Sandy en Bud in Dolfinarium Kleureii-tv mag niet ten koste gaan van zwart-wit beelden Prinses is thuis „Lichte verbetering" Moskou-Peking is 1111 weer twijfelachtig MAANDAG 8 MEI'1967 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 5 VARA-verenigingsraad De verenigingsraad van de VARA constateert dat als gevolg van de beslissing van de regering om per 1 januari 1968 met kleurentelevisie te beginnen, belangrijke bedragen beschikbaar moeten komen voor apparatuur en programma's. De vereni gingsraad is van oordeel dat dit niet mag gaan ten koste van de verdere ontwikkeling van zwart-wit-televisie. De zwart-wit- televisie zal nog belangrijke uitbreiding moeten ondergaan, zo wel ten behoeve van de programma's van de N.T.S. en de om roeporganisaties als voor onderwijsdoeleinden en regionale programma's. De verenigingraad dringt er daar om met klem bij de regering op aan zodanige maatregelen te treffen dat voor de uitzendingen van de kleuren-t.v. geen beroep zal worden gedaan op de thans voor de zwart- wit-televisie beschikbare gelden en dat ook overigens de zwart-wit- televisie niet in haar ontwikkeling zal worden geremd. Deze resolutie werd tijdens de za terdag gehouden jaarvergadering van de verenigingsraad op de tafel van het VARA-hoofdbestuur gedeponeerd om een en ander ter kennis te bren gen van de bevoegde instanties. VARA-voorzitter. J. B. Broeksz gaf in zyn openingswoord enig in zicht in de problemen, die zich in de radio- en televisiewereld hebben afgespeeld sinds de laatste vergade ring van de verenigingsraad. Kommervol Hij sprak ook van een kommer volle financiële situatie bij de radio. In dit verband vroeg hij een spoe dige beslissing over de invoering van reclame in de radio. VARA's televi sie-secretaris. de heer W. Renge- link, sprak van een pingpongspelletje tussen Den Haag en Hilversum. Den Haag vraagt aan de omroepwereld wat ze de komende vyf jaar wil gaan doen. We kunnen, aldus de heer Ren- gelink, de prachtigste prognose ma ken. maar als Den Haag ons niet zegt welke middelen daarvoor be schikbaar zyn. heeft dat geen zin. Hij stelde wel enige prioriteiten op grond van ontwikkelingen waardoor de omroepwereld zich niet mag laten verrassen. Zo is er, volgens de heer Rengelink, behoefte aan uitbreiding t.v.-zendtyd in de avond op het tweede net. Deze zendtijduitbrei- ding moet naar zijn mening geheel ten goede komen aan de grote om- I roeporganisaties. omdat N.T.S.. V.P.R.O. en TROS al het volle pond I hebben volgens de wettelijke bepalin gen, terwijl de zendtijd-vei'deling r de grote omroeporganisaties niet ADVERTENTIE Om tot een redelijke uitbreiding van de zwart-wit-televisie te kunnen komen zal de regering volgens de heer Rengelink moeten komen tot uit breiding van de reclame-zendtijd, die alleen maar mogelijk is bij uitbrei ding van de totale zendtijd. Verder zal ze het kijkgeld moeten verhogen van 36 tot 40 gulden. Stelen moeilijker dan dieven dachten (Van onze Amsterdamse correspondent). Een kraak zetten is moeilijker dan zelfs menige dief denkt. De dieven die in de nacht van zater dag op zondag de brandkast van het restaurant Formosa in Am sterdam wilden stelen, hebben dit zeer duidelijk ondervonden. Zij lieten zich zaterdagavond in het gebouw insluiten en begonnen toen zij er alleen waren achterge bleven vol goede moed de brand kast van de tweede verdieping naar het sousterrain te sjouwen. Doordat zij de trappen als glij baan gebruikten