protestactie tegen aon kielmansegg in Beiden afgesloten Leidse blinden zijn veertig jaar verenigd Raad'nswattikhierheb?! Compromis en protest Discussies 5| over =jpublikatie Bredere opzet Leidse pir. Oranjevereniging NSR handhaaft de relaties met ISC Mevr. H. P. Blavatsky Leidse schooljeugd aan liet schaken Gouden jubileum als arts MAANDAG 8 MEI 1967 LEIDSCH DAGBLAD ADVERTENTIE Aaaaaardbeien...! Zalig! Nnal? Ja, ze zijn er weer. De eerste, de beste, de echte Hollandse aardbeien. Bij de groenteman. Een aantal theologische studenten in Nederland is het niet eens met de benoeming van L ngraaf Von Kielmansegg tot opperbevelhebber van de NAVO-strijdkrachten in Midden-Euro- 'ah^a. Met de oprichting van een werkcomité-Von Kielmansegg hebben deze studenten een daad van protest willen stellen. Een protest tegen de benoeming van 'n hooggeplaatst Duits militair 8 3caan wiens goede trouw en goede geweten naar de mening van het comité op zijn minst getwij feld kan worden. „Wij moeten er genoegen mee nemendat er besmette figuren in de Navo zit ten, maar zodra deze figuren hoge posten gaan innemen wordt het compromis onaanvaardbaar m^n protest noodzakelijk, zegt het comité, waarvan enkele leden onlangs door de generaal in rg kwestie in het Afcent-hoofdkwartier in Brunsum zijn ontvangen. De comité-leden hebben de ~12generaal b ij deze gelegenheid meegedeeld, dat hun belangstellen voor het probleem-Von Kiel- .ie(piansegg berust op onderling totaal tegenstrijdige interpretaties van de geschiedenis van de graaf. (Dick Verkijk heeft Von Kielmansegg in een VPRO-documentaire afgeschilderd als een rieVerzetstrijder Martin van Amerongen heeft de Duitse generaal in een artikel in Vrij Neder land een oorlogsmisdadiger genoemd, red.) bij deze gelegenheid zijn beweringen dat Von Kielmansegg reeds vanaf 1942 heeft behoord tot de groep die samenspande tegen Hitier. Volgens Verkyk is Von Kielmansegg sinds dat jaar een actief anti-nazi geweest. Hij noemde het onrechtvaardig om iemand op losse gronden, wanneer de bewijzen ontbreken, te veroorde len. Bezwaren Van achter de groene tafel hadden de comité-leden al eerder hun voor naamste bezwaren tegen de benoe ming van de Duitse generaal tot uiting gebracht, te weten het uit 1941 daterende boek van Von Kiel mansegg en de houding van de graaf by de putsch in 1944. Het werkcomité deelde mee. dat het tot nog toe drieduizend handtekeningen heeft verzameld, niet alleen van linkse maar ook van radicaal-recht se figuren en dat binnenkort peti ties zullen worden verstuurd naar de Nederlandse regering en die in Bonn. ..ik geloof in het persoonlijke pro test en zonodig *n verzet van de enkeling." Artikel Het werkcomité hield zaterdagmid- ter afsluiting van de protestac- 8 'Ie tegen de benoeming van Von 1 "tielmansegg een byeenkomst in de aeidse Stadsgehoorzaal. Op deze bij- "elpnkomst, die niet druk werd be- UIBOcht. kwam niet zozeer het geval- 1111 jon Kielmansegg als wel de proble matiek rond het compromis en het '•potest ter sprake. Inleiders waren - fle heer H. A. Hopfnagels. hoofrire- lacteur ceni van de Haagse Courant, dr. U:I. M. de Lange, voorzitter van de »mmissie voor sociale vragen van q3e Oecumenische Raad van Kerken n Nederland, en ds. H. J. Dieker- j pi, oud-hoofd opleiding legerpredi- Manten en auteur van het veelbespro ken boek „Een vuile verrader". De J^eer Hoefnagels stelde het compro- nis en het protest in de politieke 3ï(feer aan de orde - „in de politiek is het compromis het enige moreel" ide|n „We zien in Europa te weinig de Mfealiteit van het compromis, dat de trondslag van de democratie