VLEES Doe uzelf niet tekort terwijl u slaapt, neem niet zomaar 'n matras neem 'n moderne ^3 I II'—.1 J kapokmatras IK DEED HET ALLEEN LZC speelt gelijk in onprettig duel mmm echt moederdaggeschenk mei en jum (raderen op Fusie in Den Bosch HOOFDSCHOTEL DONDERDAG 11 MEI 1967 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 21 ADVER 1'ENT IE gratis boekje Vraag per briefkaart gratis gezellig boekje •Rozegeur en Maneschijn*. Vol tips voor uw slaapkamer. Adresseer aan: Stichting Kapok-Bureau, Joh. Vermeerstraat 19, Amsterdam-Z. ^innaai ii iiiauao Het Stica-merk is uw garantie voor 'e kwaliteit van vulling en tijk. Vervolg van pag. 19 95 55 Ineengestort g een „onbetwistbaar punt" is voor velen, dat Van der Lubbe het slachtoffer is geweest is van verdo vende middelen of injecties en daar- gedurende het proces een ver sufte indruk maakte. Maar wie dat ;r meer aanneemt, zal dan toch wel even duidelijk moeten maken waarom dan een bijzonder lastige figuur als de Bulgaar Dimitrow, die getuige Goering tot razernij bracht, eveneens werd verdoofd. Dat zou de nazi's beter zyn uitgekomen dan in het geval-Van der Lubbe. Bo vendien heeft de Nederlander, on danks die veronderstelde verdoving, gedurende het gehele proces stijf en strak volgehouden, dat hy de enige dader is geweest, een verklaring, die de nazi's allesbehalve aangenaam in de oren geklonken zal hebben. Er zyn intussen andere redenen aan te wijzen om de suffe houding Van der Lubbe te verklaren. Men vergete niet, dat Van der Lubbe zeven maanden in gevangenschap verkeerde, juist hij, de trekker door Europa, die er niet tegenop zag van Leiden naar Berlijn te lo pen en die op zijn wandeltochten al of niet in gezelschap van „Tippelbruder" in Hongarije, was geweest! Vooral een vrije vo gel als hij moet die gevangenschap als een ondraaglijke last hebben gevoeld en dit te meer, omdat hij dag en nacht geketend was, voort durend begluurd werd en in een cel vertoefde, die doorlopend ver licht was. Zelfs de taaie Bulgaar Tanew kon dit niet langer verdra gen en deed een poging tot zelf moord. De keiharde Dimitrow brul de zijn ondervragers in het gezicht, dat hij de hand allang aan zich zelf zou hebben geslagen, indien hij niet zulke sterke zenuwen zou hebben gehad. Dat was dan de lichamelijke druk, I maar voeg hierbij de psychische. Het moet Van der Lubbe steeds duidelijker zijn geworden, dat hij velen van degenen, die hem poli tiek het naast stonden, had helpen vernietigen, dat anderen, voorzo ver ze veilig in het buitenland za ten, hem uitmaakten voor al wat lelijk was en dat er van zijn waar schuwing aan de arbeiders totaal niets terecht was gekomen. Zo zat hij daar: maandenlang geketend, terwijl hij niet ajleen zijn doel had gemist, maar zelfs het tegenover gestelde had bereikt van wat hem voor de geest had gestaan, terwijl hy de dood voor ogen had. Onder die verschikkelijk druk is hy ADVERTENTIE COCKTAILSCHORTJE met bijpassende panwant in hetzelfde AE? leuke dessin, /i UK Compleet ^awM Een vaststaand feit is, dat de be handeling voor de rechtbank Van der Lubbe veel te lang duurde. Drie we ken na zyn arrestatie ging hy al in hongerstaking. Op alle mogelyke ma nieren had hy zyn medewerking ver leend en hy verwachtte nu, dat zyn zaak spoedig afgehandeld zou wor den. Maar by die drie weken, die hem al veel te lang hadden geduurd zoals hy verklaarde tegenover prof. dr. Bonhoeffer (Universiteit van Berlyn) en