DAGBLAD classic Eten voor India Scheepsbouw >xporl vergu it n iug loor duikboten Leverantie aan Zuid-Afrika I Goede kans Aller ogen zijn gericht op. FRISSER ^JPPP' 55 Oranje- puzzels Spoor in moordzaak leidt naar Duitsland igericht 1 maart 1860 ZATERDAG 6 MEI 1967 No. 31270 scteur: E. A. E. van Dishoeck fdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN ƒ12,55 per kwartaal, ƒ4,19 per maand (by vooruitbetaling), losse nummers ƒ0,25 Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie 21507 Nederlandse scheepsbouwers hebben thans de regering om 'n nog geen regeringsverklaring tortvergunning gevraagd voor drie duikboten, te bouwen ii dracht van Zuid-Afrika. De aanvraag is vorige week bij de nister van Economische Zaken, mr. De Block, ingediend door [C. J. van der Vorm, namens de Nederlandse Vereniging van peepsbouwbureaus (Nevesbu). met glan- Jeaa! sfer- plin. 1158 1.75 Van der Vorm is directeur scheepswerf Wilton-Fijenoord in die als de opdracht door' twee schepen voor zijn reke nen. Het derde schip zal i worden gebouwd door de werf Schelde in Vlissingen. 1 is gisteren in Schiedam mee' teld door Ir. J. E. Woltjer, lid var I raad van bestuur van Wilton' ijenoord N.V. Nederlandse Vereniging var jsbouwbureaus gelooft eer kans te hebben op aanvaar- van haar verzoek nu het ka pt- De Jong de plaats van Inet-Cals heeft ingenomen. Het Jerwerp is gisteren opnieuw aan lorde geweest in de ministerraad. |^el zijn de scheepsbouwers zich bewust dat de regering dit vergunningen doorgaans niet vroeg stadium verstrekt. scheepsbouwers zijn echter ge- u reeds een uitvoerver- ing te vragen, omdat de Zuid minister van Defensie onlangs heeft verklaard dat 1 regering op korte termijn een sing zal nemen. 3 heer Woltjer zei dat de Neves- deelnemers (N.D.S.M., R.D.M., De Schelde en Wefk- )r) steeds onmiddelijk contact „Open brief is misbruik van het gezag" §De aartsbisschop van Barcelona, igr. Gonzalez Martin, heeft in een ■jrderlijke brief de geestelijkheid laboden deel te nemen aan open- lire betogingen. Het ondertekenen Bin een open brief aan de arbeiders- Jïvolking door 67 priesters noemde B3 aartsbisschop misbruik van gezag. I Zes geestelijken van zyn bisdom Ijn gearresteerd wegens deelneming lui 1-meimanifestaties. I De aartsbisschop vraagt in zijn Jrief wel begrip voor geestelijken die ander doen „om het evan- i de mensen naar beste weten Idienen". ADVERTENTIE hVWA WüLLMFJJuiï WEERBERICHT (Van onze weerkundige medewerker) Met 23 graden in Utrecht en Limburg als hoogste temperatuur behoorde ons land gisteren één dag met België en Griekenland tot de warmste landen van Euro pe- Twee dagen daarvoor vielen er nog hagel en natte sneeuw buien en werd zware nachtvorst I gemeten. Het blijft bij een voorproefje van één loarme dag want het weekeinde blijft bij 14 tot 17 gra den wat frisser. Een zioak front trekt vandaag met wat lichte re gen langzaam over ons land, ge volgd door een zwakke zuidwes tenwind. Morgen zijn weer wat meer op klaringen te verwachten, bij over wegend droog weer. Al is het min der fraai dan gisteren, de koude golf waarmee mei van start ging komt niet terug. 7 MEI Zon op: 5.01 uur; onder 20.14 uur Maan op: 4.25 u.; onder 18.03 uur Hoogwater te Katwijk te 2.16 en 14.32 uur, laagwater te 10.16 en 22.39 hebben met het department van Ma- rine als het gaat om opdrachten voo de bouw van oorlogsschepen. Op het eerste gezicht had Mari ne destijds geen bezwaar, aldus ir Woltjer, maar toen kwam „die ver velende politieke rel". Het nieuwe kabinet heeft zich tot dusver niet uitgesproken, en dat was in het be gin ook niet mogelijk omdat er toen Volgend jaar dolfinarium in Zandvoort Als sluitstuk van zyn Zandvoortse hotelplannen heeft de heer