„VKTOIRE" Kernenergie in beeld door Henry Moore Feestconcert op 1 mei in de Stadsgehoorzaal DESIREE GRATIS SCHOORSTEEN VEGEN PAGINA 5 Filmfestival van Cannes geopend De Franse minister van Voorlich ting, Gorse, heeft gisteravond het twintigste internationale filmfestival van Cannes dat tot 12 mei duurt, geopend. Voor de bijeenkomst in het festivalpaleis deed zich een incident voor dat nogal hilariteit opwekte. Een aantal bekende sterren en regisseurs, onder wie Annie Girar- dot. Geraldine Chaplin, Yves Mon- tand. Robert Hossein, Peter Ma- oenery en Claude Lelouch. werd vlak voor de aankomst van de minister door onverbiddelijke politieagen ten van de ingang verwijderd. Pas nadat de minister het gebouw had betreden konden ook zij naar bin- In totaal zullen 29 films, ingezon den door 22 landen op het festival worden vertoond. Maar ongeveer 110 films zullen in particuliere voorstel lingen worden gedraaid in biosco pen buiten het festival om. Een van de belangrijkste, zij het niet officië le. activiteiten tijdens het festival is de filmmarkt die van commercieel wereldbelang is. Vele filmsterren weigeren naar Cannes te komen vanwege de opge jaagde chaotische sfeer die er pleegt te heersen. Maar de talloze aanko mende sterretjes, sterretjes die wil len aankomen, en sterretjes die nooit zullen aankomen die zich beschik baar stellen voor allerlei activiteiten zullen de 750 journalisten en persfo tografen handenvol werk bezorgen. De vooraanstaande Engelse beeldhouwer Henry Moore heeft in Berlijn de laatste hand gelegd aan een bronzen beeldhouw werk, dat hij ..Kernenergie" heeft genoemd. Het werkstuk weegt 2 ton en is ongeveer 4 meter hoog. Moore heeft de opdracht voor de vervaardiging ervan 2 jaar geleden gekregen van de universiteit van Chicago. Het zal worden geplaatst op het terrein van de universiteit, waar de Italiaans-Amerikaanse natuur kundige Enrico Fermi en een groep andere natuurkundigen ongeveer 25 jaar geleden, n.l. op 2 december 1942, de eerste beheerste atomische ket tingreactie teweeg brachten. De schepping van Moore heeft een ronde, gepolijste top, bedoeld om de indruk te wekken van zowel een pad destoelwolk als een menselijke sche del. De onderste helft ls ruw afgewerkt en vertoont, afhankelijk van de kant vanwaar men kijkt, een oor, een oog, de gedraaide stam van een padde stoelwolk of het raam van een ka thedraal. De 68-jarige beeldhouwer vertelde dat hij in de bovenste helft van z\jn brons „kracht en grootheid" heeft willen leggen en in de onderste helft „optimisme en beschutting". „Mijn idee Ls kernenergie", vervolgde hij, „maar gij kunt erin lezen wat gij wilt". Zeer bijzonder programma Een bijzonder feestconcert op 1 mei, georganiseerd onder auspiciën van Commissie Jeugdvoorstellingen K. O./L.J.A. opent vóór de pauze met de symfonie no. 80 in d kl.t. van Joseph Haydn. Vervolgens zijn Emmy Verhey en Christian Bor solisten in Bach's concert voor twee violen en orkest. „Het machtige beeldhouwwerk moet over een maand klaar zijn en zal worden verzonden zodra Chicago opdracht daartoe geeft", zei de beeld houwer. Zoals bekend, leverden deze oeide jeugdige violisten leerlingen van Herman Krebbers uit de school van de beroemde vioolpaedagoog Oscar Back uitstekende prestaties bij het verleden