Burgemeester kondigde Prinselijke geboorte aan POLITIECOMMISSARIS DREEUWS NAM AFSCHEID HOFNAR 28 ct IN STAMPVOLLE STADSGEHOORZAAL Groot enthousiasme GERO CASSETTES v. d. Water STADSGEHOORZAAL LEIDEN PERZISCHE TAPIJTEN Twaalf jaar commissaris in Leiden LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 3 Juist toen de show van „Sempre Avanti" met „Jong en Jolig" in de Stadsgehoorzaal op volle toeren draaide, gebeurde er iets onvergetelijks: burgemeester mr. G. C. van der Willigen kon digde op het podium de geboorte van de Prins van Oranje aan. Deze verrassende mededeling werd met gejuich ontvangen, waarna spontaan het door allen gezongen „Wilhelmus" op klonk. Het was een goed en origineel idee van de exploitant van de Stadsge hoorzaal, de heer Milikan geweest, de burgemeester te vragen het heug lijke feit te komen annonceren, zo dra het hem bekend zou zijn. Van zelfsprekend heeft deze daaraan met liefde voldaan. En het werd een groots hoogtepunt op deze vrolijke avond, die zioh kenmerkte door een stemming van vrolijkheid en vooral dankbaarheid, van eensge zindheid en verbroedering. intussen heeft de show, onder de inspirerende leiding van dirigent voorzitter Koos Kukler, het traditio nele enthousiasme opgeroepen, dat alle voorstellingen van bovengenoem de gezelschappen kenmerkt. Een enthousiasme dat ditmaal door de geboorte van de Oranjeprins nog eens extra onderstreept werd. „Wie verre reizen doet" was de veelbelovende titel van de als steeds welverzorgde show, die ons met de toeristentrein naai- vele landen bracht, onderbroken door tal van ge zellige en humoristische scènes. Va- Bestuur NSR Het dagelijks bestuur van de Ne derlandse Studenten Raad is voor het jaar 19671968 als volgt samen gesteld: R. Gilijamse, president; C. G. G. Spaan, vice-president; Th. W. A. H. Heisterkamp, secretaris; E. W. Ansingh, penningmeester; P. Tiede- ma, secretaris onderwijs; P. J. M. v. Wersch, secretaris sociale zaken; S. J. Noorda, secretaris buitenland; J. B. L. M. Bouwman, secretaris coör dinatie. kantiepret te over, met vrolijke zang van bekende solisten als Lyda Spaans, Tiny Arnoldus, Wim Brug man en Gerard Koolhaas, die op het gebied van het amusementsgenre him sporen sinds lang ten volle ver diend hebben. Wat de reisbureaus voor U deze zomer voorbereiden, werd alvast levendig en gevarieerd uit de doeken gedaan, met vlotte in strumentatie zowel als vocale onder steuning. De niet minder dan 180 kostuums vormden daarbij een char mant visueel genot. Hoe het Koos Kukler elk jaar op nieuw gelukt zulk een boeiende re vue samen te stellen, dat is zijn ge heim. Zeker is, dat tallozen er het grootste genoegen aan beleven en er graag met hem op uit trekken. Alle medewerkenden laten zich van hun beste zijde zien en horen, zodat het succes van deze .reisavond" eigen lijk al van te voren vast staat. Men heeft ook ditmaal met vreugde zijn koffers gepakt en de wereld van de zonzijde bekeken. Dat op deze avond de Oranjezon zou schijnen viel wel buiten het programma, maar het be tekende een extra stimulans voor een opgetogen avond. ADVERTENTIE juwelier - horloger Haarlemmerstraat 181 ADVERTENTIE Zaterdag 29 en zondag 30 april 1967 te 11 uur 's morgens tot 10 uur 's avonds EXCLUSIEVE EXPOSITIE origineel handgeknoopte exemplare welbekende „FARAH" GARANTIE-CERTIFICAAT. Deze zeer exclusieve kerncollectie omvat vele, zo moeilijk ver krijgbare oudere stukken, zowel als mooie nieuwe exemplaren, o.a. KESHAN, MIR, KLARDASHT, GHOM, BAKTIARI, WIZ, JOSAN, MASHAD, etc. Zoa]s gewoonlijk, nodigen wij U ook deze keer uit dit zeer inte ressante handknoopwerk der Perzische provinciën en steden geheel vrijblijvend te bezichtigen. IMPORTHUIS „FARAH" AMSTERDAM Telefoon 020—161776 Met die Oranjezon in het hart is men verwarmd naar huis gegaan. Vanavond een herhaling van deze prettige reis: de trein is dan weer volkomen uitverkocht! „Sempre Avanti" en „Jong en Jo lig" bruisen al van plannen voor het komend seizoen, waarin resp. het 30- en 20-jarig bestaan gevierd zul len worden. In de Stadsgehoorzaal n na de mededeling van de geboor te van een Prins spontaan het Wilhelmus gezongen. (Foto LD/Holvast) Wij weten zeker, dat er ook dan iets goeds uit de bus komt. Hoe zou het anders kiinnen? Zuid-Afrika, land van contrasten Voor de leden van de