■LEIDSCH m DAGBLAD v SIEBEL Geen akkoord Kennedy-ronde Orbiter IV in baan om maan briljant Dynamische toekomst voor een grote EEG Kinderziektes op nieuwe Schiphol «^RKLOOSHEID AT GEDAALD 101 JiamOl v/eer vandaag'. Van Hall praat met premier Fokkers F28 maakte eerste proefvlucht Gesprek tot diep in de nacht (§ud Qïteuwo WILSONS DROOMBEELD: pt togericht 1 maart 1860 DINSDAG 9 MEI 1967 No. 31272 recteur: B. A.-E. van Dishoeck DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57055 ofdredacteurJ. Brouwer f 12,55 per kwartaal, ƒ4,19 per maand (by vooruitbetaling), losse nummers ƒ0,25 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie 21507 Het nieuwe Schiphol in volle glorie: tal van vliegtuigen zijn afgemeerdaan de tunnelbruggen, (ook icel pieren ge noemd), die op gelijke hoogte zijn gemaakt als de vliegtuig - deuren, zodat het passagiersvervoer per bus over de lucht haven tot het verleden behoort. Overigens had het nieuwe Schiphol nog veel last van de beruchte kinderziektes. Zo werkte een pier niet, ivaardoor de passagiers via de toiletten naar het stationsgebouw moesten worden geloodst; de telefoon had hele rare kuren; liften stopten op verkeerde plaatsen; de buizenpost liet het soms afweten; de aanwijzingsborden met vertrektijden waren niet s feilloos en de tweeduizend luidsprekers produceerden soms niet nader te definiëren geluiden. Op het „rollend tapijt" in de middenpier (in het midden J van de foto speelde zich een zonderling tafereel af. Een echt- II paar viel op de vooruitschuivende mat. Het raakte met de I benen zo in elkaar verward, dat het de gehele gang van 250 I meter door niet overeind kon komen 1 Uiterst rechts bovenaan op de foto de nieuwe verkeerstoren, luan waaruit de vliegtuigen worden gedirigeerd te landen en op te stijgen. Foto KLM Aerocarto N.V. geregistreerde arbeidsreserve van Uinen daalde in april van 84678 75035. De bezetting op aanvullen- werkgelegenheidsobjecten vermin- "de van 3919 tot 3468. Het aantal rklozen gaf dus een teruggang te 0 van 80759 tot 71567. ïeze teruggang is de resultante twee elkaar tegengestelde ont- tkellngen. Aan de ene kant daalde werkloosheid in verbandmethet izoen met ruim 18000, doch aan de iere kant deden conjuncturele en Jere factoren de werkloosheid sty- 1 met circa 9000 personen, ïedurende de afgelopen maand ls f verschil in werkloosheidsniveau pen het westen en de rest van het ld verder toegenomen. De provin- waar zich in de maand april de Jlotste werkloosheidsstijging na I ïoencorrectie heeft voorgedaan 1 de provincies Drente en Limburg, het westen van het land vertoonde werkloosheid, gecorrigeerd voor poen, in de verslagmaand nauwe- ts een stijging. De situatie op de beidsmarkt bleef daar gespannen. ADVER f ENT1E Qezond bruin met: hamol ultra VËERBERICHT Bet KNMI in De Bilt verwacht a heden tot morgenavond: droog i zonnig weer. Zwakke tot matige ldoostelijke wind. Verdere stijging o de temperatuur. om 11.15 uur). op: 4.55 uur; onder 20.18 uur. aan op: 5.05 uur; onder 21.44 uur. Oogwater te Katwijk te 3.45 en i.04 uur; laagwater te en 11.58 t nummer bestaat uit 22 pagina's Burgemeester Van Hall van Amster dam is vanochtend tegen half elf in het ministerie van Algeme- Zaken aan het Plein 1813 in Den Haag gearriveerd voor een gesprek onder vier ogen met premier De Jong. Van elf uur af waren ook de ministers Beernink en Polak aan wezig bij het onderhoud, dat tot één uur duurde. Voordat hy naar het ministerie van Algemene Zaken ging ontving mi nister Beernink vanmorgen eerst nog zes van de zeven Amsterdam se wethouders. De wethouders hadden de bewindsman zelf om het onderhoud gevraagd. Naar ver luidt hebben zij de regering dui delijk willen maken dat het ver trek van de burgemeester de moei lijkheden in de hoofdstad in we zen niet oplost. In het Amster damse stadhuis maakt men zich zorgen over de situatie, die er na het vertrek van mr. Van Hall ont staat, aangenomen dat er niet di rect een opvolger voor mr. Van Hall beschikbaar is. In politieke kringen in Den Haag neemt men aan dat de regering nog geen kan didaat heeft gevonden. Premier De Jong begeleidde de Am sterdamse burgemeester om één uur naar zijn auto. Mr. Van Hall wenste niet in te