dr. Zutt, beiden psy chiater kwamen dan nog eens 41 weken, waarvan 29 in ketens ge klonken Er was nóg een factor, die een verkeerde indruk van Van der Lubbe heeft helpen wekken. Volgens Bon hoeffer en Zutt volstrekt-eeriyke, beslist-wetenschappelyke getuigen had Van der Lubbe de merkwaardi ge eigenschap zeer levendig te zijn als hy met iemand in contact was getreden, maar direct na beëindi ging een verstilde indruk te maken. Natuurlyk is er by ieder mens een zekere tegenstelling tussen zyn ge drag tydens menselyk contact en de perioden van rust, wanneer dat con tact verbroken is. Maar het viel de psychiaters op, dat dit contrast by Van der Lubbe sterker was dan by de gemiddelde mens. Men zou tydens die rust de indruk kunnen krygen dat hy voor zich heen staarde. Maar in werkelykheid, aldus de geleerden, bekeek hy zyn omgeving met grote belangstelling. Tydens een eerste on derzoek in het begin van Van der Lubbe's gevangenschap stelden zy vast, dat hy iemand was, die wist wat hy wilde, maar desondanks een jongensachtige en goedmoedige in druk maakte. Dat jongensachtige openbaarde zich ook als hy plotse ling in de rechtszaal moest lachen, omdat hy zich niet kon voorstellen, dat het hoogste rechtscollege van Duitsland zich met dergelyke onbe nullige zaken kon bezighouden. Onherkenbaar Tydens een tweede onderzoek, in oktober, moesten Bonhoeffer en Zutt een geweldige verandering by Van der Lubbe vaststellen. Hy was nau- weiyks te herkennen. Alle fut was er uit, zo sterk zelfs, dat hy, die by het eerste onderzoek in behoorlijk Duits en zonder tolk met de psychia ters had gesproken, nu zelfs niet meer de moeite nam om Duits te spreken, maar wat onverstaanbaar Nederlands zat te brabbelen. Er was niets meer over van de jongeman, die enige maanden eerder was om schreven als Intelligent, wilskrachtig en zelfbewust. verandering was de buitenlandse pers natuurlyk niet ont gaan. Van Duitse zyde achtte men het daarop noodzakelyk een neutraal onderzoek te laten instellen, nl. door de Zweed Söderman, die vaststelde, dat er geen verdovende middelen waren gebruikt en op zyn nadrukke lijke vraag aan Van der Lubbe of die ooit iets had gemerkt na het nut tigen van voedsel, een beslist ont kennend antwoord kreeg. Maar het proces sleepte zich maar voort. Nog eenmaal kwam Van der Lubbe tot leven en weer onderstreepte hy, dat hy alles alleen had gedaan en dat hy nu eindelyk wel eens wilde weten wat de uitspraak van de Hoge Raad was. Opmerkelyk was, dat er al thans èèn toehoorder in de rechts zaal was, die Van der Lubbe's ver klaring geloofde: mr. G.T.J. de Jong kantonrechter uit Amsterdam, die maar niet kon begrypen, waarom men de verklaringen van de recher che, die een absolute bevestiging van de bekentenissen van Van der Lubbe inhielden, terzyde had gelegd. Met de chronometer in de hand was vast gesteld. dat de Nederlander de waar heid had gesproken! Maar ja, het gerechtshof zocht naar helpers, hel pers en nog eens helpers, die er echter niet waren geweest Wèl mogelijk de Ryksdag was zeker niet het eerste grote gebouw, dat in zeer kor te tyd uitbrandde. Zo verscheen eni ge jaren geleden in Duitsland een boek van een zekere Elffenberger, waarin een onderzoek werd ingesteld naar de oorzaak van 1200 schouw burgbranden over de gehele wereld. En dat waren dan alleen nog de schouwburgen! Men denke ook eens aan de brand, die juist een eeuw vroeger (in 1834) het prachtige par lementsgebouw