ORANJE PUZZELS Oranje in vreemde foto's Woorden min woorden „Prinsen van Oranje" Symetrische lettergroepen AANKONDIGINGEN IN VIER STIJLEN Kruiswoordraadsel Van de vijf leden van het Oranjehuis, die in de loop van de laatste anderhalve eeuw met Koninklijke waardigheid bekleed zijn geweest, waren de Vorstinnen van de twintigste eeuw waarlijk niet de minsten. Nu evenwel voor het eerst na ruim een eeuw weer een Prins van Oranje het levenslicht heeft aan- gchouwd, van wie verwacht mag worden dat hij als vierde Koning mettertijd ons volk zal dienen, kan er toch wel ge sproken worden van een extra bijzondere gebeurtenis. VRLJDAO 28 APRIL 1967 LEIDSCH DAGBLAD Zoal* gebruikelijk bij zeer bijzon dere gebeurtenissen grijpen wij deze gelegenheid aan, om onze lezers een extra ontspanning te bieden in de van een vijfdelige prijsvraag in het teken van de blijde gebeurte- en het Vorstenhuis. Vijfdelig ter /an de vijf leden van Oranje, die volk door een moeilijke ander halve eeuw hebben geleid. Zoals gezegd: de vijf puzzels staan ln het teken van Oranje. Ook met de vijfenzeventig prijzen is dit het geval. wU loven per puzzel vijftien prijzen n wel drie grote fotoboeken over het huwelijk van Prinses Beatrix (ten dele ln kleuren), uitgegeven on der de titel ,.10-3-1966" door de Staatsuitgeverij en twaalf exempla ren van het boek „Vijf generaties Oranje" dat zeer binnenkort met foto's van de jonggeborene verschijnt bij Hollandia N.V. te Baarn. Over de vijf puzzels zijn dat 15 „grote" boeken en 60 kleinere uitgaven, te zamen ter waarde van ongeveer 750 gulden. Wjj twijfelen er niet aan, of deze prijzen zullen voor de vijfenze ventig winnaars een kostelijke herin- prijzen uitgeloofd voor het oplossen van zoveel mogelijk puzzels, alleen prijzen per puzzel. Geen inzender zal eohter voor meer dan één prijs in aanmerking komen. De oplossingen moeten uiterlijk maandag 8 mei te 13 uur in het be- xit zijn van de redactie, Witte Sin gel 1 te Leiden. Buiten op de enve loppe of op de adreszijde van een briefkaart dient vermeld te worden „Oranje-prijsvraag" benevens naam en adres van de inzender. Voor inzendingen in bijzondere vorm of voorzien van aardig com mentaar of iets dergelijks worden eventueel extra prijzen uitgeloofd, maar bij de toekenning van de ge noemde prijzen zal uitsluitend op de juistheid van de oplossing worden gelet, niet op de vorm van de in zending. Veel plezier succes! In deze figuur moeten tien woor- ;n van zeven letters worden inge vuld en daarachter tien woorden van letters. De woorden worden hier onder omschreven. De woorden van zes letters hebben de eigenschap, dat zij bestaan uit de- lelfde letters als de voorgaande woorden van zeven letters, vanzelf- iprekend telkens op één letter na. Wanneer men dus het tweede woord het eerste „aftrekt" houdt men één letter over. Enkele voorbeelden. Het woord MIRAKEL min het woord KALMER reeft als restant de letter I. Het woord DAALDER min het woord LADDER levert een A als restant op. Wanneer de juiste woorden in de figuur worden ingevuld en de letters die bij de „aftrekking" per regel wor den overgehouden in de laatste ko lom achter het teken worden in- gevud, ontstaat in die laatste kolom boven naar beneden een woord te lezen, dat nauw verband houdt met de blijde gebeurtenis in kasteel Dra- kensteyn. Achtereenvolgens moeten woorden van de volgende betekenis worden Ingevuld. Het is niet voldoende, als oplossing het woord van de laatste kolom te geven. Alle omschreven woorden moeten worden vermeld. In bijgaande figuur zijn enigzins zigzag boven elkaar veertien woor- van zes letters geplaatst. Niet helemaal echter. Van elk woord zijn «lechts drie letters vermeld, de ove rige letters per woord moeten door de puzzelaar worden ingevuld. 