BEWUST WONEN EEN VERVELEND MANNETJE lï Vak op lesrooster van de Osdorper Scholengemeenschap Zelf tuinkruiden kweken 'tsuksesvan de gastvrouw BATERDAG 29 APRIL 1987 LD.-EXTRA 1 Boven: De leerlingen van de Osdorper Schoolgemeenschap trokken er ook op uit om nieu we flatgebouwen te gaan be kijken. Rechts op de pagina: op een zelf gebouwde maquette ga ven leerlingen aan hoe zij Os dorp er het liefst zouden laten uitzien. „Als je In een nieuwe stad een park zou willen aanleg gen, dan moet je dat doen vlak bij een bejaardentehuis en een kantoorflat, omdat daar mensen wonen en wer ken, die het meest om een park geven". Tot deze en vele andere conclusies over het leefbaar houden en het leef baar maken van de Amster damse tuinstad Osdorp kwa men onlangs de 2e-klasleer- lingen van de HAVO-afde- ling van de Osdorper Scho lengemeenschap. „Bewust wonen" ondergebracht ln het z.g. „Osdorp-project" is op de school met 1200 leerlingen waar het progressiefste mam moet-onderwijs van Nederland wordt gegeven een vak. Een vak dat erop is gericht jongens en meisjes tussen de 14 en de 16 jaar kennis te laten maken met de pro blemen rondom de spanning van ADVERTENTIE Kostelijk voor uw kinderen GRAPILLON alcoholvrij .(jruivensap een nieuwe stadswijk, hen een oor deel te laten uitspreken over het Osdorp waarin zij wonen, hen daarbij wensen te laten formuleren en ten slotte door het laten opme ten van een bepaalde wijk intuïtie ve achtergrond te geven aan een onderwerp uit de vlakke meetkun de. „Het gaat erom met deze en an dere projectlessen (zoals: de krant in de samenleving het kind in de literatuur de Verenigde Sta ten Twente materiaaltech nieken de posterijen de havens en auto's) een betere aanloop te geven naar de maat schappij" aldus de heer H. H. Voogd, leider van de HAVO-afde- ling van de Osdorper Scholenge meenschap. Het onderwijs in Ne derland is naar zijn mening niet ge noeg op de praktijk en op de wen sen en eisen van het bedrijfsleven afgestemd. De Scholengemeenschap wilde daarin verandering aanbrengen en zo ontwierp men in samen werking met de directeur van het Onderwijskundig Studiecen trum, de heer A. J. S. van Dam, een totaal nieuw leerprogramma waarin 9 uur projecties per week werd opgenomen. De bedoeling van deze speciale lessen is de leerlingen kennis te la ten maken met zoveel mogelijk as pecten waarmee zij later in de maatschappij worden geconfron teerd. Opdrachten voor de project- lessen moeten groepjes leerlingen in een klas gezamenlijk verrichten. Men hoopt daardoor bij hen een aantal eigenschappen te ontwikke len, die voor hun verdere loopbaan van groot belang zijn, zoals: het tactvol en met zeker gemak om gaan met mensen, begrip hebben op een bepaalde facet gerichte les sen niet in een „amateuristisch gepruts" ontaarden, zoekt de Os dorper Scholengemeenschap voort durend contact met experts. De be wust-wonen-lessen samengevat in het Osdorp-project werden bijvoor beeld drie maanden achtereen ne gen uur per week onder meer door voor anderen en hun visie, een be heerste oordeelvorming, praktische vindingrijkheid, vermogen tot im proviseren, het werken in teamver band, problemen zien en de infor matie weten te vinden met behulp waarvan zij kunnen worden opge lost, het kunnen incasseren van teleurstellingen, zakelijk en helder kunnen rapporteren en ten slotte het beheersen van vergader- en discussietechnieken. Om ervoor te zorgen dat de sterk (W) ETEN S WAARD De Nederlandse huisvrouw gaat er de laat ste jaren steeds meer toe over om tuinkruiden te gebruiken. Daar deze echter lang niet altijd in de winkel verkrijgbaar zijn is het aan te ra den de