richtten zij flink ivat schade aan. In het souster rain, dat als garage gebruikt wordt, hadden de dieven de brandkast in een auto willen la den. Aanvankelijk zag het er naar uit dat dit gemakkelijk zou gaan. Zij vonden zelfs de sleutels waar mee de deur van het sousterrain geopend wordt. Zij gingen naar buiten om hun auto te halen. Toen zij terug kwamen ioas de deur met de sleutel aan de bin nenkant in het slot gevallen. Dat deed voor de dieven de deur dicht. Zonder brandkast gingen zij hunsweegs. Als zij de brandkast wèl hadden kunnen meenemen, had na het openbrekenhun ple zier overigens ook wel op gekund, want er zaten vrijwel alleen pa pieren in. (Van onze correspondent in Rome) Paus Paulus heeft zaterdagochtend in de Sint Pieter een reeks beroemde filmsterren zoals Claudia Cardinale, Lollobrigida en Mastroianni ontvan gen. In het Vaticaan en ook in de St. Pieterskerk zijn nauwkeurige voor schriften. die minirokjes en andere blotigheden streng verbieden. Zater dagochtend voor het eerst zijn al die regels met voeten getreden. Beroemde toneelspelers, filmsterren regisseurs, zangers, zangeressen, jour nalisten, schrijvers, dichters, musici, producers, uitgevers, in totaal meer dan 4000 personen, waren aanwezig op deze audiëntie in verband met de dag gewijd aan de sooiale communi catiemiddelen. Van de bekenden mis ten wij alleen Sophia Loren die op dit ogenblik niet in Italië vertoeft, maar Gina Lollobrigida. Claudia Cardinale, Antoniella Luadi, Giuliet- ta Masina waren er en allen in zeer korte rokjes. En ook een groot aan tal anderen, o.a. Adam West, de ver tolker en schepper van de figuur Batman. Witte sluier Voor de dames was, zoals gebruike lijk een zwarte sluier voorgeschreven en allen hadden dan ook prachtige sluiers vervaardigd van fraai kant. Lollobrigida misschien wel de mooiste van antieke Brusselse kant Maar An- tonietta Lualdi droeg een witte sluier, hetgeen zeer sterk de aandacht trok, omdat er op het ogenblik slechts één vrouw in de wereld bestaat, die in tegenwoordigheid van de Paus met een witte sluier mag verschijnen, na melijk Koningin Fabiola van België. Dit is namelijk een voorrecht, dat beperkt blijft tot regerende katholie ke vorstinnen. De Paus zei tot de kunstenaars en journalisten, dat zij in hun werk vooral de liefde naar voren moesten Claudia Cardinale, die enige sensatie verwekte door een mini- jurk te dragen die bijna acht cen timeter boven haar knieën reikte, bij de paus. brengen. Niet de hartstocht, die zo vaak in boeken en toneelstukken en films hoofdzaak schynt te zyn, maar de liefde tot de mensheid, tot de mis- deelden. tot de kinderen. Het was aanvankelijk de bedoeling dat zeven personen tot de handkus zouden worden toegelaten, in werke lijkheid zijn het er eerder 700 gewor den, daar de orde ver te zoeken was en ieder naar voren drong. De Paus ontving hen persoonlijk, één voor één Tegen Gina Lollobrigida zei hij, dat zij haar zoontje speciaal van hem moest liefkozen. Claudia Cardinale, die thans ongehuwde moeder is, spoorde hij aan moedig te zijn en een voorbeeld voor alle moeders van Italië. (Van one Hilversumse correspondent) Prinses. Beatrix en haar zoon kwa men zaterdagavond half negen thuis in Drakensteyn na een verblijf van twaalf dagen in het Stads- en Acade misch Ziekenhuis in Utrecht. De Prinses had eerder al naar huis ge wild. maar dr. Plate had haar dit ontraden. De Marechaussees aan de toegangspoorten waren in ceremoni