WINDSOR Motie van wantrouwen tegen Franse regering Twee onderscheidingen in de Doelenkazerne IK ROUTE VAN HET BOLLENCORSO een! Prinsje met groot enthousiasme in De West begroet Diensttijdverkorting gaat in september in Kolonel Wessels en adjudant Wierda ^fiQcjenda MET EEN ENKEL WOORD HAAGSE AGENDA PAGINA 2' LEIDSCH DAGBLAD VRIJDAG 28 APRIL 1967 De Gaulle speelt hoog spel (Van onze Parijse correspondent) De Franse oppositie is uiterst ver ontwaardigd over het voornemen van de regering om het parlement wat betreft zijn sociale en economische bevoegdheden gedurende een half jaar op non-actief te stellen. Een motie van wantrouwen is in de twee de helft van volgende maand te ver wachten. Premier Pompidou zal officieel met zijn verzoek om blanco volmachten pas na 16 mei voor de draad ko men. nadat eerst generaal De Gaulle zijn persconferentie heeft gehouden om de motieven van het voornemen nader toe te lichten. Dubbeltje op zijn kant Theoretisch is het niet uitgesloten dat de premier zelfs het voortbestaan van zijn regering aan de eis tot uit breiding van zijn bevoegdheden zal verbinden. In dat geval zou hij ech ter de meerderheid der stemmen van het parlement achter zich moeten krijgen. Zo'n uitspraak zou immers een dubbeltje op zijn kant worden, gegeven het feit dat onder de volge lingen van oud-minister Giscard d'Estaing en zelfs onder de ortho- doge gaullisten verscheidene Kamer leden nu al hebben aangekondigd dat zij zich van stemmingen zouden onthouden Daarom is het waar schijnlijker dat de premier liever de oppositie de eer gunt het parle mentaire vuur te openen Een motie van wantrouwen of van censuur moet eveneens door ue meerderheid bekrachtigd worden om de regering en daarna het parlement zelf naar huis te kun nen sturen en voor het moment lijkt de oppositie op zo'n resultaat toch nog net niet te mogen hopen. Wel hebben de communisten en de linkse federatie zich bij voorbaat al achter dit initiatief gesteld, dat zeker ook op de steun mag rekenen van de fractie van Lecanuets democratisch Centrum. Maar de helft plus een van alle stemmen zou de motie dan nog net niet halen Grootscheeps offensief Niettemin is het duidelijk dat de gaullisten, of juister president De Gaulle wiens hand men in deze ver- rassings-strategie duidelijk kan her kennen, nu hoog spel spelen, zowel met de linkse oppositie als met hun eigen conservatieve bondgenoten, waarvan de leider. Giscard d'Estaing. gisteren op een persconferentie zijn nadrukkelijke reserves over de plan nen van de regering al heeft uitga sproken. Het nieuwe conflict tussen regering en parlement dreigt zich ook buiten de volksvertegenwoordi ging te manifesteren. Want de com munisten en de socialisten hebben nu de vakverenigingen al gemobili seerd voor een grootscheeps offen sief tegen generaal De Gaulle, die ze van ondemocratische en autori taire bedoelingen beschuldigen. ADVERTENTIE Drie nylon-mousse DAMESSLIPS in 3 verschillende hip-kleu ren, geel, oranje en groen, verpakt in een plastic zakje. Per 3 stuks 4.95 Haarlemmerstraat 172-174-179 Herenstraat 9 MIDZA Het kan niet worden ontkend dat de procedure die de regering nu vol gen wil door de grondwet is voor zien en deze is dus bezwaarlijk als illegaal te omschrijven. Maar het feit blijft bestaan dat De Gaulle zonder