Mobil Strijd om Khartoem JUBILARISSEN BIJ CHEMIE Juhileumexpositie in Bedrijfstech. school Gratis boekje: Koninklijk A. J. van goud voor Haarlem Een onschuldige •Bron der wellust' 1710- 57, li VRIJDAG 28 APRIL 1967 Nu ae Leidse schooljeugd in verband met de geboorte van het Prinsje een vrije dag heeft gekre gen, bleef zij vandaag nog versto ken van de beloofde beschuit met muisjes. Maar een bekend spreek woord zegt: wat in het vat zit verzuurt niet Wel werd deze versnapering al aangeboden aan de kinderen van de kindercrèche in de Rijnland-flat aan de Chur- chilllaan. De kinderen doen zich hier te goed aan de beschuit met muisjes. (Foto LD/Holvast) het vijftig jaar ge leden zijn, dat de heren H.Treur en H.J.N. van Oosten in dienst tra den van het Organisch Che misch Laboratorium van de Leidse Universiteit. Voor het unieke feit, dat zij zo lange tijd hun beste krach- lichtiten aan dit laboratorium hebben ge- Wijd, zullen zij op dinsdag 2 mei om 10.30 uur gehuldigd worden in de bibliotheek van het Chemiecomplex jjaan de Verlengde Wassenaarseweg. De heren Treur (63) en Van Oosten (62) zijn beiden hun loopbaan be gonnen als laboratoriumbediende. Daarna waren zij lange tijd werk zaam als zaalamanuensis, een func tie waarin bijzondere onderlinge be kingen tussen beide heren en as sistenten en studenten zijn ontstaan, burg» De hieruit gevolgde duurzame con-' - pacten zijn onder meer tot uiting ge- lan i komen bij de vele reacties, die bij ïden 1tekend worden van dit tweevou- eeft si ^g jubileum zijn opgeroepen. Mo- menteel zijn de jubilarissen in de functie van laborant A werkzaam. De heer Van Oosten benut zijn gro te ervaring bij de leiding van pre- kandidaten-practica, de heer Treur met werkzaamheden, waarmee hij vooral de eiwitgroep tot grote steun is. Tijdens de huldiging zal het woord worden gevoerd namens cutratoren, directie, staf, personeel en oud leerlingen van het Organisch Che misch Lamboratorium. Na afloop zal gelegenheid zijn de jubilarissen persoonlijk geluk te wensen. ACADEMISCHE EXAMENS Aan de Leidse Universiteit agd voor het doctoraal rlandse taal- en letterkunde de heer N. Smeele (cum l&ude, Den Haag) Tien jaar individueel technisch onderwijs De Gemeentelijke Bedrijfstech- nische Schopl in Leiden bestaat tien jaar. Ter gelegenheid van dit twee de lustrum wordt in de school voor individueel technisch onderwijs een tentoonstelling gehouden, die een in druk geeft van de groei van dti tech nisch onderwijs. De expositie, die gistermiddag door de Leidse wethou der van Onderwijs, de heer S. San- nes, werd geopende duurt tot vana vond half tien. De werkstukken, die de jongens in het afgelopen jaar hebben vervaardigd, liggen te pronk zowel in het schoolgebouw aan de Medusastraat als in de dependance in de Timorstraat. Wethouder Sannes sprak er bij de opening van de expositie zijn vreugde over uit dat de school in de afgelopen tien jaar haar bestaans recht heeft bewezen en dat het „schooltje van Mabesoone" in deze periode is uitgegroeid tot een onder wijsinstituut, over heit nut waar van niet meer getwijfeld behoeft te worden. De wethouder onderstreepte bij deze gelegenheid nog eens het feit dat op de bedrijfstechnische school een bepaalde vorm van technisch onderwijs wordt gegeven, die aange past is aan de geaardheid, de aan leg en de karaktereigenschappen van de leerlingen. Mede in verband met het groei end aantal leerlingen (de dagschool telt op het ogenblik 320 leerlingen, red.) is het volgens de wethouder te wensen, dat de plannen met betrek king tot de bouw van een nieuw schoolgebouw zo spoedig mogelijk gerealiseerd zullen worden. De wet houder bracht in het bijzonder dank aan de directeur van de school, die samen met zijn medewerkers gedu rende zovele jaren heeft geijverd voor het geluk van „zijn" jongens, aan wie de gelegenheid wordt gebo den om op deze school te woekeren met hun talenten. De directeur, de heer F. C. Mabe soone, op zijn beurt bracht hulde aan de docenten voor de wijze, w op zij de leerlingen geleiden by hun streven om een goed vakman te den. Ook hij sprak de wens uit, dat het nieuwe, centrale schoolgebouw ADVERTENTIE Uw eigen centrale verwarming met Mobil-financiering! Hebt u nog geen centrale verwarming? Dan vlug deze bon invullen. Mobil vertelt u graag alles over het fantastische Mobilsysteem: moderne olie-gestookte installatie direct uw eigendom .volledige financiering geen borg nodig.lage kosten .complete risicodekking .aflossing maximaal 8 jaren. Wanneer u nog geen zestig bent, is gedurende vijf jaar een levensverzekering bij definanciering inbe grepen. In ons interessante boekje „4 in 1" kunt u alles lezen over de unieke Mobilservice. cofinanciering Niet wachten, meteen bon invullen en in open enve lop als drukwerk toezenden aan: Mobiloil N.V., Postbus 1131, Rotterdam. Graag ontvang ik gratis: Inlichtingen CV-financiering en Het Mobilserviceboekje „4 inl'*. LD Naam:.