijn beleid duldde. Het is een vals beeld. De objec tieve geschiedschrijver zal na het doorlichten van de ambtsperiode van burgemeester Van Hall tot de con clusie moeten komen, dat Amsterdam nog nooit een burgemeester heeft ge had, die zich met zoveel strijdlust voor de belangen van de hoofdstad heeft ingezet. De resultaten, die mr. Van Hall daarbij heeft geboekt, zijn voor Amsterdam van enorme beteke nis geweest en er zullen tot in een verre toekomst vruchten van wor den geplukt. Maar het zijn resulta ten, die niet tot de verbeelding van de massa spreken. Het jaar 1966 was het jaar van de provo's, maar het was ook het jaar. waarin een begin werd gemaakt met de opbouw van een petrochemische industrie. Over dertig jaar zal men de provo's zijn vergeten, maar men zal in Amsterdam die petrochemische industrie niet kunnen missen. Wij willen niet beweren, dat mr Van Hall de provo's in het leven heeft geroepen, maar wél is groten deels aan hem te danken, dat er een olieraffinaderij in Amsterdam komt. Het is unfair de man, die wegens be paalde tekortkomingen zijn ambt moet neerleggen, met hoon te overla den, als diezelfde man van onschat bare waarde voor de economische groei van de stad is geweest. In Leiden Mr. Gijsbert van Hall is een gebo ren Amsterdammer. Op 21 april vier de hij zijn 63ste verjaardag. Hij stu deerde in Leiden en trouwde daarna met Emmie Nijhoff, die een jaar jon ger is dan hijzelf. Zij hebben twee dochters, die inmiddels zijn ge trouwd. Mr. Van Hall heeft jaren lang in New York gewerkt. Zijn Amerikaanse relaties bracht hij la ter mee in zijn burgemeesterschap en Amsterdam heeft hiervan in ruime mate geprofiteerd. Na zijn terugkeer werd hij directeur van het Amster dams Trusteekantoor en later van het bankiershuis Labouchère. Eind 1956 werd mr. Van Hall, die lid is van de PvdA en voor deze partij zitting heeft in de Eerste Ka mer uitgenodigd burgemeester van Amsterdam te worden. Voor hij zijn beslissing nam, overlegde hy met de toenmalige burgemeester van Rotter dam, mr. Van Walsum. Op 2 januari 1957 volgde zyn benoeming en op 1 februari kwam hij in functie. Hij had een moeilijk begin. Am sterdam had sinds 1945 twee burge meesters gekend, die zeer populair waren geweest. De eerste was de dy namische directeur van de Ned. Dok en Scheepsbouw Maatschappij Feike de Boer, die een dag voor de bevrij ding van de hoofdstad de Duitse gezagshebbers letterlijk wegvloekte en de opbouw van het bestuursappa raat met kracht ter hand nam. Hij was een tijdelijke burgemeester, die eind 1946 het roer overgaf aan mr. Arn. J. d'Ailly, die door zijn vele bui tenlandse reizen, waarmee hij de in ternationale verbindingen met Am sterdam wist te herstellen, de „vlie gende burgemeester" werd genoemd. Onbeholpen de huwelijksvoltrekking van Prinses Beatrix in een stad, waar het kli maat er zich op dat moment niet voor leende. Hy heeft nooit willen toe geven, dat de provo's méér zijn dan op rellen beluste jongelui en dat zij in feite de in het oog lopende franje zijn van een politiek-bewuste jonge- rengemeenschap. die zich over de I gehele linie actief manifesteert. Hij heeft een star beleid gevoerd ten j aanzien van straatdemonstraties. dat in brede kring kwaad bloed heeft j gezet. Mr. Van Hall is een goed za kenman, hy is een minder goed psy choloog. Maar als hy een regent mag zyn geweest dan was hy er een. by j wie de beste bedoelingen hebben voorgezeten. Een burgemeester van Amsterdam moet zyn stad trachten te besturen met een meer politiek dan praktisch ingestelde gemeenteraad en met een in vele sectoren bureaucratisch func tionerend ambtenarenapparaat van niet minder dan 25.000 mensen. Mr Van Hall heeft op enkele punten ge faald. De vraag is of een ander in zyn positie niet zou hebben gefaald. Gijsbert. van Hall heeft nooit ge vraagd om burgemeester van Am sterdam te mogen worden. Hij is ge zwicht voor de aandrang en hij heeft zich tien jaar van zijn leven met enorm veel inspanning Ingezet voor de belangen van zijn stad. Er zijn in die tien jaren en met name het af gelopen jaar veel slapeloze nachten geweest. Hij moet nu gaan. maar het af scheid mag geen zucht van verlich ting zyn. Want Amsterdam zal Van Hall missen in vele, hoogst belang rijke zaken. Het zou onrechtvaardig zijn bij zijn afscheid de fouten in zijn beleid hoger aan te slaan dan de on miskenbare verdiensten, die hij voor Amsterdam heeft gehad. FRED VAN SLUIS gelyke onderhandelingen was hy een fanatiek doorzetter, die niet rust voor hy zyn doel heeft