N. W. Bouwes, directeur van Bcuwes' ploitatie My. N.V., thans opdracht gegeven tot het nader uitwerken van zijn initiatief om te komen tot de bouw en exploitatie van een dol finarium in Zandvoort. Het gehele hotelproject omvat het 70 m. hoge Bouwes Palace, 240 flat woningen en winkels en een onder grondse garage. Na het gereedkomen van de dergrondse garage en het dolfinari um zal een groot openbaar plein ge creëerd zyn van ca. 6000 m2, dat het nieuwe centrum van Zandvoort zal vormen. Het dolfinarium zal geheel onder gronds worden gebouwd, waardoor het onafhankelijk van weersomstan digheden zal zijn. Met zijn afmetin- van plm. 20 x 100 m. zal het plaats kunnen bieden aan ca 1500 bezoekers. De heer Bouwes heeft de directie m Artis bereid gevonden hem bij de bouw en inrichting van dit dol finarium van advies te dienen. De bedoeling is te komen tot samenstel ling van een aantrekkelijk, instruc- wetenschapeplijk verant woord programma, dat naast het bieden van amusement, biologische belangstelling bij de bezoekers zoekt, door het geven van voorlichting. Opdrachtgevers hopen het dolfina- um open te kunnen stellen aan het begin van het seizoen 1968, waarmee Zandvoort een toeristische attrac tie rijker zal worden. Dit nummer bestaat uit 25 pagina's. Kapitein Pastrengo Rugiati van de ramptanker Torrey Can yon zoekt dekking onder zijn bed in het ziekenhuis in Genua na een intocht van persfotografen, die gehoord hadden dat hij daar niet in Londen verpleegd wordt. Een van de fotografen was zo handig onder het bed te kijken toen er niemand in bleek te lig gen. Later zei de gezagvoerder dat zijn schip niet op het rif zou zijn gelopen als hij 30 seconden lan ger de tijd had gehad om te ma noeuvreren. Volgens Rugiati had de Torrey Canyon niet naar het roer geluisterd toen werd over geschakeld van automatische op handbesturing. Woltjer verwacht dat de beslissing nu zeer binnenkort zal vallen. als Nevesbu laten het er niet bij ten", aldus de directeur van Wilton- Fijenoord. „Wij willen weten of kunnen bouwen of niet". Voor de Nederlandse scheepsbouw en industrie gaat het om een order van 150 a 200 miljoen. Voor Wilton betekent het zeker 100 miljoen meei dan de bouw van twee supersche pen van 200.000 ton. Honderd scheepsbouwarbeiders bij Wilton- Fyenoord zullen alleen aan dit pro ject twee jaar werk hebben. Gegronde lioop Wilton-Fijenoord heeft nog gronde hoop dat Zuid-Afrika danks vergaande contacten met Franse werven toch nog de op dracht aan de Nevesbu zal geven. Ir. Woltjer zei dat Zuid-Afrika aan Nederland de voorkeur geeft. Hij noemde twee redenen: ten eerste de taal, ten tweede het type schip dat Nederland kan afleveren. De Zuid- afrikaanse marine heeft grotere be langstelling voor het driecylinder- schip van 1300 ton, zoals er al vier Nederland zijn gebouwd, boven de 1000-tons Franse duikboot. De auto riteiten in Zuid-Afrika zoeken niet ;uw type. Ze willen sche pen van een produktielijn, die al in de praktijk is beproefd. Terloops zei ir. Woltjer dat de tekenigen van dit type Nederlandse onderzeeboot van de Nevesbu zijn en niet van de Ne derlandse Marine. Hij acht het mo gelijk dat Zuid-Afrika, ook als de order naar Frankrijk zou gaan, toch nog drie andere nschepen in Neder land zou willen laten bouwen. Van Hall vraagt bedenktijd Volgende week weer gesprek met ministers (Van onze Haagse correspondent) De ministers van Binnenlandse Zaken en van Justitie, mr. H. K. J. Beernink en prof. mr. C. Polak zul len volgende week nogmaals een gesprek hebben met burgemeester Van Hall van Amsterdam. Beide be- vindslieden hebben deze week reeds overleg gepleegd met de heer Van Hall over de consequenties die moe ten worden getrokken uit de beleids vragen die