.ENTEPARADE 1967 RIJDT DOOR DE BOLLENSTREEK Student kort na overval gepakt Drukte in de kust- en bollenstreek viel mee Reserveer P0NTSCH00L rote drukte langs route van Sassenheim naar Haarlem Schaatskampioenen 4ds „Ongrijpbaren" BEROEPS OPLEIDING STEENSCHUUR 3 ERDAG 29 APRIL 1967 LEIDSCH DAGBLAD (Van een onzer redacteur) )e Ongrijpbaren". Dat was de titel van de heel kunstig met loemen versierde praalwagen, die vandaag in het bollen- ekcorso het meest de aandacht trok. Niet in de eerste plaats de fraaie kleurencombinaties, maar in het bijzonder door iguranten op het eregestoelte aan de achterzijde van deze en troonden „onze wereldkampioenen op de schaats Stien ;er en Kees Verkerk met de „eeuwige" tweede Ard Schenk! tze drie schaatsfenomenen mbassadeurs op sportge- voor ons land zullen tvond zeker hun oren nog n suizen van het frene- applaus, dat opklaterde de mensenmenigte aan 'szijde van de corso-route de Warmonderdam in ienheim naar de Grote kt in Haarlem. Jur ik 41 Prij.;' •eren „Daar komt de jury", riep corso- generaal Jos van Driel tot de figu ranten. „Dus de plaatsen op de wa gens Innemen". Het was half negen. Dat jureren is voor de kijkers een boeiende, maar voor juryleden zelf een niet bepaald gemakkelijke bezig heid. Binnen de twee uur moesten zij de 23 praalwagens en acht nut bloemen versierde personenauto's, die aan dit twintigste bollenstreek- corso eeelnemen, beoordelen Wanneer men dan weet, dat de onderlinge (gezonde) wedijver van de deelnemers er oorzaak van is, dat de wagens steeds mooier worden, dan kan men begrijpem, dat de jury be staande uit mej. J. Vöge, Amster dam, mevr. A. Schat-Kapteyn, Utrecht, mevr. Eekhoutte, Bunnik, de heer J. H. Eekhoutte, Bunnik, de heer Ad Hosman, Utrecht en de heer M. van Driel, Apeldoorn, het beslist niet gemakkelijk had. De wagens wer den bekeken en nog eens bekeken voor de punten werden toegekend. De talrijke toeschouwers, die het jureren bij de Warmonderdam gade sloegen, zochten onder de figuran ten naar de schaatskampioenen. Zij namen echter toen nog niet plaats op de praalwagen, zoals dat bij de andere wagens wel het geval was. Eerst toen de stoet zich in beweging zette, beklommen Stien Ivaiser, Kees Verkerk en Ard Schenk het erege- autostroom deskundig nen. ondervonden daarbij steun van de vliegtuigen v an de lucht vaartgroep van de Rijkspolitie, die onafgebroken boven het gebied vlogen en direct de radioposten op de grond waarschuwden als er iets mis dreigde te gaan of reeds was. Daardoor kon den de mannen, die voor een vlotte doorstroming van het verkeer moes ten zorgen, snel ingrijpen. Op weg Stan Laurel reed mee op de n Slapstickvan de Groep mbollenkwekers en Belang eenden uit De Zilk. (Foto L.D./Holvast) praalwagen, waarop zij hun ocht maakten op de 25 kilome- °Zoe in&e tocht door de Bollenstreek oneindig veel meer toeschouwers x3.60: c denkbeeldige tribunes, dan e jjspiste van Oslo en Deven- ijdens de strijd om de wereldti- op de schaats voor heren en s, was van verre te zien door ommissie voor onpersoonlijke vensgrote Noorse schaats. Deze als blikvanger van deze door ie van het Centraal Bloembol- imité beschikbaar gestelde wa- waarmede men midden in de had geschoten. we vanmorgen om een uur cht bij de Warmonderdam in iheim arriveerden heerste zoals gewoonlijk, reeds een ge drukte. Van heinde en verre de corsoliefhebbers naar de 'u1instreek gekomen om het sprook- ha-n kleur, geur en bloemenpracht aa^' »U te zien rijden. ook nu waren onder hen weer ggelijk veel Duitsers, die dit - !te april-weekeinde met de daar- d^f-oigende vrije 1 mei-dag aan de doorbrengen. Maar ook Engel- - dank zij de luchtbrug Lon- Gran< Zestienhoven Fransen, Zwit- Denen, Noren en Zweden meng- zich in groten getale onder de pro) houwers. Maar om half elf was het ge beurd. Het corso kon gaan rijden. Voor het eerst naar Haarlem en niet tot Bennebroek en dan weer dezelfde weg terug. Twintig