bereikt. Am sterdam heeft in hoge mate van eigenschap geprofiteerd. Méér Van een burgemeester van Amster dam wordt echter méér gevraagd. Amsterdam is niet alleen een finan cieel en industrieel centrum, maar in de ware zin des woords hoofdstad. de gemeenteraad heeft bij een groot publiek antipathie gewekt. Hy pleegt in een ongeïnteresseerde houding de debatten te volgen en als hem door de fracties van de VVD en CPN in scherpe interrupties de voet werd dwarsgezet. kan hy geïrriteerd uit vallen, omdat hy nooit snel de juiste woorden kan vinden. Hy is een slecht spreker en vervalt daardoor vaak in ontactische opmerkingen. Bekend zyn z'n uitlatingen „Wilt u nou u bek eens houden", op een in- lllillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllilllllllllllllllllllllllllllilH lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllilllllllllllllllllllliw De plaats vanwaaruit van oudsher impulsen zijn uitgegaan tot vernieu wing van staat en maatschappy. kunst en cultuur. Van zijn burge meester wordt verwacht, dat hy zich op al deze terreinen met kennis van zaken beweegt. En daarnaast moet hy de motor zyn van het college van B. en W., een goed voorzitter van de gemeenteraad, een deskundig hoofd van de politie en een man, die zich ook op representatief gebied vlot weet te bewegen. Het is wel wat veel gevraagd van één man. Mr. Van Hall heeft dat zelf altyd ingezien. Hy is een voorstander van het sy steem, waarby er twee burgemeesters zyn, van wie de een de bestuurlijke en de ander de representatieve taak op zich neemt. Gysbert van Hall heeft veel tegen gehad. Wat hy aan goede dingen voor de stad heeft gedaan, gebeurde meestal binnenskamers. Zy waren vooral gericht op de economische ontwikkeling van de stad, op het be houd van de grote bankinstellingen en op het terrein van de universiteit. Het grote publiek is van dergelyke zaken niet onder de indruk, maar er gert zich aan het feit, dat de burge meester van een rode stad spreekt met een accent van zyn Leidse stu dententijd. Zyn rol als voorzitter van Kamerdebat op 22 mei De Tweede Kamer heeft be a sloten, om maandag 22 me openbaar debat te houden het voorgenomen ontslag burgemeester mr. G. van Hall f f van Amsterdam, waarby tevens aan de orde zal komen de inte- a rim-nota van de „commissie-En- f schedé". Dit openbaar debat zal f eventueel 's avonds worden voort- f gezet. Kamervoorzitter Van Thiel heeft na overleg met minister Beernink (Binnenlandse Zaken) de Kamer meegedeeld, dat het rapport van de commissie-En- schedé pas op woensdag 17 mei f ter beschikking van de Kamer f kan worden gesteld. Hij deelde f verder mee dat het rapport f „waarschijnlijk meer dan 500 f pagina's" zal omvatten en ver- f gezeld zal zijn van een vrij uit- J voerige begeleidende nota van J het kabinet. terruptie vanaf de tribune in de ge meenteraad en „dat schorremorrie" de jeugd, die zich in de hal van het Centraal Station ophield. Integer Zeven voormalige hoge functiona rissen van de Carlistische monarchis tische beweging in Spanje hebben aangekondigd, dat zy zich van de be weging hebben losgemaakt omdat zy het niet eens zyn met haar politieke en religieuze ideologie. De uitgetre- denen zeggen de voornaamste aan hangers van de Carlistische preten dent van de Spaanse troon, Prins (de schoonmoeder van Prinses Irene) te zyn geweest. In een verklaring zeg gen zy, dat de ideologie, waarmee zy het oneens zijn onder meer het niet- aanvaarden van godsdienstvrijheid en een nauwe band met anti-demo cratische elementen inhoudt. Sommige mensen 'gaan maar door met hun jas, jaar in jaar uit. Maar pas op! Er is een regenmóde, en zo'n jas is net als een visitekaartje. Kijk de uwe d'r eens op aan. Kan het nog of niet? Is die nog correct en bij de tijd? Niet? Kies dan meteen de nieuwste snit, nieuwste kleur en de meest ideale super- zorgeloze stof: Menko-Terlenka! ADVERTENTIE Hy heeft ondanks alle felle kritiek nooit moeite gedaan om zich te ver anderen. Waarschijnlyk komt dat, omdat Gysbert. van Hall een oprecht en integer man is. die persoonlyke „public relations" haat, omdat hy zich niet anders wil voordoen dan hy is. Hy is ook een man, die niet tegen onrecht kan. Dat is ook de reden ge weest, dat hy in de oorlogsjaren ac tief aan het verzet deelnam en de Duitse bezetters voor enorme geldbe dragen heeft bestolen om onderdui kers by te staan. Zyn broer en mede werker, Walraven van Hall, viel in handen van de Duitsers en werd om het leven gebracht. Na de rel, die in juli 1963 plaats had tussen