Na weken vol spanning eindelijk HET nieuws Vele gelukwensen uit binnen-en buitenland Keizersnede niet meer gevreesde operatie Utrecht gisteravond op kookpunt Wel duurt herstel emge weken Engelse satelliet op 5 mei ttJDAQ K APRIL 19M LBIDSCH DAGBLAD PAOINA J nen. Slechts een handjevol mensen hield het nog vol. Twee politieman nen te paard hadden een rustige wacht. De straat lag bezaaid met stukken krant, waarin de geboorte werd gemeld. Ook rond het perscentrum daalde de rust neer. De baby was geboren. Het nieuws was naar alle kranten doorgebeld. De ochtendbladen ston den klaar om het in grote opmaak te gaan drukken. De avondbladen konden het wat rustiger aandoen, aan het wekenlange wachten was op een enerverende avond ten einde ge komen. Koningin en Prins op het bal kon van het Paleis op de Dam in Amsterdam waar zij na de ge boorte de huldiging van duizen- Toen gisteravond kort voor zes uur was bekend gemaakt, dat let medische team, dat bij de bevalling zou assisteren, was pgeroepen, begreep het nog steeds groeiende legertje jour- alisten in Utrecht, dat de geboorte van het prinsenkind niet mg meer op zich zou laten wachten. Als u uw werk naar aanleiding van deze mededeling hebt ge- mn, lijkt het mij het beste, dat wij elkaar hier weer treffen", zei e heer G. van der Wiel, waarnemend-directeur van de R.V.D. in et perscentrum. De journalisten hadden zo'n aanmoediging niet odig. Na de aankomst van de Koningin in het ziekenhuis om half wen zij werd met gejuich door de vele wachtenden begroet eeg de spanning. Om ongeveer half acht werden in het perscen- um onder leiding van R.V.D.-man W. P. van den Berge de tafels i carré gezet. Het ivas duidelijk, dat het nieuws, waarop de man en van de publiciteit sinds begin april zaten te wachten, aanstaan- e was. Om twintig minuten over acht erd omgeroepen, dat over tien mi- laten een officieel communiqué was verwachten. De spanning raakte kookpunt. Na ongeveer een kwartier kwamen s Jiereri Van der Wiel en Van den erge de trappen van het perscen- um op. Rustig en zich van hun ge- icht bewust. Enkele ogenblikken later rolden rslaggevers zowat van diezelfde appen af. Zij bekommerden zich let om hun waardigheid. Zij had- ;n maar één doel. De P.T.T.-tent ereiken om het grote nieuws door bellen: „Er is een prinsje gebo- Speciale lijn Om tien voor half negen belde de icretaris van Prins Claus. mr. Van chelle, van het ziekenhuis uit naar s post van de R.V.D. en gaf plaats- ervangend-directeur Van der Wiel m de R.V.D. de tekst van het com- luniqué door. Het werd meteen via en speciaal daarvoor aangelegde jn ter controle teruggeseind. Tezelf- er tijd werd naar het Amstelhotel i Amsterdam gebeld, waar Prins lernhard het heuglijke nieuws aan ifel kon voorlezen. In het perscentrum las de heer an der Wiel met plechtige stem het ommuniqé onder doodse stilte voor. raag kwamen de woorden: „een. linke.. welgeschapen zoon", •e journalisten onderbraken even un werk voor een spontaan applaus, ommigen holden meteen de tent uit, adat zij van het communiqué had- en gehoord. Zij, die minder haast ladden, begonnen vragen te stellen. Een stralende prof. Plate ver lat het ziekenhuis. Onder meer over het tijdstip van geboorte en over het geboortegewicht. Zij kregen ten antwoord, dat zij die gegevens zouden vinden in de ge boorteakte. Voor die geboorteaangif te de gelegenheid, waarbij ook de namen bekend worden gemaakt staan Prins Claus volgens de wet drie werkdagen ter beschikking. Dat betekent vandaag, dinsdag en woensdag. Vandaag is erg onwaar schijnlijk. Nederland zal dus nog wel enkele dagen op de naam van de. jongste oranjetelg moeten