LEIDSCH DAGBLAD Prof. W. Hallstein legt Europese functie neer Athene zet Nederlands journalist over de grens Mr. Van Hall beslist morgen 100 CALTEX riJKEN VOOR DRUK VAN DE GAULLE Pr. S. L. Mansholt als opvolger genoemd Brussel niet verwonderd EISENHOWER IN ZIEKENHUIS VARA werkt aan nieuwe Zo is het „Compromitterende papieren" GULDEN GEWONNEN )pgericht 1 maart 1860 MAANDAG 8 MEI 1967 No. 31271 jrecteur: E. A. E. van Dishoeck Lfdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN 12,55 per kwartaal, ƒ4,19 per maand (bij vooruitbetaling), losse nummers ƒ0,25 Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie 21507 (Van onze correspondenten te Brussel, Bonn en Parijs) Prof. W. Hallstein, die sedert het begin van de juropese Economische Gemeenschap (1958) voor- Itter is van de EEG-connnissie, wenst geen voor- |tter of lid te worden van de nieuwe Europese Lecutieve, die binnenkort waarschijnlijk met bgang van 1 juli a.s. zal worden gevormd door (isie van de EEG-connnissie met de Hoge Autori- eit der Kolen- en Staalgemeenschap en de coinmis- jie van Euratom. Prof. Hallstein heeft zijn besluit aan Bondskan- ilier Kiesinger medegedeeld in een brief, die aterdag in Brussel is bekendgemaakt. Van Nederlandse zijde zou als opvolger van lallstein kandidaat worden gesteld de tegenwoor- ige vice-voorzitter van de EEG-commissie, dr. S. Mansliolt. Tevens wordt als kandidaat genoemd f Belg Jean Rey. antor van 6r- Hallstein hangt frNTpen met een afspraak van Bonds- ïede énselier Kiesinger en president De lurtjtpulle. dat Hallstein weliswaar per ïin tejuli a.s. tot voorzitter van de nieu- executieve zou worden benoemd, ;h op voorwaarde dat hij op 31 :ember a.s. vrijwillig zou aftreden, llstein heeft in zijn brief aan Kie- ;er uiteengezet, dat er voor hem •els, politieke en juridische bezwa- bestaan om 'n korte ambtsper i- als president van de nieuwe Eu- uitvoerende organen te aan- irden. Hij schrijft dat de korte I, die hem gelaten zou worden, (voldoende is om de reorganisatie like met de fusie gepaard zal gaan voltooien. De Bondsregering schijnt door de lef zeer verrast te zijn geweest, zij zich aanvankelijk tot prof. Hall- jin willen wenden om hem te wij- b op de ernst van zijn beslissing, tet bericht over de brief, welke f. Hallstein aan de Duitse Bonds- zou hebben geschreven, ;ft in Brussel in de kringen van ipotfc Europese Economische Gemeen- phap weinig verwondering gewekt. E.len verwachtte hier min of meer lp aftreden. Prof. Hallstein is 66 ■Mar en zijn gezondheid laat de laat- Te jaren te wensen over. Toen Duits- euretad Erhardt nog als Bondskanselier itie.iad, heeft deze druk op Hallstein Ingeoefend om hem te doen aanblij- Ufen. Onder de huidige Duitse rege- I uig liggen de kaarten wat anders. lij zou als derde Duitse lid van de ifjplerenigde nieuwe commissie een so ciaal-democraat willen benoemen en - zou daarbij geen wijzigingen wil- In aanbrengen in de mandaten van kpU twee andere Duitse leden. Aanvankelijk heeft Italië een land- moot kandidaat willen stellen voor ^WEERBERICHT •n%et KNMI in De Bilt verwacht van lieden- tot morgenavond: flinke zon- ew{#ige perioden en op de meeste plaat- vrf droDg weer. Zwakke tot matige 1eceluidelyke wind. In het algemeen iets hogere middagtemperaturen. e vel (Opgemaakt om 11.15 uur) ;ruiff' 9 MEI iutdf0n °P: 4.57 uur; onder: 20.17 uur. idsfMaan op: 4.49 uur; onder: 20.29 uur. -dagj Hoogwater te Katwijk te 3.15 en uil'15.32 uur; laagwater te 11.23 en 23.42 uur. Dit nummer bestaat uit 18 pagina's het voorzitterschap van de nieuwe commissie, doch plannen daartoe zijn nu van de baan. Speculaties Men hoort nu natuurlijk in Brus sel veel speculaties over de mogelij ke opvolging van prof. Hallstein. Twee kandidaten worden met name genoemd: dr. S.L. Mansholt en Jean Rey, het Belgische lid van de Euro pese Commissie. Deze laatste heeft de laatste tijd