jaar in Moskou gehou den Tschaikowsk.v-concours. Sinds dien soliëerden zij mee groot succes alleen of in combinatie bij vrij wel al onze grote orkesten. Thans zullen zij voor het eerst samen in Leiden optreden. In het tweede gedeelte van deze opmerkelijke avond wordt het „Con certo Rotterdam", voor jazz-combo en orkest, van Jurriaan Adriessen ten gehore gebracht, één der belang rijkste evenementen bjj de feestelij ke opening van de nieuwe Doelen zaal in het vorige seizoen. De com ponist zal zelf zijn concert inleiden. Zes uiterst bekwame musici, im proviseren in de sfeer van de „free- Jazz" waarbij machtige climaxen Het jazzcombo, dat op 1 mei het „Concerto Rotterdam'' van Jur riaan Andriessen zal uitvoeren. De combo bestaat uit de volgen de leden: Jacques Schols (con trabas), Cees Smal (trompet), Frans van Luin tromboneToon van Vliet (saxofoon), Piet Noor- dijk, (klarinet). Gerard van Bezij (drums). worden bereikt van een uiterst pia nissimo tot een uiterst fortissimo. Deze uitvoering de tweede in Nederland belooft dan ook een muzikaal gebeuren van betekenis te worden. Door de bewust gekozen combinatie van goede klassieke- en jazzmuziek is het programma onge twijfeld aantrekkelijk voor èlle jeug digen van plm. 15—80 jaar! Na de pauze wordt het concert aangevangen met het hoornconcert no 1 in D gr. t. van Mozart, met als solist Piet Gouderjaan. Bioscoopbezoek weer gedaald Het bioscoopbezoek is in 1966 weer met 5,8 procent (vorig jaar 6 pro cent) gedaald, zodat overeenkomstig de verwachting het dieptepunt nog niet bereikt lijkt te zjjii. Dit wordt opgemerkt in het jaarverslag over 1966 van de Nederlandse Bioscoop bond. Vorig jaar trokken de Nederlandse bioscopen ruim 34 miljoen bezoekers. Niet minder dan 37 bioscopen moes ten in het afgelopen verslagjaar hun deuren sluiten en 24 waren om an dere redenen buiten bedrijf. Al bie den de cijfers van het afgelopen jaar nog weinig reden tot optimisme, toch verbetert het filmklimaat gaan deweg in ons land, zo wordt door de bondsdirecteur, de heer J. G. J. Bos man, in het verslag geconstateert. De heer Bosman oefent in het ver slag kritiek uit op de keuring van films voor volwassenen en de ver ouderde legalisatie van de nakeuring. De wet bestaat dit verslagjaar veer tig jaar; bepaaldelijk geen aanleiding tot feestviering", aldus de bondsdi recteur, die hieraan toevoegt; ..Hoe eerder zij in haar huidige vorm ver dwijnt hoe beter". Prijs voor Dorasshovv? (van onze r.t.v.-medewerkster) Montreux. Een warm en lang applaus, lachen van alle kanten, complimenten van verschillende zij den en contracten met Polen. Enge land (BBC) en Duitsland. Dat was de beloning voor de show van Dorus (Tom Manders) die de NTS naar Montreux heeft gestuurd. Dorus wordt hoog gewaardeerd in de eerste plaats om zijn show zelf in de tweede plaats wegens Manders geweldige downs en acteer talenten. De VARA is nog druk be zig te trachten Dorus naar Montreux te krijgen, maar of dat lukt is de vraag. Manders is namelijk bezig eei eigen cabaret op te zetten in Rot terdam. Algemeen wordt verwacht dat Ne derland in de prijzen zal vallen dan wel geen goud of zilver, maar wel licht brons, de persprijs of de Chap- linprijs. De jury, die net als de be zoekers nu alle concoursuitzendingen heeft