wachten. Drie voor acht Een uur later was echter het ge wicht van de baby bekend: 3.850 gram. Ruim zevenenhalf pond dus. Om half tien werd het tijdstip be kend gemaakt. Dat gebeurde door een stralende Plate, die zichtbaar verheugd het ziekenhuis verliet. „Drie minuten voor acht kwam het op de wereld", zei de hoogleraar, toen de slagboom aan de uitgang Schroeder van der Kolkstraat voor hem werd geopend. „De operatie verliep bijzon der goed. Het heeft precies een half uur geduurd". Nageflitst door tien tallen fotografen reed hij de tóen nog rustige straat uit. Maar korte tijd later ontkende de R.V.D. het door prof. Plate genoemde tijdstip. „Dat wordt pas bij de geboorteaan gifte bekend", zei men. Om vijf minuten over tien vertrok ook Koningin Juliana uit het Aca demisch Ziekenhuis. Voorafgegaan door motorrijders en een politieauto vertrok de vorstin uit een zij-ingang van de kliniek, belegerd door een menigte persfotografen. De Koningin reed rechtstreeks naar de hoofdstad. Kort na haar aankomst in het paleis op de Dam verschenen de vorstin en Prins Bernhard op het balkon. De vele honderden die ondanks het late uur nog waren samengestroomd op den in ontvangst namen ONTVOERDER Onder doodse stilte leest de heer Van der Wiel het voor: „een welgeschapen zoon!" het plein hieven spontaan een ge juich aan. Toen Hare Majesteit het zieken huis had verlaten, begon ook in de omgeving de rust weer terug te ke ren. De verzamelde menigte trok langzaam weg naar het centrum. Voor de hoofdingang van het zieken- huis was „niets meer te beleven". Te- gen elf uur waren vrijwel alle be langstellenden voor de hekken van het academisch ziekenhuis verdwe- Minister-president P. S. J. de Jong sprak gisteravond voor radio en televisie namens het Nederlandse volk en de rege ring gelukwensen uit aan het adres van het jonge prinselijke ouderpaar. Hij had daartoe vroegtijdig het diner verlaten, dat de regering gisteravond het vorstenpaar uit Nepal aanbood. Prins Bernhard maakte de ge boorte van zijn kleinzoon bekend tijdens het diner. Er was een spe ciale telefoonlijn met het Amster damse Amstelhotel voor gereser veerd. De mededeling werd door de gasten uit Nepal, maar vooral door de Prinsessen Margriet en Christina met gejuich ontvangen. Iedereen feliciteerde iedereen. De enige persoon in het hotel, die zich wat teleurgesteld voelde, was de chef-kok. „Ik vind het verschrik kelijk, dat ik niet meer de tijd kon vinden om iets te wijzigen in het diner. Als wij ook maar hadden kun nen vermoeden, dat de geboorte juist op dit tijdstip zou plaats hebben, had den wij natuurlijk een verrassing ge maakt". Maar zijn diner werd alle eer aangedaan. Ook de Prins en de Prinsessen bleven tot het einde. Vreugde „De vreugde, die bij iedere ge boorte wordt gevoeld in de kring van de familie en vrienden raakt nu ons land, want er is een Prins van Oranje geboren", zei premier De Jong in zyn radio- en televisie toespraak. „Nederland en Oranje zyn door de eeuwen heen in voor- en tegenspoed sterk met elkaar verbonden," aldus de minister-president. „Onze bewon dering voor Koningin Wilhelmina die ons in zo moeilijke tjjden heeft geleid en onze liefde voor Koningin Juliana, die met zoveel wysheid en toewijding dageljjks haar taak ver vult, zijn zeer groot, zodat wy onj allen verblijden over de komst van een kind uit dit geslacht". In historie (Door onze medische medewerker) In de officiële mededeling van de koninklijke geboorte kwam de .zin snede „langs operatieve weg" als een medische verrassing. Dit betekende dat Prinses Beatrix door middel van de keizersnede werd verlost. Dit is een ingreep die slechts wordt toege