muziekkorpsen, tussen de wagens meelopend, zorgden voor pittige marsmuziek, die aan het geheel een vrolijk chachet gaf. Intussen waren vele, vele tien duizenden uit noord en zuid de Bol lenstreek binnengekomen en hadden zich, al of niet zittend in hun auto of toeringcar, een plaatsje weten te bemachtigen langs de route. Met stemverheffing hun waren aanprij zende kooplieden zorgden ervoor, dat ze hun natje en droogje niet behoef den te missen. In tegenstelling met voorgaande jaren, toen het op dagen voor het corso en op de corsodag zelf guur en koud was en de regen zelfs bij stromen neerviel, was het vanmor gen niet koud en regende het niet. Hoewel het zonnetje, dat altijd oz'n feestelijk cachet aan de bloemenstoet geeft, op dit vroege uur nog verstek liet gaan, waren de vooruitzichten, wat het weer betreft, niet ongunstig. Dat was mede de oorzaak, dat het weer geweldig druk was in de Bol lenstreek. Maar de mannen van het district Leiden van de Rijkspolitie, die ver sterking hadden gekregen van man schappen uit andere districten, wis ten er wel raad mee. Ze hebben meer met dit bijltje gehakt en leidden de „Hitparade"een praalwagen die vooral de jeugd aansprak, was van de afdeling Bennébroek-V o- gélenzang van de Kon. Alg. Ver eniging voor Bloembollencultuur. (Foto L.D./Holvast) ADVERTENTIE goede ba- tentoonstelling „Keukenhof" in Lis- se, die daarmee haar naam als bloemenlusthof zeker eer aandeed en .Delfts blauw" van Bols uit Amster dam, die uitmuntte door een per fectie van de kleuren blauw en wit. 't Is maar een greep. Een onvol ledige zelfs. De kijkers langs de rou te zullen ook wel hun oordeel hebben over deze twintigste Lentepara de. Maar hoe dat oordeel ook mag zijn, vastgesteld kan worden, dat er van dit corso heel veel werk is ge maakt. Duidelijk kan worden gesteld, dat de Bollenstreek haar visitekaartje gepresenteerd heeft aan de vele tien duizenden gasten binnen- en bui- Trots Veel belangstelling trok 't Uiltje" van de afdeling Sassen heim van de Kon. Alg. Vereniging voor Bloembollencultuur. (Foto L.D./Holvast) tenlanders die op deze dag in de streek gastvrijheid genoten. Ze heb ben hun waardering niet onder stoe len of banken gestoken. Het lang durige applaus is daar het beste be wijs van. En straks, als men weer thuis is, zullen de vele kleurendia's de herinnering aan deze dag levendig houden en waarschijnlijk anderen, die de bloemenstoet nog nooit hebben gezien, aansporen om toch volgend jaar beslist op corsodag eens naar de Bollenstreek te gaan. SECRETARESSE RECEPTIONISTE STENOTYPISTE DICTAFOONTYPISTE CORRESPONDENT (E) enz., enz. uitsluitend TELEFOON 21219 Prospectus op aanvraag. DAG. EN AYONDOPLEIDING. Vooral genoten intens, nog nooit gezien! Erg mooi Het is niet gemakkei^n al de deel nemende praalwagens en personen auto's aan een beschouwing te on derwerpen. Bovendien verschillen de smaken. Dat bleek ook duidelijk uit het onderlinge verschil in punten waardering door de leden van de ju- die toch stuk voor stuk als des kundigen mogen worden aangemerkt. We noemden reeds „De Ongrijp baren" met „aan boord" als figuran ten sportmensen, die ons land zo veel schaatsroem bezorgden. „Op de markt en op de straatvan het Hoofdbedrijfschap Detailhandel, af deling Markt-, Straat- en Rivierhan- del, uit Den Haag deed het zeer goed. Pure snelheid kenmerkte „Vitesse" van de afdeling Noordwijkerhout van de Kon. Algemene Vereniging voor Bloembollencultuur. De afdeling Sas senheim van deze vereniging toonde een grote uil compleet met inkt pot en veren pen. De jeugdigen onder de bezoekers zullen ongetwijfeld hun hart opge haald hebben toen „Flipper", een wa gen van de afdeling Lisse van de Kon. Alg. Vereniging voor Bloembollencul tuur, voorbijtrok en van „Kukeleku" de haan van de Stichting Mechani satie Bollenstreek in Lisse. Het gemeentebestuur van Lisse kwam met „Motion" goed voor de dag en „Slapstick" (Laurel en Oli