gezien, beraadt zich vandaag op een geheim gehouden plek de uitslag. Elektronische studio in Den Haag Het Kon. Conservatorium voor muziek in Den Haag heeft een elek tronische studio. Het is een onder deel van een groter project, dat eerst volledig kan worden gerealiseerd als bouw voor het conservato- de wijk Bezuidenhout tot stand zal zijn gekomen. Dit kan nog jaren duren, reden waarom met de studio niet langer werd gewacht. Dit atelier is noodzakelijk als onderdeel an het moderne compositie-onder- 'ijs. De studio staat ook ter beschik king van compositieleerlingen van andere Griekse exposities Vrijdag 5 mei worden door de Griekse ambassadeur in ons land het museum ,Het Prinsenhof' in Delft de tentoonstellingen „De Griekse kunstambachten" en „Griekse kunst uit de laatste drie eeuwen" geopend en wel des middags om half vyf. De exposities duren tot 22 mei. Juwelen in mummies By een röntgenonderzoek van 3000 jaar oude mummies in een Tur\jns museum zijn gouden juwelen ver sierd met halfedelstenen gevonden. De oude juwelen blijven echter waar zij zijn, omdat de mummies vernield zouden moeten worden om de juwelen te voorschijn te halen. De juwelen werden ontdekt In het kader van een studie naar mogelijke ziekten, chirurgische ingrepen enz. Uit het onderzoek bleek, dat in tenminste drie van de 20 mummies in het museum kostbare halskettin gen. armbanden en oorringen ver borgen zaten. De commerciële waarde van de juwelen is niet groot, maar hun his torische waarde is niet te schatten. ADVERTENTIE VERLOVINGSRINGEN klassieke en moderne modellen. Op het graveren kunt U wachten e; zonder prijsverhoging. Levenslange schriftelijke garantie. F. W. PLESSEN ADVERTENTIE HEDENAVOND TELEVISIE met 1 ongeveer 19.56 uur NYLFRANCE KAMERBREED TAPIJT 390 CM BREED Een produkt van de VENETA in 6 pracht kleuren. Per strekkende meter 122.—. Prof. Bastet opende „Contour" Delft In aanwezigheid van vele genodig den onder wie de burgemeester van Delft, mr. J.M, Ravesloot is gister middag in het Stedelijk Museum het Prinsenhof te Delft de tentoonstel ling „contour onzer beeldende kunst" geopend door prof. dr. F.L. Bastet, hoogleraar te Leiden. Ir. AS. Galis, voorzitter van de Kring Vereniging voor Schone Kun sten te Delft, die de tentoonstelling had georganiseerd sprak een wel komstwoord waarna prof. Bastet een openingsrede hield. Hij schetste con tour als een heerlijke expositie die de bezoeker wakker schudt. „Men wordt er", zo zei hij. „geconfron teerd met zichzelf." Zij geeft een overzicht van de Nederlandse kunst in een breed panorama waarin de belangrijkste stromingen zijn verte genwoordigd. De tentoonstelling, duurt tot 10 juni Zij omvat werken van o.a. Lucebert, Toon Kelder, Joop van Meel. Ton Os. Zoltin Peeter. Gerard Ver dijk en Jaap Wagemaker. De studio is ontworpen door de do cent en beheerder van de studio, de heer Dick Raaymakers. In overeen stemming met de pedagogisch-didac- tische taak van een instelling voor muzikaal vakonderwijs staat dit'ate- ter beschikking van leerlingen, er onder leiding van hun com positieleraar en onder technische leiding van de heer Raaymakers in staat worden gesteld zuiver elektro nische of gemengd instrumentaal- vocaal-elektronische werken te rea liseren. Ruim drie ton voor Wiesenthal Aan de