Weer stadhuisprijsvraag Thielen richt eigen partij op Bomschuit KW 88 op de Katwijk se boulevard Iensen helpen naar ICHAAM en geest HOUDT GRIEP UIT HUIS Nog geen vergunning export onderzeeboten Elk kwartier trein uit Leiden MOEDERS TOMADO SDAG 9 MEI 1967 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 11 Dertig jaar na eerste poging van Amsterdam gemeente Amsterdam heeft gis- t Idag by monde van burge- EIDF,ter mr. G. van Hall voor de le maal een prijsvraag bekend voor de bouw van een stadhuis. Ruim 30 jaar nadat perste poging werd gedaan om middel van een prijsvraag tot IC aanvaardbaar ontwerp voor een I S Ir stadhuis aan de Amstel te 'n- wij i I eerste prijsvraag, waarvan de paarden in november 1936 wer- bekend gemaakt .was een na- s^e prijsvraag. De tweede, die van pen, is internationaal. Architec- pit de gehele werel'd worden uit- jjgd zich aan een ontwerp te B. Er is bij het opstellen van de faarden nauw samengewerkt „L "Union Internationale des jteotes", de internationale archi ll-organisatie. lernationale jury i de kleine jury is internatio- en bestaat uit Sir Robert H. aew uit Londen, die in Enge- een grote faam heeft en door utor^rnationale organisatie is voor- gen, prof. J. Schader uit Zü- de Belgische architect F. J. van mat. die overigens in Amsterdam j en werkt, en de beide Neder- e architecten H. A. Maaskant >zakkiotterdam en P. Zandstra uit jrdam. Reserve-leden zijn de je architect J. Pedersen en mej. Mulder, arohitecte en stede- .kundige, kortgeleden gepensio- uit haar functie bij publieke p van Amsterdam. Adviseur van jiry is de Amsterdamse stads- meester Ohr. Nielsen, die ook de Vaag heeft voorbereid. "e jury is aanzienlijk kleiner dan pup 1936 en bestaat ditmaal ge- "lljn uitsluitend uit architecten, prijsvraag is in twee fasen ver- De eerste is een openbare lan iedereen mits als architect >t 18ptreerd kan deelnemen. Uit de j verkregen schetsontwerpen jury tenminste vjjf en ten acht, die in de tweede fase le indieners tot in detail die- i worden uitgewerkt, waarna •te een definitief ontwerp gekozen en B. en W. wordt legd. kenen werk een vergoeding krijgen, over eenkomstig de internationale normen. Degenen, die thans iniekenen om mee te doen men verwacht een 2000 intekenaars, waarvan er onge veer 800 met een ontwerp zullen ko men moeten hun ontwerp uiter lijk 30 november 1967 insturen. De kosten van het bouwwerk zijn in dit stadium niet te bepalen zo wordt in de opgave gezegd. De eco nomie van het plan zal bij de jury een ernstig punt van overweging zijn. Burgemeester Van Hall noemde de prijsvraag een moeilijke opgave. De binnenstad van Amsterdam is een wereldmonument waarin het stadhuis zal moeten passen. De uitgewerkte ontwerpen zullen in maart 1969 het publiek worden ge toond. Is eten de keuze bepaald dan zal het bestek klaar maken waar schijnlijk nog een twee jaar eisen. Op zijn vroegst in 1971 dus over vier jaar zal dan met de bouw kunnen worden begonnen. endingsopdracht ons land zijn wij er de laatste jaren aan gewend geraakt e kerkelijke instanties, die contacten onderhouden met de :n in Indonesië voortdurend met elkaar overleggen. De ten van de hervormde, gereformeerde en doopsgezinde >5, in Nederland ontmoeten elkaar daarvoor geregeld te rn met vertegenwoordigers van de Duitse en Zwitserse Jng, de Lutherse Wereldfederatie en niet te vergeten de i Amerikaanse zendingen. aterkerkelijke iiilpverleuiiig 5 kort worden ook de mensen Interkerkelijke Hulpverlening, Ut de diaconale sector hierbij [ken