DE KERK VAN VANDAAG Nieuwe activiteiten Leidse Jeugd Actie Landing in Leiden is de basis van °PtUacht de kerk van morgen Kerken tolk en stem van geweten ASPRO' sneller ASPRO' langer Europese parlement wil één buitenlandse en defensiepolitiek Dansfeest op 20 mei BRILJANT v. d. Water Promotie m -^DONDERDAG 11 MEI 1967 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 3 «set T Kardinaal Al/rink sprak in Leidse Universiteit ADVERTENTIE t „De kerk van vandaag" was het onderwerp van de diësrede, Maft die kardinaal Alfrink gisteravond bij de viering van de 74ste verjaardag van de rooms-katholieke studentenvereniging Augustinus" in de aula van de Leidse Universiteit irt* heeft uitgesproken. Huidige generatie Si heeft belangrijke I invloed ■N De kerk van vandaag, aldus de kardinaal, is de basis van de kerk van morgen en overmorgen, waar door wij de verantwoordelijkheid t/n hebben te dragen. We kunnen die naaste toekomst van de kerk niet i vastleggen, maar de generatie van Cs vandaag heeft daar uiterst be- langrijke invloed op. De kerk is van alle eeuwen. Kennis 20iVan de kerkgeschiedenis noemde de kardinaal bijzonder belangrijk voor de beoordeling van wat de kerk van- t jjdaag moet doen om de kerk van morgen van dienst te kunnen zijn. aar Kennis van de historie zal ons wijs heid leren; maar als ze ons niet te vens bescheidenheid leert, is die ken- Geen historicus zal het optimisme .onderschrijven van diegenen, die ver- -1 wachten dat de toekomst alles zal enVyzen wat wij vandaag doen. De .1 jtoekomst zal ons verantwoording «vragen. Wij moeten ons niet blind staren op het heden, maar met het in het verleden geleerde in de toe komst kijken. «'Mondiaal denken eeit De kerk, zo vervolgde kardinaal A.1- kqfrink, is universeel, naai' de zin van enshet woord katholiek, algemeen. Wij kunnen ons daarom niet in een eigen ruqhokje opsluiten. Bijzonder verheu gend is, dat de jonge mensen van vandaag mondiaal denken. Proble- imen als wereldvrede, toegespitst op nf,nde situatie in Vietnam, en op de kernwapens. Ook de problemen der a: Uitwikkelingslanden grijpen hen aan. l-.15jGedreven door een gevoel van lots- »e|ver bondenheid zetten zij zich voor de oplossing daarvan in. spl „Als bisschop van de kerk zou ik willen, dat de jonge katholiek van vandaag in dit mondiaal denken en J^ldit verlangen van nood te lenigen in x,r:heel de wereld, nog wat verder ging: toi|indachtig de opdracht het evangelie te prediken aan alle schepselen. Het ee'brengen van de blijde boodschap is C»niet uitgeput met het stillen van de ti honger, zelfs niet met het brengen ^van menselijke liefde. ir;' Mocht men niet verwachten dat de spfmissionaire traditie van katholiek Nederland juist nu nieuwe impulsen zou ontvangen uit de verbreding van horizon, die onze tijd kenmerkt? uj. Als de priesterroepingen in ons land tojblijven afnemen, zullen er misschien voldoende priesters voor de Neder- landse kerk overbleven, maar zal binnen een generatie het Nederlandse en| missionaire werk in de ontwikke lingslanden worden afgebrokkeld, tenzij dat werk door inheemse pries- l ters kan worden voortgezet. Overigens kunnen jonge leken, werkzaam in de ontwikkelingslanden, brengers van de heilsboodschap zijn". Bij geloof, aldus ging spreker ver der, gaat het niet om een verstan delijk aanvaarden en een theoretisch weten, maar om een aanvaarden met heel ons mens zyn. Ook gaat het niet om formules, maar om heilsfei- ten en heilswaarheden. De kerk buiel, zich steeds opnieuw over die formu leringen. om er nieuw en scherper inzicht