Totale ondergang van maatschapsgedachte lus Grimiiegerlaand besloot seizoen euw bestuur jongeren DE NOORSE ÏRZETTING )NTDEKT b C. Varkevisser besprak de historie van de visserij Chr. zeelieden in Katwijk-Zee bijeen Uitspraak Marineraad Commuiiicatiestoring op „Zeven Provinciën" Bromfietsers botsen frontaal Protest van V.S. in Zweden Mr. Grapperhaus staatssecretaris van Financiën Strijd om behoud treiler SCH 27 PAKISTAN LAAT POLITIE NEER IN OERWOUD Zeer rustig in haringsector GEDENKTEKEN VOOR KONGO Toepassing sociale verzekeringswetten betekent volgens Nederlandse Vissersbond Steen tegen hoofd: kleuter overleden Topjaar voor de Ned. visserij „The Jars" in zaal Viethof Visserijschool tweede bij roeiwedstrijd Roekeloos spel ND AG 8 MEI 1967 -iDSCH DAGBLAD ,dse Groningers waren zater- in Den Burcht voor de in dit seizoen byeen. ining door de voorzitter, de Kleveringa en het zingen Lauwerszee tot Dollart ;de de eigen toneelgroep le van mevr. Broekhuizen- ia de opvoering van het „Koustaallapper in knup" van jj'l. Berend Jansen (de heer flie het in de wereld is mee- en daardoor wat eigenwys >rden, denkt dat hy het wel 3e rol van zyn vrouw Merie oor ziekte van mevr. Koster- ji nu vertolkt door de regis- le gelet op de korte tyd van ling dit voortreffeiyk deed. [ter (mevr. Holvast) stelde 'n risje voor en Willie Renders Vries) was haar vriendin. Maarten Dekker (de heer was verliefd op de dochter, haar vader bezwaren Verder speelden in dit biy- Dlrk Jansen (de heer Kos- zo on, een oude knecht (de :holt) en de boer Knelis ÜI (de heer Fokkema). Boer 11 zyn huis laten verbouwen, op reeds gevorderde leef- te trouwen en hy voor de een aardig spaarpotje WARMOND UDuiven vlogen itduivenvereniging „War- een wedvlucht voor ren vanaf Soignes (België) km. In het concours wa- duiven. De vogels werden in gesteld om 8 uur met een ld-westen wind. Aankomst Pprijsduif om 9-44-12 laatste -00 uur. De uitslagen luiden: junne 1, J. C. de Koekkoek ISeggelen 3-7. A. J. Oostdam d. Drift 5-10, A. J. v. Rui- 8, E. Mol 9. iliÜ euwe hoofdbestuur van de gerengroepen is zaterdag :::n t eerst byeen geweest in iV:-; et nieuwe bestuur, dat is ge- verband met het reglemen- iV:::3eden van het oude bestuur amerverkiezingen, heeft uit len een nieuw dagelijks be- ozen: ter: Harry Gielen, Den Han Duindam, Lei- •voorzitter extern: Clemens £jjuit Utrecht; vice-voorzatter Antodne Jacobs uit Den mningmeester: Gerard Tho- "ijmnien. oude dageiy'kse leiding zyn jHp Gerrits, Piet Smink en afgetreden wegens het van de gestelde leeftyds- de jongerengroep. Het ;uur zal per 1 juli aan- bestuurstaak overnemen. irse geschiedkundige en ont- ïiziger Helge Ingstad heeft Noorse nederzetting in New ontdekt en hoopt over jaar klaar te zyn met zyn ippelyk rapport. Hy ver- •s in de Canadese hoofd- iwa ervan overtuigd te zyn, lorpje dat hy aan de noor- it van New Foundland by inie heeft ondekt Vinland irkomt in de Noorse sagen Ueizen van Leif Erikson. van de nederzetting zyn ippelyk vastgesteld door van de radio-activiteit die :ig was in de koolresten •kplaatsen van de neder- er volgens de twaalf ver- omstreeks het Jaar weest. Ingstad, een archeologe, man assisteerde meent dat ïtting niet lang heeft be- iker niet meer dan tien jaar. ceinig afval en de muren van lenhutten zyn niet herbouwd. I duren zy 25 a 50 Jaar. lei hebben al 200 jaar naar m van Vinland gezocht. De H meenden dat Vinland „Vi- m (een plaats waar druiven K betekende en hebben aan lust van de Verenigde Staten ÜKTBERICHTEN /VIJK AAN DEN RIJN. 