in Londen verwoest te, of aan de brand in de Weense Beurs in 1956. Voorts schynt men niet te we ten, dat warmtestraling een zeer be langrijke factor is by het snelle ver spreiden van vuur. Die straling kan enorme afstanden overbruggen, zelfs tot veertig meter toe en laat zich niet door luchtstromingen van rich ting veranderen of verminderen (zie „Verbrennen und Löschen". een boek van de Westberlynse „Ober- brand-direktor dr. F. Kaufhold). Deze factoren maken de brand in de grote zittingzaal van het Ryks- daggebouw veel minder geheimzin nig dan hy eruit zag. Eerst barstte het glazen dak op veertien meter hoogte, waarna het vuur 75 meter vrije ruimte voor zich kreeg, ryk van zuurstof voorzien. Zó enorm was de trek op het ogenblik van die „doorbraak", dat brandmeester Klotz zich aan de deur moest vasthouden om niet door de wind te worden weg gezogen. Kromme stok en rechte sla» O Wanneer men Marinus van der Lubbe recht wil laten wedervaren, dient men hem te omschryven als een door communistische idealen ge dreven jongere, die met uiterst be perkte middelen naar verwezenlyking daarvan heeft gestreefd. Geplaatst tegenover de politieke ontwikkeling van de dag, met name in Duitsland, vreesde hy, die een tegenstander was van de rode dictatuur in de Sowjet- Unie, de doorbraak van een bruine dictatuur by onze oosterburen. En om de arbeiders uit hun lethargie te wekken, achtte hy een duïdelyke daad noodzakelyk: het in brand ste ken van de Ryksdag. Maar daarme de bereikte hy precies het tegenover gestelde van wat hy nastreefde. In- plaats van de arbeiders wakker te schudden gaf hy er de nazi's een wapen mee in de hand om alle te genstand te breken. De nazi-leiding bestond niet uit koel-berekenen- de politici, maar uit avon turiers, die snel profiteerden van de gelegenheid. die hun door Van der Lubbe kant en klaar werd gepresenteerd. Met omkering van een bekende zegswyze zouden wy het zó willen uitdrukken: Van der Lubbe heeft met een (volgens hemi rechte stok een kromme slag geslagen. Dat is de tragiek van zyn korte leven. Een ide alist ging tot de daad over en, in- plaats van een dam op te werpen te gen de dreigende stroom van de dic tatuur, veroorzaakte hy een stroom versnelling! Er is geen reden hem daarvan een verwyt te maken. Of men het eens is met zyn opvattingen en de methoden, die hij meende te moeten gebruiken, doet hier betrek- Aardappelen duurder De bintjes zyn tussen 6 maart en 8 mei meer dan twee keer zo duur geworden. Dat wil zeggen: op de aardappelbeurs in Rotterdam. Voor de consument zijn de prijzen ook omhoog gegaan, maar niet zo erg. Althans volgens de ter beschikking staande gegevens. Het Produktschap voor Aardappe len, dat deze gegevens verstrekt, zit met de moeilykheid, dat de statis- tiekbureaux van de grote steden geen consumentenprijzen over april kun nen opgeven, als gevolg van een ver andering in de manier van verza melen en verwerken van consumen tenpryzen by het Centraal Bureau voor de Statistiek. Toch kon in de gistermiddag ge houden vergadering van het Produktschap uit een stad een con sumentenprijs op tafel worden ge legd. In Amsterdam kostten de bint jes dinsdag 35 tot 46 cent per kilo, tegen 32 tot 42 cent op 27 april en 25 tot 35 cent half januari. In die hoger geworden consumentenprys heeft de jongste verhoging van de beursnotering nog niet doorge werkt. Er worden nu ook oude aardap pelen uit Polen geïmporteerd. Slecht