Eric Schneider als topprestatie „In wankel evenwicht" een toneel-evenement =jlDER TOT SHAKESPEARE: NED. COMEDIE SPEELDE: „Eenmanstoneel van hoge orde Toneelschrijver Elmer Rice - 74 - gestorven W innaar van Pulitzerprijs Bewonderenswaardige leiding en uniek spel HAAGSE KUNSTKRING GAAT 75 JARIG BESTAAN VIEREN 8DAG 9 MEI 1967 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA X Talrijke manifestaties Van 18 mei t/m 21 juni zullen in het gebouwencomplex van de Haagse Kunstkring tal van manifesta ties worden georganiseerd ter viering van het 75-jarig bestaan. Alle af delingen van het gezelschap dragen een steentje bü voor de jubileum viering. die door ere-voorzitter bur gemeester mr. H. A. M. T. Kolfscho ten wordt geopend. De Haagse Kunstkring werd opge richt door de schilder Theophile de Bock, die meende, dat er een nieuwe kunstenaarsvereniging nodig was naast het schilderkunstig genoot schap „Pulchri Studio". De kring kreeg niet alleen een sec tie voor beeldende kunsten, ook af delingen voor architectuur en toege paste kunst, voor literatuur, woord kunst. toneel enz. en voor musici, componisten, dirigenten en pedago gen. De afdelingen werden door velen geleid: beeldende kunsten o.a. door J. H. Toorop, Chr. de Moor en J. Franken pzn., architectuur door J. Wils, H. v. Zeggeren en H. vas der Kloot Meyburg, literatuur door Mare Emants. P. A. M. Boele van Hens broek. Henri Borel. Jan Fabricius, Albert Vogel, en Jan van der Linden, en muziek door Arnold Abspoel, P. C. Brederode, Hugo van Dalen en Ari Vadesta. In de afgelopen 75 jaren werden tal van ere-leden benoemd onder wie de namen voorkomen van: Jacob Maris, Jozef Israëls, dr. A. Bredius, Victor de Stuers, Louis Bouwmeester, dr. Joh. Wagenaar, Esther de Boer- Van Rijk, Th. Verwey, dr. H. P. Berlage, Jan Toorop, W. A. van Ko nijnenburg, Jan Franken, Albert Vo gel, P. C. de Moor, Fie Uarelsen, mr. L. J. Th. Bakker, Charles J. E. Stok, Alexander Voormolen, ir. H. J. W. Thunnissen, dr. Peter van Anrooy, mr. F. Bordewijk, H. Fels, dr. H. E. van Gelder en G. J. van Haersma Buma. Scarabée en Batman Alle afdalingen van de kring or ganiseren exposities, terwijl de reeks I wordt afgesloten met een theaterge- I beuren van de enige tijd geleder, ge vormde werkgroep „Scarabee", die theater-experimenten ontwerpt en uitvoert. „Scarabee" aal een metafysisch- realistisch theater produceren, waar- by gebruik wordt gemaakt van uitin gen van hedendaagse beeldende kunst, en waaraan verworvenheden van de eigen experimenten van de werkgroep worden toegevoegd. Het toneelgebeuren is voornamelijk beel dend, de tendensen zijn op velerlei wijze te interpreteren. Het stuk, dat van 14 t/m 21 juni wordt gerea liseerd heet „Batman in balling schap". Het werd ontworpen door Adri Boon, Raf Thunnissen en Jan van As. Onder de naam „Loep-art" wordt van 25 t/m 31 mei een expositie ge houden van piepkleine schilderijen, plastieken en grafische werken. Meer dan 140 werkstukken worden getoond. De schilderijen zijn maxi maal 8 cm bij 11 cm groot, grafiek 4 cm x 5.5 cm en de beeldhouw werkjes mogen 6 cm hoog zijn. Er zullen loepen voorhanden zijn om de kunstwerkjes goed te bekijken. De architectuur-afdeling komt van 18 t/m 24 mei met de tentoonstelling „Ruimtelijk beelden", die gaat over kunst in reeds uitgevoerde en nog uit te voeren bouwwerken. De literatuursectie geeft van 1 t/m 9 juni onder de titel „Ga dat lezen zien en horen" een over zicht van de Nederlandse literaire tijdschriften. Op 2 en 3 juni zullen 