in te verwerven. Doch dit mag nooit uitlopen op een ontkennen van wat de kerk op grond van de boodschap van het evangelie er mee heeft willen uitdrukken. Uitholling van het geloof Een vrijzinnige theologie, die de oude formules bewaart, maar er een nieuwe dat wil zeggen andere inhoud aan geeft, vormt, aldus kar dinaal Alfrink, een van de gevaar lijke klippen van onze geloofsmensen. Niet de vooruitgang van het theo logisch denken behoeft te worden af gewezen of gevreesd, maar wel de on dergraving en uitholling van het ge loof zelf, die vaak door niet-vak- t.heologen als vooruitgang van theo logisch wetenschappelijk denken wordt gesuggereerd. Vrijzinnigheid in geloofsopvattingen veroorzaakt veel onrust. Er worden nieuwe inzichten ver- >ndigd, die niet in overeenstemming zijn met het authentieke geloof van de kerk en die doen vrezen, dat het orthodoxe geloof wordt aangerand. De bisschoppen trachten de weg te wijzen. Spijtig is, dat dit weg-wijzen onderwerp van discussie vormt. Onze Nederlandse katholieke ge loofsgemeenschap trekt veel aan- t in de wereld. Kardinaal Al frink dacht, dat we daarmee niet onverdeeld gelukkig behoefden te zyn. De felle publiciteit bevordert niet steeds het juiste zicht op de ontwikkelingen hier en belemmert een evenwichtige voortgang van de ontwikkelingen. Datzelfde geldt voor het pastoraal ADVERTENTIE veilige antislip-kleedjes voor bad-en slaapkamer, met bijpassende wc mat ten Inca reliefkleedjes, vanaf f 10.95. Dorma, licht gemêleerd vanaf f 14.95 Haarlemmerstraat 172- 174 - 179 MIDZA KARDINAAL ALFRINK concilie. Dit algemeen beraad bedoelt een eerste poging te zijn het colle- gialiteitsbeginsel binnen de hiërar chische structuur, die aan de kerk eigen is, een gezonde vorm te geven. „Democratisering" is een daarvoor wellicht te veel belaste term en kan daardoor onnodige misverstanden op roepen. Zoeken De eerste ervaringen leveren de in druk dat „we nog niet helemaal aan de, voor zulk een collegiaal beraad noodzakelijke, spelregels gewend zijn". Men ervaart ook, dat niet overal het juiste theologische inzicht aanwezig is en dat soms verkeerde methodie ken worden gebruikt. Het gaat niet om doordrukken om afdwingen. Het gaat om een gezamenlijk zoeken naar wat de kerk vandaag nodig heeft. Wij hebben, aldus de kardinaal, als eerstelingen dit beraad op ons ge nomen. Nu lijkt het me zo spijtig, als be paalde ontsporingen, die vanzelfspre kend in de internationale pers volle aandacht krygen, een zodanig stem pel op onze poging zouden drukken, dat andere delen van de wereld er van zouden worden afgeschrikt, ons voorbeeld te volgen. Het veronder stelt het model te leveren voor na volgers. Het is nooit onze pretentie geweest aan heel de wereld te laten zien, hoe het nu zou moeten. Geen enkele geloofsgemeenschap ontkomt aan menselyk tekort schie ten. Natuurlijk moeten we dat steeds trachten te corrigeren, maar dit al tijd in geloof en liefde. Leidse predikanten over conflict in Vietnam De Leidse hervormde predikanten, ds P. Kloek en dr. K. E. H. Oppenheimer en prof. dr. H. J. Heering hebben zich met het volgende schrijven gericht tot de kerken, die zijn aangesloten bij de Oecumenische Raad van Kerken in Nederland. „Op de byeenkomst van de We reldraad der Kerken te Genéve over Kerk en Samenleving" in juli 1966 s uitgesproken: „De massale en nog steeds aangroeiende Amerikaanse le germacht in Vietnam en de on-onder- broken bombardementen van dorpen Zuid-Vietnam en van doelen op korte afstand van steden in Noord- Vietnam zyn niet verantwoord. Zij