- Adres: Plaats: fcsa- (aan de pas verlengde Vondellaan, red.) binnen niet al te lange tyd zal verryzen. Velen maakten op de eerste positiedag al een rondgang door de lokalen, waar het werk van de leer lingen te kijk is gezet. LEIDSCH DAGBLAD Samen uit samen voor de rechter Samen waren ze op stap gegaan, twee vriendinnen uit Leiden. In een groot modemagazün hadden ze haar slag geslagen. „Het ging zo gemak- keiyk," aldus de verklaring voor de Haagse politierechter. De één had enkele jongenspakjes gestolen, de an der deed het met iets minder, maar de rechter constateerde, dat deze verdachte slechts f 1.25 op zak had, dus kenneiyk niet van plan was iets te kopen. Dat gaf de verdachte wel toe, maar het stelen bleek haar toch geen moeiiykheden op te leve ren. De andere verdachte verklaarde ze in financiële moeiiykheden verkeerde. „Dan helpt stelen van jongenspakjes ook niet," constateer- e Officier van Justitie. „We zul len het nooit meer doen," beloofden beide verdachten. „Neen, want dan wordt het beslist gevangenisstraf," waarschuwde de Officier, die naast de eis van f.60 boete ook nog drie weken gevangenisstraf voorwaardeiyk voor ieder van de verdachten wilde opleggen. De rechter veroordeelde overeenkomstig die eis. Dividend Werninks Beton Commissarissen en directie van Wernink's Beton en Aanneming Maatschappy N.V. te Leiden hebben besloten aan de op 30 mei a.s. te houden Jaariykse algemene vergade ring van aandeelhouders voor te stellen over het boekjaar 1966 een dividend te keren van 11% (vorig jaar 11%). Tijdens een feestelijke bijeenkomst is gisteren in het Leidse kantoor van de Amrobank aan het Rapenburg het gouden jubi leum gevierd van de heer A. J. van Haarlem, algemeen procu ratiehouder. Een jubileumviering, welke voor de heer Van Haarlem tevens het afscheid van zijn werkkring betekende. Rond vijf uur werd de jubilaris, met echtgenote, schoondochter en zoon door directie en personeel ont vangen. De heer van Haarlem, getooid met de gouden eremedaille, verbonden aan de orde van Oranje Nassau, welke hem 's middags door burge meester. mr. G. C. van der Willigen, was uitgereikt, werd toegesproken door één van de directeuren, de heer A. van de Koppel. Deze memoreerde de levensloop van de heer van Haar lem, waarby hy zyn byzondere kwa liteiten als medewerker en speciaal als mens in het licht stelde en hem dankte voor het vele werk, dat hy voor de Bank heeft verricht. De heer Van de Koppel hoopte dat de heer Van Haarlem nog vaak een bezoek aan het kantoor zou brengen en wil de niet eindigen dan met de wens dat het zyn vriend Vaji Haarlem ge geven zou zijn nog vele jaren in goede gezondheid met zyn echtge note en kinderen van zyn pensioen te genieten. Hierna gaf de heer Van de Koppel het woord aan de heer Boxelaar, die in een geestig gedicht zyn wensen en die van de collega's had verwerkt. Spreker vond het een vermeldenswaardig feit, dat de heer Van Haarlem in hetzelfde gebouw waar hy 50 jaar geleden zyn intrede had gedaan via verschillende fusies weer was teruggekomen en nu daar jubileerde en afscheid nam. Voor het vele werk van de heer Van Haarlem wordt wel geen gouden plaat gegeven, alhoewel dit na de geleverde prestatie op zyn plaats zou zyn. Na een by zonder compliment aan mevrouw Van Haarlem voor al haar steun aan haar man en begrip voor zyn werk, sprak de heer Boxe laar de hoop uit, dat de heer Van Haarlem nog een „hele dure" voor het pensioenfonds zou zyn. Daarna overhandigde hy het cadeau, een typemachine, namens de directie, collega's en ex-collega's. In zyn dankwoord zei de heer Van Haarlem, dat hy het zeer op prys had gesteld, dat de heer Van de Koppel hem had toegesproken, voor al gezien de vriendschap