kruiden zelf te kweken in de tuin of in een bakje op het balkon. Een pol bieslook in een pot gezet of, evenals peterselie en kervel gezaaid, kan men al vrij spoedig „oogsten". Alle drie zijn ze heerlijk in soepen, sauzen, sla en andere groentesoorten. Voor de huisvrouw die geen tijd beschikbaar heeft, of wei nig aanleg voor tuinieren, zijn zogenaamde celstof matjes in de handel, waarin ongeveer 7 verschillende tuinkruiden (o.a. peterselie, bieslook, la vas, bonekruid en tijm) ge rangschikt naar soort gezaaid zijn. Wanneer men precies volgens de gebruiksaanwij zing op het pakje tewerk gaat kan men na 14 dagen al de eerste groene puntjes boven het laagje teelaarde, dat op het matje gebracht moet worden, zien uitkomen. Een gemakkelijke en heel orgi- nele manier om zelf tuinkrui den te gaan kweken. De prijs van deze matjes valt wel mee, te meer daar verschil lende plantjes tot de over ja rigen behoren. koekjes. Bestrijk deze met i lade en giet er 1 dl advocaat over heen. Schenk er vervolgens een halve liter ohocoladevla over en garneer deze vla met gespoten slag room. Serveer hem goed koud. Quick-schotel Leg onderin een beboterde vuur vaste schotel een laag aardappel puree, hierop plakken gehakt (uit blik) en vervolgens een laag in schijven gesneden tomaten. Strooi er een laag kaas over en giet er wat gesmolten boter op. Zet de schotel zolang in een hete oven tot deze door en door heet is en een bruin korstje heeft gekregen. Bitterkoekjesdessert Leg onderin een glazen schaal 100 g in lauwe melk geweekte bitter- Eieren met kippelevertjes 125 g kippelevertjes, klein ge raspt uitje, 50 g champignons, zout, peper, kervel, dl droge sherry, 6 eieren, 1 dl koffie- Snijd de kippelevertjes in vieren en bak deze met de geraspte ui, de gewassen en in plakjes gesneden champignons met wat zout, peper en kervel in een stukje boter onder voortdurend roeren 5 minuten. Voeg de sherry toe en laat alles 5 minu ten sudderen. Verdeel het mengsel over 6 beboterde soufflée-potjes Breek op elk vormpje een ei en ver deel de koffieroom hierover. Plaats de potjes in een voorverwarmde, matig hete oven gedurende onge veer 20 minuten. Kaisersehmarrn 150 g bloem, 3 eieren, zout, f lepels suiker, IVi dl melk, 3 le pels boter, 3 lepels (in rum ge weekte) rozijnen. Maak van bloem, eierdooiers, zout en melk en heel glad beslag. Klop de eiwitten met iets zout heel stijf en klop daarna pas 2 lepels suiker erdoor, tot ze wéér stijf zijn. Meng de geweekte rozijnen door het be slag en spatel tot slot het stijve eiwit erdoor. Laat de boter in de koekepan matig heet worden, doe het beslag erin, laat het even gaai- worden en keer de koek. Scheur dan met 2 vorken de koek in repen en vervolgens in niet te kleine stukjes. Keer eventueel de stukjes nog weer even en serveer ze op een diep bord, dik bestrooid met poe dersuiker. Geef er desgewenst prui men- of franibozencompóte bij. Sour creamsaus Roer V\ liter sour-cream goed uSt met heel fijngesneden bieslook, pe terselie en selderij. Voeg naar smaak peper, zout, worcestersaus, paprikapoeder en een enkel drup peltje tabasco toe. de bekende binnenhuisarchitect EL de Wijs, die tot voorkort aan de Amsterdamse Stichting Goed Wo nen was verbonden, verzorgd. Voor deze lessen kregen alle vijl parallel tweede klassen van de school eerst een aantal voor lichtingsfilms van de Amsterdamse Gemeentelijke Dienst Publieke Werken te zien. Vervolgens brach ten de leerlingen onder leiding van een wiskundeleraar een deel van Osdorp in kaart. Het meten gebeur de in groepen, die ieder een be paalde sector kregen toegewezen. Gewerkt werd met meetwerktuigen, die