's avonds bijeenkomsten worden ge houden. waarop redacties van thans verschijnende tijdschriften een fo- ^VOOR^^RIUJE^ NU IS EEN RINCK-BRIL (door de 5 RINCK-extra's) VOORDELIGER DAN OOIT BOTERMARKT 1 TEL. 01710—25036 rum vormen, waarmee in discussie kan worden getreden. Aan deze teach-ins zullen o.m. deelnemen: Ed Hoornik, Harry Mulisch, Gerard van 't Reve, G. A. van Oorschot en Rem- co Campert. De afdeling muziek organiseert op de zaterdagen 3 en 10 juni Andries- sen-concerten. Vader Hendrik An- driessen zal reageren op werken van zyn zoons Jurriaan en Louis. Van alle drie worden composities uitgevoerd, waartoe o.m. een aantal leden van het Residentie-Orkest is aangetrokken. Tydens de uitvoe ring van het jongste werk van Louis Andriessen zullen foto's van film sterren worden uitgedeeld. Wie een kwartet verzamelt, zal winnaar van een wedstrijd zijn. Man met visie „De nieuwe bisschop van Breda zal een man moeten zijn met „visie", een figuur met stimulerende kracht. Hij moet niet al te voorzichtig zijn. maar een moeidig beleid voeren. Hij moet zich niet laten leiden door mode of zucht naar populariteit". Deze verlangens heersen in het bisdom Breda t.a.v. de opvolger van de onlangs overleden bisschip mgr. G. de Vet. Een en ander is gebleken uit suggesties, die door een aantal leden van het pastoraal beraad in dit diocees zijn gedaan. Kerkelijk leven NED. HERV. KERK Beroepen te Axel (2e pred.plaats) (toez.) P. H. Breukelman te Simons- haven en Biert- te Dalfsen (vac. O. S. Cazemier) H. C. v. Itterson te Rhoon- te Capelle a/d IJssel (toez) C. B. Roos te De Kaag - te Mijns- heerenland, P. Warners, kand. te Utrecht. Aangenomen naar Gorssel E. Gramsbergen te Hontenisse. Bedankt voor Ferwerd (toez) B. Jager te Gaast en Ferwoude. GEREF. KERKEN Aangenomen naar Zuidland-Ab- benbroek Y. Stienstra te Castricum. CHRIST. GEREF. KERKEN Bedankt voor Deventer D. Bies- ma te Aalsmeer- voor Utrecht- Noord C. v. d. Weele te Huizen (N-H). Zes olieverfschilderijen, waaronder een Rubens en een Renoir, zijn gestolen uit het Krannert-museum op de Cam pus van de universiteit van Il linois. Het werk van Rubens, dat in 1636-'37 werd geschil derd, was het „Banket van Te- reus". De Renoir is „Femmes nues couchees" uit 1910. Tot de andere gestolen doe ken behoort „De muntenverza- melaar" van Adriaan Brouwer. Kleuterkunst De Royal Academy of Arts heeft onthuld dat een van de meest besproken schilderijen op de Londense zomerten- toonstelling het werk is van een 5-jarig jongetje, dat het doek schilderde toen hij drie was. Deze veelbelovende kunste naar is Louis Lyons, de jong ste exposant die de „Royal Academy" ooit heeft gekend. Dit record was 152 jaar in handen van Landseer, die op zijn 13de jaar werk tentoon stelde. Claude L. Lyons, de 72-ja- rige vader van het jongetje, zei: Twee jaar geleden kwam Louis terug van een bezoek aan de dierentuin. Hij was erg opgewonden en greep in een toestand van grote in spiratie naar zijn waterverf doos en penselen. Het resultaat was „Bomen en apen": dat nu met een prijskaartje van f525 op de zomerexpositie hangt. „We hebben het doek zo hoog ge prijsd, omdat Louis niet wil de, dat het verkocht werd. Het doek trekt veel belang stelling, en de Academie ver wacht zeker dat het verkocht zal ivorden. „Bomen en apen is iets uit Louis' abstracte periode", zei de vader. „Een vroege Lyons zou je kunnen zeggen". Louis maakte zijn eerste tekening op de bewaarschool toen hij 2y2 was. Schilderijendiefstal in Ver. Staten Uit