ver) van de groep Bloembollenkwe kers en Belanghebbenden uit De Zilk mocht er ook zijn. En niet te vergeten „Abstractie" van de stichting Nationale Bloemen- Het was gisteravond wel druk, maar liet onderbrengen van gasten verliep Corsogeneraal Jos van Driel stond met z(jn zoon Kees trots te kijken toen Lenteparade 1967 zich op de Warmonderdam in beweging zette. Hier werd de kroon gezet op de maandenlange, heus niet gemakke lijke arbeid van ontwerpen, moeiza me besprekingen voeren over het al of niet doorgaan van het corso, ge- ZTZ het onderbrengen van gasten verliep vlot en het afwerken, dus het opprikken j van de vele tienduizenden hyacin tennagels in allerlei kleuren. De heer Van Driel had eer van zijn werk. En nietalleen hij, maar ook allen, die hem terzijde hebben gestaan. Toen de stoet Lisse was ge passeerd vertrok Jos van Driel in zijn pijlsnelle wagen naar Amstelveen om zijn koffers op te halen. Om drie uur zou van Schiphol de KLM-vogel opstijgen die hem naar Engeland zou brengen. Daar wachtte hem weer een nieuwe bloemenstoet, die hij als ontwerper gestalte moest geven. Ook de bekende bloemsierkunste- naar W. Buurman uit Oegstgeest ontdekten wy bij de Warmonder dam. Hij was de adviseur van de bloemenarrangementen op de comi té-wagens. die in Lenteparade meere den. Praalwagenbouwer W. Pouw uit Rijnsburg stond er eveneens te kij ken, evenals vele arrangeurs, binders en bindsters en anderen, die aan dit bloemensprookje, dat uitmuntte door goedgekozen kleurencombina ties, gestalte hadden gegeven. Was het een wonder, dat de handen van de ontelbaren menig maal langdurig op elkaar gingen toen de stoet voorbij reed. Dat ap plaus gold natuurlijk ook voor de figurantes in hun kostbare kle dij en met hun opvallende de Een in financiële moeilijkheden geraakte Rotterdamse student heeft gisteravond in de Maasstad gepro beerd de 17-jarige winkelbediende Alfred van den Akker te beroven van f6.000.-, een deel van de dagopbrengst van de schoenenwinkel waar de jon geman werkte. De student overviel de winkelbediende, die op dat mo ment vergezeld was van een 18-jari- ge caissière van het schoenenmaga zijn, toen deze bezig was het geld in de nachtkluis van de Algemene Bank Nederland aan de Blaak in Rotterdam te deponeren. Met het op een vuurwapen gelij kende voorwerp dwong de jongeman het tweetal naar een naast de bank gelegen straat te lopen, daar eiste hij, nog steeds onder bedreiging van het wapen, de papieren zak op waar in het geld in twee cassettes was op geborgen. Toen de winkelbediende zich verzette scheurde de zak open, ■aardoor de cassettes op de straat vielen. De student griste daarna de cassettes weg, sprong op een fiets en verdween. Op het hulproepen van de overvallenen reageerde een 44- jarige schipper. Op zijn bromfiet-s achtervolgde deze de overvaller. Een paar straten verder kon de schipper een patrouillerende agent waarschuwen voor de vluchteling. De agent sprong achter op de brom fiets en samen met de schipper zet te hij de achtervolging in. Even over de Maasbruggen, in de buurt van het R.TM.-station aan de Rozenstraat, slaagde het tweetal erin de student te pakken. Op het bureau Nassaukade ontken de de student aanvankelijk de over val op zijn geweten te hebben. Na een kort verhoor echter gaf hij toe en vertelde de politie dat hij tijdens zijn vlucht de cassettes met het geld had weggegooid. Inderdaad werden deze even later teruggevonden. In het bureau bleek ook, dat de student die in Rotterdam op kamers woont, de overval had gepleegd met behulp van een plastic speelgoed-pistooltje. ADVERTENTIE (Van een onzer redacteuren) Hoewel men er in de kust- en bol lenstreek op gerekend had, dat reeds gisteravond de grote stroom van bui tenlandse toeristen, die het laatste april-weekeinde met de daarop vol gende 1 mei-dag in ons land zouden doorbrengen, binnen zou komen, is dat niet geschied. Het was wel veel drukker dan gewoonlijk op de wegen naar de kust, maar van opstoppingen was nergens sprake. De reeds lang tevoren besproken bedden in hotels, pensions en bij particulieren in de duin- en bollen streek werden allemaal bezet, maar de terecht verwachte buitenlandse gasten, die met eigen vervoer naar ons land kwamen, reden niet door naar de kust, maar overnachtten in Arnhem en omgeving, waar de V.V.V. handen tekort kwam om allen onder dak te brengen. Deze toeristen zouden vanmorgen, zo deelde Arnhems V.V.V.