absolute noodzaak samenwerking met het parlement nu moedwillig wenst te verbreken Een verbreking, die niet na zal laten een politieke crisis te scheppen, waarvan de ge volgen op dit moment nog nauwelijks zijn te overzien. Tot zover onze correspondent in Parijs. Verzet werkgevers en werknemers Van andere zijde wordt ons ge meld, dat het verzet niet alleen komt van de zijde de parlementariërs, die zich genegeerd voelen, maar ook van de kant van werkgevers en werkne mers. De te nemen maatregelen zul len in elk geval betrekking hebben op de ijzer- en staalindustrie, waar volgens de oppositie ai lang wat had moeten gebeuren. De Franse ijzer ertswinning is in veel gevallen veel duurder dan de buitenlandse, wegens de slechte toestand van de mijnen en de ouderwetse werkmethodes. Dit heeft gevolgen voor de staalindustrie en heeft tot sluiting van mijnen, werkloosheid en stakingen geleid. Het huidige Franse systeem voor sociale verzekeringen heeft met een jaarlijks tekort van ruim twee mil jard gulden te kampen. De enige oplossing lijk een drastische premie verhoging. ADVERTENTIE Van Nelle bestellen In de West is de geboorte van het Prinsje met zeer groot enthousiasme begroet. De kan toren in Paramaribo sloten en de mensen stroomden de straat op, terwijl saluutbatterijen hun 101 schoten begonnen te lossen en de kerkklokken luidden. In een oogwenk waren de straten van Surlnames hoofdstad zo vol, dat het verkeer in het centrum en het Oranjeplein muurvast kwam te zit ten. De geboorte werd om ongeveer kwart voor vier (Surinaamse tijd) bekendgemaakt. Onmiddellijk gingen de vlaggen uit. „Hierbij kondig ik u en de ove rige leden van de ministerraad aan, dat mijn dochter Beatrix heden avond het leven heeft geschonken aan een zoon". Aldus het telegram, dat premier Pengel van Koningin Juliana ontving, en waarin Koningin Juliana verzocht dit tevens ter ken nis te brengen van de Staten van Suriname. Het telegram was gete kend: Juliana. ADVERTENTIE Van Nelle bestellen Gouverneur mr. H. L. de Vries van Suriname heeft het koninklijk en het prinselijk paar telegrammen ge zonden waarin gelukwensen werden aangeboden en werd verklaard dat met grote vreugde allerwege kennis is genomen va/n de geboorte van een Prins, Op Curacao was het al niet an ders. Saluutschoten daverden over Willemstad, de overheidskan toren sloten hun deuren en van alle ge bouwen werden vlaggen met wimpels uitgestoken, kerkklokken luidden en de schepen in de haven verkondig den het nieuws per stoomfluit. In ue straten van Willemstad was het bijzonder druk. Ook op Aruba vulden de straten zich weldra met mensen, die hun vreugde uitten met claxon- Eerste recreatie predikant In de Geref. Kerken heeft de eer ste speciale predikant voor de re creatie zijn intrede gedaan. Het is de 32-jarige ds. G. Kerssies. Het hele uitgestrekte watersportgebied van Loosdrecht is zijn werkterrein. Dui zenden mensen uit de grote steden brengen hier 's zomers hun weekein den en vakanties door. De route van het 20ste Bollenstreekcorso, dat zaterdag van Sassenheim naar Haarlem rydt en waarvan het voorbijtrekken ongeveer een half uur zal duren, is als volgt: 10.30 uur Vertrek bij de Warmonderdam, Sassenheim 10.35 uur Hoofdstraat-villa „Bakara", Sassenheim 10.41 uur Hoofdstraat-huize „Sassem", Sassenheim 10.45 uur Hoofdstraat-Oude Postburg, Sassenheim 10.52 uur Hoofdstraat-Wilhelminalaan, Sassenheim 10.55 uur Hoofdstraat-ver. gebouw N.H. Gem., Sassenheim 11.02 uur Hoofdstraat-kruising provinciale weg 3, Sassenheim 11.06 uur Heereweg-Derde Poellaan, Lisse 11.11 uur Heereweg-Beekbrug, Llsse 11.19 uur Heereweg-Engelenbrug, Lisse 11.24 uur Heereweg-Tweede Poellaan, Llsse 11.28 uur Heereweg-Stalenbrug, Llsse 11.32 uur Heereweg-oprijlaan ruïne, Lisse 11.37 uur Heereweg-Jannetjesbrug, Lisse 11.41 uur Heereweg-Vuursteeglaan, Lisse 11.49 uur Heereweg-'t Vierkant, Lisse 11.54 uur Heere weg-Veldhorststraat, Lisse 11.59 uur Heereweg-Oranjelaan, Lisse 12.03 uur Heereweg-Lisserbrug,Lisse 12.07 uur Heereweg-Zwartelaan, Lisse 12.16 uur Leidsestraat-Venenb./Elsbroekbrug, Hillegom 12.21 uur Leidsestraat-Hyacintenlaan, Hillegom 12.27 uur Leidsestraat-Wilsonstraat, Hillegom 12.33 uur Leidsestraat-„Lapinenburg", Hillegom 13.37 uur Hoofdstraat-Van den Endenlaan-Z., Hillegom 12.41 uur Hoofdstraat-Raadhuisstraat, Hillegom 12.47 uur Hoofdstraat-Van den Endelaan-N., Hillegom 12.52 uur Weresteinstraat-„Treslong", Hillegom 12.57 uur Weresteinstraat-Pastoorlaan. Hillegom 13.03 uur Weresteintraat-Patrimoniumstraat, Hillegom 13.09 uur Weresteinstraat-Oosteinderbrug, Hillegom 13.16 uur Haarlemmerstraat-Winterrustlaan. Hillegom 13.23 uur Rijksstraatweg-Bennebroekdreef. Bennebroek 13.27 uur Rijksstraatweg-nabij Willinklaan, Bennebroek PAUZE 15.00 uur Vertrek bij de Willinklaan, Bennebroek 15.05 pur Rijksstraatweg-Zwarteweg, Bennebroek 15.10 uur Rijksstraatweg-grens Heemstede, Bennebroek Met ingang van de lichtingsploeg, die in september moet opkomen, gaat de diensttijdverkorting van twee a drie maanden in, die de toenmalige minister van defensie P.J.S. deJ ong vorig jaar juli al aankondigde. Voor het merendeel van de land macht-dienstplichtigen wordt de diensttijd dan zestien maanden in plaats van 18. Reserve-officieren, dienstplichtige onderofficieren en een aantal soldaten in gespecialiseer de functies blijven met ingang van september 18 maanden in dienst in plaats van eenentwintig. Deze verkorting van de diensttijd is mogelijk geworden door twee in- In de Leidse Doelenkazerne wer den vanochtend door generaal-ina- joor C. J. \V. F. Hafkemeyer, inspec teur der intendance, twee koninklij ke onderscheidingen uitgereikt. Vóór het verrichten van deze plechtigheid las hü de dagorde van de geboorte van een Prins van Oranje voor en sprak hij de wens uit, dat deze Prins zijn koninkrijk moge dienen, inna- volging van zijn voorouders. Na het openen van de ban las hij het koninklijk besluit voor, waarbij adjudant W. Wierda de zilveren me daille, verbonden aan de Orde van Oranje Nassau, werd toegekend. Kolonel Th. H. Wessels ,werd be noemd tot officier in de Orde van Oranje Nassau met de zwaarden Nadat de ban weer was gesloten wenste hij de kolonel geluk met deze onderscheiding. Generaal Hafkemeyer sprak onder meer over de rol, die kolonel Wessels speelt in het maatschappelijk leven van Lelden. Kolonel Wessels richtte zich bij zijn gelukwens aan adjudant Wier da mede tot alle dienstplichtigen, die, zo zei hij, ook bij zijn eigen onder scheiding nauw zijn betrokken. Vervolgens werd aan deze gebeur tenissen luister bijgezet door het op treden