eel uniform gekleed ter ere van deze thuiskomst. Met kolbakken op en ge trokken sabel in de hand deden zij dienst. Gistermiddag kwam de hof kapel van de carnavalsprins uit Oss Brabantse jolijt brengen aan de poort van Drakensteyn. Terwijl deze boeren renkapel ,,'t Pulleke" vrolijke deunen ten beste gaf .brachten hun vertegen woordigers een metalen kinderkrui wagen gevuld met fruit naar het kas teel. De kapel concerteerde daarna op het terras van Hotel Kastanjehof en trok vele toehoorders in het nog steeds druk bezochte Lage Vuursche. 9.40 i 10.05 1 10.30 1 10.35 1 NEDERLAND 2 Pipo. NTS Journaal Kenmerk. CVK/IKOR RKK AVRO Dick van Dyke-show Journaal, NTS Sportpanorama The Fugitive Klankklaar Nederlands Dr. De Koos Journaal, NTS Sluiting 8.00 uur Journaal, NTS 8.05 uur Jazz 625 8.25 uur De doodkist 8.35 uur Jeanne d'Arc 10.00 uur Journaal, NTS 10.15 uur Pauze 10.30 uur Automatisering (11), Teleac 11.00 uur Sluiting UIT HET RADIOPROGRAMMA i Hilversum 1 8.15 uur Vanavond, hoorspel Hilversum 2 en qióteren (Van onze correspondent in Moskou) Een „lichte verbetering" in de be trekkingen tussen de Sowjet-Unie en communistisch-China is door de uit wijzing van de vaste correspondent van het Russische partijblad Praw- da uit Peking uiterst twijfelachtig geworden. De correspondent is zater dag door het ministerie van Buiten landse Zaken tot persona non grata verklaard op de beschuldiging dat hij de „grote proletarische revolutie" en Mao Tse-toeng zou hebben belas terd. Het uitwijzen van de journa list volgde nauwelijks vijf maanden op de uitwijzing van een drietal Rus sische correspondenten door de rege ring in Peking. Het ministerie van Buitenlandse Zaken in Moskou heeft Flipper hier populairder dan in Amerika Televisie-helden vol bewondering (Van onze Amersfoortse correspondent 11/ De laatste dolfijnenshow, die za- ||l terdag om half zes in het Harder- wijkse Dolfinarium werd gegeven, 5 et heeft een ongewoon groot aantal kinderen getrokken. En dat was ook ien' Reen wonder, want in feite gold die massale jeugdige belangstelling r0 niet zozeer de capriolen van de wit- zijde dolfijn Panda of van de tuime laar Wiki-Wiki en zelfs niet van de komische zeeleeuwtjes Veronica en - Nancy, maar niemand minder dan de twee jonge helden uit de popu laire t.v. serie „Flipper", Sandy en Bud Ricks. Op hun rondreis van een week door Noorwegen, Duitsland en Ne- ?T' derland, konden zij natuurlijk d e verleiding niet weerstaan in ons land coc een bezoek te brengen aan de soort- nstn genoten van hun grote filmvriend Flipper en dit bezoek bracht de toe- risten-attractie even in het brand punt van de belangstelling. qA Gadegeslagen door hun duizend geestdriftige fans, die vanaf de tri bunes in het overdekte Dolfinarium in zonder ophouden de namen van de populaire filmsterren riepen, hebben Sandy en Bud met bewondering ge keken naar de formidabele sprongen van de tuimelaar Wiki-Wiki. Tekst en uitleg kregen ze daarbij van de curator van het Dolfinarium, bioloog dr. W. H. Dudok- van Heel. Ook Ageeth Scherphuis van de t.v.- ru- briek Monitor stond vol belangstel- 'W ling toe te kijken. Op de gezichten van Sandy en Bud was duidelijk af ekn *e *ezen dat zij de show konden Waarderen. Vooral het klapstuk van de voorstelling, waarin trainer Henk ge i| van der See zijn snor riskeert door ite. zijn dolfijn op 3'j meter hoogte een 1 visje uit zijn mond te laten hap- Pen, bracht de bewonderende uit- I drukkingen op de bruingebrande gezichten van de beide t.v.