-directeur Jac. de Veth mede, doorrijden naai de kust om te kijken naar het corso om daarna de overige dagen aan zee door te brengen. Inmiddels hebben de V.V.V.'s in Katwijk aan Zee en Noordwijk het gisteravond toch nog bijzonder druk gehad. De gecontracteerde bussen zijn allemaal binnengekomen en de mensen werden door een perfecte or ganisatie snel ondergebracht. Ook directies van hotels hadden van te voren afspraken gemaakt met buitenlandse reisbureaus. In deze ge legenheden waren gisteravond ook nagenoeg alle kamers bezet. De ho tel- en pensionaccommodatie in de plaatsen in de Bollenstreek was nau welijks voldoende om alle gasten te herbergen. Prof. Verdam naar Senaat De oud-m.iiial r van Binnen u.ndse Zaken prof mr P. J. Verdam is be noemd tot lid van de Eerste Kamer. Hij zal deze benoeming aanvaarden. Prof. mr. verdam werd benoemd verklaard in d e vacature J. de Jong CZN Hilversum, die met in gang van 10 april ontslag heeft ge nomen als lid van de Senaat, in welk college hij zitting had voor de AR- Partij. Prof. mr. Verdam was minis ter van Binnenlandse Zaken in het kabinet-Cals. als opvolger van de heer J. Smallenbroek. Later be kleedde hij dezelfde functie in het kabinet-Zijlstra. Katwijks V.V.V-directeur Chris Verplancke vertelde ons gister avond laat opgelucht: „De kop is er weer af. Degenen, die via ons kantoor logies met ontbijt hebben besproken zijn gearriveerd. Een kleine veertig bussen met toeristen zyn vanmiddag van een uur of vijf af de bad- en vissersplaats binnengereden. Met ongeveer veer tig mensen hebben we gezorgd, dat ze snel naar de ovemachtings- adressen werden gebracht. Alles verliep volgens plan. We hebben tot nu toe maar heel weinig buitenlanders moeten helpen, die op eigen gelegenheid naar ons land waren gekomen, vervolgde de heer Verplancke. Daarop hadden we eerlijk gezegd ook niet gerekend, want voor de meesten begon het vrije (lange) weekeinde pas van avond. Die stroom verwachten we als nu, morgen. Er komen dan ook weer tientallen bussen aan. Dat is contractueel vastgelegd. Friendship Tours en Clarcksons Tours, die een „bollenluchtbrug" Londen-Zestienhoven onderhouden, hadden zelfstandig in Katwijk en Noordwijk ook heel wat kamers be sproken. Deze gasten zijn ook gearri veerd of zullen vanmorgen ln alle vroegte op het Rotterdamse vliegveld aankomen. Vanuit Arnhem kwam bij de V.V.V Katwyk het verzoek binnen om van daag nog de nodige kamers te re serveren voor Duitsers, die in de loop van de morgen de grens over zouden komen. Dat kan. want in Katwijk hebben velen, die aanvankelijk niet van plan waren deze dagen te verhuren, gun stig gereageerd op het dringende verzoek van de V.V.V om hun be- dus als het tenminste niet zo regent schikbare plaatsen op te geven. 24 uurs autohulpdienst Tel. 21496? - b.g.g. 20693 CONTACT MET INGESLOTEN MIJNWERKERS Reddingsploegen hebben gisteren met zes mijnwerkers die als gevolg van een instorting al vijfenveertig uur ingesloten zitten in een mijn te Orlova-Ostrava in Tsjecho-Slowakije. De ingeslotenen hebben laten we ten, dat ze het naar omstandigheden goed maken. Van drie kanten tege lijk tracht men hen met hulp van boren te bereiken. Nog zestien me ter scheiden de redders van het zestal. Deze wagen van de Gemeente Hillegom werd genoemd naar de Italiaanse componist Paganini, die leefde van 1782 tot 1840. (Foto L.D./Holvast)

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 15