r;liüH; s Film-ster rijst snel Krachtige aquarellen van Maarten Kemper ZATERDAG 6 MEI 1967 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 5 De film „Paranoia" naar de gelijk namige novelle van W. F. Hermans heeft Pamela Koevoet-s plotseling in de schijnwerpers geplaatst. Zij weet i zelf nog niet precies wat zij daar- mee aan moet. SHoe is zij plotseling zo opgeval- Jen? Dat is geen moeilijke-vraag. Men zal heel ver in de geschiedenis van de Nederlandse speelfilm moeten te- ruggaan om iemand te vinden l wiens persoonlijkheid zo duidelijk van het doek de zaal in kwam. Zelfs f toneel vedetten, wier naam met gul- den letters in de annalen zullen wor- den geschreven, bleken op het film- i scherm plotseling niet meer dan braaf hun tekstjes producerende 1 schimmen. Als Pamela echter in het beeld verschijnt gebeurt er iets, de 1 toeschouwer voelt dat en 't valt dan ook te verbazen dat de regisseur soms minuten lang de camera op haar heeft durven richten. Het is ze ker in niet geringe mate de kwali teit van regisseur Adriaan Ditvoorst geweest om daar oog voor te heb ben. Het 20-jarige Amsterdamse danseresje Pamela Koevoets is een ontdekking van belang, een actrice (als zij zelf niet zo'n hekel had aan dat woord) wier verschijning men met „Paranoia" hopelijk niet voor het laatst heeft gezien in de bios coop. Persoonlijkheid I Uit de film treedt zjj misschien naar voren als een meisje, dat op intuïtie samen met de regisseur de juiste sfeer heeft weten te treffen. Dat kan waar zijn, maar wie met haar praat merkt in haar een per soonlijkheid, die heel wat meer is dan ïaar een onbestemd dansmeisje. Z(j geeft zich scherp rekenschap van at er om haar heen gebeurt. Aan dat zich realiseren wat men doet is Koert Stuyf („een geweldige leraar") met zijn dansinrichting na tuurlijk debet. Hij heeft haar zeker tot een bewust werkend danseres gemaakt. Dat zij nu met één stap bulten zyn dansdomein getreden is voelt zij, enigszins schuldig, als een klein verraad. Maar Pamela Koe voets moet zich zelf ook bekennen !dat het helemaal opgaan in een film proces is als een roes, die zij nog wel eens wil doormaken. Adriaan Ditvoorst kent zij al ge ruime tijd. Zij zaten by Schiller op het Rembrandtplein. „Ik had het al leen maar over dansen, hij alleen over film. We lachten wel om dezelf de gekke dingen. Ook nog bij het filmen van het verhaal, dat eigen lijk morbide is". Er was een gemak kelijk contact. Zij begreep. Aan het uitdiepen van de rol van Anna be hoefde nauwelijks te worden ge dacht. „Hij accepteerde mij als mens. Ik kon uit mijn eigen palet werken. aide accenten, die in Anna voorkomen haal je naar voren. Het andere houd je terug". De heldin .Paranoi" gelooft een grote ar senaal van mogelijkheden in zich aanwezig dan deze film van haar vroeg. Men behoeft dat niet te betwijfelen. Zij heeft Pamela naar achteren geschoven en Anne naar voren. Kleurentelevisie in detailhandel (Van onze correspondent) Wie benieuwd is naar werking en ontvangst van kleurentelevisie, kan sinds enkele dagen terecht bij zijn radio- en televisiehandelaar. Deze week is Philips-Eindhoven begonnen j met de verzending van meer dan j 5000 demonstratie-exemplaren. „On- ze detaillisten kunnen zich dan voor- I bereiden en de noodzakelijke erva- J ring met de ontvangers opdoen", al- dus Philips. Hoewel deze eerste serie Philips- kleuren-tv-ontvangers niet bestemd