LEIDSCH DAGBLAD Engeland klopt aan de poort van de E.E.G. JAMIN HISTORISCHE BESLISSING VAN BRITS KABINET Volgende week debat in liet Lagerhuis Bepalend voor de toekomst Oranje- puzzels Nachtwaker overvallen T roepenbeperking in West-Duitsland Verwarring om naam DISCO-DANCING BOULE 7 Margie Ball en The Gamblers ©uc/ Opgericht 1 maart 1860 WOENSDAG 3 MEI 1967 No. 31268 Directeur: E. A. E. van Dishoeck Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN 12,55 per kwartaal, 4,19 per maand (bü vooruitbetaling)losse nummers ƒ0,25 Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie 21507 (Van onze Londense correspondent) „De Britse regering heeft dinsdag besloten onder artikel 237 van het Verdrag van Rome een lid- maatschapsaanvrage voor de Europese Economi sche Gemeenschap in te dienen, met overeenkom stige aanvragen voor het lidmaatschap van de Europese Kolen- en Staalgemeenschap en Eura tom". son. De premier sprak recht op de man af, met een minimum aan voorbehoud. Hy kon dit o.m. gemak kelijk doen, omdat hy weet dat de tegenstanders onder zijn ministers in dit stadium zeker niet zullen af treden. Zy zullen afwachten hoe de onderhandelingen uitvallen. Wilson trachtte duidelyk een zeer positieve indruk op de zes en met name president De Gaulle te ma ken. Hy verklaarde dat hij de moei- lykheden niet onoverkomelyk acht. Om de dingen niet onnodig te com pliceren en spoed te betrachten zal er in Brussel slechts worden onder handeld over de punten waarop voor Engeland en het Gemene best wezenlyke belangen op het spel staan. Vele kleinere problemen zul len moeten blijven liggen totdat En geland de poort van Europa zal zyn binnengegaan. Dit was de korte en krachtige aan hef van premier Wilsons gistermid- Jag voor een vol Lagerhuis afgelegde verklaring. „Dit is een historische be slissing, welke de toekomst van Enge land. Europa en de wereld voor tien tallen jaren kan bepalen" aldus Wil- Het blijft fris (Van onze weerkundige medewerker) De vroege datum, waarop He melvaartsdag dit jaar valt, brengt ieze dag juist in een vroege ijs- heilig enkoudegolf met te lage temperaturen. Een kleine depres sie bij Noord-Ierland trekt in de richting van Noord-Frankrijk, waardoor de buien tijdelijk ivat afnemen. Toch is er morgen op de meeste plaatsen nog een bui te verwachten. Om 6 uur vanmorgen vermeldde Schiphol nog een meeuwbui. In De Bilt en op het vliegveld Eelde werd in de afge lopen nacht drie graden vorst ge meten. Sinds 1879 werd in De Bilt alleer op 4 mei 1929 een lagere temperatuur van 4 graden Cel sius waargenomen. WEERBERICHT Opnieuw nachtvorst Het KNMI in De Bilt verwacht van Iheden- tot morgenavond: op vele plaatsen nachtvorst. Morgen overdag iets minder koud dan vandaag. Op klaringen, maar later toenemende bewolking met kans op enige regen. Overwegend matige wind, krimpend naar zuid tot zuidoost. (Opgemaakt om 11.15 uur) 4 MEI - Zon op: 5.06 uur; onder: 20.09 uur. Maan op: 3.55 uur; onder: 14.34 uur. Hoogwater te Katwyk te 12.18 uur; laagwater te 7.40 en 20.32 uur. li" .(Dit nummer bestaat uit 22 pagina's) Blijkbaar hebben ome le- zers de laatste dagen bij alle Oranje-festiviteit en zo aan het televisietoestel gekluis terd gezeten, dat zij geen tijd meer vonden zich in de Oran je-puzzels te verdiepen, die wij vorige week vrijdag publi- ceerden samen met het nieuws over de geboorte van Prins Willem-Alexander. We hebben namelijk pas enkele oplossingen ontvangen. Mis schien geeft de Hemelvaarts dag, voor velen enige extra vrije uren, de tijd om een of meer puzzels op te los sen. Het loont wel de moeite, zowel gezien het puzzelen zelf als de kans, dat U een van de prijzen wint: er liggen 75 prachtige boeken over het Oranjehuis, in het bijzonder de bewoners van Draken- steyn, op U te wachten. J Denk er om: maandag as. f zendings- i Premier Wilson zwaaide opge wekt met de hand toen hij met zijn echtgenote Mary Downing- street nr. 10 verliet