liet Leidse „kookschool!je werd moderne vakschool Zwaardere vonnissen dan verkeerszondaren dachten Rozen voor de erepresidente LEKKER BROOD DIJUElBl0EM 55 Bent U zelfstandig, heeft U initiatief, kunt U leiding geven, wilt U graag een zaak opbouwen! Modehuis Loomans Kapdemonstratie kritisch bekeken Vijftig jaar van algemene vorming 9 MElk DINSDAG 9 MEI 1967 LEIDSCH DAGBLAD ADVERTENTIE Dan bent U de vrouw, die wy naar waarde de leiding willen geven van ons filiaal te L< Aanmelden: CHR. HUYGENSPLEIN 17 AMSTERDAM De Vakschool voor Meisjes aan het Leidse Rapenburg bestaat een halve eeuw. Het gouden lubileum wordt deze week gevierd met een aan tal modeshows, een reeks openbare lessen en een tentoonstelling in het schoolgebouw en een schouwburgmiddag voor de leerlingen. Hoewel het bestuur van de Vereniging „Vakschool voor Meisjes voor Leiden en Omstreken" betrekke- WereJijk weinig ruchtbaarheid aan dit jubileum, wa arvan de viering gistermiddag reeds is begonnen ?n de tinet een receptie in eigen huis, heeft gegeven, is er aanleiding genoeg om er alsnog wat rui- zomijere aandacht aan te schenken, temeer daar de school nu ook 'n belangrijke sociale functie ver- ir eldest j)e school stelt zich immers, evenals 50 jaar geleden ten doel van de leerlingen goede leden irs vipan maatschappij te maken hetzij in beroep hetzij in eigen gezin. Zij tracht dit te bereiken CarsoJoor persoonlijkheidsvorming en door het bijbrengen van kennis en vaardigheid. Het onder iet kopijs aan deze school is aangepast aan leeftijd en vooropleiding van de leerlingen en is gericht typ de algemene vorming. tuumnaaister, inrichtingsassistente, leerlingverkoopster, kapster, bejaar denhelpster. In de tweede plaats veranderde het onderwijs in die zin, dat meer dan vroeger tijd en aan dacht werden gewijd aan de algeme ne vorming en ontwikkeling leerlingen. De „kookschool" is Instelling, waar wel heel wa geleerd wordt dan koken en Op show van Leidse technische club Onder de kritische ogen van vol leerde en leerling-vakgenoten de monstreerden gisteravond in het Pa tronaatsgebouw zestien kappers en kapsters hun capaciteiten tijdens de show van de Leidse technische club voor dames- en herenkappers, een afdeling van de Katholieke Kappers patroonsbond Leiden. Niet alleen de nieuwste modelijnen waren te be wonderen, maar ook een historisch kapsel (Koningin-Loulsekapsel van H. Post uit Haarlem) en in het herenvak het aanbrengen van toupets (M. de Lange uit Noordwijk). ®m^jwat betreft de geschiedenis geopef Vakschool voor Meisjes, die op uisar#1 ogenblik door ruim elfhonderd eerlingen en cursisten, zowel over- als in de avonduren, wordt be- pcht, moet als eerste datum die van ,urb maart 1917 worden genoemd. Op huisife daS werd namelijk dé oprich- nPmejJngsvergadering gehouden van de doktjereniging „Vakschool voor Meisjes 'oor Leiden en Omstreken" Aan |eze vergadering was veel voorberei dend werk voorafgegaan, met name de Bond voor Vrouwenkiesrecht, kjjtog dezelfde maand, om precies te Dfijn op 31 maart, werd een ledenver gadering gehouden, waarin de ont- (cerp-statuten en een huishoudelijk en reglement werden aangenomen, el). De oprichting kwam overigens tot Stand mede dank zy contributies en uufnften van Leidse industriële en par ticulieren. Reeds eind 1917 en in ut: f918 werden subsidies van gemeen te. provincie en rijk verkregen, waarmee de school op een veel vaste- uurre bodem kwam te staan. Kwartje »EN. J ^Jr- De opening van de school, onder- e begebracht in een huurhuis aan de He- ne (^engracht, had op 28 september 1917 plaats door de toenmalige loco-bur- t kai*e,nees*er van Hamel. Dat tfnen trots was op de inrichting van de school blijkt wel uit het feit. dat het pet schoolgebouw eenmaal per rmisitniaand voor een kwartje te bczichti- J1iTr- Wat verstond men in die tijd on- TENder zulk een „moderne" school als waarvan in de oprichtingsvergadering uurigesproken was? De directrice zelf gaf g niet vijf leraressen les aan totaal tweeënnegentig leerlingen en cursis- ten, te weten negenentwintig leer- rt jlingen (opleldingsklassen huishoud- S kundige, hulp in de huishouding en 17 i linnennaaister) en drieënzestig cur- 14 sisten (koken, wasbehandeling, kant- 17 maken, knippen, naaien en verstel- leni. De cursisten waren „dames, 17 i dienstboden en fabrieksmeisjes". 