voorzitter van het Wiesen thal Fonds in ons land, mr. A. Stem pels is door de VARA thans voorlopig eindbedrag van f 304.650 overhandigd. Hiermee is de tiende Van Harte-radio-actie (van 10 april) verreweg het grootste succes uit de gehele serie gebleken. Nog dagelijks komt bij de VARA geld binnen ten bate van de Oosten rijker Simon Wiesenthal, de opspoor- der van talloze oorlogsmisdadigers. Prof. Plate in een wat zorge lijke stemming en in regenjas- over-pyama, voordat het Prinsje geboren toas. Later zou hij heel wat vrolijker kijkend het zieken huis verlaten. NEDERLAND 6.45 ut 6.50 ui 8.20 uui 10.30 uui 10.45 uu 10.50 uui NEDERLAND 2 10.15 i 10.30 i 11.00 1 - NATIONAAL PROGRAMMA .Speciale aflevering Pipo r Journaal ir Opening Expo Montreal r Reportagefeestvreugde r Journaal r Reportages feestvreugde r Opening nieuwe Schiphol ir Journaal r TROS: een beetje lente thuis - AVRO r Nieuws in het kort r Vjoew; tienerprogramma r AVRO's Televizier - AVRO-Danstest '67 NTS-journaal r Kernfysica (28; herhaling) r Sluiting UIT HET RADIOPROGRAMMA: Hilversum 1 8.05 uur Jazz uit B 14, Rotterdam 9.00 uur Noordelijk filharmonisch orkest HILVERSUM 2 ew 0ióterefi „Nationaal programma" Maar Mary Schuurman van de TROS had nauwelijks ge zegd dat er weliswaar nog geen Prinsenkind was. maar dat we wel konden kijken naar de ver kiezing Miss Holland, toen er werd overschakeld naar het perscentrum in Utrecht. De rest van de avond kregen we toen. na de mededeling van de geboorte van de Prins een stort vloed van reportages, eerst van uit Groningen, Utrecht en de Lage Vuursche, later zelfs één minuut uit Den Haag (waar Ad Langebent net een hap van zijn beschuit genomen hadi en zelfs uit Bilthoven. Amsterdam, de hoofdstad des lands, was er merkwaardig genoeg niet bij. Wat kregen we uit al die plaat sen te horen? Dat ledereen blij was, het leuk vond. meer in het bijzonder omdat het nu een zoon was, na al die dochters. Omstreeks kwart over tien kregen we. toppunt van „natio nale creativiteit", een filmpje van Laurel en Hardy te zien, terwijl mr. Landré van de TROS nog steeds hardnekkige pogingen in het werk stelde zijn miss Holland-verkiezing tot „nationaal programma" te laten verklaren Maar daar wilde vanzelfsprekend niemand aan. We kregen nog twee docu- Oranjetelgen door d'e heen en een ander met beelden rond de geboorte van Prinses Beatrix in 1938. Opvallendste facet daarvan was, dat men toen niet van een „prinsenkind" sprak, maar van een „konings kind". Om kwart voor twaalf was het „nationale programma" afgelopen, maar beloofd werd dat we vandaag om twee uur opnieuw een nationaal program ma zouden krijgen. Spijtig voor de ambtenaren, die op de val reep nog te horen kregen dat zij tóch geen vrij zouden krij gen. VOOR VRVDAG 28 APRIL formatie. 19.00 Ronduit: progr. 19.30 Kunstkroniek. 22.20 Omroep-Vrouwenkoor en solisten: af. praatje. 19.00 Nw 19.10 Radiokrant. 19.30 R.V.U.: De "louwlng in het denken Ponty. door Prof. Dr. 22.05 Parlementair weeroverzicht. Humanistisch Verbond Kort 22.30 Nws 22.40 Radio magazine. 23.55-24 00 Nws. GRAMMOFOONPLATEN PROGRAMMA (4 min.). Gérard i (3 min.). Gérard Souzay. bariton. III. Ambroise Thomas. Uit „Hamlet" O vin. dissipe ma trlstesse (4 min.). Gérard Souzay. Souzay. V. Georges Bizet: 1. Uit „Les de Perles". L'orage s'est calmé O Na dir. tendre ami de mon jeune age (7 min.). Gérard Souzay. bariton. 