van het tamboerkorps van de intendance. Tijdens de hierop volgende receptie bracht generaal Hafkemeyer een dronk uit op de Koningin, op het Koninklijk Huis en in het bijzonder op de jonge erfprins van Oranje. De offioieren boden kolonel Wes sels op de receptie een draagmedail- le aan. Mr. C. de Jong, chef van het kabinet van de burgemeester, bracht de gelukwens over van de Leidse burgemeester. In zijn dankwoord besloot kolonel Wessels dat het accent van de feest vreugde moest worden verlegd van de koninklijke onderscheidingen naar de geboorte van het Prinsje. „AL meer dan een eeuw is een Prins van Oranje in Nederland een mythe geweest", aldus de kolonel. „Ik ben blij dat deze mythe nu werke lijkheid is geworden" Vanmiddag werd in de mess een receptie gehouden voor belangstel lenden uit de burgerij. Op de foto vJ.n.r.: Generaal Haf kemeyer, kolonel Wessels en adju dant Wierda. (foo LD/Holvast) ADVERTENTIE Van Nelle bestellen grijpende maatregelen. Ten eerste, wordt de huidige basisopleiding van de dienstplichtige geïntegreerd in het opleidingsprogramma van de diverse scholen en schoolcompagnieën van de bataljons. De elf depots, waarin dienstplichtigen tot dusver opkwa men. kunnen daardoor worden opge heven. Ten tweede wordt de indeling van de Landmacht-dienstplichtigen geautomatiseerd. Overeenkomst artsen-fondsen goedgekeurd De ziekenfondsraad heeft gisteren met algemene stemmen de concept overeenkomst tussen de Landelijke Huisartsen vereniging en het gemeen schappelijk overleg van ziekenfonds- organisaties goedgekeurd. ADVERTENTIE ELMIOR SHIRTS ASTRALON PULL-POLO'S GANGETJE 6 TEL. 23963 ,eidóe Leids Zoldercabaxet. 9 De Lakenhal: Opening tentoonstel ling „Kunst en Vrienden" met af scheid prof. J. N. van Wessem. 8 uur Galerie Walenkamp: Opening Vlet- nam-tentoonstellinj Rapenburg 10: Venster". Fanclub i StadsgehoorzaalSempre Avantl- Jong en Jolig. „Wie verre reizen doet". Steenschuur 6: Spiritlsch Genoot schap Leiden. Psychometrische avond Oude Vest 13: Evangelisatie Chrls- woord zegt". 8 Adventskerk (Doopsgezinde kerk) 10-11 uur voorm. bijbelstudie; 11-12 u. ds. N. Heykoop van Huls ter Helde. Rapenburg 10:OranJebal van Tie nersociëteiten. 8 uur nam Wa (kunstzaal Heuff) Opening tentoonstelling aquarellen Maarten Kemper. 4 uur nam. ZONDAG Hogewoerd 175: Wachttorenstudie van Jehovah's getuigen 4 en 6.30 uur nam Openbare lezing: 2.30 en 5.15 Pinkstergemeente (Oude RJJn) nersoclëteiten. 8 Parochiezaal St. Petruskerk (Lammen- schansweg): Afscheidsreceptie pastoor W. E. Blok, 3.15—4.30 lijke christendom. Spr. evang. v. d. Brugge. 7.30 uur nam. Steenschuur 6: Kerk van Jezus Christus van de heiligen der laatste da gen. Spr. dhr. Diender. 10.30 u. voorm. Gerecht 10: Eredienst Soefi-bewe- glng. Spr. de heer G. A. Leverland „Overdenking". 11 uur voorm. Zijlsingel 2: Volle Evangelie-zending. Evangelist J. Z tl 1st ra, 10 uur voorm. en 7.30 uur nam. Zijlsingel 2: Vertoning BilJy Gra- liamfllm. 8 uur nam. MAANDAG Schouwburg: Abonnementsvoorstel- ling Haagse Comedle speelt „Lied in de hamfilm. 8 Stadhuis (Burgerzaal)Receptie t. g. v. verjaardag Koningin Juliana. 