veel lof mogen oog sten voor de wijze waarop hij na mens de commissie te Genève de on derhandelingen over de Kennedy- ronde voert. Een probleem schijnt te zijn, dat van Franse zijde, in casu van gene raal De Gaulle, pressie wordt uitge oefend op Brussel met name op de Belgische regering. Frankrijk zegt namelijk: akkoord met een Belgische voorzitter van de Europese commis sie. Maar in dat geval is het wellicht Oud-president Eisenhower is zater dagavond in het legerhospitaal Wal ter Reed in Washington opgenomen, wegens een acute ingewandsontste king'. Een woordvoerder van het hos pitaal noemde de toestand van de 76-jarige bevredigend. In december vorig jaar werd Eisen hower geopereerd voor verwijdering van zijn galblaas. In 1955 en 1965 had hij last van hartaanvallen en in 1957 een beroerte. Het nieuwe Schiphol is van ochtend in gebruik genomen. Het was allemaal nog een beet je onwennig, maar al spoedig gonsde het nieuwe areaal van ac tiviteit. De vliegtuigen voor gaan de en komende passagiers ston den geparkeerd voor de pieren. beter dat de zetel van de gemeen schappen niet in België blijft. Het is duidelijk dat België alles zal doen om die zetel te behouden; des noods zal men de kandidatuur van een Belgische voorzitter laten vallen. Goede kans Dr. Mansholt maakt dus een goe de kans, maar er is toch wel bezwaas gemaakt. Niemand bestrijdt zijn gro te kennis van de materie, al vindt men die wat eenzijdig op landbouw problemen en ook wel op sociale vraagstukken gericht. Men ontzegt hem evenmin zijn verdiensten bij het tot stand komen van allerlei inge wikkelde compromissen al erkent men dat die later vaak tot nieuwe moeilijkheden hebben geleid. Dat wat Het ziet er naar uit dat we binnen afzienbare tijd een nieuw satirisch televisieprogramma zullen krijgen. Op de zaterdag gehouden vergade ring van de VARA verenigingsraad Is meegedeeld dat na enkele misluk te pogingen nu een stevige basis is gevonden voor een nieuw „Zo is het" programma, dat als alles doorgaat, in het nieuwe seizoen '67-'68 op het scherm zal komen. Veel details zijn nog niet bekend geworden. Wel staat vast dat er een duidelijke scheiding zal zijn tussen de tekstschrijvers en de medewerkers die 't programma zullen presente ren. De schrijvers zelf komen in te genstelling met „Zo is het" dus niet zelf op het scherm. Het nieuwe pro gramma zal evenals zijn voorganger weer gebaseerd zijn op het Engelse „That was the week that was". Her man Wigbold, hoofd van de afdeling actualiteiten bij de VARA. zal de leiding krijgen van het nieuwe sati rische programma, waarvan nog niet bekend is hoe het zal worden ge noemd. Ook by de VARA-radio komt een programma op satirische leest te rug, namelijk Loco. dat vroeger op zondagmiddag via Hilversum 3 werd uitgezonden. In het nieuwe seizoen wordt dat Hilversum 1 of 2. VISSEIZOEN EERDER OPEN Zaterdag 28 mei wordt het vissei- zoen 1967/68 geopend, en dus niet op donderdag 1 juni 1967. De minister van Landbouw en Visserij wil hier mee de zeer vele hengelaars en an dere beoefearen van de visserij te gemoet komen door ook dit jaar de opening te verschuiven naar de voor afgaande vrije zaterdag. Hengelaars en vissers hebben voor deze vijf da gen eerder vissen uiteraard de vis- akten en bydragenbewijzen (voor het visse met één gewone hengel) van het 1 juni 1967 lopende seizoen. 