1. Kommerachtige vrucht Grappen. 2. Afbeelding Beroemd schilder 3. Versterkte huisvesting Prikkerig deel van plant of dier 4. Slang Lijn 5. Deel van de schedel Hard slaan 6. Bederven van metaal Oudste in dienstjaren 7. Toestel met bewegende delen Biosooop 8. Extreem Droevig 9. Onkreukbaar Bestuurder 10. Kracht Opstandige tegen de leer HORIZONTAAL: 3. grasplak 5. stimulans 8. meisjesnaam 10. verbinding 12. voertuig 13. mopperen 16. voorzetsel 18. modder 20. deel van muziekinstrument 21. vrucht 22. ondeskundige 24. sportartikel 25. verlangen 26. krachteloos 28. naam van Ned. instelling 29. stuurkunde 31. boom 32. plaats in Gelderland 34. bepaalde stand 36. soort gravure 38. uniek 41. werkelijk 43. honger 44. familielid Van alle vijf puzzels heeft dit guur heeft dat wel. Voorts moeten 45. oud-premier kruiswoordraadsel nog het minste wy er op wijzen, dat de letter Y in 47. reeds betrekking op de blyde gebeurtenis, een horizontaal woord als IJ be- 48. materiaal voor de bakkerij ter gelegenheid waarvan wij onze schouwd wordt in een verticaal 50. huilerige groente prijsvraag lanceren. Alleen het ver- woord en omgekeerd. 52. opening ticale woord in het hart van de fi- 53. kleur VERTICAAL i 3. op deze wijze 4. ritmische beweging 6. kellner 7. voegwoord 8. telwoord 9. paleis 11. iets verrichten 12. zonder uitzondering 14. gewicht 15. tentoonstellingsgebouw 17. afschuwelijke ziekte 19. met overtuiging aanhangen 21. honderdste 23. sleepmateriaal 25. grasvlakte 27. onbepaald voornaamwoord 28. achtervoegsel overtreffende trap 30. rook 33. dier 35. actie 37. vreemdemunt 39. land in het Midden Oosten 41. bevlieging 42. aardig 45. soort-teken 46. ontkenning 49. getijde De woorden „PRINS VAN ORAN JE" bevatten tien verschillende let ters. Dat maakt het mogelijk, met behulp van deze letters een reken- puzzel te maken, waarin de ti^D ver schillende letters tien verschillende cijfers voorstellen (en gelijke letters gelijke cijfers». We kunnen „PRINS VAN ORANJE" op velerlei manieren als een op telling schrijven bijvoorbeeld als volgt: P R I N 5 VAN ORAN3E In deze vorm heeft de optelling echter geen enkele oplossing, wan neer men ongelijke letters door on gelijke cijfers vervangt en gelijke letters door gelijke cijfers 'en bo vendien vanzelfsprekend niet een nul als linker cijfer van een getal neemt) Van de volgende twee op elkaar lijkende maar toch geheel verschil lende optellingen zijn vele oplossin gen mogelijk. N A R P E D O R B A E |c R 1 T 1 R U N G O S *1 0 E N O P R |[v ■R 0 B O N s 1 G R Die ln te vullen letters Ieder woord een symmetrische letter groep, dat wil zeggen dat die letter groepen van voren naar achteren ge lezen hetzelfde zijn als van achte- Enkele voorbeelden: wanneer ge geven was SCHLAND en op de vijf punten moest een symmetrische lettergroep worden Ingevuld om van het geheel een Nederlands woord te maken, dan kon die lettergroep IEREI zyn waardoor het woord SCHIEREILAND ontstond. De groep BN zou met de symmetrische let tergroep EREDDERE tot het woord BEREDDEREN aan te vullen zijn. Nu zijn deze voorbeelden wat erg in gewikkeld. We hebben het in onze puzzel Iets eenvoudiger gemaakt. In de veertien zeslettcrlge woorden noeten telkens symmetrische letter groepen van drie letters worden in gevuld, waardoor Nederlandse woor den ontstaan. Bij een juiste invulling ontstaat