6 mei ateveiling: waspeen per kist: 1—14.80; A2 5.80 - 9.50; BI '•20; Cl 4.20- 7.00; C2 2.30- Wjs per bos 22—28. Aanvoer 136.000 kg. ^^URG, 6 mei Bloemenvel- Tulpen Golden Harvest 100 Bilnland 100—150; Apeldoorn ZZ Oxford 50-100; Sweet Har- ^0-250; Prunes 100-150; Ala- •110; Bruno Walter 200 —250; 1 Glory 50—100; Parade 60— ver 60—100; Queen Elisabeth (W Basra 150-165; Clare Butt Niza 85 100; Fresia's Snow w425—180; Pimpernel 85 125; 125-185; Stockholm 85- -.den Yellow 100 165 Dulzend- iA25—135 per bos; Am. anjers ■45; Arthur 32 40; Witte rode 30 - 40; rose 35-32; -43; Carr 30-41; Ger- in Anthurium 125 195; 12-18; Violieren 16-22; Col- -35: per stuk; gele margrie- ^ieo; ro 30- fiM-30; ML'j00: wltte 600 700; Anemo- nPdrie kustvlssers aan de markt 5" 75 kantjes gezouten makreel Pr°- Notering per kantje 48 ^-900 per 100 had. Maarten, die de tekeningen zou maken, wordt door Berend Jansen ontslagen. Nu moet de oude Siebrand dit doen. Hiervan komt echter niets terecht, maar Maarten is zonder me deweten van Berend en met goedvin den van Merie toch in huis geble ven en maakt toch de tekeningen. Na veel verwikkelingen komt dit uit en alles komt tenslotte goed. Lenie krijgt haar Maarten en de zaak wordt voortgezet onder de naam Be rend Jansen en Co, maar zoals Be rend uitdrukkelyk zegt, co met een kleine c. Het stuk werd prachtig ge speeld. Ieder heeft gegeven, wat hy (zy) kon. Het Leids Kamerorkest o.l.v. de heer Trouwee, zorgde, zoals al tyd weer voor uitstekend spel en daar door ook weer voor een goede stem ming. De dansmuziek werd verzorgd door de „Jaco's'". Het nieuwe seizoen zal geopend worden met de viering van het 45-jarig jubileum op 18 no vember. Door een 81 overwinning op Noordwijk A2 is het jeugdelftal j van Rouwkoop ongeslagen kam pioen geworden van de klasse Al I van de Afdeling Leiden. Het kam pioenselftal: Staande: Robijn (verzorger)J. Hakker, H. v. d. Zwan, H. Noort, A. Leckie (reser- De Nederlandse Marineraad die geen tuchtcollege is maar voorna- melyk tot taak heeft een onderzoek in te stellen naar ongelukken, waar by marineschepen zyn betrokken heeft vandaag uitspraak gedaan naar aanleiding van het ongeval aan boord van de ..Zeven Provinciën" op 17 november 1966 in de Middelland se Zee, waarby twee opvarende wer den gedood en twee anderen zwaar gewond. Na nogmaals de hele gang van za ken de revue te hebben laten pas seren, waarby werd vastgesteld dat de toegang tot de bak verboden was, zegt de Marineraad onder meer, dat een mogeiyke communicatiesto ring tot de rampzalige gevolgen kan hebben bygedragen. Voor alles had niet nagelaten mo gen worden de eerste officier, die met zyn metgezellen de bak had be treden om enige dingen te „klaren", nog eens op het gevaar van het ver- blyf op de bak te wyzen. De raad Gouden leraar bij het St. Adelbertcollege In het St.-Adelbertcollege in Was senaar is feest gevierd ter gelegen heid van het gouden jubileum van een der docenten; de heer J. J. M. Bruschke, die de Adelbert-jeugd han delswetenschappen doceert. By dit feest is duidelyk gebleken, dat de schoolgemeenschap grote sym pathie heeft voor deze byzonder ac tieve docent, die de pensioengerech tigde leeftyd al enige tyd overschre den heeft, maar het Adelbertcollege nog steeds trouw is. De feestdag begon met een H. Mis. Daarna had in de aula van het col lege een huldigingsbyeenkomst plaats, waar div. toespraken werden gehouden en men cadeaus aanbood. Namens het bestuur van de Stich ting St Adelbertcollege sprak de heer J. D. Jongma, vice-voorzitter. Hy