1966/'67 nodig. Ze dienen akte of be wijs desgevraagd tijdens het vissen te tonen. De aandacht wordt er op gevestigd, dat het visseizoen voor de speciale hengels als gebruikelijk pas per 1 ju li wordt geopend. Dit betekent dat een snoek die aan een gewone hen gel vóór 1 juli zou worden gevangen, onmiddelijk en in hetzelfde viswa ter moet worde teruggezet. men zijn „Europese gezindheid" noemt, staat buiten alle verdenking. Er zijn echter vertegenwoordigers van enige landen, die menen dat hij over weinig diplomatieke eigenschap pen beschikt en dat zijn vooral "emo tionele binding met het socialisme en met de socialistische partijen in Europa <en zijn daaruit voortvloeien de principiële uitspraken) als een handicap voor een benoeming tot voorzitter moet worden beschouwd. De wfjze waarop dr. Mansholt tij dens de langdurige crisis over de Europese landbouw inzichten had verdedigd, welke dicht bij de Franse standpunten waren gelegen, zouden hem echter nu ook voor Parijs wel aanvaardbaar maken. De Griekse vei- igheidspolitie ïeeft zaterdag- niddag de Ne derlandse jour nalist drs. F. G. van Hasselt ge arresteerd. De heer Van Has selt, die corres pondent is van de Grote Pro vinciale Dagbla- (een combinatie, waarbij ook ons blad is aangesloten. Red. L.D.), het „Algemeen Handelsblad", de „Haagse Post", „Vrij Nederland", „De Wereldomroep en de AVRO", woon de sedert drie jaar in Athene. Hy zou heden-, maandagochtend, wor den uitgewezen. Een verzoek van de Nederlandse ambassadeur in Grie kenland, dr. R. baron van Lynden, de heer Van Hasselt gisteren te be zoeken, werd niet ingewilligd. Een uur voor zijn arrestatie had de heer Van Hasselt bij het KLM- kantoor in Athene Nederlandse kranten afgehaald. Het is onder het militaire regime nog altijd verboden ongecensureerde buitenlandse kran- te voeren. De mogelijkheid dan ook dat dit feit („hij was bij zijn arrestatie in het bezit van compromitterende papieren", zo was van Griekse zijde medegedeeld) ls gebruikt als aanleiding voor de arrestatie. Drs. Van Hasselt heeft sinds de staatsgreep van 21 april vrij .weinig geschreven. Kort na de coup deelde hij mee op een „zwarte lijst" voor te komen en daarom niet van uit Athene te kunnen werken. Hij reisde naar Nicosia op Cyprus en gaf van daaruit enkele beschouwin gen over de recente gebeurtenissen. Deze beschouwingen waren gema tigd kritisch. Als een mogelijke op lossing voor de crisis waarin Grie kenland terecht was gekomen, noem de hij in die dagen de terugkeer van de in Parijs wonende Griekse oud premier Karamanlis, een van de lei ders der rechtse E.R.E.-partij. Deze visie kan, nu rechtse militaire lei ders de macht hebben gegrepen, niet als compromitterend worden be schouwd. sasgg "'77W De arrestatie heeft zaterdagmiddag om drie uur in de woning van de heer Van Hasselt plaats gehad. Om wonenden vertelden dat hij werd meegenomen door twee mannen in burger. Hij had een tasje bij zich. Blijkbaar heeft de politie hem de ge legenheid gegeven enkele van de voornaamste benodigdheden mee te nemen. Het dagelijks bestuur van de Fe deratie van Nederlandse Journalisten heeft door tussenkomst van de Griekse ambassade in Den Haag bij de Griekse regering geprotesteerd tegen de arrestatie van de heer Van Hasselt en op zijn onmiddellijke in vrijheidstelling aangedrongen. Verboden Het militaire bewind in Grieken land heeft zaterdag alle jeugdorga nisaties, gesteund door politieke partijen, verboden en de verkiezin gen van burgemeesters en gemeen teraden opgeschort. Vrijdag werd de jeugdorganisatie Lambrakis, ge steund door de uiterst linkse partij EDA, verboden. Voor het besluit viel om de bur gemeesters- en gemeenteraadsverkie zingen op te schorten, had de re gering de grondwetsbepaling, op grond waarvan deze verkiezin gen mogelijk zijn, voorlopig buiten werking gesteld. De regering, zo zei minister van Binnenlandse Zaken Patakos zaterdag, zal een wet uit vaardigen, waarin de nieuwe proce dure voor de benoeming van burge meesters en gemeenteraadsleden is vastgelegd. De regering zal dan bur gemeesters kunnen benoemen. Minister Patakos zei later tegen een groep buitenlandse journalisten dat iedereen, die betrapt wordt op het verspreiden van vlugschriften of het kalken van communistische leuzen op muren of schuttingen ter plaatse doodgeschoten zal worden. „Vervalsing" Oud-premier George Papandreoe, die door de militaire regering van