zijn voor de verkoop, is Philips er zeker niet op tegen dat „de winke liers een lystje bijhouden van wie <èr één wil hebben". De prijs van een kleurenontvan- ger bedraagt 2950 gulden. Zoals be kend begint Nederland per 1 januari 1968 met kleuren-tv-uitzendingen. De winkeliers zullen bij het demon streren gebruik maken van Duitse kleuren-tv-programma's, die elke ochtend worden uitgezonden. Vanavond op radio: Groot debat over openbare orde Het programma van de VARA- radio van vanavond is drastisch ge wijzigd. De aangekondigde program ma's tussen 20.05 en 22.30 uur komen te vervallen. In plaats daarvan wordt een groot debat uitgezonden over een zaak die door recente ge beurtenissen van grote actualiteit is. Ter discussie staat de vraag of er aan regels gebonden openbare orde moet zyn en zo ja welke en hoe de ze dan gehandhaafd moet worden. Aan het debat nemen personen deel uit verschillenden groepen, zoals pro vo. centraal-stationjeugd, socialisti sche jeugd, middenstand, ingezonden stukkenschrijvers, pers en lagere en middelbare politiefunctionarissen uit Groningen, Maastricht. Nijmegen en Utrecht. De discussie staat onder we tenschappelijke supervisie van de so cioloog prof. dr. Sj. Groenman, de polemoloog drs. H.W. Tromp en de pojjtiepsycholoog drs. W. Wijbenga en wordt geleid door drs. J. Roe- lands. De opname van dit debat had donderdag plaats. Swiebertje Pamela Koevoets gelooft niet zo erg in het gebruiken van toneel mensen in speelfilms. Zij denkt kri tisch mee in de opvattingen van Adriaan Ditvoorst met wie zij op voor haar ideale wijze heeft kunnen De regisseur kreeg schrijver Hermans een positie- brief waaruit zij voldaan citeert: „Gebruik geen beroepsacteurs. Die worden door het publiek onmiddel lijk ontmaskerd als Swiebertje". Een reactie van Jan Vrijman op de première-avond: „Je bent aan al le kanten interpretabel". Tijdens het filmen had Pamela geen privéleven. „Elk spanninkje werd voor de film in dat vat geperst. Ik moest vergroeien met Anna". Nu verlangt zij er naar op een luchtbed op het water te drijven Bernhard de Vries voor hoofdrol in film naar Rome De Amsterdamse provo Bernhard de Vries (26) is met zijn 17-jarige echtgenote naar Rome gereisd om daar een hoofdrol te spelen in een Dolce Vita-achtige film. zy vrien den, die spreken van een enorm ho norarium dat Bernhard te wachten zou staan, hebbem hem kwalijk ge nomen, „dat hij Amsterdam verlaat op een ogenblik dat de strijd tegen het gezag naar een nieuw zomers hoogtepunt gaat". Nederlander wint grote operaprijs in Verviers De Nederlandse zanger Hubert Wa- ber uit Heer (Limburg) heeft giste ren de grote prijs in het internatio- le operaconcours van Verviers ge wonnen. Hij ontving ook de prijs van de Belgische regering. De Duitser Hans Dahmen uit Keulen won de eerste internationale prjjs. NEDERLAND 1 KRO 3.30 uur Nie VOOR ZATERDAG 6 Hilversum 1. 402 m. NRU: 18.00 Lichte muz. (gr.). 18.55 Concertgebouworkest in Amerika: reis impressies. 19.00 Nws. 19.10 Act. 19.30 Operetteklanken. 20.30 In antwoord op Uw schrijven: verzoekplaten. 22.30 Nws. 22.40 Overweging. 22.45 Goal muzikaal sportpanorama met kommen- taren, reportages en gekruide nieuw tjes. 23.55-24.00 Nws. Hilversum 2 .298 m. VARA: 18.00 Nws. en commentaar op iet nws. 18.20 Stereo: Licht orkest net lichte voc. ensembles. 18.45 Pro- nenade orkest en klein radiokoor: ,'Olikslledijes. 