17 Het salaris van de directrice bedroeg 'vijftienhonderd gulden, per Jaar 9 Reeds het tweede jaar kwamen er 9 nieuwe cursussen en ook twee nieu- [4 opleidingen bij, n.l. die voor J5 kostuumnaaister en voor dienstbode! 16 Zes nieuwe leerkrachten werden be- 17 >0 noemd. Niet in alle opzichten was [7 ijdie tijd o,---'gens gemakkelijk- het Jaarverslag van 1918 vermeldt, dat 9 een tentoonstelling van „crisisg irech- 8 ten" werd gehouden en dat in ver- >3 ij band met kolen- en lichtbezuiniging de - op donkere dagen werden - i; bekort. Daarna werd aan de „schoonste gracht van Europa", het Rapenburg, het pand gekocht, dat in 1924 als school door de minister van Onder wijs zelf werd geopend en sedert dien als zodanig in gebruik is gebleven. Daarachter verrees het in 1941 ge opende, nieuwe gedeelte, dat onder architectuur van de heer B. Buur man werd gebouwd. Sedert enige jaren is de school ADVERTENTIE ALUMINIUM JALOEZIEËN D. LADAN, Leiden Molenstee? 27 - Telefoon 21375 Leerlingen van de jubileren de vakschool bieden de voorzitter van het schoolbestuur een plan- tenfles ten geschenke aan. Van rechts naar links de leerlingen Els v. d. Pompe en Bep Swart, mr. de Graaff, voorzitter van het school bestuur, en mej. Henderson, de directrice van de Vakschool voor Meisjes. (Foto L.D./Holvast) uit haar jasje gegroeid. Reeds ja renlang is het bestuur doende de bouw van een tweede school te be werkstelligen, in Leiden-Noord. waar de nodige grond al kon worden aan gekocht. De definitieve bouwplannen zijn nu eindelijk gereed en ingediend voor de verkrijging van de Rijks goedkeuring. Ontwikkeling Behalve de ontwikkeling in de om vang was er in de 50 jaren een even belangrijke ontwikkeling in de aard van het onderwijs, in tweeërlei zin: in de eerste plaats werd het onder wijs steeds meer vakonderwijs, waar bij meisjes met toenemende keus een opleiding tot een beroep ontvangen, zoals dat van kinderverzorgster, kos- Kinderfeest voor Leidse jeugd In het kader van het twintig-jarig bestaan van de Leidse Jeugd Actie treedt het kindercabaret „Cariolen" in de pinkstervakantie op voor de Commissie voor de Jeugdvakantie- bezigheden. De voorstellingen worden op dinsdag 16 mei in de Stadsgehoor- zaa 1 gehouden. Het kindercabaret komt o.a. met een Oosterse show. rij wiel- en luchtacrobatiek en enkele clowns. De 18-jarige H. Zanen uit Papen- drecht was de jongste van de de monstranten. Verder namen deel Nel ly Brinkhuizen en P. Kruizinga uit Amsterdam, Peter Braun en J. en H. Stouten uit Wassenaar, mej. A. van Rijn, H. Smit, M. de Lange en J. Duyndam uit Noordwyk. Dick Döf- ferhoff. Leiden, Ineke van Lamme ren. Langeraar, Gerard Willemse, Noordwijkerhout, mevrouw Theunis, De Kwakel en G. van Staveren, Ou de Wetering. Secretaris J. F. Sauer legde de na druk op het feit, dat de demonstratie openbaar was om naar buiten te kunnen treden. Men moet „niet van gisteren" zyn, maar in de toekomst kyken en bij blijven. Voorzitter E. M. Langezaal prees zich gelukkig met de grote belangstelling en stelde dat de kappersmode sterk onderhevig is aan de ontwikkeling van technieken. De heer J. J. Kemink, rijksconsu lent van het kappersonderwijs, gaf een toelichting op het binnenkort ook in Leiden en omgeving definitief van kracht wordende leerlingenstel sel. Bij deze vorm van opleiding heeft de patroon een belangrijke be geleidende taak. Ernstige en vrolijke zaken wisselden elkaar af. Zo verzorgde sporthuis Van der Staay o.l.v. mevrouw Dros ten-van der Staay een „modeflitsen- show" met strandkleding, broekpak- ken en een regencape. Tussen de de monstraties door werden diploma's en de jaarlijkse ereprijzen uitgereikt. Voorts ontvingen de trainers mej. N. Brinkhuizen en P. Kruisinga uit handen van respectievelijk mej. E. van Ryn en J. Duijndam een aan denken van de cursisten. De heer Langezaal kreeg van de laatste een