gaf uiting van de grote waardering die het bestuur heeft voor de per soon en het werk van de gouden le raar en bood hem een platenspeler aan. Er volgden daarna waarderen de toespraken door de rector van het college, Drs. J. J. P. Boezeman en dooi- de heer Hh. J. J. Boogaard na mens de docenten, die hun collega een lamp aanboden en aan mevrouw Bruschke bloemen. Leerling R. Paardekooper sprak na mens de schoolgemeenschap. Klas 4 van de HBS-A, waarvan de heer Bruschke klassementor is, zong een lied. R. Goossen verraste de leraar na mens klas 3 HBS-A met 'n fles cog nac, R. Hulsbos bood namens de vyfde klas sigaren aan. Nadat er door de heer van Schie nog een gelukwens was uitgesproken namens het oudercomité dankte de heer Bruschke voor de gelukwensen en geschenken, 's Avonds was er in de aula nog een feest ter ere van de jubilerende leraar. OEGSTGEEST Eervolle benoeming D. J. van der Putten Onze vroegere plaatsgenoot, de heer D. J. van der Putten is met ingang van 1 januari a.s. benoemd tot lid van de Raad van Bestuur van Philips. De heer van der Putten werd in december 1906 in Oegstgeest geboren. In de jaren twintig en dertig was hy een verdienstelijk speler van zo wel het eerste voetbal- als cric ketteam van ASC en Ajax. Na zyn opleiding aan de hogere han delsschool te Amsterdam, trad hy als accountant in dienst by Philips, waar hy daarna achtereenvolgens financieel en algemeen directeur was van de Philipsfilialen in Lon den, Brussel en Parys. Een 20-jarige inwoner van Leider dorp en een 19-jarig Haags meisje botsten gisterochtend 10.20 u, fron taal op de Zyidyk ir Leiderdorp by de provinciale weg 5. Beiden zyn ta mely k ernstig gewond overgebracht naar het Academische Ziekenhuis in Leiden. is van oordeel, dat zulks vooral op de weg van de navigatieofficier had gelegen, die uit hoofde van zyn func tie speciaal deskundig was en die bo vendien als oudste in rang en leef tyd geacht moest worden zulks op tactvolle wyze te kunnen doen. Wat het toegangsverbod tot de bak betreft, is het de raad opgevallen, dat dit, behalve in het onderhavige ge val, viermaal is overtreden. Dit geeft aanleiding tot het vermoeden dat het verbod niet voldoende ernstig is ge nomen. Het laatste is een zaak van discipline. Het eerste zou kunnen worden geaccentueerd door op het dek de bak af te spannen en voorts by de toegangen waarschuwingsbor den te plaatsen. Behoudens de fout, dat een onjuist sein aan de uitkyk-boei voor „man over boord" is gegeven een lange stoot in plaats van vele korte stoten op de claxon, hetgeen echter geen nadeel heeft veroorzaakt zyn op de na het ongeval getroffen maat regelen geen aanmerkingen te ma ken. Aldus de marineraad in zijn uitspraak. Voglens het Amerikaanse weekblad „Newsweek" heeft president Johnson in een brief aan premier Erlander van Zweden krachtig geprotesteerd tegen de aanwezigheid van het „tri bunaal" van lord Russell in Stock holm. Het Amerikaanse staatshoofd zou hebben geschreven, dat het pro ces afbreuk zal doen aan de betrek kingen tussen de twee landen. Er- landers verweer dat het juridisch onmogeiyk was de leden van het „tribunaal" de toegang te ontzeggen, zou geen indruk op Johnson hebben gemaakt. Tegen een medewerker zou hy hebben gezegd: „Wat De Gaulle kon doen. kon Erlander ook". Zoals gemeld heeft president De Gaulle in een briefwisseling met Sartre laten weten, dat hy het „tribunaal" niet in Frankryk kon toelaten. (Van onze Haagse correspondent» Binnenkort is de benoeming te ver wachten van