en de sfeer die in de tyd van hun samenwer king was ontstaan. Ook de heer Boxelaar dankte hy voor zyn toe spraak, waarby hy speciaal naar voren liet komen, dat hy met het cadeau zeer verrast was. Een lang zal hy leven besloot het officiële gedeelte, waarna de byeen- komst op een gezellige wyze werd voortgezet. Aan de kinderen in het te huis van de Christelijke Jeugd- hulp aan de Zoeterwoudse Singel in Leiden werden vanochtend door Mar ja en Ineke de Vos oranjesnoepjes uitgereikt. De Leidse Christelijke Oranje vereniging heeft het initiatief ge nomen om aan kinderen van di verse inrichtingen snoepjes te ge ven. Voorts brachten de bestuurs leden, de heer C. H. Vink en me vrouw B. de Vos, die hierbij werd geassisteerd door haar dochters, in alle verpleeginrichtingen in Leiden namens de Oranjevereni ging sinaasappels. (Foto LD/Holvast) Het dramatische gevecht van een aan zijn lot overgelaten generaal TRIANON Hoofdfiguur film „De laatste uren van Khartoem" is de Britse gene raal Charles George Gordon, een figuur die werkelyk heeft bestaan en geleefd heeft van 1833 tot 1885. Zyn naam staat in de annalen van de Britse militaire geschiedenis met flon kerende letters vermeld, hy was een even bekwaam als moedig en integer officier .Toch zou zyn faam vermoedelyk niet boven die van andere generaals zyn uitgekomen als zyn vader land hem op het meest drama tische moment van zyn leven niet op een afschuwelyke wyze aan zyn lot had overgelaten. Gordon kreeg in de jaren tachtig een nogal vage opdracht van de Britse premier Gladstone om in Egyptisch Soedan orde op zaken te stellen. Daar, was kort tevoren een Egyptisch leger on der Engels commando in de pan gehakt door de fanatieke volgelingen van de Mahdi (,De Uitverkorene", een leider met groot religieus en militair ge zag). Gladstone voelde er niets voor om Engeland in een over zees militair avontuur te stor ten. Daarom ook richtte hy zich tot Gordon. Diens specialiteit was het om met zeer weinig Darling manschappen en middelen ver bluffend veel tot stand te bren gen. Gordon was bovendien in deze gebieden uitstekend be kend, hy had er in vroeger ja ren al voor gezorgd dat daar de slaverny werd afgeschaft, zyn taak was nu de 15.000 Egypte- naren in Khartoem te eva cueren, want de Mahdi had hem al laten weten van hen niemand in leven te zullen la ten. Gordon deed wat hy kon, maar de toestand in Khartoem was niet meer te houden. Ten einde raad vroeg hy de Britse regering om hulp. zy werd ge weigerd. In maart 1884 was de generaal geheel omsingeld door de troepen van de Mahdi. Pas in augustus van dat jaar liet Gladstone zich vermurwen troe pen te sturen. Maar zouden die op tyd komen? Tot zover de historische ge gevens, die in de film behoor- lyk op de voet worden gevolgd. De rol van Gordon wordt ge speeld door Charlton Heston, die trouwens ook iets ïykt op de Britse held. Heston neemt die rol voor zyn rekening op de hem welbekende manier: rustig, koel, met een ondergrond van ontroering. Er is één tekortko ming: Heston is wat teveel fi losoof, terwyl Gordon bekend stond als een uiterst impulsief man. Tegenover Heston de al even beroemde sir Laurence Olivier, die de raadselachtigheid van de sinistere Mahdi, goed gestalte geeft. „Commando's vallen aan REX Dat i voor geen kleintje vervaard is, wordit opnieuw getoond in de (kleuren-) film „Commando's vallen aan" (To the shores of heli). Hoewel het oorlogsgeweld rijkelijk is vertegenwoordigd, gaat het in deze produktie meer om een reddingsactie van enkele personen. Na een enigszins saai begin kamt er meer spanning in de belevenissen van de Ameri kaanse officier Greg Donahue, die op zoek is naar zyn broer Gary. Gary, een arts, is door de Vietcong gevangen genomen, en wordt dichtby de grens met Zuid-Vietnam vastgehouden. Met enkele metgezellen, onder we de trouwe CShim, gaat Greg op weg om zyn broer te bevrij den. Dit gaat vry vlot, maar dan 'beginnen de mjoeüykheden pas goed. Achterna gezeten door le den van de Vietcong probeert 'het groepje uit het vijandelijk gebied te komen. Vele hinder lagen moeten worden omzeild, voordat Greg en Gary door een helikopter van de Amerikaanse marine worden gered. STUDIO Julie Chhristies im ponerende creatie in .Darling door John Schlesinger nauw gezet in beelden vastgelegd kan men nog steeds