het Kannert Museum van de universiteit van Illinois zijn zondag nacht zes schilderijen gestolen, waar onder een Renoir en een Murillo. Een woordvoerder van de univer siteit wilde zich niet wagen aan een schatting van de waarde der doeken. „solotoneel" van hoge orde heeft de acteur Eric Schneider, jfe voorstellingen van het „Rotterdams Toneel" de hoofd- Mjir in Shakespeare's „Hamlet", door middel van een reeks "inenten ons de essentie getoond van het wezen van deze pse prins, onderhevig aan talloze twijfels en beklemmingen. Malleen de Hamlet zelf, ook vele bekende bijfiguren kwamen Aiet woord in deze unieke voordracht, met verbindende jen van de Shakespeare-kenner bij uitnemendheid prof. dr. Jj. H. Bachrach, die tevens een virtuoos gestyleerde en ge- "jte inleiding uitsprak. 1 n mag de Inhoud van Shake- meest diepzinnige, meest ïige en meest beroemde tra- in de ware zin des ^evens ztin „populairste" 75/is geworden, bekend veronder- Door de wijze, waarop Eric ider de hoogtepunten daaruit te brengen tot zijn ge- nvei gehoor, heeft hij een scherp Iringend licht geworpen op al txiicin Hamlet moest ondergaan, :tra|n aleer ook hij de dood vond. M geen geringe opgave geweest, (jiandacht tot het einde toe ge- der,n te houden. Wij kunnen ge- Vlspreken van een topprestatie, deze acteur (wit hemd en Sen' broek) ditmaal als voor- •ittiskunstenaar ten beste gaf. En bolpgen K. en O. dankbaar zijn i djle gelegenheid, die deze in- D®g hem daartoe in het geheel stnfe Groot-Auditorium der Leid- Ue jiversiteit, waarvan het stijl- jarinterieur by uitstek hiervoor is, geboden heeft. 20 iflcr de visuele afleiding van 1 en kostuums, wist Erie u blfder tot de kern der dingen conp dringen in een veelzijdige op- waarin velerlei aangrijpend aaDftijke facetten met rake uit- tot hun recht zijn lnfD' ;oed het gehoor zelf werd natuur- LPzg nodige verbeeldingskracht ge- Ljoewel zij, die het stuk kennen apsMj de meesten zal dat het ge- •weest zijn! - daarmee, dank o-tAneiders talent, niet veel moei- 1 vqBd zullen hebben.Drs. W. Ho- aak tantes-museum in Madrid centrum van Madrid, in de jle Atocha. zal deze zomer een Ites-museum worden ingericht gil gebouw waarin de drukpers lan de la Cuesta heeft gestaan, ie drukpers werd de eerste edi- Gai „Don Quichote" verzorgd. Het 1- ligt langs de kerk van het ildqnziekenhuis. en 'zijn reeds enige voorwerpen Verzameld, zoals een brief van ^1 de Cervantes, een opsom- ;nd| van de huizen waarin hij ten» toen hij in Madrid verbleef, erkfi eigen handschrift en enige ^Jooie exemplaren van het boek. 4 landen zijn bovendien zeer urefe uitbeeldingen van de mar- ïstvan Valdeterrazo ingestuurd, v^ge van achter het yzeren gor- 3ec krijgt ook een confe- voor lezingen en bespre- over Cervantes. De druk;::rs de la Cuesta zal worden eiouwd tot in alle bijzonderhe- agtjde eerste en de titelpagina's daarop worden gedrukt ten van het publiek, zoals Mainz met de Gutenbergbij- reefbeurt. Deze pagina's kunen als worden meegenomen. De zal in de klassieke stijl le tfjd van Cervantes worden paden, alle voorwerpen worden •n bast aan archiectuur en meu- van die tijd. de inrichting van dit mu- i oi zal een bedrag van ongeveer ngüjoen peseta (f 10.000) gemoeid peg ïole gendoorn was de alleszins compe tente verteller der verbindende teks ten, een aantal leden van het Stu- Crescendo" verzorgde amateuristisch de muzikale illustratie, door prof. dr. F. R. Noske gekozen uit meren deels composities, doch niet altijd ge heel toepasselijk van Claudio