om in het par lement aan te kondigen, dat En geland het lidmaatschap van de E.E.G. zal aanvragen. Driedaags debat Wilson heeft van het parlement, dat volgende week een driedaags de bat aan de beslissing zal wijden, niets te vrezen omdat dit hem in o weldigende meerderheid steunt. De officiële lidmaatschapsaanvrage een geheel nieuwe, niet een oprake ling van de nog steeds in een bureau lade in Brussel sluimerende vroegere sollicitatie zal n a goedkeuring door het Lagerhuis vrywel onmiddel lijk worden ingediend. Enkele passages in Wilsons verkla ring veroorzaakten gistermiddag wel woedend gemompel by de lin kervleugel van de Labourparty. Voor de rest kon hij op de overgro te sympathie van het Lagerhuis re kenen. Wilson deed scherp uitkomen dat, afgescheiden van de economi sche argumenten, het Engeland voor al te doen is om de politieke kant van de zaak. „Engelands toetreding zal een grote stap voorwaarts bete kenen voor Europa's politieke een heid. Wy kunnen en moeten daar- zo volledig mogelyk meewerken", aldus de premier, die verder betoog de dat. door Engelands lidmaatschap, het Europa van de E.E.G. in de in ternationale politiek een rol zal kun- i Morgen. Hemelvaartsdag, f zal ons Blad niet verschijnen, f Onze kantoren zijn de gehele dag gesloten. De 32-jarige nachtwaker J. de Waard uit Rotterdam is vannacht door inbrekers overmeesterd en aan handen en voeten vastgebonden. Om zijn hoofd kreeg hij een doek, die met touw om zijn hals werd vastge maakt. De inbrekers deden een ver geefse poging om een kluis met een breekijzei te openen. De overval had plaats vannacht omstreeks vier uur. toen de heer De Waard de ronde deed door de maga- zynen en kantoren van een waren huis aan de Rechter Rottekade. In net trappenhuis werd hy onverwacht door enkele mannen vastgepakt. De Waard vermoedt, dat het buiten landers zyn geweest. Het duurde ongeveer tweeëneen half uur voor dat de nachtwaker zich uit de tou wen had geworsteld. Aan de Goudsesingel vond de politie later een koffer met etuis met bestek afkomstig van de in braak. Enkele koffers met kampeer- artikelen worden vermist. By het doorzoeker van het gebouw hebben de inbrekers enige schade aangericht Zo rukten zy in een kan toor achter de kluis de gehele betim mering van de muur. Wilson verklaarde dat het Verdrag van Rome op zichzelf in geen enkel opzicht een hinderpaal vormt voor het Britse lidmaatschap. Voor Enge land is de E.E.G.-praktyk belang rijker dan sommige verdragsbepalin gen, die theoretisch tot een zekere bezorgdheid aanleiding zouden kun nen geven. Dat dit de juiste aanpak is, werd door Wilsons recente besprekingen in de hoofdsteden van „de zes" beves tigd. Voor punten, welke nog moei- lykheden opleveren, zal een bevre digende oplossing moeten worden ge vonden. Dit is allemaal volkomen in overeenstemming met de geest waar in de zes tien jaar geleden hun eigen onderhandelingen voerden. De lan den van de Europese vryhandelsas- sociatie zien de zaak precies zo. Vervolg op pagina 19 Vlaggen halfstok! Voor de goede orde her inneren wij er nog even aan dat hedenavond in het gehele land de gevallenen gedurende de tweede we reldoorlog worden her dacht. Wie de behoefte gevoelt daaraan deel te nemen en wij hopen dat het er zeer velen zullen zijn kan daarvan blijk geven door vanaf 6 uur tot zonsondergang de vlag halfstok te hijsen (eerst van top, daarna tot halver wege strijken). Van 7.58 tot 8 uur diene twee minuten stilte in acht te worden genomen, inge leid en besloten door klok gelui, terwijl in onze stad begin en einde tevens wor den aangegeven door het in- en uitschakelen van de straatverlichting. Om 8.15 uur vertrekt de Stille Tocht vanaf de Marekerk naar het Bevrij dingsmonument. ie neger»un nur. /ocnemijlng minuien uil /ï,ri «aBphrijf Hare K>mnill.)U IW.