is"- De Lange behandelde het com promis en het protest in de sociaal- de verdeling van de welvaart, uu*at wy in feite doen is het opleggen 'an onze machtswil op de landen 1Ql/an het zuidelyke halfrond en „pro mptest betekent het doen van een keu- ds. Diekerhof tenslotte sprak )ver het compromis en het protest In de persoonlijke sfeer-" bij het slui- Sien van een compromis gaat het er wat men heeft prijsgegeven" en Pas tijdens de discussies, die op deze drie inleidingen volgden, en die door mr. G. J. P. Cammelbeeck wer den geleid, kreeg het vraagstuk-Von Kielmansegg wat meer concreet ge stalte. De vragen en antwoorden spitsten zich vooral toe op een arti kel in het jongste nummer van De Nieuwe Linie, waarin het persoon lijke gesprek van het groepje theolo gische studenten met de Duitse ge neraal uitvoerig wordt weergegeven. De heer Hoefnagels, gevraagd naar zijn mening over de publikatie in het rooms-katholieke weekblad, betreur de het dat men over het algemeen wel de Duitsers aanvalt die zich niet als held hebben gedragen en niet of nauwelijks de Nederlanders die zich neerlegden bij de Duitse overheer- Leidse gedood bij verkeersongeval Op de Zuideindsestraat in Made is gistermiddag een personenauto, bestuurd door de zestigjarige me vrouw A. de Vries-Nouwens uit Lei den geslipt en tegen een woning ge botst. Mevrouw De Vries zowel als haar tachtigjarige moeder, mevr. M. Nouwens-Van Leeuwen, werden zwaar gewond. Tijdens het vervoer naar een ziekenhuis in Breda is me vrouw Nouwens aan haar verwon dingen overleden. Onbekenden hebben gisteravond op de Oude Ryn een versnaperingen- automaat opengebroken. Zij namen de geldbak alsmede enkele versnape ringen mee. ADVERTENTIE Kies een FASTO geiser met de unieke patent- knop voor heet water in de keuken en veilig- warm water in de douche. Twee van de drie verkochte geisers xijn een FASTO r- De leden van de bijna zestig jaar bestaande Leidse Chr. ^Oranjevereniging staan donderdag 18 mei voor een belangrijke beslissing. Tijdens een in Rehoboth te houden „bijzondere" e "samenkomst zullen zij moeten beslissen over een bestuursvoor stel om de vereniging open te stellen voor aanhangers van het ^Oranjehuis van alle gezindten. Het bestuur acht het n.l. de e Jhoogste tijd om een sterke organisatie te scheppen van alle &t,Oranjegezinden en daartoe alle beletselen weg te nemen. In dien de leden met dit voorstel akkoord gaan zal de naam van ,u«de vereniging gewijzigd worden in Leidse Oranje Vereniging, net De statuten zullen dan aan deze bredere opzet van de LCOV Worden aangepast. De heer H. A. Hoefnagels (links) aan het woord tijdens de discussie over Von Kielmansegg in de Leidse Stadsgehoorzaal. Naast hem mr. G. J. P. Cammel beeck onder wiens leiding de dis cussie werd gehouden. sing. Hij verklaarde echter wel met zorg de antwoorden van Von Kiel mansegg op de vragen van het stu dentencomité in het bewuste week blad te hebben gelezen. „Ik hou niet van mensen, die om de vragen heen zeilen", aldus de heer Hoefnagels. Dick Verkyk, de samensteller van de VPRO-documentaire over de Duitse Navo-bevelhebber, stelde zich tydens deze discussies te weer tegen een aantal „getuigenissen", waarin Von Kielmansegg een immoreel mens, een oorlogsmisdadiger en een aan hanger van de Blut- und Boden the orie werd genoemd. Hij herhaalde Leidse barhouder nam het met de properheid niet zo erg nauw C De Leidse politie heeft gisteren pro ces-verbaal opgemaakt tegen een 30- jarige Leidse barhouder en één van zijn „zakelijke" relaties. De politie trof namelijk in de bar naast een on beschrijfelijke rommel een hoeveel heid