Mon teverdi, Thomas Tomkins en Prins Robbert Masco. Nu het niet mogelijk was, in de Leidsche Schouwburg een opvoering van Shakespeare's „Hamlet" te ge ven, mocht deze merkwaardige „een- mansvertolking" ongetwijfeld een even waardevolle als waardige ver vanging daarvoor genoemd worden. Zij is een diep inzicht in de smarte lijke stof ten goede gekomen. De geconcentreerde aandacht, die Schneiders voordrachtskunst ten deel viel, was wellicht voor hem een nog groter bewijs van aller dankbaar heid, dan het uitbundige applaus, dat hem na afloop toestroomde. Zijn perfecte auditie is door tal rijke universitaire autoriteiten, onder wie izich burgemeester van der Wil ligen bevond, alsmede vele andere geinterresseerde, bijgewoond. Voor allen groeide deze spannende avond uit tot een betekenisval Shakespea- re-evenement, waaraan zij een sterke herinnering zullen bewaren. H. Eric Schneider tijdens zijn H amletv er tolkingRechts drs. W. Hogendoorn. (Foto LD/Holvast) Elmer Rice, de toneelschrijver die de Pulitzer prijs gewonnen heeft en wiens „Street scène" en andere werken over een periode van jaar het veranderende gezicht van Amerika uit beelden, is gisteren op 74 jarige leeftijd in Southampton, (En geland) gestorven. Hij werd verleden week ziek toen hij op weg was naar Engeland aan boord van de Queen Elizabeth, werd in het algemeen ziekenhuis in Southampton behandeld en overleed daar aan een hartaanval. Hfj schreef o.a. het stuk ,The ad- ding machine", een satire op de in- dustralisatie. In 1933 versoheen zijn „We, the people". Het jaar daarna kwam hij met „Judgment day", dat handelt over het aan de macht ko men van Hitler. In 1934 beeldde Rice met „Between to worlds" het conflict tussen de Sowjet-Unie en Amerika uit. Het laatste stuk van Rice dat op Broadway ging was „Due to passion", een moderne behandeling van het Arti-medaille voor Jan Meefout De Arti-medaille van de Maat schappij Arti et Amicitiae is dit jaar toegekend aan de Amsterdamse beeldhouwer Jan Meefout. Deze on derscheiding wordt jaarlijks toege kend door een commissie van leden kunstenaars, die eerder de medail le ook hebben ontvangen. Dit zijn er tot nu toe elf in totaal. Hamlet-tihema, dat in 1958 begon te lopen. Rice schreef twee romans, „A voyage to Purilla (1930) en „Imperial city" (1937). Rice werd 28 september 1892 in New York geboren. Hij was de zoon van Jacob en Fanny Reizenstein en veranderde zijn naam toen hij begon te publiceren omdat hij dacht dat die van zijn ouders te moeilijk was om uit te spreken. Na de middelbare school verdiende Rice zijn kost met allerlei werkjes, terwijl hij 's avonds rechten studeerde. Hij promoveerde cum laude in 1912. Rice begon echter spoedig toneel stukken te schrijven en in 1914 ging zijn eerste stuk „On trial". H.M. de Koningin, Prinses Margriet en mr. Pieter van Vol lenhoven in gesprek met de ac teur Hans Tiemeyer in de pauze van het toneelstuk „Bloomsday", dat gisteravond door de toneel groep „Theater" in Apeldoorn werd gegeven. Na afloop van de voorstelling werd Hans Tiemeyer gehuldigd in verband met zijn 40-jarig toneel- jubileum. Burgemeester mr. A. L. des Tombe van Apeldoorn bood hem een historische kaart van Apeldoorn aan. Over Edward Alber's laatste toneelwerk „In wankel even wicht", dat gisteravond door de Nederlandse Comedie voor K. en O. werd opgevoerd, verscheen in ons blad van 3 maart j.l. een uitvoerige bespreking van de Amsterdamse première. Het stuk behandelt in grote lijnen de naastenliefde, onderver deeld