op de middelste verticale en dikomiyn- de kolom een spreuk, die met ons Koningshuls te maken heeft. Het ls niet voldoende, als oplossing leze spreuk te geven; alle veertien woorden waaruit deze ontstaat moe ten vermeld worden. Bijgaande zee foto's stellen gewone dingen voor die U dagelijks of dik- wyls onder ogen krijgt. Kunt U ze herkennen? Wanneer IJ ze de goede namen geeft en die namen in de goede volg orde xet (de volgorde ren de foto's is willekeurig), dan vormen de be ginletters van die omschrijvingen het woord ORANJE. Wat stellen deae foto*» voor? Er zijn van deze twee optellingen zelfs oplossingen, die voor beide op tellingen tegelijk gelden, bijvoorbeelc wanneer men de letters PRINSVAN ORANJE als volgt door cijfers ver vangt: 15324972857260. U kunt zelf door de letters volgens deze „code' te vervangen zien, dat beide optel lingen dan kloppen. Voor deze twee optellingen bestaan zelfs niet min der dan 72 oplossingen, die voor bei de kloppen. Nu hebben wij de woorden PRINS- VANORANJE op acht verschillend* manieren als een optelling geschre ven, elke optelling voorzien van eer nummer in Romeinse cijfers. Waar om juist acht? Och, we moesten toch een of ander aantal nemen en we hebben nu maar acht gekozen om dat het Prinsje van Drakensteyn het achtste is, dat in het Koningshui: van Oranje geboren is. Maar dat heeft op zichzelf niets met de puzze te maken. Kunt u onder deze acht optellin gen er twee vinden, waarvoor een gemeenschappelijke oplossing be staat, dat wil zeggen dat zgj beide kloppen wanneer men op één en de zelfde manier de letters PRINSVAN- ORANJE in cijfers omzet? Als oplossing dient u het getal te geven, dat door PRINSVANORANJI wordt voorgesteld en de twee Ro meinse cijfers die de twee optellingen aanduiden, waarin deze oplossing klopt. Wanneer wij het goed berekend hebben, zijn er slechts twee oplossin gen mogelijk, die nog nauw verwant zijn ook. U hoeft echter slechte éér, oplossing In be zenden. PT? 1 N z •si P P 1 S V AN N S O VAN PAN 3 E P O P P 1 A N 0 E w. PP 1 N S N sm V ANO S PP P A N 3 E V 1 N A S V A ir PP 1 N N NOP S V AN O A N 3 E OP A N 3 E P A P P N 1 N 5 P PINS 3 E VAN V A N O OPA P AN 3 E N 3 E Van Willem II tot Beatrix Kroonprinses Beatrix liet maandag 24 oktober 1966 door de Rijksvoor lichtingsdienst officieel weten, dat zy in ver wachting was. De Prin ses bevestigde daarmede de berichten, die in En geland, Duitsland en België waren versche nen. Haar moeder, Konin gin Juliana, schakelde geen officiële instantie ln om haar grote nieuws mede te delen. Zij deed het op een aardige ma nier op 15 juni 1937. In een dankwoord aan de burgerij van Amsterdam na een week officieel bezoek aan de hoofd stad: „Nooit had iets my kunnen weerhouden alle delen van het pro gramma mee te maken, waren het niet op zichzelf verheugende gezondheidsredenen ge weest, die u zeker wilt verstaan en blliyken. Met die woorden wist Staatscourant Officiëler ging het toe, toen Koningin Wilhel- mina in verwachting was. De minister van Binnenlandse Zaken Heemskerk deelde het nieuws mede op 22 de cember 1908 aan de Tweede Kamer. De dag daarop werd het de re gering toegestaan de aanstaande geboorte ln de staatscourant te plaatsen. Hoe? Er kwam een verklaring ln van de doktoren Roessingh en prof. dr. Kouwer: „Aan Hare Majesteit de Ko ningin. Mevrouw. Wij achten ons gerechtigd tot de verblydende ver zekering. dat by Uwe Majesteit ontwyfelbaar zwangerschap bestaat en dat deze tot in de tweede helft van haar duur is gevorderd. Het verheugt ons tevens te kunnen verklaren, dat