bedorven vleeswaren aan alsme de een groot aantal pakjes ongeban- derolleerde sigaretten. Ook in de wo ning van de sigarettenleverancier, een 25-jarige jongeman, werden on- gebanderolleerde sigaretten gevon den. in totaal 950 pakjes. De zaak kwam aan het licht, doordat de poli tie de toegangsdeur tot de bar gister ochtend in alle vroegte wyd geopend zag. Een blik naar binen was vol doende voor de politiemannen om aan de properheid van de barhouder op zijn minst te twijfelen. Baldadige kunstschilder aangehouden De Leidse politie heeft in de nacht van zaterdag op zondag een 27-jarige kunstschilder uit Warmond aange houden, die zich op de Breestraat schuldig had gemaakt aan vernieling van een auto-atenne. De jongeman werd, op zijn verjaardag nog wel liefst, op heterdaad betrapt. Kwart eeuw in liet jeugdwerk J. Boogaarts gehuldigd Wykgebouw „De Goede Herder" was zaterdagmiddag het toneel van een gezellige en drukbezochte recep tie. De heer J. Boogaarts, leider van het jongerswerk „De Valkeniers", was op 1 mei jl. n.l. 25 jaar aan dit jeugdwerk verbonden. Vele oud- Valkeniers en afgevaardigden van jeugdorganisaties, zoals de Leidse Jeugdactie en de Leids Hervormde Jeugdraad waren naar de Oude Vest gekomen om de heer Boogaarts de hand te schudden. Het eerste cadeau, een paar man chetknopen, ontving de leider uit handen van de heer J. P. Karstens, namens de oud-leiders. Bloemen en geschenken stroomden binnen en be wezen de populariteit van de jubila ris. Voor de jongens van „De Val keniers" zal vermoedelijk op 27 mei a.s. een feestavond georganiseerd worden. Concert „Collegium Musicum" Het Leids Studenten Koor en Or kest „Collegium Musicum" zal woensdagavond in de Zuiderkerk een concert geven, onder leiding van An- dré Kaart. Het programma luidt: Hans Hen- kemans „Primavera". Sweelinck „Chanson" („Tu as tout seul", Jan", Mozart Vioolconcert in D (Adelaide- concert). solist Paul Gribnau, Mo zart „Credo-Messe" (K.V. 257). So listen: Wendela van Ditzhuyzen (sopraan', Marina Wemelsf elder (alt). Dolf Gogelein (tenor) en Ma- rius Ypma (bas). Drukbezochte receptie Ter gelegenheid van het 40-jarig bestaan van de afdeling Leiden van de Nederlandse Blindenbond heeft het bestuur van deze afdeling za terdagmiddag in de foyer van „Den Burcht" een zeer druk bezochte re ceptie gehouden. Vele bloemstukken, schriftelijke ge lukwensen en een zeer groot aantal receptiegangers gaven blyk van de warme gevoelens, die men in brede kring zowel in als bulten Leiden voor de jubilerende afdeling en haar be stuur koestert. Tot de receptiegangers behoorden mr. H. B. Frieman, lid van het hoofdbestuur, wethouder S. Menken, de afgevaardigde van de Ned. Katho lieke Blindenbond. „St. Odillia" de heer H. van Schaik, de directeur van de Gemeentelyke Werkplaats, de heer H. Bassie. de afgevaardigde van de Alg. Ned. Invalidenbond, de heer M. Pijnnaker, de afgevaardigden van een aantal zusterafdelingen (o.a. uit Friesland en Limburg) en de oud- propagandist van de N.B.B. en oprichter van de Leidse afdeling, de heer Joh. v. d. Berg, die vele per soonlijke gelukwensen in ontvangst mocht nemen. De voorzitter van de jubilerende afdeling, de heer F. de Nie, wees in zijn welkomstwoord op de voornaam ste doelstellingen van de Neder landse Blindenbond, die in 1895 werd opgericht om te komen tot een meer georganiseerde hulp aan visueel gehandicapten. Zo was het streven ADVERTENTIE Twee van de drie verkochte geisers *ijn een FASTO» met de unieke patent-knop voor heet water in de keuken en veilig-warm water in de douche. SVB-motie verworpen Grondlegster van Theosofische