terwijl ook de mensen.die kerken contacten onder- i met de gouvernementele ont- lingshulp hun woord meespre- Wh dit brede interkerkelijk be is^ zijn hier aan gewend geraakt. [de Indonesiërs, die zich nog al te goed herinneren, dat tot p tweede wereldoorlog elke zen- [rganisatie in het Westen er fallig op bedacht was haar ei- mdingsveld te hebben in het i, waar ze behoedzaam een rachtte op te bouwen, die uit- id met haar in contact bleef, een evolutionaire ontwikkeling, m was het voor vele vertegen- Ligers van Indonesische kerken, i Sukabumi op West Java sa- iwamen om gezamenlijk met m uit het Westen te overleggen aragen van zending en inter- ike hulpverlening, min of -een openbaring toen ze daar ïhts de oude, vertrouwde ge il van de mannen van de zen- uit Nederland, Duitsland en irland zagen, maar ook de e gezichten van zendingsman- it Amerika, Australië en Nieuw- Jd. En het was wel heel nieuw hen, dat de meerderheid van mitenlanders geen zendingsmen uren, ook geen theologen, maar lieden, juristen of economen, Ui gaven en krachten in dienst diaconale taak der kerk heb- esteld. Iets dat vroeger volko- ondenkbaar was. Men gaat in Indonesië begrijpen, dat '8 en diaconie iets met elkaar aken hebben. Met verbazing men gezien, dat ook mannen de kerkelijke diaconieën naar >umi kwamen om te vragen op wijze zij de Indonesische ker- unnen helpen niet alleen op so- terrein maar ook in het pasto ri missionaire vlak. 'k en zending in het westen en er oog voor gekregen, dat endingswerk in een bredere di- dan tot nu toe moet worden verricht. Zending is meer dan een poging om zielen voor Christus te winnen, zending is de opdracht van de Heer der Kerk, die wil dat men sen geholpen worden ook naar lichaam en geest. Zo diaconaal en missionair bezig zijn in het midden van hun volk. dat is wat de Indonesische kerken graag willen. Nu ze in Sukabumi ge zien en beleefd hebben, dat Kerk en Zending in het Westen bereid zijn met vereende krachten hen hierbij te steunen, hopen en verwachten zij hun zendingswerk in het Oosten eveneens met vereende krachten zo op een breed front aan te vatten. Burgemeester Van Hall zag hierin de verdediging op de vraag hoe Am sterdam, nu het in financiële moei lijkheden verkeert, een dergelijk duur project kan entameren. „Wanneer wij zo pessimistisch zouden zijn te gelo ven, dat de huidige gemeentelijke financiële problemen over vier jaar nog niet zijn opgelost-, kunnen wij beter meteen het bijltje erbij neer leggen", aldus de Amsterdamse bur- Overigens heeft Amsterdam een pot van f 26 miljoen voor een nieuw Burgemeester Van Hall rechtsmet naast hem stads bouwmeester Ch. Nielsen. stadhuis, waarvan het grond-kapitaal f 10 miljoen de som was waar voor Amsterdam zijn rechten op het paleis op de Dam voormalig stad huis aan het Rijk verkocht. Het terrein tussen het Waterloo- plein, de Amstel en de Zwanenburg wal, dat voor het nieuwe stadhuis is gereserveerd, is 3 ha groot, Prof. J. de Quay weer in Senaat Oud-premier prof. J. E. de Quay is benoemd verklaard tot lid van de Eerste Kamer, in de plaats van mr. Ph. C. M. van Campen, aldus heeft het Centraal Stembureau meege deeld. Mr. Van Campen heeft ontslag genomen als lid van de Eerste Ka mer in verband met zijn benoeming tot curator van de Technische Hoge school in Eindhoven. Sympathie voor prof. Hallstein De leden van de EEG-commissie hebben een telegram gezonden aan hun voorzitter, prof. W. Hallstein, waarin zij diens beslissing niet het voorzitterschap te aanvaarden van de