12-1 Burgemeesterswij kKinderoptocht 8.3010.30 uur voorm.; kinderspelen StadsgehoorzaalExtra-c Hogewoerd 175: Dienetvrgadering derzoek TJ3.C Zijlsingel 2: Volle Evangelie-zending. Evangelist A. van Polen, 8 uur nam. Schouwburg: Abonnementsvoorstel ling Haagse Comedie speelt „Lied ln de schemering", 8 uur nam. Stadhuis: Gemeenteraad, 2 uur nam. Zijlsingel 2: Vertoning Bllly Graham- „De Zitting Bouwfonds Ned. Gemeenten, sociale Marekerk: Dodenherdenking. 7.30 u. nam. Stille tocht langs monument. 8.30 uur nam. Middelstegracht 91: Bevolkingson derzoek T.B.C. 912 uur voorm. en 2—4.30 uur nam. DONDERDAG Hogewoerd 175: Dienstvrgadieriaig van Jehovah'» getuigen. 7.25 uur nam. W. de Zwijgerlaan 105: Dahal-ge- 6preksavond. 8 uur nam. BIOSCOPEN Luxor „Bron der wellust". 18 jaar. Zondag 2.30, 4. Woensdagavond 7 uur l.wm. doden herdenking geen voorstelling). ''o'l10 "Darling". 18 Jaar. Dagelijks BINNENLAND Vakantiecentrum afgebrand Een felle brand heeft gisteravond in an derhalf uur tijd het bekende vakan tiecentrum 't Zeepaard in Schoorl vol komen in as gelegd. Het bedrijf was voor het komende seizoen volgeboekt voor circa 1200 gasten. De schade be draagt vele tienduizenden guldens. Het bedrijf is verzekerd. De eigenaar 't Zeepaard, overweegt in korte tijd een noodgebouw te plaatsen ten einde de zomergasten onderdak te kunnen verschaffen. BUITENLAND Kernexplosie Op de proefterrei- nen In Nevada is gisteren een kleine ondergrondse kernexplosie tot stand gebracht, aldus de Amerikaanse com missie voor de atoomenergie. De ont ploffing werd omschreven als van geringe kracht. Dat is minder dan de kracht van 20.000 ton conventio nele springstof. Opgezegd Het republikeinse be wind in Jemen heeft gisteravond be sloten de overeenkomst, die het vori ge regime in 1959 met de VS had gesloten voor Amerikaanse hulp, op te zeggen en de Amerikaanse missie die voor deze hulpverlening ln Jemen verblijft, uit te wijzen. Val overleefd De 35-jarige tim merman Bobby Gene Williams uit Tulsa, Oklahama, V.S. maakt een goede kans te kunnen navertellen hoe hij woensdag in de 21 verdie pingen hoge vuilstortkoker van een wolkenkrabber viel. Williams kwam op een stapel afval terecht en brak zijn been. Hoge torens Het laatste deel in de nieuwe televisietoren van Moskou is gisteren op zijn plaats ge bracht. De nieuwe toren is hoger dan de Eiffeltoren te Parijs, tot dusverre de hoogste van Europa. Volgens Tass is de toren 537 meter hoog. Tass noemt de toren van Moskou de hoogste ter wereld. Maar dat is niet juist, want de tv-toren te Fargo in Noord-Dakota meet 619 meter en die te Schrevepoort In Louisiana 569 me ter. Spionnen veroordeeld Het Fran se hof voor de staatsveiligheid heeft gisteren twee Duitse echtparen we gens spionage voor Oost-Duitsland tot zware gevangenisstraffen veroor- deld. Kranick en zijn vrouw kregen resp. 20 en 14 jar. Brammier en zijn vrouw resp. achttien en twaalf Jaar. Kranicks echtgenote is als typiste werkzaam geweest in het hoofdkwartier van de NAVO. Het viertal werd vorig jaar mei in Parijs gearresteerd. Israëlische auto De autoindus trie van Israël die nog in de kin derschoenen staat, komt met een vijf- persoons wagen aan de markt. De „Triumph Gilboa" is een produkt van „Autocars" te Tirat Hacarmal bij Haifa. De wagen heeft een Stan dard-Triumph motor van Brits fa brikaat, maar voor het overige is de wagen in Israël gemaakt en geas sembleerd. De wagen kan 120 km per uur halen. ADVERTENTIF Van Nelle bestellen I avond 7 uur i.vm dodenherdei geen voorstelling). 