19.20 Lichte gram. 22.00 Stereo: Klass. .40 Plein en progr. 23.55-24.00 Nws. 22.30 Nws. len. hoorspi publiek. VOOR ZONDAG 7 MEI •sum 1. 402 M. KRO: 8.00 Nws. 8.15 Klass. gram- antwoord. 11.40 De Open Deur, tiendaagse rubriek. KRO: 12.00 Uitslag SUS-actle. 12.30 Nws. 12.37 Buiten lands commentaar. 12.50 Stereo: Bel Cantoprogramma (opn.). 13.30 Voor de kinderen. 14.00 Harrewarren licht progr. 15.00 Utrechts symfonie-orkest t solist: klass. i i Lichte gram. - t Vr ge wiji (Vrijgemaakt.) liederen. 16.c 18.45 Kerk veraf en dichtbij. NCRV: 19.00 Nws. en weerpraatje. 19.07 Klanksnoer: platenprogr. 19.26 Brusselse kantteke ningen. 19.30 Geestelijke liederen (opn.). 20.00 De toekomst van het chr.- .00 Zin in 22.30 Nws. 22.40 gebed. 23.00 Kruispunt liedjes: lledjesprogi '"ining en gebe: vraagstukken op religieus gebied, Franse chansons (opn.). 23.55- IN KUNSTZAAL HEUFF: gramma. (9.00 Sportmededelingen) '0.00 Verzoekprogr. van 1.00 Stereo: Strijdorke.' 9.45 Nws. 10.0 Amusementsmuziek. 11.30 Ik bedoel maar: actueel cabaretprogr. AVRO: 12.00 Muzikaal Onthaal: bonte muzi kale show. 13.00 Nws. 13.07 De toe stand in de wereld, lezing. 13.20 Korte boekbesprekingen afgewisseld met muz. 13.50 Voordracht. 14.00 Nederlands Koorfestival 1967. NRU: 14.30 Langs de lijn: sportreportages en -uitslagen wlngen. VARA: 18.30 Stereo: Tango en lichte gram.muz. VARA: 17.00 Oude grammofoonplaten. 17.30 Voordracht en muz. 17.50 Nws. NRU: 18.05 Langs de lijn: sportreportages en -beschou- gen. VARA: 18.30 Stereo: Tango Rumba-orkest en zangsolisten. 18.55 Zin en tegenzin: discussie over een act. onderwerp. VPRO: 19.30 Ko ningin of dienstmaagd. 20.05 Prome nade-orkest. radiokoor en solisten: operette' 21.05 Müni- 21.20 Stereo: Concert: 1 Instr. semble: klass. 2. Bari gram.muz. 23.55-24.00 Nws. Hilversum 3. 240 ni. en FM. AVRO: 9.00 Nws. 9.02 Lichte muz. KRO: 10.00 Nws. 10.02 Verknipt. 11.00 Nws. 11.02 Licht platenprogr. en praatje. VARA: 12.00 Nws. 12.02 Nederlandse artiesten op de plaat. 13.00 Nws. 13.07 VARA'S Popshow. Madridplatenprogr. buitenlandse arbeiders. 15.32 Rond rhythm and blues. 16.00 Nws. 16.02 Voor de tieners. (16.30 Toto-i slagen). 17.00 Nws. 17.02-18.00 Ver- zoekplatenprogr. MAANDAG 8 MEI 7.30 Nieuws. 7.32 Radiokrant. 7.50 so: Lichte orkestmuz. (gr.) .32 St de zieken. 9.35 Waterstanden. 9. de huisvrouw. 10.10 Clavecimbelrecital (gr.): oude muziek. 10.25 Theologische etherleergang. 11.00 Pianorecital mod muz. 11.20 Gelders orkest en solist: mod. en klass. muz. 12.22 Voor boer en tuinder. 12.27 Mededelingen t.b.v. land- en tuinbouw. 12.30 Nieuws. 12.40 reportages, Schoolradio. 17.00 Overheidsvoor- g en missie in Surl- Spreker: Ds. G. E. E. Polanen. H11 versi II 291 AVRO: 7 gymnastiek. 7.20 VPRO: 7.55 Deze Nieuws. 8.10 Actualiteiten. 8.15 Lichte gram.muz. (8.30-8.35 De groenteman) 8.50 Morgenwijding. 9.00 Moderne or kestmuziek (gr.). 10.00 Voor de kleu- (gr). Arbeidj praatje. 12.35 stereo: Lichte orkest muziek. 13.00 Nie Modern platteland. Lichte orkest - 13.10 Journaal. Muzikantenuur toekomst (I) kingsexplosies. D boortebeperking. 15.00 Voor de 16.00 Nieuws. 16.02 Licht instr- taal ensemble. 16.15 Johan Willem Friso Kapel. 16.45 Klass. en mod. gr.- 1730 Joegoslavische volksmuz. KRO: 9.00 Nieuws. 9.02 Platenprogr. met tips en praatje. 10.00 Nieuws. 10.02 Actualiteiten. 10.05 Lichte gram.muz. volk. 12.00 Nieuws. 12.02 12.05 Knalmuziek. 