JOVD, afd. Leiden, werd gisteravond in het Pry- taneum een lezing gehouden over Zuid Afrika door de heer G. F. Herfst, die via een rotary-jeugduit- wisseling in staat is geweest om een Jaar lang in dit land te verblijven. Hij schetste de achtergrond, waar tegen de veelal harde en ruwe be volking heeft moeten leven: een dor droog landschap, waar de boeren veel ontberingen lijden en eigenlijk alleen van schapenteelt konden le ven. Vervolgens gaf hij een beeld van de karakters van de verschillende steden. In tegenstelling tot Kaap stad met al de wolkenkrabbers, dat 'ergeleek met New York, is Pre toria heel rustig, terwijl men in Durban, waar veel Indiërs wonen, iets zal aantreffen van de oosterse mystiek. De industrie in Zuid Afrika is nog tamelijk geïsoleerd, aldus de heer Herfst, omdat dit land zijn industrie altijd heeft moeten beschermen te gen concurrentie uit andere landen. Behalve de blanken zijn in de in dustrie voornamelijk Bantoe's, In diërs en kleurlingen werkzaam. Uit de landbouw komt nog maar n klein percentage van het nationa- inkomen, vertelde de inleider. Om hier de westerse methoden door oeren zal eerst de indolentie en de totale afwezigheid van enige wil het bestaan te verbeteren, by de gekleurde bevolking moeten wor den overwonnen. Enige verbetering in deze menta liteit meende de spreker te hebben geconstateerd bij de Bantoe's in de grote steden. Na de lezing, een uur na het bekend worden van de geboorte van het Prinsje van Oranje, vertelde vice- voorzitter J. M. J. Blom, dat bij het horen van het klokkengelui hem een groot gevoel van geluk had over spoeld. Tijdens de lezing zelf waren bij de aanwezige JOVD-ers geen reacties op de gebeurtenis te bespeuren. WeJ gaf men zich na de pauze over aan de feestvreugde, zodat het voorgeno men debat kwam te vervallen. ADVERTENTIE BOUQUET hofnar prooo^n ur""*™® Officiële puhlikaties Hemelvaartdag, de hulsvuil- dienst als volgt is geregeld: Maandag. 1 mei vervalt geheel. Donderdag, 4 mei wordt woensdag ADVERTENTT? Smakelijk brood uit eigen bakkerij Geen feestelijke dag Studentenfeest Op de deur van het VVSL-gebouw. waar Beatrix tijdens haar Leidse studie een trouwe en gewaardeerde gast was, prijkte gisteravond een pa pier waarop te lezen stond „Iedereen is naar Sociëteit Minerva. Jassen kunnen morgen opgehaald worden Eerder in de avond, direct na de bekendmaking van de geboorte van een Prinsje, was het wel druk ge weest in het gebouw van de dames studenten, maar later besloot men toch, de gemengde gezelligheid op te zoeken in de studentenhallen aan de Breestraat. Daar was het. feest ook uitbundig maar gezellig begon nen, doch later werd het meer een luidruchtige bende, die niet naliet op de Breestraat de nodige aandacht te trekken. Het werkte blijkbaar nogal aanstekelijk, want jongelieden op straat schepten er laat op de avond genoegen in, tegen de gevels staande fietsen op te nemen en met forse zwaaien tegen de grond te smijten. Al met al een weinig hartverheffend spektakel, dat met werkelijke feest vreugde weinig van doen had. ADVERTENTIE VERLOVINGSRINGEN „Het is voor ons en ook voor U vandaag niet zulk een feeste lijke dag. Wij hebben daarom de vlag ook maar niet uitge hangen". Met deze woorden leidde Leidens burgemeester Van der Willigen gistermiddag in de Burgerzaal van het Stadhuis de afscheidsbijeenkomst in, welke daar temidden van vele politie-autoriteiten en genodigden was belegd in verband met het afscheid uit de actieve dienst van de heer J. Dreeuws, sinds september 1955 commissaris van Politie in de Sleutel stad. „Van een bekwaam politiechef, die een uitstekende staat van dienst achter de rug heeft, moeten wij thans afscheid nemen. Moe ten want wij betreuren dit. Uw eervol ontslag, met ingang van 1 mei a.s. is onherroepelijk. Twaalf jaar hebt U de Leidse ge meente in uw functie met grote trouw en toeivijding gediend. Leiden is U daar dankbaar voor", aldus burgemeester Van der Wil ligen. die verder inging op de suc cesvolle carrière van deze politie man „in hart en nieren". In oktober 1924 als volontair Winschoten begonnen zette de heer Dreeuws, aldus spreker, in Leiden 1955 de kroon op zijn werk. Een stad, waarin van een commissaris een gro te mate van tact en inzicht wordt gevraagd. Met grote openhartigheid, eerlijkheid en efficiëntie zijt