brengen het gevaar van escalatie van de oorlog mee tot een mondiaal con flict en brengen in Zuid-Vietnam de politieke stabiliteit niet dichterbij noch lossen zy de problemen op die de revolutionaire situatie in dit land hebben opgeroepen." Korte tijd daarna gaf het Central Committee van de Wereldraad van Kerken een nadere verklaring, welke door de Oecumenische Raad van Ker- in Nederland in een apart schrjj- is overgenomen. Wij lezen daar in. het voorstel „Dat de Verenig de Staten en Zuid Vietnam de bom bardementen op Noord Vietnam stop zetten en dat Noord Vietnam de mi litaire infiltratie in Zuid Vietnam stopzet". Ofschoon het ook ons bekend is, dat het conflict in Vietnam mèèr aspecten heeft en buitengewoon ge compliceerd is, zyn wy, in overeen stemming met bovengenoemde uit spraken -van de vertegenwoordigers onzer kerken in Genéve, volstrekt overtuigd, dat het stopzetten van de Amerikaanse bombardementen de eerste stap tot oplossing van het steeds omvanryker wordende conflict behoort te zijn. In de huidige situatie is het van de grootste betekenis, dat de Neder landse kerken, als leden van de We reldraad van Kerken en van de oecu menische Raad van Kerken in ons land, openlijk hun instemming betui gen met bovengenoemde verklaring en hun standpunt by onze regering bepleiten. Ook zyn wij van oordeel, dat deze uitspraken van de Wereldraad der Kerken op een duidelyke en indrin gende wyze ter kennis gebracht moe ten worden van de leden der kerken. Wij achten het daarom gewenst, dat deze zaak met haar historische, ciale en politieke achtergronden uit voerig besproken wordt in de kerke lijke vergaderingen. Het is o.i. een dringende eis, dat de gemeenten over deze materie beter worden ingelicht en meer genuanceerd leren denken, i Wij verwachten van de kerken, dat zij de protesten niet overlaten aan individuele acties (zoals b.v. de pro testmars van geestelijken in Amster-' dam) en aan het onbehagen bij vele jongeren. Hierdoor wordt de indruk gewekt, dat de kerk zich van haar eigen uitspraken distancieert. Het be hoort tot de opdracht der kerken tolk stem te zijn van het geweten. Aan dit schrijven wordt adhesie be tuigd door o.m. de volgende predi kanten H.J. van Achterberg, H. Bou- ter, J.A. Eekhof, mevr. H.J. de Groot- Dorlas, A.J. Lamping, P.J.D. van >sen en M.J. Wagenvoorde in Leiden, N.T. Bakker, prof. dr. H. Berkhof, J.M. Hoekstra, prof. dr. G. Hoenderdaal, J. Irik, prof. dr. E. Jansen Schoonhoven, dr. G.P.H. Locher, P.J. Mackaay, J. Roldanus H.P. Huisman in Oegstgeest, J. P. Honnef in Leiderdorp, W.G. Meije- ring en E. Saraber in Voorschoten. Geveilde percelen Kandidaat-notaris N. A. Schol, aarn. het vac. kantoor van wijlen not. K. Gunther te Warmond veilde het pand Straat ter Leede 13 te War mond voor de prijs van f 15.800,- gekocht door dhr. F. R. van Hoexem te Warmond. Uitslagen van tafeltennis HCW In de kantine van de H.C.W. zijn de 8-kampen gespeeld voor de eerste en tweede klasse in het bedrijf stoer- nooi. In beide klassen bleef de span ning tot de laatste wedstrijd be waard. De heren Vreeburg Snik hadden beiden na zes wedstrij den twaalf punten behaald, zodat de beslissing pas in de laatste wedstrijd moest vallen. Deze viel uit in voordeel van de meer geroutineerde Vreeburg. Mej. van Kempen nai derde plaats in. In de tweede klasse ging de strijd na de eerste ronden hoofdzakelijk tussen de heren Zoete melk, Heemskerk en Prins. Tot ieders verrassing zegevierde de heer Prins. De heer Zoetemelk bezette de tweede en de heer Heemskerk de der de plaats. Op dinsdag 