Triomf voor „Collegium Musicimi" met Mozartmis Alles lijkt vanzelf te gaan Paul Gribnau in Adelaïdeconcert kunst RAMBLER LAGER GEPRIJSD DAN VW RUSTIG STUREN DONDERDAG 11 MEI 1967 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 23 In de Zuiderkerk: De beste orkesttroef lag in Mozarts j elegante, nauwelijks contrapuntische Credo-Mis (mis dus voorzien van een Credo). Deze werd een triomf voor het koor, dat er een verrukke- j lijke realisatie van schonk. Dit kwam j van het genie, van de ware Mozart, die in het innige Agnus Dei toch ook j weer de wijding voorrang gaf boven de elegantie. Met genoegen heeft men naar het bekwame, homogene, welluidende en dus goed gekozen solo-kwartet geluisterd, dat bestond uit de dames Wendela van Ditzhuy- len en Marina Wemelsfelder, so praan en alt, en uit de heren Dolf Gogeleln en Marinus Ypma, tenor en bas. ADVERTENTIE TARVO OP TAFEL - GEZONDHEID IN HUIS! Hj ALTUO IN DE ORIGINELE VERPAKKING LSU Studentenmuziekverenigingen plegen een hedendaags Neder lands componist een plaats op hun programma's te gunnen en dit weer in balans te brengen met een werk van grappige aard. Verder krijgt een of ander solistisch fenomeen uit eigen gelede ren een podiumbeurt In koor-orkestverband zien we het koor bovendien éénmaal een a cappella functie toebedeeld. Al dus stelde ook André Kaart het menu op voor zijn „Collegium Musicus" in de Zuiderkerk, een programma te „genieten als een goed diner" volgens de programmeur, die Mozarts Credo- mis inclusief meerekende tot de „exclusieve gerechten" van het Collegium. What 's in a name? in Parijs. In de door ons geraadpleeg de. kritische Mozartbrieven-uitgave van Schierdermair komt deze brief echter niet voor. Erger is, dat noch Einstein noch Köchel's Verzeichnis geen Adelaide-concert kennen. Op de lyst, die Leopold Mozart opstelde van al wat zijn zoon schreef tussen 1764 en 1768 mankeert dit concert. Andere contra-indicaties laten we maar rus ten. We hebben hier stellig met een fabel te doen, vastgeknoopt aan een uit een archiefje opgedoken werkje, 26.5.1766 opgedragen aan „Adelaide de France". Dit werkje heeft een charmante thematiek, vooral in het Adagio, maar is in het overige vrij gewoon tjes. Gribnau speelde het uit het hoofd met een wel overtuigende, cantabele en ferme toon. Zijn bijzon dere verdienste ligt in zijn rotsvast metrisch gevoel, in zijn doorgaande vaart ongenadig voor het orkest, dat in de met de solo gelijklopende uni- sono's achteraan sleepte. We wensen Gribnau toe, zich meer in de fra- Dirigent Kaart met het solisten kwartet, dat gisteravond veel suc ces had in de Zuiderkerk. (Foto L.D./Holvast) muzikanteske bleek hem overigens toch hier en daar aan te kleven. En muzikaal begrip sprak overduidelijk uit zyn eigen cadensjes. vooral van deel III, waarin alle gebruikelijke virtuositeiten waren ingebouwd. V oor zichtig met roken in de auto Het aftippen van de as in de door gaans veel te kleine» asbak, het af kloppen van de neergevallen as. die uw kleding heeft verontreinigd, of nog erger, het geagiteerd zoeken naar een brandende peuk, die uit uw mond of hand is gevallen of weer naar binnen is gewaaid bij het weg werpen uit het raam, het zijn alle maal factoren, die uw aandacht voor het verkeer even kunnen doen ver slappen. Voor pasbeginnende bestuurders is roken tijdens het rijden dan ook af te raden maar geroutineerde be stuurders zouden we het rookgenot achter het stuur toch niet gaarne wil len ontzeggen. Kunt u tijdens het rijden niet zon der rokertje, stop dan even op een parkeerplaats om uw tabaksprodukt te doen ontbranden. Is dit ook al weer te veel gevergd want de meeste automobilisten hebben altijd haast en zijn vaak ook een tikkel tje gemakzuchtig scharrel dan on der het rijden in ieder geval niet met een doosje lucifers. Een aansteker, als hij tenminste goed functioneert, is al heel wat be ter, omdat die tenminste met één hand kan worden bediend, maar by avond heeft dit instrument, evenals trouwens de lucifer, het nadeel, dat de vlam u enige tijd zal verblinden. Beter is dan ook zo'n gloeidraad-ap- paraat. dat in sommige auto's als standaarduitrusting is ingebouwd, maar dat u anders als zeer nuttig DE VIOLIST GRIBNAU (Foto L.D./Holvast) Tot levende Nederlander werd Hans Henkemans met zijn „Prima- vera" uitverkoren, een nogal iel, maar zeer