Vereniging Gistermorgen werd in Café „Eigen- zorg" een voordracht gehouden op de speciale byeenkomst van de Ge ünieerde Loge van Theosofen ter ge legenheid van „Witte Lotusdag". Op deze dag herdenken Theosofen over de gehele wereld het overlijden van Mevrouw H. P. Blavatsky op 8 mei 1891. Mevrouw Blavatsky heeft in 1875 In New York de Theosofische Ver eniging opgericht. Door het werk in de vereniging, haar boeken en tal rijke artikelen, heeft zy erop gewe zen, dat er andere krachten in de mens en in de natuur schuilen dan die, welke door de zintuigen worden waargenomen. - In die tyd vierde het positivisme en 't materialisme hoog tij; anderzyds trok het spiritisme sterk de aandacht. De kerken ston den sectarisch en overdraagzaam te genover elkaar, tegenover de weten schap en iedere nieuwe stroming in de gedachtenwereld. Mevrouw Blavatsky's Theosofische Beweging, die onder vele benaming en steeds opnieuw in godsdiensten, in wijsgerige stelsels, als ook in ge heime genootschappen de wijsheids religie, die zo oud is als de mens heid verbreidt. Mevrouw Blavatsky heeft herhaaldelijk gezegd, dat zij zelf niets heeft bedacht, maar dat zij de eerste is. die in het openbaar in het Westen enkele van de leringen van de wysheidsreligie op systema tische wyze te boek heeft gesteld. In haar voornaamste werk, „De geheime leer", geeft Mevrouw Bla vatsky een overzicht van de leringen omtrent het heelal en de mens, zoals deze sinds oeroude tijden werden on derwezen in vele oude godsdiensten, in de Egyptische, Chaldeeuwse en Griekse mysteriën en in wijsgerige stelsels. Mevrouw Blavatsky werd, zoals allen die baanbrekend werk verrich- In de raadsvergadering van de Ne derlandse Studenten Raad (NSR) is, bij stemming, besloten geen gevolg te geven aan het verzoek van de Stu denten-Vakbeweging om uit te tre den uit de internationale studenten organisatie „International Student Conference (ISC). Daartoe strekken de moties van de SVB werden ver worpen. Zoals bekend kwam de orga nisatie ISC in het nieuws, nadat de veronderstelling was geuit als zou deze organisatie gelden hebben ont vangen van de Amerikaanse geheime dienst, de CIA. ten, aangevallen door alle gevestigde machten: de kerken, de wetenschap en de materialistische denkers. On danks alle tegenstand heeft de theo sofie grote belangstelling verworven, ook bij vele geleerden. Maar zoals de hele ontwikkeling van de mens zich op cyclische wijze voltrekt, werd de periode van ontwikkeling gevolgd door een tyd van minder belang stelling. Doch hierna zal weer een nieuwe bloei komen omstreeks het jaar 1975 wanneer een nieuwe bood schapper de taak van Mevrouw Bla- Het ..supervision committee" van vatsky zal voortzetten en uitbreiden, de ISC heeft intussen op een in Lei- Het schaakzestal van het Christelijk Lyceum aan de Kager- straat in Leiden heeft in de finale om het Nederlands kampioen schap voor schoolteams verloren van het Nijmeegse Canisius College, dat daarmee voor de vijfde maal titelhouder werd. De in Amersfoort gespeelde ontmoeting eindigde in 'n 42 neder laag voor het Leidse team, dat vorig jaar ook bij de laatste vier eindigde. den gehouden bijeenkomst besloten over te gaan tot de instelling van een commisie van onderzoek. Deze zal tot taak hebben de beweerde relaties tus sen de ISC en de CIA te onderzoe ken. Deze commissie moet voor 30 november rapport uitbrengen. Het verzoek van de SVB om uit de ISC te treden werd verworpen, even als in het verleden reeds verzoeken van dezelfde zijde om de betrekkingen met de ISC op te schorten. Bij de bespreking van deze kwestie in de laatst gehouden