worden gesteld in het rapport-Enschede. Een consequentie >u het aftreden van de Amsterdam- burgemeester moeten zijn. Tijdens het gesprek dat woensdag de ambtswoning van mr. Van Hall is gevoerd, heeft de burgemeester be denktijd gevraagd. De ministers hebben van hun gesprek in Amster dam gisteren verslag uitgebracht, in de ministerraad. De publikatie van het rapport-Enschede wordt nu bin nen een periode van enkele weken verwacht. Op pinksterzaterdag tweede inzameling Op 13 mei, pinksterzaterdag, houdt de stichting „Eten voor De stichting „Eten India" haar tweede inzameling, waarvan de opbrengst in het bijzonder zal zijn bestemd voor noord-India waar dit jaar door onvoldoende regenval de graanoogst ver onder het streefcijfer is gebleven. De staat Bihar is het zwaarst getroffen. De oogst wordt hier geschat op 2,2 miljoen ton tegen 7,3 miljoen ton nor maal. Dit betekent een vermindering van 70 procent. In sommi ge gedeelten van Bihar is de oogst zelfs totaal mislukt,, terwijl door de slechte oogst van vorig jaar reservevoorraden ontbre ken. „Staat van hongersnood" Het volk van Bihar, .staat van hongersnood is digd, ziet zich geplaatst Maandag a.s. te 13 uur sluit de inzendingstermijn van onze 1 Oranje-puzzels, gepubliceerd ter 1 gelegenheid van de geboorte van 1 Prins Willem-Alexander. 1 Wilt u kans maken op een 1 van de 75 prachtige boeken met 1 betrekking tot het Oranjehuis 1 en het gezin van Drakensteyn, 1 die wy als prijzen hebben uitge- 1 loofd, zorgt dan dat uw oplos- 1 sing tijdig in ons bezit is. Uw 1 kans op een prijs is groot, want 1 van enkele puzzels hebben wy 1 nog niet voldoende goede oplos- 1 singen ontvangen om alle uitge- 1 loofde prijzen te kunnen toe- 1 kennen. Gevolg van het mooie 1 weer? Vermoedelijk, want bij- 1 zonder moeilijk waren de puz- 1 zeis toch niet! ramp zoals In zyn geschiedenis nog niet is voorgekomen. Van de 78.000 dorpen in Bihar worden er 48.000 met in totaal ruim 30 miljoen inwoners door hongersnood be dreigd en 18.000 dorpen hebben in het geheel geen water meer. De voorzitter van de stichting „Eten voor India", drs H. A. Korthals, deelde gistermiddag in Den Haag mee dat de stichting al 2.200 ton rijst en 300 ton tarwe heeft gezon den, terwijl ook hulp wordt geboden vanuit de Verenigde Staten, Rusland Australië, Canada en van de zijde van het Rode Kruis. Radio en televi sie zullen in de week vóór pinkste ren in een serie speciale uitzendin gen aandacht vragen voor het vraag stuk van honger en dorst in India en voor de actie van 13 mei. Aan alle kerken is' gevraagd op 13 mei hun medewerking te verlenen door het luiden van de klok om 11 uur, door het openstellen van por talen waar iedereen zyn bijdragen zal kunnen brengen en voor het tellen van de giften en het doorgeven van het resultaat aan het gemeentehuis. Vrywel alle kerken hebben hiertoe hun medewerking toegezegd. De mi nister van Binnenlandse Zaken heeft laten weten, evenals vorig jaar, aan de colleges van burgemeester en wet houders te verzoeken aan de actie op pinksterza terdag hun medewer king te verlenen. zamelde bij haar actie van vorig jaar 26 miljoen. Zy besteedde hiervan 11 miljoen gulden voor voedsel, 4(4 mil joen voor kunstmest, 2 miljoen voor .waterboringen in Inrore en 814 mil joen voor projecten ter verbetering van de voedselproduktie. Een geweldige boog voor de provinciale brug bij Papendrecht is gisteren van de bouwplaats bij Dordrecht naar Papendrecht ver voerd. Het gevaarte, 206 meter lang, 18,5 meter breed en 2.400.000 kg zivaar, moest met een omweg van 55 km naar Papendrecht worden gebracht, daar de brug gen bij Dordrecht de boog niet konden doorlaten. Hemelsbreed was de afstand van de bouw plaats naar de plaats van bestem