klankgevoelig impressio nistisch stuk. De tamelijk abstracte kwartet-gees t ervan en de duidelijk pastorale rol, aan de Debussyaanse j fluitpartij toegekend, dekken elkaar nauwelijks. Het orkest bracht het tot een serieuze benadering. Door het Pijper-substraat in het werk, dat. door de maatwisselingen waakzaam heid eiste, leek de stof een onwen nige. De fluitist blies zijn obligaten met ere en met substantiële toon. Ook rustte verantwoordelijkheid op zijn secondant de orkestmeester, die zijn ereplaats waard bleek. De grappige noot was Sweelinck toevertrouwd in een spotlied op „Jan", die alles heeft wat hij begeert maar zijn vrouw niet meer. Het be treffende a cappella chanson heet „Tu as tout seul. Jan" De toeroep „Jan" diende destijds als spotnaam voor een bedrogen echtgenoot. Dat was. ofschoon Frans, goed Neder lands: een soort „Brederode-boek" op muziek. De vertolking oogstte zo veel bijval, dat het gebisseerd kon worden. Dat herhalen betekende een winstpunt, want de 'tweede keer te-1 kende de stemvoering zich veel dui delijker en verscheen ook glans op de stemmen. De solistische eer was voor de ex- concertmeester van C. M. Paul Grib nau. Deze violist koos het z.g. Ade laide-concert, aan Mozart toege schreven. Het programma drukte een brief van „J. C. Wolfgang Mozart" af, dato 26.5.1766 aan Adelaide, dochter van Lodewijk XV. Inderdaad was de 10-jarige Mozart in mei 1766 serings-finesses te verdiepen, het accessoire kunt aanschaffen. Toerenteller De nieuwe Ford, Cortina GT kan men vergelijken met een maatkostuumdat als confectie wordt verkocht. Op het eerste gezicht heeft men niets bijzonders in de gaten. Het doodgewone wat gedrongen model verraadt niets. De prijs (f 8.195) nog minder. Pas als men erin zit en wegrijdtkomt de verrassing. In deze auto lijkt alles vanzelf te gaan. Alles wat men wiltge beurt ook werkelijk. Hij zit en loopt lekker soepel',3 moeiteloos. Men merkt meteen, dat deze wagen uit Engeland komt, de baker mat van de moderne stuurtechniek. Daar heb ik ook al eens op ge wezen, toen ik de Lotus testte. Ook daar dat moeiteloze sturen. Deze Cortina GT volgt de bestuurder in iedere bocht zonder wringen of scheefhangen. Hij kan hem met een pink door de bocht leiden. Dat klinkt misschien wat overdreven voor de gemiddelde weggebrui ker, maar dat is het beslist niet. Als een auto rustig en zonder moei te stuurt, zal de man achter dat stuur ook ontspannen en moeite loos rijden en dat komt de veiligheid alleen maar ten goede. Op het dashboard zit alles wat men zich maar denken kan. Vier kleine meters bovenop, een snelheidsmeter en toerenteller in het midden. Een toerenteller heeft de bijnaam alleen voor liefhebbers of snobs te zijn. Dat is echter een groot misverstand. In derdaad. zo'n instrument is niet persé noodzakelijk. In bijna alle mid denklassewagens ontbreekt hy dan ook. omdat het alleen maar extra geld kost. Toch zouden juist diege nen, die weinig gevoel voor autorij den hebben, hun motor sparen als zy met een toerenteller zouden leren omgaan. Men kan immers op de tel ler precies aflezen, wanneer de motor in een bepaalde versnelling te veel of te weinig toeren maakt. Te laat of te vroeg schakelen kan dus nooit, als men zich precies aan de teller houdt. De Cortina-GT heeft een vier-ver snellingsbak, de pook staat op de transmissietumiel. Tussen de stoelen zit een armleuning, die men kan op klappen. Men heeft dan een opberg- kastje voor allerlei kleine spullen. vrouwen Voor Die lenigheid en soepelheid geldt ook voor de motor. Oppervlakkig ge zien ook weer niets buitengewoons. Een weliswaar sterke, maar alledaag se viertakt, met een inhoud van 1498 cc. Doordat de rest van de motor zo mooi is uitgebalanceerd, levert die motor toch topprestaties. Alleen al de acceleraitietijdenvan 0 tot 80 in 9.6 sec., van 0 tot 100 in 14.5 sec., en van 0 tot 120 in 18.6 sec. De top snelheid ligt op 158 km per uur. Dat zijn zeer snelle cijfers voor een auto uit die prijsklasse. Het bereik van de derde versnelling is bovendien zeer groot. Men kan er rustig mee op trekken van 30 tot 115. En van de motor heeft men geen last. Die blijft onder alle omstandigheden op de achtergrond, zachtjes brommend. Het benzineverbruik is 1 op 9.5. Vering De Cortina GT heeft een zelfdra gende carrosserie en is vóór uitge rust met onafhankelijke schroefve- ren. De