zijn ze niet, zo werd in de produkt- schapsvergadering meegedeeld, maar ze zyn wel anders dan we in Ne derland gewend zijn. zodat de afzet nog niet erg groot is. De Poolse aard appelen deden op de Rotterdamse beurs maandag jl. f 24 per honderd kg, Zwitserse bintjes f31 per hon derd kg. Tot 1 mei had Nederland in totaal ongeveer drieduizend ton oude aardappelen ingevoerd, waarvan byna de helft uit Polen en ongeveer duizend ton uit West-Duitsland. (ADVERTENTIE) Nieuwe kleuren in jumpers Breestraat 137 Herenstraat 83 kelyk weinig ter zake. Een door on zelfzuchtige motieven gedreven mens poogde anderen te inspireren, maar faalde op deerniswekkende wyze. Faalde hij inderdaad? Met de fei ten voor ogen lijkt die vraag nauwe lijks gerechtvaardigd. En toch On willekeurig vraagt men zich af of die Ryksdagbrand en alles wat daardoor politiek werd losgemaakt nog niet iets mèèr heeft gedaan dan de komst van het nazisme versnellen. Heeft die brand de levenstijd van het nazidom eigenlijk niet enorm ver kort? Hitier kwam immers volledig aan de macht onder sensationele omstandigheden, die niet zoals Van der Lubbe had gewild de Duitse arbeiders wakker hebben ge schud, maar wél ln de gehele we reld de ogen openden voor het ge vaar, dat zich in Duitsland was komen aandienen. De Rijksdagbrand heeft een geest van verzet wakker geroepen, die eerst zou uitmonden in de oorlog met nazi-Duitsland en tenslotte zou eindigen in Hitiers on dergang. Sloeg Marinus van der Lubbe met een „rechte" stok een kromme slag of met een kromme stok een rechte slag? Water polocompetitie (Van „Met waterpolomede werker scheidsrechter kan je geen wedstryd spelen" riep Jaap Brandlicht, terwijl hy het water wilde verlaten, gevolgd door enkele andere spelers van het Gooi. Slechts met de grootst mogelijke moeite lukte het de coach zyn pupillen weer in het veld te krygen en de wedstrijd te laten voortzetten. Inderdaad floot scheidsrechter van ;r Velden gisteravond bijzonder slecht in de wedstryd LZC-het Gooi. De ontmoeting, welke een wedstryd de eerste klasse moest voorstellen, ontaardde dan ook al spoedig in een minderwaardige vertoning, die ten slotte in een 5-5 gelyk spel eindigde. Van deze treffers werden er niet minder dan 5 uit straf worpen ge scoord. vooral veroorzaakt door het ruwe spel. Het Gooi dromde keer op keer samen voor het doel van goalie Jan Heek, waar tientallen vrije wor pen werden uitgedeeld. Hier liep het arbiter Van der Velden uit de hand. zodat het vaak meer op vry worste len leek dan op waterpolo. eerste periode kwam het Gooi noch LZC tot een goede aanval. Eerst kort voor het einde van deze periode moeilyk schot van Jan Bultman, dat door Jan Heek onscha- delyk werd gemaakt. Ook de tweede speeltijd leverde aanvankelyk geen gevaarlyke momenten op, totdat Schoof hard inschoot, maar ook de Gooi-keeper was op zyn post. Ten slotte werd het werk van LZC toch beloond. Een vrye worp van Kees Schoof werd goed op de hand van Nico van Sittert geplaatst, die de opende. Nadat in de volgende periode Dick Timmermans de plaats Schoof had ingenomen, werd Jan Bultman na een scrimmage voor het LZC-doel een strafworp toegewezen, die hy goed benutte. Even later schoot scheidsrechter Van der Vel den een zeer grote bok, door ook aan Parrel een strafworp toe te wij zen, terwyl de overtreding tegen hem buiten de 4 meter plaats vond. Na- Sittert een vrye worp snel had genomen schoot Parrel de stand