-helden. destijds afgezien van het nemen van tegenmaatregelen, omdat het blijk baar het evenwicht tussen de aantal len Chinese en Russische correspon denten in resp. de Sowjet-Unie en China dat door die mtwjjing tot stand was gekomen niet wilde verstoren. Op haar beurt heeft de Chinese regering tot op heden geen tegenmaatregel genomen na de uit wijzing van twee Chinese diploma ten midden maart. Aangezien zich nu echter twee Russische journalis ten in Peking bevinden, tegen drie Chinese journalisten in Moskou, is een Russische tegenmaatregel te ver wachten. Tot zover onze oorrespondent In Tsjoengking, tn midden-China, zyn dinsdag ongeveer 200 medestan ders van partijvoorzitter Mao Tse- toeng verdronken, doordat hnn boot op de Jangat e in aanvaring kwam met een vaartuig dat met politieke tegenstanders was bemand. De cor respondent van het Japanse persbu reau Kyodo meldde dit op een muur krant in Peking te hebben geleen. De anti-maoisten zouden ongeveer 20 van hun tegenstanders hebben op gepikt. Volgens Japanse journalisten, die zich ook op muurkranten beroepen, ouden in Tsjengtoe. de hoofdst van de provincie Sztsjwan. de afge lopen dagen bij botsingen tussen aanhangers en tegenstanders van Mao in totaal zes personen om het leven zijn gekomen en 2.500 gewond. Zondag sneuvelden twee leden van de Rode Garde en een meisje en werden ongeveer 100 mensen gewond, doordat maoisten met een mitrailleur en handgranaten tot de aanval over gingen. Van Hasselt en Bihar Dit weekeinde hebben slechts twee onderwerpen op de televisie indruk gemaakt. In de eerste plaats het bericht dat Frans van Hasselt, de Nederlandse correspondent van ons blad in Athene, gearresteerd is. (Mo nitor besteedde er aandacht aan.) en ten tweede de herha ling van een deel van brand punt-reportage over ihet honger - land Bihar, nadat eerst in Mies- en-scène al de aandacht was ge vestigd op de nieuwe voedsel- actie voor India. Ook Monitor besteedde daaraan nog even aandacht, zodat we morgen be slagen ten ijs komen als VARA's „Achter het nieuws" met een reportage uit India komt. Voor het overige viel er weinig te beleven De KRO introduceer de een nieuwe serie, .Lekkere diertjes" getiteld, die uil gaan wedijveren met „Vakantie in Li- piza". Brandpunt had behalve India ook Italië in het vizier, t.w. het nog steeds bestaande fascisme in dat land (naar «chatting nog 1 miljoen sympa- tisanten), met als curiosum een interview met de weduwe van Mussolini, dde na een bezoek aan Rome vanuit haar terugge trokken bestaan ergens in de provincie, moreel en politiek verval had geconstateerd. Dat is een euvel waar Rome heel wat eeuwtjes geleden ook al aan leed. Als een soort introductie van het. TROS-programma op Ne derland II, vertoonde de AVRO een filmpje over het leven aan boord van de .Zeven Provinciën' waarna in de actualiteitenru briek .Kompas' de Indiër Gandhi werd geïnterviewd. Wie gevreesd had dat de morele her bewapening aan een moordend kruisverhoor zou worden onder worpen, kwam bedrogen uit De jongens van Flipper sport geen verslag had van de 7—1 zege van Ajax op stadge noot DWS (toch de aardigste strijd van de bekerwedstrijden, maar wel aanwezig was bij de loting voor de volgende ronde, en ook beelden bracht van een Italiaanse concours hippique en auto-races in Monte-Carlo, waar wij als Nederlanders toch min der bij betrokken waren. En dèt terwijl vorige week de