ere-diploma. Mej. Brinkhuizen ver toonde zich nog in Volendams kostuum. Tot laat was men in op gewekte stemming bijeen. De ereprijzen waren voor: A. J. P. Zuidhoek 1 damesvak) en H. Stouten (herenvak). Het diploma in het da- Een op Volendams kleder dracht geïnspireerd kapsel. (Foto L.D./Holvast) mesvak ontvingen: A. J. P. Zuidhoek, G. Willemse, mej. A. Willemse, mej. I. van Lammeren, mevrouw Theunis Roest. In het herenvak ïn diploma: J, Duin dam, H. Stouten. J. Stouten, H. Smit P. van der Weijden, J. Pauw, H. van Peursum, L. Elstgeest en A. Schrama Voor de Leidse kantonrechter Tijdens de zitting van de Leidse kantonrechters mr. R. de Bruyn en mr. W. de Koning was de categorie „zware gevallen" gisteren sterk ver tegenwoordigd. Vooral mr. De Ko ning velde enkele vrij zware vonnis- Een 29-jarige metaalbewerker, die geen enkele rijbevoegdheid bezat, breken vertoonde. Deze feiten kwa men aan het licht, nadat de jonge man op de Jacoba van Beierenweg in Sassenheim geen voorrang aan een bromfietser had verleend, het geen een botsing opleverde. Hij bofte nog in zoverre, dat door een admini stratief misverstand het feit, dat hy eveneens onverzekerd reed niet in het proces-verbaal was opgenomen. De officier, mr. J. A. J. v. d. Brug- Receptie in de Vakschool Ter gelegenheid van het gouden jubileum van de Leidse huishoud school aan het Rapenburg recipieer de gistermiddag het bestuur van de Vereniging „Vakschool voor Meisjes voor Leiden en Omstreken" in het schoolgebouw. Velen kwamen naar de receptie om zowel het schoolbe stuur als de directrice en de wnd.- directrice, resp. mej. H.n.F. Hender son en mevrouw P. C. Barrau-Muh- ring, met dit jubileum geluk te wen sen. Van hun belangstelling gaven o.a. blijk burgemeester mr. G.C. v.d. Willigen en een aantal van zyn wet houders. De voorzitter van het schoolbe stuur, mr. M. C. de Graaf, die in zyn jubileumtoespraak de geschiedenis van de school naging, noemde in dat verband de naam van de ere-presi dente, mevrouw J.A. de Koster-Syt- hoff. Hy herinnerde er aan, dat me vrouw De Koster reeds in het jaar van oprichting lid van het school bestuur was en dat zij vele jaren voorzitster van de vereniging is ge weest. Het deed hem bijzonder veel genoegen, dat mevrouw De Koster zich ook na 1954, toen zij als be stuurslid aftrad en ere-lid werd, sterk voor de school is blyven inte resseren. Als blijk van dank en waar dering overhandigde hy haar tydens de receptie een boeket rode rozen aan. Het recipiërende schoolbestuur op zijn beurt werd deze middag met enkele geschenken verrast. Twee meisjes, Bep Swart en Els v.d. Pompe, boden namens alle leer lingen een plantenfles aan, die een plaatsje zal krijgen in de hal. Het personeel van de vakschool had als jubileumcadeau een serie zilveren ge baksvorkjes („dat hoort by een feest als dit") uitgekozen, welk geschenk eveneens onder grote dank werd aan vaard. De druk bezochte receptie werd gevolgd door een rondgang langs de diverse leslokalen, die deze week als tentoonstellingsruimten dienst doen. De tentoonstelling, waar aan een aantal modeshows zyn ver bonden, biedt een algemeen overzicht van de primaire opleiding aan ue ju bilerende vakschool, de assistenten opleiding tot leerlingverkoopster, de opleiding tot kinderverzorgster en die tot inrichtingsassistente (Inas) en de opleiding tot costumière. Ook zyn er werkstukken te zien uit de orienta- tieklas en de vormingsklas. Aandacht wordt verder geschonken aan de op leiding tot bejaardenhelpster, tot I kappersbediende en tot modinette. Sleutelbloem (cursussen voor werken-1 de meisjes) is op deze expositie even- eens vertegenwoordigd. De bijzonder feestelijk aangeklede expositie duurt tot en met morgen avond. Er worden vandaag en mor gen ook openbare lessen gegeven in koken, bloemschikken, handenarbeid en tekenen. De feestweek wordt be sloten met een Schouwburgmiddag op donderdag a.s. tijdens welke de meisjes zelf op de planken zullen verschijnen. gen, eiste drie geldboeten van f 100 subs 60 dagen en de vernietiging van rijkswege van het in beslag genomen vehikel. Het vonnis luidde geheel conform. Toen een 19-jarige automonteur uit Zoeterwoude met een motor met zyspan op de Ommedykseweg uit een bocht in een sloot was gevlogen, kwam aan het licht, dat de monteur zonder rybewys en zonder w.a.