13.00 Nieuws. 13.02 Aktualiteiten. 13.05 Knalmuziek. 14.00 Nieuws. 14.02 Actualiteiten. 14.05 Kick: muziek en sport. 15.00 Nieuws i'5.02 Actualiteiten. 15.05 Swing-I' TELEVISIEPROGRAMMA 'ederland I De indertijd wel eens gesignaleerde „griezelige vroegrijpheid" van de nu 22-jarige Rotterdamse kunstenaar Maarten Kemper, aan wiens oeuvre wij o.a. op 1 oktober 1965 een uitvoerige be schouwing wijdden manifesteert zich opnieuw in de reeks op merkelijk krachtige aquarellen, welke thans de wanden van kunstzaal Heuff te Wassenaar siert. Maarten Kemper voelt zich in het bijzonder aangetrokken tot stations- emplacementen. strandgezichten (Hoek van Holland), impressies uit België (Charleroi en Huy) en bloem- stillevens, waarvan hij ditmaal ook een tweetal in olieverf heeft vastge legd. Wij prezen indertijd reeds Maarten Kempers virtuoze werkwij ze, waarin de merkwaardige en wei nig voorkomende combinatie van ar tistieke fantasie en preciese, nuchte- re-zakelykheid (als specifieke Rot terdammer?) tot uitdrukking komt. Een technische inslag is by hem evident: daarvan getuigen de impres sies van ingewikkelde ijzeren-draad constructies, van strakke rails, van seinpalen, waarin hy heel dat inte ressante beeld van een station (het- zy dat te Utrecht of het Paryse Gare du Nord) vastlegt. Zyn strandgezichten zyn vervuld van eenzelfde strakheid, waarboven somber-dreigende, bewogen wolken velden zich uitspreiden. Met een en kel vlak wit, rood of groen weet hy zyn breed opgezette forse composi ties coloristisch te verlevendigen, brengt hij effecten aan, die in hun originaliteit boeiend zyn en het ge heel contrastryk verhelderen. Kemper zet alles neer met een frapante vastberadenheid, raakheid en zekerheid, waarby het aparte kast bloemstillevens speciale vermelding rechtvaardigt. Sinds zyn vorige ex posities - ook in „De Lakelhal" kon men indertyd reeds van zyn krachtig persoonlyk oeuvre kenis nemen - is hy alweer sterk gegroeid, hoewel het ambachtelyk meesterschap hem van den beginne af aan „zo maar" in de schoot lykt gevallen. Wij zijn benieuwd, waarheen Maarten Kempers weg zal voeren: zijn visie op de door hem behandelde onderwerpen, die een zekere beper king verraden, moge zich op den duur nog meer verruimen, hetgeen dan ongetwijfeld zal bijdragen tot een totale ontplooiing van zijn op- zichzelf reeds zo gerijpt kunstenaar schap. H. Maarten Kemper: Stations emplacement Kopenhagen. Groot dagblad in V.S. stopt verschijning Het Newyorkse avondblad „World Journal Tribune' 'is gisteren voor het laatst versohenen. Het blad was op 21 maart 1966 ont staan uit een samengaan van de „World Telegram and Sun", de „New York Herald Tribune" en de „Jour nal American". New York heeft nu nog slechts één avondblad de „New York Post" en twee och tendkranten de „New York Times" en de „New York Daily News". De opheffing van het blad kwam als een verrassing. Alle werknemers (2500) staan direct op straat. De uit gever heeft wel toegezegd te zullen helpen by het zoeken van een an dere werkkring. Hoewel de oplaag van het blad ln de korte tyd vam zijn bestaan van NTS: 18.45 Pipo de clown. 18.50 Journaal. STER: 18.56 Reclame. CVK/ IKOR/RKK19.00 Kenmerk: weke lijkse actualiteitenrubriek over kerk en samenleving. AVRO: 19.30 De Dick Van Dyke-Show, tv-film. STER: 19.56 Reclame. NTS: 20.00 Journaal en AVRO: 20.2 vluchteling 21.40 Klankklaar Nederlands: liedjes- I programma. 