NSB-raadsvergade- ring -werd er op gewezen, dat de NSR destijds (in 1950) medewerking had verleend aan de oprichting van de I.S.C. omdat de N.SR. grote waarde hecht aan de internationale studen- ten-samenwerking. Meegedeeld is, dat het resultaat van het onderzoek bepalend zal zijn voor hetgeen de NSR zal doen. Het werd onjuist ge acht om reeds bij voorbaat het ver trouwen in de ISC en in haar toe komst op te geven. De NSR wil de ISC. waaraan hij zolang medewer king heeft verleend, niet verlaten voordat de onderzoek-oommissie met de haar opgedragen werkzaamheden gereed gekomen is. „De ISC verlaten totdat zij zich gezuiverd heeft van alle blaam betekent een zich aan eigen verantwoordelijkheid onttrek ken en is in stryd met de waarden van de internationale samenwerking die wij altijd hebben voorgestaan", aldus het standpunt van de NSR. Clir. lyceum verliest in finale J. Verbree offerde in de opening een paard, hetgeen weliswaar tot kansen leidde, maar niettemin du bieus bleek. Hoewel het verloop van de partij nogal onoverzichtelijk was. wist de Nymegenaar zijn voorsprong te consolideren en tenslotte de vol le winst te behalen. K. Scherpenis- se speelde waarschijnlijk de langste party uit zijn nog jonge schaakcar- riëre. In zyn om kwart over twee 's middags begonnen party tegen E. van Berkum trachtte hij een mini maal voordeel tot winst te brengen. Zijn Nymeegse opponent gaf ech ter geen krimp en bleek in tegendeel om negen uur 's avonds(l) nog ge noeg weerstand te hebben om de partij in zijn voordeel te beslissen. A. Passchier won zonder veel opval lende gebeurtenissen, mede door een onnauwkeurige afwikkeling van zijn tegenstander, die in de eindfase to taal misgreep. H. de Raad leek het zelfde resultaat te gaan behalen. Hy kreeg een superieure stelling, maar zag geen kans dit uit te buiten: re mise. Aan het vyfde bord viel het spel van K. van Steenwyk op. He laas had een gebrek aan routine hier het beslissende woord: eveneens re mise. Daarmee was, wat betreft de Leidenaars, de koek op. T. Meierink ging als laatste kansloos ten onder. Het is voor het eerst sinds vele ja ren, dat een Leidsch schoolteam zo ver in deze competitie is doorgedron gen. De Leidsche schaakjeugd is de laatste tyd enthousiast beginnen haar entree te maken, hetgeen reeds enkele weken geleden in R'dam bleek toen het jeugdteam van de Leidsche Schaakbond, na in vorige jaren al tijd in de achterhoede geëindigd te zijn, nu vriend en vijand verraste door beslag op een plaats in de bo venste regionen te leggen. van de N.B.B.-er direct al op gericht om in ons land te komen tot een algemeen en gesubsidieerd blinden- onderwys, dat tot dusver alleen maar werd gegeven aan het in 1808 op gerichte Blindeninstituut in Amster dam. Zowel door dit soort onderwijs als door het in 1829 uitgevonden Brailleschrift bereikte de N.B.B. on der meer, dat zich heden ten dage onder de Nederlandse blinden aca demici. bekwame technici en musioi bevinden. Voorts memoreerde de heer De Nie nog, dat de blinden in Leiden e.o. grote dank verschuldigd zyn aan de heer Van der Berg, die in februari 1927 de thans jubilerende afdeling oprichtte. De activiteiten van de af deling. aldus de voorzitter, hebben er mede toe geleid, dat ook hier met steun van het ryk en de gemeente een werkplaats werd opgericht, zo dat de leden in hun eigen onderhoud kunnen voorzien. Sprekende namens het hoofdbe stuur prees de heer Frieman het ve le werk. dat de afdeling Leiden vaak in alle stilte in het belane van de N.B.B. heeft verricht, mede waardoor de afdeling kans zag om by de grote reorganisatie in de