ADVERTENTIE §t> n «ri naar 3-1 en dezelfde speler bracht de voorsprong zelfs op 4-1 uit een straf worp na drie strafworppunten. Een zelfde penalty voor het Gooi werd kort voor het einde van deze speel- tyd benut door Jan Bultman, die hiermede de achterstand voor zijn ploeg tot 4-2 verkleinde. De laatste speeltlyd begon met een strafworp voor Brandlicht en Ab Lust schoot van ongeveer acht meter beide ploe gen op gelijke hoogte. LZC kwam echter opnieuw vóór, dank zy een doelpunt zoals alleen Van Sittert kan maken, terwijl er nog circa een hal ve minuut was te spelen. Het Gooi kreeg echter alle tyd een aanval op te bouwen en toen ook Lust nog vrij gelaten werd door Timmermans .werd de stand gelyk: 5-5. DUIVENSPORT L.P.V. „De Vriendenclub" Wed vlucht vanaf Soignies (179 km). Los 8 uur. Eerste duif 9.41.54 uur. Uitslag: 1 J. Gysman. 2 N. Nievaart. 3, 5 Th. Dongelmans. 4, 8 W. Vylbrief, 6 Pet, 7. 10 T. Gysman. 9 I Klinkhamer. l Glas- wedstryd tegen Schotland met 20 gewonnen. Beide doelpunten in deze door 53.000 toesohouwers bygewoonde ontmoeting werden in de eerste helft gescoord. Dinamo Boekarest heeft in de Roemeense hoofdstad het toernooi om de Europese beker volleybal ge wonnen. Dinamo versloeg in de finale stadgenoot Rapid met. 31. Dinamo Boekarest legde ook vorig jaar beslag op de beker. Nieuwe uitgaven Europees journaal van een topper De Amsterdamse sportjournalist. Evert Grifhorst (Het Vrije Volk), heeft de Nederlandse sportliteratuur uitgebreid met het werkje: „Ajax, Europees journaal van een topper". Al geruime tyd lag dit boekje klaar voor de verkoop, maar gezien de goede resultaten van Ajax in de Nederlandse competitie wachtte Evert Grifhorst liever tot de dag, waarop Ajax de landstitel opnieuw zou ver overen. Deze gebeurtenis viel op zon dag 30 april: een week later ver scheen toen het geïllustreerde boekje in de handel. Als wij ons niet vergissen zal dit werk by de vele voetbalfans voor al in de hoofdstad zyn weg wel vinden. Het is een luchtig geschre ven boek, met talrijke foto's van de Europa-Cup-wedstryden van Ajax tegen het Turkse Besiktas. Liver pool en Dukla Praag. Op de laatste bladzijden brengt Grifhorst foto's en tekst over de beslissende ontmoeting in Geleen van de Ajacleden tegen Fortuna'54, waar de kampioensvlag in top ging. Jaap van Praag voorzitter van Ajax schrijft in het voorwoord on der meer: „Dit Europese journaal van een topper" is een verschrikke lijk fyn boek. waarvoor ik mijn vrind Grifhorst van harte dank." „Ajax Europees journaal van een topper".uitgave N. V.' De Arbei derspers te Amsterdam. ADVERTENTIE Vele remises in Hoogezand van de voor de twee- i heft internationale Hoogezand gespeelde De uitslagen de ronde vai damtoemood ir partyen zyn: Andreiko (Rusl.)Koeperman (Rus land) 11; Leclair (V.S.)—Deslau- riers (Canada) 02; Cazemier (Zwi.) Tsjegolov (Rusl.) 11; Roozenburg (Ned.)Sybrands (Ned.) 11; Mos- tovo (Fr.)Baby Sy (Senegal) 11; Germain HaitiWiersma (Ned.) 11. De stand na twee ronden: 1/5. Roozenburg, Koeperman, Tsjegolev, Andreiko, Mostovoi 3 pnt.; 6/8. Wiersma, Deslauriers, Baby Sy 2 p.; 9/11. Sybrands, Cazemier, Germain 1 pnt.; 12. Leclair 0 pnt. In totaal 274 renners, die der tien nationaliteiten vertegenwoordi gen. hebben ingeschreven voor de motorraces, die tweede pinksterdag op het circuit by Tubbergen worden gehouden. In de wedstryden voor internationalen zullen 146 renners aan de start komen. Finland heeft