van de nieuwe gefuseerde Europese executieve ten zeerste betreuren. In het telegram, dat is ondertekend door de Italiaanse vice-voorzitter Sandri, betuigen zij hem hun volle sympathie en solidariteit. Zij ver klaren dat Hallsteins gezag en er varing node gemist zal kunnen wor den bij de komende reorganisatie als gevolg van de samenvoeging van de commissies van EEG en Euratom en de Hoge Autoriteit der E.K5.G. (Van onze correspondent in Bonn) De oorspronkelijke voorzitter van de neo-nazistische National-demo- kratische Partei Deutschland (N.P.D.), Fritz Thielen, heeft een stap teruggedaan in zijn strijd met de afgevallen groep binnen de partij, onder leiding van zijn vroegere rech terhand Adolf von Thadden. Giste ren maakte hij bekend dat hy vai zijn voorzitterschap en lidmaatschap van de N.P.D. afstand had gedaan en dat hy met „geestverwanten" een nieuwe partij zal oprichten, die „Na tionale Volkspartij" zal heten. Thielens manoeuvre komt twee da gen voor de buitengewone partijdag van de N.PD.. die woensdag in Neu renberg wordt gehouden. Op deze bijeenkomst, die eerst in Wiesbaden zou worden gehouden, maar door een weigering van het gemeentebestuur moest worden verlegd, zal over de samenstelling van een nieuw hoofd bestuur voor de N.P.D. worden beslist. Nadat Thielen enige maanden gele den Von Thadden uit de NPD. had gezet, volgde een waarlijk Jan Klaa- sen-spel, waarbij men elkaar weder kerig uit de partij wierp. Ingevolge een gerechtelijke uitspraak na een kort geding in Bremen bleef Thielen echter de wettige voorzitter van de N.P.D Verdrijf griep met Togal. U voelt direkt verlichting. Een griepje, een kou, reumatische pijnen, hoofdpijn, migraine, spit en ischias worden door Togal tabletten gauw en goed bestreden. Bij apoth. en drog. TOGAL 0,95; 2,40; 8.88. Radicaal (Van onze Haagse correspondent) Het kabinet- De Jong heeft be sloten op dit ogenblik geen export vergunning voor onderzeeboten voor Als attractie voor de duizenden badgasten Een stukje oud-Katwyk gaat deze zomer voor de vakantiegangers her leven. In de loop van de volgende maand de juiste datum hangt af van het verloop van de herstelwerk zaamheden zal op de Boulevard in Versnelling en uitbreiding van de treindienstregeling in de spitsuren op zowel de korte als lange afstanden zal worden ge realiseerd in de dienstregeling die op 28 mei van kracht wordt. Naar Amsterdam en Rotterdam Het belangrijkste nieuws uit het nieuwe spoorboekje is wel de kwar- tierdienst op de zogenaamde oude lyn tussen Amsterdam en Dordrecht (via Leiden), die een sleutelpositie in het Nederlandse Iijnennet inneemt. De kwartierdienst tussen Amster dam en Dordrecht wordt de hele dag in beide richtingen gereden. Snel trein, stoptrein, semi-sneltrein- en -stoptrein volgen elkaar op, met en kele uitzonderingen in de spitsuren, wanneer speciaal wordt voldaan aan de bij de forensen bestaande verlan gens. De uitbreiding van de dienst regeling op de oude lijn is onder meer mogelijk door een uitbreiding van het aantal snel optrekkende elek trische treinstellen voor de stoptrei nen. Wat de lange afstandstreinen be treft: de randstadexpres zal om 16.50 uur, dus ongeveer 20 minuten later dan nu, uit Den Haag vertrekken. Door dit latere vertrek is in Utrecht tevens een goede aansluiting ont staan op de Noordzee-expres van Rotterdam naar Hamburg. De ver binding van het westen met Twente is hiermee tevens gediend. Tip voor behulpzame ('Weet u nou niets voor Moederdag') Haal een uitzoekfolder Hartewensen