gaan op vragen van hem omringende journalisten over de aard en de inhoud van het gesprek. Mr. Van Hall merkte slechts op: „Ik heb een zeer pret tig gesprek gehad. U zult van de minister-president wel meer ho- Tegen het eind van de middag zou er een communiqué worden uitge geven in Den Haag over het onder houd, dat de premier en de minis- Engelands lidmaatschap van de EEG zal een versterking betekenen van het Europa in wijdere zin, wel ke zou leiden tot een vermindering van de spanningen tussen Oost en West. Ook in de Ver. Naties zal dit Europa een krachtiger geluid dan tot nu toe kunnen laten horen. Het nieu we Europa is het antwoord op de conflicten, welke tot twee wereld oorlogen hebben geleid. Het zal ook de bestrijding van de wereldhonger een nieuwe impuls geven. De balans opmakende verklaarde Wilson, dat de voordelen van toe treding groter zullen blijken dan de nadelen. Zijn oorspronkelijke beden kingen tegen de EEG zijn verdwe nen. omdat de soepele praktijk de straffe theorie van het Verdrag van Rome heeft gelogenstraft. De zes hebben zich bijvoorbeeld royaal ge toond tegenover vroegere koloniale gebieden en hebben op soortgelijke wijze als Engeland zelf speciale maatregelen genomen voor hun ei gen economisch zwakke regionen. Daarom zullep de specifieke Britse problemen wel degelijk oplosbaar zijn. Fokkers nieuwste tweemotorige straalvliegtuig de F-28 „Fellowship" heeft vanochtend onder prachtige weersgesteldheid zyn eerste proef vlucht van Schiphol gemaakt. Met invlieger A. P. Moll aan de stuurknuppel met daarnaast diens collega A. van der Schraaf steeg de machine na een korte aanloop van ochtend omstreeks half zes op. Na een voorspoedige proefvlucht, die ongeveer een uur duurde, maakte het toestel een perfecte landing. Vertegenwoordigers van de Ver. Staten en de Europese Economische Gemeenschap, de grootste handels blokken ter wereld, heben in Genève een nachtelijke bespreking gewijd aan De Lunar Orbiter IV is in een baan om de maan gekomen. Gistermiddag werd vanuit het Laboratorium voor Straalaan drijving te Pasadena (VS) een radiosignaal gezonden, dat de remraketten in werking stelde. Zonder deze afremming zou de Orbiter de maan zijn gepasseerd naar een baan om de zon. Door de verminderde snelheid werd de Orbiter „gevangen" in het zwaartekrachtsveld van de maan. Het is nog niet bekend, of nauw keurig de beoogde baan werd be reikt. Daartoe zullen de baanelemen- ten eerst nauwkeurig moeten worden bestudeerd. In de bedoeling lag een baan over de maan-polen, waarvan de hoogte varieert van 2690 tot 6105 kilometer. Vorige Orbiters liepen in een baan vrijwel in het equatorvlak van de maan. Vanuit de baan over de polen kan de Orbiter IV ongeveer 90 procent van het maanoppervlak fotograferen, zowel van de zijde die naar de aarde is toegekeerd als van de „onbekende" zijde. Wanneer de baan nauwkeurig is vastgesteld zul len de camera's morgen in werking worden gesteld. Grafische CAO's goedgekeurd Het Centraal Bureau voor de Gra fische Bedrijven in Nederland maakt bekend, dat het College van Rijks bemiddelaars de drie collectieve ar beidsovereenkomsten overeenkomstig de voorstellen, zoals deze door de erkgevers- en werknemersorganisa ties aan het college waren voorge legd, heeft goedgekeurd. ters Beernink en Polak hebben ge had met de Amsterdamse burge meester. Deze maakte bij zyn ver trek van het departement van Al gemene Zaken een ontroerde in- Nadat de Orbiter de foto-taak heeft volbracht, zullen nog metingen worden verricht over micrometeorie ten, stralingen in de buurt van de maan en het zwaartekrachtsveld van de maan. De Orbiter IV werd vorige week donderdag van Kaap Kenned^ gelanceerd. tariefsverlagingen ln het kader van de Kennedy-ronde. Het gesprek heeft echter geen resultaat gehad. De par tijen zyn het niet eens kunnen wor den over afspraken betreffende che mische produkten en granen, welke de belangrykste hinderpalen vormen voor een succesvol afsluiten van de Kennedy-ronde. Onderhandelaars zijn de Amerikaan Roth en de Belg Rey, die belast is met buitenlandse zaken in de EEG- commissie. Als bemiddelaar treedt op Wyndman White, voorzitter van de Organisatie voor gemeenschappelijke tariefs- en