belang rijkste wedstrijden in alle divi sies zo mooi „gecovererd" waren. Monitor had 's middags een ge sprekje met de twee jongens van „Flipper" (wat voor de kinderen een unieke gebeurtenis moet zijn geweest en 's avonds bracht de NCRV het soort programma dat op Dodenherdenking niet mis plaatst zou zijn geweest. Het Roode Kruis Een programma over het Rode Kruis, een concert van het Am sterdams Strijkorkest en een documentaire over het beeld dat Kneulman (van het Lieverdje» voor de Verzoeningskerk in Da chau maakte. De Rode Kruis- documentaire had een afwijken de vormgeving, wat op zichzelf al te prijzen was. Overigens was de NCRV zondagavond ook wel op enige vrolijkheid uit. „Dag Mieke", 'n amusementsprogram ma rond Mieke Bos, leek om half negen wat laat geplaatst voor een kinderprogramma. Bo vendien lijkt met zo'n sketch met Luc Lutz, hoe kauwgummi- achtig uitgerekt ook, niet bij uitstek geschikt voor kinderen die weer wel him plezier konden beleven met de padvindertjes en Gompie. Geldgebrek schijnt de oorzaak te zijn van het afgelas ten van de drie resterende pro gramma's. .Bewegi glng Tenslotte „Beweging". W. F. Hermans was weer zo nuttig om tegen de afspraak in geen drie vragen over de film „Paranoia" te willen beantwoorden en van de film zelf werd gemakshalve maar weer eens de café-scène vertoond die we al drie keer te zien hebben gekregen. VOOR MAANDA NCRV: 18.20 Uitzending van de Communistische Partij van Nederland. 18.30 Tienerama: lichte gram.muz. voor de tieners. 19.00 Nws. en weer- praatje. 19.10 Radiokrant. 19.30 Lichte ~1.15 Vanavond, spel. 21.20 Mod. gram.muz. 21.35 Muz. en dienst: informatief progr. over he) geestelijke volkslied. 22.15 Avond- 2300, gevarieerd Sproeten Na de voorstelling hebben de twee jongens in het theehuis van de Verenigde Toeristen Bedrijven met als decor een ondergaande zon in het IJsselmeer een vragenkwartiertje ge houden. Bud Ricks in in werkelijk heid de 14-jarige Tommy Norden. Met zijn onschuldige, sproeten-ge zicht trekt hy de meeste aandacht in Flipperfilms. Op zijn reis door Europa wordt hij begeleid door zijn moeder. Overigen maakte Bud een letwaot bedeesde indruk. Maar dat zal ongetwijfeld wel gekomen zijn door het feit dat hy in Europa veel meer belangstelling heeft gekregen dan hij had verwacht. Hij en zijn filmbroer Sandy vonden dat de Flip perfilms in de Westeuropese landen veel populairder zijn dan in Ameri ka. omdat daar meer keuze is uit al lerlei programma's. Bud vertelde ook dat hij zyn ontdekking en succes te danken heeft aan zijn sproeten gezicht. Vanaf zyn vijfde jaar treedt hij reeds voor de camera's op. Gev aar Sandy (Luke Halpim is nu 20 jam' en ook hij is al heel jong in de showwereld gekomen. „Het water heeft altijd een magische aantrek kingskracht op my gehad", vertelde hij. „Daarom zocht ik een baantje bij de Miami See Aquariums, totdat in 1963 een begin werd gemaakt met de eerste flipperfilms. Ik werd uitver koren voor de rol van Sandy, omdat ik al ervaring voor de cameralens had en omdat ik met de dolfijn Flipper Terzake kundige gasten za terdag in het Dolfinarium in Har derwijk: Tommy Horden en Luke Halpin als Bud en Sandy uit de Flipper-films brachten een kort bezoek aan ons land. Wel vreemd die twee, in hun keurige kos tuums al heel goede maatjes was gewor den". Negentig afleveringen van Flipper hebben Sandy en Bud reeds gemaakt. Momenteel bereiden zij zich voor op de volgende serie van 25 a 30 