16 mei zullen de der de en vierde klassers in de HCW- kantine aantreden voor een 8-kamp, Kardinaal Alfrink besloot zyn rede: ,De jonge katholieke intelligentia 'an Nederland heeft in de naaste toekomst een uiterst belangrijke functie: het presenteren van het ge zicht van de kerk. Niet als een instituut van macht, maar als een presentatie van hetgeen men in ge loofsgehoorzaamheid, zoals Paulus dat noemt, erkend heeft als de heils boodschap van de Heer, die ons door de kerk wordt aangereikt. De geest Jezus Christus helpe u onze christelyke opdracht in de wereld ir te maken". helpt nu werkt nu Hoofdpijn, verkoudheid, griep... 2'ASPRO-én... Ui&ïtioeeti fit.' Het Europese parlement heeft gis teren in Straatsburg een resolutie aanvaard, waarin het de mening uit spreekt dat uitwerking van een ge- meenschappelyke buitenlandse- en defensiepolitiek een normaal uitvloei sel is van het door de verdragen van Parijs en Rome op gang gebrachte streven naar eenheid. Het parlement verzoekt de regeringen zich hiervoor meer in te spannen. In de resolutie wordt verder ojn. gezegd dat het parlement ervan over tuigd bljjft, dat alleen gelijkheid van Ter gelege nïicid van vierde lustrum Aan de stroom van activiteiten, die worden georganiseerd in het kader van het 20-jarig bestaan van de Leidse Jeugd Actie, is nog lang geen einde gekomen. Er staan voor deze maand weer vele evenementen op het programma. Via de clubhuizen, affi ches en pubbkaties in de kranten hopen de organisatoren de jeugd hiervoor enthousiast te maken. Op zaterdag 20 mei wordt in de Stadsgehoorzaal voor de jeugd, vanaf 15 jaar een groot dansfeest gehouden, dat zal duren van 812 uur. Hierby Is niet alleen gedacht aan beatmu- ziek er komen twee oeat-orkesten: „The Shoes" en ,'The Fellows" r ook aan dansmuzieK voor de oudere jeugd. Daarom zal in de foyer het ballroomorkest Henny Mieren- metz spelen. De organisatoren ver wachten een opkomst van ongeveer duizend Leidse jongeren. Kermis Op de Garenmarkt zal voorts een jeugdkermis verrijzen, die op 13 en 15 van 12—10.30 uur en op 16 mei de gehele dag open is. Deze kermis zal voornamelijk kiraderattracties bieden, een zweefmolen, een draaimo- ;n auto-scooters. Er zullen ook oliebollen worden verkocht. Sport Ook aan de sport wordt veel aan dacht besteed. Op de sportvelden bij het Jeugddorp aan de Voorschoter- weg wordt van 19—23 juni een voet baltoernooi gehouden. De wedstrijden beginnen 's middags om half vijf Op woensdag 17 mei zijn 's ochtens het zwembad De Vliet zwem wed- ADVERTENTIE juwelier - horloger Haarlemmerstraat 181 strijden Er zullen 21 groepen aan deelnemen van verschillende scholen en clubhuizen De wedstrijden zijn onderverdeeld in schoolslag, borst- crawl en estafette. Voor iedere groep zijn zowel voor de categorie jongens als voor meisjes prijzen beschikbaar gesteld. Voor deze wedstryden zijn al vierhonderd deelnemers ingeschre- Jeugd De jeugd laat niet alleen ten voor zich organiseren, maar levert ook een actieve bijdrage aan de jubileumviering van de Leidse Jeugd Actie. In het Leids Volkshuis worden drie voorstellingen gegeven onder het motto „Door en voor de jeugd". Hier zullen jongeren hun leeftijdgenoten een programma bie den van zang, muziek, judo, toneel, BURGERLIJKE STAND LEIDEN GEBOREN Brerbda Wilhelmlna, dr van S. A. van Oef fel en en W. A. van Nobelen; Andreas Albertus Tennis, zn van A. A. Rodenburg en A. Perfors; Monica Maria, dr van P. Raar en G. M. Ver- bruggen; Barbara, dr van H. A. Blonk en B. van Kampenhout; Helena Wil helmlna Erica, dr van I. M. Provedo en V. J. Hildalgo. OVERLEDEN. G. Blink. 