bij uw Tornado-leverancier en leg die "achteloos" neer, op een plaats waar vader en de kinderen hem kunnen vinden. Wèdden dat u prach tige, handige cadeaus krijgt? de omgeving van de oude vuurbaak de garnalen-bomschuit KW 88 een plaatsje krijgen. Het scheepje zal zeker een attractie vormen voor de vele duizenden toeristen, die de bad en vissersplaats dan bezoeken. In lang vervlogen jaren de be jaarde Katwijkers weten er nog wel van mee te praten vormden de bomschuiten een vertrouwd beeld op het strand. Met dat type schip ging men ter garnalenvangst en ook be oefende men er de ..verre" visserij mee. Oude schilderijen, prenten en ansichtkaarten in het bezit van het Genootschap Oud-Katwijk en van particulieren herinneren nog aan die tijd. Er is sindsdien heel wat veranderd In de visserij. Maar ook nu heeft men, evenals dat met de bomschui ten het geval was, grotere en kleine re schepen. De KW 88 vormde vorig jaar, on der een Schevenings visserijnum mer, een attractie op de Schevening- se boulevard. Het scheepje heeft toen veel geleden. Door het Rijk werd het aan Katwyk afgestaan. De Katwijkse firma Gebroeders 'i'aat kreeg van het rijk de opdracht de bomschuit te restaureren. Men is daar nu gereed mee gekomen, zodat thans met het „graaien" schilde ren, nazien en vernieuwen van tuiga ge en zeil en talrijke andere kleine werkzaamheden begonnen kon worden. Dat wordt gedaan door vrijwilligers in zeer nauwe samenwerking met het Genootschap Oud-Katwijk. Op het terrein van de gasfabriek zijs momen teel twee vakbekwame schilders, ge holpen door enige jongeren, bezig de KW 88 van een nieuw verfje te voor zien. Is dat gebeurd, dan wordt het scheepje op een speciaal door de fir ma Zwitser geconstrueerde rolwagen geplaatst en naar de Boulevard ge bracht. Daar blijft de bomschuit als Men is thans op het terrein van de Katioijkse gasfabriek druk bezig met het schilderen van de bomschuit KW 88. Foto L.D./Jaap van Duijn, Katwijk aan Zee In de winterberging heeft het Ge nootschap Oud-Katwijk ook voorzien. De KW 88 zal dan een plaatsje krij gen in het botenhuis van de water sportvereniging „Skuytevaert," dat spoedig zal worden gebouwd op een terrein in de nabijheid van de Ko ningin Jullanabrug. Zuid-Afrika af te geven. De rege ring stelt zich op het formele stand punt, dat over een vergunning pas kan worden beslist als de uitvoer op handen is. Hoewel het kabinet evenals vorige kabinetten de opvatting huldigt dat de leverantie van onderzeeërs aan Zuid-Afrika niet onder het (selectie ve) wapenembargo van de V.N. valt, acht zij het politiek onjuist nu reeds een toezegging te doen waarmee een eventuele volgende regering zal wor den gebonden. Het argument van de werkgelegenheid waarover wel is gesproken wordt offieel niet in het regeringsstandpunt betrokken. In de ministerraad van vrijdag is aan minister De Block van Econo mische Zaken verzocht de scheeps bouwers, samenwerkend in de Ne derlandse Vereniging van Scheeps- bouwbureaus van dit standpunt op de hoogte te stellen. In Haagse kringen wordt aange nomen, dat minister De Block de Nevesbu zal adviseren de beslissing over het al dan niet accepteren van de Zuidafrikaanse order te laten af hangen van de gevoelens in werk nemerskringen. Op grond van recen te negatieve uitlatingen van vak bondsleiders kan echter niet worden aangenomen, dat de scheepsbouwers het risico tot de bouw zullen dur ven nemen. In parlementaire kring zijn de meningen over de leverantie verdeeld De meerderheid van de kamerleden