in het klei ne theater aan de Steenstraat zien. De film ia zyn derde week ingegaan. De Britse actrice, die voor deze rol terecht een Os car ontving, geeft op zeer men selijke wyze gestalte aan de fi guur van een fotomodel, dat zy letteriyk alles wil geven voor wat zy als „geluk" beschouwt. LUXOR Naar de Neder landse titel ,3ron der wellust" te oordelen, belooft deze in Lu xor draaiende Duitse film heel wat sex. Deze is er dan ook wel, maar in onschuldiger vorm dan de titel doet vermoeden. De oor spronkelijke Duitse naam „Lie- besquelle" (Liefdesbron) dekt de inhoud beter. Wie erg puriteinse opvattingen heeft, da-aait zich misschien wel eens even om, maar dan meer uit bescheiden heid om de Intimiteit van jonge mensen niet te storen, dan uit ergernis aan B.B. Wie behoefte heeft zich te ergeren kan dat doen aan de hypocrisie van een aantal dorpsgenoten maar men kan er ook om lachen, omdat de natuur ook bij hen sterker is dan de leer. In het dorpje Jongborn be staat een bron, welke volgens een legende mannen, die van het water drinken, jeugdige kracht schenkt en die vrouwen die er in baden, tot zeer bege renswaardige wezens maakt. De plaatselijke zakenwereld wil dit uitbuiten, maar stuit by haar pogingen om subsidie te kry gen, op de onverbiddelijke voorwaar de van een strenge vrouweiyke minister, dat de dorpelingen zich voorbeeldiger dienen te ge dragen. Drie dagen lang viert het puritanisme in Jongborn hoogty, totdat dit de jonge, knappe en vlotte burgemeester begint te vervelen. Juist op het moment, dat een stroom van toeristen zich over het plaatsje uitstort, gaat hy de bron af dammen. Gelukkig komt een minnend paartje de inwoners te hulp. De bron gaat weer stromen en dit betekent de be krachtiging van de oude legen de. De brave ambtenaar van de minister weet geen raad met de situatie en als op zyn aandrin- Samen uit samen thuis LIDO Het spreekt wel van zelf, dat „Samen uit samen thuis" nog een weekje geprolon geerd is. Wie tegelijk spanning en ontspanning zoekt, mag dit zeer amusante verhaal over de vlucht van enige Engelse pilo ten na hun parachutesprong boven Parijs niet overslaan. De namen van drie grote komieken Bourvü, Louis de Funès en Ter ry Thomas zyn een vuurvaste garantie voor enkele uren ver maak op voartreffehjk peil. gen de minister zelf ten tonele verschijnt, wordt de bron tot staatseigendom verklaard en kan het lieve vrolyke leven in ander verband opnieuw be ginnen. Het verhaal is weinig indruk wekkend, maar met elkaar is het een aardige film met tal van grappige momenten, een vlotte rolprent, niet het minst dank zy de rol welke schaats kampioen en filmster Hans J to gen Baumler er in speelt. Minnares van drie mannen CAMERA In .De vrouw, die drie mannen beminde een Spaans-Frans-Italiaanse co- produktie, toont Catherine Spaak overduidelijk aan dat zy niet van plan is een tweede Brigitte Bardot te worden. On danks haar roem als „seksbom* kan zy wel degelijk goed acte ren. Drie mannen houdt Silvana aan het lyntje omdat ze, zoals zy in de kerk opbiecht, niet kan zien dat iemand ongelukkig is. Twee mannen, Arturo en Adria- no, heeft zy ieder voor drie da gen, de zevende dag van de week is zy in gezelschap van een Jon gen, die zy pas kort kent. Adria- no, een rijke graaf, die werkt by het Vaticaan, mag niet weten dat Silvana er andere minnaars op na houdt. Om haar afwezig heid op de bewuste dagen te verklaren, zegt zy dat haar be roep stewardes is. Datzelfde ver telt zy ook aan de jonge tand arts Arturo. Brengt de een haar met zyn wagen naar het vliegveld, de ander haalt haar enkele mo menten later in een nog grotere auto af. Zo gaat het een hele tyd goed totdat het toestel waarin Silvana zou zitten als vermist wordt opgegeven. Beide minnaars leren elkaar dan pas kennen; Arturo geeft zich uit voor de verloofde van het ver ongelukte meisje, Adriano zou haar broer zyn. Al spoedig ech ter blykt hom dat zy Silvana moeten delen. Na veel verwik kelingen komt er een verzoe ning tussen beiden tot stand, het meisje geeft bericht dat zy leeft en zo begint een verhou ding tussen drie personen. De twee mannen gunnen elkaar het licht niet in de ogen, zodat Sil vana beöluit met ieder de ver houding openiyk te verbreken en heimelijk weer aan te knopen

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 9