22.05 Gesprek met dr. De i Koos, boezemvriend van alle groten j van het concertpodium. NTS: 22.30- I 22.35 Journaal. Nederland II NTS: 20.00 Nieuws in het kort. i sche poppenfilm. 20.35 Jeanne d'Arc (La passion de Jeanne d'Arc). speel-; film. STER: 21.56 Reclame. NTS: 22.00- 2.30-23.00 Te- j 3.34 uur 7.50 uur 8.00 uur 8.20 uur 9.05 uur 10.05 uur 10.45 uur 10.50 uur NEDERLAND 2 8.00 i 8.05 i 10.05 i 10.20 i 10.35 1 NEDERLAND 1 7.05 uur 10.05 uur 10.20 uur 10.35 uur NEDERLAND 2 NTS journaal Klokke Vier Narretje Notedop Amulet Sluiting Pipo Journaal Flints tones Openluchtcircus Un jeunhomme Journaal Lekkere diertjes Het gulden schot Brandpunt Journaal Sluiting AVRO Nieuws Wie van de drie Run Buddy Run Kies zee TROS Mijn oom van Mai Nieuw Schiphol Kompas Journaal Sluiting Monitor Het hart op de juiste plaats Woord voor woord Thierry NTS-sport Journaal Dag Mieke Te helpen, altijd, overal, iedereen (Rode Kruis documentaire) Concert in C Getuigen Journaal Journaal Dr. Kildare Schipbreuk Beweging, kunstrubriek Journaal en cfióteren Mies en Cals Het is zeker niet het indruk wekkendste gesprek van het sei zoen geworden, dat Mies Bouw man met ex-premier Cals voer de in de laatste aflevering van Mies-en-scène. Mies zag geen kans „meneer Cals" uit zyn tent te lokken. Dat lag niet zozeer aan Mies, maar aan de ex-mi nister president zelf, die op sommige vragen wat stekelig antwoordde. Wél was Cals het eerste stoelslachtoffer, dat met bravogeroep werd ingehaald, waaruit kon worden geconclu deerd dat „de nacht van Schmelzer" nog altyd niet is vergeten. Gevoel voor humor bleek Cals te bezitten, wat de meeste mensen overigens be kend is. Zyn reactie op de vraag van Mies byv. wat hy het mooi ste speelgoed had gevonden, luidde: op welke leeftyd bedoelt u? Het meest na aan het hart lag hem een altaartje met al lerlei lithurgische gewaden daarby. Gekscherend voegde hy daaraan toe dat hij zyn zussen graag nat sprenkelde met het wy watervat. In het gesprek kwam veelvuldig de encycliek van Paus Paulus ter sprake. Tenslotte zou hy, als dat zo no dig moest, een wetje willen in dienen, waarin staat dat ge zagsondermijnende elementen gedurende een week het ambt over nemen van diegenen waar tegen zich een kritiek richt. Het gesprek met Cals had een strenge, ietwat gespannen on dertoon. Ook de andere onder delen van Mies-en-scène had den een nogal ernstig karakter deze avond: de coup in Grie kenland (waarvan o.m. Theodo- rakis het slachtoffer is gewor den), de zangeres Christine Kuenne zong onverdraaglijk vals „Waakzaamheid", de ge sprekken met de drie vryheid- strijders uit de tweede wereld oorlog de woorden van Piet Nak over Vietnam werden Mies byna te machtig) en de verkla ring van Friso Endt uit Bihar over de hongersnood in India. Wat lichtere kost kreeg men in de vorm van het kleuren-t.v.- Nog 5000 Grieken in arrest een half miljoen tot 700.000 was ge stegen, bleek het bedrijf niet opge wassen tegen de steeds stijgende kosten. De uitgever maakte bekend dat de World Journal Tribune maandelyks 700.000 dollar (ongeveer f2.5 miljoen) verlies leed. De eigenaars hadden meer dan 36 miljoen gulden bijge dragen om het blad in stand te hou den alsmede 24 miljoen gulden voor het personeel dat door het samen gaan zonder werk kwam. De in Parijs gevestigde New York Herald Tribune-Washington Post zal normaal biyven