-n, Primo Beatrix U'ilhdnmu Armgard <Ut Sedrriintlen. Erfncs van OmhjcN«*au Primo tan lipj* BieticrtrW. wonende te Auro. n geboren ern kin.! van hei mannelijk, gctlatbi. genaamd Prin» der Nederlanden, Prim van Oranje Navvau. Jonkheer van Anuhcrg Zijne Koninklijke Hoogheid heeft rijn roon aan mij vertoond De aanzifie gedaan in tegenwoordigheid van de volgen-!e gr In overeenstemming met Groot- Brittannië en West-Duitsland heb ben de Ver. Staten een plan bekend gemaakt om maximaal 35-000 mili tairen en vier eskaders vliegtuigen uit West-Duitsland terug te trekken. In Tweede Kamer Interpellatie over Vietnam gevraagd De Tweede Kamer zal op dinsdag 23 mei een beslissing nemen over het verzoek van de PSP'er Van der Spek om op korte termyn de rege ring te mogen Interpelleren over de houding van de regering jegens de Amerikaanse politiek in Vietnam. De heer Van der Spek vroeg daartoe gistermiddag verlof. De afgevaar digde drs J .M. den Uyl, voorzitter van de PVDA-fractie, gaf er de voor keur aan eerst dan een beslissing over dit verzoek te nemen, nadat de toegezegde nota van de regering over Vietnam zal zijn uitgebracht. Na enig debat werd men het eens over 23 mei. Deze maatregel zal het volgend jaar een bezuiniging van ongeveer 100 miljoen dollar aan deviezen op leveren. West-Duitsland heeft er verder mee ingestemd van 7 juli '67 tot juni 1968 voor 500 miljoen dollar Ameri kaanse staatsobligaties te kopen met middellange loopduur. Verder zal Bonn voor miljoenen dollars mili tair materieel in de V.S. kopen. Functionarissen schatten dat deze aankopen in totaal 300 miljoen dol lar zullen belopen. Groot-Brittannië zal één brigade in 5.000 man en n eskader vliegtuigen uit West-Duitsland te rugtrekken. Bonn zal voor ongeveer 150 mil joen dollar militaire en burgerlyke aankopen in Groot Brittannië doen en de V.S. zullen verder van 1 april 1967 tot 31 maart 1968 voor 19.6 mil joen dollar in Groot-Brittannië ko pen. De plannen moeten nog worden goedgekeurd door de militaire com missie van de NAVO. De terugge en troepen zullen volledig voor de NAVO en voor de stryd in Euro pa beschikbaar blyven, zelfs al wor den zy in de VS gelegerd. Dit is een gedeelte van de officiële geboorteacte van de zoon van Prinses Beatrix en Prins Claus. Duidelijk is te zien, dat er een verbindingsstreepje staat tussen de eerste en de tweede naam van de prinselijke baby. Een bijzonderheid, welke wij gistermiddag niet wisten. Pas tegen vier uur toen de krant al ter perse was gegaan kwam de Rijksvoorlichtingsdienst met een correctie. „De voornamen worden als volgt geschreven: Wil- lem-Alexander Claus George Fer dinand". aldus de mededeling van de R.V.D. Het weglaten van het verbindings streepje in de eerste berichten heeft tot wat merkwaardige ver warring aanleiding gegeven. „Wy noemen hem Alexander", zei Prins Claus. Prompt werden in diverse plaatsen, waar men op de naamge ving had gewacht, straten, pleinen, havens en parken naar Prins Alexander genoemd. Alexanderhof in het Brabantse plaatsje Hamert. Prins Alexanderschool in Tiel. Alexanderhaven in Roermond. Maar de Rijksvoorlichtingsdienst deelde mede. dat de meer officiële naam van de kleine Prins Willem- Alexander was. „Indien men sche pen, straten of gebouwen naar de Prins wil noemen, dient dus de naam Willem-AIexander te worden gebruikt. Hetzelfde geldt vooi GEVECHTEN IN ROOD-CHINA In een reeks gevechten tussen vol gelingen van Mao Tse-toeng zyn honderden rode wachters, arbeiders, studenten en boeren gewond, zo mel den Japanse berichten uit Peking. Volgens muurkranten in Peking zyn grote gevechten geleverd te Tientsin, een havenstad in oost-China. Er werden 360 studenten gewond. Het volksbevrijdingsleger werd ontboden om een einde te maken aan de stryd, waaraan 6000 studenten deelnamen. De oorzaken van de gevechten wer den niet genoemd. Tot grote verrassing van de bui tenlandse waarnemers in de Chinese hoofdstad stonden tydens de mani-1 festatie van 1 mei politieke figuren op de publieke tribune naast Mao Tse-toeng, van wie men had aan- genomen