ming ruim twee kilometer (Foto KLM Aerocarto N.V.) Melkpoeder te lang in paklinis van Nieuw Delhi. Het is mogelyk dat 360 ton uit De nemarken ingevoerd melkpoeder loren gaan, omdat zij niet gebruikt werden voor de datum die op het etiket is aangegeven. Burgemeester Raj Geopta van Nieuw Delhi heeft bevolen dat alvorens de melkpoeder wordt gebruikt eerst moet worden derzocht of dit nog wel verantwoord is. Goepta vond de zending toen hij bij verrassing een bezoek bracht het stedelijke pakhuis nadat hij door een wethouder over de zaak was gelicht. De VN-commissie voor advies in zake de toepassing van wetenschap en techniek voor de economische ont wikkeling heeft gepleit voor interna tionale samenwerking bij de uitvoe ring van een tienjarenplan tegen de honger en ondervoeding. Volgens de commissie neemt de we reldbevolking sneller toe dan de voed selproduktie. In enkele landen sterft eenderde van de kinderen vooi schoolleeftijd. De produktie van voedsel in de reld was vorig jaar ongeveer groot als in 1965, terwijl de bevolking intussen met 65 min. mensen was toegenomen. (Van onze A'damse correspondent) De uitgebreide verhoren die de Am sterdamse recherche donderdag en gisteren familieleden en kennissen van de deze week vermoorde Jacoba van der Voort heeft afgenomen, heb ben geleid tot een vaag aanknopings punt waarvoor twee politiemannen iar Duitsland zijn vertrokken. „Wij hebben er nog geen idee van aar wij de verdachte zullen vin- 3n", aldus deelde de recherche gis teravond mee. Reeds voordat inspec teur Nicaise en rechercheur Seket gistermiddag per vliegtuig naar Duitsland vertrokken, had men zich uitvoerig bezig gehouden met de iden titeit van een Duitse auto, merk Volkswagen, die op Hemelvaartsdag enige malen langzaam langs het huis op de Prinsengracht reed, waar de iw is vermoord. Twee politiemen- die het huis al dagenlang bewa ken, konden uit hun herinnering drie autonummers reconstrueren. Bij na vraag in Duitsland bleek dat geen deze nummers voor een Volks wagen is afgegeven. 1 reis van de beide rechercheurs Duitsland houdt voorts verband met het feit dat Jacoba van der Voort de laatste tijd enige malen is gezien met een Duitse jongeman die in het bezit is van een grote auto. Na een korte nachtrust is het team van twintig rechercheurs dat deze moordzaak is vrijgemaakt, terochtend voortgegaan met het ver horen van kennissen van het slacht offer. Jacoba van der Voort, die een accurate secretaresse was, blijkt in haar privéleven met zeer veel man nen omgang te hebben gehad. Het door de kranten verspreide nieuws van de moord heeft gisteren geleid tot vijftig tips, waarvan er vijfentwintig de moeite waard wer den bevonden om grondig te worden onderzocht. ADVERTENTIE ZEMEN ZONDER ZORGEN N N ZEMEN ZONDER ZORGEN Motorsloep gezonken Een over volle motorsloep is gisteravond in de rivier de Megha bij de havenstad Tsj and poer (Oost-Pakistan) gezon ken. Volgens eerste berichten zijn vermoedelijk van de 150 opvarenden er 90, hoofdzakelijk vrouwen en kin deren, verdronken. 60 mensen kon den zwemmend de oever bereiken. ADVERTENTIE Uitgesproken het beste MANTELS MANTELKOSTUUMS van Eg mond BREESTRAAT 173 ADVERTENTIE ■mniiH j (SucJ Qlte. teuwo Bij ZM. besluit is eervol ontslag verleend aan Mr. J. C. du Prie als kapitein bij de d.d. schutterij te Leiden, en aldaar benoemd tot kapitein Mr. A. J. Wijnstroom, thans lste luitenant. Men schrijft ons uit Voor schoten: In deze gemeente wordt eene proef genomen om de stallen te desinfectee- ren door middel van gedre ven gasvlammen. Over het algemeen vindt dit middet niet zeer veel bijval, en o het de besmetting wegneemt zal de tijd moeten leeren. 6/5

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 1