mr. FHM. Grapper haus in Bussum tot staatssecretaris van Financiën. De heer Grapperhaus is lid van de KVP en een bekend be lastingdeskundige in Amsterdam. Hy zal zich op het ministerie gaan bezig houden met belastingaangelegenhe den. De heer Grapperhaus (39) is fir mant van het Amsterdamse belas tingkantoor M. A. Wisselink en Co, en in 1966 aan de Tilburgse Econo mische Hogeschool by prof. dr. M.J. H. Smeets gepromoveerd op het proefschrift: „De besloten N.V., fis caal vergeleken met de persoonlyke ondernemer en met de open N.V." Hy ls ondermeer voorzitter van de vereniging van academisch ge vormde belastingdeskundigen. VOORSCHOTEN Overstekende eenden In Voorschoten zijn op twee plaat sen algemene waarschuwingsborden geplaatst met de afbeelding van een jonge eend. Op de Veurseweg en op de Leidseweg sneuvelen leder jaar vele jonge eenden. In de bossen van „De Horsten" en j „Duivenvoorde" broeden de eenden op beschutte plaatsen. De water- en houtrijke gebieden zyn uitstekende broedplaatsen. Door de sterke con centratie van deze dieren krygen zy snel een voedseltekort en de eenden gaan met hun jongen de sloten af zwemmen naar de polder, zy laten zich niet ophouden door de drukke verkeersweg zoals de Veurseweg en steken in deze week veelvuldig die weg over. Ditzelfde geschiedt ook op de Leidseweg. Brandweenvedstrijdcn De vrywillige brandweer van Voorschoten nam zaterdagmiddag met een nieuwelingenploeg deel aan de provinciale brandweerwedstryden in Leidschendam. Uitgekomen werd in de klasse III met nog 13 andere ploegen uit de provincie Zuid-Hol land. De Voorschotense ploeg onder bevel van de hoofdbrandwacht Th. F. Oorschot behaalde in deze klasse een eerste prijs met het predicaat: zeer goed. In juni volgen de selectie- wedstryden. ve), W'. Faber, B. Brinkman (re serve P. Reining. S. Boenderma ker (trainer). Geknield: J. Stam, J. Bal, B. v. d. Ende, P. v. Reeden, J. Platteel, A. Jansen. (Foto LD/Holvast) Op de Noordzee wordt sinds zater dagavond een verwoede stryd ge voerd om het behoud van de Sche- veningse motortreiler SCH. 27 „On derneming", die toebehoort aan de N.V. visserij Maatschappij Cornells Vrolijk. Het 263-ton metende schip meldde op die dag lekkage in de ma chinekamer op 300 mijl ten noord noord-westen van IJmuiden. Een andere treiler van dezelfde re derij, de SCH. 135 „Cornelia Maria", kwam in de nabyheid en heeft de SCH, 27 op sleeptouw genomen. Daar de oorzaak van de lekkage niet was te vinden en het water in de machi nekamer steeds hoger kwam te staan, is de bemanning van de „On derneming II" overgegaan op de „Cornelia Maria". Inmiddels was de hulp ingeroepen van de zeesleepboot „Titan" uit IJ muiden. Deze bereikte het transport vanmorgen vroeg. De bemanning van de zeesleper, waarvan er enkele zyn overgesprongen op de „Onderneming II", is erin geslaagd bergingspomp- en aan boord van de achterover hel lende treiler te brengen. Ook enkele opvarenden van de „Onderneming II" zyn naar hun schip terugge keerd. Het transport bevond zich vanmor gen om acht uur op 165 myi ten noordnoordwesten van IJmuiden. De „Cornelia Maria" heeft het slepen inmiddels overgegeven aan de „Ti tan", die nu met de grootst mogeiy- ke spoed met de „Onderneming II" koers zet naar IJmuiden. Men hoopt de treiler, waarop uit alle macht wordt gepompt, drijven de te houden en in de komende nacht in IJmuiden binnen te slepen. In de Oranjezaal van het her vormd jeugdhuis aan de Voorstraat in Katwijk aan Zee werd zaterdag middag de jaarvergadering gehou den van de