alle verschynselen in overeenstemming zyn met de toestand van volkomen ongestoorde „Uitschrijving" Anderhalve eeuw ge leden werd de geboorte van een Oranjetelg op een geheel andere wyze aangekondigd. De gou verneur van de provin cie Utrecht zond aan zyn burgemeesters een gedrukt blaadje papier, een „uitschrijving van een dankstond, gearres teerd door de heere di recteur-generaal van de roomsch-catholieke eeredienst met verzoek deze aan de leeraren of leeraar van dit kerkge nootschap in Ued. ge meente te doen gewor den, om op zondag 20 oktober door het zingen van een Te Deum en door zoodanige gods dienstige plechtigheden de Allerhoogste plechtig te danken voor het roemvol aandeel dat de zeemagt van dit Ryk aan den gedenkwaardi- gen slag; van Algiers heeft mogen nemen en voor de verlossing onzer in slaverny vervallene landgenoten, mitsgaders voor den vrede, welke die gewenschte overwin ning heeft bekroond". (Een Brits-Nederlandse expeditie had in 1816 de strijd aangebonden te gen de Barbaryse zee rovers en Algiers ge bombardeerd, waarna duizend christenslaven in vrijheid konden wor den gesteld). De gouverneur van de provincie schreef de op dracht tot deze dank stonde uit en ging in zyn missive verder met: „Ik maak van deze ge legenheid gebruik Ued. te verzoeken by de aan schrijving te voegen, dat het naar aanleiding van Zyn Majesteits besluit van den 25 September 1816 no. 35 de begeerte van den heere directeur generaal voornoemd is, dat van heden de r.c. leeraren ln dezelver ge beden zullen gedenken aan den gezegenden staat waarin zich HK. H. de Prinses van Oran je bevind en van den hemel het nieuwe gunst- bewys voor de Neder landse natie en voor het geheel het Konink- ïyk Huis af te smeken, dat H.K.H. by gezond heid en krachten be waard biyvende ln der tyd door een voorspoe dige bevalling zynere Majesteits wenschen vervullen en de harten van hoogst deszelfs on derdanen verbiyven mo gen". Op 19 februari 1817 werd een Prinsje gebo ren de latere Koning Willem III in het palels Soestdyk. Maatregelen tegen Senator Dodd De tuahtoommissie van de Amerl kaanse Senaat heeft de Senaat aan bevolen disciplinaire maatregelen te treffen tegen de 59-jarige senator Dodd, die verkiezingsreclame-gelden ten eigen bate zou hebben aange wend en die by het uitschrijven van zijn reisdeclaraties met dubbel kryt zou hebben gewerkt. Zyn gedrag wordt in strijd genoemd met de mo rele normen en schadelyk voor het aanzien van de Senaat. Verdere klachten tegen Dodd zyn naar de Amerikaanse minister Justitie verwezen. Hieronder vallen het ontduiken van belastingen, het ln leen geven van auto'? aannemen van gelden voor verkie zingscampagnes van een particuliere onderneming in ruil voor bepaalde gunsten. I Wanneer de Senaat zich met de aanbeveling akkoord verklaart, zoi dit optreden tegen een van zyn le- den de eerste keer zyn sinds de ver oordeling van Senator MacCarfchy, die in 1954 werd besahuldigd mis bruik te maken van zyn functie ty- dens zyn communistische heksen jacht. Engeland trekt troepen terug In welingelichte kringen in Londen is gezegd, dat Engeland naar ver wachting ongeveer 5.000 man van zyn 59.000 man tellende troepen macht in West-Duitsland zal terug trekken in het eerste kwartaal van het volgende jaar. Deze voorgestelde verlaging maakt deel uit van een overeenkomst die thans in Londen wordt uitgewerkt tussen de V.S., En- alengd en West-Duitsland over de financiering van de legering van Britse troepen in West-Duitsland.

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 23