gij steeds tewerk gegaan. Een rus tig oordeel paarde U daarbij steeds aan een evenwichtig beleid. In deze karakterbeschrijving herinnerde mr. Van der Willigen aan de rol, welke de scheidende commissaris tijdens de bezettingsjaren in Leeuwarden in het verzet heeft gespeeld. In dit ver zet heeft de heer Dreeuws, al dus spreker, zich als „een groot mens gedragen". Voorts schonk spreker aandacht aan de studietijd welke de Prinsessen Beatrix en Margriet tij dens het commissariaat van de heer Dreeuws in Leiden hebben doorge bracht. Mede door uw toedoen, aldus de bur gemeester, konden zij zich in Leiden rustig en onopvallend bewegen. De dank daarvoor werd onlangs gekris talliseerd in uw benoeming tot offi cier in de Huisorde van Oranje, al dus de heer Van der Willigen, die de scheidende politiechef namens het gemeentebestuur twee zilveren De Leidse marktkooplieden zorgden voor een origineel ge schenk: een kraampje met fruit. (Foto LD/Holvast) kandelaars aanbood. In zijn dank en afscheidswoord betrok de burge meester ook de echtgenote vai heer Dreeuws 1 vrouw die hem onder alle omstandigheden steeds trouw terzijde stond". Hoewel ik al dus de burgemeester, begonnen ben met te zeggen, dat het voor ons en U vandaag geen feestelijke dag is, kan dit afscheid voor U en ons toch uit lopen op een dankbaar gedenken, een afscheid, dat U de verzekering moet geven, dat vele Leidenaars uw werk hogelijk hebben weten te waarderen. Dus voor U toch een goede gebeur tenis De heer D. M. Verkerke, commis saris van politie in Rijswijk, die sprak namens de korpschefs in Zuid- Holland. het „Landelijke Contact" en de Ver. van Hogere Politie-ambte- naren, wees op de vriendschap, welke deze organisaties steeds van de heer Dreeuws hadden ondervon den. Met de heer Dreeuws zag ook de heer Verkerke als fundamentele taak van de politie de orde terwille van de vrijheid te handhaven. Dreeuws. aldus spreker, sprak steeds een duidelijke taal, hield voet bij stuk, was realistische en verloochen de nimmer zyn Groningse afkomst. De heer M. Weima, voorzitter van het instituut van Hoofden van Dienst, bepaalde zich in zijn kenschets van de scheidende func tionaris tot drie eigenschappen: rus tig, trouw en eenvoudig. Tenslotte sprak de heer H. Stam. hoofdinspec teur van politie in Den Haag, na- ;ns de Haagse afdeling van de r. van Hogere Politie-ambtenaren. „Ik sta achter je-" „Vandaag", aldus commissaris Dreeuws in zyn dankwoord, „sluit ik iets af. dat niet meer terugkomt. Sta ik vandaag nog volop in het •erk, morgen is alles afgelopen. Het valt mij moeilijk om te breken met mijn werkkring en omgeving. An derzijds zie ik deze dag ook als een ie dag: een afsluiting van een dat mij in mijn jeugdjaren reeds interesseerde en waarin ik mij later jaren heb mogen ontplooien. In mijn langdurige ervaring heb ik echter wel geleerd, dat een mens maar een letter is. doch dat hij in samenwerking iets kan betekenen. Mijn tenue zal ik, aldus de commis saris, morgen niet met weemoed, doch met grote dankbaarheid over hetgeen ik daarin beleven mocht, aan de kapstok hangen. Bijzonder dankbaar was de heer Dreeuws voor het vertrouwen, dat de burgemeester in hem heeft wil len stellen. Bij eventueel dreigende moeilijkheden, was hij verzekerd van het hem door de burgemeester gegeven woord: „Dreeuws ga je gang, ik sta achter je". Dit sterkt, aldus de heer Dreeuws, een po- litie-ambtenaar in zijn optreden. Aan het einde van zyn dank woord de heer Dreeuws ontving vele geschenken betrok hij ook zijn echtgenote in deze dank, die in moeilijke omstandigheden (verzet in Leeuwarden) naast, voor en achter hem stond. Na dit interne afscheid, dat o.a. werd bijgewoond door mr. H. A. N. Dinger van Kruiningen als vertegen woordiger van de Koningin in de provincie Zuid-Holland en vele hoge politie-autoriteiten, volgde een zeer druk bezochte receptie, waar vrij wel alle geledingen van het Leidse openbare leven hun belangstel ling toonden. Voor een bijzondere attractie zorgden de Leidse markt kooplieden, die de scheidende com missaris een miniatuur markt kraam met fruit aanboden. Een ges te, waarover de heer Dreeuws zich zeer enthousiast toonde. Burgemeester Van der Willi gen biedt het geschenk van de gemeente aan. (Foto LD/Holvast)

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 3