past wanneer de baring niet op een andere wijze of niet dan met meer gevaar op de normale wijze tot een goed einde kan worden gebracht. In de verloskunde bestaan voor de kei zersnede een aantal scherp omschre ven indicaties, die men verdeelt in absolute en relatieve Tot de eerste groep behoren bijv. een vernauwing van het bekken waardoor het onmogelijk is dat de vrucht door de gewone weg kan pas seren. Een dergelijke vernauwing is tijdens het onderzoek dat bij elke vrouw tijdens de zwangerschap plaats vindt precies bekend. Een andere in dicatie vormt het optreden van de zogenaamde zwangersohapsvergi f ti - ging die zich kan ontwikkelen en die ook door het. onderzoek tijdig wordt onderkend. De relatieve indicaties ontstaan wanneer de geboorte van een levend kind door andere oorza ken langs de gewone weg niet meer verwacht kan worden zonder levens gevaar voor het kind en eventueel ook voor de moeder Een der redenen kan zijn dat de weeën die de geboorte van het kind moeten bewerkstelligen, dadelijk of in het verloop van de baring te zwak worden, of wanneer tijdens de baring bepaalde andere omstandig heden zich voordoen, die de beëin diging langs operatieve weg noodza kelijk maken. Bij de keizersnede wor den de buikholte en daarna de baar moeder opengesneden, zodat het kind en die nageboorte door de ont stane opening géboren kunnen wor den. In het begin van deze eeuw werd de klassieke of hoge keizersnede ver vangen door de nieuwe of lage kei zersnede, waarbij de opening in het onderste gedeelte van de baarmoe der wordt gemaakt, hetgeen veel I minder risico met zich meebrengt. Tegenwoordig is de keizersnede lang niet meer zulk een gevreesde ope ratie als vroeger. Dankzij de mo derne narcose is het gevaar dat hier door de vrucht in levensgevaar kan komen, zeer gering geworden. Het bloedverlies dat onvermijdelijk bij de ingreep optreedt, zelfs soms in sterke mate, wordt door de gelijk tijdig toegediende bloedtransfusies opgevangen. Veel hangt af van de snelheid en de techniek waarmee ae operatie wordt uitgevoerd en het hoeft geen betoog dat deze in de uiterst deskundige handen van zo bekwame medici als het „team van Utrecht" een minimum aan risico waarborgde. Het overbrengen van Prinses Bea trix naar de Utrechtse kliniek en kele dagen geleden wees er al op dat prof. Plate op dat moment al voorzag, dat hij misschien tot deze operatie zou moeten overgaan. Wel heeft hij blijkbaar eerst nog ge tracht om de normale baring langs kunstmatige weg op gang te bren gen. hetgeen niet is gelukt. Een kei zersnede blijft toch nog altijd een ingreep waaraan een zeker risico verbonden is. De aanwezige kinder arts moet het kind dadelijk na de geboorte onder zijn hoede nemen en zorgen dat de ademhaling goed op gang komt. Onderwijl vervolgt de chirurg zijn operatie: hij verwijdert de nageboorte en stelpt de bloeding. De rest is routinewerk; de narcoti- seur volgt van seconde tot seconde het verloop, de bloedtransfusie gaat ononderbroken verder en wordt voor lopig nog voortgezet. De herstelperiode van de Prinses duurt door het bloedverlies wel en kele weken. Daarom zal het nog wel zolang duren voordat Prinses Bea trix met haar zoon het academisch ziekenhuis kan verlaten. Een Engelse satelliet zal op 5 mei met een Amerikaanse raket de ruim te ingezonden worden, zo is officieel in Londen bekend gemaakt. De satelliet, de UK-111 zal met een vier-traps Scout raket van Western Test Range in Californië gelanceerd worden, aldus prof. P.A. Sheppard van de Engelse raad voor weten schappelijk onderzoek. „Ons koningsschap," aldus de heer De Jong, „wortelt in de historie. On ze verbondenheid