Ned. Chr. Zeemansver eniging onder voorzitterschap van de heer H. J. Korver. Na de opening sprak de heer C. de Jager, de zeer actieve medewerker van de vereniging in Katwyk, een welkomstwoord tot de vele aanwezi gen, in het byzonder tot de oud-di recteur van de Katwykse visserij - school. de heer C. Varkevisser, die als spreker zou optreden. D« heer Varkevisser hield een zeer gedocumenteerde causerie over de visserij en gaf allereerst een histo risch overzicht. Hy vertelde onder meer, dat de vissers vroeger met een minimale theoretische kennis naar zee konden gaan. De omwenteling kwam toen het kompas en andere zeevaartkundige Instrumenten wer den uitgevonden. In het jaar 1500. zo deelde de heer Varkevisser mede, werd de vis serij door 1200 schepen uitgeoefend, waarvan er alleen al uit Enkhuizen 600 kwamen. Tengevolge van de Eerste Engelse oorlog werd deze, voor die tjjd gigantische, vloot byna ge heel ontbonden. De beginselen van de zeevaart kunde werden in die tyd ook op merkwaardige wyze by gebracht aan de vissers, nameiyk door niet-zee- varenden. Ds. Plantius onderwees na meiyk de Oostindiëvaarders en in Katwyk werd onderricht gegeven door de toenmalige hoofdonderwyzer K. Boorsma. Uitvoerig besprak de heer Varke visser tenslotte de opleidingen, die door de vissery scholen aan de vis sers en toekomstige vissers worden gegeven. Er zyn cursussen voor machinisten, stuurlieden en telegra fisten en een basisopleiding voor jeugdige toekomstige vissers in de leeftyd van 12, 13 jaar. De j aaiwerslagen van de secretaris de heer C. Grundel, en de penning meester, de heer J. C. van Wezel, werden door de vergadering goedge keurd. Er was een kredit-saldo van f 2000,-. By de bestuursverkiezing werd de heer Kuiper tot voorzitter gekozen. De heer H. J. Korver werd wegens het bereiken van de pensioenge rechtigde leeftyd tot vice-voorzit ter benoemd. Het erelidmaatschap werd aangeboden aan de heer J. A. Nap. Na de pauze werden onder leiding van de heer Timmermans vyf dis cussiegroepen gevormd. Aan de orde van behandeling kwamen onder meer de volgende punten: de hulp by de verbreiding van het evangelie door de zeeman, de moeiiykheden van de man aan boord in deze tyd van automatisering en het eventueel ge ïsoleerd staan van het zeemansgezin in de Nederlandse samenleving. Over al deze zaken werd uitvoerig van gedachten gewisseld, waardoor deze discussies wel hun nut bewezen. Militaire en burgervliegtuigen drop pen politiemannen ln het zuidwesten van Pakistan, die de strijd gaan aan binden tegen ontvoerders van kinde ren. Er zyn slavenkampen ontdekt, waarin een groot aantal ontvoerde kinderen gedwongen wordt om voor de ontvoerders te werken. Er zyn reeds meer dan 200 jongens ontdekt. De kampen die op concentratiekam pen van de nazi's lijken werden ont dekt in de plaatsen Soekoer en Hala, 800 km ten zuiden van Rawalpindi. Vy fen twintig ontvoerders zyn gear resteerd. De politiemannen worden uit vliegtuigen en helikopters gedropt in het oerwoud waar zich ook kam pen zouden bevinden en dat op geen andere wyze is te bereiken. Uit de noord werd minder makreel aangevoerd dan in de voorgaande weken. Tocih was de aanvoer nog be hoorlijk. Voor de z.g. „bonkers" in premiekistjes werd dan ook een goede prys betaald. Deze liep van f 15 tot f 20 per kistje. De prys van de grote makreel varieerde van f 14 tot f 20 per kist. De stomeryen en conser- venfabrieken hadden volop keus. Er werd nog gezouten makreel aange voerd welke f55 tot f57 per ton op bracht. De laatste jaren