woensdag in Hel sinki in een wedstryd voor groep drie van het toernooi om het Europees kampioenschap voor landenteams met 11 gelyk gespeeld tegen Grie kenland. -/*'X Haarlemmerstraat 172 - 174 - 179 Herenstraat 9 MIDZA Over het algemeen was en is nog steeds geneigd aan te nei dat Van der Lubbe niet in staat is geweest een enorm gebouw als de Ryksdag in zyn eentje in vlammen te doen opgaan. Hy was immers niet al te best van gezicht, nadat speelse kameraden hem, de jonge metselaar, een lege kalkzak over hoofd hadden getrokken, waardoor een stukje kalk in zyn ogen terecht was gekomen en hy zich lange tijd I onder doktershanden had moeten stellen. Zyn beperkte gezichtsver- j mogen was zelfs reden geweest hem een invaliditeitsrente toe te kennen.. Volgens de theorie zou Van der Lub-1 be zelf wel enkele kleine brandhaar- den hebben aangestoken, maar in- j tussen zouden anderen bezig zyn ge- weest materiaal aan te slepen of. indien dit reeds was geschied, in I brand te steken. Alleen zó, zegt men, kon het kolossale gebouw van de Duitse Ryksdag de grootste kaas- j stolp van Europa, zoals het spottend werd genoemd in korte tyd een I prooi der vlammen zyn geworden, i Hierby worden toch enkele zaken 1 vergeten: Doodstraf voor moord tijdens staatsgreep De tweede divisieclub Wilhelmina heeft gisteravond tijdens een buitengewone algemene ledenvergadering besloten een fusie aan te gaan met FC Den Bosch. De nieuwe vereniging komt in de eerste divisie uit onder de naam FC Den Bosch '67 en zal op het sportpark De Vliert in Den Bosch spelen. De stichting FC Den Bosch zal de schulden van Wilhelmina tot een maximum van 125.000 gulden betalen. Bovendien betaalt FC Den Bosch 5.000 gulden als aanloopkosten bij het teruggaan van Wilhel mina naar de vierde klasse amateurs. Daarnaast zal jaarlijks een bedrag voor een trainer ter beschikking worden gesteld. FC Den Bosch krijgt de beschikking over alle door Wilhelmina ge contracteerde spelers, terwijl het dit jaar ook een keuze kan doen uit de spelers van het tweede en derde alsmede het jeugdelftal van Wilhelmina. ADVERTENTIE Soekarno's lyf- Djakarta ter Een korporaal vi wacht is gisteren dood veroordeeld wegens moord op het zesjarige dochtertje van generaal Nasoetion. Korporaal Hargijono behoorde tot de troep soldaten, die Nasoet-ions wo ning binnenstormde op de avond toen de communisten nu achttien maanden geleden de macht trachtten te grijpen. Nasoetion, die thans voorzitter is van het Indonesische Volkscongres wist over de schutting achter zyn huis te ontsnappen, maar zyn doch- terje werd met kogels doorzeefd. Hargyono zei tegen de militaire rechtbank, dat hy waarnemend pre- I sident Soeharto om gratie zal ver- zoeken. Twee andere korporaals kre gen levenslang voor hun aandeel in de overval. Vyf soldaten kregen 17 jaar en een soldaat zes jaar gevan genisstraf. De negen zyn ook schuldig bevonden aan de moord op Na- soetions adjudant-luitenant Tendean, die by de schietparty om het le- I ven kwam. BIEFSTUK TARTAAR Biefstuk tartaar is gemalen bief stuk die u lekker kruidt met zout en peper. Aan weerszijden mooi bruin bakken tegelijk met wat rook- spek en een paar zilveruitjes. Fees telijk opdienen met champignons, gebakken ei of in een pittige to matensaus. Heerlijk bij aardappel puree en sperzieboontjes. Publikatie van Voorllchtingsoureau Vlees Vleeswaren en Vleesjpnt

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 21