2. „Car men" (le bedrijf: 50 min.). (2e be drijf: 40 min.). Opera •••■■--- Mérimée. Maria Callas; Nicolal Gedda: Andréa Guiot; Robert Massard; Nadi- Cales; Jacques Mars; Koren I jean Pesneaud; Or- VOOR ZATERDAG 29 APRIL VARA: 7.00 Nws. en ochtendgyi 7.23 I.fcb gram.muz. VPRO: 7.55 Voor de klnde- 7.20 Socialistisch strijd VARA: 8.00 Nws. 8.10 Lichte gram.muz. (8.30-8.35 Van de voorpagi na; 8 50-9.00 Wegwijs: vacantie- tips). 9.35 Waterstanden 9.40 Vocaal ensemble: klas6. en mod. liederen. 10.00 Z.O. 135: gevarieerd progr •'.02 Nws). 12.15 I—- zing. 12.27 Mededï tuinbouw. 12 30 1 Nws. 13.10 VARA-Varla. 13.15 Tijd 5or teenagers (gr). 14.15 Uitlaat: een rogr. voor twintigers. 14 55 Radio Jazz-magazlne. 15.25 Ritmisch klank beeld. 16.00 Nws. 16.02 Mod. Jazzkwar- 16.15 Recht- gitaar. NRU •erslag van het laatste geaeeue i de hockey-lnterlandwedstrijd Ned. pranse ies streeks verslag a van de hockey-: West-Dultsland. VARA: 17.00 Stereo; Salonork. en zangsolist. 17.30 Radioweekjourn Hilversum 2 298 m. KRO: 7.00 Nws. 7.10 Het levende woord, lezing. 7.15 Klass gramjnuz. 7.30 Nws. 7.32 Geestelijke liederen. 7.55 Overweging. 8.00 Nws. 8 10 DJlnn, ge varieerd progr. (8.30-8.32 Nws.) 12.25 Marktberichten. 12.27 Mededelingen t.b.v. land- en tuinbouw 12.30 Nws. 12.40 Overheidsvoorlichting: Geven en nemen. De familie Van Buuren praat ding. 13.00 Vliegende schijven, verzoek- tieners Hilversum 3 240 m. en FM. NCRV: 9.00 Nws. 9.02 Orkestraal al lerlei (gr.). 9.30 Leger des Hellsmuz. 10.00 Nws. 10.02 Toonkunst voor allen. 10.30 Licht gevarieerd muz.progr. (11 00 Nws.) 12.00 Nws. 12.02 Variant, act., eportages. strlpverl ner toeren: Ramblers Radio Reprises. 15.00 Nws. 15.02 Kiosk 15.30 Lagelan- reportages, utt- TELEVISIEPROGRAMMAS Nederland I NTS: 15.30 Nieuw kort, NTS: 15.34 Weekjourn., lel. 16.20 Die Scampagnata, dokumen- taire over Rome. 16.45 Kijk op. de we reld: progr. van en over nws. 16.55- 17.30 Voor de kinderen. NTS: 18.45 Pipo de Clown. 18.50 Journaal. NCRV: 19.00 Aap. Snor, Swlep: progr. voor jong en oud. 19.45 Mrrgen is het zondag, overdenking. NTS: 20.00 Journaal. NCRV: 20.20 Attentie. 20.40 Het blijft Hollands: showprogr. 21.30 Farce Majeure; 22.50 Journaal. Nederland II NTS: 20.00 Nws ln 't kort. VARA: 20.05 Mrs. Thurs- ADVERTENTIE Nog steeds komt 't voor dat schoorstenen te weinig geveegd worden met alle nare gevolgen vandien. Als U dit jaar nog een haard 'gas. kolen of olie» wilt aan schaffen. doe dit dan vóór 15 mei bij CARON, Haagweg 11 Niemve antenne versterkt beeld De NV Philips heeft een getransis- torde antenne-versterker voor alle televisie- en FM-kanalen ontwikkeld, die grote verbeteringen in de huis kamer-ontvangst kan brengen. Een klein kastje op de antenne kan voor alle stations een viervoudige beeld- sterkte opleveren zodat vaak renders die niet of slecht doorkomen, goed kunnen worden ontvangen. De breed- band-versterker, die deze week door Philips Nederland is gedemonstreerd kan vooral in de randgebieden waar bepaalde buitenlandse zenders (Bel gië en Duitsland» verstek laten gaan een redelijk aanvaardbaar beeld in de huiskamer loodsen.

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 5