45 Jaar. echtgenote van A. J. Nagtzaam; D. Varkevisser, 5 dagen. volksdans en ballet. Deze „gevarieer de programma's" worden gebracht op woensdag 24 mei om 2.30 uur voor de kinderen van 612 jaar, op vrydag 26 mei om 7.30 uur voor de jeugd van 812 jaar en op zaterdag 27 mei voor de jongelui van 612 jaar. Vereniging voor Facultatieve crematie In restaurant Van der Heijden kwam gisteravond een flinke groep leden van de afdeling Leiden van de Vereniging voor facultatieve crema tie bijeen ter behandeling van de jaarstukken 1966. Er bleek een batig saldo te zijn van f 420,- waarvan de juistheid is vastgesteld door de Controle-Commis sie t. w. de heren J. de Ren en Joh. de Rooy. Voor 1967 werden voor deze werk zaamheden aangewezen de heren J. de Ren en D. M. Pot. Hangende de bespreking met het districtsbestuur Z. H., waarvan de voorzitter, ir. A. J. der Weduwen aanwezig was, zal er in de samen stelling van het afdelingsbe stuur voor dit lopende jaar geen wij ziging komen. De verwachting is, dat de indie ning van een wetsontwerp tot wij ziging van de wet op de lijkbezor ging niet lang op zich zal laten wachten. De z.g. derde Commissie Kan heeft in een eindrapport voorgesteld alle bepalingen op te heffen, die discri minerend zijn voor ae crematie. De vergadering stond onder leiding van ir. W. H. B. van Dunné. Hij deelde aan het slot mede, dat het aantal leden in Leiden de 2.700 was gepasseerd. de partners op elk gebied aan het Atlantische bondgenootschap een stevige en duurzame basis zal geven. De regeringen aan beide zijden van de Atlantische Oceaan wordt dan ook verzocht alles in het werk te stellen dit doel te bereiken. Er wordt ook met klem op aange drongen dat de gemeenschappelijke handelspolitiek, zoals het EEG-ver- drag voorschrijft, voor afloop van de overgangsperiode wordt vastgesteld. Er dient een gemeenschappelijk be leid te worden opgesteld, waardoor de gemeenschappen naar vermogen kunnen bijdragen tot de oplossing van de schrijnende ontwikkelingspro blemen in de Wereld. De behandeling van deze resolutie leverde een debat op over Spanje. De Duitse christen-democraat Dichgans, had namelijk een amendement op de resolutie ingediend, dat als volgt luidde: „Het Europese parlement geeft uiting aan de overtuiging dat een vruchtbare samenwerking in de ge meenschap ook overeenstemming in zake de fundamentele politieke op vattingen en gehechtheid aan vrede en vrijheid vereist, met dien ver stande echter dat het recht van alle Europese landen, ook van Spanje en Portugal, om hun politieke instellin gen volgens hun bijzondere behoef ten te organiseren, moeten worden gerespecteerd". De Duitser verdedigde zyn amen dement door o.m. te zeggen dat een gemeenschap sterker is naarmate zy groter is. Wij moeten er van uitgaan, zo zei hy, dat als Spanje bereid is met ons samen te werken, ons ook de mogeiykheid wordt geboden onze ideeën omtrent democratie geleidelyk te verspreiden. Het Europese parlement kan, aldus Dichgans, op grond van democrati sche regels, niet aan alle landen een bepaalde regeringsvorm opdringen. Over de Spaanse regeringsvorm merk te hij op „dat men het vuile water niet moet weggooien voordat men schoon water heeft". Van socialistische zyde werd tegen deze opvatting stelling genomen by monde van de Belg Dehousse en de Nederlander mr. Burger. „Voor ons debat over Griekenland hebben we geen been meer om op te staan als. we dit amendement in zijn algemeen heid aanvaarden", aldus mr. Burger. Het parlement