'rianon „Khartoem". 14 Jaar gelijks 2.30, 7 en 9.15 uur. Zc 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Camera „De vrouw die drie beminde18 Jaar. Dagelijki 2.30, 7 9.15 Zondag 2.30, ,45, 7 en 9.15 Maandag van 1 tot 6 uur „De brul. den van Oranje". Itex „Commando's vallen aan", jaar. Dagelijks 2.30, 7 en 9.15 i Zondag 2.30, 4.45. 7 i 9.15 i Wa Vrijdag 8 ndag 2.30 terdag 8 uur, zondag" ,The great race". Al. TENTOONSTELLINGEN Academie: Lelds Academisch Kunst, entrum. Tentoonstelling Deense flek. Maandag t/m vrijdag 9 -5 uur nam. (t/m 3 mei). Bedrijfskantine Koningsveld (J. Campenlaan la)Expositie André Frangols. Werkd. 1011 i 3—5 (tot 19 mei). De Lakenhal: Dag 10-5 uur: Lakenhal: Tentoonstelling Picasso - :cente grafiek. Werkd. 10 uur v< Legermuseum (Pesthuislaan): uitzondering van zaterdag i7.ni,due 1-5 uur) Molen „de Valk": Molenmuseum, ge. opend dinsdag t/m. zaterdag 10 i g zonciags 15 „Ball, beeld i zondags 1317 oktober). Rijksmuseum Ten toonstelling 1 Rijksmuseum voor de geechledenü der natuurwetenschappen: Dag 10-4 (Kunstzaal Heuff): VOND- EN NACHTDIENST DER Apotheek Reljst, Steenstraat 35, telef, 20136. Apotheek R. van Breest Smalle®, burg te Leiderdorp en Apotheek Voor- schoten zijn de gehele week geopend. WeekelndedleLST der dolsai Zaterdagmorgen vóór 12 uu plege men de eigen huisarts. Na zaterdagmiddag 12 uu op dokterstelerooD 22222. f:een gehoor van av» huisarts 1st Toon 2 2 2 2 2. waarnemers) hel spoedgevallen doktertele- (Van donderdag 27 april t/n woensdag 3 mei) Vrijdag 28 april. Diligentla. 20.15 uur: De Nieuw» Komedie: „Mama, kijk, zonder han den". Theater in de Steeg, 21.00 uur: Ca baret „Salvo". Zaterdag 29 april. Kon. Schouwburg, 20.15 uur: 1 sche Comedie„De vrouwen van 1 Diligentla: 13.00 uur: Toneel Arena: „De kleine en de grote ning"; 20.15 uur: De Nieuwe Kome die: „Het treurig lied van het triest baret Pepijn. Zondag 80 april. Kon. Schouwburg. 14.00 uur: sche Comedle: „Lied in de act. ring" en 20.15 uur: Haagsche C die: ,,'n Zondag in New York". Poppentheaters Guldo van Deth, 14.30 uur: „Konling Vip"; Frank K man 14.30 uur: ,/De pantoffels Koning Koukleum". Maandag 1 mei. Kon. Schouwburg. 20.16 uur: neelgroep Theater: „Mac Bird". Circustheater, 20.00 uur: Chr. sldentle Mannenkoor. Openluchttheater Zuiderpark, 10.00 uur: Gevarieerd programma r de Niberco's en de Gerarldlnl's Dinsdag 2 mei. Kon. Schouwburg, 20.15 uur: Ned. Comedle: „In wankel evenwicht". Woensdag 3 mei. Joseph's Place, 22.30 uur: Cabaret Mojo. Kurzaal, 21.15 uur: Het Residentle- 4.30 „De l Sultan Hassan". ADVERTENTIE Van Nelle bestellen WEERRAPPORTEN (Van hedenmorgen 7 uur) Amsterdam Den Helder Ypenburg Stockholm Bordeaux Grenoble Nice Berlijn Frankfort München Zürich Genéve Locarno Innsbruck Belgrado zwaar bew. 14 2 0 zwaar bew. 11 5 0 zwaar bew. 14 4 0 onbewolkt 15 5 0 licht bew. 14 3 0 licht bew. 15 4 0 onbewolkt 15 1 0 onbewolkt 16 2 0 onbewolkt 14 2 0 zwaar bew. 14 10 half bew. 16 4 0 zwaar bew. 17 6 0.1 onbewolkt 6 -0 0,3 licht bew. 7 -1 zwaar bew. 10 5 onbewolkt 15 0 geh. bew. 12 3 geh. bew. regen 14 licht bew. zwaar bew. 17 7 0 zwaar bew. 16 6 0 zwaar bew. 17 5 0 geh. bew. 23 12 0

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 2