is in het buiten land (Afrika erï Caribische eilanden» de vraag naar gezouten makreel sterk toegenomen. In vele bedryven geeft dit om deze tijd van het jaar nog aardig werk om dit artikel te strippen en te verpakken in halve vaten voor export. In de gezouten haring-sector is het zeer rustig. Een normaal verschyn- sel. Doch de haringvoorrad is veel minder dan in voorgaande jaren. Dit is dus zeer gunstig voor het a.s. sei zoen. De export bepaalde zich, in hoofdzaak, tot België en West-Duits land. Verse makreel werd naar Frankryk en België geëxporeerd. De aanvoer van verse haring was niet groot. Het pryspeil bewoog zich tussen f 14 en f 20 per kist. Om aan de vraag naar verse haring te vol doen kwamen een paar zendingen bevroren haring uit Noorwegen en een paar vrachtwagens met verse haring uit Denemarken. De inlegge ryen hebben nog redehjk werk en by de binnenlandse handel verloopt de verkoop van maatjesharing zeer gunstig. Enkele treilers worden opgelegd voor een revisiebeurt van schip en motor. Te Gentinnes naby Gembloers in België is gistermiddag, in tegenwoor digheid van Koning Boudewyn en Koningin Fabiola, een gedenkteken onthuld ter nagedachtenis van 209 r.k. missionarissen en protestantse zendelingen, die in Kongo in de pe riode 1960/65 om het leven zyn geko men. Op 'n muur van een witte her denkingskapel zyn de namen van de uit 13 landen afkomstige slachtoffers, onder wie 34 Nederlanders, aange bracht. De vierjarige Robert Schuiten, die vrydagavond op een veldje aan de Eendrachtstraat in Den Helder vermoedeiyk een steen tegen het hoofd heeft gekregen, werd zaterdag morgen dood op zyn bed aangetrof fen. Het was een vry onbeduidend hoofdwondje en hoewel de jongen vertelde door een steen te zyn ge troffen werd dit door de huisdokter in twyfel getrokken. Niets wees in de richting van een hersenschudding, maar voor alle zekerheid liet de dok ter het kind plat op bed liggen. Het is hierop rustig gaan slapen. De politie stelde een onderzoek naar het gebeurde in. Een van de voet ballende jongens vertelde op een steen te hebben getrapt en deze weggeworpen te hebben. Of hij hier mee het kind geraakt heeft wist hy niet, evenals de andere kinderen die verklaarden niets te hebben gehoord of gezien. Er zou sectie op het stoffelyk over schot worden verricht teneinde de doodsoorzaak te kunnen vaststellen. Met ingang van de eerste juli van dit jaar vallen de zogenaamde maat schapsvissers onder alle sociale ver- zekerings-wetten. Dit blykt aldus kwam zaterdag tot uiting tijdens de in Utrecht gehouden vergadering van de Nederlandse Vissersbond op grote moeilijkheden te stuiten. De vissers zyn van oordeel, dat nu een kunstmatige verhouding werkgever werknemer wordt geschapen. De leden van de vissersbond kan ten zich tegen deze, wat zy noemen, opgedrongen verhouding werkgever werknemer. Zy vinden, dat een klei- werknemer. Zy vinden, dat een klei ne gemeenschap, zoals aan boord van de vissersschepen, niet de scher pe tegenstelling werkgeverwerkne mer verdraagt. Ieder der opvarenden moet zich voor 100 procent inzetten voor zyn werk op het schip en een grote be reidheid tonen tot onderlinge samen werking. Dit geldt zowel voor de schipper-eigenaar als voor de andere opvarenden. Juist door deze hechte samenwerking en eenheid kunnen optimale financiële resultaten worden behaald. De toepassing van de sociale ver zekeringswetten zou het einde bete kenen van de opbloei van de vloot, zo menen de leden van de Nederlandse Vissersbond. Zy geloven, dat de fi nanciële