Griekenland vastgehouden wordt, heeft gisteren in een brief aan een der huidige ministers verklaard, dat een in de Griekse pers gepubliceer de nota, waarin zijn naam in ver band wordt gebracht met de samen zwering van de organisatie „Aspida" tegen de monarchie 'n vervalsing is. Papandreoe schreef naar kolonel Pa- padopoelos, minister toegevoegd aan de minister-president. In de brief wordt de nota „lasterlijk" en „een vervalsing" genoemd. (Van onze Haagse correspondent) Morgen zal burgemeester Van Hall de regering uitsluitsel geven of hy zich vrijwillig terugtrekt uit zyn ambt. De burgemeester komt mor gen uit Amsterdam naar Den Haag voor een beslissend gesprek met de ministers Beernink (Bin nenlandse Zaken) en Polak (Justi tie). Zou mr. Van Hall weigeren z(jn functie beschikbaar te stellen dan zal zo verluidt premier De Jong een persoonlijk beroep op hem doen om hem alsnog te bewe gen vervroegd met pensioen te gaan. Inmiddels is men in politieke krin gen druk bezig met zoeken naar een geschikte opvolger voor mr. Van Hall. Verwacht mag worden, dat de post opnieuw door een socialist zal worden bezet, maar zekerheid daar over bestaat niet. In de fractie van de PvdA zal de opvolgingskwestie pas worden aangesneden zodra de Am sterdamse post definitief vacant is verklaard. Tot de kandidaten in PvdA-kring behoort de oud-minister Samkalden. maar het is bekend dat hU weinig voelt voor het burgemeesterschap Bovendien zou een eventuele benoe ming de juridische faculteit in Lei den, waarin prof. Samkalden hoog leraar is in moeilijkheden brengen De faculteit heeft de laatste tijd een grote aderlating moeten ondergaan: prof. R.vpperda Wierdsma werd be noemd tot lid van de Raad van Sta te, prof. Polak tot minister, prof. Glastra van Loon tot rector van het Institute of Social Studies, terwijl de eerste assistent van prof. Samkalden kort geleden tot hoogleraar in Gro ningen is benoemd. Eventuele andere kandidaten zijn: de burgemeester van Groningen, mr. J. J. A. Berger en oud-minister M. Vrolijk. Ook wordt de naam ge noemd van prof. Belinfante. De mo gelijkheid wordt niet uitgesloten ge acht, dat een lid van een andere par tij of een politiek-neutrale burge meester wordt benoemd. Mr. C. v. Veen (CH) staatssecretaris Binnenlandse Zaken (Van onze Haagse correspondent) Binnenkort is de benoeming te ver wachten van mr. C. van Veen, de huidige gemeentesecretaris van Gro ningen, tot staatssecretaris van Bin nenlandse Zaken. De heer Van Veen is lid van de C.H.U., evenals de mi nister van Binnenlandse Zaken Beer nink. Deze bewindsman heeft als ge meentesecretaris van Rijswijk vroe ger geruime tijd samengewerkt met mr. Van Veen. die chef van het ka binet van de Rijswijkse burgemees ter is geweest. De heer Van Veen is de derde C.H.-staatssecretaris naast Haex (Defensie) en Kruisinga (Volksgezondheid) Dis is het echtpaar H. P. van der Meulen uit Windesheim Ov.) dat vandaag niet minder dan 75 jaar is getrouwd. Beiden zijn nu 99 jaar. Het hoogbejaarde echtpaar woont sedert acht jaar in bij de oudste zoon, die nu zelf al de zeventig is gepasseerd. ADVERTENTIE Druivensap drinken - veilig rijden GRAPILLOM alcoholvrij druivensap (gebr. steur nv) ADVERTENTIE Mevr. W. M. A. Eegdeman Balvers Lanxmeersestraat 4 Culemborg IN DE GROTE BORON LUCKY STAR GELDWATERVAL [met 160.224 geldprijzen). ADVERTENTIE Uit het Leidsch Dagblad van 7 Mei 1867: Zooals uit het dienstbrief- je blijkt, bestaat er nu drie maal daags gelegenheid om een watertochtje naar Kat wijk te maken, en wel mei een retourkaart lste kajuit 50 ets., 2.de kajuit 30 ets Ligplaats Kort Rapenburg. In Lobith bestaat een zoo groot gebrek aan veevoeder dat een pachtboer aan zijn heer heeft verzocht, het stroodak van huis en schuur te mogen afbreken, ten ein de het stroo aan zijne run deren tot voedsel te geven.

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 1