met het Huis van Oranje zou in de loop van de eeu wen niet zijn verstrekt en verinnigd, zou niet meer bestaan, wanneer de leden van dit huis ons niet steeds met wysheid en met de inzet van hele persoon waren voorgegaan. Bij de geboorte van de Prins kunnen wij ons gelukkig voelen om de vreug de van de ouders en de koninklijke familie en omdat wij hopen en ver wachten dat met de komst van de ze nieuwe generatie van het Huis van Oranje ons nationale konings schap tot in de verre toekomst zal blijven bestaan." „Wij vragen ons af", zo zei de minister-president tenslotte, „wat het leven deze Prins zal brengen. Nie mand kan daar iets over voorspel len. Wy hopen echter oprecht, dat dit jonge leven onder Gods leiding een gelukkige toekomst mag tege moet gaan". Telegrammen Uit buiten- en binnenland stroom den tal van gelukwensen voor de ouders binnen. De ministerraad stuurde een gelukstelegram aan de Prinses en Prins Claus. De bewinds lieden feliciteerden ook de verheug de grootouders per telegram. Ook het Corps Diplomatique in Den I stuurde telegrammen. Voorts kwa men gelukwensen uit de Nederlandse Antillen en Suriname. Nederlands jongste minister van Staat, oud premier Cals sprak gis teravond ook een gelukwens voor Prinses Beatrix en haar man uit, evenals prof. dr. Beel en jhr. mr. A. W. J. L. Tjarda van Starkenborgh Stachouwer, minister van staat en de laatste gouverneur-generaal van Nederlands-Indië. De Westduitse pre sident Lübke was het eerste buiten landse staatshoofd, dat zijn geluk wensen telegrafisch overbracht. VEROORDEELD Een Westberlljns gerechtshof heeft de 22-jarige Jürgen Henschel veroordeeld tot 12 jaar gevangenis straf wegens de ontvoering van het vierjarige Canadese meisje Audrey Klewer, dat op 22 augustus 1966 uit het huis van haar Berlijnse grootvader werd ontvoerd. Wegens medeplichtigheid is een broer van de dader tot een jaar jeugdgevange nis veroordeeld en een vriend tot drie jaar gevangenisstraf. Tijdens het anderhalve week du rende proces bekende Henschel dat hij Audrey had meegenomen, na haar moeder te hebben geboeid en een briefje te hebben achtergelaten waarin hij 35.000 mark losgeld vroeg. Hij bracht het kind bij zijn moeder onder en trachtte het losgeld te re gelen. Hij raakte echter in paniek en vluchtte uit Berlijn, waarbij hy de kleine Audrey vastgebonden in een schuurtje achterliet. Daar werd ze vier dagen na de ontvoering on gedeerd gevonden. Henschel werd op 11 september op een camping in Oslo (Noorwe gen) gearresteerd en daarna uit geleverd. ONTSLAGEN EN KORTER WERKEN By de N.V. Geesink-fabriek voor rollend materiaal in Weesp is aan veertien man personeel ontslag toe gezegd, voornameiyk als gevolg van het uitblyven van orders. Arbeids- verkorting is niet mogeiyk in ver band met antal werknemers. In enkele andere bedryven heeft men de werktyd verkort. De directie van de Haes Holland N.V., fabrikanten van woningtextiel en markiezen- doek met vestigingen ni Eindhoven en Mierlo heeft een aanvraag inge diend om 400 mannen en 70 vrouw en in de komende zes weken één dag per week niet te laten werken. Ook zullen 80 personeelsleden moe ten afvloeien. De 80 werknemers van het confectie-atelier Sturka in het Barbantse Heusden hebben twee weken verplicht vakantie wegens gebrek aan orders. De N.V. IJzer- gietery en emailleerfabrieken „Et- na" in Breda gaat volgende week eveneens een week dicht. Hier gaat het volgens de directie om noodza- kelyke reparatiewerkzaamheden in het bedryf. Onmiddellijk na het bekend worden van de geboorte, kwamen alom de beschuiten met muisjet voor de daa.

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 7