resultaten zullen dalen en dat de mentaliteit aan boord zich ten onfjnnstp zal wijzigen. Totale onderganj» O O De voorzitter, de heer K. Hoekstra, zei hierover, dat dit tevens de totale ondergang van de maatschapsge dachte in zyn huidige vorm zou be tekenen. Ilij vindt, dat de wetten duidelyk onderscheid maken tussen de eigenaars, tevens opvarenden van het schip en de andere opvarenden. Door de andere opvarenden te be schermen worden deze duidelyk voorgetrokken, zo redeneerde hy. De één moet nu voor alles zorgen, zelfs voor het feit, dat alle premies be taald moeten worden, terwyl de an der niet de minste risico meer draagt. De vroegere aanvallen op de maat- schappy werden zo zei de heer Hoekstra rechtstreeks gedaan, maar nu komt er één vanuit een hinderlaag. Hy herinnerde eraan, dat de maatschapsvissers verantwoorde- lyk zyn voor meer dan de helft van de opbrengst van de Nederlandse vis sersvloot. De heer Hoekstra herinnerde er te vens aan, dat sinds de vorige alge mene vergadering van de vissers bond niet minder dan 17 vissers het leven op zee hebben verloren. Drie schepen vergingen met man en muis. Topj aar In tegenstelling met deze droeve gebeurtenissen zb'n de financiële uit komsten. Het vorige jaar was een topjaar voor de Nederlandse vissery. De waarde van de in totaal aan gevoerde platvis steeg ten opzichte van het jaar daarvoor met f 30.5 mil joen tot f 96.5 miljoen. De aanvoer van garnalen voor consumptie-doel einden bereikte in 1966 een omvang van 7.5 miljoen kilo met een waarde van f 17.2 miljoen. De aangevoerde hoeveelheid garnalen was minder dan in 1965, maar de waarde steeg. De aanvoer van mosselen was met 811.000 ton aanzieniyk minder dan in 1965. Door deze gunstige resultaten is de uitbreiding van de kottervloot voort gezet. Het aantal kotters steeg van 380 tot 394. In zaal Vliethof in Rynsburg werd zaterdag een beatavond gegeven doo The Jars uit Wassenaar. Was in het het begin de belang stelling voor dit opdreden maar ge ring, later op de avond was de zaal goed gevuld en ook de stemming was goed. Er werd enthousiast ge danst. De manager van de groep, Theo v. d. Hoek zei dat het in de be doeling ligt om de zaken in Ryns burg groter op te zetten, waarby wordt gedacht aan miss-verkiezin- gen. Vele honderden toeschouwers ziji zaterdagmiddag in Scheveningen ge tuige geweest van de nationale sloe- penwedstryden in de eerste binnen haven voor ploegen van de hogere zeevaart- en visseryscholen. De titels werden behaald door de hogere zeevaartschool van Terschel ling en de visserijschool van IJmui den. De roeiers van de Katwykse visserijschool bezetten de tweede plaats en de Scheveningse toekom stige vissers werden derde. Het was de tweede maal, dat de nationale sloepen wedstry den niet gehou den werden in het kanaal by Hout- rust. Voor het eerst ook was de af te leggen afstand 500 meter niet recht, maar moesten de sloepen tweemaal een afstand van 250 me ter via een door 'n boei aangegeven keerpunt afleggen. Twee jongens uit Katwyk hielden zich op het Noordwykse strand met een roekeloos spel bezig, zy impro viseerden een soort springschans door een lange plank met het uit einde op een oude stoel te leggen. Vervolgens reed een van hen, een 18-jarige machine-bankwerker met zyn bromfiets tegen de plank op. Het gevolg was. dat hy over de kop sloeg en vry ernstig letsel aan de rug opliep. Op doktersadvies is de jongeman naar het Acamenisch Ziekenhuis in Leiden overgebracht.

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 13