huldigt de opvatting, dat het kabi net zich inderdaad thans nog niet voor een exportvergunning garant kan stellen. Zoon van Soekarno bij een botsing gewond zwaar Een zoon van president Soekarno, Goeroe Soekarno Poetra, heeft gis teren bij een verkeersongeluk zware verwondingen opgelopen. Hij bot ste met zyn auto tegen een motor rijwiel, bestuurd door een zoon van de leider van de lijfwacht van de president, Sealan, die na de mislukte staatsgreep als zodanig werd be noemd doch later in de gevangenis terecht kwam. De motorrijder kwam hierbij om het leven. Huize De Schaffelaar in Bar- neveld, dat een dominerende plaats inneemt op het negentig hectare grote, gelijknamige land goed, gaat tegen de grond. Wan neer de slopershamer er aan te pas komt om dit „kasteel" te vel len, is nog niet duidelijk. Maar dat het gaat gebeuren, staat vast. De Schaffelaar stond destijds in De vleugel van Von Thadden wordt algemeen als de radicale binnen de neo-nazistische partij beschouwd. Zij bezit ook verreweg de meeste aan hang. Dit nam niet weg, dat in de loop van de laatste weken een aan tal N.PD.-ers de partij verliet. Tot de opzienbarendste gevallen behoor de het enige NPB.-gemeenteraads lid van München, dat voortaan als „onafhankelijk" in het stadsbestuur zitting heeft. De vraag is nu of de partijdag van de N.P.D. in Neurenberg van woens dag aan belang heeft ingeboet of ge wonnen door het aftreden van voor zitter Thielen. Het zal er voor een groot deel van afhangen in hoeverre Thielen binnen korte tijd zich van een redelijke aanhang kan verzeke ren. Dan zal ook eerst blijken of een splijting in het neo-nazistische kamp optreedt, die deze groepering zal kunnen terugwerpen in het moeras van kleinere en allerkleinste groe pen. Bescliuldigiiigen Enige dagen geleden verzond Thie len een stencil aan de N.P.D.-leden. Hij beschuldigde daarin kort voor buitengewone partijdag Von Thadden en zijn aanhang van tal van oneerbare handelingen, zoals on gehoorzaamheid, geknoei met finan ciële vergoedingen, woordbreuk en machtswellust. Het is algemeen bekend dat Von Thadden over aanzienlijk grotere intellectuele en organisatorische ta lenten beschikt dan de Bremense be- tonfabrikant Thielen. Deze laatste vertolkt meer de in extreem con servatisme vastgelopen burgerman. Von Thadden daarentegen is de naar het Machiavellaanse zwemende „edelman", die de strijd ook om der- wille van de stryd voert. Tot zover onze correspondent in Bonn. Protest Het D.PA. meldt voorts dat het internationale Dachau-comité gepro testeerd heeft tegen de partijdag van de N.PD. in Neurenberg. Het comité stuurde protestbrieven aan de burge meester van Neurenberg, de West- duitse minister van Binnenlandse Za ken en de voorzitter van de Bonds dag. Deze N.PD.-manifestatie bele digt de nagedachtenis van allen, die in concentratiekampen hun leven hebben gegeven of in de strijd om het respect voor de menselijke per soonlijkheid hebben geleden, zo zegt het comité. Tip voor wanhopige VABERS EN KINEEREN (Wat kunnen we moeder nu 'ns geven) Haal vlug de uitzoekfolder (füi'iteü'erécn van Tornado. Daarin staan honder den ideeën voor prachtige Moeder dag-geschenken. het nieuws toen er geruchten gin gen, dat Prinses Margriet en Pie- ter van Vollenhoven zich daar zouden vestigen. De Stichting Het Geldersch Land schap heeft kortgeleden het land goed gekocht. „Wij hebben echter uitsluitend belangstelling voor het landgoed, maar niet voor het „kasteel".

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 11