-ver- zekering rondtufte. De monteur kreeg daarom drie proces-verbalen. De officier eiste geldboeten van resp. f 100 (geen rybewys), f 100 (slootduik) en f 200 (geen verzeke ring) subs 80 dagen. De kantonrechter vond de geëiste boetes te laag. Zyn vonnis luidde drie geldboeten van resp. f 150, f 150 en f 200 boete subs 100 dagen. „Waar moet ik die f 500 van beta len; ik verdien maar f 64 per week", reageprde verdachte op dit vonnis. „U/kunt die 100 dagen gaan uitzit ten" antwoordde de kantonrechter. Een 21-jarige havenarbeider uit Katwijk nam een bocht in de Pro vinciale weg te Katwyk met zo'n hoge snelheid, dat zyn wagen slipte en via de wegberm in een sloot be landde. „Ik reed inderdaad wel wat hard maar dat kwam omdat ik niet zo erg laat thuis wilde komen", bekende verdachte zijn schuld. ..Dat glaasje bier. dat u tevoren had gedronken zal hierbij wel een rol hebben gespeeld" veronderstelde de kantonrechter na raadpleging van het proces-verbaal. Verdachte ont kende dit ten stelligste. Desondanks hield de officier by zyn eis rekening met ..het glaasje bier". Hy eiste een geldboete van f 150 subs 30 dagen alsmede by wyze van waarschuwing de voorwaardelyke ontzegging van de rijbevoegdheid voor de tyd van 6 maanden met een proeftyd van 2 jaar. „Het is daar een rare bocht", pro beerde verdachte zyn schuld nog te verzachten. Tevergeefs, want de kantonrechter vonniste geheel conform de eis. „Ik zag een grote rode vracht- auto aankomen en schrok toen zo, dat ik naar rechts uithaalde met alle gevolgen van dien". Aldus verklaarde een 24-jarige privé-secretaresse uit Den Haag de reden waarom zy op Mevrouw Barrau-Muhringschoolbestuur, mevrouw De Kos- de wnd.-directrice van de jubi- ter-Sijthoff, bloemen aan. lerende Vakschool voor Meisjes, biedt de ere-presidente van het I (Foto L.D./Holvast) de Provincialeweg onder Sassenheim met een door haar bestuurde auto cl- wegberm en vervolgens een naby ge legen sloot was ingedoken. Haar werkgever zat naast haar en kreeg eveneens een nat pak. Hy had, zo las de kantonrechter in het proces-verbaal, verdachte op dracht gegeven de auto te besturen teneinde wat meer rijervaring op te doen. De officier vond het zeer abnor maal, dat verdachte by het zien van een tegenligger in paniek was ge raakt. Hy eiste zowel een geldboete van f 75 subs 15 dagen als de voor waardelyke ontzegging van de rijbe- voegdheid voor de tyd van 6 maan den met een proeftyd ran 2 jaar. De kantonrechter zei. dat hy een be langrijk hogere geldboete en een on voorwaardelijke intrekking van ver- dachtes rijbewys overwogen had. „Ik zal u echter nog een kans geven", zo besloot de kantonrechter, die een geldboete van f 100 subs 20 dagen oplegde en het verder by de ge vraagde voorwaardelyke ontzegging liet. Een 30-jarige elektro-monteur uit Leiden moest zich verantwoorden omdat hy met zyn auto op de War- monderweg onder Sassenheim uit d® bocht en vervolgens via het taluud in een zes meter lager gelegen weiland was gedoken. De enige oorzaak moest worden gezocht in de veel te hoge snelheid waarmede verdachte de bocht wilde nemen. Hoewel hy geen andere reden kan opgeven, ontkende verdachte dit ten stelligste. „U werd al tweemaal eer der veroordeeld wegens te hard rij den en dat zal nu ook wel het geval zijn geweest", meende de kanton rechter. De officier vond het tyd worden, dat verdachte voor enige tyd als au tomobilist van de weg verwyderd wordt. Hij eiste naast een geldboete van f 50 subs 10 dagen de on voor waardelyke intrekking van verdach- tes rybewys voor de tyd van 6 maanden. „Ik heb m'n auto nodig voor m'n werk", probeerde verdachte nog. De kantonrechter vonniste met een geldboete van f 150 subs 30 dagen en stelde de gevraagde intrekking ditmaal nog voorwaardelyk met een proeftyd van 2 jaar. ADVERTENTIE Hogewoerd 128, Leiden

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 3