in het huwelijk en de vriendschap. Naar Albee's inzicht is het gevaar lijk ze op de proef te stellen, er in het huidige ontwikkelingsstadium van het mensdom te hoge verwach tingen van te koesteren. Zijn felle, zelfverzekerde toon in „Wie is bang voor Virginia Woolf" heeft plaats ge maakt voor de meer wijsgerige be schouwing dat we voorlopig tevreden moeten zijn met de huwelijks- en vriendschapsbanden „in wankel evenwicht" te houden. noot, voor de zoveelste maal zijn meesterschap bewezen door alle re gisters te openen. Zowel z'n stoere inzet als zyn felle uitbarstingen, z'n hartstochtelijk betoog over en vóór de waarachtige vriendschap, het sloeg alles in, met als hoogtepunt zijn triest verhaal over zijn kat die hem de rug toekeerde. Ellen Vogel excelleerde eveneens als Agnes' zuster Claire, de in hel» leven teleurgestelde vrouw die ver getelheid zocht in bijna voortduren de beschonkenheid, een menselijk wrak vol haatgevoelens. Zich perfect aansluitend gaf Eli sabeth Haytink een sterke uitbeel ding van de weerbarstige, stugg» Julia, dochter van Agnes en Tobias. Ook Tobias' vriend Harry en diens vrouw Edna kregen van Wim van den Brink en Liane Saalbom een gave vertolking. Harry Wich zorgde met een zéér smaakvol decor voor een voorname omlijsting van een prominente voor stelling. K. en O. zorgde voor een bloemen hulde voor de dames. Vanavond laatste voorstelling. BH. De regisseur Han Bentz van den Berg heeft met uitzonderlijke zorg het ensemble samengesteld, dat stuk voor de stuk voor de rol geknipt was, óók uterlijk. Onder zyn bewonde renswaardige leiding is een opvoering ontstaan die we als een evenement op toneelgebied mogen beschouwen. Ank van der Moer als Agnes, die haar doorlopende bijkans hopeloze pogingen om haar teleurstelling in het huwelijk te verbergen achter een masker van zelfverzekerdheid dat nochtans een onvermoeid streven naar evenwicht in de familieverhou dingen kenbaar maakte, groeide naar een hoogtepunt in haar belangrijke toneelcarrière. Bob de Lange heeft met de ver tolking van Tobias, Agnes' echtge- Ank van der Moer en Ellen Vogel in Albee's „In wankel even wicht". (Foto L.D./Holvast) Rubens, Renoir en Brouwer gestolen Mieren verslonden kostbare manuscripten Manuscripten van onschatbare waarde, die wellicht de eerste ge- schriften in het Perzisch, Ara bisch en Oerdoe behelsden, zijn door termieten verslonden. De manuscripten bevonden zich in het bezit van de gewezen nizam van Hyderabad, de rijkste man ter wereld, die dit jaar overleed. Zijn kleinzoon Barkat Ali Khan, de nieuwe nizam, ontdekte het verlies toen hij de kist met de ma nuscripten voor het eerst in 47 jaar opende. Van de manuscripten, die mis schien een nieuw licht hadden kunnen werpen op de oude talen, was slechts wat bruin stof over Kogge-prijs voor Johan Daisne Van 26 tot 28 mei wordt in het Westduitse Minden het jaarlijkse congres van de Westeuropese schrij versvereniging De Kogge gehouden. Ditmaal zal de literatuur in de Ne derlandse taal in het middelpunt van de belangstelling staan. De Kogge-iteratuurprijs 1967 van de stad Minden wordit op 28 mei uit gereikt aan de Vlaamse dichter, es sayist, toneel- en scenarioschrijver Johan Daisne uit Gent. De prijs is 10.000 mark groot. Onder auspiciën van de Neder landse ambassade in Bonn wordt in Minden een Nederlandse tentoon stelling ingericht. Verscheidene auteurs uit Nederland, België en W est-Duitsland zullen le- zingen houden.

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 7