handelsafspraken (GATT) Het gesprek duurde van half tien gisteravond tot twintig minuten voor vier vanochtend Wyndman White verklaarde na afloop, dat men niet tot een bevre digende aanpassing van de posities had kunnen komen. Vandaag zouden de onderhande laars opnieuw bijeengekomen. „Als wij vanavond geen overeenstemming hebben bereikt, lijken mij de kansen niet groot om dat voor het einde van deze week te bereiken", aldus Wynd man White. Nieuw levensdoel Wilson sprak zyn rede, welke meer dan 80 minuten duurde en aan het slot gejuich ontlokte, met grote over tuigingskracht uit. Wilson droomde toen hij drie jaar geleden aan de re gering kwam, van een nieuw dyna misch Engeland, dat echter steeds verder in de put zakte. Hij heeft het op het nippertje door harde maatre gelen en enorme leningen gered. Thans raakt Wilson opnieuw in ver voering over een dynamische toe komst. Niet langer nationaal be grensd, zoals Labour altijd kortzich tig meende dat mogelijk was, maar als een onverbrekelijk onderdeel van Europa, waarvoor Engeland tot twee maal toe zijn levensbloed heeft ver goten. De Britten hunkeren naar een nieuwe grootheid en een nieuw le vensdoel dat het nu al twintig Jaar van depressie strompelende Enge land eindelijk omhoog zal moeten stoten. VAN HASSELT VANDAAG UIT ATHENE De Nederlandse journalist drs. F. G. van Hasselt, die zaterdag was ge arresteerd, is vanmiddag op een toe stel van Olympic Airways gezet, op weg naar Nederland. De Nederlandse ambassade deelde ons vanmiddag te gen één uur mede, dat de heer Van Hasselt onder begeleiding van de po litie naar het vliegveld was gegaan. Men kon ln Athene niet zeggen wan neer het toestel precies zou vertrek' ken, omdat er een vertraging was. NEDERLANDS XI Bondscoach Georg Kessler heeft vanmiddag het Nederlands elftal sa mengesteld. Het zal morgenavond in de volgende opstelling tegen Honga' rye binnen de lijnen verschynen: Doel: Van Leeuwen (GVAV). Achter: Suurbier (Ajax), Israël (Feyenoord), Eykenbroek (Sparta), Veldhoen (Feyenoord). Midden: Groot en Muller (belden Ajax; aanvoerder). Voor: Bergholtz, Mulder (belden Anderlecht), Nuninga, Keizer (bel den Ajax). Aan de westkust van Slees- wijk-Holstein zijn plastic scher men in gebruik genomen om zandverstuivingen tegen te gaan. Het voordeel van plastic ten op zichte van andere materialen is, dat het weer elders gebruikt kan worden. Daar staat tegenover, dat schermen van riet of wilgentak- ken veel „natuurlijker" zijn en beter harmoniëren met de omge ving. N ui N ZEMEN ZONDER ZORGEN Wij brengen KAMERBREED TAPIJT o.a. Victoire Nylfrance - Bergoss - Desso - K.V.T. - Esconyl - Hatema. Legloon f 15,- per kamer. Kom kyken. KARPETTENHUIS HERENSINGEL 10—11—12 TEL. 26003 - LEIDEN b.g.g. 40368 Prachtige juwelen rincj met 25 forv» kelende briljanten. Ëen bezit om trots op te zijn. f 1.550.— J UWELIERS DEN HAAG Lange Poten 11 ROTTERDAM Stadhuisplein 24-26 Coolsingel 50 AMSTERDAM Kalverstraat 123 HAARLEM Grote Houtstraat 63 ADVERTENTIE Uit het Leidsch Dagblad van 8 Mei 1867: „De Hollandsche boer derij" 2oo schrijft men uit Parijs „is eene curieuze type onder zooveel verschil lende huizen en gebouwen. Zelden is aan de boerderij der twee boerinnetjes en van den boerezoon uit Alphen, de eer wedervaren zulk een tal bezoekers uit alle natiën der wereld in kamhuis of koeien stal bijeen te zien. Een pelterijwerker te Har- lingen ontving dezer dagen een fraaie havik om op te zetten. Toen het beest ge opend werd, vond men een slang van nagenoeg 4 pal men lengte, die blijkbaar nog maar sedert kort zijn intrek had genomen in de maag van het roofdier. Premier Wilson heeft gisteravond bij de opening van het grote driedaagse Lagerhuisdebat over het besluit van de rege ring om Engeland aan te melden als lid van de EEG en in een internationaal vraaggesprek voor de Eurovisie opnieuw de na druk gelegd op het politieke belang van een Britse aansluiting. De vraag waarover Wilson op dit historische ogenblik zwijgt is, hoe de werkelijke kansen op toetreding staan. De linkse Michael Foot noem de Wilson een romantische Don Qui- chotte, die de realiteit volkomen uit het oog heeft verloren.

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 1