betogers in het Olym pisch Stadion en de politie, zei mr. Van Hall: „Ik heb er nachten van wakker gelegen". Niemand twyfelt daaraan. Hy heeft zich, alle kritiek van tafel vegend, sindsdien steeds j achter de Amsterdamse politieman nen geschaard als er botsingen wa- ren tussen politie en burgerij. Hij heeft de poltie nooit willen laten i „vallen" ofschoon hy beter dan ie-1 mand anders wist, dat het Amster- i damse politiekorps een organisatori- sche chaos was, dat er een onbegrij- J pelyk benoemings- en bevorderings- beleid werd gevoerd, dat de leiding en niet die van de oud-hoofd- j commissaris alleen absoluut niet voor haar taak was berekend. Mis schien had hy er beter aan gedaan in het openbaar het zieke politie korps aan de kaak te stellen. Want ofschoon de burgemeester hoofd van politie is. moet hy toezien dat de miniteries van Justitie en Binnen landse Zaken een grote greep hebben op de gemeentepolitie en o.a. buiten de burgemeester om de korpsleiding benoemen. Mr. Van Hall heeft het niet gedaan, maar de politie door dik en dun verdedigd. Vermoedelyk uit vrees, dat het i'eeds onder 500 va catures gebukte korps nog meer agenten zou zien afvloeien. NU IS EEN RINCK-BRIL (door de 5 RINCK-extra's) VOORDELIGER DAN OOIT BOTERMARKT 1 TEL. 01710—25036 j De commandant van het program- ma voor bemande ruimtevaart van i de Sowjet-Unie, luitenant-generaal Nikolai P. Kamanin, heeft gesugge reerd dat zyn land van plan is een man op de maan te brengen met behulp van een ruimtevaartuig van het type van de Sojoez. De Sojoez-I is vorige maand te pletter geslagen. Kamanin zei dat het mogelyk was een ruimtevaartuig van 15 ton op de maan te laten neerdalen vanuit een baan om de maan met het doel een mens op het maanoppervlak te bren gen. Hij onthulde dat dergelijke ruim tevaartuigen van 15 ton reeds be- psoefd waren. Aangenomen wordt dat hij daarmee doelde op de Sojoez. Of- fieel is het gewicht van de Sojoez nooit bekend gemaakt. Kamanin deed deze onthullingen in het jongste nummer van een twee- maandelyks tijdschrift, dat dinsdag is uitgekomen. De zwaarste lancering waarover Russische mededelingen zyn gedaan was die van het onbemande ruimte- laboratorium Proton-II in november 1965 dat 12.2 ton woog. Van de Sojoez-I werd alleen mee gedeeld dat het ruimtevaartuig „enorm" was. na om de maan zou volgens de gene raal een veel zwaarder ruimtevaar tuig vereisen en bovendien raketten van een nog onbereikbare stuw kracht. Er zou een startgewicht op aarde nodig zyn van 5.000 tot 6.000 ton. „Als wy in aanmerking nemen dat het startgewicht van de krachtigste raket die in de Verenigde Staten PurkpfM'llflflll- worc*t geproduceerd, de Saturnus-V, x ai ncci uaa 11 niefc meer dftn 2700 tOR lg dan WQrdt het duideiyk hoeveel er nog moet ge beuren voordat rechtstreekse vluch ten van de mens langs de route aar- de-maan-aarde mogelyk worden* schreef Kamanin. Hij schreef nlete over het gewicht van Russische ra ketten. techniek Het artikel van de generaal be handelt verder een aantal methoden terug naar de aarde te brengen. Een om een kosmonaut op de maan en landing op de maan vanuit een baan heeft als voornaamste voordeel, zegt hy, dat het gewicht van het vaar tuig dat de landing uitvoert en daar na weer opstijgt naar een baan om de maan, niet meer zal zijn dan 12 tot 15 ton. (Deze techniek beogen ook de Amerikanen met hun Apollo. Red. L.D.). Een directe maanvlucht zonder parkeerbanen om de aarde en daar- ADVERTENTIE Vóór Pinksteren naar BIKINI of BADPAK. Star beleid Mr. Van Hall heeft zyn verant- woordelykheid als hoofd van de po litie geaccepteerd, toen hij deze niet meer kon dragen. Dat kan een fout worden genoemd. Hy heeft zich ook niet krachtig en openlyk verzet tegen De drie Amerikaanse astronauten, die aangewezen zijn om de eerste bemande Apollovlucht te maken. Van links naar rechts Walter Cumiingham, Donn F. Eisele en de commandant Walter M. Schirra. Op de achtergrond een model van de Apollo, het ruimteschip waarmee de eerste Ameri kanen een vlucht naar de maan zullen ma ken. De bemanning komt in de plaats van Grissom, White en Chaffee, die in januari j.l. bij een brand in een Apollo om het leven kwamen. Oorspronkelijk zou de thans aan gewezen bemanning de eerste bemande Apollovlucht hebben gemaakt in november j.l. Die vlucht kwam echter te vervallen. Thans zal dit drietal naar alle waarschijn lijkheid dus toch de eerste vlucht maken, die voor begin volgend jaar is geprojecteerd^

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 7