starre achteras heeft langs- liggende bladveren en wordt door twee reactiestangen op z'n plaats ge houden. Deze rustige vering heeft een gunstige invloed op de weglig- ging. De spoorbreedte is bovendien groter dan bij het vorige model, waardoor de constructie nog steviger wordt. Hierdoor is bovendien een kortere draaicirkel mogelijk. Het gaspedaal is, zoals by alle Cortina's, voorzien van een kante lend steunvlak. Erg handig voor vrouwen met hoge hakken. De kof ferruimte is verrassend groot. Het reservewiel is opgeborgen ln het linkerachterspatscherm. Nog een voordeel bij het onderhoud! deze auto heeft geen smeerpunten en onderhoudsbeurten zijn slechts om de 10.000 km nodig. Ronde ramen Om de geslonken afzet van wa gens weer wat <>P te voeren, heeft American Motors, die in financiële zorgen verkeert, haar produkten be duidend in prys verlaagd. Zo ligt de prijs van de Rambler American nu in vele streken van de Ver. Staten beneden die van de Volkswagen. De V.W.'s kosten er ongeveer 1700 dollar in hun goedkoopste uitvoe ring en de American 200 tweedeurs sedan kan men in vele gevallen een vijftig dollar beneden deze prijs feo- De Rambler-verkoop Is na deze prijsverlaging met sprongen omhoog ige gevallen met worden gelicht en door middel van een schaannechanisme horizontaal op het dak worden geplaatst. Om de wensen van het publiek te peilen wordt de wagen met verschil lende zijkanten geëxposeerd. De ene kant met en de andere I ADVERTENTIE da kwaliteitsbakkerij sinds 7866 - tel. 33445 Diverse Amerikanen ruilen hun geïmporteerde wagen in om een nieuwe Rambler te kopen. Het is echter niet denkbeeldig, dat AMC tot een dergelijke „uitverkoop" is over gegaan om voldoende contanten te krygen voor aflossing van de lenin gen op korte termijn, die haar voor lopig uit de financiële crisis hebben geholpen. In ieder geval heeft American Mo tors haar vertrouwen in de toekomst niet verloren, want begin april intro duceerde ze wederom een experimen tele wagen, de AMX III <1 en II wei-den het vorig jaar voor het voet licht gebracht). Deze wagen is een combinatie van een sportieve fastback en een sta- tionoar. De achterzijde kan omhoog Het interieur is zeer comfortabel en tot in de puntjes verzorgd. Het uitzicht is zeer goed. De zijramen staan rond om reflectie tegen te gaan, Heel geraffineerd. Dit model is overigens alleen met twee deuren te krijgen. De stoelen zitten uitstekend. Men hoeft niet aan het stuur te gaan hangen in de bochten. Men blijft vast op zyn plaats. Jammer alleen, kam zonder middenstijl. Deze wagen "CS"86" VerSt<"d hoort thuis in de Mustang-Camaro- Cougar—serie en verwacht wordt dat deze doom wagen voor het modeljaar 1968 en misschien nog wat eerder, in produktie komt. Men beschouwt deze wagen als het reddingsanker van AMC. Met een jaarlijkse verkoop van 35000—50000 „Javelins", zoals de wagen ook wel wordt genoemd, zou AMC het hoofd boven water kunnen houden. De naam Javelin (werpspies) werd I Deze auto heeft overigens wel last ook gevoerd door een reeds lang vei-- van te veel windgeruis bij de voor dwen en Engelse fabriek, Jowett, die I portieren, zelfs als de raampjes o.a. de Jowett Javelin produceerde. I dicht zijn. Achterin zit men zeer ruim. zelfs als de stoelen in hun achterste stand staan. Met de kachel kan men goochelen. Bijvoorbeeld tegelijkertijd warme en koude lucht (onder en boven) naar binnen blazen, terwijl de zijraampjes, apart regelbaar, schoongeblazen worden. Dankzy een uitgekiend luchtafvoersysteem kan men rustig met dichte raampjes blijven rijden. Verwarmde achterruiten Een afdoend middel tegen het be slaan van achterruiten is verwar ming hiervan door middel van rag fijne elektrische draadjes tussen de glaslagen. Triplex verwarmde achterruiten worden sinds 1949 als standaard-uit rusting op Rolls-Royces en Bentlevs toegepast, maar steeds meer en ook minder exclusieve merken gaan over tot het verkrijgbaar stellen hiervan. Op de meeste BMC-modellen kan men in Engeland als extra een Trico- verwarmde ruit krijgen. Bij Jaguar en Rover kon dat al sinds 1960. Triumph biedt ze ook aan in de se dan-modellen en de GT 6. Het totaal van de modellen in en buiten Engeland, waarin de Trico- verwarmde ruit leverbaar is. loopt al in de zeventig. Accupolen herkennen

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 23