dat ze definitief uit net openbare leven waren verdwenen. I Onder hen bevonden zich de 81-jarige partyveteraan Tsjoe Teh en de eco- n Tsjen Joen. Ondanks de hef- kritiek, die nog pas op hen is uitgeoefend, namen zy dezelfde of zelfs nog een hogere plaats in de hiërarchie in als vóór de culturele revolutie. Op de tribune verscheen voorts Tsjoe Feng, de man die in juni Peng Tsjen opvolgde als voorzitter'van het gemeentelyke comité van Peking. Ook op zyn bestuur is openlyk kritiek uitgeoefend. China heeft de Ver. Staten er van beschuldigd Chinees gebied te heb ben gebombardeerd. In een verkla ring van het ministerie van Defensie in Peking wordt gezegd dat vier Amerikaanse toestellen van het type F-105 dinsdag boven het district Ningming, 50 km van de grens van Noord-Vietnam, verschenen en hun bommen afwierpen, waardoor schade was veroorzaakt en mensenlevens in gevaar waren gebracht. Chinese toe stellen hadden de aanvallers op de vlucht gedreven. Het ministerie voegt eraan toe, dat sedert april 24 Amerikaanse toestel len het Chinese luchtruim hebben geschonden, waarvan er vyf zyn neergeschoten. Frans-Duitse personenauto (Van onze correspondent in Parys) De Franse Citroënfabrieken gaan zo is vanmorgen in Parys bekend gemaakt met een grote Duitse automobielonderneming ken om een personenwagen als ge meenschappelijk produkt op markt te kunnen brengen. De naam van het Duitse Is niet meegedeeld. Het enige, wat verder werd gezegd is, dat er in het geheim al heel lang aan de plannen voor deze Frans-Duitse wordt ge werkt. Nadere bijzonderheden den niet gegeven. In Perth, Australië, is een de- monstratie gegeven met een nieuw soort vangrail met hydrau lische vering. Deze foto werd ge nomen tijdens een proef, waarbij automobilist Nilsen met een snel heid van bijna 60 km tegen de rail aanreed zonder dat hijzelf ook maar enige verwonding op liep. inneringstegels en dergelijke voor werpen. De verkorte naam in het dagelyks gebruik en de roepnaam in huiselijke kring is Prins Alexan der". In Tiel ging men ten einde raad maar zijn licht opsteken bij het se cretariaat van het prinselijk gezin. De burgemeester van Tiel zei, dat men daar had gezegd, dat bij naamgeving prijs werd gesteld op „Prins Alexander" Confectiefabriek sluit filiaal: 100 ontslagen De confectiefabriek „Gazan NV", die zyn hoofdbedrijf in Den Haag heeft, zal zyn vestiging in Schiedam sluiten. Ten gevolge van deze maat regel zullen binnenkort ruim 100 werknemers, voor het merendeel jeugdige vrouwelyke werkkrachten, alsmede enige staf- en kantoormede werkers. worden ontslagen, zo deelt het bedryf mede. Overleg met de vakbonden heeft tot een bevredigen de afvloeiingsregeling voor het be trokken personeel geleid. De oorzaak van de reorganisatie maatregelen by Gazan NV is de kleine omvang van zowel de voor jaarsnabestellingen als de aarzeling by de detaillisten by het plaatsen van najaarsorders. De directie van de NV betonfa- briek .De Meteoor" in De Steeg heeft aan 19 beambten ontslag aangezegd. Als reden wordt opgegeven, dat door een nieuwe groepering van werk zaamheden en functies met minde* personeel kan worden volstaan. ADVERTENTIE NOORDWIJK AAN ZEE brengt als attractie VRIJDAGAVOND 5 MEI aanvang 19.00 uur Entree f. 1.50. ADVERTENTIE kok os mac a poontje niet duur weheerlijk ADVERTENTIE Voor goed auto-onderhoud Uit het Leidsch Dagblad 1 3 Mei 1867: Op eene boerderij te Warffum, in Groningen, heeft zich een ooievaar ge nesteld, die geheel zwart is, met uitzondering van een kleine witte streep onder den buik. Voor omstreeks 37 jaren had men er ook een gezien te Ulrum. Tot bewijs van de duur te, die de tentoonstelling in het Parijsche leven brengt, moge dienen, dat in het Grand Hotel alle prijzen met 50 pet. verhoogd ziin. De koning der Belgen be taalde in het door hem ge- huurde hotel Walewski niet a minder dan 2000 frs. per J

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 1