NBB, die o.m. leidde tot het samenvoegen van diverse afdelingen, haar zelf standigheid te behouden. Het bestuurslid van de Haagse af deling. de heer C. J. van der Brink, die tevens sprak namens alle an dere afdelingen, legde in zijn felicita tietoespraak om. de nadruk op het feit, dat wat de hulp aan blinden betreft nog vele wensen onvervuld bleven. Hy sprak in dit verband over een vergoeding van de extra kosten, die blindheid met zich meebrengt. De heer H. van Schaik, die de ge lukwensen van de R.K. Blindenbond „St. Odilia" overbracht, sprak de hoop uit, dat de NB.B. en „St. Odi lia" in de nabye toekomst tot een nauwere samenwerking zullen komen dan tot dusver het geval was, op dat de gemeenschappelyke problemen gezamenlijk tot een oplossing kun nen worden gebracht. De heer Van der Berg memoreer de op zijn beurt de wyze waarop destyds de oprichting van de thans jubilerende afdeling tot stand kwam en de levensvatbaarheid, die deze kreeg, mede dank zy de propaganda van de toenmalige eerste afdellngs- leden. Wethouder Menken, de geluk wensen van B. en W. aanbiedend, zei onder meer, dat Leiden zich ge lukkig prijst twee werkplaatsen te hebben kunnen oprichten, waarin tussen de 400 en 500 gehandicapten zelf „hun dagelijks brood" verdienen. De wethouder gaf de Leidse afde lingsleden de verzekering, dat B. en W. zo nodig alles in het werk zullen stellen de goede economische positie van de Leidse werkplaatsen te ver zekeren. Na gezamenlijk een feestmaaltyd te hebben gebruikt, amuseerden bestuur, leden en genodigden zich in de foyer met het cabaret programma, dat werd verzorgd door het Zolder Cabaretgezelschap bestaande uit Anne Marie Beulink. Ab Vaessen, Cris v. d. Klugt en Apple Verwayen. Woensdag a.s. is het vijftig jaar geleden, dat mevr. dr. H. Scheltema- Schönfeld, sinds 1931 tandarts te Leiden, in Groningen het arts-exa men aflegde. In Groningen, waar zy haar me dische studie volgde, specialiseerde zy zich aanvankeiyk in de richting oog heelkunde, op welk gebied ook haar dissertatie lag. waarop zy in Gro ningen promoveerde. Zy is enige tyd in Rotterdam gevestigd geweest, al vorens zy zich van 1927 tot 1931 in Utrecht en Duitsland specialiseerde in de tandheelkunde. In 1931 vestig- ,riMJ ciu dê zy zich als tandarts in Lelden.1 een zilveren pollepel. Pannekoekenhuisje won Zilveren Pollepel Op het ZLC-terrein aan de Bos- huizerkade is onder grote belangstel ling van de zyde der collega's zon dagmorgen een vreedzame stryd ge leverd tussen de personeelsteams van Restaurant Van der Heijden en t Pannekoekenhuisje. De heren Van der Heyden en Borgerding brachten respect ievelyk de bal voor en na de rust aan het rollen, waarna zy de rest overlieten aan hun satellieten. De Pannekoek-manager had in zyn beslag kenneiyk enkele ingrediënten verwerkt, welke de tegenparty wat zwaar op de maag lagen in de vorm van enkele spelers, die de voetbal sport nog actief beoefenen, terwijl d*> Heydianen over het algemeen in het stadium verkeerden, dat de voetbal schoenen al geruime tyd in de wil gen hangen. Hoewel het enthousias me aan beide zyden volstrekt gelyk- waardig en loffelyk hoog was, gaf de meerdere routine der Pannekoe kers tenslotte de doorslag. Tot rust wisten de Breestraatbewoners de ach terstand tot 10 beperkt te houden, doch in de tweede helft steeg de score geleidelyk. Kort voor het ein de kwam het dubbel en dwars ver diende tegenpunt tot stand. Door een 5—1 zege legde t Pan nekoekenhuisje dus voor de eerste maal voor een jaar beslag op de door ons Blad uitgeloofde wisselprys.

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 3