door de Gemeentelijke Dienst beschikbaar waren gesteld. Ter af wisseling hiervan stond er een tekstanalyse van het boekje „Am sterdam bouwt een nieuwe stad" op het programma, waarvan de resul taten meetelden voor het rapport cijfer Nederlands. Verder kregen de leerlingen opdracht een plattegrond te maken van een denkbeeldige kleine stad, die bij een spoorlijn lag en bovendien een kleine ha ven had. Naast deze algemene op drachten werkten zij in kleine werk groepen van drie tot vijf leerlin gen aan bepaalde aspecten van Osdorp zoals winkelplanning, ver keer, vervoer en architectuur, ter wijl andere groepjes kaarten teken den en maquettes bouwden. Iedere leerlingen mocht zijn eigen werk groep kiezen. De werkgroep „winkelplanning" verzamelde onder leiding van een sociaal-geograaf gegevens over de plaats, het aantal en de soort win kels in de tuinstad Osdorp. Boven dien stelden de kinderen een en quête onder hun ouders in en ver werkten de gegevens daarvan in een gezamenlijk verslag. De werkgroep verkeer en vervoer ging bij buurtgenoten vragen wat zy van het parkeerprobleem von den en moest op een kaart aange ven welke voorzieningen er in Os dorp zouden moeten worden getrof- ADVERTENTIE KANTEN KLAAR het verkeer over tien jaar is verdubbeld. Leerlingen van de werkgroep ar chitectuur bestudeerden onder lei ding van de binnenhuisarchitect H. de Wijs de verschillende woonvor men in Osdorp en gaven daar hun mening over. Ze moesten bovendien de voor- en nadelen van verschil lende woningtypes opsommen. De frappante antwoorden leverden voor de architect interessante studiestof op. Zo bleek onder meer dat de meeste kinderen een hekel aan ga lerijwoningen hebben omdat „iedereen dan zo naar binnen kan kijken". Een voordeel noemden twee leerlingen het dat „kinderen er zo prettig op balkonnen kunnen spelen". Als nadeel noteerden zti dat de balkonranden te laag zijn zodat kinderen er gemakkelijk overheen kunnen vallen. Als voordeel van de eengezinswoningen zagen zij de af wezigheid van „stampende boven buren". Over een bovenstraat in Os dorp (een tot trottoir uitgebouw de galerij op de eerste etage) zei den zij „Het is fijn voor kin deren om te spelen" en „Zo rus tig zo'n eigen straat, maar zou je niet te veel met je buren te maken krijgen?" De leerlingen gaven ook hun mening over het Osdorpse winkelcentrum waar de meeste winkels een houten over kapping hebben. Een leerling schreef „Je kunt zo fijn onder de luifels wandelen, dat geeft zo'n beschut gevoel en nu bedoel ik niet tegen de regen". De interessantste opvattingen van de jongens en meisjes over de moderne woningbouw kwamen naar voren toen twee werkgroepen onder leiding van een handenarbeidleraar eerst een maquette van een deel van Osdorp bouwden en daarna een z.g. wensmaquette maakten waarop zij aangaven hoe zij hun woon plaats er het liefst zouden laten uitzien. Bij de motiveringen van de laatste maquette schreven zij „Ons plan is niet zo recht toe recht aan, een stad moet elke keer weer ver rassingen hebben, zodat je elke keer weer iets anders ziet" en „Wjj hebben zoveel mogelijk gewo ne rechte huizen gemaakt, niet al die gekke vormen, want die vallen zo op en vervelen toch maar op den duur". „Wij vinden een museum met een park waarin beelden staan belang rijk. Misschien kan er wel een bi bliotheek in zijn en een speelplaats voor de jonge kinderen" con cludeerden anderen. De motiverin gen werden besloten met de op merking. De scholen zetten wij dicht bij het winkelcentrum, dat is leuk voor de oudere scholieren"* De Amsterdamse Stichting „Goed Wonen", die bijzonder veel medewerking aan de bewust-wonen -lessen verleende is enthousiast over het resultaat. Men zoekt inmiddels naar nieuwe mogelijkheden en wel licht andere werkwijzen. Men denkt er zelfs aan bruikbaar materiaal klaar te maken zodat de lessen ook op andere scholen kunnen gegeven. ADVERTENTIE Verkoopadressen worden gaarne verstrekt door Stibbe Postbus 9041 A'daro De martelende onzekerheid omtrent bepaalde televisie-pro gramma's knaagt dikwijls aan onze zenuwen. Wordt het stuk, waarnaar we reikhalzend uit zien, wel of niet uitgezonden? Het wordt aangekondigd, afge last, weer aangekondigd, terug genomen, nogmaals aangekon digd ten slotte uitgezonden met vele coupures en veront schuldigingen Dat er zwaar ivordt getild aan stukken die ons in ons blote hemdje dreigen te zetten kan ik me indenken. We zijn gewend aar. spiegels die ons uiterlijk weerkaatsen spiegels die ons innerlijk tonen willen we liever met in ons huis hébben. Maar het zijn vooral de grote kinderen die zich kwaad maken. Bevoogding is hun een gruwel, ze achten zich capabel genoeg om te oordelen of ten bepaald stuk goed of slecht is. Ze zijn nog nooit voor een hachelijk onderwerp teruggedeinsd en ze begrijpen niet dut ouderen dat wel doen. Het hoort toch ook bij deze wereld? Alles hoort bij deze wereld: kunst en knoeierij, schoonheid en kitsch, harde werkelijkheid en sentimentali teit, satire of boerenkapel ...en dat willen ze dan ook zien. Geen selectie maar het hele gamma van uitdrukkingsmogelijkheden die de moderne mensheid bezit, ook al is het niet altijd aange naam, of mooi, af gezellig, of geruststellend. Het meest verbaasden mijn kinderen zich over de discussies die ontstonden over het al of niet uitzenden van de Batman- serie. Eerst wel, toen niet, toen weer wel Als er zo gehannesd wordt met 't programma, dan kijken we met de hele familie, want wat ss er nu zo hachelijk aan die filmpjes? De publiciteit had iets gepreveld over: afkeurens waardige gruwelscènes, en dan denk je: Maar goed, dat ze Bat- mail geschrapt hebben. Een an der publiciteitsorgaan deelt echter mede, dat Batman niet serieus is bedoeld, maar als per siflage, omdat elke scène in fei te lachwekkend is, en dan denk je: Ik zou het toch wel willen zien. Enfin, we móchten het zien. Zonder gruivelscènes en com pleet met de lachwekkende per siflage. Maar we hebben ni e t gelachen. „Wat een stomvervelende dia loog", klaagde Adriaan. „Moet ik dat leuk vinden? De cliché mannetjes kunnen er nog wat van leren." „Verwachten ze in Amerika dat de mensen-van-de-toe- komst zo onnozel zijn?", vroeg Henk ongelovig. „Ik vind Batman niet eens eeu mooie man", constateerde Marian ontevreden. „En in ver momming is hij niet griezelig* Hij is onbeduidend. Met of zon der cape een vervelend ke reltje. Moet ik daarom lachen Ik kijk niet meer". „Weet je wat ik nou zo vreemd vindt", zei Adriaan na drie af leveringen, „batman is de held die het kwaad bestrijdt. Maar alle super misdadigers in de se rie zijn gewone dieven. Zij ver grijpen zich aan geld, aan siera den, aan kroonjuwelen, aan kunstschatten. Slechte mensen zijn blijkbaar mensen die een ander zijn bezit afpakken. Daar mede is voorzover Batman be treft de kous af. Hij verdedigt dat geldelijk bezit en dat is zijn gerechtigheid! Hij be schermt de rijken, de banklui- zen, de miljonairs. Daarvoor waagt hij zijn leven, fungeert als superheld, stort zich in de adembenemende avonturen maar als je het mij vraagt is-ie een grote onbenul: waarom komt hij niet op voor de under dog?" THE A BECKMAH ADVERTENTIE Moederlijke overpeinzing 'n tafelklare smulverrassing BIJ DE LUNCH

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 9