verschynen, zo heeft een woordvoerder in Parijs gezegd. In Athene is officieel bekendge maakt. dat tot dusver 1500 politieke gevangenen zijn vrijgelaten. Naar verluidt zouden nog ongeveer 5000 personen worden vastgehouden, na de militaire staatsgreep zijn s gehouden. Vele gevangenen zijn naar het eiland Joera, ten zuiden van de havenstad Piraeus, overgebracht, ter wijl een aantal vastgehouden wordt op de renbaan en enige voetbalvel den bij Athene. In het gebied van Trikala in mid den-Griekenland, waar zich op 1 mei al aardschokken hebben voorgedaan, zijn gisteren vier dorpen geheel en vyf voor 85 procent verwoest door verscheidene aardschokken. Het weg verkeer is hierdoor versperd. Het getroffen gebied wordt uit de lucht van levensmiddelen, tenten kleding. de feestartikelenman, de motorcrosser, (van wie, dat zal je altijd zien, de motor niet wou aanslaan), Frans Halsema en een wonderbaarlyk opge knapte. nog steeds feilloos bla zende Ben Webster. Even nog dit: van de kleuren heb ik niets kunnen zien, van David Frost wilde ik deze citeren: als onze Lieve Heer en De Gaulle het toestaan, dan wordt Engeland lid van de EEG. „Bevrijding" Langzamerhand weet iedereen het wel: van nationale pro gramma's moeten we het door gaans niet hebben. „Vrybiy- vend" echter maakte een uit zondering. Dit nationale NTS- programma, dat handelde over de vraag of en hoe de bevrij- dingsgedachte nog leeft onder de bevolking, was van goede kwaliteit. Men was op het idee gekomen Kees Brusse een re lativerend, soms bijna ironise rend inleidingswoord te laten spreken (doordrenkt met beeld grapjes: Brusse in rok, Brusse in BS-uniform, Brusse in ge woon pak), waarna autoriteiten en mensen op straat werd ge vraagd hoe zy denken over be vrijding, vrijheid, de vyfde mei. Wy zagen hen op een in een kale studio opgesteld eidophor- scherm. „Met daarvóór lege houten stoelen behangen met serpentines en slingers) hun zegje zeggen. Dat had soms een navrant effect, vooral wanneer men voorbygangers hoorde ver tellen op de vraag wat de da tum vijf mei hun eigenlyk nog 1. niet over praten; 2. ik weet het waarachtig niet; 3. bemoei ik me niet mee; 4. wat herinner ik me daar nog van; 5. dat is lang geleden; 6. pinksteren, de opstanding geloof ik; 7. je moet overal aan denken tegenwoor dig; 8. dodenherdenking? 9. zet dat ding maar af; 10. De be valling van de prinses. Ik heb ze hier graag nog eens even voor u willen weergeven, deze toch wel schokkend te noemen reacties van „zomaar wat mensen". Gestolen Kunst terug gevonden Negentien schilderyen en 20 teke ningen van de hand van Giorgio de Chirico en Albert Salvinio, die met van de Chirio waren ont- Pasen uit de woning van de weduwe vreemd, zijn teruggevonden. De kunstwerken, die een waarde van f 600.000, vertegenwoordigen, zyn gis teren door de politie aangetroffen in een woning in Rome, waarvan de eigenaar, een advocaat, is aange houden. Hoera, hoera Op de campus van de Tsjing Hoea universiteit in Peking is een acht meter hoog standbeeld van Mao Tse-toeng onthuld, meldt radio Peking. Het is van gewapend beton vervaardigd door Rode Gardisten onder de studenten. Minister van Defensie Lin Piao heeft er een op schrift voor gemaakt. Het luidt: „De grote leraar, de grote leider, de grote opperbevelhebber en de grote stuur- voorzitter Mao. Hoera, hoera, hoera".

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 5