werd het tenslotte eens over een wyziging van het Duit se amendement, in die zin dat het kwam te luiden, dat „het Europese parlement van mening is, dat de be trekkingen met Spanje en andere Europese landen in gelyksoortige om standigheden nog meer diepgaand bestudeerd moeten worden". ACADEMISCHE EXAMENS Aan de Techn. Hogeschool in Delft is geslaagd voor het doctoraal examen vliegtuigbouwkundig ingeni eur de heer J. W. Cornelisse in Lel den (met lof) Leids echtpaar 50 jaar getrouwd Het echtpaar L. de Boei- en J. de BoerVan der Berge uit de An til- lenstraat in Leiden is 16 mei vyftig jaar getrouwd. De bruidsdagen gin gen in op 5 mei. De heer De Boer is 44 jaar lang in dienst geweest by de sajetfabriek Clos en Leembruggen, waar hy werkte in de ververij. Een van hun vier kinderen is bestuurslid van de voetbalvereniging Rooden- burg. Hy is hiermee in de voetspo ren van zyn vader, die een groot voetbalentihousiast is, getreden. Al kort na de oprichting van de voet balvereniging „Lugdunum" is hy be stuurslid geworden en is dat ruim 45 jaar gebleven. Hy had vaak zit ting in elftalcommissies en ging by alle wedstrijden met zyn club mee. Als dank voor zyn vele raadgevingen en zyn helder oordeel werd hem in 1960 het erelidmaatschap van „Lug dunum" toegekend. De heer De Boer heeft destijds ook by Clos en Leem bruggen een voetbalvereniging opge richt, de vereniging .Die Leythe". die lang in Leiden heeft meegedraaid. De heer De Boer, 73 jaar en evenals zyn vrouw in Leiden geboren, gaat 's zondags nog vaak naar voetbal- wedstryden kijken. Het echtpaar, dat nog zeer vitaal is, hoopt op de trouw dag een feestje te geven, waarby het ongeveer zeventig familieleden ver wacht. De heer W. M. Oosterwyk, chirurg, promoveerde aan de Leidse Universi teit tot doctor in de faculteit der ge neeskunde op een proefschrift geti teld „Intrathoracaal gelokaliseerde neurogene tumoren". Promotor was prof dr. J. Swierenga. De heer Oosterwyk werd geboren te Zwolle en woont thans te Delft. Nog een plaatje van de spectacu laire reddingsactie gistermiddag op het Schuttersveld (zie ook pagina 1). De actie was noodzakelijk om twee gewonde zeelieden, een Span jaard en een Engelsman, zo spoedig mogelyk In het Academisch Zieken huis in Leiden te krijgen. De toe stand van de twee gewonden was vanochtend redeiyk. De explosie aan boord van het Deense vaartuig had omstreeks vijf uur plaats op veer tien myl ten noordwesten van Sche- veningen. De Radiomedische Dienst in Scheveningen ontving even later van de „Ano" bericht dat er twee gewonden aan boord waren, voor wie medische hulp onmiddellyk nodig was. De Radiomedische Dienst zond het alarmberlcht door naar het Ma rine-vliegkamp in Valkenburg, waar op twee hefschroefvliegtuigen het luchtruim kozen. De Marine luchtvaartdienst op haar beurt waarschuwde de Leidse politie, die in samenwerking met de brand weer en de EHD maatregelen nam voor een zo veilig mogelyke landing op het Schuttersveld. Nog geen an derhalf uur na de explosie op zee ver scheen het eerste hefschroefvliegtuig boven de landingsplaats. Beide Au gusta Bells joegen, op het droge Schuttersveld, dikke stofwol ken omhoog, waardoor veel van de reddingsoperatie aan het oog van het samengestroomde publiek werd onttrokken. Behalve de wentelwieken spoedde zich na de alarmering uit zee de Scheveningse reddingboot „Bernhard van Leer" naar de plaats van het ongeluk. De reddingboot keerde later onverrichter zake terug naar Scheveningen. (Foto LD/Holvaat

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 3