films, waarvan de eerste in juni van dit jaar wordt opgenomen. Op onze vraag of er werkelijk ge vaar is verbonden aan de opna men tussen haaien en krokodillen antwoordde Sandy bevestigend. En hij voegde er met een knipoog aan toe „maar daar laat ik het toch niet De /.aak-Geelkerken De Synode van d« Geref. Kerken vangt morgen aan in de Waalkerk te Amsterdam. Nadat de synode zich zal hebben geconstitueerd en het werk over een aantal commissies is verdeeld, gaat ij uiteen tot eind augustus. Een van de belangrijkste zaken is het rapport van deputaten met be trekking tot de uitspraak van de sy node van Assen 1926. die tot het proces-dr. J. G. Geelkerken heeft ge leid en waarin de synode haar visie gaf op het bekende paradysverhaal over de slang en haar preken. De putaten, die aan de synode moeten rapporteren, stellen voor om de uit spraak van Assen terzijde te stellen, ij het ook dat aan hun rapport door een van de deputaten een min derheidsnota is toegevoegd. Naast en kele kerkeraden. die opheffing van de uitspraak-Assen toejuichen, zijn er ook die daarover bij de synode een bezwaar hebben ingediend, zoals die van Putten, Urk, Hazerswoude, Midwolda en Herwijnen, alsmede en kele individuele kerkleden. Ik verbind U door platenpn bond. W; Gouwe I heren uit Waddinx- veen speelde een polowedstrijd tegen S.N.A.I. uit den Haag; Gouwe won met 153. In de eerste twee spelperioden gaf S.N.A. goed partij en wist de stand beperkt te houden tot 53 in het voordeel van Gouwe. In de laatste twee spelperioden zak te de aanval en verdediging van SN A volledig in elkaar. 18.15 Act. 18.25 praatje. 18.30 .ent gevarieerd 1.40 Humanistisch Ver bond. Waarom werd Ik gevraagd. Toe door Mevr. Mr. M. Rood- de 9.50 Openbaar Kunst- ïrfelijkheid. 22.00 Let 23.55-24.00 Nws. GRAMMOFOONPLATEN PROGRAMMA Over de 4e lijn) van 18-20 Peter Tsjalkowsky 1 In bes kl. non troppo e molto 3 (36 min.) Allegro Andantino sempllce II. Symphonie nr. 4 iato. Finale. Allegro con fuoco. Phil- larmonia Orkest o.l.v. Otto Klemperer III. Variaties over een Rococo The- orkest op 33 Cleveland Orkest o.l.v George VOOR DINSDAG 9 MEI kest en zangsoliste. 12.18 Marktbe- chten voor schippers. 12.20 Voor de ndbouwers. 12.27 Mededelingen t.b.v. 14.40 Stereot DOver- idsvoorllchting. Koralen van de Ne derlandse Antillen. Spreker: Drs. P. J. Roos. 17.10 Voor de Jeugd. Hilversum 3. 298 m. AVRO: 7.00 Nws. 7.10 Ochtendgym. 7.20 Lichte grammuz. VPRO: 7.55 De ze dag. AVRO: 8.00 Nws. 8.10 Act. 8.15 lichte gram.muz. (8.30-8.35 De Groenteman). 8.50 Morgenwijding. 9.00 Stereo: Klass. gram.muz. 10.00 Voor de kleuters. 10.10 Arbeidsvitaminen (gr.). door N. Sickens de Wal). 11.55 Beurs berichten. 12.00 Stereo: Metropole orkest (opn.): Mededelingen Dansmuz. <o; Journaal. 13.30 Stereo: Mod. gram.n VARA: 14.40 SchoolrrJ'- Voor de vrouw. 15.4) cital (opn.): klass. 16.02 Stereo: Semi-1 (gr). 16.15 Voor de ki York jCaning. 17.20 Lichte gram.n Hilversum 3. 240 m. en FM. TROS: 9 00 Nws. 9.02 Actua: repor tages en commentaren. 9.07 Licht pla- tenprogr VARA: 10.00 Nws. 10.02 KwlnkPopmuz. (11.00 Nws.). 12.00 Nws. 1202 Licht gevarieerd platen- progr. (13.00 Nws.). 14.00 Nws. 14.02 13.00 Nws. 13.10 Z- Cars: „Kraak"-Mat. TV-film. 22.25 Achter het nws: discussie over abor tus provocatus. NTS: 22.55 Journaal. 23.00-23.30 Teleac: Kernfysica (30). Nederland II 20.00 Nws ln het kort. NTS: 22.05-22.20 Journaal.

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 5